Reklama

středa 30. ledna 2019

Židé prchají z Ukrajiny do Izraele

Ukrajinští Židé po přistání na letišti v Tel Avivu se radují
Hagay Hacohen 
30. 1. 2019  TheJerusalemPost a VašeVěc
Zhoršující se situace na Ukrajině vede občany se židovskými kořeny k hledání nového života v Izraeli. V souvislosti s pondělním příletem několika desítek ukrajinských Židů to napsal deník „The Jerusalem Post”.

Deník jako příklad učitelky Věry Savické z Kramatorska, která v důsledku války na Donbase nejdříve žila v utečeneckém táboře a v pondělí nakonec přiletěla do Izraele. Letecký most zorganizovala organizace „International Fellowship of Christians and Jews“, která pomáhá migraci Židů z území bývalého Sovětského svazu, Evropy a arabských států do Izraele. Navíc se před krátkou dobou objevila informace, že deset procent turistů z Ukrajiny nakonec požádá v Izraeli o azyl. Emigrace ukrajinských Židů se podstatně zvýšila po státním převratu v roce 2014, kdy se k moci dostali lidé nacionalistické a xenofobní orientace, kteří navazují na politiku ukrajinských kolaborantů s nacismem za poslední světové války, jíž součástí byl také podíl na holocaustu.

Masové popravy Židů v Babin Jaru u Kyjeva, banderovci aktivně pomáhají jednotkám wehrmachtu a SS.
Během 29. a 30. září 1941 tu bylo zavražděno přes 30.000 mužů, žen, starých lidí i dětí63 komentářů :

 1. Jak mohou židé prchat z Kyjevské Rusi, když ji ovládají izraelští oligarchové, kteří sytí banderovskou líheň? To nám vysvětlí asi jen politik z EU, nebo USA. Pojďme si pro radu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. pro 18:16 -odpověď na vaši otázku je velmi "zhruba" v tomto článku.

   https://jirikrivanek2.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=591363

   Smazat
  2. Re (18:16):
   Optejte se na to našich zaorálků, schwarzenbergů, fülleů a jiných štětin. Dotaz nemusíte ani překládat.
   Ti vám přesvědčivě objasní, že tam konečně zvítězila ta (jejich) pravda a láska.
   Která se obrací "vstříc" nejen k tamním židům, ale i všem ruskojazyčným a dalším "neukrajinským".

   Smazat
  3. Zamyslete se. Izrael potřebuje lidi na práci - ochotné osobně pracovat rukama a loyální k židovskému státu, bojovat za Izrael v armádě, žít v různých lokalitách, kam se izraelští Židé nehrnou... lidé, kteří vědí, že potenciální škodnou poznají podle barvy kůže, kdežto ukrajinští neonacisté a antisemité jsou bělochy a proto splývají s ostatními obyvateli včetně Chazarů.

   Smazat
  4. Protože jedna partička jsou židi, druhá partička jsou sionisti. A ti teď vedou boj o moc nad celým světem. Jde jim totiž pouze o tu moc a prachy.

   Smazat
  5. Uz se napakovali a NENI CO UKRAST...TAK SE MOHOU ODSTEHOVAT ZASE JINAM..

   Smazat
 2. Izrael bude mit dalsi duvod k vysidleni Palestincu.Par vesnic zboura,par palestinskych obyvatel odstřeli.Evropa zatleska.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdyby se po celé Evropě nešířil rudo-hnědý mor (jen kolik je tady v diskusích zjevných nácků nenávidějících Židy), tak by nemusel Izrael bobtnat.

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  3. Prijedte si zastrilet zcela zdarma .Naboje ve velkem vyberu pusky na strileni skodne zapujcime bez poplatku

   Rada pro cisteni a cistotu naroda
   Weisneirstein

   Smazat
  4. To jsou všecko bláboly NKVD! Pravda je krapet odlišná! - https://www.protiprudu.org/babi-jar-stezejni-otazky/

   Smazat
  5. 18:43 Kdyby byly místo obcházení a změkčování naopak důsledně dodržovány a ještě přitvrzen Májové zákony v Rusku, tak nemusel ani žádný existovat!

   Smazat
  6. 8:34 je typickým popíračem holokaustu, obdivovatel nacizmu, zkrátka za člověka převlečené hovado!

   Vraždění v Babim Jaru v září 1941 není žádný "blábol NKVD" a otřesný fakt. Jsou popsány jednotlivé (!) oběti a masové hroby byly po válce exhumovány. Obracení dějin naruby je do nebe volající drzost a my bychom se proti tomu měli ostře vymezit.

   Smazat
  7. 10.13 Vítám, že jste také proti výuce moderního DĚJEBISU.

   Smazat
  8. Vrazdeni Zidu za valky je jedna vec.Vrazdeni Palestincu v Izraeli vec druha.Izrael se dnes chova stejne jako nacisti k nim.Dobre se to naucili.Šabra a Šatija jsou stejne jako Lidice a Lezaky.Mozna s tim rozdilem,ze tam byly zavrazdeny zeny i deti.

   Smazat
  9. Ano pane Bagoune, souhlasím s vámi. Svoji děsnou a v podstatě apartheidní politiku zastírá Izrael výmluvami na holokaust.

   Smazat
  10. 10:13 To je omyl - nacismus je obdivovatel nás! Páč my jsem starší, on v Norimberku kopíroval naše Májové zákony! Spíš by si se měl zajímat, proč zrovna ony mohly zabránit vzniku Izraele! Prozradím ti to: páč celá WWI. byla vedena jen kvůli jeho vzniku! Jak to řekl Herzl - "musíme být připraveni!" - oni byli, my ne! Ruské Impérium dle dohody Sykes-Picot-Saznov mělo spravovat po vítězství nad Centrálními mocnostmi i Boží hrob! Tedy tzv. Palestýna měla mít mezinárodní správu a konkrétně Jeruzalém ruskou! To by byl konec snům sionistů o státu Izrael! Proto ta revoluce či spíše puč proti carovi v Pitěru v březnu 1917! Rusko pak bylo snadno vyšachováno z tábora vítězů a nic nestálo v cestě k výměně Balfourovy deklarace za účast USA!

   Smazat
 3. Do popravčích čet na likvidaci Židů byli požádáni místní obyčejní občané, kteří do nich ochotně vstupovali. Tak že nejen organizovaní Banderovci,ti zatím bílili vesnice Poláků a spol., ale i úředníci, dělníci, rolníci, řezníci, ševci, zedníci ...se procvičili ve střelbě na živý terč.

  OdpovědětSmazat
 4. Uz by mel nekdo tyhle veci lidem vysvetlit.

  OdpovědětSmazat
 5. a nejaký skutočný dôkaz na tie tvrdenia by sa našiel

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Americký prezident Roosevelt v mládí byl členem židovské komunity, která se podobnou možností zabývala. Toto je dokazatelné ale přímá souvislost je v nedohlednu. I z důvodu nedotknutelnosti tématu, což nikdo neriskuje.

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  3. "Roosevelt ... byl členem židovské komunity"
   A takovou kravinu Vám nakukal kdo?!

   https://www.jewishvirtuallibrary.org/report-on-meeting-of-jewish-leaders-with-roosevelt-december-1942

   Smazat
  4. Čo chceš nakukať Pepku A6:05? Stačí sa podívať na tých dnešných politikov - syntetických "židov" na Slovensku, pána Kisku, Andreja Danka, atď... ako pobehovali v Izraeli okolo múru nárekov s jarmulkou na hlave. A potom že nebuď konšpirátorom:-). Môj profil Ukrofil.

   Smazat
  5. 6:05-"nakukala" mi to asi židovská komunita podobná té, na kterou jste mně odkázal. I z ní jsem pochopil, že se obrátila na svého, který ji poměrně "odbyl". Zatím nemusím nic odvolávat, pro vás tedy otázka, byl Roosevelt židovského původu nebo nebyl?

   Smazat
 6. Věřím tomu ,že obyčejní ukrajinští Židé jsou ohroženi jednáním oligarchů převážně židovského původu.Někteří oligarchové si vydržují ukrajinské nacisty jako je na př. prapor Azov Peníze nesmrdí.Nebo Soros finacující invazi muslimů do Evropy ,že z ní musí Židé utíkat před antisemitismem

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Z provozovny IG FARBEN zaměstnávající vězně KL, většinou Židy, dostávali dividendy a podíly na zisku někteří američtí oligarchové z lepšoŽidů. A i z dalších odvětví německého válečného průmyslu, i když mezi Německem a USA byl válečný stav... a později i boje v Africe, v Itálii a na Západní frontě po vylodění.

   Válka je válka, soukmenovci jsou soukmenovci, a kšeft je kšeft. Zisk, prachy a moc především. Také proto se bývalé Západní Německo tak zářivě, jako Fénix, pozvedlo z trosek prohrané války.

   Smazat
  2. Zapomínáte, že většina amerických akcionářů těchhle německých fabrik (IG Farben) nebyli Židé.

   Smazat
  3. 13.21 - Češi to nebyli... Portfolia německých, židovských, ani amerických firem jsem nestudoval. Zisků a dividend se však neštítili žádní z nich. To nemůžete popřít.

   Smazat
 7. No ono se není čemu divit všichni mlčí když tam oslavují banderu. A politické loutka z Čech tam jezdí vyjadřovat podporu fašistickému režimu.

  OdpovědětSmazat
 8. Další skvělá zpráva pro kyjevské fašouny. A pak, že je nutno používat jenom násilí. Jde to i dobrovolně.

  OdpovědětSmazat
 9. Dotaz na redakkci

  Je slovo zid nadavka ? Neco jako cikan ci buzerant clovek nikdy nevi v dnesni spravne dobe a ja vzdy chciji s vetrem a proti a tak radeji mlcim Cest praci

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Máte tam překlepy! Měl jste správně napsat: ...a tak raději mlčím. V ŠEST V PRÁCI!

   Smazat
 10. Krasne jmeno kdo to napsal


  HA COHEN

  OdpovědětSmazat
 11. Zdaleka nejen židé. Utíká kdo může a nejvíc Ukrajinci. Ale to nevadí, holt pro západní svobodu a demokracii se musí něco obětovat. Stálo to za to a není čeho litovat i kdyby na Ukrajině zůstal jen Porošenko s americkými poradci a Azov.

  OdpovědětSmazat
 12. Pro 7:40, když dva dělají totéž, není to totéž. I z hlediska propagandy. Zbytek si umíte domyslet

  OdpovědětSmazat
 13. http://www.reformy.cz/tajny-plan-na-druhy-izrael-na-ukrajine/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. přesně tak, když se jim nepodařilo urvat Krym ani na druhý pokus, spokojí se s vylidněnou Ukrajinou

   Smazat
  2. 9.44 ... a s Venezuelou nádavkem.

   Smazat
  3. 11:18 z Venezuely bude jenom "zlevněná" americká ropa z břidlic, zato z vylidněné Ukrajiny bude vytvořen New Izrael, ten stávající stejně časem zničí Arabové svou natalitou, protože židům z dovozu to tam moc nesvědčí a utíkají do světa

   Smazat
 14. Nejenže se tamním pučistům se podařilo z Ukrajiny udělat banderistán, ale dokonce svou zemi v krátké době hospodářsky nalomit tak, že z ní lidi musejí masově utíkat. A to jak pro národnostní a ideovou nesnášenlivost tamních nácků, tak i za holou obživou.
  Ať již na Západ nebo Izraele.
  Je to vskutku zářné vítězství všech, co vyznávají ty (atlantické) "hodnoty" a pro jejich uplatnění nelitují životů. Ne však svých, to těch druhých ...

  OdpovědětSmazat
 15. Oni na Ukrajině nějací židé zbyli? Tam je riziko být kýmkoliv jiným, než ukrajincem. Nakonec jejich "výsledky" na zdejším území také nejsou zanedbatelné. Svého času syačilo říct poşlu na tebe ukrajince a bylo. Od jejich slavného Majdanu, už ale kupodivu nejsou považováni za bezpečnostní riziko. Takové miláčky vidí každý rád.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. v EU je vidí rádi, pomohou vybudovat celoevropský korporátně-fašisticko-muslimský chalifát

   Smazat
 16. Je to neuvěřitelný paradox, židé prchají ze země, kterou řídí jednobarevná židovská vláda a mají dokonce i židovského prezidenta (Walzman). Tomu nerozumím, domníval jsem se, že židé jsou velmi vzdělaní a velmi kvalitní manažeři. Opravdu tomu nerozumí, Ukrajina by pro ně mohla být zemí zaslíbenou, v čem je háček?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ukrajinská věrchuška dokázala za dobu "samostatnosti" vytěžit z Ukrajiny víc, než Car i Hitler (Stalin i Chruščov s Brežněvem do Ukrajiny naopak investovali) z těch žírných území dokázali vyždímat dohromady. Navíc si na ten vyždímaný zbytret půjčila u soukmenovců na lichvářský úrok... a proč ne, když platit budou Gójim do jejich národní kasy... na furt.

   Hledá se trouba, který Ukrajinu v tomto stavu převezme a bude do té černé díry lít zdroje upřené vlastnímu lidu.

   Smazat
  2. No jsou Židé a židé. Ti co přijaly nauku a nejsou původem jsou židé lépe chazaři.

   Smazat
 17. To je ironie,prchají ze své pravlasti Chazarské říše

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. však to je jenom dočasně, oligarcha Kolomojský vybudoval centrálu chazarské říše v Dněpropetrovsku, jenom čeká někde za bukem, až padnou ti stávající banderovci ve vedení země, pak přijede s jiným týmem (ale stejného náboženského vyznání) Ukrajinu zachraňovat, pochopitelně jenom "pro ty svoje"

   Smazat
  2. 13:12 - to mohl vyplodit jen antisemitský pablb.

   Smazat
  3. 9:48 na první pohled to vypadá, jako kdyby banderovská (semitská) vrchnost nedokázala spravovat jim svěřenou zemi, kterou jim svěřili Američané. Opak je pravdou, cílem bylo jenom zadlužení a vyhnat místní obyvatelstvo na všechny světové strany, semité jsou skvělí ekonomové, ale úkol asi měli uvrhnout teritorium do dluhového otroctví co nejrychleji to půjde, vytvořit spálenou zemi na hranicích Ruska, skvěle se jim to daří. Cílem je totiž obsazení Ruska, tam je ta hlavní odměna a zisk. Ukrajina je jenom nástroj, takové předpolí před hlavním cílem.

   Smazat
  4. 13:15 Co je na tom antisemitského, vždyť si to můžete najít ve otevřených zdrojích! To je stejný fakt, jako plnění Kalergiho plánu na genetickou změnu evropského obyvatelstva díky příchodu muslimů a vytvoření celoevropského chalifátu. Židé se budou muset někam uchýlit, když i Izrael padne.

   Smazat
  5. Chazarská říše byla jinde a Semité /nejsou jen Židé/ jsou v genetické linii třetí mutace od Adama a Evy. Z nich se další mutací vytvořily další genetické linie.

   Smazat
 18. I ty Brute!
  ""Anonymní30. ledna 2019 19:10 Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.""
  V tomto komentáři jsem poměrně přesně vysvětloval příčiny holokaustu židů a podíl nácků a ostatní pakáže na něm. Asi není žádoucí, aby se lidé dozvěděli pravdu o tom kdo si holokaust naplánoval, objednal, zaplatil a pomohl zrealizovat. To prý raději popírat. Předpokládám, že i tento nezávadný příspěvek bude smazán a moje URL nahlášena do databáze nebezpečných vlastenců pro potřeby začistění. Ve svých 70-ti letech se již smrti nebojím. S diskusí na NR jsem však skončil, nemá to cenu. Jakmile se otřete o skutečné vládce světa jste mazán a vražděn!!
  Ďuro

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ďuro, ty starý antisemito. Dolož svoje hlouposti odkazy a zdroji. Jinak tě tu budou asi mazat stále.

   Smazat
  2. Pjakin ty skutečné vládce světa označuje termínem "GP", dělejte to také tak a nenarazíte :-)

   Smazat
  3. Ďuro jsem starší a mohu říci že by mě nikdo nedonutil abych skončil. Když to nepůjde z přímo udělám to oklikou abych došel svého cíle.

   Smazat
  4. Ogařiska 13:14 a 14:45!
   Donutili jste mne k porušení omerty (veřejného závazku na NR nediskutovat), Protože vaše připomínky jsou falešné.
   13:14 - nejsem antisemita, uznávám, že Židé mají oproti ostatní populaci navíc cca 200 genů (konzumací many nebeské na sinaji) a jsou proto psychologicky pružnější a výkonnější. Pokud v rovné konkurenci etnik dosahují lepších výsledků a dostávají se do řídících funkcí (politika,kultura, vzdělávání, bankéřství) tak nic nenamítám. Mám však osobní zkušenosti, že jejich konkurenční výhodou je židovství (udržují mezi sebou silná pouta a navzájem si pomáhají (do těch funkcí ovlivňujících indoktrinaci celé společnosti). A to budí závist, nenávist a antisemitismus.
   14:45 - mluvit o sionismu, chazarech (bálových satanistech vraždících malé děti Slovanů) v jinotajích sice dokážu, ale to není můj styl. Jsem Husita a mojí zbraní je pravda, kalich a palcát. Podlá taktika maskování své vlastní identity a názorů vede dle mého názoru k defraudaci lidských hodnot na pseudohodnoty slouhů a vo to go!!!
   Proč to píši, když jako učitel VYT znám možnosti vytěžování pomocí internetových vebů? Někdo musí ukázat alternativcům, že jejich alterego vede do koncentráků FEMA a k izolaci od hloupých "mas ovčanů". Je mi strašně líto, že jsem se tímto výrokem dostal na platformu sluníčkářů, ale bohužel. Mládež po roce 1990 byla totálně indoktrinována tzv. demokracií asi jako jakobínská mládež hesly ""rovnost, volnost, bratrství"". Ta hesla velké frantíkovské , jakobínské revolty by byla v pořádku, kdyby je do společnosti po roce 1790 nešířili sionisté větřící možnost zneužít lidovou revoltu ve svůj prospěch (rodšild zbohatl na waterlo a za výtěžek si koupil celou anglii i s královnou). Nestačí znát histerii, je třeba znát a v souvislostech chápat dějiny světa, aby se vytvořil pravdivý obraz ovládání světové populace gojimů. To vše jsem chtěl sdělit nevzdělaným hlupákům, aktivně vystupujícím proti svým vlastním zájmům a pro totální zotročení nás všech (události okrajiny nám budiž hroznou výstrahou). Pjakin v posledních relacích začíná stále víc prozrazovat z historických souvislostí, asi jde do tuhého a tady na vebu se v pohodě a bez vysvětlení maže. A co dalšího se na tomto vebu za našimi vněmy formuje taky v pohodě? Očekávám buď tichý a totální výmaz nebo principiální diskusi s majiteli vebu. Čas oponou trhnul a doba přinesla své plody (válka sionistů za udržení jejich nadvlády nad světem vstoupila do rozhodující fáze). Přeji nám gojimům, abychom ji alespoň přežili, když už v ní nemůžeme zvítězit.!!
   lidem a lidskosti oddaný Ďuro Trulo alias Somárik Sprostučký
   P.S: Dvořáku a Davide - vzmužte se k polemice místo výmazu

   Smazat
  5. Ďuro, každý se snaží a dělá, co umí a může. Některým je dopřáno "běhat" a střídat místa, ne je opouštět! Jsem rád, že jste to pochopil. I "stržené letáky" si někdo přečte.

   Smazat
  6. A co vlastne ten Duro chtel sdelit ? Ze je vzdelanej ,coz brani schopnostem a vyvoji cloveka jako nic jinyho na svete ? Az nadava nam hloupejm..Copak my za to muzeme ??
   Jak je z toho rozzurenej a zapomnel uplne ,ze ten proud pomyji nedava smysl..Ani nesmysl..
   Na vokraj z disputaci vyplyva ze my lid se stavame v prubehu , neocekavane schopnejsi /nemam rad slovo intelligent ,vynalez ministerstva pedagogickejch neurvalosti a deformaci predevsim, aby se zabranilo aby deti byli detmi...Diskutujici se vyviji , maji informace, ktere tvurcim zpusobem spatlavaji tak ze davaji novy smysl historii a pritomnosti a jsou vic a vic vrchnosti nebezpecny. Jsou opravnene obavy ze vrchnost neprezije...Cumim jak umim...
   Gratulace , relaxace pomaha bejt vorazeny a spatlavani, nahod,situaci vyvoje je to nejduezitejsi. Vsecko je dneska podvod tak ihned se musi automaticky zirat co je zatim. Vyti medialne politickych sakalu se snazi to zakrejvat ...A tak znaci,upozornuje na lecos.
   Dobry je si delat archiv, a kdyz se neco semele uz clovek muze postupovat proti nepriteli tim ze zna pozadi a vidi snadneji,uhodne co je a co se na nas teprve chysta za oponou !!
   Pac se to porad taky vopakuje...
   Praci cest.Lidi bdete.

   Smazat
 19. O tom, že Západ zorganizuje na Ukrajině neskutečný bordel, o tom museli mít naši politici (třeba jistá Džamila Stehlíková) před lety info z první ruky (asi přímo z Říše dobra). Jak jinak si mám vysvětlit ten náhlý zájem o Čechy z Volyně a jejich urychlenou repatriaci, když dříve jim byli zcela ukradení. Moldávie, Rumunsko a Maďarsko to nějak prokaučovali a řeší záchranu svých národností až nyní. Židé jsou zvláštní kapitola, to jsou od přírody kosmopolité s nízkou vazbou na zemi, kde žijí. Jsou v pohybu za dobrým živobytím od nepaměti (Helsinský protokol z r. 1975 jim umožnil odejít za lepším i ze SSSR, přitom do Izraele jich dorazil zlomek). Možná se už nechtějí učit ukrajinštinu nebo tam už tam nejsou zdroje, když jim Rusko zkrátilo penězovod ze 40 miliard dolarů na čtvrtinu, s útěkem z Pobaltí (které je nadto v EU) to je podobné, proud židů ze všech těchto zemí pokračuje, všechny bývalé svazové republiky se velmi rychle vylidňují :-)

  OdpovědětSmazat
 20. 13:19 Prahu označil Pjakin za židovské okultní centrum. Před poslední válkou byla Praha rozdělena mezi tři třetiny - českou, německou a židovskou. Zajímal by mě stávající poměr. Bude asi podobný pouze ta německá třetina se asi tranformovala na "cizina celkem"

  OdpovědětSmazat
 21. Mám v tom, přátelé, zmatek. Tak Evropská unie a USA sesadily a vyhnaly demokraticky zvoleného Janukovyče, nahradily ho garniturou obdivující banderovce, ale současně sponzorovanou bohatými ukrajinskými židy, viz Kolomojskij. A teď čtu článek, že obyčejní ukrajinští židé z Ukrajiny prchají. Nějak v tom začínám mít zmatek. Nejsou ty USA a EU antisemité? Jak mohly dopustit, aby se židé museli stěhovat pryč? Schválně my mě zajímalo, kolik se jich stěhovalo ven za vlády Janukovyče? Jak to, že je ticho po pěšině a žádný rabín nebije na poplach? Když se něco podobného děje v Evropě, tzn. když není někde pro židy bezpečno, umí se tamní židovská komunita dost hlasitě ozvat. Za čí vlády se vlastně židům (ne oligarchům) na Ukrajině dařilo líp?

  OdpovědětSmazat
 22. Snad utikaji, aby se zase vratili ??
  V Izraeli uz je vsecko pribity ,akorat triliony z USA sou k mani...

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.