Reklama

čtvrtek 3. ledna 2019

Ztratí Kurdové už poněkolikáté možnost vzniku svého Kurdistánu, byť je jich přes 40 milionů? Napřed dělali užitečné idioty USA v irácko-kuvajtské válce, dnes zase v Sýrii

Břetislav Olšer
3.1. 2019   Rukojmí
Syrské kurdské milice YPG v prohlášení vyzvaly koncem roku 2018 syrskou vládu prezidenta Bašára Asada, aby převzala kontrolu nad územím na severu Sýrie, které dosud ovládaly. Chtějí, aby vláda zamezila turecké invazi v regionu, v němž dosud působí i americké jednotky. Ty by se ale měly podle nedávného oznámení USA odsud stáhnout.

Donald Trump v závěru roku 2018 oznámil, že stáhne své vojenské síly ze Sýrie. Boj proti takzvanému Islámskému státu je podle něj na syrském území u konce. Analytici i politici se shodují, že stažení Američanů ohrozí kurdská autonomní území na severu země, známá pod názvem Rojava.

Ta čelí od ledna turecké ofenzivě, jež si klade za cíl zničit tamější oddíly Syrských demokratických sil. Právě ty přitom sehrály rozhodující roli v boji proti Islámskému státu. Vojáci US Army by mohli odejít v příštích dvou až třech měsících.Kurdové, konkrétně jejich fakticky autonomnímu území na severu Sýrie, dlouhodobě hrozí anexe ze strany Turecka vedeného autoritářským prezidentem Recepem Tayyipem Erdoğanem. Ten oznámil, že turecká armáda přejde do další fáze útoku proti kurdským milicím YPG a YPJ. Ty pokládá za teroristické navzdory tomu, že je jeho západní spojenci pomáhají vyzbrojovat.

„Mluvili jsme s panem Trumpem a dal nám pozitivní odpověď. Budeme čistit syrské země, dokud nebude poslední terorista eliminován,“ prohlásil v pondělí Erdoğan. Američané nicméně odmítají, že by Turecku dali zelenou k útoku na Kurdy. Mluvčí ministerstva zahraničí Robert Palladino na tiskové konferenci připustil, že se jedná o nesprávnou interpretaci. http://denikreferendum.cz/clanek/28848-trump-stahuje-vojska-ze-syrie-kurdove-se-obavaji-tureckeho-utoku

Kurdové se chtějí soustředit na boj proti IS (teroristická organizace v Rusku zakázaná) východně od Eufratu, praví se v prohlášení kurdských Lidových obranných jednotek (YPG). Nicméně se tak znovu opakuje situace, která je pro Kurdy tragická; ani nyní nebudou mít svůj vysněný Kurdistán, protože už desítky let si tento 40milionový národ bez svého státu slouží pro mocnosti jako užitečný idiot…

Pomyslný Kurdistán, o který léta Kurdové neúspěšně usilují, zaujímá rozlohu zhruba 450 tisíc kilometrů čtverečních (zhruba jako Irák) v pěti státech - v jihovýchodním Turecku, severním Iráku, severozápadním Íránu, v Sýrii a Arménii. Přes polovinu tohoto indoevropského národa žije v Turecku (asi až 25 miliónů), okolo čtyř miliónů v Iráku, tři milióny v Íránu, milión v Sýrii a menší komunity žijí i v Arménii, Gruzii, Ázerbájdžánu a na Západě - hlavně v Německu (kolem 500 tisíc).Cílem turecké vojenské kampaně jsou především kurdské milice YPG a YPJ. Foto Kurdishstruggle, flicker

Od okamžiku, kdy nedostalo Turecko zelenou pro vstup do EU, uraženě dělá jen naschvály, aby přitížilo Kurdům, co jako jediní bojovníci mohou k neštěstí Turecka teroristy Islámského státu porazit; Turci jim proto házejí pod nohy jeden klacek provokativního nezájmu za druhým, Američané však mají také za ušima, porumsfeldsku si vylhali i válku v Iráku… http://www.youtube.com/watch?v=zaP7ZrmkcuU

Nyní připomenu pár otázek a opovědí z rozhovoru, o který jsem nedávno požádal MUDr. Yektu Uzunoglu, bylo to ještě v době Obamovy vlády v Bílém domě:

(MUDr. Yekta Uzunoglu (kurdským jménem Yekta Geylanî, narozen 10. května 1953 Silvan, Turecko) je kurdský lékař a podnikatel s arménskými kořeny (mezi jeho předky byli turečtí Arméni, oběti Arménské genocidy na konci 1. sv. války. Je například autorem překladů částí Bible a děl Karla Čapka do kurdštiny, a naopak kurdské poezie i prózy do češtiny a němčiny. Má trvalý pobyt v ČR a od roku 1996 německé občanství.

Navzdory protivenstvím osudu zůstává však pořád věrným Kurdem, a proto mu není situace v podivných turecko-kurdských vztazích lhostejná... Přesto ho policie jako člena organizace “Lékaři bez hranic” skandálně zatkla v září 1994 za “obchodoval se zbraněmi a drogami”. Dodatečně přibyla ještě obvinění z loupeží, podvodů, mučení, nedovoleného ozbrojování a přípravy vražd… Vytvořil tak český rekord v době trvání svého pobytu 2,5 roku ve vazební věznici… Český helsinský výbor (ČHV) případ označil za “určité selhání právního systému České republiky” )

y

25 komentářů :

 1. Není čemu se divit, i u nás je dost občanů, které dělají užitečné "idioty" USA a Německu...

  OdpovědětSmazat
 2. Když OSN darovala část Palestiny Židům k založení jejich státu Izrael, byla Palestina mandátním územím pod správou Velké Británie - a Palestinců se nikdo na nic neptal... a po Druhé světové prostě nebyl v Levantě a v okolí nikdo vojensky a ekonomicky dostatečně silný, aby se s ním muselo počítat.

  40 milionů Kurdů žije na území pěti různých států, které se navzájem nemusí, ale spojuje je ohrožení jejich celistvosti... nebezpečí ztráty území, zdrojů tam lokalizovaných, i populace... která by utvořila čtyřicetimilionový Kurdistán s vlastními zájmy... a animozitami vůči všem, kteří je po staletí dusili a dusí. Ale v současnosti netvoří Kurdové sílu, kterou by se vyplatilo reálně podpořit, kdežto třeba Turecko takovou mocností je.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. OSN jen vrátilo tisíce let existující domovinu židům

   Smazat
  2. Máte v tom zmatek. Palestina do konce 1WW patřila Osmanské říši. A již tehdy docházelo k osidlování území předky dnešních Izraelců! Sultán řekl, že země bude patřit těm, co ji osází stromy... To se stalo po návštěvě císaře Němců, co si stěžoval, že ve Svaté zemi je málo stínu. Myslím, že Palestinci by se měli s Izraelci usmířit. Pokud jde o můj pohled na Kurdy, jsem pro, aby si Turecko sebralo všechny Kurdistány, i ten Iránský. Pak vzroste pravděpodobnost, že si Kurdové svůj stát vybojují. Hrozně bych jim jej přál.

   Smazat
  3. Zadna tisicileta domovina neexistuje.

   Smazat
  4. Už před 1000 lety se tam o ten maglajs silně zasloužili křížáci z Evropy.

   Smazat
  5. 4:26 Už tehdy tam téměř žádní židi nežili. Odešli do severní Afriky a jižního Španělska, kde si založili svůj Cordobský pseudochalifát! Jiné se vydali za Kavkaz ke Kaspiku a judaizovali Chazarský chanát. Ti co zbyli v tzv. Palestině z 90-ti % přijali islám a stali se základem pro dnešní Palestince, splu s islamizovanými křižáky (proto maj někteří Palestinci modré oči). Izraelci vznikli z přistěhovalců, většinově konvertovaných Slovanů a Germánů či potomků turkických Chazarů, jak dokázal Prof. Šlomo Sand z telavivský univerzity ...

   Smazat
 3. Území Kurdů je bohaté na ropu tak ze vzniku Kurdistánu nekouká nic leda až to černý bláto dojde . Bredy

  OdpovědětSmazat
 4. Vytvoření států na Blízkém východě, je dílo koloniálních zemí Francie a Británie. Sykes s Picotem měli na mysli zájmy svých zemí a nějaké postosmanské kmeny, je asi příliš nezajímali.
  Asi by bylo nejlepší řešení, nechat občany těch oblastí vytvořit si vlastní rozdělení, které bude stvrzené pouze jejich krví. Ale to by popřelo postavení mocností, takže s tím nelze počítat. Stejně jako u nás, i tam určují vývoj mocnosti. Může se nám to nelíbit, můžeme s tím nesouhlasit, …
  Ještě bych k tomu Kurdistánu podotknul, že ne každý stát, je ochoten se nechat rozložit s úsměvem na rtech, jako Československo. P.K.

  OdpovědětSmazat
 5. Americké stahování se opět zaseklo. Kdepak, kam jednou americké baganče šlápne, odtamtud dobrovolně neodejde!

  OdpovědětSmazat
 6. Ten Jekta je velice pochybná osoba a nechápu, co tady pohledává?

  https://cs.wikipedia.org/wiki/Yekta_Uzunoğlu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A víš, kdo psal to ostudné heslo o Yektovi na wikipedii?!

   Smazat
  2. 23:00 - Ale, ale pane cenzore a kádrovčíku, zdá se, že nechápeš některé podstatní věci a rozhodující skutečnosti. Kromě jiného má tzv. pan Jekta ze zákonů německé státní občanství a trvalý pobyt na území ČR. Už jsi se uklidnil ve svých osobních pochybnostech? Když ano, napiš něco smusluplnějšího.

   Smazat
 7. Kuci , kto da Kurdum kus sveho uzemi ? Turecko zadalo 70 km bezpecnostni pasmo od svich hranic + mysleno uzemi Kurdu ! To Kurdum nik neda , jenom pro krasny oci Erdogana .

  OdpovědětSmazat
 8. Doplnek...70 km do vnitrku Syrie !

  OdpovědětSmazat
 9. No dle mého názoru to Kurdové dokonale po..li. Nevím zda k nim bude rusko a syrie tak ohleduplně postupovat jako k přátelům germánů na konci války. Rusové po válce odpustili Rumunům, Maďarům i Slovákům.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Odpustili, jelikož všichni jejich nepřátelé z těchto zemí padli u Stalingradu.

   Smazat
  2. 8.05 A já četl, že protisovětské maďarské povstání bylo až 11 LET PO DRUHÉ SVĚTOVÉ...

   Smazat
 10. Mají o špatné Turci tam stahují značné vojenské síly.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Sýrie taky.

   Smazat
  2. 10:39 A pokud navíc těmto hrdinským rekům - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/11081266_102060_c11.jpg

   budeš krýt záda, rudoprde, nikdo a nic na světě je nezastaví!!!

   Zejména by si měli Turci dát majzla na toho bohatýra s tím sněžným kvérem tu na 1 minutě a 12. sekundě! - https://www.youtube.com/watch?v=I1ImlHGLPj0

   Úplný Ilja Muromec 2!

   Smazat
 11. Tady je pravda a láska ve své celé nahotě chtějí zabíjet:

  http://svobodnenoviny.eu/levicovi-aktiviste-rvali-pri-demonstraci-v-madarsku-at-se-orban-udusi-v-krvi-sve-matky/

  OdpovědětSmazat
 12. Kurdové se svého státu nedočkají - to rozparcelování národa do 5 zemí tomu brání - je to taková přesila, že lze i stěží získat nějakou autonomii, která by udržela kurdskou kulturu a jazyk. Asi v tomto směru musí Kurdové napřít své úsilí a pravděpodobnost úspěchu poroste s tím, jak poroste kulturnost států, ve kterých žijí. Turecko se samozřejmě nejvíce cítí ohroženo Kurdy, žije jich tam přes 25 milionů, ale Turci byli vždy stižení nacionalismem a islámem - AtaTürka zavrhli - což byla ideální cesta ke sblížení se Světem. Islám nejen Turecko hodně vrátil do podoby křesťanského středověku. Upadli jen do jiné formy nacismu.

  OdpovědětSmazat
 13. žid nikdy své vlastní území neměl,...vznik Izraele je nezákonný,je to dílo USA....a Československo se stalo také jedním z užitečných idiotů....

  OdpovědětSmazat
 14. Pane Olšere, vy jste úplně mimo, podle vaší teorie mají i cikání nárok na svůj stát, protože je jich x milionů, nepřipadá vám to hloupé, co tu říkáte? Turci mají jen jeden požadavek, aby se od tureckých hranic stáhly ozbrojené kurdské jednotky, které mohou vést ozbrojený teroristický boj přes turecké hranice, tak, jak se tomu děje z Iráku, ozbrojení Kurdové překročí tureckou hranici, zaútočí a stáhnou se přes hranici zpět. Požadavek Turků je naprosto legitimní. Pane Olšere, přece si nebudeme zde nalhávat, přece víme, že jak islámský stát, tak i Kurdy vyzbrojovalo USA, takže Kurdové tam dělali USA jen užitečné idioty. Pan Yekta tu kope za americké zájmy v naší republice, toho přece nemůžete brát vážně. Zklamal jste mě, že se pletete do problematiky, které ani za mák nerozumíte, to si chcete začít hrát na geopolitika?

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.