Reklama

sobota 23. února 2019

America (and Czechs) First?

Zbyněk Fiala
23.2.2019 VašeVěcČeho může dosáhnout washingtonská cesta Andreje Babiše za Donaldem Trumpem? Ocení naši podlézavost? Předpovědi znesnadňuje fakt, že Trumpovy názory se dost často mění a měnit se začíná i samotná Amerika.


Cesta premiéra Andereje Babiše do Washingtonu, kde má jednat s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, vytváří zajímavou geopolitickou příležitost. Můžeme si vybrat, zda se prosadit, nebo znemožnit. To druhé je samozřejmě snazší. Hloubku propasti mezi Evropou a partnery za velkou louží jasně ukázala varšavská konference o Blízkém východu. Mobilizační výzvy amerického viceprezidenta Mika Pence, abychom se přidali k sankcím proti Íránu, sklidily hrobové ticho.

Konfliktních zón je příliš mnoho a pokusy nařídit Evropské unii, aby odevzdala Americe své obchodní příležitosti, jsou úspěšné jen v tom, že Evropu konečně probudily. Když se přičtou hrozící americká dovozní cla na auta a vyhlídka rozvrácení obchodních vztahů s Čínou, nastal čas definovat skutečný vlastní zájem. Nelze spoléhat na perspektivu partnerství s tím, kdo odpovídá obchodní válkou.

Imperiální nabubřelost americké zahraniční politiky nemusí přesně vypovídat o podstatě vztahů, tady je možná vhodné jen hodnocení za umělecký dojem. Trump straší hlavně pro potřeby domácího publika, protože nestrašit by znamenalo vlastizradu, alespoň v očích médií hlavního proudu. Proto by neměly zapadnout reálnější pokusy napravit některé prvky bezvýchodnosti současné globalizace, která předstírá hospodářský růst tam, kde skutečné hospodářské příležitosti mizí do zahraničí.

Trump to neřeší příliš vědecky, chce prostě stavět ploty, kde cítí ohrožení. Je jedno, zda jde o ploty skutečné, jako na hranici s Mexikem, nebo bariéry v podobě sankcí, zákazů a cel či daňového režimu. Hledá cestu ze slepé uličky. Střední příjmy Američanů stagnují po celá desetiletí a děje se to prakticky od začátku nástupu liberální doktríny, tedy od časů Ronalda Reagana v Americe a Margarety Tchatcherové v Británii. Ameriku běžných Američanů to přesunulo na poslední místo, když ve stejném období narostla míra sociální nerovnosti do té míry, že horní jedno promile už má tolik, kolik „dolních“ 90 procent.

Trpí i USA jako stát. Největší společnosti si diktují domácí politiku a domáhají se veřejné ochrany a služeb, ale daně neplatí doma. Federální zadluženost přesáhla úroveň odpovídající HDP za celý rok. Podle Trumpa je proto dobrá jen taková politika, která oslabuje konkurenci, přináší jeho voličům práci a lepší příjmy, a zároveň obrací toky peněz k subjektům, které lze v USA zdanit.

Není proto snadnější způsob, jak si teď Ameriku naklonit, než že obrátíme kapsy. Doložíme tak zanícenost spojenectví. Asi i jeho perspektivu, protože budou vědět, že nás mohou skřípnout i příště, a jistě dokážou vymáčknout něco navíc. V Evropské unii to bude pochopitelně vnímáno nevlídně, což nelze přehlížet, když s ní vedeme čtyři pětiny našeho zahraničního obchodu. To je mnohem víc než třeba Británie, která najednou ohromeně zjišťuje, do čeho jde. ČR je na EU závislá nejextrémněji ze všech členských zemí. Asi je to opravdu moc, protože vedeme i na opačném konci, s nejvyšší mírou protievropských nálad obyvatelstva.

Amerika jako vyvažování příliš těsné závislosti na EU? O tom se na vládní úrovni vyprávělo často. Mně to například vysvětloval Vladimír Špidla v době, kdy zastával funkci českého premiéra. A protože největší míru závislosti představují naše hospodářské vztahy s Německem, snadno se u nás boduje vzpurným protiněmeckým postojem. V minulosti tohle brblání nikdo nebral vážně, proto mělo prostor. Až teď se našli ve Washingtonu snílci, kteří se chytli představy, že naši východní evropští partneři to možná vážně berou, a tak bychom je mohli strhnout sebou.

Velké plány mívají jednu slabinu: co se naplánuje, to se nepovede. Spíš se prosazuje očistná funkce plánů, když si ujasníme, co všechno je žádoucí a chtěné, ale nedosažitelné. Teď to bude mít i komickou složku, když se do Washingtonu vnutil jako předskokan Tomáš Petříček. Jede k ministru zahraničí Miku Pompeovi jako jeho český – nevím, jestli použít ten výraz – protějšek. Bude zajímavé, na co všechno kývne, až bude tento okázale proevropský – váhám použít to slovo – politik trhat basu s EU. Určitě si zajímavě popovídají o nákupech amerických zbraní nebo o vyhlídkách nějaké té základničky, když už se jaderně vyzbrojuje i sousední Polsko.

Babišova agenda pro jednání s Trumpem má mít praktické body. Trump chce stáhnout americké jednotky jak ze Sýrie, tak z Afghánistánu, kde máme expediční sbor. O tom bychom chtěli vědět víc, abychom neinvestovali do něčeho, co nebude. Pak tu je hrozba obchodní války s evropskými automobilkami, to je další citlivý nerv Česka. Jak se to rýsuje s Čínou, dá se věřit zprávám o rýsující se dohodě? Čekal bych taky zmínku o stavbě jaderného bloku v Dukovanech a možnostech účasti Westinghousu, i když premiér popírá, že zrovna o tom by měla být řeč.

Jak si Babiš zasloužil Trumpovo pozvání? Inu, sklonil se. Poslal Nikulina, kývnul na bojkot Huawei. Nejspíš proto bude vyjednávat, jaká je alternativa. Bezdrátové sítě 5. generace jsou páteří Průmyslu 4.0. Když se vyhneme Číně, která má jasný technologický předstih, znamená to zdržení a zdražení. Bezpečnosti to nepřidá, spíš naopak, zdá se, že Číňané se víc bojí dělat něco, co Američané dělají zcela bezostyšně. Britové a Němci už odhazují ideologické brýle a chtějí celou věc posoudit – ekonomicky i bezpečnostně – sami.

My jsme dali přednost možnosti vetřít se, potěšit kamaráda, abychom toho mohli zkoušet využít. Jak dlouho? Trumpovy názory jsou pestré, denně umí něčím překvapit. Dokážeme rozšířit jeho strategickou linii na America (and Czechs) first? Úkol je to pracný, chvilková nepozornost jej může zmařit. Řekněme, že na to máme a můžeme těžit z přízně, která je okázale na úkor zájmů EU. Ale co když se Trump s EU domluví? Nezačnou nám to partneři v Bruselu vracet? To je jedno úskalí.

Tím druhým úskalím jsou prezidentské volby, o kterých nikdy nevíme, jak dopadnou. Teoreticky by to měl Trump obhájit, protože hospodářství se daří, a dokonce rostou i ty mzdy, byť na české poměry nepatrně. Nezaměstnanost zmizela. Daří se rozdmychávat mobilizační témata, jako je hrozba uprchlíků. Zahraniční angažovanost, požírající federální rozpočtové zdroje, má začít klesat. Jednání se Severní Koreou pokračují dobře a vznikající nové bezpečnostním uspořádání v severní Asii, postavené na vztazích sousedů KLDR, může doprovázet i ujasnění hospodářských vztahů s USA. S tím se dá jít do voleb.

Ale je to jen na voličích? Nepřestává vyšetřování „ruské stopy“ v Trumpově vítězství ve volbách 2016. Řekněme, že jde o folklór. Nebo protihru proti hrozícímu vyšetřování namířenému tentokrát proti FBI a ministerstvu spravedlnosti, kde proběhly snahy Trumpův úspěch protiústavně zvrátit zneužitou úřední mocí. Pokud jde o nezákonný vliv na samotné volby, ten ukázal mnohem reálněji skandál v Severní Karolíně, kde korespondenční hlasy (absentee ballot) v loňských kongresových volbách přinesly jasnou většinu republikánů tam, kde ve volebních místnostech dostávali jen 11 procent. Je to ojedinělý případ? Bylo to jen tam? Prozradila se obecná metoda, nebo je to špička ledovce?

V předvolebních Spojených státech se mění atmosféra. Negativismus Trumpovy hospodářské a bezpečnostní politiky sice přináší relativně pozitivní výsledky, ale snaha popřít všechno, s čím přišel Barack Obama, je plošná a důrazná i tam, kde zjevně škodí. Někde je to jedno, jako třeba v oblasti životního prostředí, kde převažují kompetence na státní a municipální úrovni. Ale školství, zdravotnictví, energetika a další kriticky důležité oblasti jsou ponechávány hře těch nejbezohlednějších sil. Tady Trump nahrává opozici. Dává příležitost těm na druhé straně, kteří oslovují veřejnost s nemenší naléhavostí.

Levice Demokratické strany je složena ze zelenáčů a veteránů. Zelenáči do toho jdou srdcem, hnusí se jim zkorumpované kariéry, a veteráni se snaží zúročit celoživotní pověst, která si nezadala. Na začátku tady měla hlavní slovo mladičká Alexandria Ocasio-Cortezová (zůstanu o tohoto počeštěného tvaru) a její zaštítění návrhu pro Green New Deal. Přidala se k sedící okupaci mladých poslanců před dveřmi stařičké Nancy Pelosiové, první předsedkyně Sněmovny reprezentantů. Pomohla tak prosadit, aby byl Green New Deal zařazen do jednání. Vytvořila také sněmovní komisi, další výhra. Jenže GND může mít jen formu nezávazné rezoluce a komise je jen subkomisí, která nemá pravomoce někoho předvolat ke slyšení, to jsou zase prohry.

Mezitím však do toho vstoupila těžká váha. Senátor Bernie Sanders ohlásil úmysl ucházet se znovu o nominaci v demokratických primárkách pro volby prezidenta. Hned doložil svoji sílu, když překonal rekord ve shromáždění drobných příspěvků. Během 24 hodin dostal 6 milionů dolarů od čtvrt milionu aktivistů, kteří obvykle přispívali v částkách od deseti do padesáti dolarů. Sandersův fond je tak okamžitě nejsilnější ze všech dosud ohlášených kandidátů.

V příštím týdnu bude GND na pořadu jednání Senátu, kde jej chtějí podpořit všichni senátoři, kteří jako Sanders jdou do prezidentských primárek Demokratické strany. Už to tedy není jen jeden Bernie nebo jen jedna Alexandria, kterou musel Bernie provázet na předvolebních shromážděních. Začíná to zaznívat autoritativním hlasem a primárky to roznesou po celé zemi.

Babiš tak jede do USA, které mohou být za dva roky jiné. A EU se může měnit ještě dřív, evropské volby jsou přece za čtvrt roku, v květnu. Tady opravdu není těžké šlápnout vedle. Možná si Babiš myslí, že mu případná chybka nemůže ublížit. Máme tu přece ještě Petříčka, je to na koho hodit.


- - -

50 komentářů :

 1. emanuel moravec u říšského kancléře - chacha

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vnučka Emanuela Moravce a Ferdinanda Peroutky paní Terezie Kaslová se na tebe rozlobí !!!

   Smazat
  2. Ani když jel Hácha do Berlína za Hitlerem to nebyla taková sláva jako dnes, když zloděj Babiš jede raportovat a pro pokyny kudy dál !!
   Toto jsou děsivé důsledky Listopadového puče v r. 89 , kdyby to lidé tenkrát věděli tak zlodějské "demokraty" hnali holí až do Mnichova !! Zdraví Petr Herout.

   Smazat
  3. Babiš se naivně připravuje na nějaké jednání, že jsou s Trumpem stejná krevní skupina. Malý stát někde uprostřed Evropy bude pochválen za Nikulina, Huawei, Ukrajinu, Izrael a dostane další úkoly - přidat na zbrojení, vč.amerických vrtulníků na 2%HDP, tedy asi 50 mld.Kč, resuscitovat zbankrotovaný Westinghouse a narušovat tu neoblíbenou Evropskou unii, třeba v její vyrovnané politice na Středním Východě. Ale dominovat budou fotografie obou velikánů a jejich manželek.

   Smazat
  4. Hácha také rád jezdil do Berlína. Babiše to nemine ...

   Smazat
  5. 11.36 Holubi na nábřeží vrkali, že někdo ve Strakovce vydával opakovaně zvuky, jako když se holoubě učí vrkat. Prý to znělo jako Jéssr, ajajsr a nebo jorsobedijentservant... že by důležité šlehy do diskuse "Yes, sir, Ay ay, sir; Your obedient servant? Ovšem věřte pražským holubům. Na druhou stranu ALE CO PÁN 32 TANKŮ, Z TOHO NĚKOLIKA I POJÍZDNÝCH, A NĚKOLIKA PRONAJATÝCH VÁLEČNÝCH LETADEL MŮŽE REÁLNĚ ŘÍKAT MAJITELI NEJVĚTŠÍCH OZBROJENÝCH SIL SVĚTA? A povinně s rozkoší vrnět za oslovení seržo, nebo bocmane.

   Smazat
 2. Prezident Trump a Babiš jen potvrdí dojednání odborníků.
  Takové setkání,je jen vyvrcholení jednání odborníků,takže můžeme čekat o čem se jednalo,co bylo dojednáno a tito dva to můžou jen podepsat.Bylo by opravdu zajímavé,zveřejnit rozmluvu Trumpa a Babiše.Tady můžu jen poukázat na to,Babiš byl zasvěcen do vyšších pater sionistické pyramidy,takže se může setkat s Trumpem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. https://aeronet.cz/news/video-tu-si-necham-vaclav-klaus-si-v-chile-privlastnil-pero-andrej-babis-v-jeruzaleme-pro-zmenu-jarmulku-cesky-premier-u-zdi-narku-prijal-zidovskou-halachu-v-den-lunarniho-uplnku-a-okamzite-dostal/

   Smazat
  2. https://tadesco.cz/zlocinci-nejtezsiho-kalibru-vladli-a-vladnou-svetu-in-memoriam-george-h-scherff-jr-aka-george-hw-bush-sr-pravda-o-americkych-prezidentech-a-spiknuti-proti-lidstvu-odhaleni-dukazy/

   Smazat
 3. kobliha si musel dojet pro seznam co musi koupit za zbraně elektrarny a telefony on je totiž tak zbrkli že bez toho seznamu by to mohl jako vždy pěkně zvorat a jako vždyci okecavat donik nějake oportunisty nemiluje a neodpoušti ten je přeci rovnej jak ta jejich super štrase 66

  OdpovědětSmazat
 4. Dříve do Mosky, teď do Washingtonu, stačilo jenom otočit ukazatele směru. Udělat fotečku, ať máme něco pro dějiny a BIS, neboť touto návštěvou vstoupí letošní rok do dějin a pak ze sebe udělat ještě větší poskoky, než je požadováno. Šacuju to na kapalný plyn, alespoň do zapalovačů, snaha se cení. Případně vykolíkování palpostů v bohem zapomenuté krajině, případně obnovit ty po rusech, pochopitelně okopy směrovat na druhou stranu.

  OdpovědětSmazat
 5. Ježíš, vždyť si ho Donald splete se služebnictvem.

  OdpovědětSmazat
 6. No jo podrbe Babiše za ušima že za každých okolností stojí za usa.

  OdpovědětSmazat
 7. Jak vidno, místní komouši se mohou z tohoto setkání posrat zlostí. A to je dobré znamení.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní 9:01
   To je fakt k vzteku,když komunista Babiš je vítán v USA.

   Smazat
  2. 09:01 dětino

   Smazat
  3. Prosimtě, jak jsi došel na to, že Babiš je komunista?

   Smazat
  4. 23. února 2019 9:01
   A kde vidíš tu zlost ty génie?

   Smazat
  5. 9:01- Vy už jste Trumpovi odpustil? Co když si vymění zkušenosti o svých "deep state", jak vás odstavit od moci?

   Smazat
 8. Vůbec bych se nedivil , kdyby po návratu koblihy Babiše od svého páníčka vlála nad jeho Hnízdem vlajka USA .

  OdpovědětSmazat
 9. Tak nevím, ale jak autor, tak komentáře jsou povětšině politicky naivní! Bavišovo pozvání do USA znamená, že skončila debata kolem Čapího hnízda, skončilo pátrání OLAFu, skončila aktivita demobloku (ODS, STAN, Pirátů, TOP i SPD) na svržení prezidenta a premiéra totálním krachem. Kalousek a Schwarzeberg byli odpojení od bývalé vlivné administrativy Obamy v ČR. Představa, že by mohlo jednání Babiše s Trumpem zrušit Trumpův program, jak a co s EU i v EU, je stejně naivní, jako přání bývalých disidentů 1968 o sociálizmu s lidskou tváří!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 11:41 Babiš, ale ani většina z nás, zřejmě netuší, co jeho současná návštěva Bílého domu ve skutečnosti "znamená" ? Pozvání na návštěvu nemusí v politice vždy znamenat "úspěch"...

   Smazat
  2. soudruh petříček tam jede udělat českou stojku, to je přece jasné

   Smazat
  3. Jak je na tom Andy poznáme jednoduše podle ČT a R÷. Jestli přestanou útoky na něj, tak je hájen z W.H. a štěkny vypnou.Je-li to pro tuto zem dobře uvidíme brzy.

   Smazat
  4. 15.57 Neurážejte soudruhy srovnáním s tím Petříčkem. Za sounáležitost s Petříčkem by se styděli i Vlajkaři.

   Smazat
 10. Babiš si tam dozajista jede pro instrukce. Kde by našel Trump servilnější evropskou vládu, než u nás? Neukázala snad naše vláda obrovskou dávku servility v kauzách Skripal (vypovězení nejvíc diplomatů na počet obyvatel), Nikulin (vydání ruského hackera), při nadšených reakcích na bombardování Sýrie, při lezení do zádele Ukrofašounům, při urychleném uznání loutkového prezidenta Venezuely Guaidoa nebo třeba v kauze Huawei??? Našly by teď USA v EU poslušnější a lokajštější vládu, než je ta naše? Takže instrukce budou nejspíš následující: dostavba Temelína v režii Westinghouse, nákup zkapalněného břidlicového plynu a v neposlední řadě i raketová základna v Brdech. Nebo že by nakonec přece jen ten radar? A věřte, že tato loutková vláda udělá cokoli. Má v tom přece bohatou praxi.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Babiš jistě slíbí 100% nákup amerického plynu a odpoutání od ruského, za Huawei, Skripala, WestinghousTemelín, nákup sojových bobů, dostane poplácání po ramenou a na oplátku Donaldovi ze saka, opráší lupy z blondčupřiny (styl Mikron).

   Smazat
  2. Přidám slíbení 2% HDP do NATO a časem i 4%.Nákup amerických zbraní, nové smlouvy.Vezmeme důchodcům.

   Smazat
  3. 12:34 - proč myslíš že žvaněj vo důchodový reformě - reforma je vždy na to aby vokradli lidi - reforma se tomu říká jen proto že to zní učeně - a ve skutečností je to zlodějina - ostatně jako vše v týhle kolonii !!!

   Smazat
 11. Američané v žádném případě neocení naší podlézavost, pouze ji budou nadále využívat ve svůj prospěch! M.Radikowski

  OdpovědětSmazat
 12. Ministr Petricek pouze ukazal, ze jeho zna ve svete kazdy a Hradni kokot si muize nanejvys jit vozrat tlamu se Soukupem a jinak bude muset sedet doma na prdeli:-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. "Ministr Petricek pouze ukazal, ze jeho zna ve svete kazdy..........." Bože, ty jsi ale vůl. Ani na toho trolla nemáš. Zmizni, degeneráte, a neztrapňuj se více.

   Smazat
  2. 13:03 Je to obrovský úspěch, hned v pondělí ti vydesinfikují kontejner, aby ten tvůj kvartýr nesmrděl až do USA.

   Smazat
  3. 13:03-teď už ho znají opravdu po celém diplomatickém světě, jak byl zesměšněn "sjednáním návštěvy premiéra"!

   Smazat
  4. PS.- věřím, že i za součinnosti Hradu.

   Smazat
 13. Jestli Babiš slíbí fušku pro dlouhodobě bankrotující a nic nerealizující společnost Westinghouse, tak se může Česko podle vzoru Německa a Francie pomalu rozloučit s budoucím provozem českých jaderných elektráren. Westinghouse dostala za úkol vyluxovat ruské jaderné palivo přednostně pro USA, kde jinak hrozí odstavení desítek bloků jaderných elektráren (Rusko již ukončilo smluvní dodávky paliva z rozebraných jaderných hlavic do USA). Ještě jsem neviděl ani jeden příklad, aby se říše dobra chtěla v něčem uskrovnit na úkor svých kolonií.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Už to tady někde bylo, ale sem to padne jako ulité: "Na YouTube jsem našel velmi zajímavý rozhovor s Igorem Ostrecovem ruským expertem na jadernou energetiku. Konstatuje, že USA vedou války kvůli svému přežití, jsou to války za energetické zdroje. Podle statistiky spotřebuje Číňan 1 tunu paliva, Němec 4 až 5 tun paliva, ale Američan až 20 tun paliva za rok. Sám udělal závěr, že svět musí v zájmu přežití zničit takto nehospodárnou sociálně-ekonomickou infrastrukturu v USA. I ta krize na Ukrajině byla prý vyvolána s cílem anexe jaderného paliva z ukrajinských jaderných elektráren (zajišťuje Westinghouse). O jaderné palivo začíná být celosvětová nouze, proto asi také po SRN budou muset zavírat jaderné elektrárny i ve Francii. Ostrecov konstatuje, že bez dodávek jaderného paliva z Ruska nepřežijí USA ani jeden rok! P.S.: i kauza Venezuela zapadá do standardního schématu amerických energetických válek."

   Smazat
  2. 15:40 té americké energetické nehospodárnosti vůbec nerozumím, vždyť podle Žirinovského je na většině severoamerického teritoria klima jako v jihoruském Soči. Tu mnohonásobnou spotřebu by mělo mít Rusko. Snad se USA uskrovní alespoň na úroveň Německa :-) To byl jenom vtip :-)

   Smazat
  3. to je přece jasné, nepoddajné indiány vyhubili, protože odmítli pracovat na přistěhovalce z Evropy, a nahradili je dovozem otroků (= bioroborů) z Afriky, ti ale potřebují vyšší provozní teplotu, no a podle statistik jsou běloši v Americe v dávno v menšině :-)

   Smazat
  4. 15:54 Oni byli asi tak "nepoddajní" jako jsou naši cikáni! Hlavně když šlo o práci.-:)))

   Smazat
 14. Až si Andy podá pac s Donaldem, bude "kde pak ty ptáčku hnízdo máš", rázem vyřešeno.

  OdpovědětSmazat
 15. Při čtení tohoto článku jsem si vzpomněl na slova Jana Masaryka.Do Moskvy jsem letěl jako ministr zahraničí a z Moskvy jsem přiletěl jako Stalinův sluha...

  OdpovědětSmazat
 16. Hurvinci TICHO tam u vas !
  Kazdy z vas, kdo napise jednu, jedinou negartivni vetu o Americe je VUL X 99 !
  To vam vzkazuje nick honolulu !

  OdpovědětSmazat
 17. Cenzore ty rudoprdelaty fasoune , obvinuji te verejne za to, ze moji byvali soukmenovci zakrneli intelektualne a nepoznaji svetle stranky krasne Ameriky.
  To jsi zavinil TY ! Ty orangutane !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vítám doma! Konečně někdo normální! A ne jak cenzor lŽIDvořák a jeho banda odulejch komoušskejch kretenů, která se zuby nehty brání, aby i u nás proběhla důsledná dekomunizace a které pro které nakonec stejně zbude jediné řešení! - https://ibb.co/Nr84RNg

   Smazat
  2. Tak proč sem vy dva idioti lezete. Nikdo o vás nestojí
   V.V.

   Smazat
  3. V.V.- honolulu není zlý, možná časem znovu nabude/pochopí mentalitu Evropanů, v lepším případě tu rodnou ze Smíchova. Dopřejme mu čas.

   Smazat
  4. 21:29 Máš pravdu rudoprde, jsi nikdo, jen smrdutý pšouk z lejnolíhně této ugrofinské poloopice!:))) - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/291912_original.png

   A proč sem chodíme? Protože já jako neznámý jedinec jsem povstal proti bolševismu a zahájil boj s tímto rudým kolosem a ten neskončím, dokud jako jev definitivně nezmizí ze života Čechů!!! Jen napneme-li k tomuto posvátnému cíli veškeré své síly, vůli, důmysl, píli a houževnatost, jen pak budeme moci opět začít stoupat k výšinám, tak jako kdysi naši dávní keltogermánští předkové ... a Mr. Honolulu to má jistě podobně.

   Smazat
 18. Pane Povolny, pozdraveni do Ostravy ! Pochopit mentalitu Evropanu je proti osobnimu vyvoji ! Jsou to priposrane, uslapnute dusicky, ktere vzajemne zavodi v rektalnim alpinismu..My, pouze my Americane, mame zpravny Attitud ke svetu ! !
  H.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.