Reklama

sobota 12. ledna 2019

Zbořil: Hranice bídy je uměle vytvořený limit, abychom se báli! (VIDEO)

Zdeněk Zbořil a -rp-
12. 1. 2019  PrvníZprávy
S chudobou a bohatstvím je to trošku zapeklité, to co považujeme za hranici bídy je uměle vytvořený limit, buď proto, abychom se báli nebo abychom se radovali, říká v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.


Tento týden i nadále pokračují obchodní války, ať už je to jednání mezi Čínou a USA, Západ proti čínské firmě Huawei a ve Francii pokračují demonstrace „žlutých vest“, demonstrace chudých proti bohatým ....


A co vy na to pane Zbořile?

„S chudobou a bohatstvím je to trošku zapeklité, to co považujeme za hranici bídy je uměle vytvořený limit, buď proto, abychom se báli nebo abychom se radovali z toho v jakém relativním blahobytu žijeme nebo abychom byli smutní, že žijeme v nějaké relativní chudobě, ty hranice jsou velmi individuální a potom se sčítají do větších celků, třeba generačních. Mladí lidé se dnes mohou cítit bohatí, když mohou jezdit ojetým BMW, a jejich rodiče nebo prarodiče byli šťastní, že mohli jet do Bulharska v trabantu a byli vlastně spokojení. Ten prožitek bohatství nebo chudoby je velice zrádný a může to vést k pocitu, že žijeme v permanentní krizi," říká v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.

A demonstrace žlutých vest...

„Krok od nepochopení situace, od mylného prožitku bohatství nebo chudoby, krok k těm žlutým, rudým nebo zeleným vestám je velice krátký. To že se ještě na začátku 20.století nebo 21.století chodilo pod rudými prapory na barikády, neznamená nic jiného než, že tyto obavy jsou věčné a že dnes rudý prapor nevlaje nad barikádami, ale má barvu žlutou a pochoduje ulicemi Paříže nebo jiných měst a kdo ví kdy tomu porozumíme natolik, že se toho nebudeme obávat,"
upozorňuje Zdeněk Zbořil.

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.


31 komentářů :

 1. Poopravím. Nechodilo se pod rudými prapory a ani nevlály nad pařížskými barikádami. Tam vlála zkrvavená prostěradla sejmutá z mrtvých revolucionářů. Odtud vznikl rudý prapor. Že nepodstatné? Velmi podstatné. M.R.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pak se debilové divili že je ti druzí masoni do jednoho postříleli! Neměli necky na vyprání, nebo v Seině došla voda? Když se chci vzdát, tak musím mávat bílou vlajkou a ne rudým hadrem, jako na býka:)

   Smazat
 2. Logicky nepotřebuji mamon pro přežití ale kapitalisté dávají malé mzdy a lžou jak se máme dobře.

  OdpovědětSmazat
 3. Zbořil se chce stát zrádcem pracujícího lidu a rád by z plutokrata vylákal nějaké drobné.

  OdpovědětSmazat
 4. A jak je to chudobou ducha, vládnoucího v české kotlince v čele s panující elitou?

  OdpovědětSmazat
 5. Jiří Jírovec12. ledna 2019 13:18

  Zdeněk Zbořil mluví o chudobě jako o relativní kategorii. V rovině, kterou zvolil, má jistě pravdu, jenže ona existuje chudoba ve formě existenční beznaděje.

  To je úroveň, kdy jde o střechu nad hlavou, kdy jde o přežití. Tam nejde o to jestli člověk jezdí v pět nebo deset starém autě nebo jede na dovolenou na Lipno nebo Seychely.

  V literární příloze Unie českých spisovatelů (LUK č. 2/2019) je článek, který se týká toho spodku společnosti. Jde o nepříliš veselou historii jednoho domu.

  Zde je výňatek:

  "Dne 30. září 2016, po 9 letech bydlení v garsonce, nám paní majitelka bez uvedení důvodu neprodloužila nájemní smlouvu. Jen tak. Řekla pouze, že s bytem má jiné úmysly. Věděla, že strádáme a nezvládáme z platu dcery a mého důchodu platit cokoli navíc, např. opravy v bytě. Obě majitelky domu věděly, že splácíme dluhy a tudíž nebudeme mít peníze na odstěhování a na kauci pro nového majitele. Ve věku 71 let jsem musela hledat jiného majitele, jiný byt."
   
  Tohle znám. "Mému člověku" nebyla z důvodů jiných úmyslů majitelky prodloužena původně roční smlouva. Nebyly stížnosti a v podstatě přemrštěný nájem byl placen pravidelně.

  V dnešní iDnes (12.1. 2019) je otištěna sračka o mladém páru, který si koupil nový byt z developerského projektu v Michli. "Domov 3+kk si po úpravě zamilovali", tak zní jeho název.

  Není v něm zmínka o původní ceně bytu. Z rozměrů bytu 92 + terasa 35 m2 lze odhadnout, že 10 mega asi nestačilo.

  V podstatě jde o vzkaz, že cesta ke spokojenosti a možná k obstání v lepší společnosti, vede tímto směrem. Až přijde návštěva, bude zírat. Třeba na to, že černě namořené dřevo dalo pracovně "pánský nádech". Nebo panský, kdo ví.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Co jste chtěl svým výplodem, krom toho, že jste chorobný závistivec (což je u člověka který utekl z komunistického Československa do kapitalistické Kanady překvapující), sdělit?

   Fotogalerie hezkého bytu v rubrice bydlení je "sračka"? Jděte se z té hloupé závisti léčit.

   Smazat
  2. 13.43 Vy se zase z hloupé nadutosti zajištěnce za vodou pojďte léčit do Čech za běžný zaměstnanecký plat, plaťte ze mzdy tržní nájem, daně, sociální a zdravotní, náklady na dopravu a energie, vodné a stočné, popelnice, živobytí, oblečení od Ting Ťonga, a když nebudete chlastat, rozhazovat za fet a za komedianty, jistě těch pět mega (druhých pět váš partner) do dvou let našetříte... závidět vám nikdo nebude, ale bude se ptát jak bohaté a vlivné máte rodiče, která neziskovka si vás vydržuje... protože určitě nejste typický mladý pár pracujících bělochů české národnosti v Čechách...

   Vaše pojetí chorobné závisti mi připomíná závist hladových židovských HÄFTLINGŮ, drze závidících Herr Lagerführerovi hostinu u příležitosti Führerových narozenin... voni morálko.

   Smazat
  3. 14:38
   Proč bych to měl dělat? A proč by měl na ten byt mít nárok "typický pár" s průměrným platem? Proč bych měl našetřit 5 mega za 2 roky? Co je vám do rodičů kohokoli?
   Co to člověče melete?

   Smazat
  4. Za podobné povýšenecké kecy, co tu provozuje nadutec 13:43 resp. 16:03, se ve Francii v jistý čas chodilo pod gilotinu. Že by se blížilo retro?

   Smazat
  5. 16:46
   Copak? Rád byste opět vraždil, soudruhu?
   Jak vidno, vraždění máte v krvi. Čím se vlastně takoví zmrdečci liší od nacistů nebo islamistů?

   Smazat
  6. Jiří Jírovec

   Myslím že ten článek v iDnes má motivační funkci a je určen pro "předbohaté". Tj. mladé, nezkušené snivce s možná lehce nadprůměrnými příjmy, kterým má vykreslit kudy vede cesta k zářné budoucnosti a zařazení se mezi lepší lidi. Můžeme jen popřát hodně štěstí, třeba se na ně usměje a opravdu z nich jednou budou i lepší lidé :-).

   Ostatní bohužel musí denně řešit spíše tu otázku přežití.

   Smazat
  7. 17:00

   Pokud spoléháte na štěstí, tak se nedivte, že máte holou řiť.
   Ale aspoň nezáviďte, nepomlouvejte, nešpiňte ty, kteří se snaží, makají, vzdělávají se.

   Smazat
  8. 19:07
   Můžete prosím vysvětlit jak jste přišel na to, že zrovna já mám "holou řiť"?
   Pokud se domníváte že já někomu něco závidím, tak jen deklarujete svou pomýlenou představu, že je co závidět. Než se jednou proberete, budiž vám to přáno.

   Smazat
  9. Naprostý souhlas s 14.38 !

   Smazat
 6. Jiří Jírovec12. ledna 2019 14:59

  Pro 13:43

  Nemám důvod někomu něco závidět. Můj příspěvek se týká chudoby, která ohrožuje existenci lidí. Snažím se alespoň trochu přišpět tam, kde to je opravdu zapotřebí.

  Zmíněný článek sračka je. Nebo reklama, chcete-li. Ti mladí údajně chtěli mít v bytě něco osobního, s příběhem. Tak jim archtekt kdesi našel nějaký kámen. Proč nechtěli mít třeba kus starého nábytku po babičce?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jistě, že závidět nemáte důvod. Přesto chorobně závidíte, pomlouváte, nepřejete. Jste smutný případ.

   Opakuji vám, že článek je v rubrice "Bydlení". Tato rubrika, stejně jako všechny časopisy o bydlení, přináší pohled do hezkých, kvalitních bytů a domů, který má přinášet inspiraci. Jsou v ní i obyčejné panelákové byty, které prošly zdařilou rekonstrukcí za pár set tisíc.
   O fotografie a popis vybydlených domů, ve kterých 40 let nikdo na nic nešáh nikoho nezajímají.
   Stejně jako se v rubrice "Auto" představují krom nových Škodovek i Ferrari nebo Dacie, ale popis smradlavé prorezlé, špinavé Š120 nikoho nezajímá.

   Ale jsem si jistý, že toto všechno musíte vědět a jen z jakéhosi důvodu trollíte.

   Smazat
  2. Neomlouvej kapitalistické pozlátko, nedostupné průměrným poctivým pracujícím. Podobné články jsou pro lidi v nouzi jen k nasrání!

   Smazat
  3. 16:49
   Lidi v nouzi by takové články neměli vůbec číst, protože by neměli mít zbytný internet. A své nasrání by měli uvolňovat spíše prací.

   Smazat
  4. 16:55
   Z jaké pozice chcete určovat co by kdo měl nebo neměl číst a co pro něj je a nebo není zbytné?

   Smazat
  5. 22:01
   Z té pozice, že když si někdo může dovolit koupit počítač, smartphone, platit internetové připojení,... tak zřejmě nemá existenční problémy, tzn, má kde bydlet a co jíst.
   Pokud nemá kde bydlet a co jíst a přesto tyhle věci platí a kupuje, tak je zřejmě finančně negramotný idiot a nezaslouží si nic jiného než aby mu u dveří brzo zazvonil exekutor.

   Nevím co na takových základních věcech, které chápe každý sedlák, chcete vysvětlovat. Zřejmě budete taky idiot.

   Smazat
  6. 22:36

   Já se vás ptám z jaké pozice chcete určovat co by kdo měl nebo neměl číst a co pro něj je a nebo není zbytné, nikoli jaký je váš názor na to, jestli je někdo v dostatečné nouzi, když má ještě komunikační prostředek(dnes snadno dostupný) umožňující přístup k informacím, jimiž se může udržet nad vodou. Co je na tom tak složitého k pochopení? Jste schopen aspoň napodruhé to pobrat, idiote?

   Smazat
  7. Pan Jírovec píše výborně a to už dlouho, má zdravý rozum, vzdělaný projev a mně se to, co píše. líbí. Zmíněný článek o předraženém a v jádře bezduchém bydlení je sračka, zaměřená na vytváření myšlenkové otravy mladých lidí.

   Smazat
  8. To může ohrožovat pouze zdegenerované rudé podlidi! Jejich vzpoura proti Nadčlověku a jeho Řádu, který jest smyslem Země, je podstatou existence tzv. Nové republiky! Požadavek rovnoprávnosti je v podstatě základní levicové dogma, jehož smysluplnost nelze prakticky nijak rozumně obhájit.
   Proč bychom se měli všichni rodit se stejnými právy, když se přirozeně nerodíme rovní téměř v ničem? I proto musí být pravidelně vedeny války, protože pud boje je hluboce zakódován v genech každého člověka, jen se ho u každého jedince nepodařilo stejně potlačit. Boj tříbí! Ten vynáší na povrch vynikající jedince mého typu a vyhání z času přebytečný kompars ražení místních užgryndaných čechomužiků, neb lidstvo existuje jen jako materiál pro šlechtění vynikajících jedinců, kteří píší dějiny! Ostatní z nich jsou pak beze stopy odejiti v podobně kolaterálních ztrát ... neb jak praví klasik: „Slabí a nezdaření mají zahynout: první věta naší lásky k člověku. A má se jim k tomu ještě pomáhat.“ (Friedrich Nietzche). Jinými slovy co je nemocné má zemřít a to, co je vynikající nesmí být snižováno na průměr!

   Smazat
  9. 18:55-víte, že se vám nestavím, protože Nietzeho dezinterpretujete. Stavíte se tím do role fašisty. On razil levicovou výchovu sociální rovností a soutěží v národě k nejlepším synům. Srovnejte kulty "Jugend, spartakiády u nás, Severní Koreu současnou. Na tom není nic špatného, kult řecké kultury těla. Kdo by nechtěl být fit? A zde záleží proč? Pro obranu národa, pro expanzi, pro světovládu"? Mohu Vás ujistit, že pro to poslední jsou vhodní křiváci tělem i duší, s vhodně vyškolenou gardou příznivců Nietzeho v "Jejich" službách a to již několikrát proběhlo v historii. PS. svaly nejsou všelékem.

   Smazat
  10. 21:29 Na tom něco bude, opravdu jsem tam zamíchal omáčku z jiného tématu, a to tématu války jako nezbytného jevu pro tříbení společnosti. Nemám vše bohužel zpracované a některé zdroje už nemám, stěhoval jsem se před 20-ti lety a plno knih musel dát do antikvariátu. V jedné z nich - Dějiny filosofie (šlo o tzv. marxistické dílko) byly výňatky a citace Nietzcheho a Bergsona, které jsem dodnes na netu nikde nenašel. Pamatuji si matně, že v jedné citaci Nietzche jasně pravil, že "až se vlády ujmou géniové, bude los dělníků ještě trudnější než dnes" a právě Henri Bergson to byl, kdo hovořil o tom že "v každém člověku jest hluboce zakořeněn pud války, jen se u každého jedince nepodařilo ho stejnou měrou potlačit!" a jakýsi existencialista z Francie řekl "Člověk žije proto aby zemřel!" a vím že mého komoušsky smýšlejícího tatíka to děsně durdilo a komentoval to slovy "takový svinstvo!"! Tak oprávěně věřím že to bude stejně působit i na ansámbl místních užgryndaných čechomužiků!:)))

   Smazat
  11. 7:47
   A jéje, už zase tříbíte? A pořád jen teoreticky? Já doufal, že jste vyslyšel mou dobře míněnou radu a už jste odcestoval tříbit se do první linie nějakého současného ohniska konfliktu. Vždyť nemusíte riskovat ani extrémně nepříjemné uříznutí kedlubny, Ukrajina je blízko a zesrat se strachy můžete i tam z podstatně méně brutálního nebezpečí. Co tady ještě děláte, vy náš malý rachitický rozumbrado? Ukrajinci místo tříbení raději utíkají do zahraničí a tak Porošenko bude rád i za vás, nebojte se. Nafasujete plnou polní a můžete vyrazit. Že jí ani neunesete nevadí, jistě vám půjčí kárku. Tak žádné vymlouvání, směr Užhorod, nahlásit se a alou tříbit!

   Smazat
  12. 8:10 Ty se radši odulče nauč číst! Za prvé to není určený pro tebe, rudá kedlubno, a za druhý sto ani nečet, páč tam píšu vo co opravdu go, o totiž právě o vytáčení tobě podobnejch užgryndanejch čechomužiků:)))

   Smazat
 7. 15;58 je povrchni sebestredny trouba

  OdpovědětSmazat
 8. A 18.55 ten se zase evidentně zcvokl.

  OdpovědětSmazat
 9. Jsou lidé, kteří místo empatie vidí závist. Jirko Jírovče, je obroský dar k těmto lidem nepatřit. :)
  Zdeňka Radičová

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.