Reklama

sobota 9. února 2019

Daniel Kroupa asi zapomněl, nebo nikdy nepochopil, jak to s tím Občanským fórem bylo. Zkušený docent Valenčík promluvil

ROZHOVOR
9. 2. 2019 ParlametníListy
„Nedostatek peněz rozhodně není jeho hlavní nedostatek,“ podotýká vysokoškolský pedagog, publicista, docent Radim Valenčík k působení šéfa TV Barrandov a jeho politickému hnutí List. A co šance hnutí Hlas, za které budou kandidovat do Evropského parlamentu Pavel Telička a Petr Ježek? „O mrtvých, byť i pouze politicky, jen dobré.“ Podle Valenčíka různých kibiců, kteří nabízejí více či méně přihlouplé představy, přibývá právě proto, že stávající politické subjekty jsou ideově vyprázdněné a odtržené od poctivé teorie. V souvislosti s děním na celoevropské půdě poznamenal: „Vícerychlostní EU asi bude znamenat soutěžení v brutalitě a jejím rozšiřování. Podle mého názoru jde tváří v tvář narůstajícím problémům o křeč moci, která se již přežila.“

Přibývá záměrů na vytvoření nových politických subjektů. Začít můžeme mediálním magnátem Jaromírem Soukupem, který oznámil vznik nového hnutí a už shání na Moravě podpisy. Lze List Jaromíra Soukupa brát vážně, nebo je to ztráta času o tom mluvit? Může být přínosem? Zaujal vás pan Soukup něčím?

Zcela oprávněně se hovoří o selhání a krizi tradičních stran. Dokonce ani ty nové, netradiční, nejsou, řečeno mírně, zcela v kondici. To samozřejmě nabízí otázku, zda prostor v politické oblasti, který se tím otevírá, nemůže zaplnit nějaký nový subjekt. Současně to láká některé osoby, které se domnívají, že „na to mají“, zaplnění tohoto prostoru personifikovat. V minulých volbách to byl například finančník Pavol Krúpa. Neuspěl. Mnohé další čeká stejný osud. Mezi ně, dle mého názoru, patří i Jaromír Soukup. Vstup do politiky nelze založit jen na kritičnosti. Jeho pořady začínají být nudné jako pořady Václava Moravce, které jsou určitým protipólem, když se snaží obhájit neobhajitelné. Oba se v podstatě opakují a odrazují i svou sebestředností. Pravdu má spíše Štěpán Kotrba, který se domnívá, že Soukup chce účastí ve volbách mediálně představit svérázné reality show a zvýšit sledovanost své televize.

V médiích se nyní hojně propírá skutečnost, že Jaromír Soukup má obří dluhy v řádech stovek milionů korun. Jeho firmy často končí ve ztrátě, jak si všimla například Česká televize. Je to pro Soukupa problém, který jej může stáhnout ke dnu?

Neznám podrobně finanční situaci Jaromíra Soukupa, ale nedostatek peněz rozhodně není ten jeho hlavní nedostatek. Krize politických stran, zejména těch programových, je dána tím, že volič dnes skoro nikomu nevěří a na sliby ho nikdo nenaláká. Tradiční i nové politické strany si toto ještě neuvědomily. Místo programu, který by pojmenoval problémy, odhalil jejich příčiny a nositele, ukázal cestu jejich řešení i způsob zapojení těch, od kterých očekává svou podporu, do jejich řešení, politické strany jen cudně definují své priority, což v podstatě znamená, že nabízejí nesplnitelné, to, čemu ani představitelé těchto stran sami nevěří. Pokud by měl mít nový politický subjekt šanci, musel by přijít se srozumitelnou, perspektivní a realistickou vizí: Srozumitelnou v tom smyslu, že občan pochopí, o co jde, perspektivní v tom smyslu, že tento program identifikuje problémy a ukazuje cestu jejich řešení, realistickou v tom smyslu, že s podporou těch, které politický subjekt osloví, tuto vizi prosadí. To jsem zatím v pořadech Jaromíra Soukupa nepostřehl. Ale třeba se ještě polepší a přivede do politiky, a tedy i do televizní reality show, osobnosti, které to dokážou.

Nastává oživení také, řekněme, na liberálně proevropské straně politického spektra, své hnutí zakládá končící europoslanec Jaromír Štětina, zkusit štěstí plánuje i jeho kolega z Evropského parlamentu Pavel Telička. Mají podobné šance jako Soukup? Jak se díváte na jejich záměry?

O mrtvých, byť i pouze politicky, jen dobré. K těm dvěma pánům se nechci vyjadřovat. Stali se určitým symbolem a svou roli chtějí dohrát až do konce.

Přidejme ještě další apel nebo úvahu o vytvoření nějakého dalšího politického subjektu. Filozof a signatář Charty 77 Daniel Kroupa se domnívá, že protestní energie už je ve společnosti dost, a proto je správná doba na nové Občanské fórum. Plán představil pro Seznam Zprávy. Čím si vysvětlujete, že je těch snah ať už o založení nějaké strany, nebo hnutí tolik?
Daniel Kroupa patrně zapomněl, nebo spíše nikdy nepochopil, jak to s tím Občanským fórem bylo. Byla to nastrčená návnada těmi šíbry minulého režimu, kteří realizovali Djilasův manévr „nové třídy“ – přeměnit neplnohodnotná vlastnická práva vyplývající z držby nomenklaturních pozic ve správě tzv. společenského vlastnictví v plnohodnotná vlastnická práva, zkrátka rozdělit si kořist upadajícího systému. To se jim také povedlo. Dnes by takové Občanské fórum II patrně splynulo s českým majdanem. Různých kibiců, kteří nabízejí více či méně přihlouplé představy, přibývá právě proto, že stávající politické subjekty jsou ideově vyprázdněné a odtržené od poctivé teorie. A – dovolil bych si po ransdorfovsku zacitovat – bez revoluční teorie není revoluční hnutí. Tedy přesněji – bez toho, aby se opírala o dobrou a poctivou teorii, sehraje každá osobnost koketující s politikou smutnou roli falešného proroka.

Milan Kundera je jednou ze zhruba třech desítek významných osobností, které připojily svůj podpis k manifestu, který varuje před nástupem populismu. Umělci mají obavy z brexitu a z květnových evropských voleb. Může s jejich výsledkem podobné snažení zamíchat?

Plácnutí do vody. V případě slavného spisovatele se patrně jedná o zneužití dopadu přirozeného procesu, který čeká většinu z nás, lidmi z jeho nejbližšího okolí.

Z dosud známých kandidátů do Evropských voleb asi nepřekvapil Jan Zahradil nebo Kateřina Konečná. ANO staví do čela kandidátky Ditu Charanzovou a ČSSD Pavla Poce, Piráti Marcela Kolaju. Mimochodem, nově oznámila kandidaturu také Klára Samková. Když si čtete o kandidátech, jak byste vše zhodnotil?

Jan Zahradil i Kateřina Konečná mají slušné šance, jejich strany rovněž. ODS je přes snahu některých eurohujerů stále vnímána jako mírně euroskeptická strana. I zásluhou Jana Zahradila osobně. Pro KSČM, která má jako strana programového typu značné problémy s ideovou prázdnotou, se v poslední době uvolnil prostor snahou ČSSD natlačit se do politického prostoru TOPky, a to zejména v podobě zahraniční politiky, kterou reprezentuje Tomáš Petříček. Ten ve své smutné roli kolaborace se současnou globální mocí, která žene svět od konfliktu ke konfliktu, aby překryla způsob svého vládnutí, ve svém selhávání předstihl i Karla Schwarzenberga. I ten měl alespoň tolik rozumu, aby se choval částečně zdrženlivě vůči tomu, co mohlo ohrozit přežití civilizace jako takové. Ministr Petříček nemá ani tyto zábrany. V případě ANO a částečně i Pirátů chápu, že vsadili na „nová jména“. S těmi starými by moc štěstí neudělali. Kláře Samkové a dalším, kteří chtějí obohatit naši politickou scénu, přeji úspěch, ale jsem velmi skeptický, zda se jim může zadařit.

Jak byste si představoval dobrý výsledek voleb do Evropského parlamentu?

Svět jde do turbulencí. Finančních i politických. V této složité situaci budou škodit jak ti, kteří ....

19 komentářů :

 1. Víte, nejsem politolog jsem nommální občan. Už jsem zažil Veverky, Klause (ne santa) proto asi nepřinesl dárky, ale zkázu ČSFR. Všechny tyto vykopávky je třeba nekopromistě vykopat a to i s jejich pohrobky. Je do vidět i na současném presidentovi. Stejná pakáž která je schopná vyždímat z nás naprosto vše. Dle mého názoru je třeba volit naprosto nezprofanovanou stranu která již něco dokázala a to je dle mého soukromého názoru Delnická strana. Pokud nejste pro radikální řešení tak volte SPD. Je to jenom náplast. Ale tyto strany jsou jediné kterým jde o prosperitu a budoucnost ČR
  Václav Vodrážka Plzeň

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No já bych je spíše zakopal...

   Smazat
  2. DS jste měl volit předtím, než ji ÚS z příkazu sokolů práva pohřbil.
   Dneska je to okresní úderka, jestli BIS nebo kocourkovských učitelů je zcela jedno.
   Zahradil je chytrý, ale nebude zásadový, že.
   SPD tatáž písnička.
   Jistotu poskytují pouze Poc a Poche, to jsou jasní příznivci Kočičí Pracky.
   Soudruh Bába má furt tu Ďourovou, u toho se nespleteme.

   Smazat
  3. 19:04
   Pokud to myslíte doopravdy. Jděte a konejte.
   Václav

   Smazat
 2. Venca snad bude mazat i svoje clanky jak je z toho "spravneho" publikovani zblbnuty.Proto se nebudu vyjadrovat ani k Masarykovi Benesovi Svobodovi a dalsim Londynskym hrdinum osobne .Kdyz se zde napise pravda o Churchilovi Hessovi a Nemecku vubec zmizi to .Mozna bude brzy spravne zde se ventilovat stylem juesej:
  Hledame na vedouci pozici cloveka s temito predpoklady:african american(neegr) Gay (buzerant)-prednostne,vzdelani -posoudime pri pohovoru .(neni tak dulezite.Tento inserat je fakt a publikoval ho ne FOX news
  Tucker jakozto nejspravnejsi democraticky skvar

  Tedy proc jsem zde :https://www.youtube.com/watch?v=3-DKvfTIUs4

  velmi zajimave a poucne ,nazev: "Rudi presidenti-K. Gottwald"

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Se snad uš uplně posral.
   Něco mu tak rozechvělo střevo, že se rozprostřel uplně všude.
   Už chápu, kde ho řiditel blázince nabral.

   Smazat
  2. 19.49
   Yntelygent se hnet pozna .Taky matura 4 obecna ?Nilo to fak tesky vit?

   Smazat
  3. Tak přeci logicky - nač neustále předstírat, že NR je cokoliv jiného, než běžný, tu dobře, častěji ale mizerně z ruštiny přeložený putleroffský hoax! Součást to hybridní války vedené a financované tímto gangem obřezaných kremlovorů? - https://img.opentown.org/store/news/180407/te-url-9f0e394ab55deec1225656a563db0bf8.jpg

   Smazat
 3. NEPOLITICKÁ SPOLEČNOST VOLIČŮ DEKLARUJE,ŽE JE TŘEBA VYMĚNIT

  snad celou starou politickou třidu a to v připadě,že voliče budou dále ignorovat a neosvoji si nic z Národniho programu voličů.
  Tato třida podvodniků a vysloužilých zlodějů se opírá o domněnku,že se ji znovu podaři ukrást s pomoci zmanipulovaného tisku a tv, hlasy voličů a tedy i jejich moc.
  Nechápou,že takové volby vůbec nemusí platit!
  V minulosti vznikaly nové strany, ale ukazálo se,že stejně jako staré strany pohrdaji občany a lžou!
  Daly se totiž volit podle tzv "KSICHTŮ" ale nyni nově jejich špatné programy přestaly občany úplně zajimat a ukazuji se vždy jako bluff!.
  Stejným podvodem se chtěji dostat do parlamentu i tzv nyni vznikajici polit.subjekty a jejich PŘECEDODOVÉ se už vidi ministry typu dnešniho ministra zahraniči .
  Zdá se že ignorance a zpupnost těchto prý nových polit.subjektů je ještě větši než předchozich, které jeden za druhým havaruji a zdá se že poslouži občanům jen,když jim totálně zmizi z oči.
  Společnost voličů totiž na př zatelefonovala panu Soukupovi a upozornila ho v nahrávce rozhovoru,že jeho Program je nedostatěčný a nabidla spolupráci v čerstvé připravovaných článcich Národniho programu špičky nepolitické Společnosti voličů,které by si něly osvojit VŠECHNY polit strany,které by chtěly nejen akceptovat požadavky voličů tj jejich platících šéfů,ale i zvitězit ve volbách.

  POHRDÁNI STÁVAJICICH POLIT.SUBJEKTŮ JE ZDÁ SE TAK HLUBOKÉ,ŽE PRÝ CHTĚJI ZPUPNĚ A PROVOKATIVNĚ ČEKAT AŽ SI VOLIČI SNAD VYMYSLÍ JAK TO CO JE PRO NICH POTŘEBNÉ ZAČNOU USKUTEČNOVAT BEZ NICH PRÝ SAMI!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ty už tu blábolíš jako Radosta. Dej bacha, ať tě za ty tvoje exhibiční chujoviny nezačne administrátor mazat!

   Smazat
  2. SOTVA SE TU OSV OBJEVI,OKAMŽITĚ SE TREFI DO DEBILŮ

   kteři nikdy nedokáži diskutovat k věci a provokuji.
   Je třeba,aby takové úskočné žumpalisty přestali voliči respektovat a naučili se sami za sebe bojovat.
   Poslouchejte vy neknubo 26.09 diskutujte k jednotlivým článkům Národniho programu vličů at všichni nepoznaji,že máte jen starou televizi jedolampovku a jste jinak duševně nemajetný!

   Smazat
  3. Nechte toho 20.06 na pokoji,všichni poznaji okamžitě a hned,že má jen českou televizi!

   Smazat
  4. Už jsi ty blbečku z 20.09 požádal spolu s Radostou tebou zvolenou vládu,aby odhlasovala odstraněni kapitalismu bez přivlastků vycházejiciho z gangsterismu jak to požadujeme my voliči hned v prvnim článku Národniho programu voličů.

   Proč ten tvůj RADOSTA o tom nic nechce napsat a kvůli tomu nemá rád ani Společnost voličů,která se na to ptá pokaždé,když se tu objevi a ty bzuku taky neviš o co jde!
   Starý dřistalisto vem si na sebe nějaký ten jedovatý lék, aby jsi z něho natáh svoje oslí kopyta!

   Smazat
 4. Vypada to na seslost .

  OdpovědětSmazat
 5. No to by byla katastrofa telička a štětina je třeba volit SPD.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. a nebo radikáně DS. Někdy je lepší skočit do studené vody hned, než se dlouze rozmýšlet.

   Smazat
 6. Hlavně,co nejvíce lidí k volbám.Pak volte SPD,jedinou vlasteneckou stranu.Příkladem mravní zvrhlosti,jsou Jourová,Štětina a právě Telička.Ti se nestydí zvednout ruku proti našim národním zájmům,vyšplhat se po zádech stranických kolegů do výšin EP a pak jim to natřít!Tak tak se to dělá soudruzi!A nějaké vlastenectví nebo hrdost?Prosím vás,kde to žijete?A tito zmrdi vědí,že za 30 let se z našince stalo stádo bučících ovcí a vědí,že se najdou berani,kteří s těmi ovcemi ten hlas tomu jejich spolku hodí a oni i ony budou vesele škodit nám ovcím dál.Vždyť opravdu od nás potřebují pouze to bů,bů,bů!

  OdpovědětSmazat
 7. Docent Valenčík napsal: „...přeměnit neplnohodnotná vlastnická práva vyplývající z držby nomenklaturních pozic ve správě tzv. společenského vlastnictví v plnohodnotná vlastnická práva ...“ To je, bohužel, mimořádně falešná formulace od někoho, kdo se dovolává nezbytnosti správné (levicové?) teorie (a sám byl, tuším, nomenklaturním kádrem). Nomenklaturní pozice nedávaly vlastnická práva, když žádný z oněch nomenklaturních kádrů si výnosy jím event. řízených podniků nemohl přivlastňovat, jeho pozice nebyla ani trvalá ani dědičná. Radim Valenčík musí dobře vědět, že např. generální ředitel Výrobně hospodářské jednotky (VHJ), ředitel národního podniku (n.p.) či koncernového podniku (k.p.) byl zaměstnancem s osobním platem podle velikosti a důležitosti organizace, kterou řídil, s prémiemi podle plnění státního plánu. Průměrná doba setrvání v takové funkci byla asi 5 let. V řízení úspěšní, dokud úspěšní byli, funkčně stoupali a naopak, padali po neúspěších. Roli samozřejmě hrály i osobní kontakty, ty ovšem totální neschopnost nebo neúspěchy v hospodaření zcela zakrýt nemohly. Osobně jsem za 37 let přímo zažil 3 ředitele závodu, 6 podnikových ředitelů (k.p., n.p.) a dva generální ředitele (VHJ). Žádný z nich nedosáhl na SANOPZ ani na zvláštní zásobování, neměl osobní automobil k osobnímu užívání, ani například dva byty. Samozřejmě byl, víc nebo méně obklopen snaživými slouhy ... Ale to už by bylo jiné vyprávění. JiH

  OdpovědětSmazat
 8. Happy Glass is a casual physics-based puzzle game with hundreds of levels to unlock and solve.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.