Reklama

pátek 8. února 2019

A co kdybychom svrhli i Macrona? říká Tereza Spencerová k Venezuele. A má nevídané informace


Tereza Spencerová
OKNO DO SVĚTA TEREZY SPENCEROVÉ
8. 2. 2019 ParlamentníListy
„Fakt máme právo určovat, kdo že jako jediný má právo vládnout ve Venezuele? A pokud to právo máme, který kovaný demokrat nám ho asi tak dal? A když už to právo máme a jsme v takovém laufu, co kdybychom tedy opravdu ‚sestřelili‘ toho Macrona, když je doma tak neoblíbený, a strčili nahoru místo něj někoho vhodnějšího?“ komentuje analytička Tereza Spencerová fakt, že Česko uznalo venezuelským prezidentem Juana Guaidóa. Současně v rámci pravidelného shrnutí týdenních událostí na ParlamentníchListech.cz dodává, že kvůli Venezuele válka nejspíše nebude. Věnuje se i vývoji na Ukrajině, ve Francii či výročnímu projevu Donalda Trumpa.


Tak tedy, šíří se světová móda – uznat venezuelským prezidentem Juana Guaidóa. Znamená postoj Západu drtivou ránu prezidentu Madurovi, nebo má venezuelský režim dost sil se udržet? Jak brát, mimochodem, tvrzení, že česká proklamace Guaidóovi je neplatná, protože ji neučinil prezident Zeman?

Na jedné straně to tvrdé rány pro Nicoláse Madura jistě jsou, na straně druhé to ale opravdu neznamená, že by měl zítra padnout. Zdá se, že za ním stále stojí miliony lidí, což se o „naší“ opozici říci nedá, takže nic není rozhodnuto. Tím spíš, že se to celé zdá být takové jakési „zbastlené“. Z různých náznaků se dá dovodit, že přípravy na nynější převrat ve Venezuele začaly přinejmenším loni v dubnu, ale spíš ještě mnohem dříve, ale teprve nyní Západ zkouší vyjednávat a uplácet tamní generalitu, aby přešla na jeho stranu. To je hodně divné. A zatím přeběhl jen jeden vysoký důstojník a dva diplomati v zahraničí. A když třeba CNN ukazovala dva údajné dezertéry z venezuelské armády, kteří – podobně jako kdysi syrští džihádisté převlečení za demokraty – žádali USA o zbraně a podporu pro svůj boj, kdosi si všiml, že na sobě mají uniformy, které venezuelská armáda nepoužívá přinejmenším deset let. A CNN nakonec přiznala, že to vlastně nejsou „aktuální dezertéři“, ale „bývalí vojáci“, kteří už „několik let žijí v zahraničí“. Konkrétně v Miami, jestli se nepletu. Zkrátka, jak říkám, přijde mi to celé neuvěřitelně nepřipravené. Amatérské. Jako kdyby USA vyrazily „měnit režim“, a už se ani nesnaží, aby to nějak „klaplo“ nebo alespoň navenek vypadalo trochu důstojně a věrohodně. Takže ano, Maduro i se svým zkorumpovaným establishmentem mohou klidně vydržet ještě dlouho.

S tím českým uznáním venezuelského „Gvída“, jak jeho jméno tuhle zkomolil jeden z jeho loutkovodičů, americký ministr zahraničí Pompeo, je to v každém případě zajímavé. Nerozumím jemným nuancím ústavního nebo jakéhokoli jiného práva, ale kdyby vláda toho Venezuelana uznala v rozporu se svými pravomocemi, nabídlo by to další tristní obrázek naší reality. Ale počkejme si, jak se to nakonec celé rozlouskne. Nicméně, je to spíš jen záležitost pro právníky „pro příště“, protože to celé beztak už rozlouskl prezident Zeman, který pozval Guiadóa do Prahy, aby mu osobně pogratuloval, jak hezky se stal tím nezvoleným, a tudíž nedemokratickým venezuelským prezidentem. „Česká republika oslaví v tomto roce 30. výročí sametové revoluce a doufám, že i Vaší zemi se přechod k demokracii úspěšně podaří,“ napsal. „Dovolte mi, abych Vám co nejsrdečněji poblahopřál k Vaší odvaze převzít v souladu s venezuelskou ústavou odpovědnost za venezuelský národ a dovést ho ke svobodným a demokratickým volbám.“ Upřímně, rozum nad takovými pompézními frázemi zůstává stát. To se Zeman fakt chce s tím Trumpem setkat tak moc, že se zkouší zalíbit zrovna takhle?

Jinak nechápu, proč se vůbec Česká republika musí motat do amerických převratů v Latinské Americe. Už jsme přece pomáhali se zničením Iráku a okupací Afghánistánu, pomáhali jsme odtrhávat Kosovo od Srbska, takže už bychom snad mohli mít penzum vazalství a narušování mezinárodního práva bohatě splněno, ne? Tak proč?

A fakt máme právo určovat, kdo že jako jediný má právo vládnout ve Venezuele? A pokud to právo máme, který kovaný demokrat nám ho asi tak dal? A když už to právo máme a jsme v takovém laufu, co kdybychom tedy opravdu „sestřelili“ toho Macrona, když je doma tak neoblíbený, a strčili nahoru místo něj někoho vhodnějšího? Nebo že bychom aspoň Putina nahradili tím Navalným, když už v Rusku – kromě Pussy Riot – nikoho jiného neznáme? Není to celé na hlavu?

Objasněme, prosím, jakou roli a jaké zájmy má ve venezuelské krizi Rusko. Jak Putin může zasáhnout ve prospěch Madura? K čemu ho vlastně potřebuje, že by si kvůli němu spálil prsty?

Těch odpovědí může být víc. Rusko může mít o Venezuelu zájem strategický čili jako o jakousi svou „základnu“ kousek od USA, i když z Caracasu do Miami je to 2 200 kilometrů, zatímco od základen NATO v Pobaltí je to do Petrohradu jen asi 700. Může kalkulovat i s tím, že vstupem do venezuelského ropného průmyslu nebo do tamní těžby zlata může na jedné straně vydělat a na straně druhé získat větší páky na manipulaci se světovými cenami ropy. Může toho být spousta, ale je otázkou, jestli se Rusko bude pro Venezuelu angažovat nějak aktivně. Je jasné, že nebude Americe v ničem pomáhat, ale současně je očividné, že žádná válka o Venezuelu taky nehrozí. Uvidíme, jak se to celé vyvine. Ostatně, viděla jsem ruské analýzy, které počítaly s tím, že USA sankcemi zablokují venezuelskou ropu, takže nepoteče ani do Číny, a tak začne Čína o to víc ropy odebírat z Ruska. Třikrát hurá!

A co víc, jedna věc je, co bude dělat ... ... ... (celý text rozhovoru najdete zde)


24 komentářů :

 1. Mám jedno nejasno a jedno jasno. To první patří počtu prezidentů ve Venezuele. Jestli Maduro porušil Ústavu tím, že nepřísahal parlamentu ale soudu, tam nevím zda jde o formální akt, nebo zásadní akt. Jinak podle počtu hlasů vyhrál se svými cca 60% hlasů. Postoj našeho prezidenta mne překvapil a zklamal. Byl jsem jeho volič, nebudu chodit manifestozvat s červenou kartou. I když je mu asi jedno kolik lidí mu fandí, protože do další prezidentské volby už nepůjde. Myslím si, že 10 milionů ve fanklubu už nemá. Je to jen jeho rozhodnutí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Prezident Johnson přísahal uklizečce z patologie na dallasský telefonní seznnam a taky to nikdo nezpochybňoval.

   Je to formální část pevně daného procesu.
   Na koho Pumpeo ukáže, ten je prezidentem, dokud nedá babu dalšímu.
   U vchodu do areálu PLB se po dobu vycházky funkce dočasně ruší, aby se chovanci nehonili po sídlišti.

   Zeman je těžko přenositelný (viz fotky ze zasedání rady NATO), ale teď zrovna, i když má ty informace vod b´nai brith nebo který to izraelský tajný služby - už se mi pletou - bych na jeho udání nic nedal.

   Měli by ho dát Katynce pod dohled a na klíč, aby jí nakonec nezkazil mládí.
   Kdyby se stal obecně známějším a s těma pussynama, mohla by ji výrazná podoba v obličeji při výběru nevěst pro širší kruhy královského domu diskvalifikovat.

   No, já bych si žádnou s Bimbovým obličejem nevzal ani tak.

   Smazat
  2. Pokud vás Zeman opravdu nějak zásadně zklamal, tak nevíte, koho jste volil. Tohle je prostě Zeman. Vždyť vzešel jako jedna z hlavních figur z listopadového majetkového převratu. To není člověk, který stojí za našimi národními zájmy.
   Také jsem ho volil, ale protože volba "protikandidátů", by pro mě byla ponižující ještě víc. Kdybych se měl znovu rozhodovat, volil bych přes to vše co předvádí stejně. Opět bez pocitu uspokojení a bez očekávání.
   Ti, kteří ovládli naši zemi, si dávají velký pozor, aby Češi nedostali příležitost rozhodnout dobře.

   Smazat
  3. Ta na vobrazku na to nevypada. Pozor na ty vyzvy ,co porad melou dokola MY a MY a MY ,ale kdyz jde o neco schlamstnout a mit prospech , tak je to
   pouze JA a JA ..Uz mela bejt davno v Parizi..
   S takovym napadem a neco delat..
   Ale strach to nedovoli. A neni sama...

   Smazat
  4. milouš už je at chceme nebo ne maličko dezorientovan ato nejsem žadny odbornik z řad těch kteři pul na pul oblbuji že je zdravy jak řipa od malička jajinkovsky vševěd autista a radoby bolševik tedy jen saloni to se musi stařim projevit a to se viditelně děje

   Smazat
  5. Náš prezident má světový primát - jako první pozval k nám prezidenta, kterého prezidentem nikdo nezvolil. Ten již stačil UDSA pozvat k bratrské vojenské intervenci asi k obraně proti Kontrarevoluci, asi také zvacím dopis
   dem někde na záchodě. Ale pozor, co když se u nás prezidentem zítra prohlásí třeba hyperaktivní protikandidát, nyní senátor Fišer a hned ho pozvou třeba do Venezuely?

   Smazat
  6. Vice President Johnson na rozkaz "matrace " jisteho Onasise , hned vykonal prisahu..Matrace soutezila se svoji sestrou Radzivill , kdo vic.
   S "pytlem miliard ", dost odpornym ale slavu nehynouci a zboznovani mu poridily v tom neposedne stale vynalezajici nove Modly fake media, ale aspon byl matraci nakazen pohlavne, a ta zase od presidenta Kennedyho..
   Hlavni postavy damskych magazinu, novin, tv, zprav , oslavnych clanky nebralo konce a jeste vice tlustych knih..
   Ponekud trochu vice ,bylo by zajimave zjistit ,co bylo za NAPADENIM LODI LIBERTY , VELMI SPRATELENYM IZRAELEM...V te dobe. /37 mrtvych nic netusicich namorniku USA , obeti fanatickeho teroru..
   Zahadne to zustalo bez nasledku , a miliardy ve vetsi mire putovaly do Izraele za odmenu !!!
   Za upevneni pratelstvi , jako u nas Srpen 68.
   Pevne Upevnovani je nezbytne a nikdy neskodi v nejvetsi mire. Ale pak zase Skodi !!
   Domnivam se ,ze to bylo Varovani presidentovi a neko nekomu jinemu ??/Zahada Osme Almary/...
   Ale pak zase vypuklo po 9/11 dalsi pratelstvi s "jeskynarem" a jeho plany se tusim v pristi petiletce dokonci..

   Smazat
  7. Myslím že skončí stejně jako "ananasová hlava"! - https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/manuel-noriega-zemrel-panama-dikator.A170530_071524_zahranicni_dtt

   Smazat
 2. No, ona Venezuela je ve skutečnosti jedna z nejbohatších (ale co nemáte oceněné trhem, nemá žádnou hodnotu a klíče od trhu pořád někde suší anglochazaři) zemí světa, pokud vezmeme zásoby ropy a náklady dobývání.

  A zlato.
  A vedle toho, v době přechodu na 5G coltan, o kterém se nám tvrdilo, že je jen v Kongu.
  Takže jeden ty amerikány chápe.
  Aby jim nějakej autobusák vobrátil petrodolarovej systém hlavou dolů.

  Co ale nechápu je, čí je to Gvído.
  Snad až vyhoví Zemanovi a ten mu při audienci hůlkou stáhne kalhoty.
  (Že by opravdu měl v té hlavě uplně nasr. do té míry, že by musel Trumpfovi předat svou univerzální radu: postřílet žurnalistické hyeny? Kdo jiný než Donald to ví nejlíp?)

  Pod kalhotami totiž Gvído skrývá své malé sorošistické tajemství (vidno na stránkách Alles Schall und Rauch - staví do patřičného světla Makaróny, Bláznivé Petříčky a bohužel, bohužel hoši, i agenta Bábu v kterého jste tak doufali), hošan je od prvních let století členem hnutí OTPOR, vlastizrádných sajrajtů z Bělohradu. Ne Stoličního, Sékésféhervár.

  OdpovědětSmazat
 3. No jo bohužel tímto mě Zeman zklamal ale furt lepší než drahoš.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 14:19
   Už to bohužel myslím neplatí .Vypadá to tak , že v Česku je už úplně jedno kdo je prezidentem . Už je zřejmé , že všichni pohadrákoví prezidenti byli a jsou ovládáni a řízeni oněkud a někým .

   Smazat
  2. 14:31 Dosla jsem ke stejnemu nazoru..."Nasi" politici mne uz znechucuji vic nez ti pred hadrakem....Ti si alespon nerikali demokrate...a to rizeni ze SSSR nebylo az tak okate

   Smazat
 4. Jinak nějak se na NR neventiluje paradox - 20 procent světových zásob ropy ve Venezuele a její finanční těžkosti. Přičinou jsou dluhy předchozích vlád - před Chavezem, který znacionalizoval naftařský průmysl, předtím v Rockefellerových rukou, který celou dobu byv vlastníkem těžby, vysával Veneuzuelu. O tom blíže Igor Jurečka ve svém videu. Mimochodem u nás stejně dopadneme s cesiem. Čili ať žije neoliberální kapitalismus s Rockefellerem, Rotschildem a podobnými dobrodinci. Zde Igor Jurečka: https://www.youtube.com/watch?v=VRnWQuVKjdw
  Návrh pro trolly: napište zas něco podobného jako pro komunisty i písek na Sahaře bude nedostatkové zboží. Skazka je od geroja kapitalismu - Churchilla.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vidím to tak, že je neštěstím pro každou zemi vlastnit nějaké velké nerostné bohatství. Okamžitě se, jako klíšťata, na ně vrhnou USA a pod čím dál chabějšími záminkami vytvářejí zdání nedemokratičnosti, různými sankcemi i tu nejbohatší zemi dokáží vyhladovět a pak nabídnout loutku, která to zmírní. Věřím, že lidi vycítí kdo je pro ně dobrý. A jestliže zvolili Madura, nemá nikdo právo to zvrátit, ani pod sebevyčůranější záminkou. Toto se děje a je to nepřijatelné pro každého, kdo ctí právo národa zvolit si svojí cestu. Chudáci Venezualané, takové bohatství a taková bída. Všechno to nese rukopis odporného vydřidušského přístupu příšer vládnoucích ve stínu. Proklatí zatracenci, odporné pijavice, kéž by na ně jednou došlo a posvítilo se na ně nemilosrdně. Moc mě mrzí, že se naše země stala zastáncem podobných praktik. A protože věřím, že nic nezůstává bez následků, obávám se budoucnosti, naší vlastní. Stydím se za to jak se naše země v poslední době prezentuje, bratříčkujeme se s banderovskou Ukrajinou, podlézáme USA, nikde nic pěkného.

   Smazat
 5. "Kdyby český prezident, nemilovaný kolaborantskými dušemi domácího původu, neudržoval taktickou rovnováhu mezi rozumnou politikou všech azimutů, tedy i těch ukazujících k Rusku a Číně, a nutnými a vynucenými úlitbami Washingtonu, pak by jeho fenomén alespoň částečně autonomního státníka v dokonale neautonomní zemi nemohl existovat."

  http://casopisargument.cz/2019/02/07/lavirovani-mezi-svedomim-a-prizni-washingtonu/?fbclid=IwAR2fyITzHeQc-ejVL3SqrXsqzPEQlMJJPaO5hskt6CtNony6jC9DbqNjUfc

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Taktická rovnováha je něco, co dělá Putin. Podbízení se a sebezapření mravních zásad je pletichaření. Je to kupčení. Ztráta dobrého jména je nenávratná - a to se děje. A neobstojí argumentace, že jsme malí. Důstojná by byla i určitá míra zdrženlivosti. Mlčeti občas opravdu může znamenati zlato. Pan velkohubý si ale nemůže pomoci. Bohužel.

   Smazat
 6. Pan prezident Zeman s uznáním asamozvaného prezidenta střelil totálně vedle. Je to teprve (již) podruhé. Prvně to bylo nucením přesídlit náš zastupitelský úřad do Jeruzaléma a až nemístnou podporou ne zcela demokratického režimu v Izraeli.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Cítím to stejně, v tomhle zklamal.

   Smazat
  2. tak podivete se pane soukupe všechno znam všechno vim a všude jsem byl ještě mate nějakou dalši otazku????? dalo byse řici po vaclavu klausovi jeho dokonaly duplikat jakoby byli z jednoho ustavu kde se chovanci citi byt řiditeli zeměkoule a přilehlych galaxxi

   Smazat
 7. LePen, to je dobrá parketa, já ji uznávám za presidentku Francie a posílám ji gratulaci. Pryč s gerontofilem! Pryč s šejdířem, ať žijí žluté vesty! Černé diktatury ať jdou z cesty! A s nimi stařenky jako nevěstky!

  OdpovědětSmazat
 8. Ať žije paní prezidentka Le Pen. Makrona,Trampa a Merklovou jsem nikdy neuzal, stejně jako EU.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Naprostý souhlas!
   K čemu jsou volby - prostě nechceme Makarona, Makrelu, Májku z Malé Briitánie. A protože Lichnenštejsko nám hrozí žalobami tak tak pošleme expediční sbor a srovnáme je.

   Smazat
 9. Zeman je filuta....kupodivu to odhalil (ten jeho satiricky podvudek) asi jako prvni ,american Erik Best (a zel ,nikdo z naroda Jaroslava Haska).....poblahopral a zaroven pozval do exilu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nevím jestli v tom má být nějaký jinotaj, ale těžko ho tam většina světa bude hledat. Prostě si ho označí za poslušného poskoka. Poslušnějšího víc, než je po něm žádáno.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.