Reklama

pátek 11. ledna 2019

Profesor Jaroslav Šesták o bolševismu a demokratizaci

11. 1. 2018   Parlamentní listy (velmi kráceno)
Vy jste za půlstoletí ve Fyzikálním ústavu Akademie věd zažil bolševickou diktaturu i současnou demokratizaci, jak se tahle dvě období projevovala na vývoji vědecké etiky?
Rád bych uvedl příklad. V období utužování diktatury po sovětské invazi byly všechny opoziční názory tvrdě perzekvovány. V té době byl aspirantem Pavel Holba, zakladatel KANu, a tak se stal ve Fyzikálním ústavu nechtěným zaměstnancem. Tehdejší ředitel Miroslav Rozsíval byl pod silným tlakem se ho zbavit, ale byl vedle zaníceného komunisty i fyzik, a tak si byl se vědom odborných kvalit svého aspiranta, tj. schopnosti k vědecké práci, která přes politické tlaky byla i tehdy respektována. 


Nepodlehl nátlaku a raději se nechal penzionovat, než aby talentovaného badatele vyhodil. O půl století později ředitel stejného ústavu Michael Prouza bezostyšně propustil svého dlouholetého úspěšného zaměstnance jen pod vlivem politické protizemanovské atmosféry. Takže si musíme připustit úvahu nad tím, kam až jsme to dospěli v demokratizačním vývoji posuzování expertních postojů, když odmítnutí státního vyznamenání lze koupit za milion korun, a naopak přijetí takového vyznamenání lze potrestat vyhozovem. Nepotřebujeme si opravdu znova a znova připomínat slova z poselství předsedy Senátu „chovejme se k ostatním lidem tak, jak bychom chtěli, aby se oni chovali k nám. Hledejme to, co nás spojuje, i když je to někdy těžké. Žijme s vědomím, že slušnost není slabost”.

Pozn. red. I.D.: Rozhodování koho vyhodit a koho raději nevyhodit se řídí kritériem "co si můžu dovolit" - odhadem následků vyhození nebo nevyhození. Nejde jen o ohrožení či posílení šéfa shora či zdola, tedy zvnějšku, ale někdy jde i o nitro člověka, a někteří šéfové si kladou také otázkou: "Bylo by to pro mne morálně přijatelné?" Jestliže je společnost řízena lidmi řízenými zvnějšku, znamená to, že už je v úpadku.

15 komentářů :

 1. "ředitel propustil úspěšného zaměstnance jen pod vlivem politické protizemanovské atmosféry."
  =======================
  Nic o tom případu nevím, dokažte, že to bylo jen z tohoto důvodu.

  "odmítnutí státního vyznamenání lze koupit za milion korun"
  ===================
  Toto tvrzení (zřejmě "kauza" Vyskočil) naznačuje, že nejste vědec, ale bulvární hlupák.


  OdpovědětSmazat
 2. Pro A z 18:36 h:
  "..Pravil bulvární hlupák!"
  (Nebo placený manipulátor?)
  Pavel p

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nevíš o co jde tak raději mlč!

   Smazat
  2. 19:22
   "Nic o tom případu nevím, dokažte, že to bylo jen z tohoto důvodu."

   Zato vy toho víte. A ještě se tím bezelstně pochlubíte. :-)

   Když toho tolik víte, můžete rovnou osvětlit, jak to bylo s Vyskočilem. Jistě to bude také plodné pojednání.

   Smazat
 3. Pan profesor Šesták nedostal od GAČR grant, proto si stěžuje. Dříve mu poměry nevadily. Hlavní příčinou nespokojenosti je velmi malá průchodnost žádostí z důvodu nedostatku peněz. Bývalo to kdysi jen 16%. Dědictvím komunistů je nadprůměrné množství kvalifikovaných vědců, pro které není v kapitalismu místo. Přežívají v akademii nebo na univerzitách a čekají, až dostanou malé peníze, aby mohli něco dělat. V prostředí nedostatku už vůbec nebude záležet na kvalitě a budou se vytvářet zájmové skupiny, které si budou rozdělovat granty mezi sebou. Samozřejmě nic dokázat nelze, protože ti, co grant nedostali, nic předvést nemohou. Silnou zájmovou skupinou tvoří někteří Pražáci. Netvrdím, že všichni. Jsou mezi nimi i vyhladovělí. Před pár léty měli ve 12ti členné vědecké radě GAČR 11 Pražáků a jen jednoho člověka z Pardubic. Nyní jsou mimo Prahu asi dva a pak nějací cizinci. Zdánlivý vědecký výkon se prokazuje naprosto falešným ukazatelem, kterým je h-index. Produkují se články, na které se buď vzájemně kolegové připisují anebo jen mocného šéfa připíšou. Když někoho oslavovaného vědce najdete v databázi scopus nebo WoS, začne vám vrtat hlavou, co ten člověk vlastně vytvořil, když je skoro všude připsán. Jako hlavní autor se skoro nevyskytuje. Kdysi platilo, že článek může mít jen tři spoluautory, dnes je to více než 10. Stážisté v CERN píšou články s 80 spoluautory. Kdo je kdo, se často ani nedá poznat. Citování je ve skutečnosti vzájemná výpomoc. Věda se u nás jen předstírá. O její výsledky vlastně ani není zájem. Akademii nelze zcela rozpustit, což by si troufl snad jen Hitler. Kdyby se náhodou objevilo něco užitečného, zákon 130 to ošetří. Příjemce grantu má povinnost publikovat, aby všechno řádně vyslepičil. Z léků, které objevil oslavovaný prof. Holý, bohatly nadnárodní farmaceutické firmy.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To pravidlo o počtu autorů navrhl Hans Selye. Dočtete se o tom v knize K záhadám vědy, kterou vydali zlí komunisté v nakladatelství Pyramida v normalizačním roce 1975. Je to překlad z angličtiny. Selye se narodil na slovenské straně Komárna, studoval lékařství na UK a někdy uprostřed 30. let dostal stipendium v USA. Dělal ředitele výzkumného ústavu na stress v Kanadě. Nyní po něm nazvali univerzitu v Komárně.

   Smazat
  2. Tento text není kritikou samotných zaměstnanců GAČR. Jestliže Česko nemá na vědu peníze, GAČR se může na hlavu stavět a systém se rozpadne. Nehrajme si na výběr přes posudky a veřejně přiznejme, že budeme losovat. Lidé nejsou hloupí a pochopí to. Když si koupí los, pak vědí, že každý nemůže vyhrát první cenu.

   Smazat
  3. 20:08 Na vědu peníze už nebudou, ve východní Evropě zvlášť ne. Procházíme řízeným úpadkem. Kdo nadává na minulý režim, je imbecil. Teď máme jen nablýskanou fasádu, nic víc.

   Smazat
  4. 9:38-máte naprostou pravdu.Je to prvotně plánovaný úpadek.Tak jako naše školství.Na území "česka" není třeba vzdělaných lidí.Je určeno jako montovna s lacinou pracovní silou.

   Smazat
 4. Zdejším zájemcům o lustraci vědců poradím. Nejde o spolupráci s tajnou službou, ale o vědeckou plodnost, která se projevuje autorstvím knih a časopisů. K databázi scopus a WoS se obvykle nedostanete. Pro každého je však přístupný celosvětový katalog knih a článků nebo referátů. Otevřete si
  www.worldcat.org
  Zadejte název publikace nebo jméno autora a spustěte hledání. Pozor, musíte se umět rozhodnout, co k autorovi přiřadit. Katalog neodlišuje jmenovce. Hledání můžete podle volby omezit na knihy nebo články nad polem zadání toho, co hledáte. Pro vyhledaný seznam se lze omezit třeba na knihy zaškrtnutím checkboxu vlevo. Až vyhledáte publikaci, klikněte na její název. Otevře se vám seznam veřejných knihoven, kde si lze publikaci půjčit. Kliknutím na místo Poslední (Last) se dozvíte, kolik takových knihoven na světě je.

  Otestujte si třeba hledání na jménu Jaroslav Šesták. Hledal jsem Rozšířeným vyhledáváním. Zadal jsem jméno autora, vybral jsem formát Book a zadal angličtinu.
  Uvedu odkaz

  https://www.worldcat.org/search?q=au%3AJaroslav+S%CC%8Cesta%CC%81k&fq=x0%3Abook+%3E+ln%3Aeng&dblist=638&qt=first_page

  Cenné jsou publikace v zahraničních vydavatelstvích. Mezi knihy se přiřazují sborníky přednášek z konferencí. Pan profesor toho pojezdil dost. Netroufám si hodnotit, zda toho profesor Šesták napsal hodně nebo málo. Zaráží mne, že nemá rád bolševiky. Až na omezené výjezdy do KS si musel za komunistů žít jako prase v žitě. Když se tak prohlíží databáze, nejochotněji vydají knihu někomu, kdo pomlouvá poměry před převratem. Když to umíte, sami vám knihu přeloží do mnoha jazyků.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 20:40 Nejsem tu od toho, abych hodnotil kvality prof. Šestáka, to je věc jeho šéfa i jeho kolegů/týmu. Podstatné je, že poskytl příklad srovnání míry slouhovství za minulého režimu a nyní, v tom spočívá pro mne osobně jeho přínos. S drobných kamínků si myslící člověk skládá mozaiku. Bravo.

   Smazat
 5. Co to je bolševická diktatura nic takového jsem za socialismu nepoznal. Ale co je diktatura kapitálu to už vím.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No určité vměšování do soukromí, kádrové otazníky a podobně, tu byly. To se však nedá srovnat se sofistikovaným špiclováním, které realizuje tento systém v rámci "zkvalitňování služeb". Vše co říkali komunisté o kapitalismu, byla pravda, neuměli však tuto pravdu prezentovat a obhájit, proto zavlekli národ to vleklé krize, ožebračení a tak dál. V tom spočívá jejich tragédie. Tedy těch slušných komunistů, ne těch co byli dočasně u nich.

   Smazat
  2. Tragédie socialismu v ČSSR spočívá v odtržení jejích vedoucích protagonistů na všech úrovních od reality ve společnosti a ztrátě víry v ideje socialismu jako základního kodexu jejich jednání a myšlení. S potřebou hrabání si do vlastního hnízda šly ideje nutně do kytek a prospěcháři se začali povyšovat a zneužívat svého postavení pro svůj osobní prospěch. Ve výsledku silové složky hájily už jen jejich způsob existence a parazitování na společnosti. S vlastnictvím výrobních prostředkú v rukách státu už to nemělo nic společného. Z uvedeného se dá vyvodit, že stávající politické elity jsou ze stejného soudku. Názor publika je jim také volný.

   Smazat
  3. To mohli nepoznat pouze zdegenerovaní rudí podlidé! Jejich vzpoura proti Nadčlověku a jeho Řádu, který jest smyslem Země, je podstatou existence tzv. Nové republiky! Požadavek rovnoprávnosti je v podstatě základní levicové dogma, jehož smysluplnost nelze prakticky nijak rozumně obhájit.
   Proč bychom se měli všichni rodit se stejnými právy, když se přirozeně nerodíme rovní téměř v ničem? I proto musí být pravidelně vedeny války, protože pud boje je hluboce zakódován v genech každého člověka, jen se ho u každého jedince nepodařilo stejně potlačit. Boj tříbí! Ten vynáší na povrch vynikající jedince mého typu a vyhání z času přebytečný kompars ražení místních užgryndaných čechomužiků, neb lidstvo existuje jen jako materiál pro šlechtění vynikajících jedinců, kteří píší dějiny! Ostatní z nich jsou pak beze stopy odejiti v podobně kolaterálních ztrát ... neb jak praví klasik: „Slabí a nezdaření mají zahynout: první věta naší lásky k člověku. A má se jim k tomu ještě pomáhat.“ (Friedrich Nietzche). Jinými slovy co je nemocné má zemřít a to, co je vynikající nesmí být snižováno na průměr!

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.