Reklama

neděle 27. ledna 2019

Venezuela na rozcestí

Zbyněk Fiala
27. 1. 2019  VašeVěc

Dva prezidenti, dva parlamenty, opozice napojená na Washington a hroutící se měna v důsledku špatné měnové politiky i amerických sankcí. Nastoupí generálové? Zahraniční intervence? Zvládly by to nové volby?Všichni se odvolávají na neudržitelnou ekonomickou situaci Venezuely. Ta je skutečně katastrofální, ale přispívají k tomu i drsné sankce Washingtonu. Nejhůř udeřila jejich další vlna, která byla vyhlášena na konci srpna 2017 a usiluje o přerušení zahraničního financování Venezuely. Takhle to popsal Mark Weisbrot v aktuální poznámce žurnálu The Hill (washingtonský vršek Kapitol).

„Sankce prohloubí vážnou depresi Venezuely, trvající posledních tři a půl roku, která srazila průměrný příjem na obyvatele o více než třetinu. Zvýší nedostatek potravin a základních léků. Vyhrotí krizi platební bilance, prohloubí inflační spirálu a dál srazí hodnotu měny (na černém trhu).
Bude taky dál polarizovat rozdělenou společnost. Vůdcové opozice, kteří sankce podporují nebo jsou s nimi spojeni v důsledku svého dlouhodobého napojení na USA, budou označováni za zrádce.
(...)
Tyto Trumpovy sankce jsou nezákonné jak podle práva Spojených států, tak mezinárodního práva. Porušují chartu Organizace amerických států, kapitola 4, článek 19 / Žádný stát nebo skupina států nesmí intervenovat, ať přímo, nebo nepřímo, z jakéhokoliv důvodu, do vnitřních nebo vnějších záležitostí jiného státu/.
(...)
Pokud chce prezident vyhovět právu Spojených států, musí lhát a tvrdit, že Američané trpí situací ve Venezuele a jsou tak vystaveni „neobvyklé a mimořádné hrozbě národní bezpečnosti“. Což je směšné.“

Nejdůležitější Weisbrotova myšlenka je na konci:

„Nemůžeme vyloučit, že Trump vyhlásil sankce jako další pokus odvrátit pozornost od své nepříznivé politické situace doma. Odvádění pozornosti je jeho hlavní modus operandi od loňské prezidentské kampaně. V tomto případě je to však obzvlášť nebezpečné, protože vyslovil vůči Venezuele i vojenské hrozby. Po sankcích tohoto rozsahu často následují vojenské útoky.“
http://cepr.net/publications/op-eds-columns/trump-sanctions-on-venezuela-will-cause-more-harm

Článek převzalo americké Centrum pro ekonomický a politický výzkum CEPR, které vede ekonom Dean Baker. Mimochodem, Bakerovi nedávno vyšla kniha o tom, jak pravidla globalizace a moderní ekonomiky slouží bohatnutí bohatých, nazvaná Podvod (Rigged, CEPR 2016). V ekonomickém poradním sboru CEPR jsou dva Nobelisté – Robert Solow a Joseph Stiglitz. Převzetí článku na web CEPR tedy považuji za razítko seriózního přístupu z pohledu heterodoxní ekonomické školy (opak té liberálně ortodoxní).

Loni v květnu CEPR převzal také článek Alexandera Maina z další washingtonské nevládní neziskovky Severoamerický kongres pro Latinskou Ameriku NACLA. Zabývá se (neviditelnou) rukou Spojených států při podkopávání Venezuelské demokracie.

http://cepr.net/publications/op-eds-columns/the-united-states-hand-in-undermining-democracy-in-venezuela

Připomíná, že americký prezident Donald Trump navrhoval už na podzim roku 2017 „vojenský přístup“ (military option) k řešení chaosu ve Venezuele. Když se mu pak venezuelský prezident Maduro pokusil zavolat, podle oficiální zprávy Bílého domu Trump nezvedl telefon.

https://www.nytimes.com/2017/08/12/world/americas/trump-venezuela-military.html

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson na začátku února 2018 zaujal tisk, když v přednášce na Texaské univerzitě připomněl historii vojenských pučů ve Venezuele, byť pravil, že si nic takového nepřeje. Přesto „předpověděl změnu“, zaznamenala agentura Reuters, a „přál by si mírovou“.

https://www.reuters.com/article/us-usa-diplomacy-venezuela/tillerson-raises-prospect-of-venezuelan-military-ouster-of-maduro-idUSKBN1FL6FT

Tillersona jsem měl za rozumného politika, takže to vnímám spíše jako svědectví, že se pod pokličkou něco dělo. Pozdější zprávy potvrzovaly, že část venezuelské opoziční generality, která se uchýlila do zahraničí, jezdila často na konzultace do Washingtonu.

Loni v létě proběhl útok neznámou helikoptérou na Nejvyšší soud. Ten je u opozice zvláště nepopulární, protože roku 2015 zrušil tři opoziční mandáty kvůli volebním podvodům, což znamenalo, že opozice ztrácí ústavní většinu. Národní shromáždění proto odmítlo rozhodnutí Nejvyššího soudu, a ten odmítl na oplátku legitimitu parlamentu. Prezident Maduro vzápětí vyhlásil volby do Národního ústavodárného shromáždění, čímž vznikl konkurenční legislativní orgán. Následovaly prezidentské volby, kterých se opozice nezúčastnila a parlament nakonec odmítl legitimitu prezidenta Madura. Máme tu tedy „nenaplněnou funkci“ prezidenta, tvrdí předseda Národního shromáždění Juan Guaidó, který se jí „prozatímně“ ujal.

K zoufalé politické situaci se přidává ještě zoufalejší ekonomická. Je produktem Chavezova a Madurova socialismu?

Odpověď si zaslouží citát ze zmíněného Mainova článku:

„I když mnoho ideologů svaluje špatnou hospodářskou situaci země na „socialismus“, většina ekonomů má za to, že jde o sadu ekonomický omylů, které mají málo nebo nemají vůbec nic společného se socialismem. Největší devastaci způsobil nefunkční měnový systém, který vedl ke zhoršování spirály inflace a oslabování měny v posledních čtyřech letech, a nyní už vstoupil do hyperinflace. Ke krizi přispěl i benzín zdarma a cenové kontroly, které nefungují. Finanční sankce Trumpovy vlády na zemi dolehly více než předchozí destabilizační pokusy (taky docela silné) a vytvořily situaci, kdy je pro vládu prakticky nemožné, aby se z toho dostala bez zahraniční pomoci.
(...)
Jenže Trump a jeho koterie venezuelských poradců, včetně senátora Marka Rubia, nejen napomáhá k prohlubování hospodářského chaosu ve Venezuele, ale ještě podporuje tvrdé jádro opozice, aby blokovalo pokusy o dialog a znevážilo volby, i když se tam nabízela možnost mírového přechodu politické moci.“

Main psal své komentáře do žurnálu The Hill ještě před loňskými prezidentskými volbami, ve kterých Maduro - i díky bojkotu opozice - znovu výrazně zvítězil. Veřejnost je nadále rozpolcena. Něco může naznačovat fakt, že první dny po pokusu o převrat zavládl relativní klid, takže veřejná podpora vzbouřenců nebyla jednoznačná.

Armáda je na straně Madura. Trump uznal prozatímního prezidenta Guiadóa a vysloužil si ostrou kritiku Číny a Ruska. Z větších latinskoamerických zemí však Madura podporuje jen Mexiko. Jsme tedy v situaci, kdy doma nikdo nikoho neuznává a iniciativu přejímá opozice odkázaná na podporu Washingtonu.

Evropská unie opatrně vyzývá k novým volbám, což může být řešení, ale jen tehdy, pokud by ustalo bezohledné vměšování USA do volebního procesu Venezuely. Možná by si na to měli ustavit nějakého zvláštního vyšetřovatele...

Neměli bychom však zapomínat, že latinskoamerické poměry se odlišují od těch evropských, jak ostatně poznali i naši krajané. Od svého táty vím, jak o Venezuele snil, protože se tam chtěl před válkou vystěhovat. Měli zájem o zemědělské inženýry, ale než táta dostal diplom, přišli nacisté, takže z toho nebylo nic. Později jsem však měl možnost zaznamenat osobní svědectví někoho, kdo tam skutečně odjel a žil. Byl jím Pedro Pick, který se vystěhoval do Venezuely s rodiči roku 1949.

Odjížděl jako pražský židovský kluk, který se jmenoval Petr a celou válku nesměl mezi děti. Když pak mi ta dobrodružná léta v cizině popisoval, byl už známým krizovým manažerem a taky iniciátorem českých debatních setkání manažerů, ekonomů, sociologů, politologů a politiků na vysoké úrovni, které organizoval po návratu do Česka na začátku 90. let. Jeho příběh jsem pak obsáhle publikoval v Právu roku 1999. Nabízím delší vyprávění, které začíná bezprostředně po válce:

„Táta, který rozuměl financím, se spojil se dvěma chemiky a rozjel s nimi v Libni starší továrničku na barvy a laky,“ vzpomíná Pedro na první poválečná léta. „Dlouho to nevydrželo. Bratři Neumannové, jak se jmenovali, měli strýčka někde v Americe, a ten jim brzy pomohl odjet do Venezuely. Pak se táta nějak zamíchal do politiky a v roce 1949 zhoustl vzduch i pro nás. Nezbylo, než se vypravit za Neumanny také.
Neměli jsme nic, a nejmíň ze všeho čas. Byla to zoufalá cesta. Během tří dnů jsme se postupně stali katolíky, protestanty a židy. Vzpomínám, že charitám, které nám pomohly, táta později z vděčnosti každoročně posílal peníze. V Londýně nastal zádrhel, protože najednou byla pryč náprsní taška i se všemi pasy. Kam jsem to, povídá táta, kde jsem to ... v metru!! Položil jsem ji na tu mašinu, co jsme z ní kupovali lístky! Letíme zpátky, to už byla půlhodina, ale Londýňané byli svatí, taška ležela na svém místě.“

První leta za velkou louží měla pěkné grády:

„Na letišti Maiquetía, kudy se vstupovalo do Venezuely, měli být naši přátelé, ale nebyli tam. Zkuste si to představit. Emigrujete někam do tropů, bez peněz, bez znalosti jazyka. Přihnali se za dvě hodiny, někde se zdrželi. Ale pak to šlo ráz naráz. Za devadesát dní jsme s Neumanny postavili první jednoduchou fabriku na barvy, v někdejší džungli, mezi hady. Nejvíc přispělo americké spojení na Neumannovic strýčka. Já jsem makal tři roky jako dělník. Pokud zbyla chvíle, patřila tenisu. V roce 1953 jsem se dokonce stal juniorským mistrem Venezuely v singlu i v deblu.
To už jsem byl z Petra Pedro, katolík, a protože v Latinské Americe potřebujete jména obou rodičů, byl jsem ještě po mamince Waneck, od Vaňková. Začalo se nám dařit a konečně došlo na studie. Jakési gymnázium jsem udělal za dva roky u Syrakus ve státě New York. Na universitě mi poradili, ať studuju chemical engineering. Nevěděl jsem, co to je, ale znělo to dobře, tak proč ne. První rok v Corneill University jsem začal dobře, ale pak jsem pocítil strašný dluh chybějícího dětství. Začal jsem chodit do biografu, hrát kulečník, poker. Nechal jsem chemie a šel jsem do New Yorku studovat business. Po dvou letech jsem se oženil s děvčetem ze Syracus, sroloval bakalářský diplom, řekl jsem, to stačí, a jedeme do Venezuely vydělávat prachy.
Začal jsem prodávat mýdlo u firmy Procter & Gamble. Po favelách, to jsou ty chudé osady v kopcích nad Caracasem. Tam jsem se naučil víc než na celé business school. Napřed si mne vzal na půl dne takový firemní trenér, človíček, který vypadal jako komická figurka z kreslené reklamy na čistící prostředky. Přišli jsme do kšeftu, koukli dozadu, spočetli zásoby, pak jsme se podívali na minulou zakázku, a vyšlo nám, kolik se toho asi prodá za den. Z toho bylo jasné, co si může hokynář objednat. Trenér pak vzal obchodníka stranou, slovo dalo slovo, chlap podepsal objednávku, a bylo to. Na tom přece nic není.
Nic, jenomže nikdo nemluvil španělsky. Tam jsou všichni hokynáři Portugalci! Jak můžu prodávat, když s tím chlapem nemůžu komunikovat? Spočtu to, proč ne, to zvládne malé dítě, ale jak toho chlapa přesvědčím, aby něco koupil? Jakýpak přesvědčování, povídá trenér. Spočteš to, napíšeš, strčíš mu to pod nos a řekneš, podepiš! Váhal jsem, ale pak jsem to zkusil. A ono to fungovalo. Je to v té atmosféře. Oni měli důvěru, a taky, člověk se tváří, je v tom to sebevědomí. Podepiš! To byl začátek mé kariéry.“

Uteklo pár let a Pedro se znovu rozhlížel, co bude dělat.

„Partneři mého otce nabírali dech a začali uvažovat o budování velkého chemického průmyslu . Povídají, ty se v tom trochu vyznáš, studoval jsi to, a my tě známe, ty znáš nás, nezkusíme to? Povídám, dobře, vezmu to, ale s tou podmínkou, že nebudu dělat s tátou.
Já jsem tátu strašně respektoval, ale měli jsme většinu života na řadu věcí různé názory. Táta byl vždycky na Venezuelu negativní, a s tím se nedá budovat průmysl. On pořád viděl tu džungli, korupci, vlastně podobné věci, jako jsou dneska tady. Tátovi to strašně vadilo, že žije ve společnosti, která si ještě neujasnila své hodnoty, že přišel o kulturu, která za ním zůstala v Praze. Já byl optimista, koukal jsem spíš dopředu, cítil jsem, že je to hlavně na mně. Vždycky říkám, já tu sklenici nevidím ani poloplnou, ani poloprázdnou, já si ji vypiju.
Tak jsem začal ve firmě na výrobu barev Montana. Rostla závratným tempem, zejména potom, co jsme začali dělat umělé pryskyřice. Stavěli jsme nové provozy, co nejrychleji, ale taky nijak moc bezpečně. Roku 1963 ve firmě vypukl strašlivý požár, vůbec největší požár v dějinách Caracasu, kdy podnik, který jsem řídil, shořel. Při čištění reaktoru tlakovým metanolem praskla skleněná trubice, hořlavina vyvalila ven, prolítla kolem elektriky, blafla, a krátce nato bylo v plameni několik tisíc sudů se surovinou. Shořel taky celý blok v sousedství a další fabriky. K ohni přišel dokonce prezident republiky a uklidnil se, až když jsme mu řekli, že nejde o útok teroristů.
Oheň nás nemohl zastavit. Něco bylo pojištěné, něco půjčily banky, protože jsme byli úspěšní. Menšinový podíl jsme prodali největší americké firmě na pryskyřice, během 48 hodin jsme koupili konkurenci a přestěhovali se 160 kilometrů na západ od Caracasu, do Valencie. V sobotu hořelo a v pondělí už jsme jeli, pravda, v desetkrát menším závodě. Ale kolem byla spousta volných pozemků a brzy jsme tam vybudovali obrovský komplex.
Vlastně od roku 1960 do roku 1981 jsme stavěli fabriku za fabrikou na všechny možné chemikálie. Mým úkolem bylo hledat nové produkty. Jezdil jsem po celém světě, budoval jsem styky a vztahy s různými firmami. Druhý úkol spočíval v tom, že podniky bylo třeba provozně velice tvrdě řídit, aby byla prvotřídní výtěžnost surovin, protože to je podstata chemického byznysu. A taky, aby to bylo bezpečné. To jsem od požáru cítil jako své poslání. Prodejní a marketingové požadavky jsem bezpodmínečně orientoval na zákazníka. Tvrdě jsem makal mezi lidmi, probíral účet za účtem, a když bylo třeba, zvedl jsem telefon, a na cestě byl buď klacek, nebo mrkev.
Montana se časem stala třetí největší průmyslovou skupinou v zemi . Pak už jako CORIMO (Corporation Industrial Montana) dělala i balírenství, potraviny, stavební hmoty, kdeco. Tohle všechno bylo z podniku, který kdysi táta zakládal s bratry Neumannovými. Jenže on Venezuele moc nevěřil, akcie raději prodal a pracoval tam jako zaměstnanec do vysokého věku. Já měl nějaké akcie, ale málo. Přesto jsem mohl být spokojen, prožívali jsme rozvoj, jaký neměl obdobu.
Vybrali jsme si taky tu nejlepší dobu.
Byla to éra argentinského ekonoma Raúla Prebische, který od poloviny 60. let vytvářel model hospodářské politiky pro jižní Ameriku a rozvojové země. Podstata spočívala v tom, že uděláš celní bariéry, pod touto ochranou vypipláš národní průmysl, a až ten průmysl vyroste a stane se silnější a konkurenceschopnější, zdi se zboří a může do světa. Závěr ovšem vyzněl trochu jinak. Cla se nakonec nesnížila a průmysl nezesílil.
Jenže model se tenkrát líbil všem, odborářům, vlastníkům, vládním technokratům, všichni z toho něco měli. Přinesl velice nadhodnocenou měnu, takže se dalo levně dovážet investiční i spotřební zboží, levně cestovat. A protože zahraniční vlády i banky těmto zemím hodně půjčovaly, dováželo se opravdu hodně.
Vyvážet se nedalo, ale to nevadilo, protože cla chránila domácí trh před konkurencí. Jenže věčně to vydržet nemohlo. Ve financích narůstala díra a naplno ji ukázaly události po ropném šoku. Roku 1973 cena ropy ztrojnásobila. V jedné jihoamerické zemi za druhou vybuchla inflace, zahraniční dluhy byly najednou nesplatitelné a slavná dlužnická krize 80. let byla na světě.“

Využitím ropného bohatství Venezuely jsme se tenkrát s Pedrem nezabývali, ale z historie je známo, že Venezuela sama svou ropu netěžila, pouze poskytovala těžební licence společnostem spojeným s americkým trhem. Podstatou těch licencí byla stálá cena, takže na růstu ceny ropy Venezuela vydělat nemohla, ale prodělávala na poklesu hodnoty dolaru v důsledku dvouciferné inflace v USA v onom období. A nakonec se sečetly klesající příjmy a prudké navýšení úrokových sazeb zahraničního zadlužení.

Tento model závislé ekonomiky byl tedy pro Američany dvojnásobně výhodný. Měli jistotu laciného zdroje, který se vyhnul zdražením arabské ropy, a zároveň netečně přijímal pokles kupní síly dolaru, který byl v tomto obchodu výhradním platidlem. A tato ropa se pak zhodnocovala na americkém domácím trhu na obvyklé cenové úrovni, takže poskytovala pohádkovou prodejní marži.

Když vypukl Chavezův socialismus, bylo to chvíli opačně, cena ropy na světových trzích na začátku milénia prudce klesla, a tak bublina extrémní marže obchodování s Venezuelou praskla. Nový režim potom začal prodávat za normální ceny, a na konflikt bylo zaděláno. Vidíme to na obrázku s grafem z oficiálních statistik USA.


Jiný obrázek ukazuje, k čemu byl využit příliv nových venezuelských příjmů (podle údajů venezuelského statistického ústavu INEC). Vidíme tu pokles chudoby (v procentech populace) a zejména extrémní chudoby:


V pozdějších letech začal vývoz venezuelské ropy do Spojených států klesat. V roce 2013 byl téměř na polovině špičkového vývozu 3,1 milionu barelů z roku 1997, tedy z doby před nástupem levicové moci, ale také před zničující stávkou ropného sektoru, která skončila roku 2003. Teď už je venezuelský export ropy znovu poloviční, nicméně pokračuje, přes hrozby prezidenta Trumpa, že další vlna sankcí už zahrne zastavení nákupů této suroviny.

To by však nebylo snadné. Venezuelská ropa je extrémně těžká, takže se musí před přepravou ropovody ředit lehčí ropou americkou, zhruba v poměru 10V:1A. Ropa tak teče oběma směry. Některé americké rafinerie se na tuto ropu specializovaly a nyní uspokojují asi 7 procent spotřeby v USA. Technici by věděli, jestli je snazší takovou rafinerii přestavět, nebo zbourat a postavit znovu. V každém případě by někdo přišel o peníze. A nebyl by sám, do venezuelského ropného průmyslu v poslední době investovaly také čínské a ruské firmy. To může být brzda pro nějaká unáhlená řešení.

(zf)

135 komentářů :

 1. Jak mohou USA vykřikovat, že Rusko ovlivnilo volby v USA?
  Totéž je ukázka USA ve činnosti ve Venezuele. Asi to tam ovlivňují svobodně a demokraticky, až dají Rusové rakety na Kubu, začne se to jinak řešit. Za to ani tak nemůže Trump, ale předchozí americké vlády, nejde do nekonečna kolonizovat cizí území. A "připos..ané EU má problém. A jaký má problém český ministr zahraničí Petříček, určitě žádný, ničemu nerozumí. Až se ČSSD nedostane do PS, tak přestoupí k Pirátům.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní 16:25
   Naprosto souhlasím.
   USA neuznává volby v Venezuele,ani referendum na Krymu,jak to není podle jejich přání je zle.To je vrchol drzosti jmenovat si svého prezidenta Venezuely.Petříšek veze na Ukrajinu těžký kufr,plný doláčů,aby Porošenko nezbankrotoval,také podpořit Krymské Tataři,to zase udělá díru do světové zahr.politiky.To s tím přejmenováním strany ČSSD na SD,je snaha,jak se zbavit dluhů.Firmy a.s.dělají také tak,dlužnou firmu pošlou do bankrotu a založí si novou.

   Smazat
  2. 16:38 Hamáček-Poche-Petříček jsou hrobaříi ČSSD. Dostat se jejich poslancům do parlamentu pomůže snad jenom zázrak nebo Trumpovi ruští hackeří.

   Smazat
  3. V Ukrajině a v Povolží přišel na ně Petříček, za pomoci eskadrony rozšlapal jim košíček... SD=Sorošovy Děti.

   Smazat
  4. V Ukrajině a v Povolží přišel na ně Petříček, za pomoci eskadrony rozšlapal jim košíček.. SD=Sorošovy Děti.

   Smazat
  5. To, co Petříček reprezentuje, už dávno není ČSSD. Spíš to odpovídá postojům TOP09. Také je vidět v diskusích obrovské souznění pravičáků s takovou "slušnou" politikou vládní ČSSD. Doufám, že ve volbách 2019 se ukáže, že obě tyto strany jsou na odpis.

   Smazat
 2. Prostě rudí fanatici přivedli další zemi, navíc tentokrát potenciálně extrémně bohatou, na buben. Kolikátou už?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tys ten článek nečetl? Nebo nerozumíš psanému? Jsi blbec, nebo to jen virtuózně předstíráš?

   Smazat
  2. 16:37
   Hele, troubo, vymlouváte se a svádíte vaši neschopnost a diletantismus na sankce?
   Potom je ale velmi divné, že se sankcím smějete v Rusku a tvrdíte, že Rusko díky nim naopak náramně prosperuje a staví se na nohy.
   No není to divné?
   Netvrdíte taky, že sance za desítky let nezlomily Fidela a Kubu a ti se jim jen smějí a ukazují dlouhý nos?
   Neeoslavujete hrdinné Severokorejce jak snadno sankce zvládají a jak se jim přesto daří?

   Nepřipadáte si jako schizofrenní pitomci?

   Smazat
  3. 16:26 agente Pepku, přehráváš nám tu stále tu svoji jedino a obehranou desku stále dokola, řekni si vachmajstrovi o jinou :-)

   Smazat
  4. 17:42
   VYDÍRÁNÍ, A OKRÁDÁNÍ STÁTU ZÁMOŘSKÝM OKUPANTEM,TJ.DEMOKRACIE????!!!!!TY MUSÍŠ MÍT JOHANA I NA PSANÍ,TY VOHRÁBLO DEGENEROVANÝ!!!!!☺
   OD KONCE VÁLKY JSOU TO.JEN USSA,KTERÝ"""DEMOKRATICKY OKUPUJOU A ROZHODUJOU ZA JINÝ"""A KDYŽ NEPOSLECHNOU,PŘIJDOU SAMKCE A POKUD JSOU SLABŠÍ A SANKCE DLOUHODOBĚ NEFUNGUJOU,TAK JAKO V IRÁKU,LYBII,JUGOSLÁVII,SÝRII SEVRY DOBYTCI NAKVARTÝRUJOU A V RÁMCI TÝ JEJICH OPERACE TRVALÁ OKUPACE VYKRADOU CO.MŮŽOU.....A PAK MILOSTIVĚ ODEJDOU!!!!!

   Smazat
  5. 17:50 Ty si se nám nějak rozjel putlerprde! Tvůj vypouštěč asi musel včera sežrat šoulet všem těmhle svým obřezaným parťákům!:)) - https://img.opentown.org/store/news/180407/te-url-9f0e394ab55deec1225656a563db0bf8.jpg

   Smazat
 3. 16;26
  KDYBY TU ZEM MĚLI NA STAROST USSA OKUPANTI A ZLODĚJI, TAK UŽ TAM MINIMÁLNĚ 20let ŽIJOU O KOŘÍNKÁCH A VODĚ,PANIMAJEŠ GRABIT???!!!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. GRANIT ty blbe, jako GRANIT jsou tvrdí ukrajinští vlastenci při brutální leč spravedlivé a potřebné likvidaci komoušského dopadu ze kterého vzlíná tobě podobnej hnilobnej smrad a rudá špína!!!˘

   P.S.: Co je ti potom? Se radši starej o Marfušu svýho vypouštěče! Ten už paní nemáje! Utekla mu když zjistia že je na chlapečky! - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/%D0%BF%D1%83%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D0%B7%D0%BC301.jpg

   Smazat
 4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jste nenávistný blbec. Proč připomínat to, co připomínají všichni ostatní?

   Smazat
  2. Venca ciha ,kouka skvirou malou
   nenecha nas mumlati
   chce to miti ciste
   je to zcela jiste
   nezapomen Veno na tu vodu
   a na ty mlejny co melou pomalu

   Smazat
 5. Jeste pripomenu, ze rusti zoldneri spolecne s autobusakem meli plan vybrat venezuelske zlato z anglicke banky a pak utect do nejake zeme s totalitnim rezimem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bože, to je stupidní idiot! On to asi myslí vážně?

   Smazat
  2. V neděli sem chodí hodně pitomců. Hlavně puboši, kteří ničemu nerozumí a nejsou schopni delšího textu, jen opičích skřeků. Voliči Bukanýrů.

   Smazat
  3. 16:38 to je místní retarda Pepek Vyskoč, vachmajstr ho platí za provokace, nereagujte

   Smazat
 6. Dnesek je vyznamny v tom, ze byl osvobozen koncentracni tabor Osvetim a vyroci osvobozeni se na NR nepripomina. Naopak se nechavaji bez povsimnuti antisemitske komentare. Opravdu smutne!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Lžeš, hajzlíku, většina antisemitských komentářů je smazána. A kdybys uměl číst a nebyl jen škodícím nenávistným pitomcem, zjistil bys například, že tu už 24.1. byl otištěn článek "Peklo jménem Osvětim!"
   Ale povídej si s omezence s IQ v hodnotách zimních teplot.

   Smazat
  2. Pepek Vyskoč má na mysli osvobozenï Osvietimi statečnými svidomými Ukrajinskými vojáky:-). A to tady na N.R. ještě skutečně neodznělo. Jenom v polském tisku.

   Smazat
  3. Pane Dvořáku proč těm fašistickým špínám nezablokujete IP adresy to co tu píší je opravdu hnusné.

   Smazat
 7. Jeste pripomenu, ze Osvetim osvobodila vojska 1.ukrajinskeho frontu. To se ale mistnim lzihistorikum libit nebude.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Komu a proč by se to nemělo líbit? Jak jste na takovou pitomost přišel??? A jakou to má souvislost s Venezuelou?

   Smazat
  2. Ano, byla to Sovětská armáda, která zachránila osvětimské vězně. Je typické, že páni Židi v antisemitských USA během 2. sv. války nenatočili ani jeden film o utrpení evropských Židů (sic!). A to měli celý Hollywood pod palcem. A přitom o šoa velmi dobře věděli.

   S tím se dnes nechlubí, se svou zbabělostí a nezájmem o utrpení milionů!

   Jo, ale hovada na Novou republiku lezou a pokoušejí se pomluvami dělat z vlivného alternativního zdroje cosi nepatřičného.

   Naštěstí se jim to nedaří, blbům. Čtenáři NR jsou daleko chytřejší a zkušenější, než aby se nechali vykolejit ulhanými podvodníky.

   MM


   Smazat
  3. 16.52 Pan 16.44 si myslí, že 1. Ukrajinský front znamená, že v něm sloužilo jádro Ukrajinců, protože nezná.

   Neví, že 1. Ukrajinský front se před 20. 10. 1943 jmenoval Voroněžský front, dříve byl levým křídlem Brjanského frontu... které se zúčastnilo Stalingradské operace...

   V době osvobození Osvětimi mu velel komunista, s Vasiljevským a Žukovem člen nejužšího velení gen. štábu Rudé armády, armádní generál Vasilij Danilovič SOKOLOVSKIJ, rodák z carského Ruska - dnes z polského území...

   Pan 16.44 prokázal historické vzdělání na úrovni ukrajinských "historiků" a je kandidátem na výuku DĚJEBISU.

   Smazat
  4. 16:53 Rusáci si z toho udělali lunapark pro účely propagandy! 13 let tam nikoho nepouštěli a do tý doby točili pýčoviny, jako scéna z filmu Osud člověka, kde do jakési podivné čtvercové nízké budovy s vysokým továrním čoudícím komínem trčícím přesně z jejího středu vcházejí čtyři fronty postaviček! To ještě netušili, jak by to mělo vypadat aby to nebylo spíš komický a pak pořád upravovali ty čísla - ze 4 milionů se dostali až na "něco přes milion", jak jim ty cancy věda postupně nabourávala. A definitivní vidle jim do toho hodily nedávno zveřejněný fotky pořízený britským letectvem za války který se významně lišej od těch po provedených úpravách ...

   Smazat
 8. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Proč se navážíte do pana prezidenta Zemana?

   Smazat
  2. 16;52
   KDYŽ NEUMÍŠ ČÍST A PLETEŠ SI UDAVAČE HAVLA, O KTERÝM TO BYLO,
   S PANEM PREZIDENTEM ZEMANEM, TAK ZMLKNI,AŤ NEJSI ZA JEŠTĚ VĚTŠÍHO DYLYNU!!!!!☺

   Smazat
  3. 16:58 Hochu brzdi, uz te tady mazou:-)

   Smazat
  4. Moshe na Hrad po treti ,je nas
   Bibistein Natahnihnatu

   Smazat
  5. Havel byl jedním z “kontrolované” opozice, vytvářené soudruhy celá 60. až 80. léta. Aby zapůsobili moskevští režiséři věrohodně, měli někteří disidenti fešácký kriminál, zatímco ti opravdoví antikomunisti byli persekuováni. Západ Bohužel tento nastrčemý disent přijal jako opravdový. Pokud by v ČR zvítězila doopravdy kontrarevoluce, nebyl by dnes u moci ani Zeman ani Bureš! Ale v ČSSR se nemohl stát prezident někdo, kdo nebyl pod kontrolou a kdo by začal provádět skutečnou antikomunistickou deratizaci. Vždyt’ by ho možná ještě ten den, a to všemi prostředky, odstavili! Díky množství kolaborantů, co drželi rudé fangle, aby je pak za pár měsíců měnili, stejně jako prezentované názory… bylo to divadlo, stejně jako 17.listopad, jen mnozí herci a stafáž byli oklamáni, stejně jako diváci.
   Další pokračování dějství bylo např., jak Kocáb zařídil odsun sovětské armády. Má asi zázračné schopnosti. Stotisícová okupační armáda se celá, včetně nejvyššího velení v Moskvě, z Kocábova vystoupení vyděsila… To je asi stejně uvěřitelné, jakože soudruh Zeman svým opileckým projevem zařídil, že do Česka neproudí tolik migrantů, jako do západní Evropy… a dokud budou blbci ve své většině věřit mediálním a politickým báchorkám, a to pořád těch samých rudých xindlů, tak se tu nic nezmění…

   Smazat
  6. A Zeman k nim patřil taky! Zakomplexovaný, mstivý, žvanivý a frustrovaný synek opuštěné samoživitelky, absolvent dívčí střední školy, podobný ožralému panchartu Gottwaldovi, opuštěný svým synem a obdařený doma dvěma pussys, držený za koule Putinem, dnes likviduje svoji dceřinnou partaj i lůzovitou malomocnou sockovitou třídu, která si ho hovniválsky dokutálela na hrad, jako použitý nepotřebný kondom na cestě za Ural. Skončí stejně bídně, jako jeho buranský vzor, včetně vyhazovu z Maus-olea. Z toho Maus-olea bude toho vyžírku vyhazovat stejná nepoučitelná lůza, která si ho tam uložila a která teď blije do éteru podle jeho taktovky a chystá se mu postavit oslavnou pyramidu. (Z kotovic).

   Smazat
 9. "Venezuelská ekonomika se hroutí od roku 2014 kdy se cena barelu ropy propadla o více než polovinu. To způsobilo zemi, která patří k zakladatelům Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), značné problémy, jelikož přišla o základní zdroj příjmu svého socialistického ekonomického systému."

  To je celá, surová, pravda.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. doplnění:
   A sankce? Vždyť neustále tvrdíte jak se jim Rusko jen směje a naopak právě díky nim začalo prosperovat a postavilo se na nohy.

   Jak vidno, máte v tech hlavičkách dost zmatek.

   Smazat
  2. 17:16-také Vás doplním. Jistě znáte stav Venezuely před Chavezem a dluhy se přece musí platit. Až se zvrtne situace v USA, také nebudou splácet své dluhy. Naštěstí mají nej armádu.

   Smazat
  3. 17:27

   Stav Venezuely před Chavezem i dnes a příčiny stavu samozřejmě znám. Znáte je i vy?

   https://www.info.cz/svet/venezuela-ukazuje-ze-socialismus-a-rozdavani-statnich-penez-nefunguje-a-bude-hur-39878.html

   Smazat
  4. 17:45-Cha,cha, dobrý, odkázat mne na Info.cz. Byl tu dobrý článek o praktikách ropných společností k zadlužování státu. Nedivím se jejich vyvlastnění. U nás bych podobné udělal s "vodohospodáři".(nejen)

   Smazat
  5. 18:44 To byste ale predevsim musel zacit u nekterych politiku. Vcetne dnesni KSCM.

   Smazat
  6. 18:44
   Jo, vyvlastnili. To umíte. Tak jako v Zimbabwe. Potom pár let žijete ze zaběhnutého, ale udržovat a už vůbec ne inovovat a rozvíjet, neumíte. Pak čumíte, upadáte a krachujete. A ještě z vaší neschopnosti nakonec obviníte ty, kterým jste jejich firmy a investice ukradli. Prostě rudí ubožáci, škůdci na Zemi.

   Smazat
  7. 19:24
   A CO UMÍ ZÁMOŘSKÝ OKUPANTI?????!!!!!
   VYKRADLI LYBII A V IRÁKU VYKRADLI TY SVINĚ I MUZEUM.....KRADOU,VRAŽDÍ A OKUPUJOU KDE MŮŽOU,SVINĚ!!!!!!

   Smazat
  8. 18:57-jednak museli a příležitost bude v květnu, si to s mnohými vyrovnat.
   18:44-tak jo, vy jste paraziti a my práškujeme DDT, spokojen? Víc asi stejně nepochopíte.

   Smazat
  9. Povolny tak jste ten teplej nebo ne??

   Smazat
  10. 20:31
   Jste ten blbej nebo ne?
   Pochlub se!

   Smazat
  11. Zatím Pepku teplej. Až budeš ty studenej, už ti pomoci nebude.

   Smazat
  12. Udělals hezký pohled Pepku 19:24 do svého zrcadla. Jak už pán Povolny naznačil, ty a tvý kumpáni jste rudá chátro, škůdci který zemi rozkradli, rozprodaly, vyžrali a vychlastali všechno. A ještě nadáváte na zrcadlo, že v něm máte hubu křivou.

   Smazat
  13. 20:31-ač mám 5 dětí, ještě jsem teplej. Až budu studenej, určitě Vám to přijdu v noci oznámit!

   Smazat
  14. 21:05
   Jako patolog budu Váš tiskový mluvčí,co Vy na to,bude sranda!☺

   Smazat
  15. 21:10-zatím si vystačím, Vy budete potřebný jinde ale děkuji.

   Smazat
  16. Povolnej, rika se spravne az hubeny budou studeny tak tlusty budou hubeny Josef Goebels

   Smazat
  17. 2:43-nejen proto dlouho nevydržel.

   Smazat
 10. Ano, musí nastoupit vojenská diktatura, protože demokracie je v prdeli ( ostatně každá demokracie je hovadina tak, jako komunismus).
  Jak řekl Igor Hnízdo : když je vlast v ohrožení, musí nastoupit diktátor !
  V České republice je to rovněž životně nutné !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 17:45
   KRAĎOUSEK SE HODÍ NEJLÍP!!!!!!☺☺☺☺

   Smazat
  2. Ale běžte, vždyť toho diktátora tu už dávno máme. Poslouchá ho Parlament, poslouchá ho Státní zastupitelství i Policie, poslouchá ho na slovo i "naše" armáda.
   Sídlí v Praze v ulic Na Tržišti.

   Smazat
 11. Velmi mě překvapuje zcela bohorovný klid Číny, která ve Venezuele zainvestovala 70 miliard dolarů (Rusko třeba jenom 17 miliard a už nějak zareagovalo na ochranu svých investic). Čína je v klidu, tak tomu říkám klidná síla. Zajímalo by mě, co dělají v zákulisí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 70 miliard dolarů? To je 2 bilony korun!!! Co s nimi Maduro udělal? Odklonil si je?

   Smazat
  2. 17:52 teď musejí Číňané hlavně zabránit tomu, aby Američané mohli do Venezuely dovézt palety s dolary a uplatit venezuelské generály. Trumpovi nechtějí dát republikáni 6 miliard na stěnu s Mexikem, ale počítám, že na Venezuelu je dají s radostí :-)

   Smazat
  3. v jedné TV besedě prohlásil izraelský analytik, že pro Rusko i Čínu je Venezuela příliš vzdálená země (na rozdíl od USA), ale že obě země mohou udělat pro Ameriku případnou vojenskou intervenci tak drahou, že spláčou nad výdělkem

   Smazat
  4. Dost možná že je odklonil A17:57, Kolumbijské opozici, která tam doteďka bojovala s proAmerickým demokratickým režimem. Jo pane, všude máte lidi s různým názorem na politiku. Kolumbiji nevynímajíc. Tam taky ne vždycky kvetla pšenka proAmerickejm mopslíkům. Manuel Noriega z Panamy by moh vyprávět svou reportáž na oprátce. Jak si ho Američčtí demokraté nejdřív pěstovaly a pak ho zašili do lochu, když se jim znelíbil. To byla taky historie vzniku z Panamy. Separatisté Panamy, která byla donedávna součástí Kolumbie se odtrhli, aby pánové demokraté z USA mohly nerušeně rýžovat na průplavu zlato:-).

   Smazat
 12. Jenze to ty americke firmy mely tenkrat ve Venezuele spolehlive politicke spojence. Nepripomina vam to neco?
  Co cizaci chteli, to jsme jim prodali za babku (pivovary,
  Rakonu, cokoladovny, kaolin a keramicky), neco jsme nechali vytunelovat a pak jim prodali za 1 Kc (banky), ceho se bali jsme nechali zlikvidovat (Poldovka, zbrojni vyroba,..), otevreli jsme trh a zlikvidovali dalsi (textilky,obuvnictvi) no a aby meli lide co delat, poskytli jsme zahranicnim investorum ulevy. Jen v te Venezuele to bylo asi nekolikrat
  drsnejsi, bez slitovani.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. povšimněte si, jak systematicky dodnes ničí české podnikatele, nejenom ty velké, ale díky EET i ty nejmenší

   Smazat
  2. Nic jiného nám po 40 letech, kdy tuto zem komouši přivedli na buben, nezbývalo. Bohužel.

   Nebo vlastně druhá možnost byla. Tu by jsi zřejmě preferoval. Aby armáda zaútočila na vlastní spoluobčany a revoluci krvavě potlačila. A rudí papaláši by to tu nechali další desítky let vyhnívat jako v KLDR.

   Smazat
  3. Mate pravdu, ve Venezuele zlikvidovali bananovary.

   Smazat
  4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  5. 18:27 Pane, prosím nepište zde Vaše obhroublé fekální představy. Nikdo na ně není zvědav. Děkuji.

   Smazat
  6. 20;20
   VĚTA""SEROU V SÍNI""NEJSOU ŽÁDNÝ MOJE PŘEDSTAVY,ALE REALITA,KTERÁ SE TÝKÁ ZÁMOŘSKEJCH OKUPANTŮ!!!!!
   JEŠTĚ NĚJAKÉ VYSVĚTLENÍ PÁN POTŘEBUJETE?

   Smazat
  7. 20:39 Ty si se nám nějak rozjel putlerprde! Tvůj vypouštěč asi musel včera sežrat šoulet všem těmhle svým obřezaným parťákům!:)) - https://img.opentown.org/store/news/180407/te-url-9f0e394ab55deec1225656a563db0bf8.jpg

   Smazat
 13. Předpokládam scénař ako bil v Říjnu 1973 v Chile,bude to ve Venezuele ješte turbulentní,bít Ruskím prezidentem dám Suchoje-30 a Mi-35 znehibnít abi se nedostali do Americkich rukou.

  OdpovědětSmazat
 14. Američani vykořisťovali Venezuelu obrovským způsobem, což je otevřeně napsáno a potvrzeno v článku. Chavez a Maduro s podporou většiny obyvatelstva tomu zabránili a proto Američani zorganizovali ve Venezuele barevnou revoluci, která je podobná všem těm barevným revolucím, které Američani provedli všude tam, kde neuposlechli příkazu Ameriky, aby okamžitě odevzdal každý stát na který Američani ukážou, odevzdal všechno co má Američanům. Například v Evropě se v současné době jedná o to, že Američani řekli Evropským státům, že mají kupovat plyn z Ameriky i když je několikanásobně dražší než ten Ruský. Evropě se to nechce kupovat za takovou cenu a proto Američani řekli, že ten Ruský plyn je nebezpečný a ten Americký plyn je demokratický a bezpečný a kdo to nechce pochopit na toho Američani uvalí sankce, uvalí humanitární bombardování. Kdo tomu všemu ještě nerozumí, že Amerika pokračuje tam kde Hitler skončil, ten určitě je ovlivněn tím jak Amerika do světa hlásá jeký je to ten ráj v Americe. Určitě je, pokud hledíme na jedno procento nejbohatších lidí v USA a ti ostatní chudnou a chudnou, města jako Chikego hoří a hoří a Ditroid jak by smet. Amerika je v koncích a proto bude čím dál víc barevných revolucí. U nás byla 17. listopadu 1989 jedna z prvních a dnes nás ždímají a ždímají tak, že oni nám dají 100 miliard dotací a vezmou si 400 miliard nezdaněných zisků, které z nás vyždímali a my tomu tleskáme a říkáme, jak doháníme západní Evropu, která se nám ekonomicky vzdaluje. Kdyby jsme neuposlechli, tak tady máme barevnou revoluci novou a je u nás Venezuela.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Asi takhle 18:32, zatím asi nejlepší hodnocení, kdo to nechápe je malinko mimo mísu. Stále nejde o nic jiného než o tvorbu kolonií a jejich diferencované vysávání. Nás nemůžou vysávat tak okatě jako Venezuelu, jsme malinko intelektuálně jinde, ale přesto stále blbý jako štoudev. Nevím jak to dopadne ve Venezuele, ovšem je možné že ve finále dopadnou lépe než my. Rudý dědeček

   Smazat
  2. "sedm zemi behem peti" let rozsiril Wolfovitz ze skrine na " neurcite mnozstvi " Je to ovsem v zajmu demokracie

   Smazat
 15. Běž k PIRÁTŮM, tam uspěješ.

  OdpovědětSmazat
 16. Legracni byli vcera komousi, jak pobihali po Vaclavaku a shaneli zlute vesty, kritizovali velkokapital a jmenovite Babise a pritom ho drzi u moci.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To komentuje bezmozek a TYDÝT,KTEREJ PODPORUJE 20 HAVLOPUSSYNEK NA VÁCLAVÁKU POD VEDENÍM ZRZKY A ALKOHOLIČKY BRAMBORY ŠTĚPÁNOVÝ CHRCHLOFLAŠKOVÝ!!!!!☺

   Smazat
  2. 18:59- Vám asi dělá problém pochopit co je to velkokapitál. Ani Babiš to není, i ten si půjčuje a platí úroky. Musíte ještě o pár pater výše.

   Smazat
  3. Pane Povolny, o vas se tady moc dobre vi, ze jste rusky praskac. Tak radeji zalezte do diry a ani hlavu nevystrkujte.

   Smazat
  4. 21:0&
   TY USSA KONFIDENTE,TY JSI STEJNĚ UDAVAČ,JAKO BYL HAVEL ZA KOMUNISTŮ,TAKŽE ZMLKNI NEčechu!!!!!

   Smazat
  5. 21:04-"tady" myslíte kde? Na vnitru? To tam budete mít i mé spisy STB jako hodné sledování. Tak už znovu? Rusky neumím troubo, tak zalez ty a nevyhrožuj!

   Smazat
 17. Inspektor OSN, původem USAman, označil v písemné zprávě sankce USA proti Venezuele ZA ZLOČIN PROTI LIDSKOSTI. Tedy mezinárodní zločin!!! Největším nebezpečím pro přežití Země jsou USA, jeho militaristé, zbrojaři, diktatura kapitálu. Modleme se, aby je Bůh ztrestal za jejich antihumanitu, přesahující dávno vše, co se dělo za nacismu. Vzpomeňme jejich vraždění ve válkách v Iráku, Jugoslávii, v Sýrii, Libyi, Afghanistánu, dříve ve Vietnamu, Koreji, Japonsku - Kdo se vyrovná rekordu USA a spol, které dokázaly jediným náletem povraždit přes 150 tisíc skutečně převážně žen a dětí??? Drážďany vzpomínají, Hirošima také! Ale co, Amíci jsou navyklí z dob, kdy vyvražďovali Indiány (celkem 160 milionů) a černé otroky( celkem 15 milionů). Kam se nacisté a Osvětim na USmany hrabou! A vadí to pražské kavárně nebo žvanilům z Malé Strany? Ne, naopak oni jásají a na dehumanizaci si pakují své prkenice!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Co bylo nedavno?V Jemenu umiraji na podvyzivu lide neustale.....bylo to vyhlaseno jako nevetsi humanitarni krize poslednich let.....Zajimalo to nekoho?Naprosto ne...Jeste se jim naopak snazili zablokovat jediny pristav kudy mohla proudit humanitarni pomoc......T ak je to s celym jejich "zajmem" o lidi a jejich prava

   Smazat
  2. 20;51
   VŠICHNI TO VĚDÍ,ALE NIKDO TO V RÁMCI NASTALÉ DEMOKRACIE NESMÍ KOMENTOVAT!!!!!!
   USSA JE HNUS PŘEDURČEN K ZÁHUBĚ,ALE VČERA BYLO POZDĚ!!!!!!!!

   Smazat
  3. 21:07 To daleko spíš než se starat o spory mezi ňákými mariňáky by bylo třeba zdejší mužyckou zběř poslat na podobnou agresivni, primitivní chátru na východě, ať se navzájem pobijou a zbytek vyhubit isekticidem. Nechal bych jen pár samců a samic na chov, budou dobří do laboratoří namísto morčat. Pak konečně může zdejší krásná země přijmout obyvatelstvo hodné její krásy. Stejně tak krásná země bohatá na suroviny na východě, dočasně nazývaná Rusko. Tohle musíme udělat s veškerou mužyckou zdegenerovanou populací primitivní východní Evropy. Až pak, když se uvolní prostory pro lidský rod, nastane prosperita a mír.
   O tomto mluvili všichni proroci a věštci už celé věky. Zbavte se chátry na východě Evropy, která odjakživa rozvracela svět a zaplevelovala svým poškozeným genofondem a nastane zlatý věk a VČERA BYLO POZDĚ!!!!!!!!

   Smazat
 18. Nová Libye !to zas bude uprchlíku ! Trumpeta je doufám přijme !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To urcite ne."Uklizet" po nich vzdy musi nekdo jiny

   Smazat
  2. Democracie nejvetsi Israel take brali emigranty z Etiopie na to aby rozsirili rady mirumirovnych democratickych obrancu democracie do doby nezli zjistili ze maji aids a spousty nakazenych zenstin . Ted nevedi co s obcany cerne pleti.
   Venco neni to moc antisemi ty? nas jeden zidumile

   Smazat
 19. Vzdyt delaji porad to same...Nedavno to bylo Asad musi jit....to se nepovedlo...tak ted Manduro....Ale kdyz k tomu pridaji kecy o lidskych pravech,tak se mi primo otvira rybicka v kapse

  OdpovědětSmazat
 20. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Prosim vas...vy s tou "inteligenci" uz radeji zadne komentare nepiste.

   Smazat
 21. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Prosím, vynechte Váš fekální humor.

   Smazat
 22. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 23. Zrovna teď někdy to je 75 let od prolomení a likvidace NĚMECKÉ BLOKÁDY LENINGRADU. Hitlerovi bylo jedno, kolik dětí, žen a seniorů tam zemřelo hlady, zimou, vyčerpáním.

  Sankční politika USA má stejný cíl a stejné dopady, jako Hitlerova BLOKÁDA; Jako neomezená ponorková válka na přístupech k GB.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hrozný žvásty. Hlavně že tu neustále jásáte, jak Rusko díky sankcím roste a vzkvétá.

   Btw Kolik sovětských žen, dětí a seniorů kde zemře bylo naprosto jedno i Stalinovi. Viz jeho čistky, Gulagy...

   Smazat
  2. Stalin napadal cizi staty?Nebo kde pri ve inteligenci vidite srovnani?

   Smazat
  3. Stalin napadl Finsko.
   Stalin udělal před válkou čistky včetně armády, protože mnoha funkcionářům a důstojníkům se zalíbil Mussoliniho fašizmus a ještě víc Hitlerův nacionální socializmus.

   Smazat
  4. 7,43
   A TEĎ SE TY DĚJEPISNEJ GÉNIE POCHLUB:KOLIK STÁTŮ OD KONCE II.SVĚTOVÝ VÁLKY NAPADLI ZÁMOŘSKÝ OKUPANTI A VE KTEREJCH JSOU DODNES???!!!!!!

   Smazat
  5. Ad 7:43 Nacistické a prohitlerovské Finsko bylo napadeno SSSR v okamžiku (1940), kdy odmítlo Finsko jednat o výměně předpolí Leningradu - pro jeho obranu - za území polostrova Kola. Ta válka nakonec určité předpolí pro Lenigrad získala, ale odhalila současně i velké slabiny sovětské výzbroje. Jejím pozitivním důsledkem je, že Finsko již nestojí na straně agresora - dříne nacistického Německa, dnes diktátorského USA, ale je neutrální!!!

   Smazat
  6. 8:01 Jenomže historicky je právě Rusko, kde se projevuje se stále větší naléhavostí nutnost zásadní restrukturalizaci společnosti (což platí v menší míře pro celý bývalý východní blok!), aby vznikla prosperující společnost respektující principy, čehož se v této oblasti ještě plně nedosáhlo. Putin byl světovým společenstvím označen za válečného zločince a zločince proti lidskosti poté, co po uchopení moci začal vést vyhlazovací války, teror a diverze po celé planetě. Za všemi teroristickými útoky hledejte Rusko. Mohou jim poděkovat mrtví a zranění po celé Evropě a USA, ale také v Nigérii, Džibuti, Mosambiku, Izraeli, Mali, Tádžikistánu, Čadu, Indonésii, Venezuele, Peru, Egyptě, Barmě... Neštítí se používat chemické zbraně přímo v Evropě, zabírá území cizích států, sestřeluje dopravní letadla, podminovává mosty a přehrady, připravuje jadernou válku, přičemž válkami již zničil mnoho států jakými je Sýrie, Lybie, Irák, Čečna, Dagestan, Jemen, Somálsko, Kongo, Ukrajina, Moldavie, Gruzie, Arménie, Azerbajdžán, Afghánistán, Kosovo, Súdán, a další. Snaží se destabilizovat ekonomický systém světa, hackerskymi nástroji likviduje bankovní systémy, krade zlato a ukradl energetické zásoby planety, šíří poplašné zprávy, páchá diverze na výrobních systémech celého světa a ničí infrastrukturu. Požáry, záplavy, průmyslové havárie... za tím vším je třeba vidět ruskou vražednou pracku.
   Při tom všem, je napadení volebních systémů téměř ve všech demokratických zemích a dezinformační kampaň po celé planetě jen dětskou hrou na vojáčky.

   Smazat
  7. SSSR bylo diky neunavne cinnosti plne obklopeno fasistickymu staty. Jako cast usili znicit Rusko , ktery nikdy nekonci..

   Smazat
  8. 5:19 Rusko zaniklo nejpozději v březnu 1917 a poté ho nahradil židokagal SSSR, stát neschopný existence stejně jako jeho nástupce, parchanát Chujlostan, země obývaná těmito "bílými negry" - https://www.youtube.com/watch?v=9B1M3IPVcXs

   a který bude nutno tak či onak zlikvidovat v zájmu civilizace!

   Smazat
 24. https://finmag.penize.cz/ekonomika/402898-uvidi-venezuela-zase-nebe

  OdpovědětSmazat
 25. Snad nakonec ten postoj Ameriky k Venezuele otevře oči našim lidem, kteří i nadále žijí v té naší 100leté euforii o Americkém snu.

  Jaké to křiklavé příklady dvojího metru a pokrytectví z poslední doby:

  -případ Skřípalovi Snad nakonec ten postoj Ameriky k Venezuele otevře oči našim lidem, kteří i nadále žijí v té naší 100leté euforii o Americkém snu.

  Jaké to křiklavé příklady dvojího metru a pokrytectví z poslední doby:

  -případ Skřípalovi - žádné důkazy -(jsou nažívu) = vyhození ruských diplomatů, také naší vládou, ekonomické sankce ochromující evropský business
  -vražda Khashoggiho (ani tělo se nanašlo) = nic se Saudúm neděje, i nadále se jim prodávaj největší zbraně, kterými bombardují jemenské obyvatelstvo

  --ruské ovlivnění voleb (žádné důkazy) mohutné a dokonalé Ameriky (kde se volby připravujou přes 2 roky) a z toho plynoucí sankce ovlivňující život milionů

  --americká podpora na stržení legitimní vlády ve Venezuele, donucení ostatních vazalských vlád Evropy a Jižní Ameriky k následování. Podobně jako to udělali na Ukrajině, výsledek po 5 letech: bída obyvatelstva, nášlapek na bankrot (jsou nažívu) = vyhození diplomatů, také naší vládou, ekonomické sankce ochromující evropský business

  -vražda Khashoggiho (ani tělo se nanašlo) = nic se Saudúm neděje, i nadále se jim prodávaj největší zbraně, kterými bombardují jemenské obyvatelstvo

  --ruské ovlivnění voleb (žádné důkazy) mohutné a dokonalé Ameriky (kde se volby připravujou přes 2 roky) a z toho plynoucí sankce ovlivňující život milionů

  --americká podpora na stržení legitimní vlády ve Venezuele, donucení ostatních vazalských vlád Evropy a Jižní Ameriky k následování. Podobně jako to udělali na Ukrajině, výsledek po 5 letech: bída obyvatelstva, nášlapek na bankrot

  OdpovědětSmazat
 26. ^Nějak se to zamotalo, tak ještě jednou:

  Snad nakonec ten postoj Ameriky k Venezuele otevře oči našim lidem, kteří i nadále žijí v té naší 100leté euforii o Americkém snu.

  Jaké to křiklavé příklady dvojího metru a pokrytectví z poslední doby:

  -případ Skřípalovi - (žádné důkazy a jsou na živu) = vyhození ruských diplomatů, také naší vládou, ekonomické sankce ochromující evropský business

  -vražda Khashoggiho (ani tělo se nanašlo) = nic se Saudúm neděje, i nadále se jim prodávají největší zbraně, kterými bombardují jemenské obyvatelstvo - genocida

  --ruské ovlivnění voleb (žádné důkazy) mohutné a dokonalé Ameriky (kde se volby připravujou přes 2 roky) a z toho plynoucí sankce ovlivňující život milionů

  --americká podpora na stržení legitimní vlády ve Venezuele, donucení ostatních vazalských vlád Evropy a Jižní Ameriky k následování. Podobně jako to udělali na Ukrajině, výsledek po 5 letech: bída obyvatelstva, nášlapek na bankrot...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nijak se to nezamotalo, blbcům žijícím v euforii amerického snu, neotevře oči nic. Euforie to znamená "Sbohem rozume" a au zase jsem si šlápnul na stejné hrábě, sbohem... a au zase...Rudý dědeček

   Smazat
  2. 5:40 Soudruhu, s tim Sripalem nemáte pravdu. Bylo dokázáno, jsou otom film. záznamy, že v tu dobu na místě otravy se pohybovali dva Ruští agenti z GRU. Tak nelžete a zjistěte si nejdříve fakta. Ruská svoloč nikdy nic nepřizná. Od Katyně, nukl. zbraně dodané na Kubu. ses. letadla až po doping sportovcu a neoznačení vojáci na Krymu. To je ta Ruská " pravda" soudruhu.

   Smazat
  3. JSI CHUJ,JAK FOTR TVŮJ.....VÍC DODÁVAT NETŘEBA!!!!!!
   P.S.
   DOUČ SE DĚJINY CARDO RETARDO!!!!!!☺

   Smazat
  4. 11:08, dva "agenti GRU", Pat a Mat, seděli v době kolapsu Julie a Sergeje Skripal v letadle Londýn-Moskva. Skripalovi byli otráveni vysoko koncentrovanou NPL A234. Takže i amatérovi je jasné, že tu něco nehraje. Proto Británie vymyslela další osobu, prozatím neznámou, protože žádné důkazy o kontaktu Pata a Mata se Skripalem nejsou. Je to tak průhledné, že to přesahuje hranice loajality některých western friendly a dokonce i států EU.

   Jestli to byli Rusové, pak jinak. Je docela možné, že tito Rusové spolupracovali s MI6 proti vlastním. Koneckonců Skripal taky.

   Smazat
  5. 11:39 To ty nemůžeš, co, putlrpšouku, páč se rozplyneš dřív než probereš pravěk!!!!!☺

   Smazat
 27. USA si určí prezidenta státečku, například Drahoše a loutky EU jim to podpoří.Hlavně Petříček - Poche - Hamáček,hrobníci ČSSD. Fuj hambáři !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. minule jim to nestálo zato, příštího prezidenta v české kolonii si USA lépe ohlídají, Babiš má vysolit prachy na americké zbraně a na jaderné a jaderné reaktory (plus budoucí dodávky jaderného paliva)

   Smazat
 28. 6,23
  PETŘÍČEK JEL ZASE TU BANDEROSLOVOČ FINANCOVAT Z NAŠICH DANÍ,HAJZL POTRACENEj!!!!!!!!!
  TOHO BY MĚLI LIDI ZA ODMĚNU VHODIT DO MACOCHY I STÍM DALŠÍM PODPOROVATELEM BANDEROSVINÍ V ČELE S KRAĎOUSKEM A ŠTĚTINOU-UDAVAČEM PLAVCEM!!!!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ČSSD = hrobař Česka

   Smazat
  2. Nějak se to musí vyvážit, loutka z hradu jezdí do Ruska dělá slušnou ostudu, tak pan Petříček navštíví svobodnou Ukrajinu, co je na tom špatného. Lepší Ukrajina, než fašounské Rusko. Ukrajina nikoho neobsazuje,nestřílí po lodich jako zrádný Rus.

   Smazat
  3. 10.59 Nějak to máš v té bezmozkovně popletené.Nevím o tom,žeby Rusko používalo nějaké fašistické symboly oproti Ukrajincům,že?A že střílí po lodích,které narušují výsostné vody?Myslíš si ty demente,že toto se stát v ussa,tak to hnusáci jen tak nechají??Co to hulíš za svinstvo???

   Smazat
  4. Co zas kapitálkama skřekáš, ty putlerpšouku smrdutej? Sám jsi vnukem zkurvenejch komoušskejch xindlů z Volyně, který jednou za války navštívili ukrajinští vlastenci! Tvý komoušský bábě uřezali kozy, dědkovi hnáty a pracky a ještě živý je hodili do škarpy kam chodila celá vesnice srát a tvýho nezletilýho strejce pak obalili slámou, zapálili ho a zahráli si s ním pak kopanou!!! Bohužel tvou matku, tuhletu kurvu - https://im.tiscali.cz/press/2017/11/30/883039-final-0787-3800x2536.jpg

   nenašli, páč byla schovaná v tý škarpě mezi hovnama a oni ji nedokázali rozeznat! A to byla chyba, tak jí pak mohl ožralej Havel vošukat a vylíhl si se ty ... Chtěl si se pomstít, ale jsi jsi moc zbabělý a tak se mstíš se jen hubou a ... KAPITÁLKAMA!!

   Smazat
 29. Musím se smát, USA v nejbližších hodinách napadne Venezuelu, ale prašivej Rus už tam má 400 vojáku. Tak kdo je agresor?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 11;11
   A KOLIK MAJÍ ZÁMOŘSKÝ OKUPANTI PO CELÝM SVĚTĚ VOJÁKŮ....ČEKÁM NA ODPOVĚĎ TYDÝTE!!!!!

   Smazat
  2. 11:13 Hlupákovi a blbovi jako ty, nemá smysl cokoliv rozporovat.

   Smazat
  3. 11:46
   COPAK,VLASTNÍ MEDICÍNA TI RETARDE NEVONÍ????!!!!

   Smazat
  4. 11:49 Jemu taky vonět nebude! - https://i.imgur.com/hDa5bJP.png

   Smazat
 30. 10;59
  ZA NÁVŠTĚVU BANDEROSTÁNU A FINANCOVÁNÍ TĚCH SVINÍ Z NAŠICH DANÍ BY MĚL TEN KSINDL PUTOVAT NA PANKRÁC NEBO DO KOBYLIS....MŮŽEŠ MU ASISTOVAT GRABIT!!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. GRANIT ty blbe, jako GRANIT jsou tvrdí ukrajinští vlastenci při brutální leč spravedlivé a potřebné likvidaci komoušského odpadu ze kterého vzlíná tobě podobnej hnilobnej smrad a rudá špína!!!

   Smazat
 31. Ne, odpovídám na otázku ze záhlaví.
  Zvládne to, jak obvykle, nějaký ten "pinočet".

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Amerika si ho už vybrala, ten venezuelský se jmenuje Juan Guaidá. Spolu se Saakašvilim studovali americkou Univerzitu Georga Washingtona pro Pinochety 21. století. Ten blb Saakašvili se tím ještě chlubí :-)

   Smazat
 32. 11:46
  PODPLACENÁ LOUTKA ZÁMOŘSKÉHO SAJRAJTU BEZPOCHYBY NĚJAKÝ TEN PŘEVRAT ZKUSÍ.....OVŠEM POD PEČLIVÝM POHLEDEM VÝŠE ZMÍNĚNÝCH""""DEMOKRATŮ"""""!!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nepiš kapitálkami a změň svůj slovník, jednou se redakce NR nasere i na tebe!

   Smazat
 33. 20;04
  UŽ SE NASRALA NĚKOLIKRÁT A MÁ BEJT???
  DOKUD TADY BUDE TEN FAŠISTICKEJ KSINDL,BUDU TADY I JÁ.....AŽ HO TÍPNOU,VRÁTÍM SE K NORMÁLU.....ALE DÍK ZA UPOZORNĚNÍ.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jenže tvůj normál je být smrdutý unterpschouk kterej vyletěl z PRDELE tohodle škaredýho Ugrofína!!!!˘ - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/291912_original.png

   A na ty budem vždy používat nás spolehlivý sprej!!!!☺

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.