Reklama

čtvrtek 31. ledna 2019

Portrét novej “hviezdy” venezuelskej politiky: Hochštapler a hazardér Juan Guaido

Guaidó - Trumpova motorová myš
Roman Bednár
31. 1. 2019  HlavnéSprávy
Proopozičné venezuelské médiá označujú Juana Guaida propagandisticky za hviezdu venezuelskej politiky. Tvrdia, že sa mu podarilo zjednotiť všetky roztrieštené opozičné sily a postaviť sa na ich čelo. Pravdou je však niečo iné.


Ešte pred niekoľkými mesiacmi bol v politike úplne neznámou „veličinou“. A je faktom, že nie všetky opozičné prúdenia stoja za ním. Okrem toho majú medzi sebou už tradične veľké spory a nejeden z ich predstaviteľov by sám chcel byť vodcom opozície.

Minister obrany Vladimir Padrino, s veľmi úzkymi kontaktami k Rusku a blízky priateľ Madura vyhlásil:

„Vojaci našej otčiny neakceptujú žiadneho prezidenta, dosadeného temnými mocnosťami, a ani takého, ktorý sa protizákonne za prezidenta sám vymenoval.“

Ak by sa situácia zásluhou zmnienených mocností pre Madura tak zhoršila, že by sám odstúpil, tak armáda sama prevezme moc v štáte, ale nepripustí žiadneho zvonku dosadeného prezidenta.

Či sa USA aj v takom prípade rozhodnú zasiahnuť v prospech samozvanca Guaidóa vojensky, je veľmi otázne. A to aj preto, že sa už vytvorilo tzv. Lima-zoskupenie z niekoľkých latinskoamerických štátov. Okrem iného je v ňom aj Peru a Kanada.

Za toto zoskupenie sa v utorok vyjadril minister zahraničia Peru, Nestor Popolizio:
„Ako Lima-zoskupenie sme proti akejkoľvek zahraničnej vojenskej intervencie vo Venezuele.“
Po tom, ako sa Guaidó nedávno vrátil z niekoľko týždňovej „pracovnej cesty“ z USA, tak si priniesol „potvrdenie“, že ho USA a niekoľko juhoamerických štátov uznali za prechodného prezidenta Venezuely. To ale ešte nič neznamená. A nič neznamená ani to, že sa Guaidó začiatkom januára stal predsedom Parlamentu. Ten nemá fakticky nijakú moc, lebo prezident Maduro ho pred dvoma rokmi pozbavil moci, a to z vážnych politických dôvodov. Okrem toho je jeho predsedom len na niekoľko týždňov, lebo v tejto funkcii sa podľa dohody rýchlo striedajú ďalší.

Guaidó svoju krátkodobú „moc“ v Parlamente využil veľmi šikovne na to, že obehal niekoľko štátov a keď sa vrátil s ich súhlasom vo vrecku, tak sa samozvanecky a hochštaplérsky 23. januára vyhlásil za prezidenta Venezuely. Nielen viacerí venezuelskí politológovia sú presvedčení, že v USA sľúbil za svoju podporu „výpredaj“ Venezuely do majetku cudzích koncernov.

Guaidó je inžinier, má dcéru a je členom opozičnej strany Voluntad Popular, ktorú založil v roku 2009 Leopoldo Lopez. V roku 2014 bol zatknutý a od roku 2017 je v domácom väzení. Bol oddaným prívržencom USA a koncernov a robil všetko pre to, aby dosiahol zvrhnutie Huga Chaveza.

Po Chavezovej smrti svoje rozvratné energie usmernil na nového prezidenta. Guaidó bol jeho obdivovateľom už ako študent a neskôr jeho oddaným žiakom.

V každom prípade je jeho stratégia veľmi riskantná. Mohla by byť úspešná len, ak sa Maduro rýchlo zriekne najvyššieho úradu. Zatiaľ tomu ale nič nenasvedčuje . Okrem toho bezpodmienečne potrebuje podporu mocnej venezuelskej armády.

Ale ešte v piatok minister obrany, vojaci a ich rodiny ho opätovne vyzvali, aby rešpektoval ústavu, prestal provokovať a postavil sa na stranu venezuelského ľudu a nie na stranu USA a koncernov.

Fakt je, že ak Maduro ostane prezidentom a mladý muž neprestane intrigovať, tak bude postavený pred súd ako pučista. Už teraz bola proti nemu vznesená obžaloba. Najvyšší súd mu zakázal opustiť Venezuelu až do ďalšieho svojho rozhodnutia.

30 komentářů :

 1. Tlustá rudá žábo na prameni, dovedl jsi zemi do bídy. Odstup. O to tě žádá lid Venezuely.
  https://www.youtube.com/watch?v=hJ111tNKeCs

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dutá hloupá hlavo, zmlkni a odejdi. Ničemu nerozumíš, hníkáš a píšeš voloviny. Žádá to po tobě lid Česka (i Slovenska)!

   Smazat
  2. A což teprv tenhle dobytek! - https://i.imgur.com/hDa5bJP.png

   Smazat
  3. ty jsi opravdu debil.nechápeš vubec nic.cožpak je to normální a spravne aby usa soustavně zasahovaly do cizich zemi?Jsou to největši zločinci světa usa!

   Smazat
  4. 19:40 Je to špatně nastavené, jenže nikdo civilizovanější tu není! Ideální by bylo kdyby pánové generáli Patton a MacArthur jak slíbili, zlikvidovali bolševické Rusko a Čínu! Atómem. A nekecali jim do toho zbytečně žádný zkorumpovaný politikové. Pak se mohli spojit s dalšími civilizovanými generály a maršály i z jiných ras- v nejhorším případě - pan generalissimus Čankajšek vypadal docela civilizovaně. A mohli vytvořit nějaký funkčí OSN, kde by sice nějaký ty opice žlutý (černý nikoliv - ty by zůstaly "lidskými zdroji" v koloniích!), nicméně hlavní slovo by měli bílí civilizovaní lidé! Ti by pak mohli stvořit jedinou armádu vybavenou tím atómem - armádu OSN! Ostatní státy a říše by jí odevzdaly svý jaderný zbraně a zrušili své armády a vytvořili jedinou armádu civilizace! Pak by to šlo a USA stejně jako ty ostatní říše by mohly mít jen policejní síly pro kontrolu domovských zemí a svých kolonií ...

   Smazat
 2. 12:18 Trolle, polib si ..

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To pověz těm statisícům lidí na videu. Uvidíme jak rychle dokážeš utíkat.

   Smazat
  2. The Making Of Juan Guaidó: How The US Regime Change Laboratory Created Venezuela's Coup Leader
   https://www.zerohedge.com/news/2019-01-30/making-juan-guaido-how-us-regime-change-laboratory-created-venezuelas-coup-leader

   Smazat
 3. Ten Juan (Gajda nebo jaxe ....nestojí ani za to si to zapamatovávat) asi neví, jak dopadá Vašek ....anebo v tomto případě Juan ....když začne chodit s pány na led....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Aby tak nedopadl tlusťoch Maduro, tak si na svou ochranu pozval 400 ruských žoldáků (kdo je asi platí?) Ani vlastní ochrance a vojákům nevěří.

   Smazat
  2. 12,43
   Používat na osobní stráž cizince, nenapojené na domorodé nepřehledné lidské vazby , to je, ty blbečku, standardní, po tisíciletí ověřený, bezpečnostní pravidlo ....pokus se vymyslet nějaký další chrchel:-)

   Smazat
  3. Kněžna-matka Drahomíra nechala svou tchyni uškrtit kněžnu-babičku Ludmilu osobními strážci - což byli dva Vikingové! - blbečku, toď standardní, po tisíciletí ověřený, bezpečnostní pravidlo.

   Doufám, že toho venezuelského hochštaplera Gajdu čeká něco podobného.

   Smazat
  4. 12:43, zatím tam nikdo není, dokonce ani já ochranu ruských investic a diplomatů. Pokud vím, tuhle hlášku vypustil nějaký pitomec z ruského liberálního tisku, odkud to potom přebíraly hlásné trouby do celého světa. A vůbec jim nevadilo, že podobných hovadin se v ruském prostoru najdou mraky. Posledně jsem četl, že Putin má rakovinu.

   Smazat
 4. ... Nafta je mocná čarodějka...

  OdpovědětSmazat
 5. "Statisíce lidí" jsi musel vidět jen ve snu, americký jelito !! Že tvoji páničkové v USA vraždí po celém světě a dosazují loutkové vlády musí přijít normální jen magorům.

  OdpovědětSmazat
 6. Anonymní31. ledna 2019 12:43
  Aby tak nedopadl tlusťoch Maduro, tak si na svou ochranu pozval 400 ruských žoldáků (kdo je asi platí?) Ani vlastní ochrance a vojákům nevěří.
  ===========================================================
  A to říká kdo, Einsteine? Byl by odkaz?

  OdpovědětSmazat
 7. Tady je psáno vo co go:

  http://www.zvedavec.org/komentare/2019/01/7816-venezuelske-spiknuti-houstne.htm

  OdpovědětSmazat
 8. Velmi správně 13:42.Ten tvůj kritik asi spadl z višně a nezná historii.Už za starého Říma měli Césarové svou ochranku vesměs z Germánů.Nejinak to bylo ve všech dalších etapách lidské historie a v pposlednní době KLASIKA.Švýcarská garda ve Vatikánu.Holt komu není rady,tomu není pomoci!!!!

  OdpovědětSmazat
 9. Evropský parlament schválil rezoluci, ve které uznal lídra venezuelské opozice Juana Guaida za legitimního dočasného prezidenta země. Jinými slovy to znamená, že po USA a Velké Británii se i státy EU připojují k loupení venezuelských aktiv. Dolarovou dluhovou pyramidu to stejně nespasí, zato zemře hodně Venezuelců v západem organizované občanské válce, ale také hladem! Pravda a láska opět na vítězném postupu. Jako v Libyi, naprosto neskutečné!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Evropský parlament je něco jako Velká fašistická rada za Mussoliniho v Itálii. Zdroj cti, pravdy a spravedlnosti vystřižený jako podle Talmudu...

   Ubohá Venezuela, ubohá Evropa, ubozí Gójim celého světa. Pokrytci vše zemí se spojili se Satanisty.

   Smazat
  2. Evropský parlament v květnu musí projít "národním obrozením", jinak budou národní státy zraceny a rozpuštěny ve 4.říši pod kuratelou USA!

   Smazat
 10. Já nefandím ani jednomu z nich. Obdivuji zdejší kolegy, jak je jim situace zcela jasná. Jediná fakta, která znám jsou, že tato země má nesmírné bohatství nafty a současně velmi chudé obyvatelstvo. Je to logický nesmysl a kde je žába na pramení se dá zjistit. Situace je vážná a všechna zbrklá opatření ji jen zhorší. Souhlasím se zájmem světa pomoc při řešení situace, ale ne příkazy a ultimáty. Podle mne je na místě situaci nevyhrocovat, ale uklidnit a vše napraví nové volby. Metoda, řešení svěřit armádě s případnou "internacionálni" pomoci, není můj cup of tea.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Asi jste mlád a nepamatujete námořní blokádu Evropy, embarga na poválečné Československo a země budoucí Varšavské smlouvy, ani na přídělový systém - lístky na chléb, na kousíček masa, na kousíček čokolády pro dítě, na trošku tuku, totálně odstředěného mléka - i kasein byl válečnou strategickou surovinou, nejenom na mák byl za Němců trest smrti... zeptejte se prarodičů.

   Bída jako ve Venezuele byla za První světové i v RU, protože nebyl včas zaveden přídělový systém. Ten samozvanec žádnou bídou netrpí - Ve Venezuele je uplatněn princip loupeže vyvinutý Francouzi a USA pro Severní Afriku... a USA oblíbená taktika PUČŮ v Jižní a Střední Americe.

   Smazat
  2. Udělejte si názor prostřednictvím tohoto videa https://youtu.be/YOXAlSsma2A

   Smazat
 11. Loutkam a zlodejum nefandim

  OdpovědětSmazat
 12. „Vojaci našej otčiny neakceptujú žiadneho prezidenta, dosadeného temnými mocnosťami, a ani takého, ktorý sa protizákonne za prezidenta sám vymenoval.“

  Postoj ľudí okolo Madura je zdá sa nekompromisní a tento samozvanec to nebude mať ľahké.
  https://aragonit11.blogspot.com/

  OdpovědětSmazat
 13. Jasně tenhle vlastizrádce potřebuje dostat 15 let za spolupráci s cizí mocností.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Když už umíraj i děti v nemocnicích, je čas spojit se proti agentům tohodle vrahouna - https://i.imgur.com/hDa5bJP.png

   třebas i s čertem!

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.