Reklama

neděle 20. ledna 2019

Smysl má pouze tvrdý Brexit: Mayové dohoda s EU byla podvod na voličích. Apokalyptické vize platí jen pro Brusel. Školí už Putin další hackery? Rumuni mají svou prioritu. Chronická porucha jako naše naděje

Brexit: "Chceme svou zemi zpět"
Michal Semín
20.1.2019 ProtiProud
MICHAL SEMÍN vysvětluje, čím ve skutečnosti byla (naštěstí) neschválená brexitová dohoda, a rýsuje možné scénáře vývoje na frontě boje o svobodu.


Odmítnutí dohody o podmínkách Brexitu, předložené Theresou Mayovou poslancům britské Dolní sněmovny, staví Spojené království před následující dilema – buď se Britové osamostatní bez dohody s EU, nebo dojde k parlamentnímu puči a prostřednictvím referenda se „správným výsledkem“ i k návratu do náruče Bruselu.

Co je k pochopení stávající výbušné situace na britských ostrovech a možnostech dalšího vývoje třeba vědět? Předně to, že šestisetstránková dohoda, kterou Mayová a spol. s EU uzavřela, byla podvodem na voličích, kteří v červnu 2016 většinově rozhodli o obnově britské státní svrchovanosti.

Nic takového totiž dohoda nezaručovala.


Faleš


Tzv. irská pojistka ponechávala Severní Irsko pod kuratelou EU, navíc bez možnosti ovlivňovat podobu nařízení, kterými se severní Irové, ale i ostatní obyvatelé ostrovní monarchie, musí řídit. Nejen proto zněly opakované premiérčiny výroky „Brexit znamená Brexit“ falešně – jak známo, Theresa Mayová vždy podporovala setrvání Británie v Unii. Její vyjednávací tým šel od počátku eurokratům na ruku a nebylo by se čemu divit, kdyby to nebylo ze slabosti, ale z přesvědčení. Mayová dobře věděla, že její vnitrostranická opozice není tak silná, aby ji v čele nahradil zásadový „brexitář“. Podle všeho počítala s tím, že poté, co bude dohoda poslanci odmítnuta, vyjedná prodloužení termínu odchodu, původně stanoveného na 29. března.

Takto se dá lavírovat ještě celou řadu měsíců, přinejmenším do té doby, než nová Evropská komise – nyní již bez Junckera a jeho „melody boys“ – nabídne Londýnu ústupky, kterými Mayová zpacifikuje blairovskou frakci ve Straně práce a přehlasuje ve spolupráci s ní vlastní vnitrostranickou opozici.

Pokud se jí oddálení termínu vyjednat nepodaří, pak přijde na řadu „tvrdý Brexit“. Do té doby však ještě uslyšíme mnoho apokalypticky znějících vizí, prognózujících Britům hospodářský a společenský rozvrat v případě, že k odluce bez dohody nakonec dojde. Budou stejně falešná, jako byla ta, jimiž hrozil Cameron před referendem či Blair před odmítnutím Británie vstoupit do eurozóny. Ve skutečnosti se Britům v případě opravdového exitu uvolní ruce k volnému a vzájemně výhodnému obchodu se státy mimo EU a deregulaci různých sektorů ekonomiky, sešněrovaných dosavadními unijními direktivami.

Ostatně kde je psáno, že volný pohyb zboží – bez tarifů – by kvalitní vyjednávači neprosadili i při jednáních s EU, obzvláště po květnových volbách do Evropského parlamentu, jejichž výsledek nejspíš povede k výrazné obměně samotné Evropské komise? Strašení „tvrdým Brexitem“ tedy není nic jiného, než přání otcem myšlenky.

Brexit odkrývá velké umírání stále menší Británie: Kdo chce příliš, nemusí mít nic. Zbyde ze Spojeného království jen Anglie? Průvan v bankách. Střihnou si raději nějakou "malou válku" o Falklandy?

Systémová porucha


Eurokrati chtějí, aby Brity odchod z EU bolel. To však není jediný důvod, proč odporují vůli britských občanů. Primárně se děsí představy, že pobrexitový prosperující Albion dodá argumenty i kuráž vlastenecky smýšlejícím politikům a businessmanům i v jiných zemích EU. Představa, že si s myšlenkou exitu začnou pohrávat i další státy unie, nedá „junckerům“ spát. Po dalším exitu by totiž mohl následovat exitus. A tomu se budou snažit zabránit všemi možnými prostředky.

Například tím, že se v čase, který zbývá do eurovoleb, zaměří na tzv. boj s dezinformacemi, rozuměj s Putinem. Před pár dny se na tom dohodli ministři odpovědní za „evropskou problematiku“. Zřízen by měl být „systém včasného varování mezi orgány EU a členskými státy, který usnadní sdílení informací, hodnocení dezinformačních kampaní a vydávání varování týkajících se dezinformací v reálném čase.“

"Jednou z priorit rumunského předsednictví je ochrana evropských voleb před vnějšími vlivy," poznamenal rumunský „euroministr“ George Ciamba. "Aby byla naše odpověď efektivní, je třeba společná snaha členských zemí i občanské společnosti," uvedl.

První místopředseda Evropské komise Frans Timmermans k tomu uvedl: „Demokracie tvoří spolu se zásadami právního státu a základními právy naši identitu a definuje naši Unii. Nesmíme být naivní: existují osoby, které chtějí narušit průběh voleb do Evropského parlamentu, a postupují při tom nanejvýš promyšleným způsobem. Proto musíme všichni spolupracovat, abychom urychleně zvýšili odolnost naší demokracie.“

Své si k tomu musela říci i Babišova eurokomisařka Věra Jourová: „Musíme si vzít ponaučení z nedávných voleb a referend. Rizika spojená s volbami, které stojí před námi, chceme minimalizovat – ať už jde o netransparentní politickou reklamu či zneužití osobních údajů občanů, zejména zahraničními aktéry. Záleží mi na tom, aby hlas, který Evropané u voleb odevzdají, byl skutečně odrazem jejich svobodného rozhodnutí. Chceme-li toto však zajistit, je třeba skoncovat s anarchií, která vládne ve volebních pravidlech v online prostředí.“

Tou anarchií jistě myslí šíření názorů, které jsou k modelu evropské integrace kritické. Lze proto čekat zvýšený dohled nejen nad „dezinformačními weby“, ale i naší soukromou korespondencí.

Brexit je, alespoň pro jistou část mocenských „elit“, vážnou systémovou poruchou. Aby se nestala chronickou, vyvinou maximální úsilí k jejímu odstranění.

Včetně těch, kdo v této poruše hledají naději pro lepší budoucnost.

- - -

24 komentářů :

 1. ZDĚŠENI NAD ROZPADÁVAJICI SE EU A ŽLUTÝMI VESTAMI MAKRONA

  uvedlo do paniky.Prý chce přišti týden horempádem podepsat vznik SUPERSTÁTU NĚMECKO-FRANCOUZKÉHO.

  Že by pak byla prý možnost pozvat proti buřičům ve Francii německé tanky a pancéřové obrněné škatule?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V Australii taky mame zlute vesty zamestnane vyhradne afroaraby dovazenymi z teroristickych statu , ti na nas dohlizeji , spehuji , fotografuji mobily a je jich i vice nez ve francii a doazeji se 400 tisic rocne..
   S cenzurou Merkel a demokraticke EU ustoupily , zrejme si uvedomily, ze by vypukla nedemokraticka a antipravni revoluce ...Tedy vyhrozovani se nesplnilo a strach a neschopnost se rozvinuly.
   Irsti volici se pak vskutku nadreli s temi jejich volbami . Tusim 3x museli volit nez se konecne Demokraticka volba PODARILA tak jak to bylo elitami v Britanii poruceno...
   Neni proto duvod si nemyslet , ze britove budou bud volit a nebo se brexit bez voleb demokraticky zrusi...S velkou armadou, se statisici policisty vseho druhu,spiony , afroarabskymi teroristy na pomoc , se Sorosama a jejich miliardami , fake medii , s politiky a s demokracii se to jiste zaruci a povede......

   Smazat
  2. Ahoj aussie, já tu žiji 45 let (Newcastle) a žádný arabský žlutý vesty tu nevidím. Jó Sydney je plná arabů, Lakenba, Liverpool atd. Asi mame štěstí v Newcastle, je tu jen pár kebab camel drivers.

   Smazat
  3. ta starost ve kterem statnim zřizeni budou votroci makat dale za almužnu pro multimiliadaře je od všech parlamantnich stran užasna a votrokum v montovnach někde u konečniku vysledkem nebude nic jineho než větši konta na kajmanech či buch vi kde tedy kdyby ten buch mamonu existoval

   Smazat
 2. Proč mi nejde uveřejnění příspěvku.

  OdpovědětSmazat
 3. Ne k tomuto článku, ale o ČT a její manipulaci s nahrávkami.
  Pane Dvořáku, četl jste co jsem psal a dal mi stopku ?
  Musíte či nesmíte ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 17:12
   Zajímavé blb který napadá p. Dvořáka nás opět opruzuje a stěžuj si na stopku. Asi by se mněl obrátit na dopravní policii.
   Václav

   Smazat
 4. CZEXIT,nic jiného by čechy nemělo zajímat,chce se to ve volbách zbavit lidovců,ANO,socanů,ODS,prostě všech vlezdoprdelků bruselu.Jourová za meloun a půl měsíčně,zradí česko,jeho historii a svobodnou budoucnost

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je také můj názor. Pokud se do voleb opět přisere někdo jako dříve v parlamentních volbách
   "veverky" které vlastně zničili p. Paroubka může se to samé opět nastat když se do toho na..re komediat Soukup. A naprosto rozbije stávající koncepci. Nic nedokáže ale jedinou stranu která je dle mého názoru volitelná velmi poškodí. Protože spousta blců opět bude hledat náhradu. Vůbec si při tom neuvědomí, že ti kteří nás vlastně ohrožují tím poškození budou minimálně.
   Hujera Soukupa by si normální lidé mněli vyhodnoti jako turistu, který hledá jak se dostat k lizu. VOLTE SPD.

   Smazat
  2. Pánové souhlasím s vámi ale buďme realisty pokud se nic zlého zatím Čechům neděje tak to zas tak dobře nedopadne. Snad nám pomohou západní voliči a vykopou tu pakáž z eu parlamentu. Volič SPD.

   Smazat
  3. Anonymní20. ledna 2019 22:20
   Západ už je převálcovaný, tam lidi naopak očekávají nějakou akci od nových zemí. Jak vidno, politická třída spojí Francii s Německem a lidí se na to neptá.
   Nám nezbývá, než si stabilizovat střední Evropu. Vytvořit vlastní bezhraniční prostor a kontrolovat příchozí ze západu i z východu. Hodně západoevropských zemí to už v tichosti dělá také. Na nás budou samozřejmě řvát, ale copak nás to ještě může zajímat? Podle jejich vzoru, košile bližší, než kabát. P.K.

   Smazat
 5. Tedy kdo se ukáže tím blbějším? Londýn, nebo Brusel? Exit z Eutotality není nic jednoduchého, to proto, aby si to státy dobře rozmyslely, než budou oškubány jako kuřata na háku jatek. Nejde přece o společenství občanů různých států, ale o společenství kapitálu různých států. Naopak občané jsou méně než to pověstné páté kolo u vozu. A že v případě neposednosti nějakého státu si tam dají sraz poldové z EU a tanky z NATO, na to můžete vzít jed, zejména pokud by šlo o nějaké Česko - tedy Bohemia rapsody - cosi pro západní velmože jako cikánský národ.

  OdpovědětSmazat
 6. Ruske pice se boji o britskou svobodu?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 20:18
   Jak to tak vypadá bojí se Ami pice o svobodu.
   Ale tu jejich svobodu ať si strčí no ty víš kam.

   Smazat
 7. Tak slimák hamáček zatloukl poslední hřebík do rakve čssd:

  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/201901208987140-okamura-hamacek-cssd-spd-komentar/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Žádný poslední hřebík! ČSSD nadělila byty horníků Bakalovi a stejně se dostali do parlamentu. Sledovači TV seriálů je do parlamentu dostanou znovu! Dokud voliče ČSSD nebude někdo, když vyjdou z baráku, mlátit mokrým hadrem po oranžových držkách po tlamě, tak jim to v těch dutých lebkách nedojde!

   Smazat
  2. Fašisté ČSSD - to jste i vy co je volíte!!!

   Smazat
 8. Tramtarie se stala jiz davno plnohodnotnou a skutecnou kolonii. I se spratelenou armadou zastoupenou zakladnami a vojske,m. Zbroji za triliony..Protoze nema !! dost svych politiku a jinych smerodatnych individui tito musi dovazet , protoze vedi vse a nejlip. A za kazdych okolnosti...
  Vypukly mimo jine represivni zakony proti vsemu aby vrchnost nepanikarila podelana strachy kazdej den a statisice policistu a ochrancu bezpecnosti bdi, aby se zdarilo vse vcetne teroristickych utoku tak dulezitych na ovladnuti populace. Zbrane byly odebrany vcas !!,aby nekdo by mohl ty utoky PREKAZIT !! A zneskodnit fanatiky..A zabranit jim vrazdeni lidi..
  Ted se rozhoduje mezi afroaraby, cinany a indy a spol , kdo vlastne ovladne Australii. Cinani drzi A. ekonomicky nad vodou ,nejsou parasiti a pracuji cile , ale jsou zavily nepritel , nikdo nevi co vlastne delaji a
  Proto se priciny musi vymyslet !! A propagovat.
  Afroarabove vrazdi zakerne a pachaji nasili a loupeze i zakonne loupeze ,bez nasledku..Nekteri jdou k soudum , ktere se tahnou desetileti az ti bud utecou a nebou umrou. Bohatstvi je chranene tim ze je vcas prepisou na sve rodiny a tak NEDOTKNUTELNE..A maji spousty advokatu,
  ktere jim plati obcane...To se propagovat ale nesmi...
  Indove a dalsi se pak mnozi...
  Feministky ty hezke se svlikaji protoze co rikaji nema vahu a tak se snazi upoutat pozornost a ovladnout sve okoli /jako stripterky v barech/ aspon na chvilku..To se nazyva hysterii.... Jine jsou az 300kg a tak nemuzou a zavidi.
  vrhli se na ovladnuti vetsiny pasivnich a poslusnych zen, ktere v salonech krasy atd. nenabydou zadne valne schopnosti a trpi navic Stockholm Syndrom..A kdyz se jim naridi ze musi milovat politika tak neodmlouvaji jako kdysi za Stalina a Dolfa.. Media pak rozkazuji a nekdy falesne zduvodnuji miluji kteri musi byt milovani a popularizovani a kteri musi byt nenavideni ,protoze jsou nerpatele lidstva...V Usa.

  OdpovědětSmazat
 9. Australie pak Oficialne Brexit nemiluje samozrejme..

  OdpovědětSmazat
 10. Samozřejmě chtějí aby odchod bolel aby tím vystrašily další možné zájemce. Stále nemohu pochopit kde se ty hodnoty které to EU vytváří a rozdává tvoří? Demagogie zvrhlých zdegenerovaných parazitů. VB hodně do EU přispívá a když odejde tak jí to bude moc bolet. Nesmysly na počkání a hovadiny do třech dní.

  OdpovědětSmazat
 11. Anglie se bouří: Chce odchod z EU bez dohody
  21. 1. 2019

  Procento Angličanů, kteří chtějí odejít z EU bez dohody, v posledních dnech výrazně roste.

  TĚŠÍM SE NA TO, AŽ REFERENDUM Č.2 ZNOVU ZVOLÍ BREXIT:-))

  OdpovědětSmazat
 12. TAK MNE NAPADÁ: ....co kdybychom začali usilovat o 2. referendum ....o vstupu ČR do EZ?:-)

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.