Reklama

neděle 20. ledna 2019

Putin zvedl rukavici: Zatčení špiona je jasný vzkaz pro celý Západ. Trump mlčí. Rusko už nad sankcemi mávlo rukou. Proč Německo nechce jít s USA? Špatná zpráva také pro Kyjev. Horší to být nemůže?

Viktor Kameněv
20.1.2019   VojennojeObozrenje, překlad ProtiProud
VIKTOR KAMENĚV analyzuje souvislosti s jednoznačně asertivním činem Vladimíra Putina, kterému zjevně došla trpělivost s čekáním na racionální postoj Washingtonu, a zahájil novou fázi studené války.


V Moskvě na Silvestra došlo k významné a přelomové události: zadrželi tam amerického a zároveň kanadského občana Paula Whelana – bývalého vojáka amerického námořnictva, jehož ruská federální bezpečnostní služba (FSB) obvinila ze „špionážní činnosti“. Je to odpověď na americké zatčení Marie Butinové podle zákona ze třicátých let a na další zatýkání ruských občanů v Americe na základě falešných obvinění. Ale také odveta za „všechno dobré“, co Amerika minulý rok nadělala Rusku. Lze to ovšem také chápat jako výsměch sankcím: Moskva dává Kongresu USA další důvod k sankcím podle libosti.

Analytici CNN zpočátku usoudili, že se Moskva chystá vyměnit Butinovou za Whelana, prý nevinného bývalého námořníka, pokud pomineme jeho odvolání ze služby za údajné krádeže. Rusové mohou být jen rádi, že CNN má takové analytiky. Taková výměna je samozřejmě možná, ovšem teprve po ukončeném vyšetřování a soudním řízení. A možné je i její pokračování podle vzorce „všechny za všechny“. V amerických věznicích strádá mnoho ruských politických vězňů, takže snad bude Whelan pouze první vlaštovkou.


Rusko přijalo výzvu na souboj


V každém případě jsme svědky obratu ruské politiky vůči USA a celému Západu. Politika hledání kompromisů se západními partnery byla uznána za zbytečnou a neperspektivní, o čemž svědčí nejen zatčení Whelana, ale především novoroční projev prezidenta Vladimíra Putina. O Západu se v něm vůbec nezmínil, ani slůvkem, což slovutně svobodný britský tisk považoval za „drzou“ urážku. Podle jeho názoru tímto „Rusko odmítá Západ“. Tak kolik ještě po kauze „Skripalových“ přiletí otrávených a unesených MI5 z MI6?

Vladimír Putin ve svém projevu ve skutečnosti zopakoval myšlenku Alexandra III., že Rusko „má pouze dva spojence: armádu a námořnictvo“. Toho si všimli mnozí, ale Putin zopakoval i jeho druhou myšlenku: „Rusko nemá žádné přátele!“ Prezident Putin to řekl pouze jinými slovy a vyzval Rusy, aby se stmelili, „protože Rusko nikdy nemělo a nikdy nebude mít žádné pomocníky.“ Taková je současná reakce Moskvy na všechny jsoucí i budoucí sankce dohromady. A na vměšování do vnitřních záležitostí Ruska.

Takhle to už dál nepůjde


Zdá se, že poslání Paula Whelana v Moskvě bylo docela rutinní: setkat se a pohovořit s představiteli ruské „liberální opozice“, něco jen tak říci, něco sdělit mezi řádky, bez předávání pokynů a vystavení účtu o vykonané práci. Proto američtí právníci tak vztekle popírají, že by Paul v Moskvě prováděl nějakou tajnou misi. Dříve to Američanům procházelo: pokud někoho vzali k odpovědnosti, pak výlučně ruské „obhájce lidských práv“ za různé západní granty.

Marie Butinová byla zatčena v Americe za mnohem nevinnější kontakt s řadovými Američany: nikdy se netahala se zástupci americké opozice. Od této chvíle bude zřejmě Američanům a dalším západním činitelům, zejména teoretikům umění, doporučeno nemotat se v ruských „kruzích lidskoprávních aktivistů“.

Právě se v ruských prozápadních online médiích objevil „únik“ informace o tom, že Paulu Whelanovi byl údajně v pokoji hotelu Metropol kýmsi předán flash disk se státním tajemstvím. Na disku měl být seznam zaměstnanců jedné z tajných ruských služeb. Za pět minut byl zatčen příslušníky FSB. Novináři nepřímo naznačují, že flash disk byl Whelanovi podstrčen oním „kýmsi“.

Ale podstatu věci to nemění: Whelan se setkal s někým důvěrným v hotelu Metropol, a možná nejen tam. Nakonec Rusko navštěvoval již dříve a zná na základní úrovni ruský jazyk. A teď přijel do Moskvy k příteli na svatbu. Brzy budeme znát jméno onoho šťastlivce.

Štěkání chyceného psa


Americký velvyslanec v Moskvě Jon Huntsman se s Whelanem již setkal, ale dosud žádné prohlášení od něho nenásledováno. Zato americký ministr zahraničí Mike Pompeo si pospíšil požádat o návrat Whelana do Spojených států. To se těžko vyplní, a Pompeo to dobře ví, nicméně potřeboval udělat výhrůžné prohlášení pro analytiky CNN. „Ruský agent“ Donald Trump zatím mlčí.

Vskutku, Trump a jeho analytici by se měli zamyslet ještě předtím, než začnou mávat dalšími sankcemi. Například Erdoganovo zadržení amerického kazatele v Turecku vedlo ke krizi v americko-tureckých vztazích. Moskva nyní zadržením Whelana říká, že je připravena na další zhoršování vztahů s Washingtonem, nebo jinak řečeno „poslala ho do někam i s jeho sankcemi“.

Ve skutečnosti se mnoho nezávislých analytiků domnívá, že americký balíček sankcí je vyčerpaný. Je samozřejmě možné ještě něco vymyslet, ale mnohem hůře to může zasáhnout americký dolarový systém, přičemž ruské suroviny a vývozní vojenská technika na ceně neztratí. Co se týká většiny hlavních komodit, především potravin, Rusko se jimi již zcela zabezpečilo. A ruský ekvivalent SWIFTu také funguje. Zvěsti o rezignaci architekta protiruských sankcí a ministra financí USA Stevena Mnuchina naznačují houstnoucí atmosféru: zahrával si a ohrozil americký finanční systém.

Nepřítel, s nímž nelze jednat


Moskva v osobě Vladimíra Putina viditelně přechází od nekonečně trpělivé politiky „partnerství“ a snah vyjednávat se "západními partnery“ k politice jejich zadržování coby nepřátel Ruska, s nimiž se dohadovat nemá smysl. Putin bere souboj s Amerikou poctivě a začíná zrcadlovými reakcemi na její záškodnické pokusy. Důsledky si Moskva bezesporu spočítala, když se rozhodla pro takový obrat.

Stojí za povšimnutí, že zostření zahraniční politiky Moskvy se časově kryje se začátkem aktivní fáze výstavby plynovodu Nord Stream 2 spolu s Německem, a to navzdory sankčním hrozbám ze strany USA. Německo samozřejmě odmítlo držet se v mezích diktátu americké energetické politiky, což z něho současně činí situačního spojence Ruska.

Odpadlíky vezmi čert


V této souvislosti ještě poznámka o Ukrajině. To, co se nyní děje, pro Porošenkův banderovský režim nevěstí nic dobrého. Není náhodou, že ministr zahraničí Sergej Lavrov mu už nehodlá dále věnovat nacistická epiteta.

Političtí analytici z Kyjeva jedním hlasem vzkazují, že situace na Ukrajině se v roce 2019 v souvislosti s volbami a ekonomickou krizí ještě dále dramaticky zhorší. Ukrajinský ekonom Alexander Ochrimenko dokonce tvrdí, že volby mohou v Kyjevě přerůst v další Majdan. Zhoršení vztahů mezi Ruskem a USA v zásadě rozváže Moskvě ruce.

Není už totiž co zkazit.

24 komentářů :

 1. Trumpovi nechtějí dát demokraté mizerných 5 miliard dolarů na plot s Mexikem. Kdo bude udržovat Ukrajinu při životě, když za toto přikrmování Rusové dávali (nepůjčovali!) do r. 2013 asi 40 miliard ročně. Složí se na to EU bez Británie?

  OdpovědětSmazat
 2. Ano, nastává doba kdy končí sranda, trpělivost, tolerance. V hospodě to začíná slovy: "Tak pojď frajere"

  OdpovědětSmazat
 3. Ten "nevinný" Whelan má ještě další dvě občanství, už nevím jaké, ale přišlo mi to docela legrační - občan čtyř států - to se v Moskvě dveře netrhnou...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Takovejch jsou milliony , nebot maji obavy, A/ze to praskne a maji pak, kam utect , nikoliv vsak pred svym spatnym svedomim , nebo za B/ kdyz je chytej pri zlocinu , krici na vsechnyCTIRI vlady a mnozstvi Lidskoravnich uradu aby je
   zachranily !! Pred Putinem...Nebot ten odporuje a zakazuje Lidsky Prava strasne..
   Obcan pak ma stezi pas jeden, ale to vubec nebrani tomu aby nebyl podezrivan , spehovan, miliony kamer , odposlouchavan a TOTALNE /Stasiovan/ treba od Merkel , ktera se to naucila a kopiruje od ULbrichtu a v Wolfu atd...Tak ani nema chudak kam utect..Ani na to nepomysli , nebot svedomi ma podezrele ciste !!!

   Smazat
  2. to i Trump má kromě amerického i novozélandské občanství, standardní postup, až to bouchne v Americe. A je jedno jestli to bude občanská válka nebo Yellowstone

   Smazat
 4. Obyčejný špión z Ameriky zatčen. Ono je jich tam ještě více, ale i na ně dojde. Alespoň si Rusko odhalí zrádce ve vlastních řadách a těch má od dob Gorbyho a Jelcina skutečně hodně. Je třeba školit nové mladé vlastence a obsazovat úřady a vyházet ze školství tzv. liberály ! Liberálové u nás úplně zdegradovali školství !

  OdpovědětSmazat
 5. Stydím se, že ČR není spojencem Ruska. A těch pár občanů, kteří si myslí něco jiného, to už nevytrhne. Všichni voliči vládních a parlamentních stran s výjimkou KSČM a SPD podporují nepřátelské kroky vlády a Parlamentu ČR proti Rusku. Obávám se, že se všichni obyvatelé ČR ocitli, ať už vědomě či nevědomě, na špatné straně barikády, za což budeme muset jednou všichni skládat účty. ČR se stál západem se vším všudy...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Stydět se můžeš pouze za to, co jsi ty sám provedl nebo řekl tak špatně, že ti je za to stydno.

   Promiň, ale říct, že se za někoho stydím, tak to je jenom fráze, která sice svědčí o tom že s něčím, nebo s někým nesouhlasíš. Ale stydět se za něj? To se musí stydět ten který něco udělal tak , jak neměl.

   Smazat
  2. No, a právě o tom je rčení "stydím se za něj..." Kapiš?

   Smazat
  3. 19:10 Nechci se stydět nemůžu za slouhy u vesel s tím co se děje nesouhlasím a nepodporuji to.

   Smazat
  4. Stydět se za jiného je oxymoron, pokud za něho zároveň poškozenému Českému národu nezaplatíte ze svého škody. Ale darebáky lze z celé duše opovrhovat... Jako vešmi a štěnicemi. A snít o DDT... i když je ochránci škůdců zakázané.

   Smazat
  5. Žijí ve státě kde je to napůl , ve středu zbyla hrstka .Jedni podporují západ ,druzí východ ! Ta hrstka by měla mít svůj stát a vy se můžete navzájem zničit !!! ( kolaboranti )

   Smazat
  6. Stydět se můžete, gdyž ste, jak vždycky říká kníža Karl Mena si posral gatě.
   Neb ste si zapomněl pro stařeckou fosilomyslnost vzít pamprsku a moc to ve Sněmovní smrdí.
   Ale rozum by vám měl říkat, že to místo je tam od toho.
   Stydět se za cizího je duševní porucha, věda eště neví, jaká.

   Smazat
 6. Kdo chce kam,pomožme mu tam.

  OdpovědětSmazat
 7. Rusko poznalo, že Západ svobodu nerozdává. Kdo ji chce, musí si ji vzít a být odhodlán za ni i bojovat. Známé věci, ale Rusko se už zřejmě cítí, být na to dosti silné. Anebo už nemá kam ustupovat. Takto dohnaly USA také Japonsko do II. války. P.K.

  OdpovědětSmazat
 8. Rusové, potažmo Slované jsou národ mírumilovný a v rozhodování lehce pomalejší. Vždy se snaží napřed vyjednávat, občas i hodně ustupovat. Všechno má ale svoje meze. Tak již došla Putinovi trpělivost se Západem a dal jasně najevo, že nějaké sankce západu jsou mu ukradené. Lid v Rusku je zvyklý strádat, nikdy tam nebylo na rozhazování. Věřím tomu, že pokud se západ rozhone zaůtočit na Rusko (Slovany), tak to bude rychlý boj. Nás to bude samozřejmě také něco stát, protože jako potomci Slovanů jsme je zradili a za to se pyká. I Sybila prorokovala, že ve velké světové válce vojska Východu zvítězí nad vojsky Západu i když za cenu obrovských ztrát. Pak ale zavládne na světě věčný mír.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak původní nordičtí Rusové zcela určitě! Ti ale podlehli otroctví, které jim pomohla vydržet škodlivá idea "slovanské duše", tolik povzbuzována, ochraňována a zneužívaná jejich mongolsko-byzantsko-židovsko-komunistickými vládci. "Slovanská duše" je ve skutečnosti "otrocká duše." (V angličtině: slavic soul - slavish soul.) Je to sen árijského muže uvrženého do otroctví, ochromující práce a života v ponižujících podmínkách, jehož předkové byli vyhlazeni etnicky cizími elitami, a který nemá vůli čelit realitě a postavit se svým pánům. A tak dnes jediní opravdu árijští Slovani jsou Ukrajinci! Páč maji vizigótskou krev, ale taky dost slovanský a ta je tíhne dolu - ke korupčení. Nicméně jsou houževnatí, včetně děfčat! Putler je nezlomí - https://www.youtube.com/watch?v=iwUknDRq9uQ

   Smazat
 9. Optám se, k čemu potřebuje Čína a Rusko USA? Jeden má suroviny, druhý výrobky, proč by potřebovali obyvatelé těchto zemí USA, co jim USA mohou dát k životu? Dluhy, Soroše a nic dalšího mne nenapadá.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. USA se stává čím dál tím více sofistikovanou kombinací cikánstva a somálských pirátů.

   Smazat
  2. Otázka zní přeci jinak! Jak dlouho se ještě vydrží ruský car s čínským chánem na sebe usmívat??Chlastoslovanské barbarské Kartágo, s jeho pátými kolonami užgryndaných, podlézavých, vlastizrádných a neproduktivních azbuckých čechomužiků, frankomužiků a balkánomužiků, musí být i s pomocí Číny zlikvidováno (demontováno) v zájmu světové civilizace. Stejně jako Islámský stát, který rovněž přebírá štafetu bolševizmu. A stejně jako dříve francouzské třetí císařství, osmanská říše a německá třetí říše či japonské císařství. Čínský chanát přijde na řadu později. Blbou Evropu budou muset zachraňovat opět USA (i bez Trumpa) jako v obou světových válkách ?
   Čína bude jejich hlavním spojencem ? Blbí čecháčkové budou jenom čumět na drát.
   Prolhané, lenivé, ožralecké, expanzivní, cynické azbucké byzantské Rusko zůstalo mentálně na úrovni mongolského a hunského Tatarstánu (včetně temného a vůči carovi tradičně podlézavého pravoslaví, velmi podobného islámu), nedotčeno západní civilizací, úmyslně odděleno azbukou a širokorozchodnou železnicí. Zakrslý Putin sedí holou řití na hromadě rezavých raket, ponorek a tanků, pro které nemá odbyt ani jako šrot a proto usilovně hledá nového partnera Adolfa, se kterým by si opět rozdělil Evropu a soutěžil s ním v počtu gulagů, pogromů a vypálených parlamentů. K tomu účelu používá různé azbucké "trojské koně" (foldynovské Srbsko, Řecko). Také protievropský islám. Brzo bude muset platit nahromaděným zlatem za obyčejné žrádlo. Zato má miliony zadubených, hladových a zamindrákovaných mužiků, ověšených ve válce uloupenými hodinkami a oplechovaných bezcennými dobyvatelskými metály udělenými těm přeživším, kteří raději riskovali střelbu soudruhů převážně do vlastních řad, než by šli na jistou smrt do gulagu. "Psí hlas do nebe nevolá" (ruské přísloví). Jejich stavy by potřeboval snížit aby je nemusel živit. Proto jim slibuje válečnou kořist. Brzy však předá Sibiř Číně na splátku svého dluhu (podobně jako kdysi Američanům Aljašku), případně jako výsledek pročínského referenda Sibiřanů. Z Ruska zůstane feudální chlastoslovanský skanzen s dřevěnými matrjoškami, zlatem okovanými blechami vystavenými v Kremlu, a potměšilými zablešenými cirkusovými medvědy na motorkách, obohacený olezlými a odulými putinovskými agentskými čecháčky, kterým Putin rád poskytne asylovou kvótu.

   Smazat
 10. hlavně v obdobi nadchazejici zimy bych batušku putina až tak nedraždil což moc dobře vědi i naši současni kameradem z fronšaftmančaftu od merkel jen ten pocit že by zavřel kohoutek milonu lidiček co topi plynem ktery němci geneticki miluji z něj musi dělat geroje adocela se mu divim že po sankcich nevyhrožuje když řadovy rusak je zvykly na dědušku moroza a evrohujeři by si mohli začit zvykat jak je to s opravdovym krutem nejen u staligradu

  OdpovědětSmazat
 11. Slušnost při jednání s grázlem je nebezpečná a nikam nevedoucí. Na zločince platí jen násilí.

  OdpovědětSmazat
 12. Nevím, co Tramp zamýšlel ohledně "zlepšování vztahů s Ruskem", což byl jeden z velkých taháků jeho předvolební kampaně. Rozhodně se mu to ale "povedlo". Je to zajímavé tím spíše, že se Tramp Putinem inspiroval, ač to nikdy nepřizná. Jenže ouha, Putin je jenom jeden a je to jako na potvoru Rus. Ano, hluboký stát se podobným Trampovým nápadům brání, ale taky si myslím, že Trampovi došlo, že Amerika je v ještě větším srabu, než si myslel a že na kamarádění už nemá čas ani prostředky... A taky znáte to. Něco jiného je něco slíbit, než to potom zrealizovat. A v politice to platí dvojnásob. Rusko je čím dál sebevědomější a může si to dovolit, třeba po vyhrané válce v Sýrii. Amerika vlastně projíždí jednu věc za druhou a už jí zbyla jen politika závisti a nenávisti. V každé partě se najde někdo takový, kdo šikanuje ostatní, než se mu někdo postaví tváří v tvář a zatne mu tipec. Zatím se to všechno vyvíjí tímto směrem. J.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nejspíš myslel zlepšování vztahů ala Adolf Hitler... se Židy i se sousedními národy. V\padni... Podvol se a služ, nebo zhebni. Vztahy s Československem například Hitler vyřešil na cca pět let. Trump nečeká, že USA dopadne jako okupované Německo, protože Amerika je před pozemními vojsky chráněna oceány. Když Angličanům stačil úzký kanál...

   Už válka s Japonskem potřebovala zlomek pozemních sil ve srovnání s německými bojišti... Moře bylo je a bude o lodích, o lodích a zase o lodích.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.