Reklama

úterý 29. ledna 2019

Proti Chavezovi nemali USA šancu, s Madurom je to ľahšie

Roman Bednár
29. 1. 2019  blogg autora
Hugo Chavez bol charizmatický politik a národ ho miloval (mimochodom, ja tiež). Hugo založil v roku 1982 hnutie Movimiento Bolivariano Revolucionario, ktorého cieľom bolo zvrhnutie proamerickej vlády. Po prvom nezdarenom puči bol Chavez zatknutý a strávil dva roky vo väzení. V roku 1998 vyhral voľby a stal sa prezidentom. Potom to zopakoval ešte trikrát. Po jeho smrti sa stal novým prezidentom Nicola Maduro, ktorému chýba charizma jeho predchodcu. Nikdy nebol vo Venezuele žiadny prezident národom tak veľmi milovaný ako comandante Chavez, ako nazýval ľud.


A Chavez bol rešpektovaným a uznávaným mužom aj vo väčšine latinskoamerických štátov. V tom sa Madurovi nepodarilo pokračovať. A Venezuelu to oslabilo politicky i ekonomicky.

Washington mal vždy veľký záujem o ovládanie a kontrolovanie krajiny, ktorá má najväčšie olejové rezervy na svete. Všetci venezuelskí prezidenti sa nechali Američanmi skorumpovať a dovolili bohatstvo krajiny vykorisťovať západnými koncernami, a to k plnej spokojnosti USA. Chavez tomu urobil koniec a preto sa stal pre Washington po Castrovi najväčším nepriateľom na americkom kontinente. Ako sám povedal, tak Biely Dom dal na neho urobiť niekoľko nevydarených atentátov.

Olej je pre Venezuelu prekliatím i požehnaním zároveň. V období vlády Chaveza bol oveľa viac požehnaním ako prekliatím. Situácia na svetových trhoch bola vtedy taká, že krajina ho mohla predávať za veľmi výhodné ceny a comandante dokázal z jeho vysokých výnosov financovať sociálne systémy, čo veľmi pomohlo najnižším vrstvám obyvateľstva, o ktorého potreby sa predošlé vlády de facto vôbec nestarali.

V súčasnej situácii platí o venezuelskom oleji tá druhá alternatíva – je prekliatím. Maduro nemá už takmer nič zo silného politického zázemia, o ktoré sa opieral Chavez. Napriek tomu ako jediný juhamerický prezident sa vzpiera politickému i ekonomickému tlaku USA, čo Washington a predovšetkým Pentagon chce za každú cenu zlomiť. Na to slúžia aj veľmi tvrdé ekonomické sankcie a sústavná podpora opozície

USA torpédovali pozitívny vývoj vo Venezuele od samého začiatku vlády prezidenta Chaveza. Napríklad v roku 1999 podnikli všetko, len aby veľmi progresívny a významný priemyselný projekt v regióne Orinoco, na ktorom sa podielala aj Brazília, zlyhal a bol neúspešný. Neskôr potom americká nepriateľská stratégia voči Chavezovej Venezuele dosiahla svoj vrchol v roku 2002 pučom proti prezidentovi, ktorý napokon skončil pre USA neúspešne. Táto stratégia prebiehala podľa podobného scenára ako kyjevský puč proti legitimnému prezidentovi Ukrajiny Janukovičovi.

Svoj ďalší vrchol dosiahla teraz, keď sa tento týždeň pokúsila opozícia s nepatrnou časťou armády zvrhnúť demokraticky zvolenú vládu Nicolasa Madura. Ekonomická vojna, ktorú vedie Washington proti Madurovi, dostala krajinu na kolená a do silnej hospodárskej krízy. Som presvedčený, že ak by žil Chavez, že situácia by sa bola vyvinula inakšie.

Situáciu vo Venezuele podstatne zhoršil aj sústavný tlak USA na štáty olejového kartelu OPEC, aby neznížili množstvo vyťažovaného oleja, aby sa tak jeho cena držala na nízkej úrovni, čo Venezuele extrémne škodí.

Venezuela však urobila veľkú chybu, že sa pridlho spoliehala na olej a nezrealizovala vybudovanie diverzných hopodárskych štruktúr, kým na to mala finančné prostriedky.

Je nesporné, že Maduro sa dopustil aj niektorých zásadných chýb, ktoré situáciu ešte viac zhoršili. Napriek tomu je viac ako isté, že ak prevezme moc vo Venezuele proamerická opozícia, tak to nebude víťazstvo venezuelského ľudu, ale triumf amerických imperialistických kruhov a zároveň to bude mať za následok stratu všetkých sociálnych istôt, ktoré pre chudobných voľakedy zabezpečil Hugo Chavez.

A najhoršie je to, že Venezuele teraz hrozí krvavá občianska vojna. Armáda a jej vedenie stoja za Madurom.

- - -

44 komentářů :

 1. ....odkryté svědectví z diplomacie,....

  https://aeronet.cz/news/manzelka-slovenskeho-ministra-zahranici-odkryla-sokujici-svedectvi-z-diplomacie-jak-jeji-manzel-celi-tlakum-mocnych-kruhu-ktere-usiluji-o-rozpoutavani-valek-v-poradnim-tymu-miroslava-lajcaka/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Lajčiak je hovado, které se neslavně zapsalo do dějin Balkánu. Protisrbský až na půdu, americký a německý čípek!

   Smazat
  2. Lajčák je architektem dovozu čím největšího dovozu Afrických uprchlíků do Evropy, nejlépe celou jednu miliardu Afričanů, což by dle jeho mínění vyřešilo problémy Evropy a to tím, že by se totálně rozvrátil sociální systém Evropy, zvýšila by několikanásobně kriminalita, distribuce drog, počet vražd, což už ve státech jako je Švédsko probíhá.

   Smazat
  3. Mirislav Vajčák je blb. Všetci na Slovensku za šaleli, keď ja som už vtedy poukazoval na jeho slizkú kariéru ríšskeho protektora Bosny&Hercegoviny. Môj profil Ukrofil

   Smazat
 2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Do chudoby v první řadě zatáhly venezuelu sankce a vměšování se druhých zejména USA do jejich života. Stejně to dopadlo s Libyí, Sýrii, Irákem Iránem atd. Sankce a vměšování se jsou důvod proč tyto země mají problémy nebo proč tam přímo umírají stovky tisíc lidí na nedostatek běžných věcí. I my pokud by jsme s eznelíbili tak by kolem nás natáhli drát a nehodili by ani kůrku chleba umírajícím dětem. Jen proto že chtějí jít svou cestou.

   Smazat
  2. 0:56
   Ale prosimvás, Musile, nebuďte trapný a nevymlouvejte se jak malé děcko.
   Po 20 letech vlády socialistů všechny podniky znárodněné američanům pod vedením aparátčíků pokrachovaly. Venezuela dnes nic nevyrábí a neexportuje. 83% exportu tvoří ropa a ropné produkty, 40% exportu směřuje do USA.

   https://atlas.media.mit.edu/en/profile/country/ven/

   Tak co s takovými parametry chcete? Nic neumíte, ani vyrábět, ani pěstovat, o vývoji a řízení nemluvě. Jste naprostí ekonomičtí i političtí diletanti. Dokážete i skoro nemožné - přivést potenciálně velmi bohatou zem na buben a máte jen plnou hubu výmluv a obviňování druhých ze své vlastní neschopnosti.

   Žádné dráty zvenčí nikdo nenatahuje. Na to jste experti právě vy, komunisti.

   Jakou cestou chtějí jít Venezuelani a jak milují Madura se podívejte tady:
   https://www.youtube.com/watch?v=rUFlRnlIc4U

   Smazat
  3. Prosta duse, reknuli slusne na takovychto dusevnich ubozacich stoji cely ten shnily system .Jsou vedeni a slouzi dablu

   Smazat
  4. To mi ty jeden chytrolíne 2:22 vysvětli, proč tedy, když je situace tak tragická, vyhrává Maduro ve svobodných parlamentních volbách, odehrávajících se pod dohledem zahraničních pozorovatelů.

   Nebylo by lepší nechat Venezuelany, ať si svou zemi řídí jak chtějí. Nepomáhá americké embargo a hospodářská válka proti Venezuele (a Kubě a Bolívii a dalším "neposluchům") radikalizaci Jižní Ameriky.
   A chytrolíne, vysvětli mi, proč je na straně Venezuely i Mexiko? Na pozadí tvých "informací" a z nich vyplývajících "úvah" mi to hlava nebere.

   Smazat
  5. 9:53
   Jste buď velký neználek nebo velký lhář. Volby ve Venezuele samozřejmě nebyly regulerní, svobodné a demokratické ani náznakem.
   Znemožňování opozičním předákům účast ve volbách pod vylhanými záminkami, vlastnění všech masmedií, které ho nepokrytě prosazují, Madurem, volební účast jenom 45% (oproti minulým 80%) voličů díky bojkotu opozice, rozdělení potravinové pomoci těm kteří hlasují pro Madura....

   https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/venezuela-nicolas-maduro-opozice-volby-usa_1805210632_pj

   Proč je na straně Venezuely rovna Mexiko nevím, ale vím, že proti Madurovi jsou skoro všechny ostatní země Amerického kontinentu. Takže nevím proč si tak hloupě nabíháte na vidle.

   Ano, bylo by lepší nechat Venezuelany ať si svou zemi řídí sami. To by ale ten autobusák, ta mocichtivá žába na prameni nejdříve musela jít do pr...

   Smazat
  6. Prosím, neřešte to prostoduché zaseknuté děcko 2:22 a 10:04.

   Smazat
 3. Prý "olej" a "rezervy". Hmm, zajímavý slovník. Kam na to soudruzi chodíte? :-) :-) :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jo, američtina je světová řeč. P.K.

   Smazat
  2. 23:57 - místo kvalifikované oponentury je opičí skřek. Asi nějaký nedostudovaný s komplexem.

   Smazat
  3. 6;52
   Vy kokoti z uASS VELVYSRANECTVÍ,vy snesete nějakou oponenturu????!!!!!Uznáváte jen vaši lež,to je celý,na víc vám jednobuněčná kapacita nestačí!!!!!!

   Smazat
  4. Ale troubo důležitá 8:27, píšeš blbiny a ani nerozeznáváš, kdo je kdo.

   Smazat
  5. 8:27 Už se zas tvýmu vypouštěči posral jeho UAZ?!?? Za jeho neschopnost řídit i tento jednobuněčný (tedy jednomotorový, abych putlerpda přeložil do srozumitelštiny) vůz - http://www.skrytapravda.cz/images/10zari2017/uaz-blockhain1.jpg

   opravdu pracovníci firemního zastoupení u nás nemohou!

   P.S.: Napiš si do Kremlu o lepší klávesnici, s funkčním "Z"!

   Smazat
 4. Jestli Maduro nedokáže dostat za mříže Guaidóa, tak zákonitě končí. Ten americký kůň rozvrací zem a Maduro tomu nečinně přihlíží. Takže může dopadnout jako Janukovič, který se také nepostavil Majdanu. P.K.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Rusáci už pro autobusáka poslali letadlo. Předtím mu ale ještě poslali 400 svých žoldáků na jeho ochranu.
   Není divu. V horkokrevných latinskoamerických zemích by za to jak rozvrátil a zbídačil svou zem, dostal tento ekonomický a politický diletant provaz nebo kulku.

   Smazat
  2. Podivej se vemeno na film od Olivera Stona "Muj friend Hugo"
   Mozna se ti rozsviti v tve havloidni tupoteple palici

   https://www.youtube.com/watch?v=mJumwvO2DrA

   Smazat
  3. P.K. Přesně tak ten člověk pracuje pro cizí mocnost a to je vlastizrada.

   Smazat
  4. Jinak řečeno, chcete, aby autobusák začal vraždit vlastní občany ve velkém (protože v malém už dávno začal). Protože postavit se tomuhle

   https://www.youtube.com/watch?v=rUFlRnlIc4U

   by neznamenalo nic jiného.

   Smazat
  5. Venezuelský Nejvyšší soud před hodinou zakázal Guaidovi vycestovat ze země a zmrazil mu všechny účty do doby, než skončí vyšetřování jeho obvinění z podílu na organizování státního převratu a vlastizrady ve spolupráci s cizí mocností.

   https://www.infobae.com/america/venezuela/2019/01/29/el-tribunal-supremo-chavista-le-prohibio-a-juan-guaido-la-salida-del-pais-y-congelo-sus-bienes/

   Smazat
  6. Anonymní30. ledna 2019 10:10
   To bankéř Golden Sachs, by s nimi jinak zatočil, jako v Paříži. P.K.

   Smazat
 5. Aliance pro rodinu alipro.cz a její nový dokument o istambulské smlouvě. Sdílejte, podepisujte petici a podporujte toto hnutí. https://www.youtube.com/watch?v=N0h2_89WoGU

  OdpovědětSmazat
 6. Díky, pane Rudolfe Musile, zkazilo mi to sice náladu, ale ignorovat se to nedá.

  OdpovědětSmazat
 7. Z dalky ten Maduro nevypada moc schopnej.Asi je utlocitnej, ani Satana , na kteryho Komandante Chavez upozornoval si neposvitil a vcas.....Ani usaky teroristicky diverzanty, dnes uz nevyhani, jak sliboval..Musel i lecos vedet , nebo mit a projevit nejakou tu "zvedavost" /mozna i Putin by poradil/, na zjisteni jaky pasti a kdo a co na nej chysta aby toho zakernyho podvrataka si podal vcas...Neni cim sviti babicka vyzahla petrolej ...

  OdpovědětSmazat
 8. Chavez a Maduro bráníl nevinným Spojeným státům Americkým vzít si z Venezuely jejich, tedy Americkou ropu, která omylem vyvěrá ve Venezuele a proto museli Američani jmenovat v tomto nevděčném státě jmenovat svého prezidenta a hrozit vojenským napadením. Po celém světě jsou Američani napadání a musí se bránit otevřené agresi ze strany Iráku, Sýrie, Libye no a nyní útočí na USA Venezuela a nevinné USA se musí bránit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tedy Američani hlásají to samé co Hitler, tedy že Američani mají nárok na svůj životní prostor což pro Američany je celá Zeměkoule.

   Smazat
  2. Přesně tak . Ušáci jsou od malička vychováváni k tomu aby vládli světu v tom duchu Amerika především . V praxi to vypadá asi takto . Amerika na prvním místě , pak dlouho nic , pak následuje kopka hnoje a potom až všichni ostatní . Ukroši se to snaží napodobit podle nich , ale tam je to o něčem jiném .

   Smazat
  3. Pozoor , dulezity, zapamatovat.
   Do kebuli nacpat.....Nejvetsi zurivost Usaku prameni z toho ze doslova vycpavali Dolfa a germany penezma a vsim moznym materialem a proste co chtel to od zapadu mel,za ucelem aby se nejdrive dostal k moci /svetova krize, kterou na svet vymrstili, taky moc pomohla , a aby se vrh na Rusko a vyhral, ale zaroven aby se vycerpal vojensky i hospodarsky a tesili ze nejen Hitlera, ale svet celej i s Hitlerem , ze spolknou lehce skoro bez namahy.
   Nacisti to nesvedli a proto nektery museli za trest viset. Nebyl to trest za zverstva a holokosty v Rusku daleko nejhorsi..
   Vedeli moc dobre o koncentracich a o vsem co Hitler dela. Mstili se jiz od te chvile co zacal Hitler z Ruska prchat..Zhruba od bitvy u Kurska , ale pomalu aby se Rusko taky co nejvice oslabilo....
   Takhle chytry my jsme byli jiz drive, ale ty chytrosti dnesnich Usaku jsme jiz davno zapomneli..
   Pohov, zivat.

   Smazat
  4. A tak je mi zaroven lito tech stadnich akademiku, profesoru, vedcu ved latentnich, politickych pornografu, ,vzdelavatelu,poucovatelu a autoru kteri porad buci hlasite ty fantasmagoricke vejsplechty o demokracii a nemuzou prestat...S tem fantasmagoriema a ani Vietnam, Irak a pod , dnes Venezuela jim neposkytnou nejakou tu Informacku a o existenci vsude kolem, neceho jineho je nepresvedci...

   Smazat
  5. 1:16 - Pojmenování Usaci (správně USAci) jsem také používal. Pro pojmenování USA používám USArna, SS, Amerika nebo Emerika.

   Smazat
 9. Ono je těžké v blízkosti USA provozovat hospodářství o kterém si USA myslí, že právo na to má jen a jen "vládce světa" USA. A je velmi těžké se bránit, pokud kolem sebe máte jen závistivce (zemně, které také nejsou nijak vyspělé a živí je drogy,nebo drancování přírody viz. Brazilie. Ne každý má to štěstí, jako Kuba. Tam se v pravou chvíli zrodil charismatický a inteligentní vůdce a mimo USA nebylo nikoho kdo by mohl proti Kubě jako ostrovu chráněném mořem zakročit. A tehdejší mezinárodní situace neumožňovala USA přímo vojensky zakročit. Také si idioti v USA představovali, že sankce brzy Kubu zlomí.
  No přeji Venezuele a jejim lidem aby obstáli a uchovali své území a samostatnost proti bestialitě americkýcch hovad

  OdpovědětSmazat
 10. Na Venezuelu není hezký pohled, Madura si zvolili před půl rokem, má mandát do roku 2025 a už ho zase chtějí volit znovu. Jo a říkají si demokrati. Možná jim radí Hřebejk, ten by taky furt protestoval, i když je po volbých. Taky si hrajem na demokracii.

  OdpovědětSmazat
 11. Hugo vtaň s popele a vikopni emerikánske a emeritní imperialisty.Překabátovaní Pepek Vyskoč.

  OdpovědětSmazat
 12. https://www.denik.cz/ze_sveta/venezuelsky-nejvyssi-soud-zakazal-guaidoovi-vycestovat-ze-zeme-20190130.html

  OdpovědětSmazat
 13. Je to stejně blamáž jako u Asada. Ten měl být taky padouch ( jako Maduro), ale kupodivu ho dokonce 2x Syřani zvolili v řádných volbách ( takovýho padoucha ?), to je divný, že, a s Madurou to bude něco podobnýho. A aby to Madura neměl jednoduchý, tak mu dáme sankce, aby ho lidi neměli rádi. To je ošklivé, ať je Maduro jakýkoliv.

  OdpovědětSmazat
 14. 12:04,miluju souduzi,buď zdráv SZM naše rodná vlast Sorošuv Zvaz Mládeźe ať žie nehynouci sláva našemu zakladeli demokracie Václavovi Havlovi,ať źije jeho nehynovci památka v mauzóleu v Lánech.Překabátovaný Pepek Vyskoč.

  OdpovědětSmazat
 15. Janukovič dodtal 12 let.
  Kolik dostane Maduro?
  Zase je to tady,kdo nejde s USA jde proti nám!

  OdpovědětSmazat
 16. !!! POZOR - CENZURA !!!

  !*!*!*!*! ВНИМАНИЕ - ЦЕНЗУРА !*!*!*!*!

  Soudruzi a soukmenovci, POZOR: Na sajtách naší milované Nové Republiky opět řádí kavárníci, placení agenti CIA a Mossadu!
  Opět se ztrácejí příspěvky, dobré internacionálně-vlastenecké, 100% levicové příspěvky nás komunistů a putinistů!!

  TO JE CENZURA, ODPORNÝ NÁSTROJ EUROAMERIKY A KAVÁRNÍKŮ-LEPŠOLIDÍ !!!!!

  Proto žádám soudruhy a soukmenovce z redakce NR, aby NEPRODLENĚ posílili svou revoluční bdělost a ostražitost!!!
  Vzkřikněme kolektivně do tváří těch pravičáckých zakuklenců z pražské 5. kolony své revoluční NO PASARÁN!
  A to IHNED!!
  Jinak nepřátelští agenti zesílí, časem převezmou vládu nad naší milovanou Novou Republikou, a udělají z tohoto dosud 200% spolehlivého orgánu KSČM a Velvyslanectví Ruské federace pravý opak: hlásnou troubu kapitalismu a demokracie!!!

  Snad vám nemusím vysvětlovat, soudruzi a soukmenovci, jaký JEDINÝ trest je za takové trestuhodné selhání v boji proti kapitalismu, demokracii, Euroamerice a kavárníkům-lepšolidem.
  Myslete proto hlavou, ano?
  A NIKDY nepouštějte ze zřetele naše heslo: Se soudruhem a soukmenovcem Davidem v čele VPŘED, za svobodu slova pro každého roduvěrného Čecha a Rusa, čili každého komunistu, putinistu, zemanistu a babišistu!

  Děkuji Vám předem, drazí soudruzi a soukmenovci, a nyní vložím zpět svůj příspěvek z 30. ledna 12:04.


  P. Radosta

  OdpovědětSmazat
 17. Hloupý, ufňukaný, neleninský, neputinský článek!

  Vážně, drazí soudruzi a soukmenovci z redakce naší milované Nové Republiky: Proč publikujete takové závadné články, jako je ten výše uvedený?!

  Jeho autor, jakýsi Čobol Roman Bednár, prý miloval soudruha Cháveze (asi na dálku, že).
  Tak proč ho nemiluje dodnes?!
  Proč se pokouší o plivnutí na soudruha Madura, jehož si s. Chávez OSOBNĚ vybral za svého nástupce?!
  Jemuž nesmrtelný s. Chávez osobně a NEOMYLNĚ radí, pořád, v podobě malého ptáčka?!?!

  Prostě: Venezuelsko-kubánsko-putinský socialistický blahobyt přežije, i kdyby měli VŠICHNI venezuelští soudruzi pochcípat hladem!
  Tečka.
  Takže Čobol R. Bednár by udělal lépe, kdyby místo předčasného kňučení nad s. Madurem raději plakal na mělkém hrobě naší Československé socialistické republiky.

  Na shledanou v lepších časech, po opětovném osvobození naší vlasti nepřemožitelnou Armádou Ruské federace!


  P. Radosta

  ----------------------------------------------------------------------------------
  Pro úplně hloupé lepšolidi-pravičáky, kavárníky-havlisty a sluníčkáře: Pro otevření sajty stačí kliknout (LEVÝM tlačítkem myši) na barevně zvýrazněný text.

  OdpovědětSmazat
 18. Až se tu vrátime , tak nezustane tady na kameni kámen.To byly poslední slova odjíždějících sovětských vojáků z Krnova. Asi to kluci Ruský tušili co to tady vyroste za xindl. SPASIBO DĚDU ZA POBĚDU!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Židokagal SSSR stál sice na straně "vítězů", ale Rusové byli poraženi jako národ! - http://img-fotki.yandex.ru/get/3304/tapirr.11f/0_27c44_2dd8151b_orig.jpg

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.