Reklama

středa 30. ledna 2019

US superdělo může být ve skutečnosti balistická raketa středního doletu

-rp-
30. 1. 2019  Globatimes a PrvníZprávy
Americký vývoj střely "superdělo" s dosahem 1000 kilometrů, o němž se tvrdí, že je schopno zasáhnout čínské lodě v Jihočínském moři, by mohlo být skrytým vývojem nové balistické rakety středního doletu.


Přitom taková zbraň by patřila pod Smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF), z níž se USA snaží odstoupit, je uvedeno v článku Global Times.

Analýza odborníků přišla poté, co americká armáda minulý týden informovala, že vyvíjí "supergun" schopný zasáhnout čínská námořní plavidla v Jihočínském moři ve vzdálenosti 1.610 kilometrů.

Zbraň by mohla "otevřít dveře" pro nástup amerického námořnictva a námořní pěchoty v Jihočínském moři, uvedl pro National Interest Mark Esper, americký vojenský expert.

„Nemůžete být mimo dostřel, všude vás superdělo může zasáhnout," pyšnil se Esper obrovským dosahem superděla.

Čínský vojenský expert, který požádal o to, aby nebyl jmenován, uvedl, že běžné dělostřelecké kanóny mají dostřel nejvýše 100 kilometrů.

Dokonce i elektromagnetické dělo, kterou USA vyvíjejí, dosahuje vzdálenosti nejvýše 300 kilometrů. Takže dělostřelectvo "s delším dosahem" než 1 000 kilometrů, o kterém Esper mluvil, je podle anonymního odborníka s největší pravděpodobností raketou s dlouhým doletem.

Jak pokročily technologie, tak rozdíl mezi raketou s dlouhým doletem a raketou s dosahem 1000 mil je tak nevýznamný, že je považována za raketu středního doletu a tím porušuje smlouvu INF, řekl expert.

To je důvod, proč USA nazývají zbraň kanónem, řekl expert pro Global Times.

Smlouva mezi USA a Ruskem zakazuje rakety s dosahem 500-5 000 kilometrů obou zemí.

Rusko: USA nevysvětlily, jak došly k závěru o doletu 9M729!

Podle Global Times má Čína zbraně, jako je raketa DF-26, která údajně má dosah 4.500 kilometrů a může zasáhnout americké námořní základny v Guamu v západním Pacifiku, uvedli analytici.

Čínští odborníci se domnívají, že celá značka "supergun" by mohla být krytím USA pro vývoj balistické střelu rakety typu DF-26 schopná zaměřit se na pohybující se plavidla a zároveň se vyhnout smlouvě INF.

Předpokládá se, že americká „superděla“ budou namontována na mobilních zařízeních, což není jednoduché zaměřit.

- - -


9 komentářů :

 1. Proč je to dělo? Blbý si naběhne a moudrý si řekne, zase jsem jim nenaběhl na "bodák". Potom s USA dělejte smlouvy o neútočení. Proč jsou protiletadlové zařízení v Rumunsko? Vymění rakety a už frčí na Krym.

  OdpovědětSmazat
 2. 8:43
  Rusi zařízení v Rumunsku neberou na lehkou váhu. Dokonce měli prohlásit, že v okamžiku kdy zjistí schopnost "obranných rumunských" raket zasáhnout raketová sila za Uralem, preventivně je zničí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdepák, na to Rusáci nemaj, vědí moc dobře že na ten jejich lítající šrot postačí i dobře udělanej prak Frantíka z Kotěhůlek! Soustředí se proto spíše na pozemní síly a takový vyšší level, přímo superzbraň, bude ten bohatýr s tou lopatou na 1 minutě a 12. sekundě tu - https://www.youtube.com/watch?v=I1ImlHGLPj0
   a

   Ale když mu imperialisti splašej pravý sibířský "Bojaryšnik", do minuty bude na zádech kopat nožičkama a je hotovo! Jenže pak teprv přijde nejvyšší level - zbraň "posledního soudu"! Tedy samotný Putler! A ten je obojživelnej a navíc umí joudo! Na toho budou muset nastoupit komplet všichni Postradatelní ze všech dílů, aby to konečně pro svět dobře skončilo! - https://i.imgur.com/hDa5bJP.png

   Smazat
 3. Ona je to poměrně jednoduchá fyzika i selský rozum. Zkuste si jenom představit tu balistickou křivku při dostřelu 1000 km. Takovým dělem by šly v rámci přidružené výroby sundavat družice.

  Teoreticky asi lze, ale nikdo se na to nechystá, možná Mr. Bean. Taky proč, když raketou to jde i prakticky, samozřejmě snáz a hlavně přesně. Dělostřelecký náboj musí veškerou kinetickou energii získat do okamžiku, kdy opouští hlaveň a pak už jenom zpomaluje. I při větší části dráhy mimo hustou troposféru by to ke konci letělo nebo padalo celkem pomalu a tím pádem by se to dost blbě zaměřovalo na cíl. Nemluvě o tom, že ta počáteční energie by musela být obludná. Impuls síly rovná se síla krát čas. Čas máte minimální i třeba s třicetimetrovou hlavní (velmi praktické, že ??), tak tam musíte dostat o to větší sílu. Kdysi mechanika ZDŠ.

  Pokud to nezpomaluje nebo dokonce zrychluje nebo manévruje, tak to asi nebude tak úplně dělostřelecký náboj. Nebo teda je, ale holt takový, co má ještě nějaké ty trysky, křidýlka, navádění, možná i vícenásobné hlavice a takové vychytávky. Jako pověstný sovětský kolchozní traktor, který byv napaden při pokojném orání na Amuru opětoval palbu a po zneškodnění deseti čínských vrtulníků odletěl zpět na dvorek.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jedna soudruzka pri odchodu do duchodu dostala na vysluzku od vedeni nabidku si odnest sici stroj zdarma.Odvetila soudruzka ja jsem si jiz jich tajne nekolik odnesla ,ale vzdy mne vysel kulomet

   Smazat
 4. Na Sputniku je o tom článek nějaké dělo tam na obrázku bylo nejsem fyzik ale nezdá se mi že by mohlo tak daleko dostřelit.

  OdpovědětSmazat
 5. Tady zase fotky z války:

  https://navratdoreality.cz/valka-2-6341.html

  OdpovědětSmazat
 6. Nevím, co se tu mele o smlouvě INF. Ta se týká pouze raket rozmístěných na pevnině. A v Evropě. ( proto amíci teď kvičí, protože rusové prostě rakety s doletem nad 500km umístili na levné bárky, čímž smlouvu dodrželi, ale obešli. Navíc ty bárky mají v Asijských vodách, což ale neznemožňuje jejich operativní přesunutí. Takto - okud se američané pokusí o nějaký švindl, stačí lodičky přesunout do správných pozic a rovnováha bude zachována )

  Koloděj

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.