Reklama

pondělí 4. února 2019

KOMENTÁŘ PETRA ŽANTOVSKÉHO: Krize nikoli klimatická

Greta Thurbergová
Petr Žantovský
4. 4. 2019  iPrima
Mediální hvězdou Světového ekonomického fóra v Davosu se stala šestnáctiletá aktivistka Greta Thunbergová. Některá média ji rovnou označila za „ekoložku“.


Ekologie je dle encyklopedické definice „věda, která se zabývá vztahem organismů a jejich prostředí a vztahem organismů navzájem.“ Jako první tak nazval a definoval tento vědní obor Ernst Haeckel v roce 1866. Ekologie jakožto interdisciplinární obor vychází z biologie, meteorologie, klimatologie, geologie, geografie, fyziky, chemie, antropologie, lékařských věd (hygiena), ekonomiky, práva, historie, psychologie, technických věd. S úspěchem bych si dovolil pochybovat, zda kteroukoli z těchto věd kdy studovala Thunbergová, obávám se, že ani často nebude vědět, co které z těch slov znamená. Přesto jí bylo umožněno vystoupit na 49. výročním zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) v Davosu, které se konalo ve dnech 22. - 25. ledna.

Toto druhdy prestižní setkání vědců, ekonomů či politiků z celého světa poučila předně o tom, že široké spektrum témat fóra je chybou, neboť celá akce by se měla zabývat tématem jediným, a to je podle ní „klimatická krize“. Média Thunbergovou vynesla do nebes a dodala jí tolik publicity, kolik se nedostalo ani takovým účastníkům WEF jako Bill Gates nebo Angela Merkelová. A tak se šestnáctiletá školačka ze Švédska ocitla na stránkách švýcarského deníku Tages Anzeiger, kde vmetla světu vskutku rázné obvinění: „Vaše generace ukradla naši budoucnost,“ což na tiskovce v Davosu doplnila mile skromným prohlášením: „Vím, co chci. A vím, co je správné.“ Podobné věty pak vtělila i do komentáře, který ji pohotově otiskl The Washington Post.

Našinec by už už propadal šálivému dojmu, že některé fenomény či hodnoty jsou dlouhodobě pevné a jako pilíře podpírají náš jinak nejistý svět. Jednou z těch donedávna přijímaných jistot bylo právě Světové ekonomické fórum. Fakt, že je může opanovat pubertální frázistka, dává důvod obávat se, že příště v Davosu vystoupí sloní muž nebo dvouhlavé tele.

Na jeviště světa se Thunbergová vyšplhala loni v září. Před volbami začala místo ve třídě vysedávat před parlamentem ve Stockholmu. Touto „školní stávkou za klima“ chtěla prý docílit toho, aby politici i veřejnost brali vážně ekologické problémy. Její příklad následovali i žáci z jiných zemí, například Německa, Švýcarska, Belgie a dokonce i Austrálie. Není divu: je přece o tolik zábavnější dřepět někde na rynku, místo učebnice vzít do ruky mávátko, pokecat s rovesníky o módních novinkách, případně do sebe vložit nějaké to posilňovadlo. Thunbergová přímo vyzývá k tomu, aby se plošně jeden den v týdnu (například pátek, aby byl delší víkend) věnoval místo výuce veřejným akcím s oním „ekologickým“ tématem. Slovo ekologie vkládám záměrně do uvozovek, neboť je zde zaměňováno za věcně příslušnější ekologismus, jejž opět encyklopedie charakterizuje jako „radikální, nekompromisní formu ideologie environmentalismu“. Z této ideologie vyrůstají politické, nikoli vědecké subjekty a mají své politické, nikoli odborné zájmy. Tak také je možné chápat skutečnost, že někdo propašoval švédskou školačku s eko-anarchistickou rétorikou na prestižní platformu. Ten „někdo“ tím nepochybně sledoval nějaký konkrétní politický cíl. Zatím však nevíme, kdo byl tím „někým“, protože – na rozdíl od teroristických činů a atentátů, k této akci se zatím nikdo dobrovolně nepřihlásil. To je podivuhodné, má-li to být považováno za bohulibý čin.

Nicméně vezměme pro jednou Thunbergovou za slovo. Je-li tedy správně jeden den v týdnu stávkovat „za klima“, je-li to ten pravý odpovědný občanský postoj, pak se ptám: proč by se tak měla chovat jen dítka školou povinná? Neměli by jeden den v týdnu „za klima“ stávkovat též jiné sorty občanstva? Pochopitelně ne všichni v týž den, to by se zastavil svět, ale pěkně po řadě. Třeba v pondělí železniční, letecká a městská veřejná doprava. Přece nádražáci a lidé z metra mají také svou občanskou odpovědnost a právo vyjádřit svůj postoj ke klimatu. V úterý by mohli stávkovat zaměstnanci maloobchodu a služeb. Ve středu veřejná správa, armáda a policie. Ve čtvrtek komplet zdravotnictví a sociální služby. Nu a v pátek pro jistotu veškeré, ne jen základní či střední školství. A jen tak mimochodem: kdo by celý ten tyjátr zaplatil? Kdyby totiž pětinu pracovní doby v týdnu stávkovali „za klima“ též výrobci v průmyslu a zemědělství, neb i oni jsou přece odpovědnými občany, pocítily by to státní rozpočty zúčastněných zemí zřetelným poklesem.

Ovšem nebuďme hnidopiši. Pro tento záslužný návrh by jako pilotní projekt jistě rád své síly nabídl nejen Jakub Janda z Evropských hodnot, ale třeba též slovutný Miloš Gregor nebo jiní lovci fake-news z brněnské Masarykovy univerzity. Shromážděni kolem postmoderního hodinového stroje zvaného Primátorův pyj na Náměstí svobody by nejlépe demonstrovali svůj ctihodný postoj ke klimatu dle slečny Thunbergové. Ta by mezitím byla navržena nejen na Nobelovu cenu míru, ale i za fyziku či ekonomii, a jak lze soudit z mnoha aktuálních verdiktů novelistů, je dost dobře možné, že by je dostala rovnou všechny naráz.

Že to zní nepravděpodobně? Nedejte se zmást. Prolamování se v dosud tabuizovaných „oknech možností“ podle amerického sociologa Josepha Overtona funguje bezchybně. Ano, je to krize, avšak nikoli klimatu, ale rozumu.


Petr Žantovský


26 komentářů :

 1. A tato krize rozumu nád bezpečně vede ke zdárnému konci světa. Dalšími z mnoha projevů této krize jsou i šílenství kolem čínské elektroniky, nadšení pro Ukrajinské fašisty, fašistické pirátsvo, antidemokratické spolčení Top 09, ODS, Starostové a prý Nezávislí (zřejmě právě na tom rozumu).

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Gréta, podobně jako feministky pochopila, že se nevdá a nikdo ji živit nebude.
   Takže se svým mongo vzezřením musí začít včas s agitací.

   Kapitalismus je boj každého proti každému.
   Kdyby jí nabídli slepce, ošklíbala by se.

   Jedno za co to Pámbu určí, doufám že jim zamrzne všecko a vydrží až do května.
   Když nějaké sociální demokratce bude zahřívat nohy, třeba se sblíží...

   Smazat
 2. Ekologie je prvotně byznys. Až tomu bude jinak, pokud tomu někdy jinak bude, jistě to poznáme.
  V případě, kdy by šli do stávky všichni dopravci a pracovníci v průmyslu, jejichž provozy jsou neekologické, jistě bychom rádi tolerovali i několika měsíční stávku, která by jistě byla ku prospěchu ekologie a přírody. :-) Finančníci by oželeli ušlý zisk, pracovníci pár výplat, zákazníci vysněný výrobek a svět by byl hned veselejší.
  ABC

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Docela by mě zajímalo, jak byste se tvářil, být tím pracovníkem bez pár měsíčních výplat.

   Smazat
 3. Bez komentáře.
  Václav

  OdpovědětSmazat
 4. Největším tématem současnosti není klimatická krize ale krize rozumu.
  Vymizelo povědomí o tom, kudy vést diskuzi (z latiského zkoumat). Namísto relevantních argumentů spoléhají na hlasitost a opakování svých lživých a polopravdivých tvrzení.
  Že se tak chová nevzdělaná školačka je pochopitelné, že jí to baští novináři je podezřelé (svědčí to o jejich inteligenci), ale že to vzali za své vědci a politici je alarmující. Svědčí to o tom, že jejich rozhodovací procesy už nemají s vědou nic společného a jsou jen účelovým plněním zakázky z vyšších míst.

  OdpovědětSmazat
 5. Největší americký ekolog byl pro mě svého času jistý Albert Arnold Gore (mj. kandidoval 2x na prezidenta). Akorát mně bylo divný, že vlastní tři honosné rezidence (v Aarlingtonu, Nashville a Carthagu) s obrovskými provozními náklady (ve všech ke dvaceti ložnicím) a že se všude přemisťuje tryskáčem. Ale takoví jsou Američané, káží vodu, chlastaj víno :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Američané jsou stejně k zulíbání. Nedávno nás přijel jeden jejich specialista na ekologii školit, jak se máme chovat ekologicky, když jako Evropané tolik plýtváme přírodními zdroji a ničíme přírodu. Tak jsme se ho zeptali, proč mají v USA oproti Evropě třeba pětinásobnou spotřebu vody na hlavu a čtyřnásobnou spotřebu elektřiny na hlavu a proč vozí plastový odpad na zpracování až do Číny. Začal lapat po dechu, že to je komunistická propaganda. Zmlknul až poté, co jsme mu ukázali oficiální statistiku. Úplně jsme ho ale dorazili otázkou, čím doma jezdí a kolik mu to auto žere na 100 km (po přepočtení z galonů na litry se pohyboval na trojnásobku našeho průměru). Tím jsme ho zcela dostali, zajímalo by mě, koho bude školit místo Čechů :-)

   Smazat
  2. Ve Fürthu jsme v rámci ekologické exkurse navštívili pasívní dům jakési zelené iniciativy. Nakonec, když byli vyzváni k otázkám, zeptali se moji čeští svěřenci, když si prohlédli solární ohřev vody, regulaci elektrospotřebičů v závislosti na Slunci , seznámili se s tepelnou izolací budovy atd., kterak že mladý pán doma ohřívá vodu, čím vytápí byt a čím jezdí do práce . My, kantoři jsme zachovali dekórum, ale zbytek si můžete domyslet. Jo , na mládež se musí dávat pozor... Nebo to bylo dobře?

   Smazat
  3. 14:50 Němci jsou také průkopníci, prý navrhli zrušit toaletní papír a používat místo něho bidet (s teplou vodou). Osobně bych navrhoval používat placatý kámen jako Arabové někde v poušti. Inovace bude v tom, aby měl každý svůj kámen (v poušti používají jeden pro všechny) :-)

   Smazat
 6. Krize rozum, lépe řečeno idiotizace společnosti nepřichází sama od sebe. Vymývání mozků je sofisticky řízeno. Hloupější společnost se, totiž, snadněji ovládá. Jak se bránit? Nejprve je potřeba si uvědomit, komu to prospívá. Současně jsme, bohužel již ve fázi, kdy mnozí učitelé mají vymyté mozky. No a pak už je tu dominový efekt - vymyté mozky vymývají mozky.

  OdpovědětSmazat
 7. Pipi punčochatá byla sympatičtější. V.J.Horák

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A naše politička Kiki nebo Viki, už nevím jak se přesně jmenovala, byla hezčí. Pedofil

   Smazat
  2. Péče o přírodu se stala živností, pečují o ni politické strany(Bursík reklamoval žárovky na Hadě. Biomasa se sama znemožnila,Zelení ztratili kredit) zisk přinesla akorát solárbaronům, možná že vznikla i nějaká komise.Jinak nic,jen lány s řepkou se vlní krajinou.

   Smazat
 8. Tak už ani ten Davos není, co býval. Letos se tam sešla jenom zcela podřadná sebranka pod vedením ukrajinského Porošenka :-)

  OdpovědětSmazat
 9. To děvče má poměrně výrazné mongoloidní znaky. Takto poznamenaní bývají zpravidla lidé ne zcela duševně zdraví. I rétorika tomu trochu napovídá. A nenechme se mýlit.Slaboduší jedinci mívají často velmi dobrou paměť. Tak že naučit se napsaný text z paměti, bez vlastního pochopení obsahu, se nedá zcela vyloučit.
  Už je toho v této době a této společnosti hodně málo, co mne dokáže skutečně překvapit. Tak proč ne blázen v Davosu?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To nic, to je znak kvalifikovanosti, to je Downův syndrom, dnes kromě transexuality, nebo homosexuality a absolvování nějakého studia humanitního směru a doškolení u Sorose jeden z nejlepších předpokladů ke kariéře nejlépe ve státní službě, žurnalistice, nebo v nevládkách...

   Smazat
  2. Učila jsem kdysi na střední škole dívenky z jedné cirkusácké rodiny a ty mi tvrdily, že v severní Evropě jsou tato postižení velice rozšířena. Vysvětlovaly to tím, že v zimě tam napadne tolik sněhu, že jsou některá místa dlouhodobě odříznuta od ostatního světa - týká se to především menších osad. No a tak jsou tam vlastně všichni tak nějak několikanásobně příbuzní a to se nakonec projevit musí. Možná, že i proto tam tak rádi kradou děti cizincům - potřebují tu svou čistou rasu trochu naředit.

   Smazat
  3. 17:35 Je to fakt hrůza žít ve věčné zimě. A což teprv tihle obyvatelé Chujlostanu, kteří jsou zdegenerovaní i v létě! - https://www.youtube.com/watch?v=9B1M3IPVcXs

   a který bude nutno tak či onak zlikvidovat v zájmu civilizace!

   Smazat
 10. 13:30 Letos prý v Davosu řešili bídu ve světě. Přitom se tam účastníci dopravili většinou soukromými tryskovými letadly. V průměru jich je kolem 1500 každý rok. S výjimkou Porošenka (ten tam zastupoval ty chudáky), ten tam letěl za kapesné od Lagardeové z MMF.

  OdpovědětSmazat
 11. Prosím Vás, pane doktore Davide, vysvětlete přítomným, co je to Aspergerův syndrom. A proč případně je z té příčiny ta nevinná Pippi možná o to vhodnějším objektem manipulace. Nebo já si to aspoň myslím - asi dokáže být paličatá ve sledování chvályhodného cíle a hůř pozná, že ji někdo vodí za nos ??

  OdpovědětSmazat
 12. „Před volbami začala místo ve třídě vysedávat před parlamentem ve Stockholmu. Touto „školní stávkou za klima“ chtěla prý docílit toho, ..“
  Trend je jasný. politici a členové vlád mezi 20-30roky, jsou ještě příliš staří na to, aby spolknuly bez námitek všechny instrukce. Je třeba lovit mezi svazáky, kteří prošli výplachem již od školky. To budou ti správní vládní činitelé. A kdo jiný, než pokrokové Švédsko, by opět měl razit cestu? P.K.

  OdpovědětSmazat
 13. Škoda, že se ve Švédsku tak pomalu otepluje, aby tam mohli navézt daleko více Afričanů. Prý jich je na startovní čáře připravena už skoro jedna miliarda. Dostane se na každého, na jednoho stávajícího Evropana to budou dva černoušci. Arabové jsou žabaři, ti dosáhnou maximálně na poměr 1:1, tj. jeden Arab na jednoho Evropana. Česko je skromnější, tady bude ještě dlouho platit heslo "Feri jediný do každé rodiny".

  OdpovědětSmazat
 14. Tak nevím, jestli jsem se zbláznila já, nebo dementi v Davosu.....hlava to jednomu nebere

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tuto iniciativu je nutné chápat jak trend, který bude prosazován. Nakonec se ukáže, že nikdo není k ničemu kompetentní. Kolik kreténů tolerujeme už nyní.

   Smazat
 15. Při pohledu na iniciativní dívku, mi probleskla hlavou hláška ze známého filmu :...... "kinderhilfe"!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.