Reklama

čtvrtek 28. února 2019

Korejská válka zatím pokračuje

Zbyněk Fiala
28.2.2019   VašeVěc
Předčasný závěr setkání Trumpa s Kimem v Hanoji odsunul podpis deklarace, která měla ukončit Korejskou válku po více než 60 letech příměří. Ale ani na ukončení mírového procesu to nevypadá.

Americký prezident Donald Trump nakonec v Hanoji odmítl zrušení protikorejských sankcí a podpis mírové deklarace, protože severokorejský vůdce Kim Čong-il nebyl ochoten přijmout okamžité, úplné a ověřitelné jaderné odzbrojení jako předběžnou podmínku. To nic nemění na tom, že se oba vedoucí představitelé chovali jako přátelé a nejspíš si důvěřují.

Jenže ani „nejmocnější muž světa“ není všemocný, zvlášť když ve chvíli hanojských jednání proti němu ve Washingtonu vytáhli nový klacek v podobě kriminálního svědectví jeho bývalého osobního právníka Cohena. Také ani „diktátor“ Kim si nemůže zahrávat s loajalitou vlastních generálů, kteří by mohli jednostranný krok vnímat jako zradu.

Ostatně, není vyloučené, že zprávy z Washingtonu, podle kterých byl Trump v Kongresu označen za „rasistu, podvodníka a pleticháře“, ukázaly, že domácí agenda je naléhavější než Korea, kde se vlastně nic neděje. Jaderné a raketové zkoušky nepokračují, můžeme být spokojeni, není třeba spěchat, řekl Trump ještě před odjezdem do Hanoje. Také na tiskovce před předčasným odjezdem zopakoval, že situace je mnohem lepší než před rokem a „rychlost pro mne není důležitá, důležitá je kvalita dohody.“

Pokračování mírového procesu potvrzuje také fakt, že z americké strany trvá ukončení pravidelných společných manévrů s jihokorejskou armádou, které vždy připomínaly začátek invaze do KLDR.

Kim není proti jadernému odzbrojení KLDR. „Kdybych to nechtěl udělat, tak bych sem nepřijel,“ odpověděl na otázku novináře, který v žurnalistickém poolu připuštěném do okolí severokorejského vůdce zastupoval New York Times a Washington Post. Avšak i on možná rád souhlasil s přerušením rozhovorů – jinak se to nazvat nedá, – když se až při jednání překvapeně dozvěděl, že Američané znají další utajovaná místa, na kterých v KLDR probíhají procesy, jaké nabídl zlikvidovat v závodě na obohacování uranu Jongpjon. „Známe každý centimetr Severní Koreje,“ odrážel Trump obavy novinářů, že by se tam odehrávalo něco, o čem nevědí.

Tlumočme si to tak, že Kim sice chce odzbrojení, ale ne najednou, a taky ne hned. Ve vyjednávání o denuklearizaci KLDR se potvrzují předpoklady, které dlouhodobě vyjadřovala řada amerických jaderných vědců: Dokud Kim nebude mít silnou bezpečnostní pojistku, aby nedopadl jako Kaddáfí, jaderných zbraní se nevzdá.“ Samozřejmě, že USA mohou být součástí tohoto bezpečnostního uspořádání, ale šlo by to i bez nich, kdyby se podařilo realizovat plány prosazované jihokorejským prezidentem Mun Če-inem. Ostatně, v tom hlavním nejsou nové a vynořují se opakovaně po celou dobu korejského příměří. Předpokládají sjednocenou Koreu s rozvinutými hospodářskými vazbami se svými sousedy. Sjednocení Koreje byl ostatně důvod pro Jižní Korea tenkrát roku 1953 dohodu o příměří nepodepsala, takže teď není účastníkem procesu případného formálního ukončení války.

Prezident Trump tyto plány dobře zná. Rozhovory s Kimem o samotě mohly být těžko o něčem jiném. Trump je určitě zná i od svého zvláštního vyjednavače Stephena Bieguna, který schůzku se severokorejským Kimem připravoval. I on podporoval myšlenku, aby hanojská schůzka přinesla zmírnění sankcí, podpis mírové deklarace a vznik zájmových sekcí pro diplomaty v obou zemích. Trumpova bezpečnostního poradce Boltona to sice rozzuřilo, takže vyrazil za Biegunem na Dálný východ, aby mu to rozmluvil. Naštěstí k vlastním jednáním s Kimem nakonec Bolton připuštěn nebyl. Zdá se, že Trumpovi šlo o to, proces znovu vykropit a nechat v klidu. O nové krize není zájem.

Nejvíc jsou asi z přerušených jednání zklamáni Jihokorejci, kteří do mírového procesu s KLDR investují víc než Američané. Přerušení testů balistických raket a jaderných hlavic jim přineslo úlevu. Americký útok na sever Korejského poloostrova by pro ně byl zničující, zejména pro hlavní město Soul, ležící kousek od demilitarizované zóny. Rádi by se však zbavili i rizika lokálního konfliktu. Korejská republika chce pokročit v bezpečnostním uspořádání s KLDR také tím, že začnou být stahovány zbraně schopné ohrozit souseda, a že to bude zajištěno i příslušnými kontrolami. Rozhodující je však zvýšení hospodářské propustnosti hranice pro jihokorejské investice. Další plány se soustřeďují na rychlé propojení železniční a silniční sítě.

Čína pochopitelně sleduje velmi pozorně, co se u severního souseda děje. Kim byl u prezidenta Si Ťin-pchinga opakovaně, a vždy na několikadenní návštěvě. Nejspíš se měl hlavně hodně dozvědět. Pro Peking je KLDR jednou z karet, kterou mohou hrát s Washingtonem. Možná se to i povedlo, těsně před hanojskou schůzkou zaznělo od prezidenta Trumpa sdělení, že řešení rozhořívající obchodní války s Čínou je na dobré cestě. Chystaná sankční cla se zatím nebudou zavádět.

Ani Rusko nechce stát stranou. Zazněly už plány o vytvoření zóny spolupráce, kde by mohla být konkrétně protažena ruská železnice do jihokorejských přístavů a nataženy plynové trubky pro zásobování korejského jihu. Dokonce i mírně zahřmělo. Začaly kolovat zprávy, že Rusko nabídlo KLDR výstavbu jaderné elektrárny, údajně s podmínkou, že Rusko bude mít pod kontrolou jak palivo, tak jaderný odpad, který pak převeze na své území.

Je tedy hodně zájemců o zmírnění amerických sankcí. Záleží nejen na tom, jak jsou rušeny, ale i na tom, jak jsou prosazovány. Trump rád Kimovi opakuje, že KLDR má před sebou velkou hospodářskou budoucnost a že by k tomu rád pomohl. Možná se dovede podívat i dál a vidí sjednocenou Koreu s 80 miliony obyvatel, která má potenciál druhého Japonska (spíše než Vietnamu). Může tomu pomoci pouhým snížením vlastní pozornosti – pokud mu to bojechtivé složky ve Washingtonu umožní. Ale klíčový okamžik zaspat nesmí, aby ho jiní z této příležitosti nevytěsnili. Tady opravdu čas války dávno minul.


25 komentářů :

 1. Pokud USA nezruší svou politiku sankcí těžko může očekávat vstřícnost od jakéhokoliv státu, který je sankcemi postihován.

  OdpovědětSmazat
 2. Jenom jestli TRUMP nezdrhnul hlavně proto, aby velel generálnímu útoku v křížovém tažení za rozkradení Venezuely...

  A Kim zatím dostal za úkol biflovat Yes, sir; Ay ay, sir; Your obedient servant ... a naučit se poslušnosti. Kadavergehorsamkeit, Donnerwetter!

  Korea, alespoň ta severní, plní odkaz Korey ze sedmnáctého století - viz JIHOKOREJSKÝ film "Zbraň odplaty". Atomovka je pro KLDR Singijeonem 21. století... bez ní budou bez milosti porobeni.

  OdpovědětSmazat
 3. Pane Fialo, opravdu tomu co jste napsal věříte?

  OdpovědětSmazat
 4. Ptejme se co bylo tak důležitého,aby se ti dva setkali.
  Výsledek schůzky pro veřejnost nulový.
  Jak USA začne někoho chválit,tak si Kim může objednat rakev.

  OdpovědětSmazat
 5. Takže Kim požaduje za jaderné odzbrojení zrušení sankcí. To si mohli i zatelefonovat, že je to pro USA neakceptovatelné.

  OdpovědětSmazat
 6. Je ještě Amerika "first"? Nevím, nevím, už i Kim vzdoruje, a určitě neprohrál, Sadama Husajna a Kadáfího to stálo život, karta se nějak obrací.

  OdpovědětSmazat
 7. Ty atomovky jsou jedinou jistotou Kima. Jinak půjde za Saddámem a Kaddáfím. Demokracie a lidská práva jsou sviňa.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kim by musel být blázen aby věřil Ušákům . Pro ně jsou všechny smlouvy a dohody jen cárem papíru . Dodrží jen to co je pro ně výhodné a co se jim hodí . Všechno ostatní bez mrknutí oka poruší a zadupou do země . Je to demokracie po americku , kterou exportují do celého světa .

   Smazat
  2. 18:35
   Souhlasím, stejně jsem odpověděl již dříve.
   USA je vřed na planetě. Asi je to pomsta zavražděných idianů.

   Smazat
  3. 18:11
   Jistě že demokracie a lidská práva jsou "sviňa". Pro diktátory a zmrdy. A jejich přisluhovače jako jste vy.

   Smazat
  4. Demagogie o "lidských právech" je zneužívána k rozvracení "neposlušných" států. Ale naivka 19:02 a jemu podobní to dosud nepochopili. A tak melou a melou tu emerickou propagandu. Oslíci.

   Smazat
  5. A takhle to dopadá všude, kde se uskuteční vzpoura podlidí*) proti nerovnostářské přirozené společnosti, neboť se přirozeně nerodíme rovní téměř v ničem! Pud boje je zakódován v genech každého člověka, jen se ho u každého jedince nepodařilo stejně potlačit. Samotné lidstvo existuje jen jako materiál pro šlechtění vynikajících jedinců, kteří píší dějiny! Ostatní z nich jsou pak beze stopy odejiti v podobně kolaterálních ztrát ... neb jak praví klasik: „Slabí a nezdaření mají zahynout: první věta naší lásky k člověku. A má se jim k tomu ještě pomáhat.“ (Friedrich Nietzche). Jinými slovy co je nemocné má zemřít a to, co je vynikající nesmí být snižováno na průměr! No a válkou je i konkurenční a třídní boj! Není to sice to pravý ořechový, ale má to shodné znaky, tedy vítěze a poražené! Nepřipouští degeneraci, smír a z něho plynoucí průměrnost.

   *) Americký novinář a filosof Lothrop Stoddard když popisoval situaci v Rusku po svržení cara, definoval tamní obyvatele jako spodinu, kterou označil za nejvíce zdegenerované lidi na Zemi, a to v knize "Revolta proti civilizaci: hrozba podčlověka" (1922) - https://cdn.counter-currents.com/wp-content/uploads/2011/11/revolt_against_civilization.jpg

   Označil tamní typ podřadného člověka, jehož existence nedosahuje na kritéria adaptability zavedená nerovnostářským společenským řádem jako Podčlověka. A fašismus je reakcí nerovnostářské společnosti proti násilí těchto podlidí, usilujících o její zničení násilnou revolucí jako to provádí všelikjaké ty poloopice typu Maucetún, Kimirsen, Hočimín či Chávez apod. ...

   Smazat
 8. USA se nebojí jakéhokoliv svinstva které učiní. Zkrátka mají to v krvi, nic víc a nic méně.
  ňMorave

  OdpovědětSmazat
 9. Kim se neskutečně baví:)) Ví přesně, jakou mají cenu smlouvy s USA

  OdpovědětSmazat
 10. Zlikvidujte jaderné zbraně a my zrušíme sankce, minimálně s "dodávkami" B-52 můžete počítat okamžitě.

  OdpovědětSmazat
 11. Ale vždyť ty sankce maj "humanitární" účel, pomoci korejskému lidu proti jejich diktátorovi. Tak jak to pomohlo na Kubě, Iráku, Libyi, you name it, že...

  OdpovědětSmazat
 12. Ona žádná Korejská válka není oba jejich vůdci to řekli je jen vměšování američanů do jejich věcí.

  OdpovědětSmazat
 13. Já pán, ty pán! Neměli by také Amíci nabídnout úplné jaderné odzbrojení?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hitler přeci také nezrušil Wehrmacht když zrušil Československou armádu. To vládní vojsko protentokrátu je prototypem naší současné "armády". Jenom nemělo tolik naprosto nesmyslných generálů.. za zásluhy, za jaké by v Německu dostali gefreitera, maximálně feldwebela...

   Smazat
  2. A nač? Války jsou nezbytným předpokladem zachování civilizace! Páč příroda nedopouští přežívání slabých a nemocných a my se k ní musíme vrátit, neboť jinak jako druh zahynem! I proto musí být pravidelně vedeny války, protože pud boje je hluboce zakódován v genech každého člověka, jen se ho u každého jedince nepodařilo stejně potlačit. Boj tříbí! Ten vynáší na povrch vynikající jedince mého typu a vyhání z času přebytečný kompars ražení místních užgryndaných čechomužiků, neb lidstvo existuje jen jako materiál pro šlechtění vynikajících jedinců, kteří píší dějiny! Ostatní z nich jsou pak beze stopy odejiti v podobně kolaterálních ztrát ... neb jak praví klasik: „Slabí a nezdaření mají zahynout: první věta naší lásky k člověku. A má se jim k tomu ještě pomáhat.“ (Friedrich Nietzche). Jinými slovy co je nemocné má zemřít a to, co je vynikající nesmí být snižováno na průměr! Levičáctví (ve všech jeho podobách) se projevuje jako duševní společenská choroba, která vede k jejímu postupnému úpadku, kdy všemu nemocnému, slabému, patologickému a dokonce kriminálnímu je věnována dojemná starost a péče, která daleko přesahuje péči o zdravé, a to proto, aby se opět zařadilo do stáda obecné uniformity.

   A USA se o to aspoň snaží ... Navíc dnes ale máme hluboko v podzemí luxusní města, solárka, skvělý vybavení! Do 20-ti let bude Země v pořádku, obrozená a bez hladem pochcípané rusácké a čínské sloty! Civilizace má právo na restart! - http://veda-a-technika.eurozpravy.cz/veda/210211-zkazu-zeme-by-lidstvo-prezilo-svet-po-jaderne-valce-by-ale-nikdy-nebyl-stejny/

   Smazat
 14. Vztah KLDR a USA nám tady můžou bejt úplně buřt. Já to teda tak mám.

  OdpovědětSmazat
 15. Kim by byl blbej,kdyby se vzdal jadernýho klacku.

  OdpovědětSmazat
 16. Ať si, kdo chce co chce říká, jadernej klacek je jadernej klacek, Ušáci ti nikdy nedržej slovo a nebýt atomovky tak by na ně již dávno vlítli.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.