Reklama

pátek 1. února 2019

Assange, Wikileaks a my

Jan Vítek
1. 2. 2019  iPrima
Handlování o osudu Juliana Assange spěje k neodvratnému řešení: Ekvádor mu zruší asyl a jakmile vyjde z jeho velvyslanectví v Londýně na ulici, Britové ho zatknou a vydají do USA, kde ho odsoudí. Vznikne nebezpečný právní a justiční precedent. Co může znamenat pro nás?


Julian Assange je novinář a zakladatel Wikileaks, uzavřený v nedobrovolném azylu na ekvádorském velvyslanectví v Londýně už víc jak šest let. Je odříznut od veškerého styku s vnějším světem. Nemůže přijímat návštěvy, telefonovat, nemá internet.

Britská vláda opětovně odmítla jeho žádosti a prosby, aby mu umožnila mít základní zdravotní podmínky k životu, čistý vzduch, cvičení, sluneční světlo a přístup k řádnému lékařskému a zubnímu ošetření. V důsledku toho se jeho zdravotní stav vážně zhoršil. Lékař, který ho vyšetřoval, varoval, že Julianovo zdraví je kriticky ohroženo.

Bezpráví páchané na Julianu Assangovi odsoudila OSN prostřednictvím svého ženevského úřadu pro lidská práva. V prohlášení z 5. února 2016 požaduje, aby jeho „svévolné zadržování bylo ukončeno a pan Assange obdržel náležité odškodnění“ (viz tisková zpráva Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva) .Hrdina zločincem?

Zprávy z Washingtonu jsou velice znepokojivé. Zvláštní vyšetřovatel Russiagate Robert Mueller obvinil Assange ze špionáže a spiknutí s Ruskem a hodlá na něho vystavit mezinárodní zatykač se žádostí o jeho vydání americkému soudu. Jakmile se tak stane, začne se vše točit podle předem dohodnutého scénáře. Ekvádor Julianovi zruší asyl, Britové ho odvezou na Heathrow a předají agentům CIA, kteří ho odvedou do zvláštního letadla pro deportaci. Tam ho připoutají k sedadlu, jeden z agentů mu přehodí pytel z černé látky přes hlavu a řekne Welcome to the USA.“

Ústava Spojených států v prvním dodatku zaručuje svobodu projevu a implicitně tisku, žurnalistům stejně jako vydavatelům. Ale když jde o Assange a Wikileaks, ústava je cárem papíru.

Bývalý americký vicepresident Joe Binden ho označil za teroristu. Ministr zahraničí Mike Pompeo nazval Wikileaks nevládní výzvědnou službou, kterou je nutno rozbít na prach. Nedávno sesazený ministr spravedlnosti Jeff Sessions prohlásil, že obžaloba Asange ze špionáže je priorita. Hillary Clintonová napůl vážně navrhla vyslat bezpilotní letadlo, které by na Assange s jeho Wikileaks svrhlo bombu.

Není to nic překvapujícího, když uvážíme, že Wikileaks je pramen necenzurovaných informací, který během deseti let uveřejnil víc utajovaných skutečností než všechna ostatní média dohromady. Odkryl porušování lidských práv, vládní špionáž, mučení a válečné zločiny v rozsahu, jaký nemá obdoby. Vytvořil poklad dokumentů z původních zdrojů, z něhož budou těžit novináři a vědečtí pracovníci po dlouhá léta.

Assange byl svého času oslavován všemi největšími sdělovacími prostředky světa včetně New York Times a britského levicového deníku The Guardian jako hrdina, který má odvahu uveřejnit na Wikileaks informace a dokumenty o amerických válečných zločinech v Iráku a Afghánistánu. Největší pozornost vyvolaly snímky a videozáznamy z věznice v Abu Graib. Většině z nás utkvěly v paměti záběry, jak američtí vojenští dozorci krutě a sadisticky zacházejí se spoutanými Iráčany. Objevily se na prvních stranách světového tisku, CNN a BBC je pouštěly po několik dní během takzvaného prime time - v nejsledovanější dobu.

Ale když se USA podařilo skandál mučírny v Abu Graib jen trochu podusit, všechny zaprodané hlásné trouby otočily jako na obrtlíku. Nejen to. Začaly se podílet na očerňování Juliana v rámci kampaně, kterou CIA proti němu spustila. Obvinily ho, že protizákonně uveřejnil sedmdesát tisíc e-mailů, které patřily vedoucím pracovníkům Národního demokratického výboru (DNC), řídícímu orgánu prezidentské kampaně v roce 2016, a dokonce samotné Hillary Clintonové. Podle FBI je ukradli ruští hackeři, kteří je předali Assangovi (v tomto nařčení spočíval zárodek, z něhož pak tehdejší ředitel John Brennan vypěstoval Russiagate). Skupina bývalých pracovníků CIA a NSA však tvrdí, že kopie e-mailů musela být pořízena na místě některým členem DNC a řada počítačových odborníků s tím souhlasí. Podezření padlo na sedmadvacetiletého informatika Setha Riche, jenže chybí důkazy a Seth už nepromluví. Byl za stále nevysvětlených okolností zavražděn nedlouho po úniku inkriminovaných e-mailů.Štěnice a trojské koně

Ale i kdyby je Assange skutečně dostal od Rusů, jak tvrdí CIA a FBI, bylo v zájmu nejen americké, ale světové veřejnosti, aby se dostaly na světlo boží. Dozvěděla by se z nich, že Demokratický národní výbor (DNC) zmanipuloval demokratické primárky ve prospěch Clintonové a odstavil jejího soupeře Berniho Sanderse. Dozvěděli bychom se, že vedoucí členové DNC si přáli, aby republikáni jmenovali prezidentským kandidátem Donalda Trumpa a potají je v tom podporovali, neboť byli přesvědčeni, že je politická muší váha. Dozvěděli bychom se, že Clintonova nadace dostala miliony dolarů od Saudské Arábie, hlavního finančníka islámských teroristů. Hillary se Saudské Arábii odvděčila, když jí jako ministryně zahraničí přihrála americké zbraně v ceně osmdesáti miliard dolarů. Ty, co zabíjejí v Jemenu, kde již usmrtily šedesát tisíc civilistů, zejména žen a dětí. Dozvěděli bychom se, že Hillary byla hlavní strůjkyní pádu Muammaraa Kaddáfiho a že jednala z chladné politické kalkulace. Počítala, že válku s Libyí použije v prezidentské kampani jako důkaz své schopnosti zvládnout mezinárodní krize a navíc zaboduje u vojensko-bezpečnostního komplexu. Výsledkem je zničená země, zbídačené obyvatelstvo, 40.000 mrtvých a masivní příliv afrických migrantů do Evropy.

Z téměř devíti tisíc dokumentů o amerických tajných službách, které Assange zveřejnil, jsme se dozvěděli, že CIA ovládá zadní dvířka, backdoors, nebo trojské koně, malwarms, jimiž se může dostat do počítačů, Apple iPhonů a operačních systémů Android a Google. Teoreticky by některý z jejích agentů mohl číst tento článek s vámi, neboť CIA má algoritmy, štěnice, jimiž dokáže otevřít backdoor ke každému Macu nebo pro změnu PC, které používá Microsoft Windows. Každý rozhovor na Skypu a chytrém telefonu dokáže přepsat a uložit do paměti pro možné budoucí použití.

Trojský kůň, Malwarm, nazvaný „Plačící anděl“ (Weeping Angel) podle jedné epizody britského televizního seriálu Dr. Who, umí oživit špičkový model značky Samsung, i když jej vypneme, naslouchat všemu, co si povídáme, skrytě nás sledovat kamerou a zaznamenat zvuk i obraz.

Hodně se píše a mluví o nebezpečí, že Číňané by mohli odposlouchávat, co si povídáme, kdybychom používali jejich Huawei mobily. Ale to přece dělají Američané beztrestně už dlouhá léta. CIA, NSA a patnáct přidružených výzvědných vytvořilo odposlouchávací síť, která obepíná celý svět. Nikdo proti tomu ani nepípne, jen občas se vynoří jako ponorná řeka skandál, jako když se Angela Merklová z Wikileaks dozvěděla, že pracovníci amerického konsulátu ve Frankfurtu poslouchali její rozhovory z mobilního telefonu, zaznamenávali je a posílali do Washingtonu.

Špiclování lidí je nejen morálně a mravně odpuzující, ale také ohrožuje naše základní právo na soukromí a urychluje skluz společnosti k totalitě.Kladivo na nepodrobené


Pomineme-li Assangeovy názory a politické sklony, jeho případ není o tom, zda ho máme rádi nebo ne, či zda ho považujeme za hrdinu nebo za zločince, ale o svobodě projevu, která bude s ním odsouzena a uvězněna. Potažmo, člověk může Wikileaks opovrhovat a nesouhlasit se vším, co představují, ale nemůže, anebo v obecném i vlastním zájmu by neměl být pro rozbití Wikileaks, protože ve svých důsledcích povede k okleštění práv, na nichž závisí každý sdělovací prostředek, který dává prostor k vyjádření samostatně myslícím novinářům i jejich čtenářům.

Když Assange zatknou a vydají do USA, kde bude postaven před soud, dostane příkladně těžký trest vězení se zostřenými podmínkami jako v Guantanamu. Jeho potrestání bude sice nezákonné a protiústavní, ale účel světí prostředky, ten je pro USA dvojí:

- zneškodnit Assange a rozmetat Wikileaks,
- vytvořit právní a soudní precedent ke kriminálnímu stíhání svobodomyslných žurnalistů a informačních zdrojů ze styků s nepřátelskou mocností a ze špionáže.

Výklad těchto obvinění státem je široký a nedohledný jako oceán, představivosti žalobců se meze nekladou a soudcům je jasné, na které straně je chléb namazaný.

Dovoláváte se spravedlnosti? Té se možná dočkáte na onom světě, na tom zdejším se musíte spokojit s naší pozemskou. Lidé s dlouhou pamětí a ti, kteří znají naši historii, tohle dobře vědí.

Nebezpečí pro nás spočívá v napodobitelích. Matka všech demokracií má takové šikovné kladivo na nepodrobené, řeknou si naši mocipáni, proč bychom si jej také nepořídili, když Amerika je náš vzor?

Vždyť opičit je svůdné a tak snadné.Jan Vítek, český novinář žijící ve Švýcarsku

23 komentářů :

 1. https://video.aktualne.cz/dvtv/dan-priban-cina-je-sci-fi-mizi-tam-lide-maji-neuveritelne-te/r~d1702490252b11e9aaa70cc47ab5f122/

  OdpovědětSmazat
 2. Je to obycejny praskac a udavac, ktery spolupracoval s Rusakem. Ale kazda legrace jednou konci ...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Assange je hrdina, demokrat a ty jsi obyčejný americký čípek a blbec.

   Smazat
  2. Ty si obyčejný trol,nevíš,o čem mluvíš,vždyť to víš sám !!?

   Smazat
  3. 20:23-Assange i Snowden jsou lidé hodní úcty. Věděli do čeho jdou. Protože Vy nejste schopen pochopit, co dali všanc světu z podsvětí, jste jen ten ratlík za plotem.

   Smazat
  4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  5. 0:40- a víte, že je mi to jedno? I komunisté to po generální stávce vzdali.

   Smazat
  6. 20:23 máte pravdu. Assange je práskač. Prásknul na USA co neměl. Zamlčovanou pravdu. Je to hrdina. A pokud, stane se mučedníkem. JiH

   Smazat
 3. Tak to dopadl Snowden nesrovnatelně lépe.

  Po honu, který na něj uspořádali američtí vládní zločinci,stačil uletět do Ruska, kde dostal později asyl.
  Před časem byl na youtube dokument o tomto honu v němčině
  pod "Jagd auf Snowden."
  Nedíval jsem se, zda tam ještě je...

  Trochu hůře dopadl jinak zcela bezvýznamný hacker Nikulin.
  O jehož vydání požádalo jak Rusko, tak USA.
  Jaká fraška následovala i v parlamentu
  už blbí voliči zapomněli.
  Přiletěl reprezentant válečnické politiky USA Ryan a Pelikán v hlubokém předklonu splnil páníčkův požadavek.

  Během své, prý soukromé návštěvě,navštívil Ryan i parlament, kde pronesl projev v duchu přátelství s USA na věčné časy a nikdy jinak,
  čímž byla ta poslanecká podlézavá chátra natolik okouzlena,
  že sklidil ovace ve stoje...
  A taková verbež zastupuje své voliče.
  POUZE
  poslanci za KSČM odešli před touto trapností ze sálu.
  A to je prý ČR
  pevná součást V4, styďte se.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za připomenutí. Když si toto člověk vybaví, jak směšně pak působí dohadování se ovcí o politice.

   Smazat
 4. Julian Assange odhalil pravdu ( ve smyslu pravdy a lásky) a hrozí mu.... tvrdý americký trest a vězení... ač správně (opět ve smyslu pravdy a lásky) by měl být již dávno nominován na Nobelovu cenu míru a oceněn v norském Oslu.
  ... busta V.H. stále stojí v budově kongresu...

  občané, pojďme ho nominovat na tuto cenu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. My ho muzeme nominovat na co chceme,ale nejspis to bude posmrtne...Jak vidite,tak Amici si vytiraji zadek i s OSN

   Smazat
 5. Assange je hrdina !!!A Babis, tajne sluzby (bis,...) jsou zlocinci, ktery pracuji pro cizi moc, pro usa!! A vinu hazou na Cinu!!!
  dustojnik-val.veteran

  OdpovědětSmazat
 6. Lidska prava.........Dobra mantra,ktera neplati

  OdpovědětSmazat
 7. Assange je skvělý chlap který odhalil zločinný západ a proto musí být zločinci umlčen.

  OdpovědětSmazat
 8. Assange je už teď vítěz, neboť udeřil. A to opravdu bolestivě.

  OdpovědětSmazat
 9. Zrůdnosti téhle elity civilizace jedna dvacátého století,
  člověka člověku,
  se mentalitou zařazují do středověku*

  OdpovědětSmazat
 10. Musí to být strašný šok pro lidi, co po několik generací snili i Americkém snu, že vše dobré přichází z Ameriky a vše zlé z Ruska.

  Pořád si myslí, že to v té Americe je tak, jak jsme si četli tajně pod lavicí v Rodokapsech. Jak chudý cowboy Joe, kterému zlí banditi zabili rodiče, přichází se pomstít a dopadnout velitele celé té bandy, Černého Billa, co terorizuje celou tu krajinu s pomocí proradného šerifa. Na konec (at the end of day) pochopitelně dobro zvítězí nad zlem, tak ňák podobně, jak nám tvrdil náš Joe Havel.

  A vše se k dobrému obrátí, a Joe si vezme krásnou, leč chudou dívku, také sirotka, vyrvanou ze spárů uchvatitele Billa. Chudé obyvatelstvo si konečně oddychne, s jásotem zvolí nového šerifa (koho asi?), a v krajině posedlé tmou se rozprostře úsvit...

  A nedokazovalo nám to mnoho báječných filmů? Při mnohých jedno oko nezůstalo suché. Něco takového úžasného jsme o Rusku nikdy nečetli a ve filmech neviděli, tak co se divíme...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Z Ruska nemůže nic přicházet! Vše zatím vždy přicházelo do něho! Páč vše co Rusové měli byly pouze západní licence. Nebyli schopni sami postavit NIC! Všecko jim spadlo na makovici! Ivan III. to dlouho zkoušel s obloukovou klenbou, nakonec usoudil že je to marný a pozval Italy! Péťa Velkej už byl zkušenej a domácí "stavitele" ani nezval, leda coby nosiče klád. Mužici kteří si schovanými plnovousy zacpávali díry v kapse, byli v těch svých láptích jinak nepoužitelní. Bez německých inženýrů a vojevůdců by německá princezna Káťa Rusy nazvaná Veliká nikdy Turka neporazila, dokonce ani toho mamlase Jemelku Pugačovic:) I před Napoleonem Rusům krom Bláta a Mrazu zachárnil zadek Skot Barclay de Tolly, který Kutuzova přesvědčil vydat Moskvu. Bez Welšana Hughese by nikdy nedokázali vyrobit ani metr kolejí, natož pak celou Transsibířskou magistrálu. I Dněproges stavěli Američané a všechny automobily byly vyráběny v jejich licenci. Bez jejich kaučuku by bosí Rudoarmějci zmrzli na Kavkaze! A Němci zmocnivší se ropných polí v Baku by pak s nimi už snadno zacvičili ... Spojení germánského ducha a turkické houževnatosti dalo vzniknout Ruskému eurazijskému impériu! To však bylo sraženo Židem s nemalou zásluhou slovanské, mužické lenosti, otupělosti a lhostejnosti! Tak se zrodil bolševický SSSR - stát neschopný samostatné existence! Nebýt Asiata s mongolskou krví Stalina, který se opřel opět o pomoc Germána (Německo - Rapallo, USA - fordizace SSSR) byl by zahynul a stal se "pouští osídlenou bílými negry", jak o tom hovořil Žid Bronštejn! A tomu se nakonec stejně nevyhnuli - https://www.youtube.com/watch?v=9B1M3IPVcXs

   Smazat
  2. 7:56 jste skutečně omezený člověk. Pokud byste tušil, jakým přírodním, tedy objektivním zákonitostem podléhá vývoj života, tedy i živočišného druhu člověk na planetě Zemi, bylo by vyloučené napsat a opakovaně publikovat takovou pitomost. Jisté je, že průmyslová civilizace k nám přišla od západu. Měl byste ale vědět proč. Jako omezenec to samozřejmě ani netušíte. Mějte se JiH

   Smazat
  3. 12:08 Západ byl chráněn před zničením podřadnými rasami! Blízkostí moře, velkými řekami a horskými pásmy! O méně podřadých rasách - tedy těch schopných adaptability jakou je žlutá, se tvrdívalo dlouhou dobu, že totéž uměli i bez pomoci přírody a že dokonce postavili asi jedinou stavbu viditelnou i z vesmíru! Ovšem skutečně něco rozvíjet nedokážou. Nahromadit horu kamení umí kdejaký hovado i ve zvířecí říši. Čínské stavby zůstaly tisíce let ve stejném slohu, střelný prach sice vyrobili, ale použít ho smysluplně nedovedli, do Afriky dopluli s obří flotilou, ale krom žirafy pro císařskou zoo tam nic nezískali a ani nezanechali! Když kamkoliv přišel Bílý muž, vznikl nový stát! Minimálně tvořený první pevností s posádkou. I proto osídlil Ameriku, Austráli a dobyl všechny nejvyšší hory světadílů i oba zemské póly! Tenzingovy předci žili pod Mount Everestem tisíce let a vylézt nahoru nedokázali. Báli se "zlých duchů" hory. Musel přijet bílý muž britské entity z daleké Austrálie, aby tuto horu pokořil. Bílý muž sestoupil až na dno oceánských hlubin a prošel se po Měsíci, vynalezl penicilin i vodíkovou bombu! - https://www.youtube.com/watch?v=IQNO06cHwU8

   Smazat
 11. 15:21 dokonale potvrzujete svoji (zřejmě rasistickou) omezenost. Civilizační rozvoj lidstva není nijak prokazatelně podmíněn rasou, ale zcela jednoznačně přírodně geografickými podmínkami pro ten který stupeň poznání i stupeň rozvojových možností toho kterého společenského systému. Račte si prosím srovnat civilizační vrcholy počínaje třeba trojúhelníkem na Eufratu a Tigrisu.
  Krom jiného, Číňané užívali i kompas Nehledě na další kulturní projevy, třeba konfuciánskou filosofii. Podotýkám, že jejich dominanci bych světu, euroamerické civilizaci, zejména ani nám, nijak nepřál. Nejen pro osobní zkušenosti. Naše kultura je zcela jiná a pravda, Číňané jako národ, zejména jeho svrchní vrstva, má ostatní rasy, tedy i bílou, za primitivy. Jsou momenty, kdy právem. Proberte se a mějte se. JiH

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zůstali tisíce let na stejném stupni! Zikkuráty či kompas jim byl na hovno, když se díky nim nedoázali nikam posunout! Prvního stupně civilizace dosáhla pouze Bílá rasa! A ta ho dokáže dosáhnout všude! Bez ohledu na podmínky a platí to i opačně! Pokud by např. došlo k prohození obyvatel Islandu a Haiti, do deseti let bude Haiti nejvyspělejším státem Latinské Ameriky kam bude směřovat miliony turistů z celého světa za luxusní dovolenou! A Island se promění v ostrov hrůzy, kde budou nebezpečno vystrčit nos z bunkru a negři tam budou umírat na ulici hladem a zimou! Vše je rasou! Pátek mohl Robinsonovi dělat leda a pouze otroka (nikoliv sluhu, jak se píše v románu chybně, č negr totiž nemá "právní povědomí"!), zatímco Robinson svěřivše mu duševně nenáročné práce, sám začal psát dějiny na strom! Negři ani prérijní indiáni, eskymáci či jiné přírodní národy žádné dějiny nemají ... prober se!

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.