Reklama

úterý 19. února 2019

Kořeny západní nejistoty

Profesor Oskar Krejčí
Oskar Krejčí
19.2.2019  NovéSLovoSk
Politolog Oskar Krejčí ukazuje na některé posuny v globální ekonomice, které vyvolávají obavy Západu z Číny a Ruska. Varuje před nebezpečím, které přináší geopolitická interpretace probíhajících změn.
Už je to tady: američtí statistici minulý týden oznámili, že poprvé v dějinách Spojených států překročil federální dluh 22 bilionů dolarů (v americké angličtině trillions, tedy 22 000 000 000 000 $). To je přibližně o dva biliony více než v době příchodu Donalda Trumpa do Bílého domu. Dluh vlády USA nevesele roste dál. Nemluvě o celkovém zadlužení zahrnujícím i osobní dluhy, dluhy obcí a států Unie, které překročilo 72 bilionů dolarů. Skvělý vzor odpovědného řízení státu…

Přeměna světa


Hysterie, která se vkradla do mezinárodních vztahů, má řadu důvodů, z nichž pouze některé mají přímé ekonomické pozadí. Zadlužování USA mezi ně patří. Třeba proto, že největším zahraničním věřitelem Spojených států je Čína: v Pekingu měl Washington na konci minulého roku peněžní závazek ve výši více než 1,1 bilionů, v Hongkongu přes 189 miliard a v Tchaj-pej více než 155 miliard dolarů. A dluh neboli sekera se může snadno změnit v důvod vykopat sekeru válečnou. Už proto, že u kolébky současné dynamiky zadlužování USA stálo rozhodnutí prezidenta Ronalda Reagana zároveň snižovat daně a zvyšovat vojenské výdaje.

Dodnes není zcela jasné, jaké jsou bezprostřední příčiny zhoršení vztahů mezi jednotlivými mocenskými centry ve světě v uplynulých pěti letech. Odkaz na převrat na Ukrajině a následné připojení Krymu k Rusku rozhodně jako vysvětlení nestačí. Pravděpodobnějším vysvětlením se zdají proměny, na které například upozornili pracovníci korporace PeW, mezinárodní sítě poradenských společností s centrálou v Londýně. Jejich dva roky stará Dlouhodobá předpověď nese dráždivý podtitul Jak se globální ekonomický řád změní do roku 2050? Graf číslo 1 převzatý a přeložený z této studie ukazuje, že by se v rámci ekonomicky nejmocnější pětice zemí mohly v roce 2050 Spojené státy dostat nejen za Čínu, ale také za Indii.


Graf č. 1: Největší ekonomiky světa (HDP podle parity kupní síly) (konstantní dolar 2016)

Do tohoto grafu se nevešla informace z citované prognózy, podle které by se Německo mělo propadnout z pátého místa na deváté – a to dokonce až za Rusko, které by mělo být velikostí HDP na místě šestém. A nejen to. Jak ukazuje graf číslo 2, čínský podíl na světovém HDP by měl vzrůst z 18 % na 20 %, zatímco podíl Evropské unie by měl klesnout z 15 % na 9 %. Čísla naznačují, že by se měli západní státníci zamyslet nad změnou politiky.


Graf č. 2: Změna podílu na světovém HDP (podle parity kupní síly) od roku 2016 do roku 2050

I když takovéto prognózy nebývají ve své konkrétnosti přesné, naznačují důležitou tendenci vývoje. Zdá se, že právě data tohoto typu vylekala washingtonské stratégy a patří ke zdrojům poměrně málo srozumitelného směřování zahraničních aktivit současného pána Bílého domu. Jeho politika America First! se snaží zvrátit právě ony trendy, které uvedené grafy vyjadřují. A činí tak pomocí sekuritizace téměř každé položky mezinárodního obchodu, jež přisuzuje hospodářské spolupráci s Čínou a Ruskem přívlastek bezpečnostního rizika. Následuje obohacení sankcí o exteritoriální tresty připomínající racketing a nátlak na spojence, který není dalek od vydírání. Jak v sobotu na mnichovské konferenci o bezpečnosti uvedla německá kancléřka Angela Merkelová, situace došla tak daleko, že „americké ministerstvo obchodu říká, že německá, evropská auta jsou hrozbou pro národní bezpečnost Spojených států amerických“. Bylo by zajímavé vědět, jak své tvrzení americké ministerstvo zdůvodňuje. I tak je ale třeba německou kancléřku pochválit za odvahu (že by toto prohlášení bylo důvodem, proč francouzský prezident, který chce mít ještě nějakou politickou budoucnost, odřekl účast na konferenci?). Škoda jen, že Berlín vidí problémy, jen když se dotýkají velkých německých koncernů.

Geopolitika jako klacek


I letmý pohled na letošní mnichovské bezpečnostní fórum ukazuje, že se místo pro mezistátní dialog mění na platformu pro propagandu zaměřenou na domácí publikum. Americký viceprezident Mike Pence necítil potřebu kancléřce odpovědět, ve svém projevu ale zopakoval výtky evropským spojencům za to, že nevypověděli dohodu s Íránem, nedokázali zastavit stavbu plynovodu Severní proud 2 a nedoceňují nebezpečí zvané Huawei. Je jasné, koho označil za nepřítele, když hrozil, že „nebudeme nečinně přihlížet, zatímco spojenci v NATO nakupují zbraně od našich protivníků (adversaries). Nemůžeme zajistit bezpečnost Západu, když poroste závislost našich spojenců na Východu.“

Souběžně s tím, jak se vytrácí schopnost pro dialog hledající kompromis mezi oprávněnými zájmy, se politický i mediální prostor zaplňuje „odborníky na geopolitiku“. Geopolitika se stala zaklínadlem, které má omluvit nové závody zbrojení, rušení dohod, posouvání základen, bujení sankcí, rozpínání nejrůznějších embarg, vyhošťování diplomatů… Americký ministr zahraničí objíždí státy střední Evropy a varuje je před Čínou a Ruskem, jako by místní státníci nesledovali mainstreamové televizní kanály. Jde ale o to, aby i méně chápaví politici pochopili. A v tom je právě háček: geopolitika není situace, ale názor. V obecné rovině předpokládá existenci věčného a všudypřítomného konfliktu mocností. Je to obraz světa, v němž zákonitě a tedy i právem přežívá jen ten nejsilnější. A to znamená, buď MY, nebo ONI. Buď MY, nebo Huawei a Putin. Změny globální ekonomické rovnováhy má proto překrýt dosažení globální vojenské nadřazenosti. Například snahou vytvořit z šesti zemí Blízkého východu i severní Afriky „arabské NATO“.

Je vhodné si občas připomenout, jak vypadá svět podle Halforda Mackindera, jednoho ze zakladatelů anglosaské geopolitiky. Ten už v roce 1904 ve stati Geografická osa dějin psal: „Když Číňané, zorganizovaní například Japonci, svrhnou Ruskou říši a podrobí si její území, může se zformovat žluté nebezpečí pro světovou svobodu prostě proto, že přidají oceánskou frontovou linii ke zdrojům velkého kontinentu, výhodu, kterou dosud postrádá ruský držitel středového regionu“[i], tedy Heartlandu. Anglosaská nadvláda nad Světovým oceánem by tak byla ohrožena. Proto je dnes nezbytně nutné udělat z Jihočínského moře druhý Karibik s ukořistěnými základnami typu Guantánamo. Vždyť USA mají v těchto vodách oprávněné zájmy, protože počátkem 20. století okupovaly Filipíny a pak se tři dekády pokoušely začlenit je do Spojených států. A také tu přece vedly válku ve Vietnamu.

Na pozadí narůstajícího chaosu proběhlo minulý týden v Pekingu šesté kolo obchodních jednání Číny se Spojenými státy. I když zprávy jsou kusé, zdá se, že dohadování bude pokračovat, což přináší naději. Prostor pro jednostranná rozhodnutí Washingtonu se nerozšířil, protože čínská ekonomika vykazuje, alespoň dosud, překvapivou odolnost vůči nepřejícím vnějším vlivům. Lednový meziroční růst zahraničního ochodu Číny činil 8,7 % (export zaznamenal nárůst 13,9 %, import 2,9 %), s Evropskou unií 17,6 %. Pokud jde o konkrétní život, loni bylo v Číně například nad hranicí chudoby (což je roční příjem 2300 jüanů, tedy přibližně 7750 korun) pozvednuto téměř 13,9 milionů lidí. Zatím pokusy zastavit ekonomický a sociální rozvoj Číny připomínají snahu postavit přehradu uvnitř vodopádu.

* * *

Strach z probíhajících změn vede k tomu, že se některé země usilovně snaží distancovat od Číny. Výsledek bude připomínat tříhlavého draka, který nevypadá tak přátelsky jako bájní draci Říše středu. Ekonomický růst Číny se možná zpomalí, ale nezastaví – příliš mnoho čínských zahraničních partnerů postrádá západní geopolitické předsudky a čínský vnitřní trh je stále mohutnější. Druhou dračí hlavou bude rozdělení ekonomikou sjednocovaného světa na dvě části, přičemž ta naše, západní, bude pomalejší. A třetí hlavu takto stvořeného draka bude představovat snížení globální bezpečnosti, růst rizika vzniku velké války.

Odkazy:
[i] MACKINDER, Halford J.: The Geographical Pivot of History. In: The Geographical Journal, Vol. 23, No. 4 (Apr., 1904; Blackwell Publishing – http://www.jstor.org/stable/1775498 [cit. 15. listopadu 2010].), s. 437.

36 komentářů :

 1. Díky, velice dobrý článek.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Expert nazyva cire silenstvi , nejistotou..Pigledy.
   A zase si vymyslel pricinu na zarajtovani si na mentalne postizenych ....
   Arrested development. Se to taky nazyva..
   Porad jeste mysli US,ze jsou v dobe Divokeho Zapadu na celem svete..A mnoha dalsich uchylnosti jeste pribylo, mezitim..

   Smazat
 2. Hranice chudoby v Číně je opravdu jen 644 korun měsíčně? Tak to je teda opravdová bída. A kolik Číňanů celkově pod touto hranicí živoří? Kolik je v Číně dnes průměrný plat? A kolik důchod?
  Jinak, síla číny vyplývá z velké části prostě z toho, že má přes 1.4 miliardy obyvatel, tj, 4.5x více než USA. Indie má mít v roce 2050 přes 1.7 miliardy obyvatel. To pak to HDP hezky naskakuje.
  V přepočtu na 1 obyvatele to ovšem je a bude stále velká bída.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 16:32 je mi záhadou co se vlastně pokoušíte vyjádřit. Že ta Čína neroste dost rychle? Že její ekonomicko politický model není dost úspěšný? Že nehraje stále větší světově mocenskou roli? Já nemám vůbec žádnou radost z toho, že "západ" zaostává. Je mi ovšem k uzoufání odporné, jaké metody k tomu, aby udržel svoje velmocenské postavení, "pod vedením" zejména USA, ten tak zvaně vyspělý "západ" používá. Nejméně, nepřijde vám blbé, že zejména USA prakticky tlačí Rusko do náruče Číny?

   Smazat
  2. Pokouším se vyjádřit, že pokud je v Číně hranice chudoby 644 korun, tak to s tím údajným zaostáváním západu nebude tak horké. Západ zaostává pouze v počtu obyvatel.
   A že vám nebyly odporné metody číny, které čína k dopracování se ke svému postavení používala? Kradaní patentů, kradení duševního vlastnictví, na oko navázání spolupráce s evropským výrobcem a pak bezostyšné zkopírování jeho výrobku apod.?

   Smazat
  3. Čína a Asie jsou v porovnání s Evropou skromné. Sám jsem byl svědkem toho, jak si bohatá čínská rodina (majetek v přepočtu ve stovkách milionů Kč) dávala k obědu rýži. POUZE (!!!) rýži bez jakýchkoliv příloh, jen s kousky zeleniny (zřejmě salát). Určitě tak nežijí stále, ale chci tím říct, že Číňanovi není vlastní rozmařilost v jídle, oblékání ani dalších věcech, kterými se obklopujeme my. Potom se ale nedivme, že vystačí s minimálním příjmem. Navíc je celý systém postaven na stálém výběru nejlepších už od dětského věku. Zapomeňme na to, že je Čína zaostalá země. Stačí se podívat na I-net se záběry supermoderních staveb, obrovským rozmachem techniky ve všech oblastech a podporou vědy jako základu rozvoje. Vzhledem k tomu, že Čína je už o několik let před námi v v rozvoji rychlého internetu a našemu odmítání spolupráce, je velmi pravděpodobné, že náskok Číny před EU i USA se bude zvyšovat. Modrý hospodář by se snažil s takovou zemí spolupracovat. Bohužel takových u nás nacházíme jen málo. Z mávání tibetskou vlajkou se nenajíme, i když to někteří politici berou jako smysl života.

   Smazat
  4. 21:11
   No to je právě ten problém. Vy se díváte na internet se záběry z center Pekingu nebo Šanghaje a předpokládáte, že je taková čína celá. O zaostalém, daleko větším zbytku Číny nevíte nic, ignorujete ho.
   Na základě těchto kusých informací potom tvrdíte nesmysly jako, že za čínou zaostáváme a čína má několik let náskok.

   S čínou spolupracujeme až moc, stačí se podívat na náš obchodní deficit s ní.

   Smazat
  5. 21:08, 21:53 nic nechápete. Tempo rozvoje Číny je nezpochybnitelné, zatímco dosavadní předstih západu, pokud o něm ještě lze mluvit, je zmarňován archaickou politikou, jaká vedla ke karambolu první i druhé světové války, aniž by vedla k porážce tzv. světové socialistické soustavy. Její pád byl dán výchozími ekonomickými parametry, řízením i intelektuální a mravní úrovní, která byla za historických okolností reálně k dispozici. Rozumím, pod tlakem masáží o lidských právech, svobodě a prosperitě, pro uspokojené v supermarketech a nějakou tou dovolenou kdesi v zahraničí, příliš složité. JiH

   Smazat
  6. 22:43
   Pokud jsou pro vás "svoboda" a "lidská práva" jen fráze tak se nemáme o čem bavit- Co se týče tempa rozvoje tak to bylo založeno na bezskurpulozních krádežích patentů, duševního vlastnictví, kopírování. Sami zatím nic převratného, co by lidstvo posunulo někam dál, nevymysleli. Uvidíme v příštím desetiletí. I Japonsko po 2. válce podobně překotně rostlo a od poloviny 90. let jako když utne...

   Smazat
  7. 16:32
   Ono 644 korun měsíčně je spousta peněz.
   Nikdy jsme se tak neměli, kdybyste si poslech fernetového Mirka.

   Smazat
  8. 23:18 mohl byste vědět, že Japonsko rostlo i mezi světovými válkami a to ne bez pomoci následného inženýrství (terminus technicus). Pokud glosujete pojmy lidská práva a svoboda, nemělo by jít o záminku k porušování mezinárodního práva, zasahování do vnitřních záležitostí států a k otevřeným agresím, ale i o práva např. na práci, na bydlení atd. atd. pro všechny, také o to, aby nikdo nemohl spotřebovávat víc, než vytvořil, pokud důvodem není objektivně daný osobní hendikep. Moc toho kolem sebe nevidíte, že?

   Smazat
  9. A současně nám Čína předvádí likvidaci svobody a tím i kreativity stěhováním obyvatel z vesnic do měst, zaváděním tzv. systému sociálních pobídek, tedy Orwella 1984 v praxi. To je tedy vzor. A jak rychle bude rozvoj Číny pokračovat, jakmile zmizí jejich hlavní ekonomická výhoda, levná pracovní síla? To je tedy vzor.

   Smazat
  10. Trochu mne rozesmál včerejší anonym 23:18 větou ".... zatím nic převratného, co by lidstvo posunulo někam dál, nevymysleli."

   Amíci se vztekají nad sítěmi G5 od Huawei, které jsou lepší a levnější, než ty jejich. Proto musí porušovat lidská práva a zavírat "žluté princezny" pomocí svých nájemných pacholků, v tomto případě vlezdoprdelistickou Kanadou.

   Fakt s trollíky i elfíky je tu zábava.

   Smazat
 3. Nic nového.
  Buď MY, nebo Huawei a Putin, prostě.
  Co tedy máme, tihle MY?
  V našem případě montovny něčeho zhola zbytného.
  Ani ne naše.
  Možná někde schované vidle, až si lidé vzpomenou na Kočárníky a Sobotky.

  OdpovědětSmazat
 4. Moc bych se s tím netrápil.USA má hodně velký státní dluh,ale také nejvíc miliardářů na světě a když jim mld. Trump zabaví,tak bude stát USA v plusu.Také se podivuji zprávám o špatném hospodaření,vždyť USA má nejvíc ekonomů s Nobelovou cenou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A my zase máme nejlepšího ministra financí, heč!

   Pravda, teď už neministruje, ale chlastá.

   Smazat
  2. No, zkazky o blížícím se konci USA a západu jsou takový komunistický evergreen napříč generacemi už po mnoho desítek let.

   Smazat
  3. 16:43!
   Tramp bude v juesej znárodňovat? No to je gól. A koho? Snad ne majitele světa sionisty z volsrýtu? To by dopadlo hůře než s Kenedym. Asi by to byla veřejná poprava presidenta USA i s jeho rodinou v přímém přenosu všemi TV světa. Aby ostatní věděli kdo světu vládne.

   Smazat
  4. Představa, jak v USA zabavuje prezident miliardářům jejich majetky je slušně řečeno hodně naivní. Trump je sám miliardář a pokud by se on nebo někdo jiný pokusil sebrat jinému miliardáři jeho majetek, nebude mít dlouhý politický a možná ani fyzický život. Ostatně USA nevládne prezident, ale dynastie miliardářů, které rozhodují, kdo bude mít politický vliv v zemi.

   Smazat
 5. Zajimavé bude,až se88,8% vlastníci FEDU-potomci carské rodiny a 11,2% z Číny přihlásí o své peníze.V r.2013 totiž uplynulo 100 let od jeho založení. Mezi Amerikou a Ruskem byly podepsány dohody v šesti vyhotoveních o
  předání zlata ne jako dárku, ale k pronájmu.
  Na dobu 100 let, které uběhly v roce 2013. Přitom je v
  dohodách zvláště vyznačen bod, že úroková sazba za
  použití 48,6 tun zlatých rezerv bude činit 4 % ročně. To
  znamená, že ročně má FED převádět do Ruska a Číny 4 %.
  Je však třeba říci, že procenta nebyla nikdy vyplacena.FED tedy dluží víc jak 1000 T. zlata!!!! Smlouvy se američanům přes enormní snahy nepodařilo všechny zničit!

  OdpovědětSmazat
 6. Vnimaňje, vnimaňje! Radosto! Už tady na tebe čekám. To já jen dopředu. Tohle si přece nenecháš ujít. Tomáš Fuk

  OdpovědětSmazat
 7. Radosta je dnes na školení elfů. Je to povinné

  OdpovědětSmazat
 8. Došel mu inkoust.

  OdpovědětSmazat
 9. Na okraj: Nobelova cena už pár desetiletí je cenou politickou a pokud někdo ji přikládá prestiž, tak jen ze setrvačnosti.
  Nejsem ekonom a tak tomu moc nerozumím. Ale jednání USA jako státu řízeném diktaturou peněz, tedy kapitálu je, jak ji diktatura káže. No a kapitalismus je od jak tě živa založen na více či méně průhledném nebo naopak sofistikovaném okrádání jedněch druhými, to je logický jednoduchý princip. Hranice chudoby v Číně, jak se píše, je 7.750 Kč. Nevím, jako je u nás pro jedince, ale mám dojem, že jsou u nás i nižší důchody!
  Tak, jako je nejasné, proč jeden z největších boháčů u nás, Babiš, dělá levicovou politiku a sám klasifikuje své hnuté ANO jako levicové, tak je i nejasný čínský model kapitalismu (NEP?). Tak mi to nepřipadá, že chtějí udržovat až tak skálopevný systém občanské nerovnosti v právech a povinnostech (který je dnes neoliberály obdivován). Ani se mi nezdá, že by Čína, Indie, Rusko chtěli válku, kterou horečně vyvolávají po celém Světě USA a jeho vazalové a jak si přejí militaristé a asi většina oligarchů v naději, že dále na horách mrtvých zbohatnou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ta hranice chudoby v Číně je za rok, trubko! Ani číst pořádně neumíš.
   Když my dva si domluvíme svobodně společně obchod, například, že já ti udělám za 100.000 Kč novou koupelnu tak kdo koho okradl?

   Smazat
  2. Když ji uděláš z umakartu, tak tys okrad´ mě!

   Smazat
 10. Čínský trh s automobily poprvé v historii už několik měsíců v řadě prudce klesá. Že by předzvěst něčeho většího?

  OdpovědětSmazat
 11. A z 18:25!
  Pokud bude součástí písemné smlouvy o zakázce kalkulace ceny (náklady po položkách) a zisku a já s ní budu souhlasit tak jste mne neokrad, ale pokud budete podvádět na kvalitě, množství a cenách subdodávek (jak je u vás zvykem), tak jste mne sprostě podvedl a pokusil mne okrást, za což pocítíte zaťatost mé valašky do vaší tupé lebaně, korporátní grázle.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Za vaše pomluvy (jak je u vás zvykem) byste zasloužil nakopat do prdele.
   A od kdy jsou řemeslníci součástí korporátu tušíte zřejmě jen vy.

   Smazat
  2. Podnikání jako podnikání. 19:22 popisuje způsob, jak kontrolovat velké korporátky stejně jako malé řemeslníky. Nevidím důvod, proč se rozčilovat a už vůbecnevidím důvod, proč nadávat a vyhrožovat.

   Smazat
 12. 19:22 zlodějská podstata kapitalismu nespočívá v poměrech koupě a prodeje, ale v tom, že vlastníci výrobních prostředků a dnes čím dál větším podílem i finančního kapitálu, si přivlastňují víc, než kolik užitečného vytvářejí, že v tom je podporuje právní a mocenský systém státu, oficiální informační a vzdělávací systém, státem podporovaná kultura a propaganda.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 20:24: Čili v podstatě na tom kapitalismu se za celá stáletí nic nezměnilo. Mám ten dojem, že kdo chce pochopit podstatu např. kapitalismu, protože ten je důvěrně známý minulým i soudobým vědátorům, by se měl přečíst něco z oblasti psychologie a psychiatrie - doporučoval bych ponejvíce Ericha Fromma, ale také zajimavě píše o člověku - Freud např. ve sborníku O člověku a kultuře. Fromm se svými pojmy bio- a nekrofilie je dle mého názoru pojem sám o sobě a doporučuji prostudování mnoha jeho knih, které jsou psány srozumitelně pro normálního člověka.
   20:24: Souhlasím s Vámi.

   Smazat
 13. Změny budou a my budeme bohužel na té špatné straně to je strašné číslo ten americký dluh.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No tak ona EU, tedy Německo, plánuje dluhy jednotlivých států EU "spravedlivě" sjednotit a poté rovnoměrně přerozdělit. Vzhledem k tomu, že jsou dluhy západoevropských států vč. Německa mnohem vyšší než zadluženost zemí vých a střední Evropy, je zřejmé, že na tom budeme hůře než USA. USA alespoň splácí vlastní dluhy.

   Smazat
 14. Několik příkladů splácení dluhů Spojenými státy bych prosil uvést...
  Jinak převažují invaze do zemí, kterým USA mají splatit a ještě jsou vykradeny a zničeny.
  Panama, Honduras, Irák, Libye, Dominikánská republika, Sýrie, atd., ...

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.