Reklama

úterý 26. února 2019

Čertovo kopýtko pirátského návrhu penzijní reformy


Radim Valenčík
26. 2. 2019   blog autora
Předpoklad, že se kolem toho, co dělat a českým penzijním systémem, rozpoutají vášnivé diskuse, se ukazuje jako oprávněný:


- O jedné příčině se všeobecně ví: Byť i příštích třicet let může být současný systém poměrně stabilní, po uplynutí této doby by mohl ztratit svoji udržitelnost. Čím dříve se připravíme na nezbytné změny a čím dříve je začneme realizovat, tím efektivně a s menšími riziky tyto změny proběhnou.

- Je tady ovšem ještě jedna příčina, o které se záměrně tolik nemluví: Poměrně stabilní průběžný systém penzijního pojištění je tučná kořist, které se lze zmocnit tím, že ho vytunelujeme. Stačí, když se nějak podaří prosadit přechod k fondovému systému a udělat z Česka skládku toxických finančních aktiv. Tak, jak se to podařilo na s různou mírou perverze na Slovensku, v Polsku a zejména v Pobaltí. V období, kdy výrazně roste riziko globálních turbulencí na finančních trzích, by bylo "vyfondování" penzí téměř jisté. A jde ještě o jeden moment – Češi si až příliš vyskakují, takže když se podaří starší lidi uvrhnout do existenční nouze, spojí se "příjemné s užitečným": Globální gauneři se nabalíkují a starším lidem se "zatne tipec".

O tom, že toto riziko skutečně hrozí, podali svým vlastním příkladem svědectví i Piráti. Strana, od které se očekávalo, že se bude snažit zůstat "nezkažená" a že možná bude přijatelnou alternativou vůči selhávajícím tradičním politickým stranám.

Velmi mě zklamal návrh penzijní reformy, který Piráti představili, mj. shodnou okolností právě v době, kdy jsem na dané téma poskytl poměrně důležitý rozhovor pro Parlamentní listy, viz:

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Tyrani-lidi-ulet-Zkuseny-ekonom-Valencik-hovori-o-silenych-napadech-na-reformu-penzi-a-nabizi-vlastni-reseni-571352

Uveřejňuji celý článek z Novinek, ve kterém o návrhu Pirátů i o ohlasech na něj informují. Jednak proto, že toho nejdůležitějšího si v kritice návrhu Pirátů nikdo nepovšimnul (přitom se jedná o známou a zásadní věc), jednak proto, že to, k čemu došlo, poskytuje cenný pohled na zákulisí současné politiky. Článek o návrhu pirátské reformy odlišuji barvou, to nejdůležitější zvýrazňuji tučně:
Penzijní systém by se mohl rozšířit o státní důchodový fond, ve kterém by si lidé mohli dobrovolně spořit na důchod a který by zaručoval stát. Počítá s tím návrh, který svým kolegům Pirátům předložil poslanec a člen důchodové komise ministerstva práce Tomáš Martínek.
Šéfka sociálního výboru Sněmovny Radka Maxová (ANO) takový krok nezavrhla, ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) si počká na detaily. Na rozdíl od spoření u soukromých společností, kde už je zapojeno 4,5 milionu lidí, by stát vložené prostředky garantoval.
"Piráti podporují možnost zřízení státního důchodového fondu s osobními konty poplatníků sociálního pojištění pro dobrovolné spoření nad rámec povinného sociálního pojištění inspirované Norskem či Švédskem," navrhuje Martínek.
Fond by měl být veden u ČNB a spravován státní institucí, jako je např. Česká správa sociálního zabezpečení. Výnos ze spoření by měl být ve výši inflace.
"Pokud by občan chtěl využít naspořené prostředky ve státním důchodovém fondu před splněním podmínek řádného důchodu, mohl by vybrat pouze peníze, které vložil, bez zhodnocení," napsal Martínek. "Výjimkou s možností plné výše výběru by byly případy, kdy by chtěl střadatel využít dané prostředky na zajištění své potřeby bydlení,"  dodal.
Peníze by si na účet mohl posílat každý občan kdykoliv, poukázat by na něj mohl také přeplatek na sociálním pojištění. Přispívat by mohli i zaměstnavatelé, kteří by si to odečetli z daní.
Zaměstnavatelé v rizikových povoláních, jako jsou horníci, by podle návrhu odváděli za své lidi vyšší sociální pojištění nebo jim přispívali do zaměstnaneckých fondů.
Průměrný důchod by měl přesahovat více než 40 procent a minimální důchod 30 procent průměrné mzdy. Penzistům by měla zůstat možnost odejít do předčasného důchodu, který by byl adekvátně krácen. Piráti by chtěli prosadit zrušení zákazu práce v předčasném důchodu.
Stát by měl víc podporovat osoby, které se rozhodnou odchod do důchodu odložit. "Celkově by tak měla být věková hranice odchodu do důchodu spíše orientační," napsal Martínek. Dnes platí nejvyšší věková hranice pro odchod do důchodu 65 let.
Maláčová si počká, až jí Piráti hotový návrh představí. "Mojí úlohou je teď hledat taková řešení, která budou mít podporu napříč spektrem, aby se nám podařilo v důchodovém systému postupně napravovat nespravedlnosti," sdělila Právu.
"Nižší penze žen, dřívější odchod pro náročné profese, příjmy systému, aby byla zajištěna mezigenerační spravedlnost pro současné seniory, ale i budoucí generace, a spravedlivé vdovecké a vdovské důchody," dodala Maláčová.
Poslanec KSČM Jiří Dolejš má výhrady. "Penzijní účet spravovaný ČNB nemá moc logiku v průběžném systému, kdy nelze kapitalizovat zdroje. Garance státu jsou a musí zůstat samozřejmostí i přes diskusi o osamostatnění účtu zmíněném v programovém prohlášení vlády. Otázkou je, jaký vlastně penzijní systém piráti chtějí. Tady není půda pro nepromyšlené experimenty," napsal Právu.
Předseda SPD Tomio Okamura Právu řekl, že primární problém podle něj je, z čeho se budou důchody financovat. A jaký model nastavit, tj. zda důchody budou solidární dávka, nebo zásluhové, a nakolik tu bude průběžné financování případných schodků od státu," uvedl.
Směr, jakým se Piráti ubírají, se nelíbí první místopředsedkyni TOP 09 Markétě Pekarové Adamové. "Jakékoliv ručení státu za soukromé vklady je z hlediska státního rozpočtu nereálné. Navíc se něco takového neslučuje s funkcemi ČNB, proto je tento směr uvažování pro nás neakceptovatelný," napsala Právu.
Podle poslance ODS Jana Skopečka se musí každá reforma penzí opírat o zdroje z vlastního spoření lidí nebo jejich investic. "Stát by si měl hrát na spořitelnu v co nejmenší možné míře. Jeho role by měla být v průběžném systému a to, co si člověk spoří, by mělo být prostřednictvím bankovních společností," sdělil Právu.
Viz: https://www.novinky.cz/ekonomika/498007-pirati-ladi-reformu-penzi-za-uspory-ma-rucit-stat.html

K tomu jen stručný komentář:

Návrh je buď nesmysl, nebo otevírá cestu lumpárně. Nesmysl je proto, že pokud má někdo zájem takto spořit, může si už dnes pořídit státní obligace, což je plný, ale standardní ekvivalent návrhu. Čertovo kopýtko návrhu spočívá v tom, se od "nevinného nesmyslu" může přejít k tomu, že se o příslušné odvody do "státního fondu" nabídne snížení příspěvků do průběžného systému a tím se tento systém destabilizuje. Následně se pak nabídne jako "výhodnější alternativa" dát peníze místo do "státního fondu" do státem povolených soukromých fondů s očekáváním "vyšších výnosů". Piráti snad ani nevědí, s čím si zahrávají.

Celá věc má ještě jeden aspekt. Před rokem mě Piráti požádali o rozhovor a následnou besedu k problematice penzijního systému. Prezentoval jsem na ní náš návrh, viz:

https://www.piratskelisty.cz/clanek-1913-ppu-duchody-v-dobe-inovacnich-vln

Okamžitě na to reagoval časopis tzv. "Svobodné fórum" článkem, kde o mě uveřejňuje následující (opět článek odlišuji velikostí a barvou):
Soudruhu milicionáři, vítejte u Pirátů
A teď už se obloukem, s mrazivým větrem z levoboku, vracíme k Radimu Valenčíkovi, sympatizantu spolku Ne základnám a signatáři jejich výše zmíněného úpěnlivého provolání ke komunistům – vyhodili nám špiony, soudruzi, dělejte něco.
Na facebookovém profilu Ivana Bartoše se dozvídáme, že na pozvání Pirátské putovní univerzity Radim Valenčík přednášel o důchodové reformě.
Dobrá, je vysokoškolský pedagog, matematik, absolvent Oděské univerzity, je docent, kandidát věd z Ústavu pro filozofii a sociologii. O sociálním a důchodovém systému tedy zřejmě ví hodně. Ale to je snad u nás jediný, aby bylo nutno zvát si zrovna bývalého předlistopadového i polistopadového komunistu, o kterém se navíc ví, že byl i členem Lidových milicí?
O uvažování doc. Valenčíka, CSc. leccos vypoví i fakt, že publikuje články typu "Goebbelsovská totální válka poslankyně Němcové". Ta ho rozlítila názorem, že když prezident Zeman na ruské nařčení, že ČR je možným původcem smrtícího jedu novičok, odpoví servilním hledáním tohoto jedu na našem území, jedná se o velezradu.
"Valenčík je komouš," sdělil lakonicky jeden z diskutérů na fb stránce předsedy České pirátské strany Ivana Bartoše. A co na to vrchní Pirát Bartoš? "A premiér STBák."
Nakonec proč ne. Má to logiku. Takovou pirátskou. Komouš jim přednášel, estébákovi pomohli ve sněmovně už leccos prohlasovat.
Nemá soudruh Valenčík náhodou ještě ve skříni milicionářskou uniformu? Že by z ní napříště vyklepal kuličky naftalínu a hodil ji na sebe. To by přece bylo pěkné, co říkáte? No, a příště by mohl u Pirátů přednášet třeba Milouš Jakeš.
Viz: http://forum24.cz/piratska-plavba-od-ultralevicaku-pres-antisemity-az-k-putinovcum-a-dokonce-milicionarum/

Místo argumentace kádrování založené na nepravdě. Ale na Piráty to asi stačí. Výsledkem je, že místo práce na tom, jak problém penzí řešit, se navrhují zneužitelné pitomosti.

Snad ještě k tomu, jak to bylo ve skutečnosti. Uvedu to stručně v bodech a tak, aby si to každý mohl ověřit:
1. Vstoupil jsem do LM v 80. létech, když mě podruhé vylučovali z KSČ za "kritické názory". Tehdy za mnou přišli dělníci z místní jednotky LM (přednášel jsem na stranických školeních i mezi dělníky) a nabídli mně, že mě vezmou mezi sebe a budou mě podporovat. Dělníků jsem si vždy vážil a vážím. Mj. i proto, že jsem několikrát o prázdninách od svých 16 let pracoval na lince v brněnském Zetoru a dobře jsem je znal. Jejich myšlení, jejich charakter.
2. To, že vstupuji do LM a proč tam vstupuji, jsem řekl jasně jak při přijetí do LM, tak svým kolegům v práci, svým studentům, známým i rodině. Byl jsem přesvědčen o nutnosti zásadních změn a také o tom, že se podaří zabránit tomu, aby došlo ke zneužití poctivých lidí, tedy příslušníků LM. To, jaké jsem měl názory, si může každý ověřit například v časopise "Politická ekonomie" od roku 1981, kde jsem měl každý rok nejméně jeden článek. Mimo jiné – v polovině 80. let mně základní organizace KSČ zakázala v tomto časopisu publikovat. Bylo to něco tak absurdního, že jsem toto rozhodnutí ignoroval. Když mě známí pozvali do diskusního pořadu "Svět moderního myšlení", vystoupil jsem tam spolu s kolegy tak, že pořad byl po třech prvních a sledovaných dílech zakázán. Zdůrazňuji, že jsem vždy věřil a věřím v to, že přirozenou tendencí vývoje společnosti je, aby se stále více naplňoval princip, podle kterého je svobodný rozvoj každého podmínkou rozvoje všech – jako kritérium skutečné humanity i ekonomické efektivnosti systému.
3. Po listopadu nikoho ani nenapadlo mě za to, jakou roli jsem sehrál, kritizovat, protože bylo vše dobře známo.
4. Teprve v roce 1997, když už ubývalo pamětníků, proti mně byla vedena kampaň s cílem diskreditovat vyloučit mě z ČSSD. Případ pod tlakem sdělovacích prostředků řešila Ústřední kontrolní komise ČSSD. Napočítal jsem na dvě stě článků a rozhlasových či televizních relací proti mně. Mohu ujistit, že (mj. i v důsledku tlaku medií) mně komise nebyla příliš přátelsky nakloněna. Navíc tehdejší lídři ČSSD slíbili, že mě z ČSSD vyloučí. Nakonec bublina praskla, protože se ukázalo, že to bylo úplně jinak.
5. Součástí kampaně proti mně byl tehdy i publicistický pořad "Milicionář", natočený ČT v době kampaně. I když byl natočen proti mně a neměl jsem možnost se vyjádřit k obviněním, která tam byla vznesena, řada lidí mně blahopřála, protože pořad nakonec vyzněl v můj prospěch. V pořadu jsem mj. uvedl, že na Václavském náměstí jsem s kolegy z naší jednotky byl v první den Palachiády. Ve vycházkové uniformě. Řídil jsem se přesně tím, co nám bylo řečeno – totiž, že budeme diskutovat s lidmi, kteří se tam shromáždí. Proč ne? Když jsme tam přijeli, přešel jsem přes silnici a diskutoval s lidmi, kteří se v horní části Václaváku shromáždili. Řekl jsem jim, že v LM je většina lidí, kteří se nenechají zneužít a že změny jsou nezbytné, zkrátka že do toho půjdeme s nimi. (Nebyl jsem ani naivní, ani blázen, strach jsem sice měl, zda pro mě nepřijedou, ale věřil jsem těm, s nimiž jsem byl v kontaktu a celkem správně jsem odhadl vývoj názorů jejich i těch, kteří byli "byli na druhé straně".) Fakt je, že krátce na to byla naše jednotka odvelena a pak došlo k zásahu Pohotovostního pluku, z čehož jsme byli dost rozpačití či spíše znechucení.
6. Bylo hodně lidí, kteří mně nevěřili nebo nechtěli věřit, že jsem šel mezi demonstranty a řekl jim, že jsme na stejné lodi. Až to potvrdil historik architektury Zdeněk Lukeš poměrně nedávnost 14. ledna tohoto roku přímo v hlavní zpravodajské relaci (Událostech v 19.00) České televize, viz:
https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097181328-udalosti/219411000100114/video/668733

Dokonce ukázal zápisníček, kde si to poznamenal a kde si to lze přečíst i na obrazovce.

7. A jak to celé dopadlo? V listopadu 1989 do toho šla nekomunistická i vnitrokomunistická opozice společně. Ať se to dnes komu líbí nebo ne. K tomu jsem zrovna dnes uveřejnil pár řádek:

http://radimvalencik.pise.cz/6650-teorie-dneska-teorie-r-68-89-a-dnes-ii-105.html

A LM se nenechaly zneužít, viz třeba i tento významný dokument České televize:

http://radimvalencik.pise.cz/5495-lidove-milice-v-ceske-televizi.html

Dávám přednost argumentování před kádrováním. Kádrováním trpí pravda.

Zpět k penzím:

Cokoli dobrého se může podařit jen s podporou veřejnosti. Ale krok musí udělat i normální lidé a snažit se trochu používat rozum. Nejvíce mě zamrzel tento komentář k mému rozhovoru o penzích v Parlamentních listech:

"Měl bych asi 10 výhrad. Shrnu to: chcete sofistikovaně, odborně a demo demokraticky vyjeb*at s lidmi."

Pokud má někdo takto předem zaujaté a zatemněné uvažování, je snadno zneužitelný. Proto budu vždy znovu a znovu apelovat na používání rozumu.


- - -

Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/6659-certovo-kopytko-piratskeho-navrhu-penzijni-reformy.html

54 komentářů :

 1. Penzistů je nejvíc, to je slušný potenciál, aby se sebou vyjebávat nenechali. Obzvlášť, když je tendence omezovat zásluhovost.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No, děsím se toho, že tu budou rozhodovat penzisti, které zcela sobecky zajímá jen jejich co možná nejvyšší důchod a po nás potopa.

   Smazat
  2. 9:45 Pochybuji, že většinu lidí v seniorském věku "sobecky zajímá jen jejich co nejvyšší důchod a po nás potopa". Většina z nich přece má děti, vnuky a pravnuky, kteří, dříve či později, také budou seniory...
   Otázkou ovšem je, zda na ty penze pro ně vůbec bude ?! Za to ale nebude moci naprostá většina dnešních seniorů ale současní politici, kteří v našem státu zničili průmysl, zemědělství, řemesla, atd.

   "Pozoruhodnou" rychlostí zmizela z našich médií, pokud tam v některých vůbec byla, včerejší informace ĆT 1 o uvažovaném zrušení státních plateb zdravotního pojištění za děti, nemocné, seniory apod...
   Otázkou je, kolik lidí si vůbec uvědomuje příčiny a dopady této "změny", s kterou přichází Babišova vláda právě nyní ?!

   Smazat
  3. 09:45 Vy budete jinej! Určitě platíte sociální pojištění, jenom proto, abyste jednou dostal almužnu "zhodnocenou" inflací. Ta potopa tu nebude po důchodcích, ale po těch, co to tu vedou.

   Smazat
  4. Hmm...no ono to s tou zásluhovostí je diskutabilní. Tak například úředník, který celý život dělá velký kulový a vymýšlí akorát zbytečné ko*otiny které otravují normální lidi a bere za to třeba 60000 měsíčně by podle vás potom měl větší důchod jako někdo, kdo dělá potřebnou, tvrdou a špatně placenou práci, jen proto, že ho jeho zaměstnavatel ojebává, protože by podle vaší logiky byla větší "zásluhovost" na straně zbytečného ouřady???

   Smazat
  5. Jak je nekde nejakej vetsi obnos penez, majetku patricim lidem tak se to vykrade !!
   Cast vykrade vlada /kazda !!/ a cast
   dostanou korporace ..

   Smazat
  6. To: Kastelan26. února 2019 18:41. Máte docela naivní názory. Mám mezi známými několik úředníků na obecním úřadě a hrubého vydělávají polovinu. Zbytečné kokotiny si nevymýšlejí oni. Pouze se musí do písmene řídit zákony, které schválili poslanci, které jste pravděpodobně volil i Vy. Mimochodem - až vám soused začně tajně na Váš pozemek začně pouštět nějaké sajrajty, tak víte kdo to bude prověřovat? Policie ne, ta na to nemá odborné znalosti. Bude to úředník obecního úřadu s profesními znalostmi vodaře. ten, kterého byste nejraději vyhodil. Tak jen ať Vám potom soused dál ty fekálie na pozemek pouští, dobře Vám tak.

   Smazat
  7. Ještě "skvělejší" nápad má Schillerová, aby stát přestal platit zdravotní pojištění za důchodce a děti a platili jej za ně ti co mají nějaké příjmy. Až se zase zvýší nezaměstnanost a příjmy poklesnou, zdravotnictví se bude postupně likvidovat, i pro ty vydělávající. Anebo už je stav státních financí po těch darech Babiše kdekomu tak zoufalý, že nám ta financiérka prezentuje takové zhovadilosti?

   Smazat
  8. Paní Schillerová je génius, každý potenciální důchodce by si měl zajistit majetného sponzora a nepočítat s pravidelným důchodem od státu. Rafinovanějším řešením je doutnající návrh na odebrání st.platby na zdravotní pojištění pro důchodce. V době, kdy nejméně 10 let nebyly důchody valorizovány o infaci (velmi skromný výpočet 2%×10= 20%) se reálný důchod snížil o pětinu. Přitom spotřební košík důchodců je více zatížen i cenami ve zdravotnictví, potravinách, nájmech, energiích. To jsou ceny životně nezbytných nákladů, naopak zlevněné pračky a televizory důchodce nezachrání. Není tajemství, že starostové mají své politické zastoupení v parlamentu dokonce i piráti a důchodci nic. Paradon v minulém století je chtěl zastupovat pan "brokožrout", ale to se jaksi nepovedlo. Tak jsou důchodci vydání na milost a nemilost ostatním stranám, které je vlastně nezastupují. Chce to nalézt vitálního, neúplatného důchodce vybaveného rozumem a razancí. Tolik můj názor budoucího důchodce.

   Smazat
 2. Kádrováci dosud nevymřeli.
  A pokud by ano, pak je nahradí kádrováci kádrováků!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 9:41 Kádrováci už "nejsou", teď jsou referenti lidských zdrojů...
   https://scholar.google.cz/scholar?q=referent+lidsk%C3%BDch+zdroj%C5%AF&hl=cs&as_sdt=0&as_vis=1&oi=scholart

   Smazat
  2. Ale kádrováci a politruci se přestěhovali do médií hlavního proudu. A jebů a jebů, lebo sami sů kokoti!

   Smazat
  3. Tak aby bylo jasno. Ti penzisti si na svůj důchod šetřili po celý život. Protože pracovali. Nebloumali po úřadech práce a nechytračili jak stát očůrat, zachránit peníze, které je třeba odevzdat do daní apod. No a nakonec to co si našetřili prošustrovaly předchozí vlády, které si z důchodového fondu "půjčovaly ale nevracely. Takže vyhrnout rukávy a hurá do práce a třeba i zadarmo jako jsme chodili my na akce "Z" a další.

   Smazat
 3. Teda, nejsem žádný vědátor, ale přesto si dovoluji navrhnouti:
  -Stanovit část pobíraného důchodu podle toho, kolik do státního rozpočtu odvádějí na daních potomci penzisty.
  - Vychoval jsi, dědku, kvalitní, dobře vydělávající občany? Tož užij si důchodu, zasloužil ses.
  - Na děti nedbals? Jsou z nich fetky, povaleči, darmojedi? Tož to máš smůlu.
  - A ty, stařenko, žádné děti nemělas, ale vychovalas cizí? Jako o vlastní ses starala? A tvoji pastorci jsou pořádnými lidmi? Tož proč bys na stáří strádala? Přisypáno dostaneš! Však je z čeho, když tvoji potomci jsou slušnými a pořádnými lidmi.
  A co ty, občane bezdětný? Ty tenhle díl k penzi nedostaneš. Výdaje s dětmi jsi neměl, tož sis určitě našetřil, že?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tohle vždycky a líp plnila rodina.

   Smazat
 4. Na důchod našetřit nelze.
  Obyčejně člověk pracuje asi tak 40 let. Kterých 40 let po sobě jdoucích si československá (česká) koruna udržela svou hodnotu?
  A uvažujte třeba posledních 100 let,od roku 1918...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Čechu, Čechu.... Na důchod se nešetří hotovost, ale INVESTUJE se. A naprosto základní věcí je mít na stáří VLASTNÍ malé, úsporné, plně opravené bydlení. To je naprostý základ. Pak už člověku stačí minimum.

   Smazat
  2. 9:57 Nezlobte se, ale vůbec nevíte, o čem to píšete.
   I investice do nemovitostí, zlata, obrazů, atd. má v případě "krize" jen pouze zlomek hodnoty, za kterou jste ji koupil. V některých případech je i "neprodejná"...

   Smazat
  3. Navíc je to pro mnoho lidí jen panská rada typu "Není na chleba? Nevadí, jezte koláče!"

   Smazat
  4. Kdo rika ze by si clovek mel setrit v korunach? Potazmo v jakekoli fiat mene?

   Smazat
  5. 11:02 Nevím přesně, co máte na mysli pod pojmem "fiat mena"? Mohu vás ale ubezpečit, že v případě velké světové krize, vám žádná "fiat mena" nepomůže. Zvláště, když ji budete mít uloženu v některé "spolehlivé bance"...

   Smazat
  6. 10:18

   Já právě na rozdíl od vás dobře vím o čem píši. Ale nic vám nenutím, dělejte jak sám myslíte. Tzn nedělejte nic. Pak si ale nestěžujte.

   Smazat
  7. Na nas toho moc nevymyslite ,at jiz si myslite ze jste koumaci ,my jsme koumaci zidi- lzidi a dalsi chytri co davaji vam praci gojimove .Proto soupejte nohama do rytmu na znameni s hury na pistalu.Navic lze jezdit sroubovici po prdeli ,ale to jen na povoleni
   Vas Pritel Kleberstein Moshe Ari
   Venco ty chytacky s jizdnim kolem jsou opravdu k popukani to vymyslela redakce?? V tom pripade se jedna o poruchu mozku a mozna by pomohl pobyt u Davida na trinatce v Bohnicich Tepla studena a studena a studena a bic ze zadu

   Smazat
 5. "Pozoruhodnou" rychlostí zmizela z našich médií, pokud tam v některých vůbec byla, včerejší informace ĆT 1 o uvažovaném zrušení státních plateb zdravotního pojištění za děti, nemocné, seniory apod...
  Otázkou je, kolik lidí si vůbec uvědomuje příčiny a dopady této "změny", s kterou přichází Babišova vláda právě nyní ?!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 09:57 V tom případě by je volil jenom absolutní blb. Co by takovým ženským z důchodů ve výši 8000 kč zbylo?

   Smazat
  2. 10:44 Ti, kteří o tom ve zprávách na ĆT 1 mluvili, novináři i politici, tvrdili, že vzniklý rozdíl v platbách zdravotním pojišťovnám zaplatí zvýšeným zdravotním pojištěním pracující osoby...
   Otázkou je, jak dlouho ?! Dříve či později "se zjistí", že to nestačí a tak se "zdůvodní", že zvýšené zdravotní pojištění budou platit všichni, bez rozdílu !!

   Smazat
 6. Jedním z důvodů, proč je v Česku méně té opravdu chudé chudiny je právě to, že ohledné penzí jsme zatím ještě neskočili na špek finančním korporátům a jejich politickým loutkám.

  Ale bude stačit jedna noc podobná té, kdy Kalousci darovali církvím stovky miliard z našeho dědictví.
  A bude vymalováno.
  Kalousci rozdali naši minulost.
  Další Kalousci rozdají i naši budoucnost.
  Nedělám si iluze ani o politicích, ani o stupidech, kteří je volí a pořád budou volit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Oni ti Špidlové se činili. A co úřednické vlády?

   Smazat
  2. 10:12 Tohle je - bohužel - nejpravdivější postřeh z celé diskuse :-(

   Smazat
 7. Piráti by neměli být v PS dvacetiletý poslanec ví o životě kulový.

  Antisociální blbečci:
  http://svobodnenoviny.eu/mama-a-tata-jsou-zpatecnicti-prichazi-rodic-1-a-rodic-2-aneb-kdyz-se-humor-meni-ve-smesne-desivou-realitu/

  OdpovědětSmazat
 8. Tak nevím, je tu někdo, kdo by si vzpomněl na nějakou úspěšnou reformu čehokoli?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 11:18 Nevím, zda se v případě zavedení sociálního a zdravotního pojištění dá hovořit přímo o úspěšných reformách, ale naši předci by mohli vyprávět, když ve stáří neměli žádný důchod, ani na lékaře...

   Tím "pozoruhodnější" je, že v současnosti tyto "reformy" mnohým "reformátorům" zřejmě vadí a chtěli by vše navrátit "do pravěku". A mnozí občané jen "zírají"...

   https://cs.wikipedia.org/wiki/Soci%C3%A1ln%C3%AD_zabezpe%C4%8Den%C3%AD_v_%C4%8Cesku
   https://slideplayer.cz/slide/12439842/

   Smazat
 9. Myslel na budoucnost a pošel hlady. Kdo? Český důchodce, z jehož daní v klidu dožily celé generace jeho předchůdců.

  OdpovědětSmazat
 10. Jiří Jírovec26. února 2019 13:02

  Střety o důchodovou reformu jsou směšné. Hloupí politici nejsou schopni pochopit hloubku problému a akademici všech proveniencí (je jedno jestli se jmenují Potůčkové, Vostatkové nebo Valenčíkové) s nimi hrají svoji obživnou hru. K ničemu jinému nemají dost odvahy.

  Jsou schopni vytvořit matematické modely, jimiž dokazují, že za 30 let cosi nebude fungovat. Je to falešné, protože přece nevědí, jak bude lidská společnost fungovat třeba za rok. Může prasknout hypotéční bublina, zkrachovat automobilový průmysl (kolik bude stát infrastruktura pro dobíjení elektromobilů?), a nebo bude nutné vyprázdnit arsenály pro nové zbraně.

  Akademici odmítají připustit, že:

  1) Důchodová reforma je jen součástí zabezpečení občanů ve stáří;

  2) Jakékoli řešení sociálních problémů musí začít u těch nejchudších;

  3) V Česku nelze nic dosáhnout bez dramatického zásahu do bytové
  politiky; a

  4) Zabezpečení občanů ve stáří vyžaduje přerozdělení bohatství ve
  společnosti.

  Akademici se hrozí adjektiva "nezásluhový". Bojí se zmínit, že hlavním zjištěním Potůčkovy komise bylo, že nelze předat důchodový systém do soukromých rukou. To byl přece důvod, proč byl zrušen podvod zvaný II. důchodový pilíř.

  Netroufnou si kritizovat výdaje na zbrojení. Takové miliardy je nezajímají.

  V Česku je kolem 10% lidí na hranici chudoby. Kolik jich bude za 5 nebo 10 let? Politiky to nezajímá, chudí většinou nevolí. Akademici se vyhýbají analýze příčin tohoto stavu.

  Jiří Dědeček, kdysi zpíval:
  Má holka je chudá, tak jak mám bejt veselej
  pořád mi říká: nic si z toho nedělej.
  Nemá kvartýr, nemá fáro, nemá ani na cigáro,
  je chudá, i kožíšek má umělej.
  Ale že jsme romantici, milujem se na ulici
  jako psíci, jako psíci.
  Bude mít chudý dítě se mnou, s vandrákem,
  udělal jsem jí ho za jedním barákem.
  Je to smutný, je to psina, budeme mít spolu syna,
  až vyroste, bude žebrákem.

  Text je nadčasový, jak to u básníků bývá. Kouzlem nechtěného se trefil do současné doby.

  OdpovědětSmazat
 11. Nejsme žádný jelita, až budem starý, zodpovědně vyhodíme kopyta.
  Na důchody pečeme, proto v parcích trávu sečeme a pak, s úsměvem na líci, máme řídkou stolici.
  Přesvědč dědka, přesvědč bábu, ať naučí se, žrát slámu.

  OdpovědětSmazat
 12. Nevím, jestli dokáži ve zkratce vše vysvětlit, pokusím se. Co je průběžný důchod, tedy 1. stupeň zabezpečení stáří? Především jak kdo k němu přispěl dětmi a počtem odpracovaných let! V kapitalizmu + na podpoře. Zásluhovost jiná? Jaká! Ta se dala možná brát za komoušů, kdy nebyly "nůžky" rozevřené jako dnes a to jsme na počátku v Česku. Jsem ochoten tolerovat ústavní činitele, jejich vysoké důchody, možná soudce, nikoliv ostatní, kteří si mohou pohodlný, nadstandardní důchod zajistit v X pilířích nestátně podporovaných! Dejme tomu koupí nemovitostí, vstup do komerčních připojištění ap. v době jejich produktivního věku.Vyplácí se důchod Sorošovi? Nevím, vím že průběžný důchod je pro lidi, kteří mají minimální šanci na další "pilíře". Pokud to tvůrci sociálního smíru nepochopí, asi se dočkají "odnětí z jejich důchodů, jejich zásluhovost", tak ať se pak nediví.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. PS. V 1. stupni je jediná možnost regulovat a vyrovnávat sociální nespravedlnost doby minulé ale to by to "nenažranci" museli napřed pochopit.

   Smazat
  2. PPS- ještě si pamatuji důchodce v socializmu 150-500 kč z dob příčin první republiky. Totéž čeká mnoho nepojištěných v současnosti. I taková je a bude realita. Současné nejnižší důchody znáte? 3-5tisíc? Nejsou to ti bezdomovci s čučem nutným k přežití nebo rychlé smrti?

   Smazat
  3. PPPS.-a ještě jednou. Byl boj,ještě je o obědy zdarma dětem. Zajímavé, jak se tomu brání sociálně nadprůměrní. Vybrat jen sociálně potřebné. Co to vzít obráceně? Sociálně nepotřební mohou se daru vzdát a poskytnout částku na jiné školní účely. Nebylo by to výchovnější, poukázat proč ten a ten si nechá platit školní obědy? Vím, je to zneužitelné ale princip "zdánlivé sociální rovnosti" bývá řešen nejen společnými obědy, někde i jednotnou uniformou. V nejzaostalejších zemích i tu uniformu chápu, není půlka nahých.

   Smazat
 13. Vážení proč by měl občan věřit po posledních 30 letech zkušeností státu a tomuhle finančnímu systému? Každá generace za posledních 100 let byla doslova okradena a ožebračena. Po 1. světové válce, po velké hospodářské krizi, po 2. světové válce npř. vázané vklady, měnová reforma, skrytá měnová reforma 90. tých let , tzv. kupónová provatizace a kupónové fondy až po inflační vývoj do dnešní doby. Nemluvě o vytunelovaných bankách, kampeličkách, zkrachovalých bankách, zkrachovalých továrnách jejichž akcie nejsou ani v papírové obrázkové podobě, ale jen virtuální čísla. Proč by měl někdo věřit státu a systému, který dovolil znehodnotit během 30 let korunu tak, že si reálně za 1 Kč nic, ale vůbec nic nekoupíte? Pamatuji dobu, kdy za 1 Kč byly 4 rohlíky, houska, nanuk, tatranka, 5 známek na pohled, 2x dopisní známka, velké rodinné balení zápalek, za 1,05 Kčs byla 1/4 chleba, přestupní jízda tramvají atd. Co udělá s naškudlenými úsporami za dalších 30 let? Co za ně bude reálně ke koupi a v jaké kvalitě? Znehodnocené úspory s úrokovou sazbou možná maximálně poloviny inflace. Ne-li hůře. Problém je, že lidé už právem nevěří politikům a jejich ekonomům. Už těch lží, slibů a podrazů bylo ve všech režimech moc a každý režim říkal šetřete pro lepší budoucnost dětí, na stáří a přispějte na budování republiky a vždy lidi okradl. Včetně 1. republiky kdy se lidé skládali na národní poklad, který byl do dneška rozkraden, zašmelen a prokšeftován za bezcenné papírky cizí moci. Proč by občané měli věřit, že se něco změní, když jim stát drze 30% různých daní sebere 1/3 platu rovnou a pak v podobě 21% DPH (mimochodem jakou přidal hodnotu)jim daní veškeré zboží a energie (neustále zdražované). Za feudálů se platil jen desátek. Proč by měl věřit občan, že po těch ODS, ČSSD, komunistech, TOP09, ODA, KDU-ČSL, Starostech, VV, a dalších profláklých podvodnicko-korytářských stranách najednou přišli hodní, poctiví, schopní, neúplatní mladí Piráti? Zatím na mě působí jen jako někým převlečení, umytí a navonění squoteři a feťáci, kteří zpívají písničku podle toho čí chleba je živí. I tak vypadají. Někdo je vytáhl z brlohů a slíbil jim dobré živobití, když budou poslouchat a tancovat, jak potřebuje a mládež na tu komedii naletěla jako hejlové. Soukromému sektoru se také vůbec nedá po tom Klondike zde věřit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 15:38

   Prakticky se vším souhlas, jen u té měnové reformy v padesátých letech si říkám, kdo to tehdy vlastně přišel o nejvíc peněz. Jestli to nebyli především nejrůznější šmelináři, pakující se na nuzných poměrech po válce. S ohledem na to, jak halasně bývá kritizována právě tahle měnová reforma, na rozdíl od těch zbývajících, které uvádíte, si myslím, že se tak úplně nepletu.

   V čem se podle mě trochu mýlíte, jsou piráti. To vůbec nejsou jen ti někdejší squateři a feťáci, to jsou mladé štiky (respektive spíš povětšinou mladší) v rybníce někým účelově vypuštěné. A ten dotyčný moc dobře věděl, koho vybrat a jak to navléct. Celé to spíš působí jako marketingový projekt. Což samozřejmě píšete o kousek dál. Jde mi jen o to, že dát si na hlavu dready či se nechat účelově zarůst ještě neznamená, že dotyčný prošel v mládí ulicí. Prostě je to jen dobová móda, podobně jako kdysi modré košile a rudé šátky nebo červené kravaty.

   Smazat
  2. To by se mělo na náměstích vytesat do kamene!!

   Smazat
  3. 15.38 velice přesné.Jen by to měla slyšet či číst většina rozumného národa. Někteří z nás to vše víme, ale spousta lidí jsou pomýlení medii a věří každému bludu,hlavně ti,kteří se narodili po 89r.

   Smazat
 14. Tak teda nevím, Průbhěžný důchodový systém, na základě solidárnosti zakládal Německý císař Bedřich II. Tak mě napadají dvě možnosti:
  A/ Ten Bedřich musel být bolševik.
  B/ Piráti, dělajíc užitečné idiotý ostatním DemoKradům, vymýšlejí jak dúchodový systém nabourat a rozkrást, prostě, piráti.
  Jelikož A je evidentní blbina, je správně B.

  OdpovědětSmazat
 15. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 16. Tohle všechno je hovadina. Socialistický důchodový system v kapitalizmu. Prostě stát je povinen vybrat z nadhodnoty lidské práce tolik aby nikdo v současném zázračném světě netrpěl hlady a měl na ubytování. Prostě v současnosti je důchodový system ohromný podvod. Praděda.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vono to nejde jen vybrat hromádku peněz, ale umět s ní hospodařit. Banka je vymetená, dluhy fantastické a komisí a subkomisí, kontrolních orgánů a menažerů máme na export. Inteligence opět mizí na západ a já se nedivím.

   Smazat
 17. Nechápu jak o důchodech mohou uvažovat nějací piráti.
  Jednak je nejisté zda se důchodového věku vůbec dožijí,
  protože nejen že válka visí stále na vlásku ale hlavně
  příroda není k lidskému životu na této přelidněné kouli
  příliš nakloněna.
  Takže chlapci z pod černé vlajky. Nahrabejte si dokud to
  jde a blbí lidi vás navolili.
  A na nějaké důchody zapomeňte.
  Také nevím za co by jste je měli pobírat.

  OdpovědětSmazat
 18. Je až překvapivé, jak málo je reagováno na to, jaké důsledky na kdejakou formu pojištění a všelijaká ta zajištění nejrůznějších lidí nejen na stáří, ale pro případy nehod, nemohoucnosti, přírodních katastrof atd. atd., měly (například) obě světové války, popř. i změny politických režimů. Z takového pohledu mi vychází jediný závěr. Tyto situace musí jistit stát, a aby mohl, nemůže jinak, než prostředky získávat od ekonomicky aktivních subjektů průběžně a pokud průběžný systém přestává stačit, je prvním řešením státní rozpočet a následně, úprava systému průběžného.
  Pokud jde o zajištění na stáří, starobní důchody by měly být v průměru nejméně 40 % současných průměrných výdělků. Co vím, jsou dnešní důchody pod 40 % průměrných výdělků, za komunistů dosahovaly 54 %. Nesnažím se formulovat zcela důsledně v kategoriích mezd, platů, zde čistých, hrubých, vztahů věku odchodu do důchodu, odpracovaných let atd. atd. Pokud se kdo odkazuje na děti, měl by respektovat, že tato možnost není dopřána, ať už subjektivně nebo objektivně každému a že ne všichni narození jsou společenským přínosem.
  Ano, parametrů, které vstupují do řešení je mnoho a mají rozdílnou i proměnlivou váhu. Princip, který by měl platit je ale zcela prostý, jednoduchý. Chápu ovšem, proč je režimem vytrvale zastírán. Povinným pilířem je moderní stát. Od toho existuje!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vcelku souhlasím, mimo vynechání parametru počtu dětí, aspoň v odchodu do důchodu nebo % navíc. Stát by měl skutečně garantovat mocí cca 40 % průměrné mzdy důchodů a cca 20 % nákladů bydlení. Zatím jsme nejen daleko od bývalého socializmu ale i od bývalého sociálního státu kapitalizmu, minulého století!

   Smazat
 19. Za Člověka v plísni, slibuji, my nenecháme důchodce v tísni.

  OdpovědětSmazat
 20. My ty exoty volíme, tak by snad neměl být takový problém, zbavit se některých asociálů. Pokud jednoho celý život hoblujou, tak snad má nárok na slušné dožití. Hlavně, že mají plány na zálohované výživné, nehledě na spontánně provozované "profesionální" matky samoživitelky. Ty si kupodivu v žádném pilíři spořit nemusí.

  OdpovědětSmazat
 21. Milí přátelé důchodci, budeme-li platit ze současných důchodů zdravotní pojištění, tak se asi sejdeme příští zimu pod mostem ( navrhuji most ainteligence) a tam si uděláme mejdan s krabicovým vínem.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.