Reklama

středa 6. února 2019

BHL a 29 moudrých

Bernard-Henri Lévy
Petr Robejšek
6. 2. 2019  blog autora
Třicet evropských kulturních osobností, mezi nimi i Milan Kundera, podepsalo dramatické provolání proti populismu. Je zajímavé tím, kdo je autor a signatáři.
Mužská Marianne

Manifest „Evropský dům v plamenech“ napsal vlivný francouzský publicista Bernard-Henri Lévy. Najdeme v něm pasáže hodné shakespearovské tragédie: „… musíme se pokusit znovu objevit politický voluntarismus, anebo přijmout, že nás obklopí a zaplaví vztek a zášť kráčející v pohřebním průvodu svých temných vášní.“ Anebo: „Dnes musíme naléhavě bít na poplach proti žhářům duše a ducha, kteří si od Paříže po Řím, se zastávkami v Barceloně, Budapešti, Drážďanech, Vídni a Varšavě chtějí zahrávat s ohněm našich svobod.“

Bernard-Henri Lévy (jeho fanoušci mu říkají BHL) nejraději ze všeho bojuje; slovy a v televizním studiu. Pečlivě neupravený účes, uhrančivé oči a bílá košile s minimálně třemi rozepnutými knoflíčky. Prostě mužská verze Delacroixovy Marianne, která stojí s obnaženou hrudí na barikádě. Jenomže na rozdíl od něj šla Marianne za své ideály na smrt.

Květnatý slovník a herecké nadání vynesly Lévymu obdiv těch, kteří jsou příliš pohodlní, zbabělí anebo hloupí na to, aby si udělali vlastní názor. Tihle lidé patří k 2. lize vzdělanců, což dokazuje jejich víra, že to, co hezky zní, je i správné a že slova o dobru uškodit nemohou. Tihle lidé nastavují Lévymu záda k tomu, aby se po nich vyšplhal k moci.

Spravedlivá válka a …


BHL má ve Francii neobyčejný mediální vliv, a proto v roce 2011 dokázal přesvědčit Nicolase Sarkozyho a Hillary Clintonovou o nutnosti zabombardovat lybijského vládce Kaddáfího do země. Dodnes si živě pamatuji, jak masivní válečnou kampaň tehdy rozjel. Měla ale jednu vadu. V jeho plamenných vystoupeních nebyla řeč o tom, co se stane po svržení tyrana.

Politici chtiví palcových titulků se tehdy nechali přemluvit k válce za „dobrou věc“. A proto Lévy nese velkou část viny na tom, že v Evropě přibyli nepřizpůsobiví cizinci, kteří chtějí žít za peníze domácích obyvatel, odmítají se podřídit jejich zvykům a budí v nich strach. Právě tenhle strach statisíců Evropanů vytvořil poptávku po protestních stranách; po oněch populistech, před kterými Lévy a 29 moudrých s takovým zápalem varují.

Samozřejmě, že je vyloučeno, aby intelektuální titán Lévyho kalibru uznal svou odpovědnost. Na kritiku, že po smrti Kaddáfího zanikl lybijský stát a vzniklo mocenské vakuum, kterým do Evropy začali proudit migranti, Lévy jen odsekne: „V Lybii jsme nemohli zničit žádný stát, protože žádný neexistoval.“ A svou argumentaci korunuje šalomounskou větou: „Ale utečenci přece vůbec nepřicházejí z Lýbie, ale ze Sýrie.“

…oprávněný nacionalismus


Lévymu vůbec nepřijde na mysl, že by to „populistické“ strany měly bez jeho válečné kampaně proti Kaddáfímu mnohem těžší a někde by možná ani nevznikly. Prostě místo sebekritiky brojí proti těm, kterým sám pomohl na svět.

Zatímco rétoricky méně nadaný zbytek národa platí účet za jeho myšlenkové úlety, našel si Bernard Lévy další objekty pro své samolibé hřímání. Před týdnem zveřejnil manifest proti nacionalismu v Evropě, ale zároveň bojuje za vznik samostatného kurdského státu. BHL je názorový chameleon. Dokáže jedním dechem kritizovat rozhodnutí pro brexit jako „vítězství smradlavého suverenismu a nejhloupějšího nacionalismu“ a zároveň stejně vášnivě podporovat boj Kurdů za vlastní národní stát. Vůbec mu nevadí, že požadavek vzniku kurdského státu je v protikladu k jeho kritice „suverenismu a nacionalismu“.

Třicet moudrých


Na konci manifestu „Evropský dům v plamenech“ Lévy píše, že na Evropu útočí „falešní proroci“. Ano, v tom má pravdu. Pojem falešní proroci dokonale sedí na něho samotného a mnohé jemu podobné. Jak to? No, proč by měli být spisovatelé v politických otázkách zvláště kompetentní a objektivní?

Když otázka zní, jak politicky reagovat na důsledky tzv. „arabského jara“, tak je názor třiceti lidí, kteří píší lepší nebo horší romány, srovnatelně cenný jako mínění třiceti známých tenistů anebo třiceti neznámých řidičů tramvají.

Všechny tři profesní skupiny mají vědomosti a neznalosti a také vlastní předsudky a zájmy. To vše ovlivňuje i jejich celkový úsudek. No tak pozor, řeknete: Spisovatelé mají přece podstatně ušlechtilejší myšlenky než ostatní. To je věc názoru. Ale nepochybné je to, že ušlechtilost myšlenek nemá nic společného s jejich pravdivostí.

Tak kupříkladu právě, Bernard Lévy je dlouhodobě přesvědčen o tom, že západní hodnoty je třeba (i násilím) exportovat do celého světa. To zní sice docela sympaticky, ale je to extrémně nebezpečný nesmysl.

Takže se ptám: Proč Lévy a jemu podobní mohou svou pravdu o věcech, kterým nerozumí, nasprejovat na každou zeď a mnohdy i za honorář, ale řidič tramvaje ji může sdělit nejvýše kamarádům na fotbale? A jak to, že je řidič tramvaje menší odborník třeba na arabský svět než ten, kdo se živí psaním smyšlených příběhů? Jenom proto, že ten druhý má větší slovní zásobu a jeho text se hezky poslouchá?

Statisíce těch lidí, kteří žijí své životy na opačné straně televizní obrazovky než Bernard Lévy, doplácí na názorové eskápady a sebestřednost těch, kteří jim vládnou mocí a slovem; tedy politiků a inteligence. Ti neznámí v ošuntělých obývácích se mohou ozvat jen jednou za čtyři roky. A mezitím musí poslouchat a nést důsledky fantazírování takových, jako je Lévy a 29 moudrých; takže vlastně trpí dvojnásob.

Jak se někdo může divit, že volí takové politické strany, které dají najevo, že jim rozumí, a které slíbí, že budou respektovat jejich vůli? A dokonce tenhle slib často i splní.

Autor je nezávislý analytik, poradce a kouč


A ještě dodatek redakce Nové republiky:

Stejně jako pod libyjskou tragédií je BHL podepsán i pod tragédií jugoslávskou, resp. srbskou. Takhle přivítali falešného proroka "západní demokracie" a jejího násilného exportu do dalších zemí mladí občané Bělehradu: "Vypadni z Bělehradu, advokáte imperialistických vrahů!"
33 komentářů :

 1. Hlupáku Dvořáku,
  Srbsko dlouhodobě usiluje o členství v EU a od roku 2012 má status kandidáta.
  https://echo24.cz/a/S5h3c/babis-podporil-rychlejsi-vstup-srbska-do-eu-to-zaplati-cr-stovky-milionu-za-stare-dluhy

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hlupák jsi ty Pepku18:17. To echo si strč v ucho a ukájej se tam:-). Víš proč? Protože se ty a několik srbskejch kolaboran setů považujete za Srbsko.

   Smazat
  2. Moc dlouho si tu špinavou tlamu neotvíral, co?

   Smazat
  3. 19:06 Nerozumím jazyku tvého kmene. Přelož to a nebo to nehul.

   Smazat
  4. pro 19:32..diskutující 19:06,je tady za obecního blba

   Smazat
  5. Pro 18:17 - Proč hlupáku? To byla tvoje řeč do zrcadla?

   Ano, Srbsko usiluje o vstup do EU. Ale EU vstup podmiňuje 1/ uznáním Kosova jako samostatného státu - tedy vynucuje "dobrovolné" vydání kusu území suverenního státu a předáním ho do rukou narkomafie a obchodníků s lidskými orgány,
   2/ dále to podmiňuje vstupem Srbska do NATO - vraha srbských občanů.

   BHL se ostudně podepsal při štvanici proti Jugoslávii a proti Srbsku. Následovalo "humanitární bombardování".

   To všechno - letecká agrese, uloupení kusu území a vydírání, tedy všechno činy odporující mezinárodnímu právu - považuje anonym 18:17 za demokracii nebo za projevy "vraždícího imperializmu", jak onen demonstrant napsal na svůj transparent?

   Tak co, zrcadlo, co ti anonyme řeklo? Hlupák?

   Smazat
  6. Bernard Henri LÉVY
   Co že mi to jméno připomíná, už vím přijmení je odvozeno od názvu jednoho ze dvou přeživších kmenů (Leva, Juda) Mojžíšova pokusu přeformátovat svět k ovládnutí vyvolenými ve jménu boha jahveho. Bylo to již dávno , ale 42 let indoktrinace v sinajslé poušti se nezapomíná ani po cca 80-ti generacích.
   Takže tento ynteletudál pracuje pro velký sion a jeho emerický poskoky a jeho slova a činy jsou předvidatelné a cíle zřejmé. Začínají se nosálové čím dál více odkopávat. Asi trpí iluzí nezvratnosti jejich činů a cílů. Budou chlapci nemile překvapení.
   DTSS

   Smazat
  7. 21:35-Ano, přesně tak BHL, je to ten neslavně proslulý trockista, jak jinak, než židovského původu, který vedl zblblé francouzské studenty proti de Gaullovi v 68. a jen proto, aby byl na místo vlasteneckého a v pravdě národního presidenta, který pozastavil členství Francie v NATO, moci dostrčen dostal kůň a poskok globalistů a Rothschildy stejně, jako Makron, vychovaný bankéř, nějaký Pompidou...a od té doby je Francie totálně v moci sionistů a výsledek je právě dnes její probíhající likvidace pomocí imigrace, kterou ta skupinka 30 převážně židovských "yntelektuálů" nemůže nechat přibrzdit...Je to stejné, jako kdyby se pod ni podepsal sám Soros, nebo JeHoVa...

   Smazat
  8. 19:05 ááá, další z Putlerových přískočů, kteří se na ulici či v socce navzájem poznají podle neupřímného žlučovitého úšklebu, vyb(p)itého mozku, kozí bradky, křivé huby, krhavých očí, převislého pupku, kosého pohledu a špatného trávení. Mnozí maj navíc odulé tváře, jak blízko strkaj tlamu k pšoukolíhni svého škaredého fýrera! - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/291912_original.png

   Kdy konečně začnete prchat do svého ráje, Chujlostánu? Tu mezi sobě rovné, smradlavý rudoprdi? - https://www.youtube.com/watch?v=9B1M3IPVcXs

   Smazat
 2. No on se producíroval i na Ukrajině. Je to takový posel spálené země. Kde se objeví, tam nastávají problémy. Dokonalý indikátor průseru.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Taký Lajčák ze Slovenska. Môj profil Ukrofil.

   Smazat
  2. Bernard-Henri Löwy... hmm, věru doopravdy DŮVĚRYHODNÉ SLOVANSKONORDICKÉ JMÉNO...

   Smazat
 3. Chudák Kundera je starý a má už v hlavě naxráno.
  Lévy je prase.
  Místo šlehačky si zaslouží kejdu.

  OdpovědětSmazat
 4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 5. Což tak vyměnit šlehačku za dlažební kostku? Šlehačka je zřejmě málo účinná.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Za šlehačku je pokuta, někde možná podmínka. Za dlažebku, pokud se trefíte, půjdete sedět natvrdo.

   Smazat
  2. 19:44 A to by jako byla tragédie, kdyby toho kripla trefila kostka!? Dotyčný by za to měl dostat metál a ne basu!!! U samozvanců, rozvrtavajících Evropu by to byl dobrý skutek.

   Smazat
 6. BHL ve francouzských médiích neustále pomlouvá Českou republiku. A vzpomeňte si jak organizoval v Kyjevě na Ukrajině Majdan. Vydával se na Majdanu za absolutní hvězdu a ve franouzských v politických diskuzích na různých francouzských stanicích se vydával za největšího odborníka Ukrajiny, největšího zastánce Porošenka a sprostě se vyjadřoval o Putinovi. BHL odehrál takto jednu z hlavních rolí v Ukrajinském Majdanu.

  OdpovědětSmazat
 7. Svět je plnej bláznů.

  OdpovědětSmazat
 8. Je sebestředný a tak si myslí že jen on má ten správný názor. Takových zdegenerovaných zvrhlých parazitů je neurekom.

  OdpovědětSmazat
 9. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
 10. Kohezní menšinové skupiny, vždy při pokusu o ovládnutí světa, se musí odkopat a pak dopadnou blbě. Pjakin již v roce 2016 tvrdil, že holokaust č. 2 je již naplánován a místo židů mají zaujmout Armeni (proto je turci holokaustovali v roce 1915 a dnes to turkům připomněli anglosasové). Vládci světa jsou nejsadističtější zrůdy satanismu a vládnou pomocí nastrčeného páníška (čím mohu posloužit?). Páníšky netřeba kaustovat, nýbrž pouze veřejně odhalit a nechat bez povšimnutí (nelézt do jejich úžerbank, neuznávat jejich prašule a nic jim neprodávat ani od nich nekupovat). Bojovat je třeba proti majitelům světa a jejich vládnoucí partě GP a to do jejich posledního genu.
  DTSS

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Psychiatra už jste zkusil?

   Smazat
  2. Psychiatra potřebuješ ty, ty troubo z 22:50...

   Smazat
 11. Jo jo ať jsou zticha nýmandi vyčůraný a jdou se bodnout s celým francouzkoněmeckem.

  OdpovědětSmazat
 12. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Fasounku,komu tu nejvic vadi jine nazory?Nastavte si zrcadlo

   Smazat
 13. Oč vlastně jde? Jde jen o to, kterou a koho propagandu přijmeme a nebo naopak odmítneme jako lživou. Český mejnstrým s pražskou kavárnou samozřejmě plavou se vším úsilím v lživé propagandě Západu, dirigované z Černého domu, Xexagonu a dalších institucí. Naopak český rozum zase plave v propagandě Východu, formované Kremlem. Vzhledem k mocenské pozici jednoho a druhého se samozřejmě uvažujícímu středu nutně jeví ta kremelská propaganda jako daleko slabší a z české víry, že máme pomáhat především tomu slabšímu než agresorovi, víra v Kreml je větší a zcela logicky, navíc i proto, že je srozumitelná. Kreml propaguje MÍR, nevede války, ani obchodní, nevyhlašuje sankce, embarga, blokády, nepořádá barevné kontrarevoluce, Majdany, šmirglové revoluce, generálské puče, nevyrábí migranty ani vzdorosamozvané prezidenty, nevede teroristické války ani po celém světě nerozmísťuje vlastní žoldnéře, neválčí ve prospěch diktatury kapitálu a ani v jeho prospěch nekrade, nedává do služeb kapitálu soudy, armádu, policii no a lidé jak nejsou diktaturou kapitálu nadšeni, tak fandí Rusku. Pohled z druhé strany, třeba české kavárny, je zcela opačný. Kavárna ví, že bez diktatury kapitálu by neměla takové prebendy, takové korupné, nemohla by si ani sama nakrást a neměla by z daní pracujících prostě tak teploučké bydlo. Tož ta musí věřit a šířit propagandu Západu, tedy diktatury kapitálu, svého chlebodárce a opatrovníka a ti hloupější z té kavárny ani nemusí předstírat, že v to věří. To je to co dělí svět, ne znalosti či víra, ale peníze: ti co jsou chudí, věří v potřebu míru a lásky, to co jsou bohatí naopak věří v potřebu války a vraždění, byť podle jejich soudu humanitárního. Zdalipak si také Himmler, Eíchmann, Mengele mysleli, že jejich život byl naplněn humanitární usilovnou prací - nebo že by byli tehdy skromnější, než jejich dnešní západní dvojníci?
  Tak co dělí českou společnost: vlastně jen peníze, peníze a zase peníze = kapitál. Kdo ho má, věří, že pokrok a budoucnost kapitalismu je ve zničujících válkách, kdo kapitál nemá, věří, že budoucnost Země je v mírovém soužití a lidství, byť skromném, ale o to přátelštějším.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jenomže historicky je právě Rusko, kde se projevuje se stále větší naléhavostí nutnost zásadní restrukturalizaci společnosti (což platí v menší míře pro celý bývalý východní blok!), aby vznikla prosperující společnost respektující principy, čehož se v této oblasti ještě plně nedosáhlo. Putin byl světovým společenstvím označen za válečného zločince a zločince proti lidskosti poté, co po uchopení moci začal vést vyhlazovací války, teror a diverze po celé planetě. Za všemi teroristickými útoky hledejte Rusko. Mohou jim poděkovat mrtví a zranění po celé Evropě a USA, ale také v Nigérii, Džibuti, Mosambiku, Izraeli, Mali, Tádžikistánu, Čadu, Indonésii, Venezuele, Peru, Egyptě, Barmě... Neštítí se používat chemické zbraně přímo v Evropě, zabírá území cizích států, sestřeluje dopravní letadla, podminovává mosty a přehrady, připravuje jadernou válku, přičemž válkami již zničil mnoho států jakými je Sýrie, Lybie, Irák, Čečna, Dagestan, Jemen, Somálsko, Kongo, Ukrajina, Moldavie, Gruzie, Arménie, Azerbajdžán, Afghánistán, Kosovo, Súdán, a další. Snaží se destabilizovat ekonomický systém světa, hackerskymi nástroji likviduje bankovní systémy, krade zlato a ukradl energetické zásoby planety, šíří poplašné zprávy, páchá diverze na výrobních systémech celého světa a ničí infrastrukturu. Požáry, záplavy, průmyslové havárie... za tím vším je třeba vidět ruskou vražednou pracku.
   Při tom všem, je napadení volebních systémů téměř ve všech demokratických zemích a dezinformační kampaň po celé planetě jen dětskou hrou na vojáčky.

   Smazat
 14. BHL je prostě hajzl placený dalšími gaunery v pozadí.Je zajímavé kolik hajzlů v jeho okolí je a i autor článku žádná konkrétní jména neuvedl.Prostě strach je sviňa.
  Osobně si myslím,že tito hajzlové chtějí jen lidi naštvat a pak tyto lidi zneužít pro své cíle-získání dobře placených koryt v parlamentech a podobných institucích.

  OdpovědětSmazat
 15. Protože opravdoví myslitelé (70 lidí v čele s Noam Chomskim) vydali Otevřený dopis k US podpoře převratu ve Venezuele, milý BHL honem honem spatlal ten manifest, co nemá hlavu ani patu a zbubnoval 30 machrů. Kundera holt nemohl odmítnout...

  To je něco jako Anticharta...

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.