Reklama

středa 9. ledna 2019

Pravda, chudoba a domov


Patrick Ungermann
9. 1. 2019
Představte si, že cestou vlakem sedíte pod citátem: „Jestliže pravda existuje, proč je tak těžké na ni přijít? A pokud žádná není, proč se o to stále snažíme?“ To je reklama na poslech Českého rozhlasu plus. Člověk, který hledá písmenka, chce číst a přemýšlet, se má nad větou pozastavit a má v šoku zapnout rádio, „když chcete vědět proč,“ jak se v reklamě praví. Víte, mně šmodrchance a žonglování s pojmem pravda nepřijdou pravděpodobné. To už je taková pilátovština. Něco se očividně děje a Pilát Pontský se ptá: „Kde je pravda?“ „Co je pravda?“ „Jaká pravda?Představte si, že mě bolí záda a já budu uvažovat: Co mě to bolí? A bolí to vůbec? Malé dítě dovede věrohodně oznámit, co se mu před očima děje. Vysoký římský úředník s tím má potíže. Proč ale? To máte tak: Velmoc, která ráda všemu vládne, do sebe stejnou měrou všechno vsakuje, ale už nehodnotí, netřídí, na to totiž nemá pro samé vládnutí čas. Potom takové impérium se spoustou forem a s nejasným obsahem neumí myslet a hovořit na způsob ano, ano – ne, ne. Kolik lidí si pomyslí, že myslet a mluvit nekomplikovaně je moc jednoduché, moc nevytříbené, moc vulgární… Na to mám devatery školy, abych vykládal, že králík je králík a jaro je jaro?

Pravda je samozřejmě pravdou pravdoucí. Čtvrtek je čtvrtek, šest hodin je šest hodin, a záda mě bolí, poněvadž jsem tak trochu tlouštík. To jsou pravdy, řekněme, ve světě newtonovské fyziky. Další pravdy obsahuje fyzika kvantová a v jejím světle se ty „pomístní – okresní“ jevy mohou relativizovat. Ale znovu se lze o jisté pravdy opřít. K ještě rozsáhlejším zázrakům (ty se dějí za smyslovým zrakem) docházíme čistě v duchu. V nehynoucím duchu nás totiž nebolí záda, ale některé skutky. A z toho nehynoucího ducha přichází Ježíš Nazaretský, křísí mrtvé, uzdravuje bez povolení, dělá z několika věcí mnoho věcí, občas řekne, co se v Izraeli teprve stane, způsobí, aby i rybář Šimon chodil po vodě… A mluví o tom, jako o setí obilí, žádná matoucí sofismata, žádné žonglérství. A také vaše řeč buď ano, ano – ne, ne. Od klácení hrušek po Janovo zjevení je to ve vertikálním směru vůbec jednoduché a souvislé. Nikdy to nemohlo být jinak. A proč? Protože je to všecko pravda. Tady ji máme, matičku pravdu. Všude o ni klopýtáme, jelikož pravda je život a my se snažíme být živí. Tak proto mě reklama na šok ohledně pravdy nepřivedla k rádiu.

Cestu vlakem mi upoutávka na Český rozhlas plus zpestřila další, jak se dnes říká, kontroverzní úvahou: „Sociální dávky, humanitární akce, charita… Být opravdu chudý je čím dál tím těžší. Za chvíli se za možnost žít v chudobě bude muset platit.“ Reagujeme většinou automaticky: Ten slogan nemohl nikdo myslet vážně, leda by to byl stoprocentní cynik. O sociálních dávkách lze vést rozpravu: Máme být spíš zemí s dávkovou nebo s pracovní povinností? Příznivci obou pohledů patrně uznají, že nějaké dávky být vyplaceny musí a nějaká práce musí být vykonána.

Zkusme vzít myšlenku a hlavně tu poslední větu: „Za chvíli se za možnost žít v chudobě bude muset platit“, jak by to dělal málokdo. Jako, že je to pravda. To, čím se naše národohospodářství v posledních letech pyšní, je automobilový průmysl. Ne snad, že by zdrojem pýchy byla závislost české montovny na německém výrobci, ale auto se stalo měřítkem občanské slávy. Nahradilo šlechtického plnokrevníka, nebo (v lacinějším provedení) chasníkova koně. Mnohá zaměstnání, od kterých si slibujete lákavější mzdu, předpokládají, že jste držiteli řidičského oprávnění.

Něco mezi chasníkovým pluhem a vinným sklepem je dnes počítač. Pracovní plocha počítače nahrazuje píchačky, diář, poznámkový blok, poštu včetně podatelny, knihovnu, nástěnnou tabuli, rýsovací prkno, stroj na knižní a novinovou sazbu, software na setbu obilí a přednáškovou aulu díky webinářům. V neposlední řadě se u počítače můžeme opít hrací vášní – ne snad, že bych to doporučoval.

Jinými slovy, kdo neřídí vůz a nepořídil si počítač, netuží se v powerpointových prezentacích a v excellových tabulkách, ten příchází o zajímavé výplaty. Nechcete zvyšovat napětí na dopravní tepně? Nehodláte nasávat elektro-magnetický smog z elektroniky? Nevlastníte auto a PC? Jste v očích spotřebního společenství chuďas! A doplácíte na to prací za nezajímavé peníze. Na „chudobu“ doplatíte, čili začnete za ni platit.

Na jinou dobrovolnou chudobu můžete doplatit i hůř. Mnozí lidé dřív bývali bosáci. Babička chodila od dubna do října bosky, ano, i do školy. Dobrá, na Ukrajině jsou jara, léta a snad i ten podzim teplejší. Jenže po strništi bos u nás nechodil jen mladý Zdeněk Svěrák. Chodil tak i můj sudetoněmecký tatínek. Dnes na to máme hnutí novodobých bosáků. Nehledíme na ně, jako na lidi, co nemají na boty, ale jako na lidi s jistým životním stylem. Jenže, pomine léto, svléknete volný batikovaný šat s korálky a zkuste nechat jít děcko v září do třídy bosé… Zahráváte si s průšvihem: Někdo vás prožene linkou důvěry, odborem sociální péče, péčí o děti. Stát důvěřuje svým dospělým lidem méně a méně a určitý druh chudoby (víceméně dobrovolné) vám opravdu zakáže. Nedáte-li si říct, platíte postihem. Začnete být pod stálým dozorem, nebo začne jednání o odejmutí dítěte rodičům.

Jiný případ zákazu dobrovolné chudoby se nedávno odehrál na Britských ostrovech. Stárnoucí manželé se rozhodli změnit způsob bydlení. Muž, úspěšný podnikatel, vyslyšel svoji choť, která léta trpěla nesnesitelnou alergií na umělé hmoty. Jestli v umělohmotné době nesnesete plasty, mnoho prostoru vám nezbývá. A přece je tu řešení: Usaďte se v lese. Manželé kus lesa vlastnili a v něm si svépomocí zařídili dům. Byl ze dřeva, z proutí a z jílové omítky. Měl dveře, okna, střechu z došek (ale z těch opravdických), cihlová kamna a komín. Celkem několik místností. Potíže na sebe nedaly dlouho čekat. Domek z přírodních materiálů nevyhlížel zrovna katalogově. Nevzniknou problémy s kolaudací? A co, kdyby si další lidé uvědomili, že jsou rovněž schopni vlastnoručně zhotovit střechu nad hlavou? Nakonec úřady rozhodly, že vlastníkům domu a pozemku, kde stavení stojí, nechají dům zbourat. Dům prý nevypadá dost anglicky.

Je docela možné, že úředník, který o pádu domu z přírodnin rozhodl, si večer sedne k televizi k cestopisnému pořadu. Třeba se dočista uklidní, až mu na obrazovce zpívající černoši ukáží, jak a z jakého mála si za rok postavili celou vesnici. Jistě k tomu bude komentář, že žít se dá i ekologicky.

„Aby člověk mohl odejít pryč, musí být nejdřív někde doma.“ To je poslední téma rozhlasových úvah na reklamní ploše. Tady jen krátce: Víte, my se sem, na zeměkouli, rodíme do hmoty, rodíme se předmětně. Vždycky nějaké ženě s jistým mužem a pokaždé na nějaký kousek pevniny. Ta žena a ten muž, maminka a tatínek, to je náš první domov. Jejich cit, jejich řeč, jejich blízcí lidé a ta země, kde všichni žijí. V bezdomoví nikdo nepřežije. Bezdomoví je popelnice, kam věrolomný člověk nemluvně vyhodil.

Domov nese dvojí starost: O nás se postarají a my se postaráme. A nese dvojí radost: Nás tam mají rádi a my je máme rádi. Nikde není situace taková, že bychom vystrčili do vzduchu hadici a nasáli odtud těch půl milionu pracovníků, co nám takzvaně chybí. A oni by se hned vpravili do našich poměrů a navýšili počet našinců o půl milionu plus procenta na dětech. O pomýlenosti takového úsudku se přesvědčují tam, kde provozují holá čerpadla na lidi.

Domov je totiž i způsob života, způsob vnímání. Chceš někomu zničit domov? Vysaj odtud lidi. Chceš lidem účinně pomáhat? Vezmi nuzné z jejich trosek, umyj je a dej jim najíst. Ale vrať je domů, jak jen to bude možné. Vždyť právě doma je čeká nezastupitelná práce, obnova vlastní dobré společnosti.

37 komentářů :

 1. Celé to je nějak posunuté do absurda. Nevěřím tomu, že Svěrák chodil po strništi bos. To nechodili ani neadrtátlci. TAkže. Blbost a rádoby chytrost se nenosí jen u kafíren.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 0:08 ve vesnici, kde jsem jako utečenec ze Sudet prožil Protektorát, chodili všichni mí vrstevníci i vrstevnice od jara do podzimu bosi. Abych se nelišil, zouval jsem mimo návštěvu Obecné školy boty taky. A chodil bos i po strništi. Jednak si nohy zvyknou a jednak se to každé dítě naučí. Chytráku. Krom toho, o žních všechny děti školního věku makaly na poli. Já sice nemusel, ale abych nevypadnul z party, makal jsem taky ... Chytrolíne

   Smazat
  2. Tak chytráku nebo Chytrolíne?
   To drhuhé je na drhnutí kastrolů jako si ty.

   Smazat
  3. 0:08, moje babička (za první republiky)sice měla jako dítě jedny boty (stejně jako ostatní sourozenci), ale šetřila si je a tak do školy chodila cca 8 km denně bosa a boty si obula, až těsně před školou. Cestou zpět to samé. A světe div se, můj otec jako dítě po II. Světové - to samé (stejně jako ostatní sourozenci). Nejen o prázdninách děti makaly na polích, když to bylo třeba, tak ani do školy nešly.

   Smazat
 2. Pro člověka vychovaného v duchu budování poválečného Československa je pravda úplně někde jinde, jak pro dnešního mladého člověka, vychovaného v období po sametovce. Oba dva typy v určitém věku byli plni elánu a předpokládané tvůrčí životní naplněnosti, oba dva to mysleli stejně dobře. Který ale z nich měl pravdu? Dneska se jeví, že ten dnešní, to se ale tomu poválečnému jevilo také, protože to mohl srovnávat např. s mladíky z Hitlerjugend. Taky byli nějak vychováni a taky věřili - a na smrt a zarputile. Tak co teď pravdo? Kde je vlastně záruka, že ti dnešní mladí neskončí s tím, co jim někdo dal do hlavy stejně? Stačí se podívat co se v zemích EU dnes děje a míra pravděpodobnosti, že se tak stane nabývá reálných rozměrů. Kolik tady už bylo lidí, co chtějí spasit svět? Kolík se jich snažilo donutit okolí k tomu, aby šlo jednou podle nich tou jedinou správnou cestou? Pravda není vůbec nic bez tolerance a lidského porozumění. Bez vzájemné ohleduplnosti a vzájemného respektování. Není nic bez víry ve slušnost, úctu k lidem různých názorů a povah. Jenom osvícení panovníci toto tušili a podle toho se svým jednáním zapsali mezi nesmrtelné. To ale těm, kdo si za pomoci nenávisti a pletichářství berou za štít pokrytectví, nenávist a faleš, které představují jako pravdu, do budoucna rozhodně nehrozí. K nalezení pravdy od nepaměti sloužila a slouží lidem víra. Ne ale ta, co je svazuje, ale ta, co jim dává svobodu myšlení, bez frází a jiných papouškovaných hloupostí. Člověk bez víry je jako opuštěný pes bez pána - pořád ho podvědomě hledá. Kdysi jsem četl knihu o taoismu a zalíbila se mi zde jedna myšlenka, a to ta, že člověk by neměl působit na lidi kolem sebe tak, aby za každou cenu přijali jeho vlastní názor. Pokud na něj začne tlačit, ten člověk ho začne za to nenávidět - to je logické. Podle toho se dnes i orientuji v lidech kteří to dělají v přesvědčení, že ONI jsou ti vyvolení s těmi správnými a jedině pravdivými názory, ve snaze donutit okolí k přijetí jejich dokonalých myšlenek. Bohužel - od proroka Ježíše Krista se na Zemi nikdo podobný nezrodil. Přirozeně že těch, co si dovolili a dovolí tvrdit, že právě ONI jsou ať už jeho následníky, nositeli pravdy, nebo novými proroky, bylo, je a bude habaděj - no a toto by mohla být konečně ta skutečná pravda. :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No na to už odpověděl K. Čapek - PRAVDA JE RELATIVNÍ. Nevím, možná nebyl první. Ale je to určitě PRAVDA.
   Václav

   Smazat
  2. Halt už není co znárodňovat, arizovat, vyhnancům zabavovat, ani rozkulačovat, privatizovat, vyvlastňovat, tunelovat, zpronevěřit či jinak uloupit. Budou už jenom zaslouženě „rýt držkou v zemi“, leniví, nepoučitelní a stádovití lumpenproletáři, státní zaměstnanci, parazitičtí komunističtí a postkomunističtí korytáři, estébáci, odboráři, grantoví politologové, sociologové, psychologové i psychiatři a další lemplovští králíkárenští kleptopracující, jakož i stejně parazitičtí, zamindrákovaní, práce neschopní eurobijci, exhibicionističtí neschopní, závistiví i zhulení pisálkové, buranští a lůze se podbízející troškovití režiséři, šašci a písničkáři, neschopní si ani společný kibuc či firmu založit, kde by se vlastníma rukama uživili, natož aby někoho dalšího zaměstnali. Ani Putin je živit nebude, ani čeští soudruzi ze svého.
   Komunistický manifest marxových, škromachů, skálů, paroubků, falmerů, doubravů, žantovských, pitomiů, mamulů, středulů, humlů, hamplů, zhovadilů a jiných žvanilů: Stát ať všechno poskytne, včetně alimentů, na úkor těch produktivních občanů a důvěřivých věřitelů státu. Dluhy se neplatí ! Souložit, kouřit a chlastat budeme už sami. Natisknout peníze a rozdat mávátka !!! Se Sovětským Svazem na věčné časy !!! Vyloudit z EU co se dá - a pak z ní hrdě vystoupit !!! Jako azbucké lenivé lůzokratické Řecko - náš vzor.
   Čecháčkovští komouši se nezmohou ani na vlastní puč - potřebují k tomu čobolovského Bureše - nástupce Husáka ??? Lůza zůstává lůzou i když je v početní většině.

   Smazat
  3. O:16
   Pana Klabautermanna (Klabauterfrau, Klabauterkind wo anders sind) je mi líto.
   Tady, na prasackym dvorku, kde křivej hnusak dvořak krade přispěvatelům jejich poctivé návody, jaxe Pravdě přiblížit žádného poučení nedojde.
   Jedině svázat drátom a po našom, hoši.
   Rita Katzová nastaví kameru a kudly hore!

   Smazat
 3. Tenhle clanek se zabyva dusledky, snazi se rict neco o pravde ale nema na to prijit se necim novym , vlastnim a originalni.
  Existuje neco jako Imperialni Ideologie , kterou autor rozpatlava do zbytecnych otazek..
  Potom mame revolucni ideologii a jsme prave uprostred toho. Dnes je to barbarska revoluce narizena shora. Kazdou revoluci provazi zuriva propaganda , provazena nasilim, chaosem, iracionalnimi aktivitami a navrch odstranenim zakonu a poradku.
  Pak se tito vyse uvedeni tresou panickou hruzou.
  Nemuzou si pomoc , ale usiluji za kazdou cenu stupnovanim zlocinnych skutku proti lidskosti, USILUJI O TO ABY JIM PRAVDA VYBOUCHLA ROVNOU DO JEJICH PODLYCH ZKRIVENYCH KSICHTU..Nemuzou si pomoc a provadeji to jiz tisice let.
  I s dalsimi nasledky..
  Dnes v dobe mocnych medii je to pak jekot feministek, afroarabu,uradu a instituci a jejich sluhu , medialnich Baronu casto zidovskych. V Hollywoodu napr. dostavaji desitky milionu za roli "umelci" , kteri pak jeci, poslusne jak se jim naridi..
  Snazi se nas podrobit pomoci OBROVSKE HYSTERICKE MASINERIE , ktera bezi 24 hodin denne.
  Ale slova o FAKE MEDIICH pak maji a budou mit dalekosahly dopad. V prvni rade to je Neutralizace jejich propagandy a tak i ideologie mocnych. Stale vice v prubehu BEZMOCNYCH.
  Hraje zde velkou a normalni roli priroda.
  Vudci kmenu a narodu se v case zmeni na vrchnost a proces parasitismu pokracuje stale vice a bezohledneji..
  Pomoci sluhu se pak zhorsuje forma vladnuti az do teroru elitnich ,fasistickych imperialistu.
  Dnes je to teror barbaru, privolanych na pomoc, a jejich vladnich spiklencu a ochrancu , kteri hledaji se strachem a hruzou zachranu u nich.
  Mezitim usili udrzet se pri zivote , postarat se o rodinu, zkratka zivotni boj v case nas promeni v daleko lepsi , schopnejsi , zrucnejsi a vyrustaji mezi nami i geniove..!!
  Prichazi pak zakonite stret s pachnouci hnilobou a uchylnostmi vseho druhu a nekdy to nejde po dobrem..
  vezmete si priklad jako Schwarzenberg u nas..
  VYskyt nacismu napr. v Nemecku , nebyl nic noveho. Revoluce jen opakovala rijnovou Revoluci v Rusku minus Marxismus. Nacisti jako bolsevici se stali statem a vsim.
  S absolutni moci. v Rusku upustili od trockeho permanentni revoluce ,coz si privlastnil Hitler spolu se sirenim revoluce i valkami za ucelem ovladnuti celeho sveta...
  Permanentni valky pak jsou dnes jednou z poslednich zbrani imperialistu, kteri se ale totalne zhroutli v prubehu ekonomicky ! Jejich vlastni zbran penize a zlato pouzivaji a pujcuji si astronomicke sumy na ty valky s tim ,ze my to zaplatime tvrdou a obetavou praci..To se ale vzdy se otoci proti nim. A kolik ,ze je urok na 22 trilionu, ktere USA dnes musi platit.
  Proto se snazi zavest mobilni telefony pro kazdeho a VIRTUALNI PENIZE , aby ty dluhy nejak sprovodili ze sveta.
  Pokusne kralik byla Indie v 2016 kdy Modi zrusil nekolik bankovek, ATM se vyprazdnili zavladla bida a mnoho lidi zemrelo hladem a v usili vydrzet v nekolika kilometrove fronte pred ATM . To je jedna z veci ktera nas ceka a asi nemine... Svet stale plati vysokou dan krve a zivotu za velmi malou pozornost ZLU. Jiz pedagogove a jini demagogove , mavaji pred ocima priklady uslechtilosti a dobroty pred ocima zacku a zlo, vysoce tvurci, s neuveritelnymi schopnostmi ,vzdy vytvari situace k ovladnuti sveta a bezbrannost a nepripravenost nas vsech je vzdy ohromujici. Vzdy nas zaskoci . Varovani , vcasna, nekterych se ignoruji atd...
  Tady je obrovsky problem k vyreseni a zlepseni nasich zivotu...

  OdpovědětSmazat
 4. Hm, já si myslím, že skutečná pravda je jen pravda prožitá. Ty ostatní pravdy sdílené, včetně pravdy pana Halíka a ČRo, jsou pravd převyprávěné a dají se kdykoliv zaměnit za pohádku.
  Zima bude dlouhá, přátelé a záleží jaké bude jaro. Podle všeho bude přírodní a přirozené, nepříkrášlené, ale jaro. Kdybytak nastalo jaro i v myslích ldí a občas něco užitečného vykvetlo.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tady zkusenost ,empirie vede ke konservativnimu stylu zivota a tedy udrzet stavajici.
   Status Quo. To vede jako napr. v USA dnes do ztrnulosti.
   Opakuji " Kdo chvili stal jiz stoji opodal" /J.Neruda/. Tedy zkusenosti se musi pouzitk vyvoji , coz je casto risiko , ale zastavit svet a jeho vyvoj neni vubec mozne snad zpomalit a tynezodpovedny vedce, ktery pro vlastni prospech jsou schopni vseho. Dale silence politicke , kteri vzdy vedu zneuzivaji do zniceni vseho na svete..
   tedy system vlad a zivota se musi zmenit. Ale je vzdy tezky zjistit jak..

   Smazat
  2. Tady je problem ,ze kazda snaha o zlepseni zivota, kritika , poukazovani na chyby a nedostatky atd. Musi byt konstruktivnmi , tvurci, tak nestaci jen mluvit ale ti schopni /jako v Rusku Putin/, a kde je vzit a nekrast ?,musi najit z toho tu pravou cestu vpred. Hledani je pak zase provazeno chybami a musi se casto jit zpet a zacit znovu a tohle je velmi , velmi obtizne, a jsou potreba i dobre ,vhodne podminky a , klid a mir a diskuse jak na to...
   Az je to skoro nemozne...

   Smazat
  3. Jelcin v Rusku po odstraneni Gorbaceva , utoku na parlament a do hluboke krize horsi te 1929,uz nemohl udelat neco horsiho.
   Ale jeho nahodny vyber Putina /a kdo zna trochu ty podminky z kterych Putin Rusko "vykopal" do dnesniho stavu , vidi ze udelal nemozne/..To je jediny kde Jelcin uspel daleko nad ocekavani..

   Smazat
 5. nějak ty umělce musime živit našimy desatky stači juknout kolik blibouardu komunistickych kolaborantu z kulturni frony je na všech sloupich svyzvou že jedině radio vas dovede do demokradury ovšem demokradicki už je tajne kolik ta gebls propaganda o jedine pravdě stoji či stala

  OdpovědětSmazat
 6. Jsme obklopeni lží a zvířecí nenávisti současných vládců k režimu před převratem. Nositele nenávisti dosud nenapadlo se lidem za spáchané zlo omluvit. Já s datem narození krátce po konci války si všechno dobře pamatuji. Až nyní poznávám, kdo je kdo.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A kdo jsou ti, kteří lžou a vyvolávají tu nenávist?

   Smazat
  2. 8:29 Na to máme určený jeden ÚSTRk, plus demokratickou opozici, tisk a ostatní sdělovací prostředky. To by Ti
   mohlo pro orientaci stačit. V.J.Horák

   Smazat
 7. Mistr Jan Hus věděl co je to pravda a stál na její straně . Proto dopadl tak jak dopadl . Jeho krédo "mluv pravdu , braň pravdu..." dnes už neplatí .

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hledej pravdu, slyš pravdu,
   uč se pravdě, miluj pravdu,
   prav pravdu, drž pravdu,
   braň pravdy, až do smrti.

   Smazat
  2. Von teda, Mistr Honza měl na mysli pravdu evangelií, až do smrti smrťoucí.
   Se mi dneska k ničemu nešikne.

   S tim drátem, svázanej kdyby byl administrátor, drška křivá, tak snad...
   Alách mě neuváděj v pokušení.

   Smazat
  3. 13:14
   "Se mi dneska k ničemu nešikne ."
   Vypadá to , že takových jako jsi ty je v dnešní době příliš mnoho . Proto jsme tam , kde jsme .

   Smazat
 8. Zásadní chybu vidím v tom, že si lidé zaměňují pravdu s tím, co by mělo být podle nich správné. Tady je ten omyl. Pravda je, že včera chumelilo. Pravda je, že nyní píšu příspěvek, pravda je, že zítra bude pátek. Vezměme si ale např. poslaneckou sněmovnu, kdy probíhá několikahodinová debata o něčem, co je už dopředu rozhodnuté koaliční většinou. Podle menšiny je správné, aby byl přijat názor menšiny, což ale nelze brát za pravdu, ale za tvrzení o tom, co je podle nich správné, protože to jejich morálka menšiny vyžaduje. Zažitá morálka ale není pravda a vychází pouze z prostředí, ve kterém lidé vyrůstali a díky kterému k ní došli. Pravda je ale přitom zde to, že pokud má fungovat demokracie, pak ji má většinová koalice - bez ohledu zda jejich rozhodnutí je, či není správné.

  OdpovědětSmazat
 9. Patriku, tohle je Váš nejlepší text tady a nejopravdovější, co jsem letos četl. Díky.

  OdpovědětSmazat
 10. Moc dobrý článek - a lidský.

  OdpovědětSmazat
 11. Velmi kvalitní diskuse! Jak už tu někdo psal, pravda se hledá těžce, potřebuje fakta k porovnání a časový odstup. Ten mají dříve narození, pak je jejich cesta k pravdě stejně těžká jak u těch mladších, kteří sebou na té cestě vlečou balíky lži, které ti straší dávno moudře odhodili.
  Poslechněte si Vysockého píseň Pravda a lež, je skvělá a je o hledání.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdo byl kokot a hlupák v mládí je zpravidla kokotem a hlupákem i ve stáří. Věk z hlediska moudrosti neznamená vůbec nic, nedělejte z nouze ctnost.

   Smazat
  2. 11:05- není nad vlastní zkušenost!

   Smazat
  3. 11:47
   Já mám jistě zcela jinou zkušenost než vy. Kdo má tedy pravdu?
   Tento blb má taky jistě mnoho "zkušeností"
   https://www.parlamentnilisty.cz/politika/poslanecka-snemovna/Ted-vybuchne-bomba-Slova-politiku-k-duchodci-Baldovi-protiimigracnimu-teroristovi-Knize-Okamura-Foldyna-Hamacek-a-jini-566120

   Smazat
  4. 11:53-pravdu mám já, neodsuzuji lidi, které neznám. I u těch, které znám, mohu soudit jen jejich činy, aniž poznám jejich pohnutky. V tom je mezi námi rozdíl v moudrosti.

   Smazat
  5. 11:53 Ten pán, jak správně říkaš je blb, protože je svým způsobem nemocný. Svého času na letišti v Ruzyni, nechal jistý politik postavit před rolující letadlo autocisternu. Nebyl to terorismus ohrožující cestující? V.J.Horák

   Smazat
 12. Aby však pravda mohla vítězit nad lží a nenávistí, musí víc trénovat!!!

  OdpovědětSmazat
 13. noviczech
  ...moc hezké zamyšlení nad ..., možná by jsme se jako měli vrátit zpátky znovu se učit žít LIDSKY! Že muž,mladý, uvidí někde hezkou mladou ženu, seznámí se s ní, tedy, on se zamiloval do ní a ona do něho. A že z tohoto vztahu na základě lásky, byl počat další život. A že toto dítko rostlo a působilo rodičům radost, už tím, jak se učilo poznávat život a svět. Pak dospělo a chtělo se také věnovat nějaké práci a třeba se také zamilovalo a tak dál a dál. Je to krásné, ale k tomu všemu dnes, musí každý uznat, naskakují takové problémy, které za bývalého režimu byli nemyslitelné. Učme děti těm základním věcem! 1.Moudrost, 2. Rozumnost a 3.Láska ...by nás měli provázet životem, což se nějak vymklo!
  ...zůstane jen u přání...?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. noviczech
   ...jen jsem chtěl dodat, že jako děti jsme si dědy na Slovensku chodili pást vesnické krávy a samozřejmě bosí, jinak by se nám místní kluci vysmáli. A vrchol byl, přejít bos strniště, také jsem zvládl. A pravdu nehledám, žiju a rozlišuji, pravda přijde ke mně a přišla (pusťte si z KinoSvět "proroctví o papežích"), snažím se žít čestně, poctivě a podle lásky. :-)

   Smazat
 14. OTÁZKA PILÁTOVA

  (1. část)  Na Velký pátek se v kostelech přečítají pašije evangelisty Jana. Pilát se ho zeptal: „Ty jsi tedy přece král?“ Ježíš odpověděl: „Ano, já jsem král. Já jsem se proto narodil a proto jsem přišel na svět, abych vydal svědectví pravdě. Každý, kdo je z pravdy, slyší můj hlas.“
  Pilát mu řekl: „Co je pravda?“

  Dlouhá léta jsem se divil, proč mu Ježíš na tuto otázku vůbec neodpověděl, proč mlčel. Možná, že římský místodržitel zaháněl nudu v Judey četbou stoických filozofů a Ježíš nyní vůbec nevyužil příležitosti, aby mu na tuto stěžejní filozofickou otázku odpověděl, aby mu něco řekl o svém pojetí pravdy. Současní čeští politici mne naučili rozumět Pilátově otázce a Ježíšovu mlčení trochu jinak.

  Minulý týden jsem sledoval televizní debatu, v níž se zoufalý moderátor marně snažil přerušit proud sebevědomého mlžícího „ptydepe“ (umělé funkcionářské pseudořeči, karikované ve hře Zahradní slavnost) mladé poslankyně, aby z ní dostal odpověď na otázku, zda lhala svým kolegům v kavárně či zda lže nyní, tvrdí-li, že tehdy lhala. Moderátor byl skvělý, ale jednu věc zřejmě nepochopil: poslankyně na to prostě neumí odpovědět, ona to totiž už sama neví – a to ne proto, že by trpěla zapomnětlivostí. Slečna poslankyně se upsala světu, který „není z pravdy“, který už nerozeznává, co je pravda a co je lež - především proto, že se těmito „nadstandardními otázkami“ vůbec nehodlá nezdržovat. Místo lži nastoupila „mystifikace“ a místo pravdy umění říci každému, co chce slyšet a co „získává body“.

  Když jsem před dvanácti lety vystupoval v jedné televizní diskusi s místopředsedou a místopředsedkyní stran opoziční smlouvy, odvážil jsem se po vysílání špitnout panu místopředsedovi otázku, která mne opravdu trápila: „Ale vy přece víte, pane místopředsedo, že to, co jste teď celou hodinu tvrdil, přece není vůbec pravda?“ Podíval se na mne s opovržlivým údivem jako na naivního přihlouplého trpaslíčka, který znalému a zkušenému obrovi moci na okamžik nešikovně zahradil cestu: „Pravda? Ona mluví ke svejm a já taky ke svejm.“
  Jinými slovy: Hlupáčku, to, co je pravda, nás vůbec nezajímá. Zjišťováním toho, jak se ve věci ve skutečnosti mají, se vůbec nezdržujeme. My na to jdeme vědecky: zaplatíme si agenturu, která nám zjistí, co naši potencionální voliči chtějí slyšet a my jim to řekneme. Dají nám hlasy, otevřou nám dveře do parlamentu a víc už nás nezajímají.

  OdpovědětSmazat
 15. OTÁZKA PILÁTOVA

  (2. část)  Ten večer jsem si otevřel znovu pašije v evangeliu svatého Jana. Možná, že se Pilát tenkrát po pravdě také vůbec neptal. Možná, že slovo pravda vyslovil tak štítivě a opovržlivě jako pan místopředseda. Možná chtěl také jen cynicky poznamenat: Pravda? Copak to je? Co záleží na nějaké pravdě? Zase je tu nějaký naivní „pravdoláskař“, který nepochopil, jak to máme v našem světě navěky zařízené a plete se nám pod nohy? Na kříž s ním!

  Ano, pašijový příběh Velkého pátku nám říká, že pravda a láska opravdu nevítězí nad lží a nenávistí. Ve světě Pilátů, cynických místopředsedů a snaživých bezskrupulózních poslankyň končí na kříži. Avšak tím velikonoční příběh nekončí.

  Jan Zahradníček napsal v jedné své básni, že totalitní režimy se vždy snaží o to, aby dějiny nepřekročily odpoledne Velkého pátku. Patřil jsem tedy k naivním lidem, když jsem disentu snil o době, která ten čas Pilátů změní a pak v zástupu, zvonícím klíči a nadějí doufal, že se už blíží velikonoční ráno zmrtvýchvstání pravdy? Ta otázka mne – a asi nejen mne – letos trápí víc než kdykoliv předtím. Ale snad jsme byli naivní jen v tom, že jsme netušili, jak dlouhá a spletitá ta cesta bude a kolik lidí ji postupně opustí a kolik tuto naději zapře, dřív než kohout zakokrhá.

  Hranice mezi tmou Velkého pátku a nadějí velikonočního jitra probíhá naším životem. Překračujeme ji v každém okamžiku, když se rozhodujeme, zda ustoupíme a uvykneme zlu, zda si alibisticky umyjeme ruce, zda se zabydlíme ve světě Pilátů, Herodů a Kaifášů, zda konformisticky zdomácníme ve světě cyniků a obratných mystifikátorů, zda se otázce po tom, co je pravda a lži jen vědoucně vysmějeme – anebo budeme následovat toho, který dal na otázku po pravdě neodpověděl definicemi, nýbrž dal tichou odpověď vlastního příkladu věrnosti pravdě až k vrcholné oběti.

  Minulo dvacet století, otázka po pravdě zůstává stále otevřená. O Pontském Pilátovi víme už jen to, že zastával svůj úřad římského místodržitele v době, kdy Ježíš, tesař z Nazaretu, natrvalo vstoupil do příběhu dějin lidstva.

  Tomáš Halík

  Publikováno v Lidových novinách, 23. 4. 2011

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.