Reklama

neděle 6. ledna 2019

Zpráva o činnosti spolku a webu e-republika za rok 2018

6. 1. 2019 E-republika
Co se stalo v roce 2018 a proč. A co možná bude, pokud pojedeme zavedenou cestou a stylem i v roce 2019.


Vážené čtenářky a čtenáři e-republiky,

rok se s rokem sešel, kasa je prázdná a nastal čas bilancování činnosti spolku a webu. Letos to nebylo slavné. Z důvodu vážné nemoci opustila redakci naše ekonomka Květa Pohlhammer Lauterbachová. Možná jí to paradoxně pomohlo v rekonvalescenci, protože má menší stres z depresivního vývoje světové a evropské ekonomiky. Vývoj, který předpověděla před dvěma lety, dnes potvrzují normální presstituti v korporátních médiích. I oni pochopitelně věděli před dvěma lety totéž (minimálně od nás), ale museli a musí psát podle zadání chlebodárců, kterým patří daná média. Redakce v roce 2018 bojovala o holé přežití, protože kapitalismus si bere svou daň z hlavy. Za socialismu si každý odpracoval svých osm hodin a pak mohl dělat zahrádku nebo samizdat a měl na to dokonce volné víkendy. Současných 30 let od plyšáku nám vytvořilo radostné otroctví korporátního kapitalismu, kdy je každý utahaný a znechucený až běda. Pak je těžké psát originální články, které představují páteř našeho webu, a navíc zase zadarmo a do dalšího typu samizdatu šířeného globálně.

Začneme spolkem, který zajišťuje provoz webu. Tam je situace na začátku roku 2019 stabilizovaná a vážné problémy nejsou. Jak víte, nikoho z vás neotravujeme o peníze, jen bannerem a sumou pod článkem. Když nebudou peníze na provoz, web jednoduše zavřeme. A ministerstvo pravdy a lásky si oddechne, že má na seznamu destrukce o jeden nepřátelský web méně. Na konci roku jsme si dali odměny za články (protože v kase zbylo 10 tisíc) a hlavně jsme zaplatili administrátora na klíčový upgrade systému a celkovou údržbu. Ta byla za minulý rok dosti zanedbaná, ale naštěstí systém TikiWiki je velmi robustní a spolehlivý komunitní software. Po upgrade jsme bohužel museli zrušit diskuze ze dvou důvodů: Tvořily bezpečnostní díru a nejsme schopni při malém počtu redaktorů uhlídat provokační příspěvky. Prostě na to nemáme energii a raději ji věnujeme na psaní. Naše články z velké části přebírá web Nová republika a tam se diskutuje dost. Po zajímavě načasovaném DDoS útoku před volbami v roce 2017 (pro znalce viz seriál o agentu Novákovi) jsme museli navíc zaplatit na zahraničním serveru služby na komplexní ochranu webu. To stálo spolkovou kasu o trochu více, než jen nájem serveru. Naše účetnictví je otevřené, takže si všechny výdaje můžete dohledat. Děkujeme všem plátcům a hlavně těm, kteří nám peníze posílají pravidelně. Je to potěšující znamení, že někdo v plyšákové neonormalizaci chce, aby běžel web s nezávislým myšlením a názory. A jak víte, náš web je odemčen, takže si můžete dohledat všechny články. Zatím jsme se v hlavních odhadech vývoje málokdy mýlili, protože jsme v redakci většinově pesimisté. Proto vidíme celkové souvislosti dějů, které se snažíme prezentovat realisticky a bez spikleneckých teorií. Černobíle nevidíme nic, protože taková realita neexistuje.

Co nás čeká tento rok? Dokončujeme přehled hlavních témat webu za rok 2017 a 2018. Celkový přehled témat a článků najdete ve sloupci vedle článku, kde dřív byly příspěvky čtenářů. Oslovili jsme několik schopných psavců, kteří nás pravidelně čtou, přičemž někteří již pro nás publikovali. Během ledna snad napíší první články. Pak s nimi chceme uzavřít smlouvu na celý rok s tím, že jim ze spolkové kasy zaplatíme za publikace. Předběžná dohoda zní, že my stabilní budeme dál psát ve starém režimu, tedy prakticky zadarmo. Netřeba nás rozmazlovat, už jsme si zvykli a jsme svobodní tím, že píšeme. Ale profesně činní lidé pera se musí nějak živit. A mají tu smůlu, že umí psát a jsou intelektuálové, což v nových časech korporátního fašismu není dobrý start do zaměstnání. Tyto kmenové psavce bychom zavázali smlouvou následujícího typu: pokud od vás dostaneme 10 tis. Kč na každého z nich během roku, tak by měli psát po jeden rok o tématech, ve kterých vynikají. Oslovení psavci, s nimiž jsme mluvili, mají během ledna dodat první text a pak by eventuálně přišla autorská smlouva se závazkem na celý rok v rytmu 1-2 články za měsíc. Pokud se vybere méně, mohou psát podle naplněnosti spolkové kasy. Je to nový model, kdy si budete moci vybrané a již známé nezávislé autory a osobnosti zajistit na jeden rok, pokud je ovšem seženeme. Čtenáře vyzýváme, aby dali další tipy, ale až poté, co to s dotyčnými autory realisticky proberou. A jednáme jen s těmi, kteří podporují naši nezávislou redakční linii. Nejsme na Slovensku, kde je nezávislý tisk placen z daňových odpisů na kulturu a sport. Zejména čtenářky a čtenáři našeho webu, kteří umí vtipně psát a jsou už v důchodu (to je člověk už svobodný, alespoň prozatím), by se měli zamyslet a přiložit ruku k dílu. Konzumenti nedělají svobodné prostředí, jen aktivní a nezávislí občané s vlastním úsudkem a se smyslem pro humor. Z tohoto důvodu potřebujeme i vtipného a nezávislého ilustrátora. Letos nečekaně zemřel po krátké a těžké nemoci pan Faust, jehož ilustrace a karikatury redaktorů jste viděli od druhé poloviny roku 2018. Náhradu za něj zatím nemáme a budeme nutně potřebovat drzého/drzou ilustrátora/rku a karikaturistu/stku i pro budoucí knižní publikace. Jen tak mimochodem, ta genderová vyváženost strašně mrzačí styl. U nás ji moc nepěstujeme, protože originalita není dána sexuální diferencí, ale v tomto případě jde o nabídku (spolu)práce, takže se chceme vyhnout úřednímu popotahování.

Z našich pravidelných rubrik bychom rádi sledovali již zavedené linie: Blízký východ, USA a EU, Rusko a Ukrajina, domácí dění a hlavně celkové globalizační procesy, které koncentrují ekonomickou, finanční, politickou a vojenskou moc v rukou jednoho promile vyvolených. Rok 2018 už byl krizový a začal se lámat chleba nad systémem, který u nás vládne přesně jednu generaci. Začíná se tvořit další systém na „věčné časy“, jak jsme jej znali z dob před sametem. Třicet let vývoje od demokracie k neonormalizaci v modelu mafiánského českého kapitalismu s fašistickou neoliberální tváří je třeba kriticky bilancovat, což bude jedno z nosných témat tohoto roku.

Redakce Vám přeje pro rok 2019 minimální osobní problémy a maximální společenské výzvy, protože jen ty z nás dělají občany.

Související články:

21 komentářů :

 1. ŠPÍČKA SPOLEČNOSTI VOLIČŮ CHVÁLI E-REPUBLIKU A VI O VÁS

  to nejlepši, vaše články jsou balzámem na naše zbědované duše a doufáme,že tady dáte mnoho dalšich článků na které s napětim čekáme a všude kde to jde na ně dáváme odkazy.
  Tady na NR jak doufáme bude dále prostor pro diskusi a to,že jste ji u sebe prozatim uzavřeli nebude vadit,když všechny kteři maji ještě rozum pošlete tady,kde je šrumec jak se patři!
  Dovolujeme si vás požádat,aby jste si všimli našeho úsili žádat zákon o tom,aby se prostředky,které jsou v rozpočtu doslova kradeny tim,že polit.subjekty NECHTĚJI PŘIMOU DEMOKRACII otevřenim svých webů,které jim platime pro občany voliče.
  Nesmi to prý vypadat jako tady na NR!

  ŽÁDAT O TYTO PENÍZE S ODŮVODNĚNIM,ŽE JSOU ZBYTEčNÉ PRO ÚPLNĚ MRTVÉ JEJICH PLAKÁTOVÁNÍ BY BYLO ZAJIMAVÉ.

  Co tak sestavit v tom smyslu financováni alternativy,která je dnes VE SKUTEČNOSTI HLAVNIM PROUDEM PŘI ABSENCI TISKU A TV , návrh dopisu všem poslancům a stranám a dát ho tady lidovým komentátorům k ruce,zda jsou pro, anebo proti!

  Kdyby jste měli něco proti našemu Národnimu programu voličů tak to tady dejte a my se bud opravime nebo to tam zařadime a bude hotovo!

  OdpovědětSmazat
 2. Optám se, jaké jsou podmínky k založení neziskové organizace? Copak mají nárok na dotace ze státního rozpočtu jenom kamarádi Porošenka, Merkelové a dodavatelé "sirotků". Nejde udělat z NR "neziskovka"? Když nic jiného, bude sranda a tady veselé články o průběhu "řízení". Nevím, zda NR bere dotace, pokud ne, udělejte z toho články, ať víme jak to chodí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Může se to zkusit,to neni špatný nápad, když najdeme mezi sebou aktivisty tak at to frči.
   Nakonec tu je plno chytrých diskutujicich a byl by v tom čert,kdyby se nedařilo!

   Smazat
  2. Nová republika, podobně jako E-republika, je zapsaný spolek - dříve občanské sdružení - čili neziskovka. O dotace jsme nežádali a tedy i nedostali. Občas dostaneme od příznivců finanční dar. Pár tisíc měsíčně vyděláme na reklamě. Za získané finanční prostředky najímáme sály a techniku pro semináře, které pořádáme převážně v Praze. Také jsme pořídili natáčecí video a audio techniku.

   Smazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  4. A já nechápu smysl toho, neustále lézt mezi diskutující, které evidentně nenávidíš, na web, který evidentně nesnášíš anonyme 17.48! Ty jsi typický příklad psychopata, který cítí silnou potřebu nadávat a urážet, proto si to prostřednictvím možnosti diskutovat dopřáváš. Nikde jinde by sis to nedovolil, rodinu ani přátele nejspíš nemáš. Ale ani NR ani diskutující za tvou osamělost nemohou, za to si můžeš sám. Nenávistný, zlý, odporný, mstivý člověk.Nepřeješ jiným lidem, že se dokážou názorově sjednotit, a čerpat z toho do jisté míry duchovní sílu. Proto do toho musíš denně krafat ty své sprosté urážky. "Normální" člověk, který k něčemu cítí odpor, tam nepoleze. Ty evidentně normální nejsi, jsi duševní mrzák. Jestli si dokážeš najít ve svém denním slídění po internetu ( asi sotva chodíš do práce) nějaké spřátelené názorové prostředí, šmejdi si a čti si, a neotravuj s tím vzduch na NR - nech si to pro sebe. Jenomže to právě psychopati nedokážou -musí mít sdílení pro svoji nenávist, závist,malost, a ubohost.

   Smazat
  5. 17:48-chlapče,ty toho nechápeš víc.A to by tě mělo strašit.

   Smazat
  6. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  7. 20:15 Protože jsou tu furt ňáký breky pleky, přitom se sama nabízí otázka, jaký smysl má neustále předstírat, že NR je cokoliv jiného, než běžný, tu dobře, častěji ale mizerně z ruštiny přeložený putleroffský spam! Součást to hybridní války vedené a v plné míře financované tímto gangem kremlovorů? - https://img.opentown.org/store/news/180407/te-url-9f0e394ab55deec1225656a563db0bf8.jpg

   Smazat
  8. 20:25 Jo ty neumíš rusky! No jo, to je pak v prdeli, rusej troll a neumí jazyk svých pánů ... na tý fotce je uvedený, že tahle banda obřezaných čuráků vyvezla z Chujlostanu za posledních 20 roků v ofšourech 3 triliony (sic!) petrodolarů!!!! No může tohle někdo za celej život i kdyby žil tisíc let utratit sám? A teď mi vyprávěj tu o těch o chudých ruských trollech! :))))

   Smazat
 3. Přeji NR další dlouhodobou činnost a dobré pravdivé články.

  OdpovědětSmazat
 4. Je chybou,že se NR soustřeďuje na Prahu.Měla by se snažit o rozšíření po celé ČR.Semináře pořádá hlavně v Praze a na další místa už se nedostane.Možná tak do Brna.Je třeba se snažit po celé republice,jinak je to jen pro úzkou skupinu lidí.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pane Majevský, jsme připraveni udělat seminář či panelovou diskuzi v jakémkoli okresním městě v ČR. Jste schopen se svými přáteli něco takového konkrétně zařídit (sál, základní organizační zajištění) nájem sálu platíme, techniku přivezeme svou, účinkující také zajistíme. Dejte prosím vědět.

   Smazat
  2. Ad 16:44 - Jsi obyčejný hlupák.

   Co to tvoje štěknutí má znamenat?
   Co jsi odkázal ty?
   Běž do koupelny, postav se před zrcadlo a pořádně si nafackuj!

   Leo

   Smazat
  3. Pane Majevský, ale žádnou sokolovnu. Úplně bude stačit hospodskej salónek s patnácti židlema. Víc lidí beztak nechodí.
   Děkujeme

   Smazat
  4. Leo nepouziji!
   Tak pomaly servis u prodeje jizdenek jsem dlouho nevidel. Pani, ktera prodavala jizdenky potrebovala 18 minut, aby obslouzila 13 lidi. Behem cekani v rade jsem koukal na listky online a cena byla 149,-. (Toto bylo asi dve minuty pres tim, nez jsem se dostal na radu) Kdyz jsem kupoval jizdenky, pani mi oznamila cenu 438,-, tak jsem byl uprime prekvapen. Zeptal jsem se, jak je mozne, ze jizdenka online je za 149,- a ona me uctuje 219,-. Bylo mi ne moc prijemnym tonem oznameno, ze nevi, kdy jsem se koukal, ale ze ceny jizdenek se meni. Ja ji na to rekl, ze na jizdenky jsem se koukal pred dvemi minutami behem cekani ve fronte. Dale se se mnou o tom nechtela bavit. Takze jsem zaplatil 439,- a sel na vlak, spise bezel diky “rychlosti” pani u pokladny. Zajimave je, ze ja byl vyrizen do minuty. Jedine co mi pak bylo receno je, ze musim jit na 1b. U vlaku jsem zjistil, ze s mamkou ani nesedime spolu. Nas vagon behem nasi cesty byl dost prazdny..... Takze nebyl problem nas dat sedet spolu, ale viditelne pani nema rada otazky, tak nas od sebe oddelila o vice nez 40 sedadel. Takze abych to zkratil, diky pomalosti pani u prepazky jsem zaplatil o 140,- vic, musel jsem utikal na vlak a jeste jsme ani nemeli sedadla u sebe. Mohu rict, ze jedu Leem po dlouhe dobe a po teto zkusenosti dlouho nepojedu! Jeste jsem zapomnel rict, ze mam smile club member card. Jedine, co jsem se dozvedel je, ze je zablokovana, ale proc a jak ji odblokovat jsem se nedozvedel. Asi jsem proste nebyl jeji typ.

   Smazat
  5. Jezdím ČD první třídou, sám v kupé s nohama na protějším plyšovém sofa a za 4 jízdy jsem dostal 4 kila kafe. Poslíčkem do kanclu.
   Místo k sezení jsem si vybral telefonem a zaplatil tímtéž.
   Nikde žádný čepiga a myškin, ani kladeč jedů dvořák, který všechny nenávidí.
   Už když jsem podotkl, že ředitel blázince neprozřetelně kandiduje za stranu, jejíž tiskové materiály jsou negramotná snůška sprosťáren, odvětil mi tento gumový prasak a hnusak , že o moje názory v jeho soukromé diskuzi nigdo nestojí.
   Teď zas píše, že nestojí o moje prachy a může to celé zavřít a jít někam trucovat, když zbylých deset tisíc už prochlastal. Co zatím nenapsal je, že mu prostě nestojí, nestojí a nestojí.
   Se ani nelze divit, že.
   Za všechno mu můžou pasívní čtenáři, které soustavně posílá do prdele, řiká, že nejsou přitažliví a at zmizí.
   Když sám smrdí. S ČSD by jezdit nemohl, nepustili by ho do vozně. Jen s bruslaři naoktrojovanými režijními jety a lei/ley. Eventuelně u veolie pumpovat exkrementy do vodovodu.
   To jsou jeho potenciální hovnařské činnosti, až to tu egzekutoři zavřou a půjdou zabavovat hotovost k autorům do dětských kasiček.
   Smile club member card at si gumak narve do řiti našíř.

   Smazat
  6. Cesta z Košic do Zábřehu s Leo!
   Byznys clas za 958 kč, Z Košic do Prešova jel autobus, musel jsem stát v uličce, žádné info, ukrajinská průvodčí nekomunikovala, vysadili nás v Prešově u silnice, tma, nikdo nic nevěděl, jídlo ve vlaku hrozné, panini z mikrovlnky, požádal jsem o bagetu, na tu prý nemám nárok, dali mi jen nějakou levnější....Prostě za ty peníze horor a hrůza. Zažil jsem už dost, ale toto bylo už moc. Leo už nikdy více!!!!

   Smazat
 5. Fundraising a pomoc webu e-republika.cz!

  Autor: redakce

  Nepřehlédněte!!! Pokud nedostaneme vaši podporu, web zavřeme a kdo z nás bude chtít, ten bude psát jinam. Tím pádem zanikne dosti jedinečný projekt.

  Plánem původní redakce bylo vytvořit komunitní web s přesahem do společenské úrovně, což se zatím nenaplnilo, VINOU PASIVITY ČTENÁŘŮ i nedostatečné práce redakce.

  Pokud nedostaneme vaši podporu, web zavřeme a kdo z nás bude chtít, ten bude psát jinam. Tím pádem zanikne dosti jedinečný projekt. Kdo tomu rozumí jak po technické, tak i po věcné stránce, ten dobře ví, jakou práci jsme udělali.

  Změny financování!

  Nejprve upozorňujeme na základní údaje v tiráži na úvodní stránce dole. Zde se dočtete všechno podstatné o redakci, zaměření, licenci a stylu práce našeho webu. Od začátku roku 2015 jsme založili spolek eRepublika, který má vlastní účet. Transparentní konto e-republiky u Fio banky je zde:

  2200748047 / 2010

  Všechny důležité informace k financování najdete na stránce Podpořte nás. Další změnu najdete na úvodním banneru, který obsahuje klíčové informace ohledně budoucnosti webu. Tady je jejich přehled.

  Závěr!

  Členové redakce a spolku eRepublika jsou schopni a ochotni další rok pracovat v novém režimu, pokud se postupně naplní první dva dané cíle financování. Bez naplnění první kasy se web asi zavře. Naplnění druhé kasy znamená, že budeme moci plánovat a investovat do rozvoje dalších forem práce. Pak nebudeme dělat jen tehdy, když máme čas nebo náladu pro Vás zadarmo a v našem volném čase psát.

  Ps.
  Nejste-li přitažliví, zmizte z očí, už je vás moc Pražáci a všeho, čeho je moc, pouze škodí?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ad 19:35 - Jsi obyčejný hlupák.

   Co to tvoje štěknutí má znamenat?
   Co jsi odkázal ty?
   Běž do koupelny, postav se před zrcadlo a pořádně si nafackuj!

   Leo

   Smazat
  2. Steward Leo na facku!

   Vraceli jsme se ráno z Prahy do Ostravy. Potřeboval jsem během jízdy na WC, ale nejbližší 3 byly obsazené. Musel jsem projít několik vagónů. Zpátky jsem nemohl najít naše kupečko a steward na mě, že jestli nemám lístek a budu tam furt chodit, že mě vyhodí z vlaku. Lístek měl kamarád, ale bylo brzo ráno a všichni spali. Místo aby mi poradil, a pomohl mi najít kupe, tak mě bude vyhazovat jo? Navíc tomu blbovi mohlo dojít, že v prosinci v mrazu nepojede člověk jen v tričku bez bundy. Jako co je tohle za chování? Leo express už nikdy více s takovým přístupem! Neskutečně páchnoucí, uplně celé počůrané záchodky, nikdo se o ně celou cestu nepostaral, velmi málo místa, o délce cesty raději nemluvit. Praha-Košice nejdražší jízdné ze všech dopravců a za to nejhorší služby.

   Již nikdy Leo

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.