Reklama

pondělí 11. února 2019

Boj o Severní proud 2 pokračuje: jak Rusko zničilo americký mnohachodový plán.


Jurij Podoljaka
11. 2. 2019      rueconomics
Poslední kombinovaný americko-francouzský útok byl, i když s obtížemi, ale odražen německou kancléřkou Angela Merkelovou. Podle jejího vyjádření k výsledkům slovní potyčky 8. února již "proudu ze strany Evropy nic nehrozí". Možná, ale, bohužel, definitivně to bude možné říci až o pár měsíců později, když bude potrubí položeno a připojeno ... Současně je třeba chápat, že Washington se prostě nemůže zřeknout dalšího boje, protože cena jeho prohry je pro americkou geopolitiku velmi vysoká.


Kdo je plynovým monopolistou Evropy?

Američané se snaží na principu "na zloději i čepice hoří" dokázat celému světu, a především Evropě, že to je Rusko, které sleduje monopolní cíle v EU.

Specifičnost trhu s plynem je taková (zejména potrubního), že dodavatel zboží nemůže samostatně zaručit dodávku zboží. Pro přivedení plynu ke spotřebiteli je velmi důležité, aby v celém potrubí nebyl žádný kohoutek, který by se mohl uzavřít.

Poprvé se o tom začalo mluvit po prvním ukrajinském majdanu, kdy prezident Viktor Juščenko, který se dostal k moci, vznesl otázku o dodávkách a tranzitu plynu do Evropy. Smlouva mezi Ukrajinou a Gazpromem, uzavřená koncem 90. let, byla pro Kyjev velmi výhodná. Každý rok přinášela zemi miliardy dolarů. Ale ani to nezastavilo nového prezidenta, aby se jí zřekl. Washington dal příkaz uzavřít kohoutek, a ten byl zavřený.

V té době Kyjev kontroloval tři čtvrtiny ruských dodávek plynu do Evropy a právě on nebyl v podstatě o nic menším monopolistou na evropském trhu s plynem než Gazprom. A pokud byl ruský finanční zájem na nepřerušovaných dodávkách modrého paliva do zemí EU zřejmý, pak zájem Američanů, kteří převzali kontrolu nad kyjevským plynovým kohoutkem, byl přesně opačný. A to nemohlo nevylekat Evropu, a především Německo.

Plán USA ohledně monopolizace evropského trhu s plynem

Podstatou amerických záměrů bylo omezit výstavbu obtokových "proudů", což bylo zcela reálné vzhledem k úplné kontrole ukrajinského systému přepravy plynu (s výstupní kapacitou 170 miliard kubických metrů ročně v západním směru) a vlivu na postoj Varšavy (k blokádě plynovodu Jamal-Evropa o kapacitě 33 miliard kubíků ročně).

Souběžně bylo předpokládáno budování v USA terminálů LNG pro dodávku paliva.

Takže Washington měl přímo či nepřímo kontrolovat většinu dodávek plynu na evropský kontinent. A tento plán začal být realizován v roce 2013 s pro USA obvyklou systematičností.

Převrat v Kyjevě jim poskytl spolehlivou a úplnou kontrolu nad ukrajinským GTS. Navíc byl Washington dokonce schopen přesvědčit nový režim, aby provedl to, s čím svého času nesouhlasil ani Leonid Kučma ani Viktor Juščenko - převést řízení ukrajinského "potrubí" přímo na zahraniční společnosti (na ty, na něž ukážou). A navíc za čistě symbolickou cenu.

Sbližování s Varšavou a její rozeštvávání vůči Německu, které pozorujeme v posledních několika letech, také není náhodou. Je zřejmé, že v případě potřeby se polský plynový kohoutek uzavře pro Berlín stejně snadno jako ukrajinský.

Mezitím již je evropská infrastruktura pro příjem LNG dávno připravena a čeká pouze na dokončení amerických zařízení na zkapalňování. Dnes je využita méně než čtvrtina.

V roce 2017 činil dovoz LNG zeměmi EU 47,4 miliardy kubických metrů, přičemž celková kapacita evropských terminálů přesahovala 200 miliard kubíků.

USA zbylo pouze zablokování výstavby obtokových plynových cest a energetika Evropy (a tudíž i ona samotná) by jim opět ležela u nohou.

Diverzifikace dodávek plynu

Evropané, ale především Němci, dokonale chápali celé nebezpečí svého postavení. Kdyby se USA podařilo přes ně přehodit ohlávku, pak by nemohla být řeč o nezávislé hospodářské politice EU.

Není divu, že výsledkem prvního ukrajinského majdanu byl plynovod Severní proud a že na základě výsledků druhého majdanu se Německo rozhodlo urychleně položit ještě jedno stejné potrubí po dnu Baltské moře.

Totéž lze říci i ve vztahu k nerealizovanému Jižnímu proudu. Washingtonu se podařilo zablokovat jeho výstavbu nátlakem na Bulharsko, ale propásl "plynový vpád Ruska" přes Turecko. Turecký proud je podobná reakce na invazi plynu USA do Evropy, jako i obě "baltská potrubí". Je to pokus jižní části kontinentu (a především Balkánu) o opuštění amerického energetického poručenství. A současně také přání Turecka stát se jižním evropským plynovým uzlem. To mu velmi pomůže při prosazování vlastních politických zájmů na kontinentu.

A neměli bychom ani zapomínat na ruské projekty LNG v Arktidě. Navzdory skutečnosti, že byly zpočátku navrženy pro dodávky paliva do zemí asijsko-pacifického regionu, již první rok provozu ukázal, že pro jejich plyn se i na evropském trhu najde místo. Již na základě výsledku roku 2019 může společnost NOVATEK počítat s dodávkou do Evropy až 8 miliard kubíků fyzického plynu za rok (v rámci cizích kontraktů).
Ale již během několika let se může dostat na evropský trh s plynem přímo, vždyť deklarované kapacity jeho projektů (a tento plyn je z 95% sjednán ještě před vypravením prvního plynového tankeru) se ukázaly být nižší než reálné, takže "nadbytečné objemy" plynu se klidně mohou ocitnout na plynových uzlech EU již jako čistě ruské.

A tak plán USA na monopolizaci trhu s plynem v Evropě byl ohrožen a hned na mnoha místech. Namísto amerického monopolu může být ve výsledku vybudován víceúrovňový systém dodávek plynu do Evropy, kdy cena bude hlavním určujícím faktorem. A tady Rusko položí Washington na lopatky.

Moskva byla schopna se domluvit s klíčovými hráči (Německem a Tureckem) a všechny pokusy o přerušení jejich partnerských vztahů s plynem ze strany ministerstva zahraničí USA zatím selhaly. K dnešku jsou tedy odraženy všechny pokusy o zmrazení výstavby nových "proudů".

Ale USA se nezastaví až do posledního dne, kdy plyn poteče novými proudy na Západ. Nemají právo se vzdávat, protože v případě porážky bude jejich vlivu na Evropu zasazen smrtelný úder. A proto pokračování bude očividně následovat.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

31 komentářů :

 1. Také je to ekonomicky logické a hlavně to platí pro kapitalismus.

  OdpovědětSmazat
 2. Jsou to namyšlený debilové a jdou pomalu a jistě do kopru, nejlepší na tom, že si to ve své tuposti ani neuvědomují. Aottj

  OdpovědětSmazat
 3. Evropa by měla ty americký diktátory , parazity a vrahy umravnit !!!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  2. 9.14 Kde se v člověku bere tolik nenávisti a zloby dokonce i k vlastnímu národu. vy musíte být opravdu oblíbený ve svém okolí. Tedy neležíte li někde tělesně postižen v nějakém ústavu. Duševně jste zcela jistě. Vybíjíte si svékomplexy tímto způsobem? Musíte být nešťastný člověk.

   Smazat
  3. To není nenávist, to je nutnost. Kručí mu v bříšku. A možná, pokud na ten blábol zareaguje ještě pár lidí, bude mít dneska na sekanou. A když se obvzlášť zadaří, dostane ten slouha i pamlsek.

   Smazat
  4. Vážený z 9:14
   Něco tak ubohého, hloupého a hlavně s realitou nemajícího nic společného jsem již dlouho nečetl. Nenávist z Vás doslova stříká, nevím jaké emoce jste schopen vzbudit ve čtenářích svých bludných příspěvků, ale mně osobně je Vás skutečně upřímně líto. Jestli nemáte místo mozku, dnes tak u žen oblíbený plastový implantát, pokuste se příště po sobě ten nebetyčný blábol přečíst.František

   Smazat
  5. Prosím NR 9.14 nemažte ať čtenáři vidí, kam až může člověk ve své nenávisti zajít. Je to jen to, jak člověk dělá z někoho ještě hnusnějšího, než je on sám. Jak zde psáno, nejen duševně, ale zřejmě i tělesně pokřivený člověk.

   Smazat
  6. 9:14 Člověče nešťastná, vy to z něčeho kopírujete, že? Že se slovo od slova už opakujete. Nebo ani nepočítáte s tím, že ty vaše slinty někdo čte? Jste placen od řádky, nebo od písmene? V každém případě byste si měl někam poznamenávat, co a na jaký server jste už plácal. Jinak vás bude mít za vola i váš zaměstnavatel. My tady na NR vás sami prásknem, jak ledabyle svoji podvratnou činnost vykonáváte. Není to poprvé, co se takhle trapně opakujete. Nikdo vás vážně nebere ....

   Smazat
  7. Rasistického nácka - tapetáře 9:14 redakce maže. kopíruje stále stejný hnus. Vlastního nemá nic. Je to jen ubohá duševní troska bez vzdělání a vychování.

   Smazat
  8. Pozor, Chujlostan není a nikdy nebude součástí Evropy, k smůle různých zdejších putleroffských agentů typu lŽIDvořák a lŽIDavid, kteří od těchto svých zločineckých sponzorů - https://img.opentown.org/store/news/180407/te-url-9f0e394ab55deec1225656a563db0bf8.jpg   dostali jediný zásadní úkol. Zatáhnout nás mezi
   a kteří by nás rádi zavlekli mezi sobě podobnou sortu
   pochcaných, zesraných a zabílýho dne se válejících ve škarpě podlidí tu - https://www.youtube.com/watch?v=9B1M3IPVcXs

   které tak či onak bude nutné zlikvidovat v zájmu civilizace!:-)))

   Smazat
  9. Pozor, Chujlostan není a nikdy nebude součástí Evropy, k smůle různých zdejších putleroffských agentů typu lŽIDvořák a lŽIDavid, kteří od těchto svých zločineckých sponzorů - https://img.opentown.org/store/news/180407/te-url-9f0e394ab55deec1225656a563db0bf8.jpg   dostali jediný zásadní úkol. Zatáhnout nás mezi
   mezi sobě podobnou sortu pochcaných, zesraných a zabílýho dne se válejících ve škarpě podlidí tu - https://www.youtube.com/watch?v=9B1M3IPVcXs

   které tak či onak bude nutné zlikvidovat v zájmu civilizace!:-)))

   Smazat
  10. P.S.: Zde je vidět lži(do)vost Dvořákova! V prvním textu je vložena zdvojená část z jiného textu, tedy nejde o žádné "kopie", ale naprosté originály, které sice vycházejí z daného ideového rámce a základu existujícímu kdesi v tapetníku (u silně rudou cenzurou postižených webů nezbytnýho), ale jsou extra ušity na každý jednotlivý rudocanc putleroffských agentů! A někdy se při tvorbě překopčí formulace z jiné reakce na jiný rudocanc, halt i mistr tesař se semtam utne ...

   Smazat
  11. 8:15 Prosím vás, MLČTE už!!!! Ty vaše žvásty nemají hlavu ani patu.

   Smazat
  12. 10:31 Jak "nemají hlavu a patu", to reálně hrozí toto! - https://www.youtube.com/watch?v=9B1M3IPVcXs

   A to v případě, že výše jmenovaní gauneři z NR nebudou zavčas zlikvidováni!

   Smazat
 4. Očekával bych větší odpor k plynovodu z Ruska do Německa od naší země. Je logické, že potom Rusové uzavřou kohoutky plynovodu přes zlodějskou Ukrajinu, který jde i k nám. My pak budem plyn kupovat z Německa, samozřejmě s patřičnou přirážkou.Že je to hloupost? Počkám si.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale i nyní platíme - Ukrajině a Slovensku, popřípadě Polsku a až bude přiveden jižní proud komu všemu? Otázka je jen, ze kterého kohoutku bude plyn pak nejlacinější.

   Smazat
 5. anonymní 22,38.
  Len sa nemýľte v tom, že Rusko je nejaký obranca ľudských hodnôt.
  Rusko je tvrdá kapitalistická krajina, ovládaná "ruskými oligarchami". Lenže tí "ruskí oligarchovia" sú vo veľkej väčšine Židia.
  Ani jeden oligarcha, a je jedno či tých pár ruského pävodu alebo väčšina židovského pôvodu nezbohatol preto, že "podporoval národ" ale práve preto, že okradol ruský národ. Čím bohatší oligarcha, tým viac okradol každého Rusa.
  Židovskí oligarchovia v Rusku okrádajú Rusko viac ako židovskí "americkí" oligarchovia v USA. Lebo v tom USA dokážu z tej sociálnej podpory a straveniek vyžiť, v tom Rusku ľudí oligarchovia okrádajú bez akejkoľvek sociálnej podpory, z ktorej by nezamestnaní dokázali vyžiť.
  Takže nemýľte si Rusko a židovských "ruských" oligarchov s pôvodnou ideológiou ZSSR.
  Oligarchovia na vrchole Ruska, začínajúc Putinom a jeho klanom, sú paraziti, zlodeji a vlastizradcovia, ktorí okrádajú každého Rusa!!!!!!!!!!

  OdpovědětSmazat
 6. 9,31
  Oligarchovia v Rusku aspon okradaju svojich,
  kdezto tvoji oligarchovia z USA sa uz neuspokoja s okradanim svojho obyvatelstva, v USA, ale okradaju cely svet.
  A Rusko im lezi v zaludku, chceli by aj tam kradnut.
  Preto tioe sankcie a vsetko mozne okolo toho.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 9,31
   ja nechcem aby ma okrádal žiadny oligarcha.
   Ja nechcem babiša, ja nechcem Fica a spol, ja nechcem amerického kapitalistu, ja nechcem žida v úlohe "ruského" oligarchu.
   Jediné čo chcem je úplný reštart spoločenského systému.
   Aby nový nabral všetko najlepšie z kapitalizmu, komunizmu, socializmu, feudalizmu atď. a vytvoril niečo čo je v prospech celého obyvateľstva planéty.
   Toto čo chcem ja určite nechce ani americký kapitalista, ani "ruský" oligarcha, ani žiadny kapitalista.

   Smazat
  2. 10,14
   Tak to ti potom ostava jedina vec.
   Zobudit sa, prestat snivat,
   pripadne vybrat ruku zo šerbla,
   a zistis, aka je realita.

   Smazat
 7. Jak se ale taková politika USA srovnává s kapitalismem a volným pohybem zboží? A zrovna u tak zásadního zboží. Nebo snad někdo brání americkému plynu ve vstupu na Evropský trh? Vždyť ať postaví euroamerický plynovod či dokonce ropovod. Je něco, co by USA nedokázaly?
  Takže jsou to politické, strategické zájmy: když já, USA, budu poškozovat druhé, vydělám na tom sám. A když to dokáži svými výhružnými a vyděračskými řečmi, bude to skoro za babku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V otazke plynu z Ruska netreba zabudat na to, ze USA mali v plane sprivatizovat za babku ukrajinsky plynarensky priemysel, cize aj tranzitnu ruru na plyn do Europy.
   Az potom by bola Europa ohrozena. Amici by boli diktovali cenu plynu, a Europa by bud musela akceptovat ich ceny za tranzit, alebo mrznut.
   Vdaka vysokym cenam plynu by zdrazela aj vyroba v podnikoch, teda aj cena finalneho vyrobku.
   A o tom amikom slo.
   Tym ze Nemecko a Rusko vybuduju novu trasu pre plyn, vyjdu amici na prazdno, a k tomu este aj o moznost vysierat Europu cez plyn.
   Preto ta hysteria okolo Ruska.
   Zuby im klapli na prazdno.

   Smazat
 8. 9:14 Jdi už s těmi blitinami do řiti, ubožáku. Jestli máš pořád nutkání, tak si ho vyhoň nad mapou USA, ale tady neotravuj, ty Jando.

  OdpovědětSmazat
 9. Nevím , nevím ale položit plynové potrubí na dno moře v délce víc než 1000 km není žádná sranda . je to něco jiného než to zahrabat do země na souši . Tam je ještě jakási možnost ochrany a opravy v případě havárie . Jak budou asi probíhat opravy na dně moře nebo nedej bože po teroristickém útoku ? Bral to někdo v úvahu ? Je velmi pravděpodobné , že Ukrové se s tímto projektem nikdy nesmíří , stejně jako s Krymským mostem .Ten si ale Rusové dokážou pohlídat a tak se jejich pozornost zřejmě přenese k tomuto plynovodu Nord Stream . Nehledě k tomu , že tento plynovod je též trnem v oku USA a tak je docela pravděpodobné , že Ukrové dostanou od nich požehnání k útoku na toto dílo s vydatnou pomocí a podporou . Rád bych se mýlil , ale v dnešním zdivočelém světě lze očekávat i toto .

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ak by Ukrajina nieco take urobila, bolo by to jej posledne dielo pod nazvom Banderistan.

   Slovensko by uz nehranicilo s Banderistanom, ale
   s RUSKOM.

   Smazat
 10. Ti Američané - to jsou jen šašci a hovada!!Všichni se jim musí smát...Jsou to ubožáci,co umí jen mávat pěstičkama a vyhrožovat...Jsou komičtí.

  OdpovědětSmazat
 11. Astronomicky a nesplatitelně zadlužené USA jsou politickou rakovinou světa!! Proto se snaží rozpoutat válku za každou cenu, protože už jim nic jiného nezbývá, myslím tím současnou politickou reprezentaci USA a nikoliv obyvatele USA!! Ti jsou pouze "zblblí" konzumem a vysokou nadspotřebou, což se týká také obyvatel EU!! Budeme muset brzdit, jinak Zeměkoule havaruje! Máme jenom ten jeden svět, který až spotřebujeme , nepůjde zmačkat a odhodit do koše!! A to nejsou nějaké "zelené" kecy , ale realita, ke které se blížíme mílovými kroky.

  OdpovědětSmazat
 12. ...nedělejte si iluze o konzumu a vysoké nadspotřebě...statisticky je to pravda ale týká se to jen pár procent amíků...jinak jich má spousta vysoko do žlabu...a na severu, jak jsem viděl ..jedna fabrika vedle druhý a všechny prázdný...to jsou ty, co se tam honěj ve filmech mafiáni s auťáky a střílejí po sobě...žádný kašírovaný kulisy ale americká realita...

  OdpovědětSmazat
 13. Ruský plyn je pro USA důležitý ze dvou důvodů, Jednak to skutečně oslabí Rusko a druhak to oslabí ekonomickou konkurenci v Evropě a pomůže to samozřejmě i dodávkám amerického plynu do EU. Amerika first znamená totální ekonomická válka ve prospěch USA s možností přesahu až do války skutečné.

  OdpovědětSmazat
 14. Thanks for sharing, nice post! Post really provice useful information!

  Giaonhan247 chuyên dịch vụ nhận order pandora úc từ tổng hợp trang web mua hàng mỹ uy tín cũng như dịch vụ mua nước hoa pháp chính hãng từ dịch vụ mua hộ hàng mỹ uy tín giá rẻ.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.