Reklama

sobota 26. ledna 2019

Slovenský zpěvák a frontman slovenské skupiny Elán Jožo Ráž poskytl rozhovor pro noviny Plus 7 dní, ve kterém promluvil o zbraních, atomovém úkrytu, o jeho vztahu s novináři a o tom, co se v budoucnu stane se Slovenskem.

Jožo Ráž - frontman slovenské skupiny Elán

Jožo Ráž: Prudce ztrácíme identitu. Kapitalismus je cesta do pekla

CC BY-SA 2.0 / Bratislavská župa / Jožo Ráž, Krištálové krídlo 2015.
Erik Kollárik
26.1.2019 zdroj a zdroj
Jožo Ráž například vysvětlil, proč ho nemají rádi novináři..
„Novináři ke mně nejsou moc milí. Nemají mě rádi. Čtyřicet let s nimi vedu válku na život a na smrt. Ze začátku mě možná měli rádi, ale teď jsem už moc úspěšný. A hlavně nemají rádi moje názory," svěřil se.


To že nedostal ocenění zasloužilý umělec ho moc netrápí, podle něj má ocenění dost a netouží po něm.

„Dostal jsem všechny ceny, Slavíka, Křišťálové křídlo, už to ani neeviduji. Jsem v učebnicích a encyklopediích, ale netoužím po tom," uvedl umělec.

Co se týče budoucnosti Slovenska, doufá, že bude vůbec existovat.

„Doufám, že budeme existovat. Jako stát a národ. Neboť prudce ztrácíme identitu. Žijeme na obrovském zdroji vody a voda bude to nejcennější bohatství na zemi. Proto je o nás takový zájem. Bude velmi těžké udržet si tento stát," domnívá se.

„Slovensko je malé, ekonomicky slabé a jeho největším úspěchem je, že vůbec existuje. To, že máme národ a stát, je obrovský výsledek Slováků. Jak víme, v historii bylo hodně tendencí rozdělit nás a asimilovat jinde. Musíme udělat vše pro to, abychom si udrželi identitu i nadále. To je základ. Proto bojuji za hranost slovenské muziky v rádiích. I to je součást naší identity," dodal.

Na otázku, zda má na mysli i hrozbu z války, odpověděl, že ano. Proto má také vybudovaný atomový kryt pro sebe a syna.

„Tam se uchýlíme, kdyby něco. Tři dny budeme pozorovat konec světa a pak skončíme i my. Už jsou tam zásoby chlastu a všeho potřebného. Kdyby něco, tam se dá přežít měsíc bez problémů," uvedl svůj plán.

Dotkl se také tématu zbraní. Sám má jednu, kterou má na sebeobranu. Povyprávěl příběh, kvůli kterému si ji pořídil.

„Američané říkají, že pistole je lepší mít a nepotřebovat, než potřebovat ji a nemít. To je základní pravidlo. Já mám pistoli jen na sebeobranu. Jednou jsem vezl svou mámu domů, zastavil jsem před bránou, vyložil jsem jí věci a doprovodil jsem ji. Všiml jsem si, že za mnou jede starý Golf, který mě mohl objet, ale zastavil, blikal a troubil. Po tom, co máma odešla, jsem přišel k němu, otevřel jsem dveře a ptám se šoféra, co má za problém. Chlapík vyletěl ven, postavil se přede mne, vytáhl bouchačku a namířil mi ji na obličej. Uslyšel jsem: ‚Já budu střílel tibja!‘ Říkám si, tak střílej nebo jdi do p…! Kdybych měl tehdy u sebe bouchačku i já, jeden z nás už tady není. Rozumíte? Ale nemyslím si, že je dobré, aby byli všichni ozbrojení. Kdyby bylo po mém, zbraně by vůbec neexistovaly. Svět je ale takový, jaký je. Proto mám preventivně zbraň i já. Ale je jasné, že když na to přijde, i tak ji nebudu mít po ruce. Murphyho zákon zafunguje," promluvil o svém zážitku.

Také vysvětlil, proč dává přednost komunismu před kapitalismem.

„Na kapitalismus mám definitivní názor, že je to cesta do pekla. Ten největší šéf je zde zároveň největší ‚okrádač‘. Komunismus byl ve svém principu mnohem spravedlivější a kompatibilní s křesťanskou filozofií. Jen ho lidé nedokázali unést, tak skončil. Ale nenažranost neskončí. Myslím si, že svět celkově spěje ke svému konci. Civilizace to prostě nepřežije, pokud se lidé zásadně nezmění. Ale my se už nezměníme. No děti, moji vnoučci by ještě mohli. Ti by mohli tento svět zachránit, jen je nesmíme zkazit. A to je těžké. Mají totiž všeho stokrát víc, než potřebují, a všichni si dělají to, co chtějí. Myslí si, že svět je jeden velký mejdan. Když není všechno podle nich, jsou naštvaní. Takže na budoucnost tohoto světa se dívám velmi skepticky, ale nikdy nepřestanu doufat a modlit se, aby to dobře dopadlo," uvedl svůj názor hudebník.

Věří v boha, ale tvrdí, že osudy si řídíme sami a kvůli tomu skončíme špatně.

„Věřím v něj (boha), ale nevěřím, že se stará o naše osudy. Nechal nás dělat, co chceme, sleduje to a baví se tím. My si děláme co chceme, a dopadneme špatně, jako všechny civilizace před námi. Nevěřím, že nás zachrání. Zachránit se můžeme jen sami. Ale na to bychom museli být moudří a tolerantní. A to nejsme," řekl.


- - -

50 komentářů :

 1. Z budoucnosti mám opravdu obavu i já. Vidím, co se děje s naší společností i naší planetou. Opravdové problémy nikdo nemá odvahu ani chuť řešit a my, obyčejní lidé, naivně důvěřujeme tomuto státu, že jeho vláda, parlament, ministerstva či úřady pracují tak, aby naše děti a vnuci měli šanci žit alespoň tak dobře, jako teď žijeme my. Osobně tomu nevěřím. Myslím, že přijde doba, kdy lidem nezbude nic jiného, než aby se o své přežití postarali či poprali zcela sami bez pomoci státních institucí a úřadů.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Říká názory, jak cítí a co si myslí. Co dnešní mladí politici, třeba Ti ČSSD. Politická korektnost? vlezdoprdelismus EU, USA atd.Fašisti na Ukrajině-jejich vnitřní záležitost, vraždění na Donbase, neobčané bez volebního práva v Pobaltí,SS pochody tamtéž, nový prezident ve Venezuele a sposta dalších nevěstí nic dobrého. A vlastenec Zeman, je sám a všichni do něj kopou, místo toho, aby jej pozorně naslouchali.

   Smazat
  2. Ráž - bezva chlap. Bůh nezachránil civilizace před námi - buď není a nebo je slabý jako čajíček, satan jak by smet. Jadernou válku člověk možná přežije jen po takovou dobu na kterou bude mít potraviny a čistou vodu. Neutronové hlavice však spolehlivě ničí bioživot - takže ani potraviny nepomohou a jed plutonia se rozpadá za 25 000 let !

   Smazat
  3. 14:01 Údajně jsme asi 7. civilizace na planetě Zemi.

   Smazat
  4. JOŽO ELAN,BY MOHL NAVRHOVAT SLOVENSKÝM BRATRŮM

   jako člen jejich ynteligence nebo co vlastně je nějaký ten návrh slovenského řešeni sice by mu jejich novináři psali,že je na hlavu,ale mohl by se vymlouvat na nás,že jsme mu to nakukali.
   On sám sice má praktický návrh amerického typu

   "kopej bunker",ale my tu máme lepši recepty.
   Škoda,že je tu musime psát co pět minut nebot zdejši lidovi komentátoři už za 14 dni naše skvělé řešeni zapomenou bo je nesmi vysilat náš tisk a tv dnem i noci a tak pořád to tu zapadává.

   TAK TO VYPADÁ,ŽE I NAŠE INTELYGENCE TU PÍŠE JAKO SMYSLU ZBAVENÉ,ALE NÁVRH JAK TO ŘEŠIT MÁ JENOM OSV!

   A mezitim tu z té inteligence nechce nikdo vysvětlit proč Němci,kteři prohráli válku dnes plati 10 tvrdých eur na hodinu a my tu hovno, hovno!Možná by měl psát jestli to i Slovaci plati a zda se jim už podařilo zdemolovat na sračku jejich kapitalismus,no ni?
   To též ta inteligence ČR fakt nezvládá!

   Smazat
  5. pro 22.42

   Kdyby se jožo dal s námi zkušenýmidiskutéry do diskuse což znamená vlstně podle TGM tu demokracii, tak by jsme mu i vysvětlili,kde hraje na NR muzika a moh by to aplikovat na slovači a byl by z teho koncert jak swiňa,no ni?

   Smazat
 2. Vravia že je magor, lenže má správny názor na svet a dianie v ňom a to môže mať len človek ktorý už niečo prežil ! U hudbu má fakt dobrú, nezapadne do zabudnutia tak ako desiatky dnešných tzv. spevákov

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Má pořád obtisk patníku v lebce.

   Smazat
  2. Pokud o něm někdo říká že je magor, tak asi sám nebude zrovna velký myslitel.

   Smazat
 3. Je to v demokraticky prdeli.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jožo, seš fajn, akorát se trochu lišíme.Já nemám protiA kryt a mít nebudu. Já nemám doma zbraň a mít nebudu, protože ve světě, kdy se to stane aktuální žít ani nechci.

   Smazat
 4. Ráž a podobně postižení by se měli zavřít do těch svých bunkrů plných chlastu hned a už nevylejzat. Pro jistotu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nulo 14:07, tvůj blábol je jen odrazem komplexu neúspěšného individua. Víc jsi prospěšný svým skákáním a mečením. Aspoň pobavíš.

   Smazat
  2. 14:07 řekl modrý blbeček a vylezl z kanálu

   Smazat
  3. Jožko máš pravdu . Svět stojí za h....

   Smazat
  4. 14 07 piš prosím tě do Plesku Hovado jedno.

   Smazat
 5. 14:30
  ROZHODNĚ TAM MÁ VÍC PLNO,NEŽ TEN HAVLOVO GRABIT HUTKA!!!!!☺

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Granit, ty putlerpschouku, granit! Tak se to správně píše, požádej svýho ohavnýho kremelskýho vypouštěče o lepší klávesnici! Putlerbijci jsou pevní a odolní ve svém svatém boji jako GRANIT!

   Smazat
  2. 9;26
   TY JSI KOKOT,PANIMAJEŠ GRABIT ZAJEBANY???!!!!!!!☺

   Smazat
  3. 11:30 Nepindej a uháněj, tepl(ick)ej zřízenče, primář cink, že máš na příjmu další komoušskou zdechlinu! A moc nečuchej jejich posmrtný prdy, pak tě z toho šálí zrak a nepřečteš správně cedulku na palci a to je důvod proč na tebe doktoři řvou "ty kokot, panimaješ ty grabit zajebany!!!!"☺

   Smazat
  4. 22:54 Mýlíš se, nejde o člověka! Je to pouhé seskupení neživých atomů, primitivní hmota tvořící dokupy smrdutý plyn vyvinutý v lejnolíhni tohodle ohavnýho Ugrofína - https://pbs.twimg.com/media/DQ3D5L9WsAAByD3.jpg

   a který sice není nebezpečný jako Novyčok, kterým tvůj vypouštěč vraždí lidi po celým světě, ale je obtěžující svým zápachem!

   Smazat
 6. S názory pana Ráže nemám problém. Souhlasím s ním.

  OdpovědětSmazat
 7. Proboha, to je ten zoufalec, ktery se kazdy mesic modli k Husakovi? Na fotce vypada jako HOOODNE velky "sympatak". Uplny Pepek Vyskoc:-)

  OdpovědětSmazat
 8. Jožo Ráž, jeden z moc mála komediantů, který zůstal normální a nestydí se vyslovit svůj názor. To je téměř rarita.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Neřekl bych že se nestydí, dnes už jsme tak "zdemokratizovaní", že je to spíše věc odvahy. A on se skutečně nebojí. Velký respekt.

   Smazat
 9. Je děsně škaredej...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jožo boural na motorce do germána, který ho chtěl zabít a z místa "nehody" ujel. Jožo je po mnoha operacích. Jak vidět, nehoda se dotkla pouze obalu ale ne obsahu.

   Smazat
 10. Ráž to má v hlavě srovnáno,jde jen o to,aby se jeho katastrofické vize,nenaplnily.Kapitalismus je bezohledný,asociální režim.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 19:26 Přesně tak je to dobrý chlap.

   Smazat
 11. Kapitalizmus je pro boháče .
  Sicializmus je chudší ale lidi jsou na sebe hodní. Můžte chodit večer na prochazku atd.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Sosialismus není chudší, ale rozděluje bohatství rovnoměrněji. Logicky pak není z čeho generovat multimiliardáře. Ale upřímně, potřebujete je k životu?

   Smazat
 12. Jožo -na muzikanta velmi dobre!!!

  OdpovědětSmazat
 13. Tenhle zoufalec tím urazem totálně zblbnul " chudák " pomatenec.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ještě že u vás moudrost nikdy nikdo nehledal.

   Smazat
 14. 11;04
  ZA TO TY JSI DEBIL BEZ ÚRAZU,PO RODIČÍCH,KTERÝ BYLI RETARDOVANÝ SOUROZENCI!!!!!!☺

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Co to tu zas kapitálkama skřekáš, ty putlerpšouku smrdutej? Sám jsi vnukem zkurvenejch komoušskejch xindlů z Volyně, který jednou za války navštívili ukrajinští vlastenci! Tvý komoušský bábě uřezali kozy, dědkovi hnáty a pracky a ještě živý je hodili do škarpy kam chodila celá vesnice srát a tvýho nezletilýho strejce pak obalili slámou, zapálili ho a zahráli si s ním pak kopanou!!!!!☺ Bohužel tvou matku, tuhletu kurvu - https://im.tiscali.cz/press/2017/11/30/883039-final-0787-3800x2536.jpg

   nenašli, páč byla schovaná v tý škarpě mezi hovnama a oni ji nedokázali rozeznat! A to byla chyba, tak jí pak mohl ožralej Havel vošukat a vylíhl si se ty ...

   Chtěl si se pomstít, ale jsi jsi moc zbabělý a tak se mstíš se jen hubou a ... KAPITÁLKAMA!!!!☺

   Smazat
  2. Odpusťe prosím ubohmu člověku, neví co mluví, ani možná co činí. Svoboda projevu je pro všechny, bohužel i pro takového ...

   Smazat
  3. 22:54 Mýlíš se, nejde o člověka! Je to pouhé seskupení neživých atomů, primitivní hmota tvořící dokupy smrdutý plyn vyvinutý v lejnolíhni tohodle ohavnýho Ugrofína - https://pbs.twimg.com/media/DQ3D5L9WsAAByD3.jpg

   a který sice není nebezpečný jako Novyčok, kterým tvůj vypouštěč vraždí lidi po celým světě, ale je obtěžující svým zápachem!

   Smazat
 15. TĚŠÍM SE NA TEN DEN TY PAUKOSRAČKO ZKURVENÁ,AŽ TĚ ČESKEJ ČLOVĚK DOSTANE DO PAZOURY..... ZA MINUTU UŽ BUDE POTŘEBA JEN AUŤÁK Z KAFILERKY,PANIMAJEŠ GRABIT!!!!!!!☺

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No jo, taková PUTERSRAČKA to musí bejt něco děsnýho!

   Ale do ruky bych tu hromadu rudoskřeků bojaryšnikem ožralých a prdama škaredýho Ugrofina z Kremlu odulých sraček - https://www.youtube.com/watch?v=9B1M3IPVcXs

   nikdy nevzal! Na ně mi postačí bohatě ta sukovice co mám tady v ruce!☺ - https://www.youtube.com/watch?v=LB9lObWclFQ

   P.S.: A nějakou širokorozchodnou Marfušu tam maj taky, tak se furt blbě neptej!

   Smazat
  2. Na tebe ty grabit zajebaný za benderosračky mi stačí česká facka a leneš navždy!!!!!!!!!!A ty srací kýble zý banderostánu smtdící jako kurvy kufr,s držkou plnou kočičího zlata si můžeš nacpat do hrobu,tam ta svoloč patří,PANIMAJEŠ GRABIT?????!!!!!!!!!!

   Smazat
  3. 7:51 Prosím o vysvětlení co je - grabit-leneš-smtdící, tvuj kmen je nějakej zaostalej, asi tam šukáš svou matku a sestru, potom jsou z toho takoví mongoloidi jako ty.GRATULUJI.

   Smazat
  4. 10;31
   KOUKÁM,ŽE TO MÁŠ Z VLASTNÍ ZKUŠENOSTI RY POTRATE NEGROMONGOLOIDNÍHO PÁRU BRÁCHY A SÉGRY.....INU,FAMÍLIE,I KDYŽ DEMENTNÍ JAKO POSERPLÍNA TJ.TO PRAVÝ VOŘECHOVÝ!!!!!!☺

   Smazat
  5. 11:04 Hele, putlerprde, kterýž jsi tvořen pouze atomy putléria, prozradím ti sýkryt, jak se to stalo že nemáš klid a spokojenost v někde v lihu v laboratoři jako jiný potrati. Můžu za to komouši! Poserplína byl tvůj fotr, kterej tě namrdal týhle kurvě a ta tě pak potratila!!!!!˘ - https://im.tiscali.cz/press/2017/11/30/883039-final-0787-3800x2536.jpg

   Ten potrat pak komouši naložili do maus-oleje a odvezli do Chujlostanu jako delikatesu pro Putlera. Od tý doby co ji sežral poletuješ u jeho lejnolíhně - stal si se putlerprdem!!!☺☺☺

   Smazat
 16. Taky si myslím, že socializmus byl zatím tou nejspravedlivější ekonomickou formací. Měli jsme málo, ale o to víc jsme se dokázali mezi sebou bavit, pomoct si. Věřím, že ve vylepšené formě zbavené některých zbytečných omezení ( totální likvidace malých podnikatelů a soukromých služeb), srovnání podmínek pro provozování soukromé, družstevní i státní podniky, se jednou zase bude ucházet o naši přízeň. Já za sebe opravdu nechápu, že jsem se smála (jako ve filmu Vesničko má, středisková), když se "nastavovalo zrcadlo". Přece jsem v těch filmech viděla bezdomovce a žebráky, a vůbec si neuvědomovala, že tohle je realita kapitalizmu a že ne každý může být úspěšný. Asi jsem byla moc nafoukaná, když jsem to házela za hlavu s tím, že tohle by se mi nemohlo stát. Zatím tedy nestalo, ale párkrát moc nechybělo. Ilona Švihlíková kdysi napsala, že nejvíce na pravičáckých teoriích ( hlavně na mýtu selfmademanna) lpějí ti, které dělí od spaní pod mostem jedna výplata. Jsem stejně jako Jožo Ráž přesvědčena, že kapitalizmus je ze své podstaty vykořisťovatelský, a dříve či později padne a bude nahrazen. Strach ze ztráty obživy a tím pádem i ztráty majetku a lidské důstojnosti je něco, co jsme tenkrát nepoznali, a co ničí naše životy, svazuje nás tak, že se neumíme radovat. A když se vlivem doby bortí i další pilíře jakým byla rodina, když zdravý rozum je nálepkován a ostrakizován, když už zase je po nás požadováno držet hubu a krok, když se přepisují učebnice dějepisu, když je některými rádobyuznávanými autoritami zpochybňováno naše národní sebevědomí, člověk nemá příliš důvodů k radosti. A proti nám stojí obrovská síla natisknutých papírků, za které se kupují nejen jednotlivci, ale celé strany a celé vlády, a pokud se náhodou někdo nenechá koupit, je proti němu použita hrubá síla, fyzická i ideologická, veřejná dehonestace, proti které se dá jen těžko bojovat. Zdravím Pavla

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jojo, kořistnický kapitalismus nevyřeší problémy planety, naopak je fofrem zhoršuje. Jeho cílem vždy byl co největší zisk za co nejkratší dobu. A na důsledky se nehledí.

   Smazat
  2. 23:52 Nebudu tady rozebírat ty vaše fantasmagorie,ale pouze jednu " dokazali se mezi sebou bavit a pomáhat si", to jsem se opravdu zasmál. V roce 1979 jsem si koupil nové auto z TUZEXU a do 14 dnu jsem dostal obsílku od tehdejší policie, abych to zkrátil , jeden ze sousedu mne za to auto udal. To bylo to právé "přátelství, pomoc a láska mezi lidma " za toho vašeho zkurveného socíku. Dnes si vás nikdo nevšimne, zlatá dnešní doba. A to zrcadlo si nastavte vy, ať vydíte jak jste hloupá.

   Smazat
  3. Anonymní 10:43

   Co na vás váš soused udal? Koupit auto v Tuzexu přeci nebylo trestné. Nebo vy jste načerno veksloval, případně jel v nějaké jiné šmelině a váš soused se to dozvěděl?

   Smazat
 17. Re 10:43: zopakujte si vyjmenovaná slova po v, slůvko vyděti tam opravdu není. A co se vám pak stalo, sebrali vám snad to auto? Zdravím Pavla

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.