Reklama

úterý 22. ledna 2019

Svět se snad zbláznil ...

Přemysl Votava
22. 1. 2019     VašeVěc
Státní pokladna USA už měsíc je prázdná. Státní zaměstnanci neberou výplaty a pokud nemají našetřeno, tak dluží za nájem, nesplácí půjčky i hypotéky. Jejich rodiny s dětmi stojí u charity frontu na obědy, přesto musí ze zákona i s tou prázdnou kapsou chodit do práce. Tato stále ještě nejmocnější ekonomika světa je ve finanční krizi. Důvodem je spor o hraniční plot na mexické hranici, který přijde státní pokladnu na 6mld dolarů. 

Upozornění pro méně bystré čtenáře: text je míněn ironicky...

Musím se skoro stydět, že zatím co americký úředník nemá na obědy a stojí v frontě na charitu, já jsem dostal k důchodu přidáno a tak jsem si včera u renomované obchodní firmy, koupil nové kalhoty a dokonce i nové boty. A ještě si představte, že cestou domů jsme si s manželkou, zašli do kavárny na pravou brazilskou kávu a na velký dort se šlehačkou. Také konstatuji, že nedlužíme ani na nájemném, nebereme si ani půjčky, ani nestojíme frontu u charity na obědy…. Dokonce jezdíme každoročně na dovolenou na Šumavu, do Jizerských hor a někdy i k moři.

Když zapátrám v paměti, kdy jsme byli v podobné situaci, tedy nemít na nájem, na splátky, na obědy, ani na ty nové kalhoty, tak si vzpomenu na to naší polistopadovou dobu a s ním i na první uzavřené továrny, hutě, doly,… na krachující banky, na znehodnocené vklady i na vysokou nezaměstnanost. Zaměstnanci chodili domů bez výplaty, neměli na nájmy a s odvráceným pohledem chodili kolem samoobsluhy. Dovedeme se proto vžít do tíživé situace amerických rodin.

Je potěšující, že tento krizový stav v posledních letech už neznáme, mzdy i důchody pravidelně rostou. Státní rozpočet je v přebytku. Nezaměstnanost je nejnižší v EU a kdo chce pracovat, práci najde. Dokonce od ledna důchodci dostali přidáno 900 korun měsíčně. A na příští rok slíbil premiér opět přidat 900 korun.

Je také pravdou, že občas brbláme nad svou nízkou mzdou, ale i tak nezažíváme ty zlé časy, které nyní prožívají v USA, nebo ve Francii. Ve Francii již po několik měsíců hnutí „žlutých vest“ ovládlo ulice, zaměstnanci, dělníci, studenti bojují za svá sociální práva. Je tedy možno říci, že se u nás máme relativně dobře.

A je důležité také všem připomenout, že jsme nikoho nekolonizovali, nežili jsme z práce, ani z bohatství těch druhých, nemáme ani zlaté doly, ani naftové vrtné věže.

A protože nejsme škodolibí ani nepřející, přejeme si, aby i ten americký zaměstnanec měl na splátky, nájmy a také na ty nové kalhoty.

48 komentářů :

 1. Stručné a jasné....

  OdpovědětSmazat
 2. Pane Votavo, nezklamal jste. Zase blábol.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Staci si pak povsimnout jedne malickosti ,snad.
   Ze to neni svet ani my vetsina obcanu sveta ani cokoliv jineho nez, ale nekolik zbesilych, barbarskych , krvelacnych bestii ...
   Boji se snad autor na ne pohledet nebo snad dokonce ukazat , kdyz je snadnejsi dokazovat obvinenim sveta jak ma dotycny , neohrozeny psavec pro panicky STRACH udelano...

   Smazat
 3. ... nehovor hop, kým ti nepreskočííí ...

  OdpovědětSmazat
 4. No já bych si nevyskakoval, důchod prodavačky, po 45 letech práce, činí cca 9000 kč. Po zaplacení nájmu a energií jí zbyde tak akorát na černou kávu z lizolu. Pokud tedy někde nestanuje.

  OdpovědětSmazat
 5. Pane Votavo, už jsem to jednou psal. Když jste hloupý člověk, nedávejte to takhle okázale najevo. Vy nechápete, že Babiš zvyšuje důchody právě proto, abyste jednou přišel i o ty svoje kalhoty ? Momentálně je státní dluh kolem 200.000 na osobu včetně kojenců, myslíte, že se zjeví anděl a tuto cifru škrtne a všechno bude v richtigu ? To co probíhá v SSA je totéž co bylo v Rusku, a tam lidé v 90. letech umírali hlady. Tak už nechte toho svého blábolení.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kalousku, sklapni už a vrať mi 120.000.
   Lidi si málokdy berou a Malou Stranu s sebou vídle a to je velká škoda.

   Pán, kerej se snad zbláznil píše literární perly jako:
   "Upozornění pro méně bystré čtenáře: text je míněn ironicky... "
   Tim myslí, že u tvorby vypil flašku Ironu.

   Smazat
  2. Duchody se upravuji trochu smerem nahoru na zapade , protoze se vyskytlo Duchodcu vice , nez je zdravo pro rezimy a ti maji jeste nejakou pozici pri volbach. A nejsou jeste tak zkroceni do bezpodminecne a hlavne AUTOMATICKE poslusnosti jako Telefonni Roboti mladsiho vydani...
   Platili si sve duchody v danich a ty jeste pak rostly s uroky ..Moc by duchodci pisteli verejne na vlady , navalte duchody, vydelali jsme jsme na ne ...Duchodci take vice utraceji a posiluji korporacni ekonomiku z toho co dostanou...Pro mladsi uz se zvysuje vekova hranice a tak 70-80 let neurosurgeon, operator tech nevice obtiznych operaci, pilot, policista atd. budou, zustanou brzy na svych mistech nadale ... Dusledky pak nebudou pro vrchnosti , ktere se jim snadno vyhnou...

   Smazat
 6. Pane Votavo, místo návštěvy cukrárny si sežeňte dokument "O Americe s láskou" od režiséra Michaela Moora. Podívejte se na to a pak přemýšlejte.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 15:17

   Levičák Michal Moore, který podporoval i levičácké demonstrace proti Trumpovi - to je teda vskutku "hodnověrný zdroj".

   Smazat
  2. Michal Moore duveryhodny zdroj je.Na to vemte jed.

   Smazat
  3. Je zajímavé, jak anonymové, kteří autora označují za hlupáka vůbec nepochopili, že jde o ironii. Obával jsem se toho. No nic, článek není pro blbce, ti ostatní to pochopili.

   Smazat
  4. Bagoun

   Jo, stejně, jako George Soros:
   https://m.mojevideo.sk/3uo9

   Moore je zkrátka jen další levičácký pokrytec a farizej - má plnou hubu socialistické rovnostářské spravedlnosti, ale sám vlastní desítky milionů dolarů a samé VIP nemovitosti. A že by se aspoň řídil svými principy a rozdal miliony dolarů chudým? Kdepak. To už ne.

   Prostě socialistický farizej. Co dodat.

   U něj též platí staré známé:
   Je už dost bohatý na to, aby si mohl dovolit socialistické názory.

   https://thehill.com/blogs/pundits-blog/media/148979-michael-moores-hypocrisy

   https://jalopnik.com/surprise-michael-moore-is-a-filthy-rich-hypocrite-1608888124

   PS: Ve svém pokryteckém chování Moore dost připomíná Fidela Castra, který také měl plnou hubu sociální třídní rovnosti, zatímco on a jeho rodina si hověli v miliardách, zatímco Kuba stagnuje a střední třída na Kubě prakticky neexistuje a řada lidí žije v chudobě.
   Smazat
 7. Takže bychom to mohli spočítat: jedny kalhoty cca 1200,- (v CAA), jeden pár bot cca 2000,-, Cukrárna v průjezdu nebo postranní uličce: 2x káva brazilská po 35,- tedy 70,- a 2x velký dort se šlehačkou po 45,- Kč tedy 90,- Kč. Tento nákup tedy vyšel na 3360,-. Přidání 900,- Kč u Votavů oslavili parádně. Ale stihli to jen tak tak. Protože od 1.3. stoupne cena elektřiny o 10% a za tím pojede celá lavina. Mně už ohlásili ke stejnému dni zvýšení nájmu o 500,-.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pro 15:38-pan Votava mluvil i o manželce. To znamená, že jimj bylo přidáno nejméně 1800 Kč a pak jsou ta čísla poněkud v jiném světle než nám napovídáte, že ?

   Smazat
  2. To sou mi novinky. Se musim na to pripravit.
   Ze pronajem samotny take spotrebuje velke mnozstvi elektriny. A musi tak byt zvysen.
   Vyjma toho ,ze pronajem zahrnuje chytre I spotrebu elektriny , kterou pak pronajimajici vetsinou nema moznost overit..

   Smazat
 8. Vážení, neberte článek vážně. Doník Trampovic, ví, co dělá. Soudci v USA nedostávají plat, tak od pondělka nesoudí. Kdo nastoupí za ně? Správně - vojenské soudy. No a kdo se z volených person z Dííp Stejt bude nadále cukat a bojkotovat vládu, poletí bez náhrady, protože DT má zákonnou pravomoct k tomu po 30 dnech jejich nečinnosti. Kdo pozorně čte tadesco.cz nebo prekladyodlesa.sk, ví wo co gou.

  OdpovědětSmazat
 9. Jo panečku stát přidal důchodcům . Na druhou stanu ale zase zdražuje , zvyšují se ceny energií atd . Takže co bylo přidáno tak si stát vezme zpět i s úroky . Nula od nuly pojde .

  OdpovědětSmazat
 10. Pane Votavo, nedostal jste přidáno vy, ale kapitalismus, vy jste jen pošťák peněz. Vše zdražilo. Stejné to bude se sníženou sazbou DPH, nevypijete o žejdlík piva více.... Občané a stát posilňují naše chudé kapitalisty, občané a stát zůstanou ve svém chudobinci. Proč se propadáme životní úrovni dál a dál proti Německu, které nás dojí hůř než Hitler za Protektorátu. Ale proč se propadáme i pod Polsko? Kdo jsou ti zloději, co rozkradli po r. 1989 náš stát, co rozvrátili školství a zdravotnictví? Co jsou odpovědni za vymírání českého národa?!
  Soudruzi zvýšili hodnotu státu sedminásobně. O kolik se zvýšila hodnota jmění ve státě za posledních 3O roků, když se odečte těch 7 bilionů Kč dluhů státu, obcí a občanů?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18:34

   O jakém kapitalismu mluvíte? Nevšiml jsem si, že žijeme v kapitalismu. Vždyť žádný kapitalismus tady není. Jak tedy můžeme v nějakém kapitalismu žít?

   Smazat
  2. 19:40

   Tak zrovna vy jste si toho dosud nevšiml. Hm.

   Je tím někdo překvapen? Hlaste se.

   Smazat
  3. 22:07

   Nevšiml. Kapitalismus je o svobodné výměně zboží a služeb, ochraně soukromého vlastnictví a svobodném podnikání BEZ STÁTNÍCH ZÁSAHŮ. Proto dnes nemůže být, v čase masivních státních zásahů do ekonomického trhu, řeč o kapitalismu. Žijeme v korporativismu. Nikoli v kapitalismu.

   Smazat
  4. Kapitalismus je de facto židovský výrobní způsob založený na podvodu zvaném "tržní chování jedince". Struktura pravěké tlupy přetrvává evoluční setrvačností dodnes, navzdory odlišnýmu výrobnímu způsobu, který je příliš mladý, aby zásadním způsobem změnil to, co se utvářelo desítky tisíc let! K přežití lovecké tlupy bylo zapotřebí na 1 schopného organizátora (náčelníka) a 1 nositelku know-how (šamanku) vždy alespoň 50 zdatných lovců a 50 zručných sběraček. Proto dodnes má např. schopnost stát se lékařem jen jeden ze sta lidí (to je pro zjednodušení použitá číslovka!). Dříve to sloužilo jako nutnost k přežití celé tlupy a potažmo druhu, dnes je to systémem zneužíváno k tomu, že lékař je placený mnohem více než třeba horník, ačkoliv jeho práce je těžší a v pravěku by dostával větší kus masa než šamanka z logických důvodů. Rovněž pojem "zákazník" je proti smyslu přirozené dělby práce v lidské tlupě či pospolitosti. Směna mezi jednotlivými tlupami vždy probíhala tak, že nositelé genů náčelníků a šamanů rozhodli z titulu své intelektuální převahy, co je dobré pro přežití celku směnit a co nikoliv! Tak tlupa dostala potřebné komodity k přežití výměnou za ty které pro ní jsou zbytné či postradatelné. V současné době kdy byla koherentní společnost atomizována židovským výrobním způsobem (kapitalismem) toto přestalo platit a v důsledku toho jsou nekompetentní jedinci - s geny řadových lovců a sběraček - nuceni sami přejímat funkci náčelníků a šamanek a to zcela zjevně bez znalosti či schopnosti posoudit důležitost té či oné komodity pro zachování existence své osoby a své rodiny či celé komunity. Čili za bláboly o "svobodné interakci mezi jedinci" a "tržních mechanismech" je pouze snaha úzké skupiny ovládat druhé prostřednictvím jejich nižších intelektuálních schopností či zkrátka profitovat prostřednictvím převahy těch vlastních nad schopnostmi ostatních. Proto jde o nebezpečný parazitující způsob organizace hospodářské činnosti v jehož důsledku je ohrožena především bílá Rasa - nositelka civilizace.

   Smazat
  5. Snad byl p. Votava nejak vice Dortove ovlivnen, nez je zdravo. Mozna ,ze je na sladkym, taky zavislak...Kapitalismus je sice vzdy na jeho konci sebevrazda a zanik /jako ty slehackovy dorty a jejich nemirne konsumovani , kdyz se s nima nevalci , jako v ty neuveritelne zabavny grotesce, pamatujete/ kdy ty dorty hazeli po sobe a tim si zdravi usetrili a sladke ale nezdrave cukrovce tak masove unikli...
   Ty po mne kamenem , ja po tobe sutrem , chci rici slehackovym dortem. A zachvati-li te neprezijes...

   Smazat
 11. Tady se vede zbytečná diskuze o "blahobytu" našich důchodců. V prosinoci budeme znát vítěze, zdá bude líp. Na dálku chci poradit Trumpovi, protože to dělá blbě. Jednak měl vysoutěžit nejnižší cenu plotu (6mld$ je moc). Určitě by se u nás nalezla ekologická firma, která by jim vysázela plůtek z buxusu za nižší cenu. Druhak je vidět, že i s kurzem $, by potřeboval radu od našich bankovních thing tanků. My jsme # 1.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nebýt Donda takový vůl, tak by ten plůtek z buxusu stačil.Na Mexické straně tabule každých 50m a na nich varování, že kdo strčí palici za buxusy bude mu ustřelena. Něco by stála munice, ale pořád velká úspora.

   Smazat
 12. Spíše se zbláznil národní socialista Votava!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 20:41

   Národní socialista? Spíš komunista Votava. Obdivovatel komunismu všude ve světě - velký obdivovatel např. Fidela Castra a komunistické Kuby. Národní a komunista je protimluv.

   Smazat
  2. 10,14
   On je někde na světě TEN KOMUNISMUS V PRAVÝM SLOVA SMYSLU?????Že o tom nevím!

   Smazat
  3. 10:28

   “Komunismus (z latinského communis = „společný“) je politická ideologie požadující společné vlastnictví a odmítající třídní rozdíly mezi lidmi. Její zastánci se označují jako komunisté. Dále se tak označuje uspořádání společnosti, jež komunisté prosazují, a někdy i komunistický režim, tedy politický režim států ovládaných komunistickými stranami.”

   Pojem komunismus není jen označení idejí, ale i komunistického režimu či místa, ovládaného komunisty.

   Snažíte se zakrýt zločiny komunismu, ale marně.

   Smazat
  4. 10;48
   Snažit se zakrýt"""zločiny komunismu"""je rozhodně lehčí,než zakrýt ZLOČINY DEMOKRACIE A FLANĎÁKOFAŠISTŮ!!!!!!Jen tak na okraj,Velká Francouzská revoluce pid vedením KOMUNY SE I S JEJÍMI ZLOČINY OSLAVUJE DODNES!!!!!!!!

   Smazat
  5. Slávku 10:48 vypadá to, že Zeman jakož i Klaus a jejich poskoci (Duka), včetně některých "chartistů" (slizký Kavan, Hoffman, Tubera, Bělohradský a spol.), i rusofilních agentů-externistů (Best), patří do skupiny uměle vytvořené skupiny "disidentů" vypěstovaných předem estébáckou elitou za účelem přechodu od reálného socializmu k oligarchickému komunizmu, a to dlouhodobě. Sám jsem byl StB váben do skupiny pro změnu režimu jako student už v roce 1965 při své zahraniční studijní cestě do Rakouska, kde jsem měl získávat vhodné vlivné demokraty s kontakty v NATO apod. Také výběr jejich podivných zaměstnavatelů (povýtce virtuálních a s podezřelým založením) tomu odpovídá, jakož i celý jejich až nápadně a okatě protirežimní životopis. Už se stačili téměř úplně odkopat, ostatně kdo jsou dnes jejich oddaní voliči včetně KSČM a proč ? Hovnoňuch Pružinskij se obklopil (kromě nenápadných českých postkomunistických oligarchů a spoluagentů robejšků) stejnými zamindrákovanými mrzáčky, jako je sám, aby se mezi nimi jeho zakomplexovaný inkludovaný syn lépe ztratil. Viz jakl, hájek, zahradil, weigl, haas, knížák a spol. a někteří další jeho pohrobci s čípkovitou hlavičkou (mach, macek, lenert, bartoš či štěpánek). Havlovo "Odcházení" je trefné. A blbé socky to těmto agentům stále žerou - jako důchodci akce šmejdů. Oba střídá drzejší, mladší a méně senilní agent Babiš, v budování oligarchického komunizmu.
   Zeman je bachratý jako Göring, ješitný jako Hitler a prolhaný jako Göbbels. Naštěstí je jeho lůzovitý, závistivý a švejkovitý pronárod natolik zbabělý a bordelářský, že žádnou válku nevyvolá a bude kolaborovat s každým, kdo přijde, třeba s přivandrovalečským estébákem Burešem. Zeman je jen ubohá, vyžraná atrapa moskevského satrapy - jako kdysi Gottwald. Ohání se Švédskem, kde by mu však nedali ani asyl, ani sociální dávku. Ohání se Masarykem, který by mu ruku nepodal. Přežije Milouš Zeman Milouše Jakeše a překoná ho ??? Teprve teď přináší komunizmus své Kainovsky zvrhlé a prznitelské plody na přírodě i na lidech - a ještě pár generací bude. Diskuze malomocných, žlučovitých, i zemanovských socek v pracovní době to jenom potvrzují. Nostalgicky opěvují loupeživý komunizmus či jiný „většinový“ systém a zamlčují, že tehdy ještě dožívala předkomunistická výchova a morálka – komunisty nazývaná „přežitky kapitalizmu“ a že se rozdávalo z naloupených bilionů. Dnes nemáme žádný civilizovaný kapitalizmus – ale promoskevskou trojbarevnou bolševickou otevřenou kleptokracii a partajokracii – bez „přežitků kapitalizmu“. Levicoví lemplové jen žvaní – ale ani jediný kibuc či družstvo si dosud nezaložili, aby tam předvedli, co umějí bez olupování těch úspěšnějších nebo bez darů z EU. Kydají na cikány, ale sami klesají na jejich úroveň, ba i pod ni a připravují se na moment, kdy azbucky uloupí (znárodní) západní investice v ČR, poskytnuté v době, kdy zde postkomunistická lůza chcípala hladem. Pro Západ jsou stejně nedůvěryhodní a nespolehliví, jako v době předválečného Mnichova pro Francii a Británii. Polsko mělo už tehdy větší cenu.V novém adresném a zpětnovazebním volebním systému na principu občanského zákoníku - každý zmocnitel (volič), který se dostane do vlastního individuálního debetu volbou plýtvavého poslance (nikoli dnešního plošného 170 ti tisícového) ale dejme tomu několikakorunového - může si vybrat mezi možností vyčkat "ve vyloučení z voleb" do té doby, až schopnější spoluobčané státní pokladnu doplní i za něj - nebo z vlastní kapsy svůj konkrétní podíl na dluhu státu vyrovnat a tím okamžitě opustit "trestnou lavici" a opět volit. Existuje stručný a logický, na partajích nezávislý projekt adresné spoluvlastnické demokracie (nikoli však falešné, diletantské a klamavé D21 tzv. „přímé demokracie“):v článku „Právní stát" na google:
   https://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Borivoj-Pauk-PRAVNI-STAT-jako-predmet-spoluvlastnictvi-obcanu-a-ne-jako-korist-politiku-279758
   Ing. Bořivoj Pauk, Brno

   Smazat
  6. Bořivoj Pauk: PRÁVNÍ STÁT jako předmět spoluvlastnictví občanů a ne jako kořist politiků

   22.07.2013 13:50
   Nemám ambice ani chuť zakládat žádnou novou mesiášskou filozofii či ideologii, ani napravovat či vylepšovat stávající politický systém – neboť ten je neopravitelný, procedurálně zastaralý a odsouzený k nevyhnutnému - leč příliš pomalému - a tím i nákladnému zániku. A to nejen v naší zemi.
   Mám v úmyslu iniciovat, případně i materiálně napomoci založit:

   „Univerzální projekt konsenzuální správy sdíleného vlastnictví (majetku) na bázi občanského zákoníku.“

   Výkon spoluvlastnických práv (hospodaření se společnou věcí) je u malých či přirozeně vzniklých skupin (např. spoludědicové) relativně jednoduchý a přehledný (byť často nikoli bezkonfliktní), protože se mohou a musejí mezi sebou domluvit nemnozí jednotlivci a dosažení konsenzu hlasováním či dohodou, případně rozhodnutím soudu, je relativně snadné, stejně jako je poměrně snadné vyhodnocení následných ekonomických dopadů takto přijatého rozhodnutí.

   U větších celků – tzv. právnických osob - je situace pochopitelně tím složitější, čím větším počtem fyzických osob je tato tvořena a čím větší je frekvence a závažnost (cena) rozhodování v této právnické osobě; (nelze svolávat hlasování všech členů i několikrát za den).

   Hlavní problém je tudíž informačně-technologický.

   V malých společenstvích, např. rodinách, se problémy řeší osobně nebo prostřednictvím zástupce či zmocněnce (advokát při rozvodu, dědictví, při kupní smlouvě apod.). Vztah mezi zmocněncem a zmocnitelem je jasný a přímočarý a i zákonem dostatečně upravený. Jinak je tomu u množiny zmocnitelů (např. občanů) a množiny jejich zmocněnců – (poslanců). Proto je nutno tento dosud zcela nepřehledný svazek a nepřehlednou spleť zájmových vazeb mezi oběma množinami nahradit s pomocí software (podobného bankovnímu) tak, aby i každá individuální a časově vymezená oboustranná vazba mezi voličem a jím zmocněným zmocněncem byla dohledatelná a její výsledky vyčíslitelné a podle různých účelných třídících hledisek kumulovatelné a porovnatelné.

   Ve výsledné fázi to vypadá tak, že občan si vybere z rejstříku akreditovaných zmocněnců (politiků) několik jemu blízkých, převede jim ze svého „účtu důvěry“ hodnotu +1 (nebo naopak hodnotu -1 či 0) - tj. aritmetický výraz hlasování „pro“, „proti“ a „zdržel se“. To může učinit kdykoliv průběžně vůči kterémukoliv registrovanému politikovi – bez ohledu na nějaké „volební období“ – které tím pádem zanikne a stane se obdobím průběžným a trvalým. Software pohlídá nárůst či úbytek na „kontě důvěry“ jednotlivých politiků a permanentně bude aktualizovat jejich pořadí. Prvních 200 se dostane do Parlamentu a každý z nich se tam udrží jen tak dlouho, dokud stav jeho konta neklesne pod úroveň posledního (dvoustého) v pořadí a nebude nahrazen tím politikem z registru, který dosáhne lepšího výsledku.

   Každé hlasování Parlamentu bude označeno číslem „veřejné zakázky“, před hlasováním ekonomicky vyhodnocené nezávislým ústavním orgánem a tímtéž orgánem nadále sledované až do jejího „umoření“. Zisk či naopak ztráta z každého jednotlivého rozhodnutí politiků se průběžně zaúčtuje nejen příslušným hlasujícím politikům v závislosti na jejich pozitivním či negativním postoji, ale zejména alikvotně i jejich konkrétním zmocnitelům (voličům), kteří tak budou zodpovědněji sledovat, koho kdy zmocnili, neboť jestliže se dostanou „do mínusu“ budou (podobně jako v hokeji) vyloučeni ze hry na tak dlouho, než se jimi způsobená ztráta „umoří“. A ve hře zůstanou jen ti zmocnitelé (a jejich zmocněnci), kteří hlasovali moudře a neškodně pro státní rozpočet, aniž by parazitovali na zbylých občanech - resp. ti voliči, kteří se od svých plýtvavých poslanců zavčas odvrátili.

   Výsledný model je univerzálně použitelný pro správu jakékoliv právnické osoby, řízené z tohoto okruhu volbou vybranými osobami fyzickými. Tedy např. větší akciové společnosti, sportovní svazy, zájmové organizace s větším majetkem, a samozřejmě obce, kraje, země i státy.

   Smazat
  7. Ten projekt nebude snadný, bude to týmová práce právníků legislativců, ekonomů, informatiků a programátorů, jejichž hlavní (a snad i jedinou) motivací bude zápal pro věc. Výsledek bude vybaven parametrickými regulátory a tlumiči, aby se systém příliš nerozkmital.

   Nelze očekávat podporu žádné stávající ani budoucí politické strany – byť by se sebevíc zaklínala přímou demokracií a péčí o věci veřejné – protože jí v tom brání elementární parazitický pud sebezáchovy.

   Proto je třeba funkčnost modelu vyzkoušet na menším, leč dostatečně velkém i dlouhodobém vzorku – např. na paralelním „cvičném“ akademickém senátu či jiném útvaru studentské, akcionářské nebo jiné volené samosprávy – pokud se je podaří pro myšlenku získat.

   Takto zmocněným úspěšným politikům se to bohatě vyplatí, když uvážíme, že státní peníze, připadající až dosud politickým stranám, si rozdělí pouze aktivně činní poslanci. Pak i z tohoto důvodu ztratí motivaci k vlastní korupci a „lobistům“ se jejich snažení nesmírně prodraží, protože by namísto několika politiků museli získat (či uplatit) většinu voličů, kteří by si navíc jistě rozmysleli, za jakou cenu a na jak dlouho by mohli či chtěli pozbýt účast na další hře o osud své země.

   Pro účely správy státu se ze stávající právní úpravy vyloučí některé přežívající nesmyslné a očividné nepravosti a bude nutno upravit právní řád, počínaje ústavou včetně listiny základních lidských práv, a to na základě těchto tezí:

   1) Primárním subjektem práva je osoba fyzická. Osoba právnická je až odvozená od osob fyzických (je jejich účelovou a dočasnou kumulací, tudíž principiálně nemůže mít nikdy přednost - např. před soudem - před trvající a autentickou osobou fyzickou).

   2) Každý člověk, který má být podroben výkonu pravomoci voleného zástupce, musí mít možnost takového zástupce volit či aktivně nevolit (hlasovat proti jeho zvolení). To znamená, že zaniknou m.j. i všechny účelově vymezené a rozdrobené volební obvody a budou nahrazeny obvodem jediným – tak vymezeným, aby obsáhl celou jurisdikci voleného orgánu.

   Volebním obvodem obecní samosprávy je území (katastr) obce, volebním obvodem státního orgánu je celý stát.

   Smazat
  8. 3) Volební právo a jeho výkon nesmí zůstat (a vůbec být) tajné či anonymní (podobně jako účty v bankách) a musí se přizpůsobit právu občanskému; může být pouze neveřejné, ale vždy dohledatelné a dokumentovatelné. Jak zmocněnec, tak zmocnitel musí znát (resp. mít možnost zjistit) svého partnera ve vzájemném vztahu po celou dobu trvání tohoto vztahu.

   Politické strany tím ztratí svoje výsadní a diskriminující postavení ve společnosti a mohou se účastnit rovné a rovnoprávné soutěže s jinými akreditovanými a státem povolenými společenskými organizacemi. Mohou např. podporovat vybrané politiky, ovšem pouze za vlastní – nikoli státní prostředky. Snadno proveditelným se stane referendum o čemkoli i přímá volba kohokoli.

   Epilog:

   Před zveřejněním textu (formou privátní inzerce) oslovil jsem - na straně jedné řadu známých politiků a jejich asistentů -na straně druhé řadu angažovaných politologů, politických komentátorů, ba i teologů. Odpovědí je moudrý a uvážlivý „postoj mrtvého brouka“ obou navzájem provázaných, symbiotických táborů, nerozlučně těžících z kapes občanů i ze zaběhnuté a oboustranně výnosné politické tradice.

   Vždyť co by si ti chudáci počali, kdyby se z nich museli stát kvalifikovaní a kompetentní advokáti svých voličů, podřízení stejným kriteriím a normám -jako každé jiné ctihodné a svobodné povolání.

   Ing. Bořivoj Pauk, Brno

   https://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Borivoj-Pauk-PRAVNI-STAT-jako-predmet-spoluvlastnictvi-obcanu-a-ne-jako-korist-politiku-279758

   Smazat
  9. Tak s těmahle sáhodlouhýma,NIC NEŘÍKAJÍCÍMA PINDAMA ten megavygumovanec oblažoval NR a Parlamentní listy?Potěš koště!!!!!
   Kdyby blbost kvetla,tak mají v HANTECI-ŠALINGRADU NEJVĚTŠÍ BOTANICKOU V EVROPĚ!!!!!!.-DDD

   Smazat
  10. Bořivoj Pauk

   S většinou věcí bych souhlasil, až na několik věcí:

   Ne, nežijeme v "komunistické kremelské kleptokracii". Asi jste zjevně zapomněl, že to byl Zeman s Klausem, kteří zavlekli ČR do NATO i EU. Že Zeman podpořil řadu akcí NATO (rozšiřování NATO na Východ, bombardování Jugoslávie, americká invaze do Iráku, Afghánistánu a Libye). Zkrátka, Zeman to hraje na obě strany ("americkou" i "ruskou"). A protiruský Babiš, to je případ sám o sobě - zjevně jste zapomněl, kdo vydal Nikulina do USA, kdo se postavil proti Zemanovi v kauze Novičok, kdo podpořil BIS a jejího nového šéfa Koudelku proti Zemanovi. Kdo pozval Sorosovu univerzitu do ČR. Kdo se kamarádí s balkánskou řeznicí Madeleine Albrightovou.

   Místní neziskový neomarxistický sektor je též infiltrován Sorosem a americkou ambasádou. Stejně jako celé školství. Média ovládají většinou bud havlisté či babišovci.

   Btw. Zeman a jemu podobní nejsou rusofilové, nýbrž SOVĚTOFILOVÉ. Jsou kámoši s Putinem či s dávnými komunistickými elitami. Ale Rusko je jim ukradené. Víc je zajímá KOMUNISTICKÁ ČÍNA. Byl to totiž Putin, který zradil Rusko a vydal jej do rukou komunistické Číny (čínská kolonizace Sibiře je jen počátek), stejně jako Demokrati a Obama vydali USA do rukou komunistické Číny.
   USA a Rusko budou komunisty zničeny - a KOMUNISTICKÁ ČÍNA OVLÁDNE CELÝ SVĚT. Je to prosté milý Watsone.

   Smazat
  11. 13:30 S tímhletím nemám Putlerprde NIC společnýho! Páč tohlencto asi fakt smolí skutečej Pauk! S jeho bizardníma volebníma modelama se nijak neztotožňuju, jsem pro svou osobní diktatúru, kde budu já akožto génius moci xindl tvýho typu popravit a především také před exekucí mučit, mučit a zase mučit! Ty výňatky z jeho textů si upravuju a používám jen k nasírání rudýho k budoucí likvidaci určeného xindlu! Zásadně odmítán volby a jakékoliv projevy rovnoprávnosti jejíž smysluplnost nelze prakticky nijak rozumně obhájit. Proč bychom se měli všichni rodit se stejnými právy, když se přirozeně nerodíme rovní téměř v ničem? I proto musí být pravidelně vedeny války, protože pud boje je hluboce zakódován v genech každého člověka, jen se ho u každého jedince nepodařilo stejně potlačit. Boj tříbí! Ten vynáší na povrch vynikající jedince mého typu a vyhání z času přebytečný kompars ražení místních užgryndaných čechomužiků, neb lidstvo existuje jen jako materiál pro šlechtění vynikajících jedinců, kteří píší dějiny! Ostatní z nich jsou pak beze stopy odejiti v podobně kolaterálních ztrát ... neb jak praví klasik: „Slabí a nezdaření mají zahynout: první věta naší lásky k člověku. A má se jim k tomu ještě pomáhat.“ (Friedrich Nietzche). Jinými slovy co je nemocné má zemřít a to, co je vynikající nesmí být snižováno na průměr!

   A tak to dnes mohu shrnout prohlášením, že já jako neznámý jedinec jsem povstal proti bolševismu a zahájil boj s tímto rudým kolosem a ten neskončím, dokud jako jev definitivně nezmizí ze života Čechů!!! Jen napneme-li k tomuto posvátnému cíli veškeré své síly, vůli, důmysl, píli a houževnatost, jen pak budeme moci opět začít stoupat k výšinám, tak jako kdysi naši dávní předkové, kteří nedostali tuto zem darem, nýbrž si ji museli za cenu nesmírných obětí vybojovat!

   Smazat
 13. Autor nemyslí článkem to,jak si naši důchodci mohou vyskakovat,ale spíše chce poukázat na skutečnost,pokud zvěsti z USA jsou pravdivé, že tak asi dobře placení zaměstnanci státu nemají vybudovanou finanční rezervu na 1 měsíc. Moje poznámka je asi ta,že u nás by skončili mnozí v exekuci,tak ať drží zobák.

  OdpovědětSmazat
 14. Takze podle autora zijeme v raji. PROC TEDY TADY VSECHNY TY CLANKY???????????????????? Zruste vsechny opozicni vebove stranky a vydavejte jen iDnes.(Podle mne by se beztak nic nezmenilo, bylo by jen vice volneho casu. Tyhle vsechny clanky -keci- jeste nic za ta leta, co vychazeji, nic nezmenily a ke zmene beztak nejsou urceny. Jinak duchodci nedostali 900 Kc, rekl bych DRTIVA VETSINA duchodcu tohle nedostala, pochlubim se: po pridani 660 Kc mam tak krasnou castku 6000. Pred 6 ci vice lety jsem cetl poprve o Babisovi, sliboval, bude-li zvolen, minimalni duchody. SKODA, ZE NEBYL ZVOLEN.

  OdpovědětSmazat
 15. Žijme tak, jako by každý den měl být poslední.
  Máme to v současném světě tak skvělé, že nikdo si nemůže být jistý tím, co přijde zítra.

  OdpovědětSmazat
 16. Pan autor si dela srandu.Nebo ma ten radostny ton najety jeste z padesatych let?Polovina duchdcu v tomto state ma podprumerny duchod.Mozna to mela byt ironie,nevim,nejak to ve sve nasranosti s duchodem 12 tisic nedovedu rozpoznat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Chce to Miroslava Kalouska do vlády, ten přidal důchodcům rovnou 40Kč měsíčně. Jenom mně je divné, že Míra mluví o projídání budoucnosti, ale když se hlasuje o přidání peněz poslancům, tak TOP je pro a to projídáníé peněz není. Já se koukám skoro každý den na Sorošovizi a pan Kalousek je takový upřímný a já vím, že to není nějaký prolhaný cizokrajný sráč. Měl by dělat ministra financí a zvážit znovu bankovní intervence, je to velká škoda.

   Smazat
 17. Myslím, že by stálo za úvahu malinko filtrovat články podle přínosu a případné hlouposti, či v tomto případě banality prostě nevystavovat.

  OdpovědětSmazat
 18. S tou prázdnou státní (federální) pokladnou bych to tak černě neviděl. Každý ekonom pemprsák vám s radostí ukáže, jak stoupají americké burzovní indexy. Čím to je? Možná stoupají právě proto, že se šetří na výdajích federální vlády (které stejně směřovaly do světa a Američané z nich nikdy nic neměli) a že celá země vidí, že ji v podstatě nepotřebují. Výsledkem ale bude snadnější rozpad americké federace (Putinův agent Trump to má udělat podle vzoru rozpadu SSSR) na jednotlivé státy, některé (Kalifornie, Texas) se už chtějí stejně dávno trhnout. P.S.: všechno špatné je vždy k něčemu dobré :-)

  OdpovědětSmazat
 19. No nic jejich veledluh je stejně jednou dožene a zničí.

  OdpovědětSmazat
 20. Dnes lidé u nás umírají umrznutím. Myslíte, že se to srovnává s demokracií? Kde jsou ty statisíce lůžek na ubytovnách, v učňovských domovech, na internátech, kde jsou ty desetitisíce bytů které měly továrny, i nemocnice pro své zaměstnance, kde jsou garsonky podníků.... kdo to rozkrad? Nemá to vrátit? Že ne? A dluh státu? Tuším 3 biliony Kč nevytvořil Babiš, ale páni premiéři, ministři a poslanci posluhující kapitálu od r. 1990 právě do r. 2014. A kdopak to tedy kradl, jmenovitě? Kdopak zavedl nezaměstnanost, nutil děti chodit povinně do škol as po jejich dokončení je nutil nechodit do práce, kdo vypěstoval těch 250 tisíc občanů, kteří pracovat nebudou, kdo je to odnaučoval. Kdo vyrábí bezdomovce, kdo také válkami a vražděním lidí vyrábí migranty? To, že je vše dílo demokracie? To vše je dílo diktatury kapitálu, kde všichni političtí pacholci skáčou podle výše korupného, které jim házejí jako kost psům ze svých kas blahosklonně kapitalisté. Válka, válka, válka, to je jediná touha kapitalistů, když již prolezli za své prachy všechny pláže světa, kasina, i zasněžené kopce s lanovkami. Ale až jednou dopadne zase roka práva, pravdy a spravedlnosti na všechny ty zločince, to bude zase řevu o nespravedlnosti, páchané pro pár ukradených bilionů, pro rozvrácený i zvrácený stát.....

  OdpovědětSmazat
 21. Demokracie je jen zástěrka. Existuje pouze Rasa pánů a Rasa otroků! Ta první dnes předstírá vládu té druhé, neb jakákoliv demokracie je levicová a levice byla vždy nepřítelem velkých mužů, kteří místo toho, aby jim druzí s radostí sloužili a nacházeli nejvyšší uspokojení v tom, že mají tu čest podílet se na jejich dějinném poslání, musejí strpět, že se jim tito pletou do cesty. Však si vemte, kolik toho může veliký muž vykonat, má-li moc udílet rozkazy, namísto toho, aby s každou rudou onucí musel jednat jako se sobě rovným a vyčerpávajícím způsobem přesvědčoval nějaký kooptovaný komunistický póvl, aby se uráčili podřídit se bezpodmínečně vůli génia! Zatímco v nerovné společnosti může průměrný muž velkému muži dobře sloužit nejen k vzájemnému prospěchu, v bolševickém rovnostářství jsou průměrní muži pro ty velké břemenem. Rovnostářství je triumfem nízkých mužů s nízkými ambicemi. Neboť, i levičák se ochotně staví do pozoru, jakmile se začne točit ve hře zajímavá finanční odměna, případně když mu nějaký darebák slibuje dosažení více rovnosti nebo svobody po níž jeho duše tolik pase. Levičáctví (ve všech jeho podobách) se projevuje jako duševní společenská choroba, která vede k jejímu postupnému úpadku, kdy všemu nemocnému, slabému, patologickému a dokonce kriminálnímu je věnována dojemná starost a péče, která daleko přesahuje péči o zdravé, a to proto, aby se opět zařadilo do stáda obecné uniformity. Skutečná pravice, která jediná může zajistit zdravou společnost, musí v první řadě odmítnout rovnoprávnost! Neb jak klasik napsal: "Nadčlověk je smyslem Země ... a právo nutně znovu povstane z násilí a moci. Protože jen malý počet lidí je natolik vynikajících, aby mohl vládnout, zatímco sloužit musí vždy nesčetné zástupy."
  Požadavek rovnoprávnosti je v podstatě základní levicové dogma, jehož smysluplnost nelze prakticky nijak rozumně obhájit.
  Proč bychom se měli všichni rodit se stejnými právy, když se přirozeně nerodíme rovní téměř v ničem? I proto musí být pravidelně vedeny války, protože pud boje je hluboce zakódován v genech každého člověka, jen se ho u každého jedince nepodařilo stejně potlačit. Boj tříbí! Ten vynáší na povrch vynikající jedince mého typu a vyhání z času přebytečný kompars ražení místních užgryndaných čechomužiků, neb lidstvo existuje jen jako materiál pro šlechtění vynikajících jedinců, kteří píší dějiny! Ostatní z nich jsou pak beze stopy odejiti v podobně kolaterálních ztrát ... neb jak praví klasik: „Slabí a nezdaření mají zahynout: první věta naší lásky k člověku. A má se jim k tomu ještě pomáhat.“ (Friedrich Nietzche). Jinými slovy co je nemocné má zemřít a to, co je vynikající nesmí být snižováno na průměr!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.