Reklama

sobota 2. února 2019

Když světu vládne Hitler... a ne jeden

Tereza Spencerová
2. 2. 2019   iPrima
S lehkou nadsázkou lze říci, že kdo ani jednou nebyl za Hitlera, jako by vůbec nebyl. Nebo je naprostá nula, která nikomu nestojí ani za pozornost.Asi si to tak nějak žádá duch doby, že je veřejný prostor přesycený nadávkami, přičemž každý druhý myšlenkový oponent končí s nálepkou ruského agenta nebo nácka. Nebo obojího dohromady. A nebo je z něj rovnou Hitler.

Pokud bychom měli vzít takovou „myšlenkovou mapu“ vážně, jak by asi tak vypadal třeba stručný popis venezuelská krize?

To prostě ruský Hitler nařídil svému agentovi, americkému Hitlerovi, aby začal dusit venezuelského Hitlera, s nímž se ovšem ruský Hitler kamarádí, načež domácí americká i zámořská spojenecká antihitlerovská koalice pozastavila svůj odboj proti americkému Hitlerovi, kterého má za agenta Hitlera ruského, a okamžitě se nadšeně sešikovala po boku svého amerického Hitlera, proti Hitlerovi venezuelskému, který je kamarádem Hitlera ruského, který venezuelského Hitlera podporuje proti svému agentovi, Hitlerovi americkému, i proti protihitlerovské koalici, která jinak bojuje proti Hitlerovi-agentovi… Jo, a hlavně ta „solidarita s venezuelským lidem“.

Jasně, Putin s Trumpem nebo venezuelským Madurem nejsou ani zdaleka první Hitlerové našich časů. Pro Francii se Hitlerem už v roce 1956 stal například egyptský prezident Násir, když se rozhodl znárodnit Suezský průplav, totéž později tvrdil Barack Obama o íránském ajatolláhovi Chomejním, který svrhl šáhovu prozápadní diktaturu, a Washington o íránském prezidentovi Ahmadínežádovi, který se odmítal poddat, George W. Bush zase Hitlera viděl v Saddámu Husajnovi, který si nakonec vysloužil dokonce i dosud nepřekonaný titul „horší než Hitler“; k tomu se Putin ani Trump zatím ještě ani nepřiblížili. Obama Hitlera uviděl v Muammaru Kaddáfím a ministr zahraničí USA John Kerry zase v Bašáru Asadovi, i když ho ještě pár let předtím měl za „svého drahého přítele“, a nebožtík John McCain umřel s tuchou, že Hitler je ve skutečnosti kubánský Raúl Castro. To ale v žádném případě neznamená, že by nálepkovači sami byli nějak imunní. Třeba v Baracku Obamovi Hitlera jednoznačně viděla americká křesťanská pravice, zatímco George W. Bush se stal Hitlerem pro celou plejádu umělců a intelektuálů, navlas stejně jako dnes Trump. Obecně se stačí jen pořádně rozhlédnout kolem. Jsou všude. S výjimkou Ukrajiny dnes Hitlery najdete v čele Maďarska, Polska, Itálie, za Hitlera už byl i francouzský Macron… Trochu z proudu vybočuje Angela Merkelová, neb musí logicky být za Hitlerku, ale nešť, gender je dnes beztak volitelný. Nebo tak něco.

Vlastně lze s lehkou nadsázkou říci, že kdo ani jednou nebyl za Hitlera, jako by vůbec nebyl. Nebo je naprostá nula, která nikomu nestojí ani za pozornost.

Není bez zajímavosti, že kultovní filozof amerických konzervativců Leo Strauss už v roce 1951 mluvil o „reductio ad Hitlerium“, čímž charakterizoval bludné argumenty, jejichž cílem je popřít soupeřova tvrzení přirovnáním k nacistům, aniž by ovšem byla tato tvrzení podpořena důkazy. V podobném duchu ostatně zní i aforistický „Godwinův zákon“ o internetových diskusích z počátku 90. let: „Pravděpodobnost, že se v online diskusi objeví porovnání s Hitlerem či nacisty, se s růstem délky diskuse blíží jedné.“ Jak konstatuje Wikipedie, „třebaže se to v zákoně neobjevuje výslovně, tradiční výklad říká, že jakmile se takové srovnání v diskusi objeví, příslušné diskusní vlákno skončilo a autor tohoto porovnání dotyčnou debatu prohrál.“

Mimochodem, když už máme v nálepkování Hitlerem pokračovat, není od věci si připomenout, že to byl vegetarián, který inicioval zákony proti týrání zvířat. A byl nadšený pejskař a jako zarytý bojovník proti kouření vedl první protikuřáckou kampaň v moderních dějinách. A měl jen jedno varle. Co si s tím vším počít? Znamená to něco pro dnešek?

Nebo že by bylo lepší nechat konečně všechna ta srovnání s Hitlerem už být?Tereza Spencerová

28 komentářů :

 1. PROBOHA CO TO TADY VYVEDLA PANI SPENCEROVÁ ZA VÝTVOR

  no kdyby se zabývala událostmi domovštiny na přiklad jak roste podpora NÁRODNIMU PROGRAMU VOLIČŮ nebo taky ne možná,že by ji Společnost voličů tleskala jako vzteklá nebo snad ne?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A jak roste podpora NÁRODNÍMU PROGRAMU VOLIČŮ? Dá se to vyjádřit nějakým srozumitelným, nejlépe matematickým vyjádřením?
   Je docela srandovní, že obsah onoho "programu" vlastně nikdo nezná a jinde než tady jsem o něm nezaznamenal ani zmínku.

   Smazat
  2. .... všechno podvod, perfektně podložené informace....

   Zapněte si titulky...

   https://youtu.be/92Bi7l3BqPk?t=1540

   Smazat
  3. Oprava SPAM,cerova , opakuje rubriku po Vesna...

   Smazat
 2. 14.46 - Nejlepší by bylo zakázat cokoliv zveřejňovat, co není ode mně.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdyby Špencerová věděla,že hned v prvním článku toho NPV je návod jak vybulit ČR kapitalismus bez přivlastků tj mantinelu,co přismyčil na hřbetě ten president ODS přimo od gangsterů a dokázala na to přijit co je tam napsáno, okamžitě by se sama sebe zcenzurovala a strachem se i potentočkovala bo eště nikdo z celé republiky kvůli nízkému vzděláni elit na to za celých 30 let nepřišel.
   No a druhý článek má v návodu jak skoro okamžitě zavest přimou ovčanskou demogracii a OKAMŮŘA na to též nepřišla,protože něco tak silného jak ti borci z OSV píši je fakt bomba a jde bez velkých cavyků zavést skoro hned!

   Dalši paragrafy odhaluji,že nas okradaji každého občana o 10 000 měsičně co pry komunisti vyplaceli za nich každámu než je za to ovčani vycinkali.
   No neni divu,že se to nesmi nikde napsat do novin a do televize bo dalši paragrafy by ten dnešni režim položily na placku tak je radči nebudu psat bo by pro mě přijelo ČSSD s jejich Antonem,kery prý dostali přimo z fabriky,za vynikajici služby fašistickým banderovcům!!.
   Kde je ta Špencerova at ji to vysvětlime a ona z toho týden neusne!

   Smazat
 3. Ta fotomontáž Trumpa společně s Hitlerem a Mussolinim je zcela "mimo mísu" a v podstatě připomíná svého času "známou" fotomontáž Putina na radnici v Liberci...
  Nebyla zhotovena na přání současného zaměstnavatele autorky článku ? Nechápu, proč ji převzala k šíření i NR.... !

  https://www.facebook.com/tereza.spencerova

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Naopak, k tomu článku pasuje přesně.

   Smazat
  2. 16:53 "Proti gustu žádný dišputát.."

   Smazat
  3. A jaký má smysl neustále předstírat, že NR je cokoliv jiného, než běžný, tu dobře, častěji ale mizerně z ruštiny přeložený putleroffský hoax! Součást to hybridní války vedené a financované tímto gangem obřezaných kremlovorů? - https://img.opentown.org/store/news/180407/te-url-9f0e394ab55deec1225656a563db0bf8.jpg

   Smazat
 4. Nemel nejak nedavno v hube Hitlera i mirda kalousek?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ještě má ve sklepě kýtu.
   Zaslali mu ji kdysi z Vatikánu, když ještě byl sám nadějným fýrou.

   Smazat
 5. Co se takhle raději věnovat nacistickým postojům ukrajinského velvyslance? Je kolem nich podezřele ticho.

  OdpovědětSmazat
 6. Ticho je před bouřkou.
  Prý podle poslednich zpráv,které ještě byly mimo cenzuru má vláda byt brzy donucována povolit hnuti za to,aby si lidi nemuseli kupovat žluté vesty na lizing!

  OdpovědětSmazat
 7. Nic vtipnějšío jsem dlouho nečetl. Ten odstavec o vztazích a potyčkách hitlerů celého světa je skvělou karikaturou informačního pojetí západní civilizace.

  OdpovědětSmazat
 8. No tak u nás zkrachovalý kraďousek napadl Babiše že je jako adolf. Divím se Babišovi že ho přes soud nesejme.

  OdpovědětSmazat
 9. Nekteri diskutujici asi nezerou maso a proto nechapou vtip.

  OdpovědětSmazat
 10. Samozrejme , to prirovnani s Hitlerem nesedi , blize je to k Mussolinimu, kterej definoval fasismus jako totalni vladu jedincu / imperialistickej despotismus/z Elity dohromady se elitou bohacu z korporaci..
  Ale nekde jsem napsal ,ze Hitler jako Zombie vylez dneska z hrobu na nas , obzivl fasismus, aby skodil dal...Jako Proxy , teda v zastoupeni jinych , ale daleko mensich Hitleru ,
  za to ale jejich hodne.. Ale nesahaji Dolfovi ani po kotniky..Dale je tady problem zvladnout planovany /the order of the Disorder/ tedy zavest , usporadat novy a vetsi chaos a zmatek, neporadku....To se dari...
  Vezmete si priklad z komunismu. Clen Politbyra si najde nekoho a nahusti ho ideologii a zfanatizuje ho , aby behal a lidi agitoval a presvedcoval neunavne , jak komunismus je jedina dobra vec na svete.... Clen Politbyra samozrejma sam tomu neveri. Uz je dlouho clenem strany aby vedel svoje.
  Pak tam byl v Rusku ten Stalin..Agitator ,aktivista je pak pysnej a jesitnej ze velky zvire si ho vsimlo a dalo neco duvery,a dulezitosti idiotovi, a venovalo mu pozornost.
  A snazi se.... I neco odmeny za to samozrejme...
  Uz jsem poopravil dejepis z hlediska Politickych Korektnosti nasi republiky za socialismu,
  korektnosti smerem od Slovaku..
  Ti byli presne to co mame dneska..A vysledky stejny..
  Mimo to vsechno a porad , je tu zavist a z toho pramenici NENAVIST , ta se porad opakuje JEDNY SKUPINY PARASITU na druhou... mezi parasitama to je nejhorsi a pak za tim je logicky usili tu druhou skupinu znicit.
  Priklady Marxe, a Lenina a dalsich pathologicke neavisti /nevysvetlitelne/ vuci cirkvi /kdyz slysim slovo cirkev saham po revolveru, rikaval Lenin/,az potom vyssim vrstvam vsude kde ziskali moc je priklad.. Kapitalista prisel na radu chvilku potom , protoze ten aspon musel ridit firmu a mel z toho obavy a problemy, cili nebyl to uplne parasit . Jako napr Engels. Dulezity je vedet ,ze cas od casu byli nejvetsim a zdaleka nejhorsim nepritelem sami clenove komunisticky strany ,Higle a Pigle, a vlady a hlavne Politbyra !!! Taky paradox.
  U nas to zacalo tema co revolucne bourali , Gottwald ,Slansky a spol. Potom prisel Zapotocky ale rychle odesel..
  S Novotnym prisli obrovsky zmeny k lepsimu , protoze to byl prvni vladni konstrukter a budovatel novy spolecnosti.
  Taky lidi cumeli s otazkou na ksichtech. ted jsou problemy a jsme zvedavi jak je vyresis. Napr. krize bydleni , ekonomika a dalsi.
  Udelal hodne , ale prisla parta urvanych hysterickych slovaku , predtim fasistu,, parasitu a zacali besnit a chteli vsechno jako kazdej parasit. Prisla vlada Dubceka, invaze, Husaci a ten pak vytvoril prostor svoji nekonecnou tuposti pro Nastup havlu a spol...Tedy nesudte smele a nez se zacne kritizovat je lepsi lecos a dulezityho, podstatnyho vedet,ale este vic premyslet tvurcim zpusobem, tedy co neni muze nejt a co nikdo nevedel predtim , uz je tady... z toho co bylo predtim ,protoze tyhle veci navazujou a skoro porad stejne a podobne jen ty nahore prizivnici a pijavice se meni...Takovyhle dejiny vam ale nikdo nerekne. Historici se deli na ty co rvou hodne, ale opakuji predepsane osnovy stale dokola /a to se povazuje za inteligenci/a uci /a kdo umi dela a kdo neumi uci/, a pak na ty co nemluvi skoro vubec , ani nesmi, protoze maji Patent na pravdu a na spravnej pohled zpet a tim i navaznost do budoucna...

  OdpovědětSmazat
 11. Poznamka , parasiti skrze tu zavist , nenavist a kopmlexy menecennosti neoplyvaji schopnostmi a proto o to vic musi rvat a presvedcovat v mediich. Bez ziskani privrzencu a lidu ,NIKDY NIC NESVEDOU ANI DNESKA.
  TAK VOD /nejdrive fasistu/ SLOVAKU PRISLA FEDERALIZACE ABY SI POJISTILI KORIST/CESKO A CECHY/, , potom to Husak se skutecnou inteligenci husy , zhustil. Vytvoril vacuum /the void/ do kteryho pak naskocili dalsi profesionalni parasiti /na tom co zvani a kejhaji vubec nezalezi/porad to vede k jednomu.
  Taky nezalezi kdo to je a jak vypada..Ukrast ,vyloupit a znicit. Dokonali to pak Klausove s jejich Lisabonskou smlouvou neboli tunovy okovy a vyderacstvi pomoci hrozeb tech co jsou za tim ucelem silnejsi a poridi si sluhy, po zuby vyzbrojeny a agrese atd...
  Dneska se to vopakuje ,ze pod zaminkou nabozenstvi,islamu parasiti nastoupili a loupi a vrazdi hlava nehlava..Nemlich to samy..

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Poznamka: tenkrat za vlady uplne vedeckyho marxismu si strana Uminula ,ze muze za uplne vsecko.
   A to byla Kardinalni chyba.
   Nekomu nekdo slap do ho...a, prodali mu shnilej smejd a UZ OKAMZITE BUZEROVAL STRANU A VLADU
   ABY S TIM NECO NECO DELALI !!!
   Proto sme meli treba snad nejkvalitnejsi televizi na sveet.. Manzelky funkcionaru furt sedeli doma a stranici sedeli a nekonecnych schuzich , tak baby pisteli at daj penize na televizi a to se zdarilo a televize jen kvetla...

   Smazat
 12. Kdyby papež finančně a politicky nepodporoval Hitlera, nikdy by se fašizmus nerozmohl po celé Evropě.
  Přirovnání k Hitlerovi pak je trefné tomu koho podporuje katolická církev.
  Ostatní bývá demagogie*

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kecy! Americký novinář a filosof Lothrop Stoddard když popisoval situaci v Rusku po svržení cara, definoval tamní obyvatele jako spodinu, kterou označil za nejvíce zdegenerované lidi na Zemi, a to v knize "Revolta proti civilizaci: hrozba podčlověka" (1922) - https://cdn.counter-currents.com/wp-content/uploads/2011/11/revolt_against_civilization.jpg

   Označil tamní typ podřadného člověka, jehož existence nedosahuje na kritéria adaptability zavedená nerovnostářským společenským řádem jako Podčlověka. A fašismus je reakcí nerovnostářské společnosti proti násilí těchto podlidí, usilujících o její zničení násilnou revolucí! A protože jak napsal novinář a historik Lothrop Stoddard, podlidé budou vždy proti řádu přirozené, tedy nerovnostářské společnosti povstávat, tak etablovaná společnost se proti nim vždy bude bránit až do krajnosti!- http://www.stjoseph.cz/pojem-fasismu/

   Smazat
 13. Spencr, ty už si najdi babu, nebo chlapa nevím co jseš, ale vím, že meleš sračky.

  OdpovědětSmazat
 14. Mate tady vsichni plnou hubu 'melo by se' a zatim nam jde vsem o kejhak. Zatahli nas sametem na zapad, ktery je cilene niceny neoizmy, migraci, cenzurou medii, utlakem a genocidou bilych. Udelali z nas kolonii poslusnou kyvat na vsechny jejich zlociny a prasarny. Za vsechno co jde na zapade do kytek muze pry Rus a Cinan. Ty je nutne znicit a tak nas nuti jeste k vetsi militarizaci a bojovat v NATO za jejich zajmy na surovinach a geopolitickem dobyvani a ovladani drzav. Za nase penize umiraji daleko v cizine nasi zoldaci, ze kterych delaji hrdiny jako ze sebevraha Palacha a uctivaji je tryznami.
  Od doby nacistickeho Protektoratu vysavaji stale nasi zemi a nase bohatstvi, urcuji co si mame myslet, ovladaji media i nase deti cilene rozbouranym skolstvim a zvracenou ideologii genderismu. Leta se diskutuje o tom, jestli ma byt matematika povinna u maturity. Zhovadilost a diletantstvi nam vladnou.
  Ti, co nam jako mistodrzici vladnou zastavaji zajmy mistodrziciho a ne nase. Bude hure, jestli tady budeme jenom nadavat. Jak tedy dal a co zmenit? Vymanit se z dekadentni a upadkove spolecnosti zapadu, ktera nas vede do zahuby moralni i ekonomicke. Ziskat zpatky svou svrchovanost trvanim na neutralnim postoji pri honu na carodejnice. Salvini, Orban, Kurz vsechno sousedi nam ukazuji cestu jak z otroctvi ven. Nenechat se strasit a ochromovat propagandou a rusofobii, protoze ta nas nuti ke zbrojeni a odrikani. Nas cil musi byt ne nenavist a valka, ale spoluprace se vsemi, hlavne s temi, kdo jedou kupredu, pres hrozby zapadu zachovavaji svou suverenitu, vazi si svych tradic a naroda. Nedovoluji zadnou migraci islamu a niceni spolecnosti. Maji suroviny, maji budoucnost, maji ekonomiku. Neuvaluji sankce, nehrozi druhym likvidaci, nevydiraji je. Lze se o nich jako o Kadafim, Asadovi, Sadamovi, aj., ktere znicili.
  Kdy uz to konecne zacnete chapat, ze jsme ve vetsim hnoji a totalite jak za totality komunisticke? Tentokrat jsme ohrozeni zvenci ze zapadu a nemuzeme se tomu nebezpeci branit, pokud neodejdeme z EU a NATO a neziskame svou suverenitu zpet. Pak muzeme spolu s V4 vytvorit stredni Evropu neutralni, bez vojenske prislusnosti k blokum, bez raket, ktere nas znici v pripade konfliktu, ktery USA v Evrope pripravuji.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 16:21 Hodně hloupej koment, zvláště " jsme ohroženi ze západu" ,prosím jak. Jsme jasně ohroženi z východu Ruským zlořádem, který okupuje co se mu namane viz Krym. A že se lže o Kaddáfím, to si děláte srandu!!!!!kolik má ten terorista na svědomí lidských životu???? Pane vy hodně pokřivujete pravdu! proto vám napíši, že jste hodně velký VUL-VUL.

   Smazat
 15. ...dosud nepřekonaný titul „horší než Hitler“; k tomu se Putin ani Trump zatím ještě ani nepřiblížili... Omyl, Aleš Dobrovský na ČT 24 kdysi prohlásil, že Putin je horší než Hitler.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Na ja. To chce Dobrovského ocenit. Takový vizionář - orazítkovat ho letícím polským katolickým holubím "pozdravem"? Něco by dostat měl, ale na víc to není...

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.