Reklama

úterý 5. února 2019

Kdo jinému jámu kopá - nauč se programovat!

Petr Kubáč
5. 2. 2019       NekorektníBlogPetraKubáče
Když Bakala definitivně rozkradl Ostravsko-Karvinské doly až ke krachu, jeho vlastní noviny nadšeně reportovaly: "Horníci se teď učí programovat" - jakože hlupáci, kteří zatím jenom kilometr pod zemí na hřbetě tahali metrákové důlní výztuže - konečně začnou dělat něco pořádného. Skoro se mi chce nechat diskusi otevřenou, aby se případně přihlásil vyhozený havíř, kterého to programování dnes živí.


OK takže si řeknete: je to populistická blbost. Bakala, který kradl, a stát, který mu kradení umožnil si dělali alibi, jakože rozkrádačka je "restrukturalizace", která je OK. Je pozoruhodné, že tato blbost nevznikla v Česku. Naopak, když se v USA zavírala jedna ocelárna za druhou, protože indická ocel od Mittala je lacinější, nebo když se zavíral jeden uhelný důl za druhým, protože jim EPA ( americká agentura ochrany přírody ) neprodloužila licenci - bylo to velice podobné.

Tedy zorganizoval se kurs "programování". Absolventi z 99% místo v počítačové branži nenašli, kvůli konkurenčnímu tlaku "opravdových ajťáků", kteří místo v šachtě vrtali se v počítačích už od děcka. V novinách vyšla řada pohrdavých článků ve stylu: "nemají vůli jít za americkým snem" a celá věc zase utichla.

Pak se v oblasti horníků rekvalifikovaných na programátory nedělo mnoho let nic. Počítače bujely, Internet prošel prvním a blíží se do druhého krachu. Sociální sítě narušily informační monopol "intelektuální elity". Ba dokonce "programátoři z hutí a šachet" konečně využili své dávné rekvalifikace, protože se spojili na Facebooku a zvolili Donalda Trumpa prezidentem USA.

Výsledkem je masakr : "studená občanská válka" v USA ve stylu : "vidláci proti lepším lidem". Novináři zahodili dobré mravy, nezávislost, pravdomluvnost a bojují na straně "lepšich lidí" takže "druhá strana" - hlupáci a vidláci, jejich noviny ani televizní stanice téměř nesledují. Třeba kdysi slovutné CNN ( díky jí a Normanu Schwarzkopfovi jsem se naučil anglicky ) poklesla sledovanost o 41% jen za rok 2018! Takže bývalé zpravodajské impériun č. 1 a dodnes hlavní zdroj "informací" pro naše média, předstihují i kabelové kanály pro kuchařky a domácí kutily na penzi.

OK, v Americe nikdo nežije ze zákonem vymáhaných koncesionářských poplatků, takže když média lžou, sledovanost klesá, inzerce nevynáší a přijde krize. Přesně to se stalo. A výsledkem je, že asi 1000 novinářů z médií jako je New York Post, Huffington Post, BuzzFeed a dalších dostalo 24.1.2019 padáka. To se samozřejmě nedá srovnat s desítkami tisíc vyhozených horníků a hutníků, nicméně sociální sítě se zaplnily dojemnými historkami typu :

Jsem redaktorka s 10letou praxí v psaní o genderové nerovnosti, kdo mě vezme do práce ? Co se stalo místo nabídky práce ? Vtipálci, v Americe označovaní za "fašisty", začali těmto lidem doporučovat : "nauč se programovat", případně : "jestli nemáte alergii na čistící protředky na záchodové mísy - beru vás okamžitě", atd.

Pozoruhodné je, že horníci, když se zdráhali předělat se na ajťáky - byla to jejich vina. "Genderové novinářky", když nyní dostávají vlastní medicínu se ukrutně rozčilují a je to vina někoho jiného. Patrně voličů Donalda Trumpa, protože lži a bláboly z jejich novin odmítali číst. Ba dokonce po 3 dnech, kdy z "nauč se programovat" se stal hit sociálních sítí v USA - vedení Twitteru rozhodlo, že je to vlastně neslušné chování vůči ubohým žurnalistům a všechny, kteří tento "mem" šířili - nechali zablokovat.

Nastává omluva za článek, který nevyšel minulé úterý. Vyšší stupeň zaneprázněnosti je, když nemáte ani čas napsat o zaneprázněnosti do svého blogu.

A na závěr obvyklá "Kubáčova zlá otázka": dnes je 10 dní od "velkého propouštění". Když si Trumpová nevzala do záplav gumáky - omílaly to naše noviny, jakoby přišla potopa světa. Na druhé straně 1000 hrdinných bojovníků proti "fake news" bylo vyhozeno, protože se neumí uživit prací vlastních rukou (mozku). A přesto - slyšeli jste o tom zmínku kdekoliv na ČT nebo jinde v našich (na 999% objektivních a pravdomluvných) médiích ? Ale myslím, že jsem ten princip nevědomky popsal už posledně: bolševik téměř o všem mlčel, protože: "některé myšlenky mají schopnost zhroutit režim!"

Poznámka při posledním čtení: Podle nejnovějších zpráv, další mediální domy spočetly své loňské bilance a vyhozených je už 2100, což je asi 7% celkového počtu novinářů v USA. Myšlení nad zprávami by se fakt mělo vidlákům zakázat!!27 komentářů :

 1. A co tím chtěl autor vlastně říct? Že horníci mají dál těžit když o uhlí není zájem a jeho těžba je ztrátová? Tuší autor, že "programování" není jen práce na vývoji umělé inteligence či kvantových počítačů, ale třeba "jen" programování obráběcích strojů?
  Nebo chtěl říci, že když CNN nebo iDnes propouští, tak Aeronet, AC24 či NR naopak nabírá zaměstnance? Nevšiml jsem si.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Autor tím chtěl říci dost!
   Horník, který nutně pracuje s fyzickou silou v obtížných podmínkách a a svou intelektuální kapacitu musí soustředit na vnímání signálů o rizicích
   má logicky jiné psychické "ustrojení" než programátor.
   Prostě rekvalifikace je podstatně složitějším problémem než se obecně míní.

   Smazat
  2. Pan Bakala šel do ztrátové těžby? Jsou ti miliardáři ale hlupáci. Že by do toho šel, že to vytuneluje, to je blbost, myslí to upřímně a upřímné lidi já poznám.

   Smazat
  3. Zkuste si to přečíst ještě jednou. Když vyhodili horníky a oceláře, protože dovezli laciné uhlí a ocel vytěžené a vyrobené otroky v Jihovýchodní Asii,doporučili jim vystudovat IT technologie. A bylo pouze jejich vinou, že to nezvládli. A když nyní vyhodili dva tisice presstitutů protože lhali nebo psali "vědecké" bláboly na téma, že ženská je vlastně převlečený chlap a naopak, tak jsou tito obětí jakéhosi spiknutí pologramotů, kteří nechtějí jejich lži poslouchat a vypínají média. Ale nebojte se. U nás to nehrozí. ČT může lhát jak chce a utrácet co hrdlo ráčí. Platit ji budete stejně, ať chcete nebo ne, protože - na rozdíl od USA - ji platit musíte. I když ji neposloucháte a nesledujete. A kyby se vám to nelíbilo, tak kavárna vyrazí do ulic ji bránit. Jde přece o svobodu slova. A kdyby zkrachovala kvůli nesledovanosti, je to vina nás, co na ni kašleme. A Ostatní média si na sebe nusí vydělat. Zde tržn princip jaksi meplatí. Jinak jsem se ze zvědavosti kouknul na program ČT v neděli. Krome "současné politiky" (bláboly kývačů) vše produkce 70.a 80. let. Pohádky, filmy... Radost viděr Hanu Maciuchovou jako mladičkou princeznu a Svatopluka Skopala jako mladého chasníka.

   Smazat
  4. 23:31
   Já ty ptákoviny ze Zelenkovize nemůžu vidět.
   Dívám se na černobílo, Bek s Högrem a tak.
   Aspoň maj slušný klobouky.

   Smazat
  5. Jsem bývalý ředitel IT společnosti,která měla 120 zamestnancu-programatoru.Z to jich byla cca 60 dobrých použitelných, zbytek se tvářil,že něco umí.Tak jako dnes "umi" kdejaký trouba fotit mobilem, tak kdejaký mladík je programátor a rozumí IT technologiím, v praxi pro profesionální použití jsou obě skupiny nepoužitelné,a ti co zde prudit řečmi o pomoci ve vývoji umělé inteligence by sami potřebovali si někde dokoupit obyčejnou inteligenci aby pochopili o čem se tady mluví.

   Smazat
  6. 22:51
   Ty při své tuposti nikdy nepochopíš co chtěl autor článku říct. Raději jdi spát a nedělej si vrásky nad věcmi, které jsou mimo dosah tvé IQ.
   Václav

   Smazat
  7. 6.2. 9:17
   Já jsem v IT dělal 45let(!), posledních 30 i manažera. Z nabraných lidí se osvědčila tak spíš jen čtvrtina a skutečně produktivních, co byli schopni něco užitečného vymyslet, byla tak sotva desetina. Ti ostatní byli jen "nosiči vody". Tož tak. A ti neúspěšní odcházeli tak různě - pár jich taky odešlo přednášet programování na VŠE.

   Smazat
 2. 22:51 s tím uhlím došlo k jistému obratu, ale nešť. Že Bakala OKD raboval (o bytech nemluvě) je mimo pochybnost.
  Mimo pochybnost je, že většina manuálně pracujících si tento způsob obživy osvojila především proto, že byl bližší jejímu naturelu i daným osobnostním předpokladům. Na tom nic nemění to, že programování NC strojů má jiné nároky, než řešení "digitální" inteligence.
  Problém je v tom, že současný systém není schopen a do jisté míry nemá ani zájem zajistit plnou zaměstnanost. Když právě ta je podmínkou jak sociálních jistot, tak uchování morálně volních hodnot ve společnosti.
  A vy, 22:51, tak závažný problém takhle trapně okecáváte.

  OdpovědětSmazat
 3. Jednou není zájem, jednou je těžba perspektivní.
  Výkyvy vytváří pluťák.
  Toho je potřeba dusit.
  Aby věci a práce znovu nabyly svou hodnotu.

  Deset let hnípání se v přirození (genderové otázky) netvoří kvalifikaci k vůbec ničemu.
  Než k té práci na záchodových mísách.

  OdpovědětSmazat
 4. Taky jsem dělal pod zlodějem bakalou počítač ovládám umím si problémy odstranit. Lepšolidi je třeba odstranit nebo nám udělají ze života peklo.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
 5. U nás máme také takové chytrolíny co si myslí že můžou všichni podnikat /přikrádat/ a kdo to nedělá je lenoch a nezaslouží si normální život. Staré heslo: Až všechno rozkradem, tak si to budem půjčovat a bude komunizmus.

  OdpovědětSmazat
 6. Jestli je nějaká nezaměstnaná US novinářka atraktivní ženská, ať se zkusí poptat po práci v klubech na Václavském náměstí a v okolí. Černí "navigátoři" je správně nasměrují.

  Pokud je to krasavice jako Allbrightová, a k tomu gendertante, vzpomínám si, že u metra byl v příslušném okénku inzerát:"PŘÍJMEME TOALETÁŘKU SE ZNALOSTÍ ANGLICKÉHO A DALŠÍHO CIZÍHO JAZYKA" Fungovala by na dámských a na pánských současně, takže by mohla zajistit genderovou "vyrovnanost"... a plnila by i jazykovou kvalifikaci, bude-li při zaměstnání studovat Český jazyk, aby si doplnila kvalifikaci o jazyk domorodců. Co dělat a jak s hygienickými potřebami bude zaučena... expertkou, dříve středoškolskou učitelkou z Ukrajiny.

  OdpovědětSmazat
 7. Tady v severních čechách by bohatě stačilo, kdyby po sobě zahrabali ty ďuzny co tu vyhrabali a mají práci na celá staletí.

  OdpovědětSmazat
 8. Já si tedy osobně myslím, že je pro nás levnější zaplatit měsíčně poplatek 180 Kč,- za ČT a ČRo na mzdy redaktorů, než třeba takovému Wolnerovi nebo Moravcovi dát do ruky krumpáč a do smrti mu platit invalidní důchod.

  OdpovědětSmazat
 9. Bacha, Wollner je mlátič.
  Svádí turnaje na wc.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale jenom se staříkama, na mladší si netroufne.

   Smazat
 10. To je zajímavé, před nedávnem uveřejnil Kotrba na svém fb nějakou inteligentní poznámku, jako obvykle ji označil UKRADENO, čímž je zobliga, že neuvádí, kdo tu inteligentní poznámku napsal, proč taky zvedat čtenost někomu, když si to můžou všichni šmudlíci přečíst přes cedník u Kotrby. Nevadí, v diskusi někdo vtipně uvedl, že čte Kotrba taky Petra Kubáče a koukám, že jsem nebyl sám, kdo si ho našel a dal do oblíbených a sleduje. Takže díky tomu, že Kotrba dělá chytrého cizím peřím, tak zase známe nějakého skutečně autenticky chytrého Čecha. Děkujeme, především pak tomu vtipálkovi, který to napráskal a rozšířil nám repertoár. Kubáč je fakt chytrý.

  OdpovědětSmazat
 11. Pamatujete si Barboru Tachecí? Když vyhazovali její podřízené, mudrovala a situaci zlehčovala. Když vyprali ji, složila se z toho, a musela jít do blázince. Piz.a

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A dneska štve na ČRo - Radio Plus, piz.a odéesácká.

   Smazat
 12. Českou televizi neposlouchám a neplatím již více než 30 let. Tehdy stačil na odhlášení formulář vyplněný na poště. Bylo nutno uvést důvod. Napsal jsem tam, že mi sledování pořadů působí psychologické potže, pokud ji tedy z tohoto důvodu nesleduji, připadá mi i neekonomické ji platit. Položka pak zd cela poslušně zmizela za měsíc z inkasa. Za dva měsíce jsem jednou v noci přistihl na zahradě u svého domu ve tmě dva nějaké pobudy. Jeden z nich měl na krku zavěšenu na řemenu zeleně svítící skřínku, a když jsem se dotazoval co dělají na cizím pozemku, s úsměvem mi sdělil, že to mé odhlášení televize mně přijde pěkně draho, protože jsou od kontroly, a vidí, že mi v bytě funguje televizor, a dokonce mi sděloval, na jakém kanálu. Opsal jsem si tedy jejich legitimace, a pustil je do bytu, a vyzval je aby televizor o kterém nevím ukázali. Nakonec se vyjasnilo, že televizor běží v přízemí ve druhém bytě. Poslal jsem na ně doporučeně stížnost na ilegální narušování soukromého pozemku a bytových prostor, na kterou jsem nikdy nedostal odpověď. Česká televize se na mém inkasu neobjevuje dosud. Řekl bych, že hromadné sledování české televize je dokonale promys šlěná politická sabotáž sabotáž jisté páté kolony v naší republice, která si z toho udělala za třičtvrtě století co to existuje, výnosný byznys, stejně tak jako z šíření drog, alkoholizmu, hazardních her, kouření a podobně. Oblbování obyvatelstva pod záminkou zpravodajství je v podstatě stejně nebezpečné, jako šíření infekčních chorob. Nakažlivost psychických chorob dnes konstatují již i odborníci z ústavů duševního zdraví národa, kterému se kdysi říkalo"psychiatrie" a nebo lidově pakárna. Například ředitel ústavů duševního zdraví národa připouští, a je s tím znepokojen, že prý téměř tři čtvrtě mladé generace je ve stavu hospitalizovatelných pacientů, kteří se nacházejí na svobodě jen z toho důvodu, že na ně není v ústavech duševního zdraví národa nejen místo, lůžka, léky, ale ani odborný perzonál. Bylo by zajímavé odborně zajímavé posoudit, zdali se česká televize vlastně tajně v rámci sabotáže ve prospěch oné nejmenované české páté kolony nedopouští pokusu o genocidu českého národa a zejména menšiny zbylých ještě zatím aspoň trochu psychicky normálních.

  OdpovědětSmazat
 13. Blog mudr. Kubáče je již více než rok bez možnosti komentářů, protože se dostal do hledáčku protiextrémistického útvaru pražského policejního ředitelství praha Zbraslav, ulice na Baních... Je to v referátu generála Lochmana a kapitána Kořínka, poručíka Jewlínka, a jejich asi pěti dalších služebních spolupracovníků. Kolektiv pracovníků, zvaný "Lochmanova parta", se zabývá celodenním systematickým naplňováním různých náhodných a nebo vybraných blogů na internetu úchylnými sprosťárnami, psanými pod cizími jmény. Jedná se například i o blogy nezletilých školaček, u sprosťáren jsou většinou uvedeny i přesné adresy zjištěné zřejmě z věřejně nepřístupné evidence obyvatelstva, a pod. Je groteskní že tak činí již mnoho let většinou ze svého služebního intranetu, a nebo z internetových terminálů okolních hospod, kam zřejmě chodí na obědy.

  OdpovědětSmazat
 14. Neexistuje "americký sen". Existuje jen sen diktatury kapitálu, jak vyždímat z lidí s minimem nákladů maximální zisky. A k tomu sen, aby i ty náklady zase zaplatili daňoví poplatníci. A SEN LIDÍ: KDY PADNE DIKTATURA KAPITÁLU A PŘIJDE ÉRA LIDSTVÍ A KONEČNĚ TISÍCILETÍ SKLOŇOVANÁ, STÁLE NEDOSTUPNÁ DEMOKRACIE.

  OdpovědětSmazat
 15. 2100 vyhozených blábolistů, mediálních moulů a poskoků! A dokonce se někteří hroutí. Ty chudinky si fakt myslely, že jsou důležití, že se lhaním a lísáním dostanou do přízně těch nejbohatších. :-))

  Skvělá zpráva, díky za ni. Dnešní večer je ještě veselejší, než jsem čekal. :)

  OdpovědětSmazat
 16. O té celé slavné rekvalifikaci horníků na programátory něco málo vím a je to spíš smutný příběh. Krmení pro novináře a čtenáře mainstreamu. Ze všech přihlášených horníků rekvalifikaci dokončilo všeho všudy 3 kusy. Možná 4. Ten nejlepší z nich dělal dispečera a byl už dávno před rekvalifikací vystudovat dálkově geologického inženýra. A už roky si přivydělával na bokovku jako opravář počítačů ve Frýdku Místku. Dneska dělá v jedné ostravské firmě programátora-databázistu. Druhý na tom byl hůř, nějakou dobu nemohl najít práci, tak dělal zadarmo v LMC (firma, co si na tom nahrabala na dotacích) a dneska dělá v ostravské firmě eshopy. Má i přednášku na TEDu https://www.youtube.com/watch?v=dKclZ55d_F0 . O posledním nic nevím.

  Nemusí to být nutně jejich vina. Rekvalifikační program na báňské je nic moc, ale hlavně to byla díra na dotace. Od té doby je ticho po pěšině. (Peníze prošustrované, tak splněno)

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.