Reklama

úterý 29. ledna 2019

V USA se protestuje proti intervenci do Venezuely


Rusťom Safronov
29. 1. 2019     pravda
Ve Spojených státech probíhají protesty levicových sil a protiválečných organizací proti americkému zasahování do venezuelských záležitostí. Jeden z vůdců Strany socialistického osvobození Eugene Puryear, který hovořil na shromáždění, uvedl, že plán na státní převrat, inspirovaný Washingtonem, zkrachoval. ... po pádu Madura prahnou nejen Spojené státy, ale i řada reakčních profašistických režimů v Latinské Americe, především brazilský a kolumbijský.


V sobotu 26. ledna několik stovek lidí na výzvu Strany socialistického osvobození uspořádalo shromáždění před Bílým domem a skandovalo "Hands off Venеzuela" (Ruce pryč od Venezuely). Shromáždění se zúčastnili protiváleční aktivisté z organizace Kod Pink, někteří afroameričtí radikálové a členové levého křídla Demokratické strany, obhajující "demokratický socialismus".

Pozice mnoha amerických států a především Mexika, připraveného být zprostředkovatelem při řešení vnitropolitické krize ve Venezuele, svědčí o tom, že čas pracuje pro Madura a bolívarskou revoluci. Pozice ministra zahraničí USA Mika Pompea, vyřčená v OSN, byla označena za hrubé zasahování do vnitřních záležitostí Venezuely. Požadavek předčasných voleb, vyslovený v ultimativní podobě, je naprosto nepřijatelný.

Eugene Puryear připomněl dlouhou tradici USA zasahovat do záležitostí latinskoamerických států a někdy použít i přímou vojenskou intervenci ke stanovení vyhovujících režimů. "Nyní hodně záleží na mezinárodním společenství a na mobilizaci odpůrců amerického zasahování do záležitostí Venezuely v samotných Spojených státech", řekl Puryear.

Protiválečná aktivistka a vůdkyně organizace Code Pink Medea Benjaminová se vysmála charakteristice americké administrativy ohledně vlády Madura, která ji označila jako tyranskou. Medea Benjaminová podpořila mírové řešení vnitropolitické krize ve Venezuele cestou jednání při zprostředkování latinskoamerickými státy (byly zmíněny Mexiko a Chile) a zdůraznila, že ve Venezuele fungují všechny demokratické instituce a Nicolas Maduro získal v nedávných volbách víc, než Donald Trump v USA.

Medea Benjaminová poznamenala, že i v americkém establishmentu je nevelká část osob, jež se staví proti americkému zásahu. Je to zejména demokrat Tulsi Gabbard. "Bolívarská revoluce Cháveze dala lidem hodně", poznamenala Medea Benjaminová. "Poprvé začali žít mnozí lidé v normálních podmínkách, získali přístup ke vzdělání a zdravotní péči".

Demokrat Burney Sanders, charakterizující výsledky za Madura jako katastrofické, jednoznačně se však vyjádřil proti americkému vměšování a připomněl, že předchozí intervence a jiné formy tlaku USA v Latinské Americe vedly k hrozivým důsledkům.

Mluvil jsem s účastníkem shromáždění, vůdcem Strany socialistického osvobození Brianem Beckerem. V rozhovoru poznamenal, že plán Pompeo-Trump na změnu režimu ve Venezuele selhal díky tomu, že Maduro má slušnou základnu podpory v zemi, a díky pevnému postoji řady států, Turecka, Číny a zejména Ruské federace. Becker poznamenal, že po pádu Madura prahnou nejen Spojené státy, ale i řada reakčních profašistických režimů v Latinské Americe, především brazilský a kolumbijský.

"Ve Venezuele, kde opozice používá zbraně a láhve s hořlavou směsí, bylo více než tři sta lidí zadrženo za týden protivládních protestů", řekl Becker, "a proto jsou o tom v tisku nářky. A u nás, když začínalo hnutí "Bring Wall Street", bylo v prvních dnech zadrženo více než 700 osob, ale žádné z liberálních médií to nepranýřoval. Zde jasně vidíme dvojité standardy našich hlavních médií". Brian Becker uvedl, že zatímco vytrubují o lidských ztrátách, které zahynuly během střetů mezi pořádkovými silami a opozicí ve Venezuele, americká média prakticky mlčí o každodenním zabíjení politických aktivistů v Kolumbii, ke kterým neustále dochází po odzbrojení partyzánského hnutí FARC.

V Latinské Americe, kromě Kuby, Bolívie a Uruguaye, současnou vládu Venezuely podporuje také Mexiko, mimořádně důležitý stát, který převážně hraje roli vlajkové lodi na subkontinentu.

V komentáři k přání Evropanů připojit se okamžitě k americkému plánu Brian Becker poznamenal, že se zdá, že evropští vůdci věřili, že po uznání USA prezidentem Juana Guaidó začne rozklad správy země, ale Nicolas Maduro, který se opíral o podporu příznivců, udržel moc. Nyní je tím nejdůležitějším zajištění procesu vyjednávání v zemi a zabránění severoamerické intervence.

V těchto dnech se v Seattlu, Chicagu, San Franciscu, Dalasu a dalších městech Spojených států konají demonstrace na podporu lidu Venezuely, vlády Nicolase Madura a bolívarské revoluce. Je brzy na to, aby se slavilo vítězství. O to, aby revoluční vláda mohla přežít a pokračovat v reformách v zájmu venezuelského národa i nadále, je třeba se ještě porvat.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

43 komentářů :

 1. Proboha neblázněte. Vždyť se jednalo o pár jedinců v několika US městech, dohromady cca 30. Četl jsem to na jednom ruském portále a diskutující z toho měli prču. Článek zkritizovali pod černou zem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 17:00 I když je jich třeba málo tak to jsou dobří lidé a já jim fandím.

   Smazat
 2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ji. Dřívější hvězda tohoto plátku, člen hvězdného BRICS, Brazílie, je "profašistická" :-D To mě poser.

   Smazat
  2. 17;13..Zmeny rezimu tam probihaly jako na bezicim pase....I Ekvador byl do nedavna jiny

   Smazat
  3. 17:10
   MINULEJ TEJDEN TO BYLY TŘI MILIÓNY,TEĎ PĚT,NAUČ SE TY PYČO YNTELIGENTNÍ POČÍTAT!!!!!!!
   JO A DO ČECH JICH PŘIJDE CELEJCH 10 MILIONŮ TY VYGUME Z KRAĎOUSKA!!!!!☺

   Smazat
  4. 17:27 Nerozcilujte se..Vedi houbelec,ale chteli by pomnik

   Smazat
  5. 17:27 a 17:29

   3 miliony Venezuelanů v posledních 2 letech, 5000 každý den, celkem 5 milionů se očekává dokonce 2019. Z 30 milionové země. Vzor Nové republiky a všech soudruhů.

   https://www.bbc.com/news/world-latin-america-46524248

   Smazat
  6. 17;56.Kdybyste nebyl tak mlady,tak uz jste mohl tyhle kecy cist x krat.Navic byste i vedel,co z toho vzdy bylo

   Smazat
  7. 17:10 byl za lživé napadení redakce Nové republiky smazán.

   Smazat
  8. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  9. Vono je to taky takhle. Kdyz lidi spise vyciti nez zjisti a nebo voboji dohromady , pak ty lidi instinktivne /vytahnou ty instinkty, ty obranny, kdyz uz se musi zacit branit, ktery jsou u nas hluboko pod nanosem civilizace/...Zatimco Makrona laskuje se svejma /jak je nazvat/,nema cas na konani svych povinnosti.
   Ani nema schopnosti. A nemusime potom pro priklad chodit daleko.
   Kdyz Kennedy, salonni playboy, nahanel kurvy dodane jeho hlidaci kolem bazenu v Bilym Bordelu ,bylo to v poradku kdyz se nic nedelo..
   Jakmile nakazal zautocit na Kubu a na rizka jmenem Castro byl problem. Vetsi nez Kennedy a cela vlada. Uprostred invaze se "zasek" nevedel si rady a Castro si s s usackejma teroristama lehce poradil..
   Potom se nasli ti co si rekli , nez tenhle president lepsi zadnej president...
   Ulohu uplne prirozenyho vladce pak splnoval Castro na vybornou a vzdycky Usaky trumfnul..Az dodnes.
   A byl obrovsky popularni na celym svete.
   A jeden nechape proc si to Usaci vzdycky takhle poridi a nemuzou prestat...

   Smazat
  10. 17:27 Už je taky na čase, vyměnit uprchlíky za všechny naše bolševiky (veřejné i skryté), a to kus za kus. Na Sahaře je pro rudochy místa dost a u přistěhovalců je aspoň nějaká naděje na užitek. Závistivá, neschopná a ubohá husitsko-bolševická čecháčkovská lůza se kojí nadějí, že se nažere papírových majetkových přiznání, která stejně nebudou retroaktivní, anebo registračních pokladen. Případně i Putinovy sovětské "humanitární" pomoci. Zloděj vždycky křičí: "Chyťte zloděje !!!" Anebo píše petice a podává trestní oznámení. Řešení na konci příspěvku. Komunistický manifest škromachů, ransdorfů, falmerů, žantovských, bartošů, matějků, švihlíků, krejčíků, kellerů, falbrů, foldynů, velebů, uhlů, dienstbierů, marxových, šabatových, konečných, křečků, paroubků, stropnických, vyvadilů, rychetských, pitomiů, mamulů, středulů, humlů, zhovadilů a jiných žvanilů: Stát ať všechno poskytne na úkor těch produktivních, včetně alimentů. Souložit, kouřit a chlastat budeme už sami. Natisknout peníze a rozdat mávátka !!! Se Sovětským Svazem na věčné časy !!!
   Už není co znárodňovat, arizovat, ani rozkulačovat, privatizovat, vyvlastňovat, tunelovat či jinak uloupit. Budou už jenom zaslouženě „rýt držkou v zemi“, leniví, nepoučitelní a stádovití lumpenproletáři, státní zaměstnanci, parazitičtí komunističtí a postkomunističtí korytáři, estébáci, odboráři a další lemplovští kleptopracující, jakož i stejně parazitičtí, zamindrákovaní, práce neschopní eurobijci, exhibicionističtí neschopní, závistiví i zhulení pisálkové, buranští a lůze se podbízející režiséři, neschopní si ani společný kibuc či firmu založit, kde by se vlastníma rukama uživili, natož aby někoho dalšího zaměstnali. Ani Putin je živit nebude. Stejně tak nezodpovědné matky "samoživitelky", plodící stejné parazity. Bohužel na to doplatí právě ti pracovití, kteří nedobrovolně přispívají na množení této vrstvy. Řešením je pouze adopce do ještě přežívajících normálních rodin.

   Smazat
 3. 17:56
  PODOBNEJ POČTÁŘ A KRAĎOUSKOEXPERT NA VŠECHNO TADY PŘED TEJDNEM TVRDIL,ŽE 3 MILIONY,TEĎ TAPETUJEŠ 5milionů....MÁŠ POČTY Z PRVNÍ POMOCNÝ???!!!!!
  BUĎ PIŠ JASNĚ A SROZUMITELNĚ NEBO DRŽ PEC TY CHRCHLOKNIHOVNO VOCHLASTY Z KŘOVÍ......TEN TAKY TVRDIL,ŽE DVOJČATA MU SUNDALI IRÁČANI A SADDÁMA RYCHLE PO DEMOKRATICKUN POPRAVILI!!!!!!KOLIK PAK IRÁČANŮ RADĚJI ZDRHLO PŘED USSA DEMOKRACIÍ???!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nepiš kapitálkami, budeš smazán. Už tím dost dlouho žlučíš a redakci jednou dojde trpělivost!

   Smazat
  2. 19:10 Ty to nechápeš! Je vnukem zkurvenejch komoušskejch xindlů z Volyně, který jednou za války navštívili ukrajinští vlastenci! Místní rudý učitelce, jeho bábě, uřezali kozy, dědkovi - fanatickýmu kolchozníkoj pak usekali hnáty a pracky a ještě živý je oba hodili do škarpy kam chodila celá vesnice srát! Jeho tehdy ještě nezletilýho strejce - pajoněěěra, obdivovatele Pavku Morozova, pak obalili slámou, zapálili ho a zahráli si s ním pak kopanou!!! Bohužel jeho matku, tuhletu kurvu - https://im.tiscali.cz/press/2017/11/30/883039-final-0787-3800x2536.jpg

   nenašli, páč byla schovaná v tý škarpě mezi hovnama a oni ji nedokázali rozeznat! A to byla chyba, tak jí pak mohl ožralej Havel vošukat a vylíhl si se tenhle putlerprd! Chtěl by si se pomstít, ale je moc zbabělý a tak se mstí se jen skřekáním sraček KAPITÁLKAMA!!

   Smazat
 4. Jan Palach se upálil kvůli napadení republiky vojsky Varšavské Smlouvy a letargii občanů.
  Proč se USA vměšuje do Venezueli a ostatních státu které jim nelezou do řiti.Marcel

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vměšují se proto , aby si tam dosadili loutky , které jim do té řiti polezou a umožní jim drancovat a rabovat Venezuelu .

   Smazat
  2. Protoze to jedno procento porad nema dost.......Mely by vsude vzniknout zakony,ze na nerostne bohatstvi zeme,maji pravo jen obcane te zeme...A pak by se vazne muselo obchodovat a byl by klid

   Smazat
  3. 18.08 USA se nepoštěstí, aby Venezuelané spáchali sebevraždy a vyklidili jim tak zdarma svoji zemi...

   Smazat
 5. 18:22
  UKAŽ MI NĚJAKOU ZEM,JEJÍŽ ZÁKONY ZÁMOŘSKÝ OKUPANTI SVÉVOLNĚ NEPORUŠUJOU!!!!???

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Oni to maji vymysleno jinak...Vsude vytvori "otevrene ekonomiky"....

   Smazat
  2. 18:56
   VŠUDE PO SVĚTĚ BY ZÁMOŘSKEJM OKUPANTŮM MĚLI OTEVŘÍT.....PODKLÍČKOVOU ŽÍLU!!!!!☺

   Smazat
  3. Tak kdyby se konecne vzchopilo OSN...jenze je to jen parta prizivniku

   Smazat
  4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
 6. Guaydo získal přístup k účtům Venezuely v amerických bankách

  OdpovědětSmazat
 7. 18:47
  SPISOVATEL A SYBILA ALA ALBERT BLBSTEIN☺

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Opakuji: nepiš kapitálkami, budeš mazán!

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
 8. Bylo by načase, aby se probudili z jakési kocoviny vytvořené diktaturou kapitálu, který glorifikuje puče, převraty, občanské války, mezinárodní války, obchodní války, sankce a další tucty bestialit, občané a začali se starat o své přežití 3. kapitalistickém světové války. Kdysi u nás na čele protiválečného občanského hnutí stála inteligence, v nemalé míře umělecká. Dnes je tato skupina korupcí kapitálu povýšena na "střední třídu" a myslí si, že válku přežije v pohodě někde v nóbl loži světového panoptika a když ubude genocidou dělného lidu, myslí si, že zbude více na ni.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vzdyt ano.Oni si neuvedomuji,ze cim mensi bude stredni trida,tim hur se bude zivit to jedno procento (je proste nenazrane),takze vzdy to musi skoncit valkou

   Smazat
 9. https://video.aktualne.cz/dvtv/nepokoje-ve-venezuele-neni-cesty-zpet-lidem-se-zije-kazdym-d/r~5812cbb4231611e9aaa70cc47ab5f122/

  OdpovědětSmazat
 10. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 11. Ti rusti troubove prijedou o penize, ktere pujcili Madurovi. Ono investovat do autobusaka se opravdu vyplati:-)

  OdpovědětSmazat
 12. No 20:41 jak si to vy kapitalisto představujete? Co ochrana investic v kapitalizmu? Nebo to platí jen pro někoho?

  OdpovědětSmazat
 13. Venezuela je suverénní stát. Jako ve většině dalších států světa vedení země promrhalo (prodalo) šanci vybudovat do značné míry soběstačnou státní ekonomiku, které se tolik obávají západní (demokratické) systémy, dlouhá léta parazitující nejen na vlastních občanech, ale i v zemích podléhajících jejich vynucenému vlivu.
  Může země hladovět, pokud má pole, louky, zdroje surovin? Neměla by, pokud bude vedena podle základních pravidel zajištění bezpečnosti a soběstačnosti občanů. Alespoň v základních potravinách, v energiích, výrobcích běžné potřeby, základního průmyslu atd. To je hlavní úloha elit. Řídit, předvídat, plánovat, analyzovat ....
  Pokud "elity" vsadí na vlastní obohacení bez ohledu na potřeby obyvatelstva v době současné, ale hlavně budoucí, může nastat stav nevýhodný pro všechny obyvatele státu, tj, rozpad státního aparátu, nepokoje .... Komu takový stav vyhovuje?
  Venezuela je pod dlouhodobým zahraničním ekonomickým a politickým tlakem zastupující zájmy kohosi v pozadí, ale rozhodně ne zájmy Venezuelanů. Různé země, stejný scénář.
  Vy co fandíte opozici si uvědomte, jak rychle se může změnit situace ve Venezuele, tak rychle to může přijít i u nás ... Naše země není imunní a rozhodně není dobře vedená a na jakékoliv otřesy v Evropě, či ve světě připravená.
  ABC

  OdpovědětSmazat
 14. Pamatuji si jak všichni lepšolidi vyzdvihovali a chválili Orwelowu knihu 1984. Jak to tam natřel sdocialismu, té totalitní společnosti. A ejhle, už se o té knize nemluvi a máme to tady, nejen u nás, v půlce světa. A do prkýnka nevšiml jsem si, že by to byl svět socialismu nebo komunismu anebo se mýlím?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento román typicky znásilnili a význam překroutili tak, aby se jim hodil. Přitom se stačilo podívat na to, kým byl Orwell, kde žil a jaké zastával myšlenky. Nebo se prostě podívat na mapu, do které umístil svou "fiktivní" Oceánii a Eurasii.

   Smazat
 15. Generální prokurátor Venezuely Tarek William Saab v úterý požádal Nejvyšší soud, aby zakazál Juanu Guaidovi opustit zemi a zahájil vyšetřování jeho protivládních aktivit a požádal o zablokování jeho účtů Ještě zbavit Guaida imunity a svět se bude divit, co zazpívá. :)

  OdpovědětSmazat
 16. K...a ať těm Amikum bouchne Yelowstoune !!!

  OdpovědětSmazat
 17. Pokračování americké zahraniční politiky je zklamáním i pro samotné Američany. USA se stahují jenom tam, kde už to projely na celé čáře a už tam nerozhodují. Ale náhradou hledají nová teritoria, dojné krávy, nic jiného ani neumí, okupovat, zabíjet a loupit, to je ta jejich slavná westernová tradice, na které stojí od svého zrodu. Kdo má pistoli, má i pravdu. To není demokracie a ani právo. Jen právo silnějšího. Ztrácí sice dech, ale ne tak rychle, jak bychom si přáli. Demonstrantů je možná nula prd, ale věřím, že stejný názor má mlčící většina, která jim to pak spočítá ve volbách. To je ale sam. málo a Venezuelu to nezachrání. Musí přijít protitlak spojenců a podpora obyčejných Venezuelanů, podobně jako v Sýrii. Sýrie je sice světýlko v tunelu, ale přes všechnu snahu se tenkrát, ještě za Obamy, válce nepodařilo předejít. Venezuela by měla být novým tipem příkladu v tom, že šmejdi dostanou přes hubu už na prahu, protože jakmile začne válka, je to katastrofa s nejistým výsledkem. Myslím, že Venezuela má šanci...doufám a moc jí to přeju. J.

  OdpovědětSmazat
 18. 22:36 Buďme realisté - takový výbuch supervulkánu kdekoliv na Zemi by se jaderné světové válce svou ničivostí vyrovnal. A ti Američané mají již dnes hluboko v podzemí luxusní města, solárka, skvělý vybavení! Do 20-ti let by ale Země byla zase v pořádku a navrch bez hladem pochcípané nejen rusácké sloty! - http://veda-a-technika.eurozpravy.cz/veda/210211-zkazu-zeme-by-lidstvo-prezilo-svet-po-jaderne-valce-by-ale-nikdy-nebyl-stejny/

  Zkrátka pořád platí a vždy bude ono okřídlené: "po válce tlustí hubení a hubení budou studení!".

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.