Reklama

pátek 8. února 2019

Ministerstvo pravdy vzniká pomalu, ale jistěRoman Malach 
8. 2. 2019 PravýProstor
Včera byly zveřejněny výsledky čtvrté prověrky dodržování kodexu chování na internetu. Tento kodex vznikl v roce 2016 za spolupráce Evropské komise a několika velkých firem, jež provozují sociální sítě – mj. Facebooku, Twitteru, YouTube, Instagramu, Microsoftu a několik dalších.


Kodex je považován za dobrovolný závazek výše uvedených firem, ale podmínky určuje Evropská komise. Firmy jí poskytují přístup do svých systémů a nechávají se kontrolovat, zda naplňují podmínky. Ty byly definované ve Sdělení ze dne 28. září 2017. V něm vydává Komise pokyny pro platformy, jak postupovat v případě oznámení nezákonného obsahu online. Důležitosti boje proti nezákonným nenávistným projevům online a nutnosti pokračovat v naplňování kodexu chování je v těchto pokynech věnována velká pozornost.

Internetové společnosti kvůli dodržování tohoto kodexu musely najmout tisíce lidí, kteří se zabývají udáními a prověřují je. Ve Francii došla situace ještě dál. Dohodli se s Facebookem, že přímo v této společnosti budou působit francouzští úředníci, kteří budou monitorovat, jak FB potírá projevy nenávisti na svých platformách. Německo zase požaduje zákonem stažení závadného obsahu do 24 hodin pod pokutou až 50 milionů eur.

Výsledkem je samozřejmě skutečnost, že internetové společnosti raději mažou více než méně. Společnosti v současnosti zanalyzují 89 % označeného obsahu do 24 hodin a odstraní 72 % obsahu, který je vyhodnocen jako nezákonné nenávistné projevy online. Srovnejme to se 40 % zkontrolovaných a 28 % odstraněných v roce 2016, kdy byl kodex poprvé použit.

To samozřejmě nyní Evropská komise vydává za svoje obrovské vítězství. Dovolím si citovat evropskou komisařku pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost žen a mužů Věru Jourovou: „Nezákonné nenávistné projevy na internetu nejsou pouze trestným činem. Představují hrozbu pro svobodu projevu a demokratickou angažovanost. V květnu 2016 jsem iniciovala vznik kodexu chování proti nenávistným projevům online, protože bylo naléhavě nutné proti tomuto fenoménu zakročit. Dnes, po dvou a půl letech, můžeme říci, že jsme zaujali správný přístup a vytvořili v celé Evropě normu, která bude tento závažný problém řešit a zároveň bude plně chránit svobodu slova.“

Musím říct, že tomu nerozumím. Podle paní komisařky bojuje EU za svobodu projevu tím, že zařídí, aby se mazaly příspěvky? Tak nějak mi to připomíná jednu část hesla z románu 1984, a sice „nevědomost je síla“. Mimochodem, další dvě klíčové věty zněly „válka je mír“ a „svoboda je otroctví“. Výrok paní komisařky přesně na tato hesla sedí. Tím, že nám budou mazány příspěvky, budeme zřejmě svobodnější. Navíc tento postup je jen nahrávka na smeč všem těm „bojovníkům za správnou věc“, kteří se vyžívají v nahlašování příspěvků nebo rovnou celých stránek, jež nezapadají do jejich světonázoru. Stačí pár desítek udání a mají jistotu, že se jimi někdo bude zabývat. Mají zároveň velkou šanci, že dosáhnou svého a pro ně nepohodlné příspěvky budou smazány. Na tuto činnost se dá získat slušná dotace, ale spousta těchto lidí to dělá s velkou radostí i zdarma. Mimochodem už jsem viděl udělení blokace na 30 dnů za fotku ze zabíjačky, což je zřejmě také nenávistný projev.

Dnes totiž může být nenávistným projevem cokoliv – vždy se najde někdo, kdo se bude cítit uražen, a pak je už jen otázkou, zda má dost kamarádů, kteří Vás nahlásí a zařídí Vaši blokaci. Kdybych zmínil, za co všechno lze dostat ban, tak by ho tento článek zcela jistě dostal taky, a je úplně jedno, že bych to zmiňoval jen jako příklad.

Zaznívají názory, že FB a další firmy jsou soukromé a mohou si tedy stanovovat vlastní pravidla. S tím souhlasím, ale otázkou je, jak moc se jedná o svobodné rozhodnutí těchto firem a jakou roli hraje tlak EU a jejich vůdců z Německa a Francie. Jak moc dobrovolná je dobrovolnost?

Rozhodně si nepředstavuji svobodu slova stejně jako Evropská komise.
 Svoboda slova buď je, nebo není. Jediná hranice je pro mě výzva k přímému násilí, tedy věta: „Pojďme a zabijme tohoto občana, protože…“ Úmyslně zde uvádím tečky, abych nemohl být obviněn z šíření nenávisti. Výroky, které jsou pod touto hranicí, můžou být hloupé, mohu s nimi nesouhlasit, ale vždy budu bojovat za to, aby mohly být říkány. To si já představuji pod svobodou slova – nikoliv mazání. Je tedy patrné, že v pohledu na svobodu slova se s EU opravdu neshodnu.

Ono totiž nejde jen o FB a další platformy, ty jsou jen nejviditelnějším příkladem snahy o prosazení toho jediného „správného“ názoru. Protože si pamatuji 80. léta, kdy se něco jiného mohlo říkat doma a něco jiného jsem musel říkat ve škole, byl bych velmi nerad, aby si toto zažily i moje děti. Krásné na všech těch nařízeních, směrnicích, kodexech a zákonech je fakt, že se dají zrušit – a to jak české, tak evropské. Stačí si jen zvolit takové zástupce, kteří na to budou mít odvahu. Věřím, že po letošních volbách do Evropského parlamentu se jich najde dost ...

23 komentářů :

 1. Pan Babiš poslal do EU komisařku Jourovou a prvni pochopil,že ji musi dát úkol zajistit z místa komisařky cenzuru pro celou EU .

  Tento úkol splnila a navic se přitom dala fotit s panem SOROSEM a jeho synem,aby bylo vidět kdo má v EU skutečnou moc a že v ČR neexistuje sila,která by tomu zabránila,ale pouze přitakávajici figurky YES manů,kteři si za jidášský groš řežou pod sebou větev aby byli použiti jako toaletni papir!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 14:50 No vidíte a paní Jourová je taková vlastenka, že se opět rozhodla kandidovat. Je to až dojemné, že se najdou tak čestní lidé, kteří kvůli nám nesou svoji kůži na trh. A ke všemu ještě za takovou almužnu. Nezbývá, než se hluboce uklonit.

   Smazat
  2. Prvni opravdovi vlastenci tu prý už začali žádat o vznik nových partaji,které by si daly do Programu nejen dosaženi většiny v Prdlamentu a aby šéf dostal křeslo mymistra,ale i osvojeni si Národniho programu voličů,tzv NPV,který se tuuž v jednotlivých informacich objevuje a vypadá,že se z ničeho nic objevila špička intelektuálů,která doteďka jen koukála, jako červi za shnilého jabka a žádné pořádné návrhy jak to řešit nedokázala sesmolit!.

   Smazat
 2. JE FAKT,ŽE V ČR ZÁDNÁ SILA NEEXISTUJE NEBOT JI KRADE TV

  a naši tzv zástupci v Parlamentu nařizujici ohlupuováni majitelů starých lampových televizorů,kterým mimo to zbudou jen tv lži.
  Armáda ČR byla rozprášena a neexistuje,takže se přes nás může valit všecek možný válečný šrot,kdy se mu zachce a my můžeme vidět,že náš nepřitel neni strejda Putin,ale Franckogermánský afrikacorps,který tu bude navážen jako podpora vlády menšiny nad většinou s pomoci návodu na naše terorizováni pod návodem kakarámu,který neni žádným náboženstvim,ale politickou doktrinou,kterou má rozbiječka EU kancléřka a jeji makaron prý už v Cáchach domluveno natvrdo!

  OdpovědětSmazat
 3. Mazali, mazali až se umazali o Söröšovy dolary. Teď už nám nediktuje CCCP, teď nám diktuje USA, SRN, zmíněnej dědek a kdo ví, kdo ještě. Hodně psů zajícova smrt.

  OdpovědětSmazat
 4. ČSSR se starala o občana od A až po Z ale, jak je vidět, v ideově politické práci a ve výchově nových kádrů měla obrovské rezervyrezervy. Stejně tak v oblasti mezd kdyby byli nomenklaturní kádry placeny ve valutách, tak by v ulicich v listopadu 89 stála armáda. Protože by jim šlo taky o prachy, jako té Ďourové.

  OdpovědětSmazat
 5. Ono to vypadá,že jsme bezmocni a betonové řopikky na hranicich už zvětraly,

  ovšem co kdyby někoho napadlo začit dávat třeba tady indformace o systému Švýcarské armády,kde už stovky let radsi nikdo neprovokval,aby mu neurazili koule a on odeěel domů zpívajic válečné písně fistulkou!
  Stači,když pro začátek tu dáme jen odkazy na organizaci a švýcarské zahradni domečky maskované děly možná zapomenuité značky ŠKODA a nebot při realizaci PODOBNÉHO SMĚRU, bychom ušetřili tolik peněz,že by jsme se měli jako prasata v žitě a to skutečně!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak to je tah na branku jak sviňa

   a přitom stači jen začit hledat na internetu informace.
   Já kdesi viděl fakt pravý švýcarský film, kde všechno s těmi zahradnimi domečky bylo v barvě,jenom nevim kde.
   Ale to se najde,ostatně kdo chce najde to a nedej bože,aby totu dal těm gummiboys!
   Představte si jak budou do gati strachy dělat ti naši zástupci když zase budou schvalovat ty jejich vadné zákony proti těm voličům co je zvolili,když se tu podivaji co tu pečeme,oni dostávaji z toho to tiž info!
   To by byl začátek jejich krásných a bezesných nocí!

   Smazat
 6. Tady má někdo hodně staženou prde...zadek, nebude to dlouho trvat a tihle šmejdi Aronet, par. listy, sputnik,zvědavec, nová rep.a další pujdou za svoji lživé bláboly do kytek.Doufám, že to bude brzo.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pod kytky půjdeš ty, aý tě lidé pohoupou !

   Smazat
  2. Je to jinak. Pán by měl přijít s nějakým pádným důkazem o té stažené bruseli. Jinak je to o tom, že ji má staženou on.

   Smazat
  3. Dej tu ty čuramedáne zepředu misto keců o nesmyslech,že Aeronet pukne ,odkaz na výcvik a výzbrojeni a uniformy ŠWAJCARMY a neser nás tvoje bohy!
   Hled ty pitomý komunisto požádat svého přecedu o vznik lidových milici,když ti tvoji sodruzi chrápou lenivě se vyvaluji v parlamentu a čekaji až vymřou bo nefachči ty líné kůže !

   Smazat
  4. Nezlobte se na toho blbečka 15:34, chtěl nám jen ukázat příklad nenávistného projevu.

   Smazat
  5. 15:44 To je odvaha, nazvat lidma místní ansámbl užgryndaných čechomužiků, kteří se na ulici či v socce navzájem poznáváte podle neupřímného žlučovitého úšklebu, vyb(p)itého mozku, kozí bradky, křivé huby, krhavých očí, převislého pupku, kosého pohledu a špatného trávení. Mnozí maj navíc odulé tváře, jak blízko strkaj tlamu k pšoukolíhni svého škaredého fýrera!? - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/291912_original.png


   Už brzy vás odsud vypakujem mezi tuhle sortu podlidí - https://www.youtube.com/watch?v=9B1M3IPVcXs

   k nimž by tuto zem rádi dokouleli Venca Dvořáků s Davdovic Ivánkem a který bude nutno tak či onak zlikvidovat v zájmu civilizace!

   Smazat
 7. Bláboly se sypou ze všech stran. Některé jsou tak hloupé, že si je člověk sám zcenzuruje, horší jsou 1/2pravdy a nejhorší jsou zatajené (zcenzurované) pravdy. Tam doporučuji z totáče osvědčenou metodu, čerpám z více zdrojů. (Dříve to byl Vois of Ami, dnes satelit). Úřední zásahy jsou blbost, jen zvýší nedůvěru a otevřou prostor pro pavlač.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdo je tu blbec a kde, dej důkaz jinak poď ven,sam tu nemaš nic do návrhů jak z toho marasu ven a tak proto si sam blbec a ne my lidovi komentátoři a folklormani!

   Smazat
 8. Býval jsem asi hloupý a paní Jourovou litoval, že byla neoprávněně zavřená.
  Dnes bych jí za to co předvádí ještě tak 10 let přidal.
  A Jidáši Teličkovi též. No Babiš do EU poslal dobrej oddíl.

  OdpovědětSmazat
 9. Pravdy se nejvíc bojí lháři. Proto ji mocní vězní a místo ní nasazují ve svůj prospěch pravdě podobnou lež.

  Štefan

  OdpovědětSmazat
 10. Už chystají koncily
  aby pravdu zabili.
  Však jsme národ Husa
  nám nezamkne se pusa.

  OdpovědětSmazat
 11. Evropská komise má smůlu i kdyby zcenzurovali vše tak lidé nebudou pro jejich „pravdu".

  OdpovědětSmazat
 12. Jeden zajímavý postřeh se sám nabízí:
  Jde o firmu Huawei

  https://www.novinky.cz/internet-a-pc/496853-nalezl-kritickou-chybu-od-applu-dostane-14lety-mladik-balik-penez.html
  Po přečtení tohoto článku jsem si uvědomil NEBEZPEČÍ od firmy s nakousnutým jablkem. Ono to nemusí být "pouhou slabinou" v systému, ono to je spíš cílené a úmyslné. Jen se čekalo, ZDA na to někdo příjde. A přišel na to "zelenáč". Tak to firma svedla na "slabinu" a vydala záplatu". Nechce se mi totiž věřit, že to byla chyba systému. Ta "chyba" nemohla vzniknout náhodou!

  OdpovědětSmazat
 13. Pořádek musí bejt, vy kluci pitomí. Jinak byste tu lezli jako vopice po stromech.

  OdpovědětSmazat
 14. Hajzlů sloužícím cenzorům se vždy najde dost,jsou to v podstatě kolaboranti sloužící nadnárodním gaunerům o ovládání lidí a omezování zveřejňování názorů občanů,jsou to prostě prodejné kurvy.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.