Reklama

středa 20. února 2019

KOMENTÁŘ PETRA ŽANTOVSKÉHO: Kam jdou naše peníze

Petr Žantovský
20.2.2019  iPrima
Předseda SPD Tomio Okamura zveřejnil zdrcující informaci. Pražské zastupitelstvo vedené Pirátskou stranou před pár dny schválilo individuální dotaci v hodnotě přes 5 milionů korun neziskové organizaci Integrační centrum Praha (ICP), která se prý stará o integraci migrantů v Praze. Většinu dotace však spolknou platy vedení této neziskovky. Jen za loňský rok za mzdy utratila 15 mil. Kč, převážně z kapes nás všech. Ředitel organizace má plat 79 tis. Kč, finanční manažer 67 tis. Kč eur a učitel arabštiny 40 tis. Kč měsíčně. Tolik Tomio Okamura. Jeho informace, kdyby nic jiného, inspiruje k tomu, podívat se do střev této pozoruhodné organizace poněkud podrobněji.

Celkový rozpočet ICP činí podle aktuální výroční zprávy cca 23 milionů korun, přičemž jejich dárci jsou z velké části veřejné organizace – nejen pražský magistrát, ale i ministerstvo vnitra ČR, městské části Praha 4, 7, 12, 14 a Praha – Libuš, a taktéž – jak by také ne – Evropská komise. Kdyby si někdo představoval, že „evropské peníze“ nejsou naše veřejné peníze, musím jej vyvést z omylu. EU rozdává jen z toho, co vybere od svých členských států, žádný vlastní příjem nemá a žádné výkony neprodukuje, jen spotřebovává – z veřejných prostředků. Jsouť tedy evropské peníze rovněž z našich kapes, nezapomínejme.

Je zajímavé podívat se, jaké „integrační“ aktivity toto Centrum provozuje. Podle jeho výroční zprávy za duben 2017 až březen 2018 jich pořádalo pouhých dvanáct, z nichž za zvláštní zastavení stojí třeba květnový turnaj v malé kopané, listopadový volejbalový turnaj nebo únorový „interkulturní ples“. Cílem integračních akcí ICP je prý „vytvořit prostor pro vzájemné neformální setkání migrantů a majority, kteří mají příležitost se blíže poznat a zbavit se možných předsudků.“ Pomineme-li hrubou pravopisnou chybu („majority - kteří“), je to na první pohled pobuřující. Několik dobře placených „dobrotrusů“ se za nesmírné peníze dobře interkulturně baví. Nevzpomínám si však na jediný případ, kdy by některou z těchto akcí oznámili veřejně, třeba prostřednictvím plakátů. Běžný Pražan se tak pobavit nepřijde, protože se o tom nemá jak dozvědět.

Vedle toho ICP pořádá „kurzy sociokulturní orientace pro migranty“ (přednášky nebo procházky po Praze, v daném období celkem 37) a workshopy na mateřských školách, jež prý „jsou aktivitou, která podporuje děti v přijímání rozmanitostí okolního světa, rozvíjí u nich empatii a respekt k odlišnostem.“ Někdo by to možná šťouravě nazval ideologickou indoktrinací předškolních dětí, které se nemají jak bránit. ICP a jejich donátoři z veřejné správy to však zřejmě vidí jinak. Asi nejzajímavější aktivitou ICP je „koordinace integračních aktivit na území hl. m. Prahy“. ICP zde podle svých slov „vytváří prostor pro komunikaci a spolupráci neziskového sektoru, místní samosprávy a samotných migrantů.“ Co si pod tím představit konkrétně? ICP se ve výroční zprávě chlubí: „V období od 1. 4. 2017 - 31. 3. 2018 jsme koordinovali přípravu podkladů a finálních podob aktualizované pražské koncepce pro oblast integrace cizinců na období 2018-2021 a Akčního plánu k pražské Koncepci na období 2018-2019.“ A co to nejspíše znamená v překladu do lidštiny? ICP se vytvářením koncepcí, plánů, komisí či výborů stará hlavně o to, aby si pojistilo, že nevyschne veletok peněz z veřejných zdrojů.

A teď z jiného soudku. Průměrný plat učitelky v české mateřské škole je něco málo pod 24 tisíc korun. Necelých pětadvacet tisíc pobírá zdravotní sestra. Pečovatel a osobní asistent má ovšem jen cca necelých jednadvacet tisíc a sanitář pouhých 20 tisíc. A nedosti na těchto číslech. Za oněch 15 milionů korun, jež ročně spolknou platy lidí z ICP, by se daly postavit dvě mateřské školky s kapacitou každá po 25 dětech (jednu takovou nedávno otevřeli v brněnské čtvrti Komín), nebo také domov důchodců - podle údajů našeho ministerstva práce a sociálních věcí by se za roční mzdy lidí z ICP vytvořilo 10 míst pro seniory. A ačkoli nemusíme hned myslet na nejhorší, je dobré zmínit, že jeden den paliativní péče přijde podle údajů ze samotných hospiců na cca 1500 až 1900 korun, které hradí buď zdravotní pojišťovna, nebo rodina pacienta. Za roční mzdy ICN by tak bylo možné uhradit skoro deset tisíc dnů péče o umírající.

Jsem přesvědčen, že uvedená čísla jsou naprosto přesvědčivá. Dodejme k nim ještě dvě: tzv. neziskových organizací, které mají v programu integraci cizinců, je u nás zhruba 25 a celkově jejich rozpočty, plněné z naprosto převažující většiny z veřejných zdrojů, celkově dosahují ohromující výše tři čtvrtě miliardy korun. Přičemž obecně platí, že na příjmy jejich zaměstnanců jde okolo 80% těchto příjmů. Zbytek utratí za brožurky, školení a podobné aktivity. Je třeba pokračovat?


- - -

24 komentářů :

 1. O paliativní péči se hned hlásím.
  Mám všeho tak akorát.

  Co se týče integrace mutantů, myslím, že jde o zbytečnou dobroserskou starost.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdo jsou Sluničkáři... jak je ihned rozpoznat a co od nich čekat..?

   http://www.protiproud.cz/politika/4280-chodi-mezi-nami-slunickari-nadoby-pokrytectvi-a-nenavisti-buduji-lepsi-svet-dvoji-metr-na-vse-okolo-nyni-je-poznate-bezpecne-odcini-hrichy-otcu-kancelar-po-vzoru-saturnina-luza-mensiny-a-elita.htm

   Smazat
  2. Strašné je, že Pražané si volí tyto lidi za své zástupce, aby byli rok za rokem okrádáni. Nechápu je. Vysvětlením by mohlo být, že milují různorodost a chtějí za peníze daňových poplatníků rozšiřovat řady arabsky hovořících migrantů. Je ovšem jen otázkou času, kdy budou i v Praze vybuchovat nálože, kdy zazní samopaly v nějaké diskotéce nebo kdy kamion rozdrtí několik desítek nevinných lidí.

   Smazat
  3. 22:20
   Díky. Po přečtení první věty vašeho příspěvku mi to docvaklo. Praha je tak plná náplavy, různorodosti a nesoudržnosti, že nám v přímém přenosu ukazuje průběh rozkladu a svou vlastní sebevraždu. Sice na poměry státu a Evropy v malém, ale o to přesvědčivěji.

   Smazat
 2. Je třeba, aby v těch svých vylhaných výročních zprávách uváděli počty skutečně začleněných individuí. Pod kontrolou Nejvyššího kontrolního úřadu by jim to slušelo nejvíce; ovšem NKÚ by musel mít trochu jiné pravomoce!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. protože Babiš

   Smazat
  2. Každou chvíli slyším z korporátních médií že se zde straší migranty,že tu žádní nejsou.Nějaký blb politik nedávno prohlásil,že jich je zde tuším 17.Co tedy ti pražští chytráci integrují?

   Smazat
 3. Zrušit bez náhrady. Nikdy nic pořádného neudělali, jen vysávají ze statní pokladny peníze.

  OdpovědětSmazat
 4. Vyhazují se peníze za naprosté sviňárny. To tu nikdy předtím nebylo.

  OdpovědětSmazat
 5. Neziskovky by neměly mít žádný přístup k veřejným penězům. Pracovat by v nich měli dobrovolníci. Na vlastní provoz se buď složit sami, nebo pořádat sbírky.
  Jen, pokud by jejich projekt uznal za prospěšný, mohl by jej správce veřejných prostředků financovat.

  V opačném případě by měl každý občan státu obdržet stejnou částku, jaká připadá na pracovníka neziskovek.

  OdpovědětSmazat
 6. Pirátská strana by měla být zakázaná, a to už jenom k vůli tomu názvu ! A za ty peníze by bylo opravdu hodně ostnatého drátu na naše hranice.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bohužel je stále spousta blbců, kteří jí dají své hlasy...

   Smazat
 7. Jo pirátský odpad musí být ve volbách poražen vědí prd o životě a chtěj všem vnucovat jejich vize.

  OdpovědětSmazat
 8. Prosím vás, podívejte se na to z morálního hlediska.
  Ty bys svému příteli nepomohl v nouzi?
  Pomohl, já vím, že pomohl.

  Kdyby tvůj kamarád potřeboval pravidelný měsíčný plat, ty bys mu ho nedal?
  Dal, protože máš dobré srdce.

  Tak nezáviď nikomu cizímu, že se má lépe, než ty.
  Sám se vynasnaž, ať máš taky. Proto máš svobodu, abys mohl zbohatnout.

  Koneckonců jde o cizí peníze a "z cizího krev neteče".

  Víš, co to těm mladým lidem dalo za přemýšlení, než vymysleli tak skvělý projekt?
  Tak vidíš, už to začínáš chápat.

  Oni si ty peníze zaslouží, možná, že dokonce vystudovali na VŠ začleňování imigrantů k vylepšení naší rasy.
  A kde jinde by teď měli pracovat, když nic jiného neumějí. A platit vysokoškolákovi jako zdravotní sestře, která se jenom stará o nějaké simulanty, to by byla ostuda.

  Tady se jedná o úkol, který podporuje Brusel, ba i OSN a bezpochyby i všeobecně oceňovaný Soroš, jehož jsou prý Piráti projektem.
  Také jsem slyšel, že hnutí Pirátů v EU vede muslim. Islám je velmi ušlechtilé náboženství, takže i ušlechtilý skutek našich Pirátů je na místě.

  Horší by bylo, kdyby věrni svému jménu Piráti kradli jako piráti.
  To by pak bylo velmi velmi smutné.
  PB

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. PB Jako satira dobrý my jsme už prokoukli havloverbež tak blbnou mladý asi tak.

   Smazat
  2. Už před mnoha lety jeden kamarád mojí dcery hlásal, že založí neziskovku a pojmenuje ji nějak vznešeně, třeba "dobro pro člověka". A ten člověk, to budu já, dodával se smíchem. Byl to ale žertík, živí se poctivou prací.

   Smazat
  3. Možná bude lepší šetřit ironií, slabší jedinci to vezmou vážně.Co když si to přečte i Wiki od Voršilek.

   Smazat
 9. A pak vám přijde do schránky žádost o příspěvek:
  v pondělí na invalidní děti, v úterý na výcvik psů pro nevidomé, ve středu na kočičí útulek, ve čtvrtek na děti v nějaké africké zemi, v pátek .. doplňte dle vlastních zkušeností.
  Ač chci být stále slušný, tady mohu jen říct: NASRAT!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bývaly doby, kdy jsem přispívala na kde co. Dnes, pokud nedojde k nějaké nečekané katastrofě jako je potopa světa, zemětřesení či něco podobného, mě žádné žádosti neziskovek nezajímají. Platím daně. Stát je z mých daní podporuje, aniž se mě ptá, jestli s tím souhlasím. Cpe moje prachy i těm, kteří pracují proti mně a k mé škodě (viz výše uvedená neziskovka - fakt nestojím o pořádání žádné z uvedených akcí, už proto, že nám neustále je opakováno, že tu žádní migranti nejsou.) Je to divné, turisti v Praze nějak poslední dobou ztmavli... Ale turisty netřeba začleňovat.

   Smazat
 10. Pokud člověk zavede hovor na politiku s běžným Pražanem, nemůže se divit. Oni jsou opravdu povětšinou úplně bokem. Možná jim něco dojde, až je budou rádoby integrovaní migranti vyhánět z jejich domovů. Jenže to už bude jaksi pozdě, jako vždy. A totéž platí obecně, stačí se podívat na poměrně těsné oboje prezidentské volby. Zdá se mi, že často vzhlížíme k nějakým vybájeným ideím a úplně přestáváme myslet na sebe sama, na pud sebezáchovy. Autocenzura se dneska taky hezky říká a vane to ze Západu. Jenže toho se nikdo "nenažere". S migrací a všemi dalšími korektními nesmysly je to stejné, jako byste si hýčkali v těle nádor. Jakpak by to asi skončilo? Myslete lidé a hlavou prosím. J.

  OdpovědětSmazat
 11. Koho integrují? Vždyť tu podle vnitra téměř žádný migrant není. Někdo asi lže, nebo zase privatizuje.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 14:06
   Jak tě to vůbec napadlo , že v Česku někdo lže ? Přihlas se k diskusi na ČT k Moravcovi , tam ti to vysvětlí .

   Smazat
 12. Je to humus doufám,že to čtou i ti troli co voli Piráty,je to strana k ničemu

  OdpovědětSmazat
 13. To se nám to hoduje, když nám lidi půj-- nene - dávají!!
  Jsme národ blbů.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.