Reklama

úterý 5. února 2019

Iščenko: SBU ztratila kapitána Nordu, protože jej chtěla ztratit

5. 2. 2019    ukraina
Bezpečnostní služba Ukrajiny (SBU) oznámila zmizení kapitána zajatého plavidla Nord Vladimíra Gorbenka, protože ho záměrně chtěla ztratit, aby se alespoň nějak dostala z této situace. Konstatoval to politolog Rostislav Iščenko v rozhovoru s Ukraina.ru. Podle jeho vyjádření se situace jednoznačně nevyvíjela ve prospěch Kyjeva: členové posádky se vrátili domů, vyšetřování nenašlo důkaz Gorbenkovy viny ve věci nelegálního překročení hranice, ale rezort neměl možnost ho jen tak propustit.


"Jinak by nebylo jasné, proč Ukrajina tolik utrpěla blokádou přístavů v Azovském moři, kde se rybolov fakticky zastavil", řekl Iščenko.

Expert vysvětlil, že zahájení řízení o vraždě ze strany SBU je standardním postupem, přijatým ukrajinskými orgány proto, aby zavázaly orgány činné v trestním řízení hledat nezvěstné osoby.

Politolog dodal, že tento incident v každém případě uškodí pověsti SBU, jejíž představitelé mluví o svých úspěších v boji proti separatistům, ale nemohou uhlídat osobu na území, které jim bylo svěřeno.

Loď Nord byla zabavena ukrajinskou stranou v březnu 2018. V říjnu bylo vyměněno sedm ruských námořníků za sedm ukrajinských námořníků plavidla JAMK-0041, ale kapitán zůstal na Ukrajině v domácím vězení. 26. ledna Gorbenko přestal komunikovat s příbuznými a právníky. Oficiální zástupce SBU uvedl, že nemají žádné informace o kapitánovi Nordu.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

5 komentářů :

 1. Měl by se "ztratit" nějaký papaláš banderovců nebo SBU. Takto se ztratili Skripalovi Britům.

  OdpovědětSmazat
 2. Jo ukrajinci, ti jsou mistři v mizení lidí, ba i celých vesnic. Osvědčili se i jako pomocný personál v továrnách na smrt. Dá se říct, že toto řemeslo se tam dědí z otce na syna.

  OdpovědětSmazat
 3. Tak jestli tomu dobře rozumím, byl kapitán lodi NORD zvražděn SBU. Tak to jsem zvědavej na reakci RF

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pokud to ovšem není "lovuška" = past na ruskou reakci, kdy by SBU před kamerama vytáhla skipra Gorbenka jako králíka z klobouku.

   Připomíná mi to slavný chasidský příběh, kdy k věhlasnému Rabínovi přišel frajírek a v rukou držel SLAVÍKA.

   Položil moudrému rabimu prostou otázku: "Řekni mi, rabi, je slavík v mých rukou živý, nebo mrtvý?"
   Frajírek si myslel, že má rabína v hrsti a že ho zesměšní.
   Řekne-li rabín, že je slavík mrtvý, rozevře dlaně a nechá ptáka přede všemi odletět...
   Řekne-li rabín, že je slavík živý, sevře dlaně, ptáka rozdrtí a jeho mrvolku hodí před rabína...

   RABÍN CHVÍLI ZNECHUCENĚ NA FRAJÍRKA HLEDĚL... A ŘEKL : "JE TO JEN VE TVÝCH RUKOU"...

   Ukrajina byla před První světovou plná Chasidů a i před Druhou jich tam byla největší světová komunita, takže příběh vyvolený frajírek Porošenko i jeho SBU jistě znají.

   Doufám, že jim Rusko nenaletí a poradí si jako ten starý rabín. Moudře a spravedlivě.

   Smazat
 4. Udelal bych to stejne pustil bych ho a prohlasil ze ho nemohu najit kazdemu je jasné ze ho nemohou drzet jako horky brambor vecne.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.