Reklama

čtvrtek 10. ledna 2019

USA stále rychleji ztrácejí zájem o NATO. Co na to Praha?

Peter Zvolenský
10. 1. 2019   VašeVěc
Oznámené americké stahování ze Sýrie zdánlivě s NATO nijak nesouvisí. Ale jen zdánlivě. Rozhodnutím sólo odejít ze Sýrie totiž nastolil Donald Trump otázku Washingtonu jako spojence. Zdaleka nejen proto, že USA jsou v čele - byť krajně nekoherentní - „koalice spojenců“ bojující s Islámským státem v Sýrii a Iráku. Spojenecké závazky jako riziko omezující americkou volnost jednání je téma, jež naopak souvisí se Severoatlantickou aliancí zcela bezprostředně.


Američané si ze svých spojeneckých povinností nikdy velkou hlavu nedělali. Trump není v tomto směru žádným novátorem. Zatím z toho ale nikdo nedělal větší závěry. Přitom koncepce „America First“ staví věci do jiného světla. Tak nového, že vyžaduje konečně zahájení seriózní debaty na téma NATO. Každopádně debaty česko – české když už nechceme nebo neumíme takovou diskusi otevřít v Evropě nebo v samotné Alianci.

Taková debata je zvlášť důležitá v zemi, jejíž politická scéna se při každé příležitosti zalyká věrností ČR „spojeneckým závazkům“. Tedy „věrností“ USA. Historicky jde o modifikaci hesla „Se Sovětským svazem na věčné časy“.

Je zcela ojedinělým jevem, že proamerická lobby v Česku zahrnuje všechny parlamentní politické strany - s výjimkou KSČM. NATO je pro polistopadový režim totéž co Varšavská smlouva pro československý komunismus.

Nástup Trumpa do čela Ameriky není historickou anomálií. Odráží logiku vnitřního vývoje v samotných USA i dynamiku mezinárodního života. Washington už nehodlá dál hrát úlohu světového policajta. Jednak o to nemá zájem, jednak na to nemá. Ovšem česká politická scéna tohle nejspíš vidí jako hrozbu sobě samé.

Lidé kolem Trumpa pochopili, že klíčovým protihráčem USA ve světě je a bude Čína. Technologicky, obchodně a ekonomicky. Že hlavním vojenským rivalem Ameriky opět je a na dlouhou dobu zůstane Rusko. Trumpův tým si všimnul, že z Evropy se stále výrazněji stává západní poloostrov Asie.

Trump z těchto poznání učinil konkrétní závěry. Chce mít při zacházení s ČLR volné ruce, možnost postupovat výlučně podle vlastní volby, unilaterálně. Ve vztahu k Číně mu je NATO na kočku. Návrat Ruska jako globálního, především vojenského, faktoru do světové politiky vztah Washingtonu k NATO dále problematizuje – viz dále.

Rostoucí lhostejnost Ameriky k NATO je otázkou hlavně pro Evropu. Ta hrubě podcenila Trumpův předvolební výrok o tom, že „NATO je zastaralé“. V Bruselu to tehdy měli za „úlet nezkušeného milionáře“.

Také názor někdejšího generálního tajemníka NATO (2004 – 2009) Holanďana de Hoop Scheffera z října 2017 (tedy pouhých 9 měsíců po Trumpově inauguraci), že s „návratem Trumpa k předchozímu vztahu USA k Alianci nelze počítat“ zůstal hlasem volajícího na poušti.

Až po Trumpově rozhodnutí o Sýrii, začala Angela Merkelová (která odchází do důchodu) mluvit o „větší odpovědnosti Německa v mezinárodním životě“. O NATO se vůbec nezmínila. Němci patrně začínají chápat, že NATO - tak jak se zformovalo po pádu komunismu – končí. Ve většině ostatních zemí Aliance zavládla po Trumpově syrském rozhodnutí panika. Nikoli tak v Česku – pro zdejší politické elity je mnohem důležitější Babišovo Čapí hnízdo. A pro premiéra je NATO nezajímavé téma. Podobně jako kdysi pro premiéra Klause byť z jiných důvodů.

Proces rozvolňování NATO nebude přímočarý, jednoduchý ani rychlý. Bude ho mj. komplikovat řada faktorů, zejména americká generalita. Ta je na Alianci navyklá jako Pavlovovi psi na zvonění. Proti budou též všichni Trumpovi nepřátelé v Americe, kterých není málo.

Proč je NATO podle Trumpa zastaralé ? Liknavost evropských členů NATO „připlatit si“si na vlastní obranu je jen jedním z problémů. A nikoli tím hlavním.

Bezprostředním a nejnaléhavějším problémem Trumpa v Alianci je dnes rusofobní hysterie některých členů NATO. Baltské země, Polsko a možná i Británie mohou dostat USA do konfliktu s Ruskem aniž o to Washington bude stát. Tyto země jsou pro USA rizikem. V krizi, kterou mohou samy vyprovokovat , se automaticky budou odvolávat na čl.V Washingtonské smlouvy.

Není náhodou, že Trump se až dodnes k čl.V smlouvy z Washingtonu jasně nevyjádřil. Aliance je z toho krajně nervózní a doufá (již po několikáté), že k tomu dojde letos při oslavách 70. „narozenin“ NATO.

Sám Trump tradičním rusofobem není, respektuje vojenskou sílu Ruska. Opakovanými a častými protiruskými kroky se „pouze“ pokouší bránit svému impeachmentu. Navíc po loňských listopadových volbách má ted´co do činění s nejvýrazněji protiruským americkým Senátem a Sněmovnou reprezentantů od konce 2. světové války.

Docela výstižně před časem charakterizoval obavy (Trumpovy) Ameriky z rusofobů v NATO Newt Gingrich, významná postava Republikánů z dob Clintonovy administrativy. „To si opravdu někdo myslí, že Amerika půjde do války s Ruskem kvůli předměstí Petěrbugu co se jmenuje Lotyšsko ?“.

Generálové v okolí Trumpa (zdaleka nejen ti co postupně odházejí) všichni vyrůstali v epoše studené války. Takže jejich automatická podpora jakékoli protiruské, včetně vojenské, provokaci třeba z Vilniusu či Varšavy je prakticky jistá. Že by Porošenkova nedávná provokace v Kerči byla testem ?

Trumpovou velkou starostí bude zabránit svým generálům rozmístit pozemní rakety středního a kratšího doletu v Polsku, Pobaltí (Lotyšsko ?), Rumunsku, na Ukrajině, v Gruzii a snad i v Arménii. Neubránil se jejich tlaku vystoupit ze smlouvy Reagan – Gorbačov o raketách tohoto typu, což je předpokladem pro rozmístění nových pozemních raket v uvedených státech.

Trumpovi lidé také nezapomínají, že v létě 2008 se tehdejší gruzínský prezident Saakašvili prostě rozhodl zaúočit na ruské mírotvorce v Gruzii. A pak se bezelstně divil, co následovalo. Údajně tak učinil poté, co naivně uvěřil jakýmsi slibům z USA o americké podpoře. Říká se, že onou „slibotechnou“ byl dnes už zesnulý senátor McCain.

Vazba USA na jakékoli seskupení států, které může Americe omezovat svobodu rozhodování a jednání, zejména v bezpečnostní oblasti, není pro Trumpa přijatelná. I kdyby to bylo NATO. Navíc s Aliancí nemá Washington nejlepší zkušenosti. Když Bush ml. např. začínal válku proti Iráku (2003) tak se Aliance skoro rozpadla – Francie a Německo útok na Irák odmítly.

Když o 2 roky dříve Bush zaútočil na Afghánistán šel do akce jen s podporou Británie. NATO se sice později zapojilo, ale brzo se začalo silně politicky drolit. Válka ovšem pro USA i NATO – jak známo – skončila fiaskem.

Do vzdušného přepadení Libye a vraždy Kaddáfího (2011) provedených Británií a Francií za podpory USA a místních teroristů (včetně těch z Al Kaidy) se Aliance jako celek pro vnitřní rozpory radši ani nezapojila.

Takže jedinou „úspěšnou“ akcí Aliance bylo bombardování Jugoslávie před 20 lety. Agrese ve smyslu mezinárodního práva. I tady se ovšem vyskytly značné vnitroalianční rozpory - např. Blairův tlak na pozemní válku se Srbskem (společně s teroristy z Kosovské osvobozenecké armády, kteří plnili úlohu pozemních sil NATO) působil prezidentu Clintonovi nemalé problémy. Že tahle intervence otevřela dveře k jednostranné nezávislosti Kosova a trvalé destabilizaci Balkánu je druhá stránka této „vojensky úspěšné“ akce.

Aliance je navíc plná vnitřních rozporů. V Bruselu se tváří že to nevidí, ale už kolem 3 let např. bojují dva členové NATO proti sobě – to je historická premiéra. Turci tvrdě bojují proti Kurdům v Sýrii, s nimiž naopak proti Turecku spoločně bojuje americký specnaz.

Trump hodil syrské Kurdy přes palubu stejně jako Obama egyptského prezidenta Mubaraka před 7 lety. Jeho ministr zahraničí Pompeo i bezpečnostní poradce Bolton se dopad tohoto kroku ted´ snaží mírnit cestami do regionu. Moc jim to ale nejde – Bolton výroky o Kurdech tak vytočil tureckého prezidenta Erdogana, že ten se s ním odmítl vůbec setkat.

Pro americké (nejen Trumpovo) pojetí „spojenectví“ je příznačné, že studenou sprchu dostal i Tel Aviv. Po Trumpově počáteční pro-izraelské euforii (přemístění americké ambasády do Jeruzaléma a vystoupení USA z dohody o iránském jaderném programu) premiér Netanyahu nevěřil vlastním uším – USA že odcházejí ze Sýrie ? „Figu drevenú“ ukázal Trump rovněž spojencům z NATO, kteří bojují v Sýrii „proti terorismu“, ale hlavně proti Asádovi – Británii, Francii, Německu apod. Nebude překvapením když takhle skončí také válka v Afghánistánu.

Vnitřní poměry v NATO dlouhodobě napínají rovněž vztahy mezi „spojenci“ Berlínem a Ankarou. Nezapomínejme rovněž, že spojenci z NATO se vzájemně špioní. Merkelovou odposlouchávali Američané. Brzo se ovšem ukázalo, že Němci taky odposlouchávají „spojence“ - Francouze. Transatlantickou solidaritu samozřejmě těžce a na dlouho poznamenala Bushova planetární lež o zbraních hromadného ničení Saddáma Husajna. A to nemluvíme o dlouhodobých a neřešených rozporech mezi dalšími aliančními spojenci – Řeckem a Tureckem. Nebo o sporu Británie se Španělskem o Gibraltar.

Představa, že místo v NATO se Česko bude s USA kamarádit bilaterálně neobstojí. Vždyť s tímto formátem součinnosti má právě Praha ponižující zkušenost. Připomeňme záměr administrativy Bushe ml. zřídit na českém území americký radar. Servilita Topolánkovy vlády tehdy neznala mezí. Pak ale Obama celou akci odpískal. A nic s Prahou dopředu nekonzultoval. Co na tom, že Bush ml. už podepsal s Topolánkovou vládou příslušnou smlouvu.

Navíc jen několik let po globální Bushově lži o Iráku tento americký prezident lhal znovu. Tentokrát nikoli celému světu, ale „jen“ Čechům. Tvrdil, že radar je určen k ochraně před raketami ze severní Koreje a Iránu. Už tehdy ovšem skoro všichni věděli, že radar je určen k oslabení ruského jaderného strategického potenciálu. Bushově lži zřejmě nevěřili ani členové Topolánkovy vlády. Jeho vláda měla o radar zájem právě proto, že šlo o jasně protiruský krok.

Česko – česká diskuse o budoucnosti NATO resp. spojeneckých závazcích nebude jednoduchá ani slušná. Tedy pokud k ní vůbec dojde. Vzpomeňme jen na okřikování V. Klause ml. jeho vlastními spolustraníky když zpochybnil českou účast v Afghánistánu. Navíc české politické elity (spíše „elity“) často nevědí o čem mluví. Kupříkladu ministr zahraničí Petříček počátkem prosince m.r. pravil, že „Česko a jeho armáda zůstávají odhodlanými spojenci Afghánistánu“. Je-li Afghánistán naším spojencem, vláda nám to zapoměla říci. Jak vidno, nemusí ani být členem NATO. A lze počítat zřejmě s tím, že při návštěvě Kyjeva ministr Petříček zařadí mezi naše „spojence“ i banderovskou Ukrajinu.

Pán Bůh s námi a zlé pryč.


29 komentářů :

 1. Jj, Petříček je socdem labutí písní. K cecíkům NATO jsou připojeny spousty parazitických sosáčků, takž rozpad to bude opravdu dlouhej a bolestivej. Ti sosáčci totiž nic jiného než žvanit, krást a lhát neumí.

  OdpovědětSmazat
 2. U.S. si uvědomují, že budou muset čelit velké výzvě, kterou čeká celý svět. Ony ty odhady o hospodářství a jeho úrovni ve světě již brzy zadupou U.S. někam níže, než dnes a Evropu až na samé dno. Evropa si stále neuvědomuje, tedy jen částečně, že EU bude brzy hrát "12cté housle". U.S. si jen uvědomují, že díky svým zásobám energetických surovin (celá Severní Amerika) dokáže přežít mnohem déle, než zbytek křesťanského světa. A pokud k něčemu jednou dojde, tak opět k tomu, že Amerika (především U.S. a Kanada) bude zachraňovat Evropu - těžko předpovědět, jestli opět úspěšně. Celé to chování U.S. vychází pouze z poučení, z historie, která se neustále opakuje. Nic nového tedy.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 19:42 A ty informace o zásobách energetických surovin v USA a možnostech USA s Kanadou zachraňovat v současnosti Evropu jste někde četl nebo je máte z vlastní hlavy ?
   Máte zdroj ? Nezaspal jste dobu ?

   Smazat
  2. 20:01, U.S. budou a nebo možná již dnes jsou největším těžařem plynu a ropy z břidlic na světě. I proto se snaží plyn a ropu tlačit do Evropy. Samozřejmě za pěkně draho.

   Smazat
  3. 20:17 Problém je cena jejich těžby, dopravy a dopravy.. I pro USA drahé...

   Smazat
  4. Ano, ale terminálů v Evropě, které již plyn z břidlic přijímají, je již dostatek, myslím tím Nizozemsko, Portugalsko, Polsko a další se již staví. Ten plyn LNG je prozatím cca 2,5 x dražší, ale cena se "rozředí" do celkového příjmu plynu EU a tak se to prozatím "ztrácí". Ještě je to malý objem.

   Smazat
 3. 20:01, mám dojem že Rusko těžilo cca 11,5 mil. barelů ropy v roce 2018(2017, už přesně nevím) a U.S. cca 10 mil barelů a za rok už má mít U.S. o malinko více.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ad 1. Brydlicovy ofajc.ma dve morove rany. 1.Ekologicky, o tom sa cudne mlčí, ale o devastacii životného prostredia, otrave spodných vôd na desaťročia, o obrovských zosuvoch, lokálnych zemetraseniach sa v USA verejné diskutuje - na rozdiel od nás v Hulibrkove. Ad 2. Nedobytne "in esticie" v sektore ťažby bridlic sa v ekonomickej tlači bežné uvádzajú ako jeden z faktorov, ktorý spustí ďalšiu s krízu.

   Smazat
  2. O ekologii tu předtím nebyla řeč, to za prvé, ale pokud ekologie, pak tady, kde netěžíme ropu, je to ještě mnohem horší a už se tu nic netěží. Voda ze studní není použitelná a to již několik desítek let. To je asi daň civilizaci. Už vůbec se nechci pouštět do těžby ropy, která nevyvěrá přímo ze země a jsou tam oblasti (v Rusku), zatopené ropou, kde nepřežije živáček. U.S. samozřejmě touží po tom, aby měly odbyt a je jim již jedno, co to bude stát - byznys především to už ale nebude.

   Smazat
  3. nezapomínejte na rozdíl v kvalitě mezi kvalitní ruskou "Ural" těžkou ropou která se dá zpracovat na mnoho produktů a lehkou US ropou z břidlic ze které se nakrakuje jenom benzin. A ten za pár let nikdo nebude potřebovat...

   Smazat
 4. 19:42
  To je největší fór století. Amerika zachraňovala Evropu a možná zase bude muset znovu díky svým zdrojům. A nechtěl byste nám říci jakých? Severní část USA má tak akorát vulkán v Jelowstounu. To co měly už dávno vybrakovaly a dnes úspěšně ničí vlastní území frakováním zbytečků ropy, což ničí vodní zdroje a vede k propadání velkých území. Evropě USA nikdy nepomohly, jen na ní vždy pořádně vydělaly. Jestli někdo bude zachraňovat Evropu, tak to bude, opět, Rusko. To má, na rozdíl od vybrakovaného západu zásoby surovin na několik století, což je hlavní trn v oku USA.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Realita je mnohem horší! Prolhané, lenivé, ožralecké, expanzivní, cynické azbucké byzantské Rusko zůstalo mentálně na úrovni mongolského a hunského Tatarstánu (včetně temného a vůči carovi tradičně podlézavého pravoslaví, velmi podobného islámu), nedotčeno západní civilizací, úmyslně odděleno azbukou a širokorozchodnou železnicí. Zakrslý Putin sedí holou řití na hromadě rezavých raket, ponorek a tanků, pro které nemá odbyt ani jako šrot a proto usilovně hledá nového partnera Adolfa, se kterým by si opět rozdělil Evropu a soutěžil s ním v počtu gulagů, pogromů a vypálených parlamentů. K tomu účelu používá různé azbucké "trojské koně" (foldynovské Srbsko, Řecko). Také protievropský islám. Brzo bude muset platit nahromaděným zlatem za obyčejné žrádlo. Zato má miliony zadubených, hladových a zamindrákovaných mužiků, ověšených ve válce uloupenými hodinkami a oplechovaných bezcennými dobyvatelskými metály udělenými těm přeživším, kteří raději riskovali střelbu soudruhů převážně do vlastních řad, než by šli na jistou smrt do gulagu. "Psí hlas do nebe nevolá" (ruské přísloví). Jejich stavy by potřeboval snížit aby je nemusel živit. Proto jim slibuje válečnou kořist. Brzy však předá Sibiř Číně na splátku svého dluhu (podobně jako kdysi Američanům Aljašku), případně jako výsledek pročínského referenda Sibiřanů. Z Ruska zůstane feudální chlastoslovanský skanzen s dřevěnými matrjoškami, zlatem okovanými blechami vystavenými v Kremlu, a potměšilými zablešenými cirkusovými medvědy na motorkách, obohacený olezlými a odulými putinovskými agentskými čecháčky, kterým Putin rád poskytne asylovou kvótu.

   Smazat
 5. 20:17 - jestlipak víš, kolik vody se při té úžasné těžbě nenávratně znečistí? O ovzduší nemluvě...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 20:26, o ekologii už dávno nejde a v ničem. Tuším dokonce, že posledních 50 let nejde o ekologii už vůbec v ničem.

   Smazat
  2. 20:26, pitná voda ze studní tu například u nás na Kutnohorsku byla trvale znečištěná už od doby, kdy se tu těžily těžké kovy, například Rudné doly Kaňk. Kontaminované byly všechny podzemní vody, lidé tu umíraly mnohem mladší, než jinde. Voda ze studní nebyla ani po převaření vhodná ke spotřebě. Pijeme tu od těch dob minerálky a vaříme z nich. Nemusí se tu ani těžit ropa a přesto tu máme taková omezení již z dávných časů a takových lokalit je jistě i v dnešní ČR mnohem více.

   Smazat
 6. 20:23, U.S., respektive Severní Amerika zachraňovala Evropu v obou Světových válkách, ať si již připustíme pravé příčiny, či nikoli. Politika spotřeby vlastních zdrojů je poslední záchranné lano pro U.S.. Celá desetiletí tomu bylo opačně, suroviny se především dovážely a vlastní se šetřily na horší časy. U.S. má také dostatek surovin, ale hlavně technologie, které jsou mnohem efektivnější, než dříve. Rusko prodává naleziště "na ležato", například Číně, ale i Japonsku, čímž Rusko velmi prodělává a to úplně na všem, bohužel. Nejde totiž jen o ropu a nebo plyn, ale i dřevo a lesích. Rusko se tedy bohužel ocitá v situaci, kdy má sousedy, kteří mnohokrát přečíslí jeho počet obyvatel a tedy i spotřebu surovin.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 20.33 "Amerika" nezachraňovala žádnou Evropu, jenom své zájmy a investice do pozdějších vítězů - kteří, kdyby prohráli, nemohli by platit dluhy.

   Co z Ameriky přišlo dobré je kukuřice, brambory, ... které tam vznikly prací zaručeně nehispánských, neanglosaských Gójim, kteří s tím, co USA presentují dnes, neměli a nemají nic společného.

   Smazat
  2. Jako mnoho organizaci obrovske byrokracie je NATO spolek Parazitu , kteri stale krici aby neztratily svoje koryta ..
   Vysledky akci a valek jsou uboze zalostne..
   Danove z Afganistanu jiz davno utekli, holandane tam chlastaji a z Germany se prevlikaji do zenskych satu a tanci s partnery , protoze maji dlouho chvili a neodvazi se ani na vterinu vystrcit ty jejich rypaky za zakladny..
   Tech veci je ovsem daleko vice..

   Smazat
  3. 20:33 Prd zachraňovali vstup do válek jako přes kopírák potopení parníku s civilisty. A přišli když už němci mleli s posledního.

   Smazat
  4. Je treba vedet ,ze Evropu nejdrive POTOPILI DO VALEK velkou podporou Wilhelmu a Hitleru a pak nas prisli slavne "zachranit".
   Neco podobneho uz natocil kdysi Chaplin , kdyz jeho malej syn nejdrive rozbijel okna a Chaplin jako sklenar "Nahodou" sel kolem ...
   My ty jejich kecy muzeme tak akorat "Odzivat", protoze tyhle spinavy triky zapadu jsme uz davno zapomneli..

   Smazat
  5. Pocitam, ze nejvetsi problem bude , kdyz se USA potopi a nikdo netusi ,jakej dopad to bude mit na svet.Tedy hlavne hospodarsko-ekonomickej.
   Porad hrajou velkou roli.
   Doufejme ,ze zacne konecne mir na svete aspon.

   Smazat
  6. Kdokoliv trochu vi o Rusku od 90. let a beznadejne situaci imperialistickych americkych reforem, kdy uz nebylo ani na chleba a na druhe strane Oligarchove , kteri se zmocnili trilionovych bohatstvi a vse ukladali na zapade..Zkratka totalni rozvrat s krizi 98 daleko horsi te svetove.
   Pak nezbyva nez ocenit praci Putina i s jeho chybami. Takovej statnik se vyskytuje jednou za 1000 let a ta
   Hitlerovska mira zurivosti a nenavisti to jen potvrzuje...Ti co nejvice krici proti rasismu a diskriminaci a lidskych pravech ti nejvice nenavidi ,rasisticky i rusy a cinany atd.

   Smazat
  7. 1:59 Jo 1 x za 1000 let sedí kremelskej zakrslík holou řití na hromadě rezavých raket, ponorek a tanků, pro které nemá odbyt ani jako šrot a proto usilovně hledá nového partnera Adolfa, se kterým by si opět rozdělil Evropu a soutěžil s ním v počtu gulagů, pogromů a vypálených parlamentů. K tomu účelu používá různé azbucké "trojské koně" (foldynovské Srbsko, Řecko). Také protievropský islám. Brzo bude muset platit nahromaděným zlatem za obyčejné žrádlo. Zato má miliony zadubených, hladových a zamindrákovaných mužiků, ověšených ve válce uloupenými hodinkami a oplechovaných bezcennými dobyvatelskými metály udělenými těm přeživším, kteří raději riskovali střelbu soudruhů převážně do vlastních řad, než by šli na jistou smrt do gulagu. "Psí hlas do nebe nevolá" (ruské přísloví). Jejich stavy by potřeboval snížit aby je nemusel živit. Proto jim slibuje válečnou kořist. Brzy však předá Sibiř Číně na splátku svého dluhu (podobně jako kdysi Američanům Aljašku), případně jako výsledek pročínského referenda Sibiřanů. Z Ruska zůstane feudální chlastoslovanský skanzen s dřevěnými matrjoškami, zlatem okovanými blechami vystavenými v Kremlu, a potměšilými zablešenými cirkusovými medvědy na motorkách, obohacený olezlými a odulými putinovskými agentskými čecháčky, kterým Putin rád poskytne asylovou kvótu!:)))

   Smazat
 7. Máš pravdu. Preto moji ruskí priatelia nechápu to nekriticke obdivovanie Putina u nás na alternatíve. Putin je práveže garantom toho aby sa na bohatstve Ruska naďalej prizivovali globalisticke firmy. Kecy o tom ze Rusko potrebuje ich "technológie" nie sú vhodné ani ako rozprávka pre slaboduchych.

  OdpovědětSmazat
 8. 21:14, nemám rád U.S., nemám rád Rusko, nemám rád Čínu, nemám rád Indii atp.. Pokud jsem na něco schopný přistoupit, pak na obchod, pokud bude pro obě strany prospěšný....A Rusko potřebuje technologie Západu (nejen na těžbu ropy a plynu), například nyní přišlo o kontrakt na letadla do Íránu. Své dopravní Suchoje tam neprodá, protože Amíci odmítli dodat těch cca 10% součástek. Myslím, že jako Slovák to vidíš zase nějak "po svém" a tedy o tom nic nevíš.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní 10. ledna 2019 19:42 až 21:34

   Páni, vy jste plodnej GLUM, od Kartouse nebo Kolářovo předkožky Jandy, pokud není Kolář žid? Že by samotnej Štětina, vy si tak dáváte do těla až je celé vaše antiruské, antičínské úsilí k smíchu, lépe řečeno k pláči.

   Já vám tady napíši, že naše babička dělá ten nejskvělejší RUSKÝ boršč, pocházející z ukrajiny a vy se vzteky pominete a budete nás přesvědčovat jako maniak, že ho jíme přesolený, nedochucený. A je naprosto jasný, že je prapůvodem z U.S. respektive severní ameriky! Záměrně u zemí, které jste mi po StBáckym podvodu zhnusili, používám malá písmena v úvodu, abych vás nas.al, vás dnešní svazácký fanatiky.

   Celoživotní nestraník Ramón (Nechť vzkvétá HUAWEY®).

   Ps. Rusové a Číňané mají nejlepší kosmický program na světě!

   Smazat
  2. Ono je to těžké, když Zeman při první návštěvě Číny prohlásil, jak se k nám odtud pohrnou investice, po době mu bylo vyčítáno, že se k nám nijak nehrnou. A když chce u nás Hujavej investovat děláme obštrukce, budeme prověřovat. Nakonec se Číňan naprdne a půjde jinam, třeba do Německa. Kdy už si naší politici uvědomí, že jsme pro Rusko,Čínu, Evropu, USA naprosto ale naprosto bezvýznamní a my se stále stavíme do role rovnocených a to už dávno věru nejsme. Když nám někdo chce pomoci(i v těch investicích), a to teď hlavně myslím tu Čínu a Rusko,tak si toho važme,že alespoň vědí, že ještě jsme. A USA? Ty na nás zajímá akorát naše strategická poloha,umístění radarů, do budoucna i raket. Nic víc nic míň. M.R. P.S. Ono přeci jen to Made in Czechoslovakia bylo daleko známější ve světě než to dnešní Czech Republic

   Smazat
  3. M.R. souhlasím, Vy jste to napsal, zcela pravdivě. Já Vás s dovolením doplním, tím PUPKEM světa se cítí býti, zejména praha - brno! Ten mne uši trhající název naší České republiky - ČESKO, to je dílo V. Železnýho (Volejte řediteli Nova, tam to hustil národu do kedluben).

   Ano Made in Czechoslovakia, je stále libozvučná značka na zahraniční dovolené jsem musel říci, že jsem z Československa, ten odporný výraz česko, jim nic neříkal?

   Rovněž mne včera pobavil pražský primátor Klouzek na tiskovce oznámil, stavbu supermoderní, velké pražské nemocnice na letné, kterou si pražané zaslouží, jelikož už mají plné zuby zastaralých, pavilónových nemocnic s jejich bídnou léčbou??? Celou záležitost včera projednal s premiérem Bavičem, který měl tiskovku po něm a o této nemocnici vykoktal tak tři slova. Tušil že si s tímto počinem rozhází regiony, jelikož je peskoval za hustou síť nemocnic v regiónech, čímž se nám chtěl ten bavič, vysmát do očí.

   Zdravotní péče u nás je katastrofální, přístroje z roku 1852 a lékaři na úrovni FELČARŮ, bez atestací, pokud vůbec nějací jsou! Čekal jsem na hlavní zprávy na ČT a jak jsem předpokládal, slova o supermoderní pražské nemocnici na letné, byla vystřižena...

   To je milý M.R. KÝLA na PUPKU světa naší České republiky.

   S pozdravem Ramón HUAWEI®

   Smazat
 9. Nadšení pro cizí investice je totálně na hlavu- stačí se podívat na 300 miliard zisků oficiálně od nás vyvážených.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.