Reklama

pátek 15. února 2019

Mnichovská konference se koná, ale diskuse už není...

Sergej Strokaň
15. 2. 2019 kommersant
55. mezinárodní konference o bezpečnosti, která bude v pátek zahájena v hlavním městě Bavorska, nás nutí připomenout si známý vtip o optimistovi a pesimistovi. Osoba, zastupující svět v pochmurném světle, říká: všechno je tak strašné, že to už nebude horší. A v odpovědi uslyší optimistické: "Bude, bude!" Když Vladimír Putin v únoru 2007 přednesl v Mnichově svůj proslov, mnozí dospěli k závěru, že vztahy mezi postsovětským Ruskem a Západem se dostaly na nejnižší úroveň, že se dostaly na dno. A dál už nebudou mít kam klesat.


Uplynulo více než deset let. Rozhněvané filipiky, zaznívající z Moskvy na adresu Washingtonu v souvislosti s jeho jednostranným odstoupením od Smlouvy o likvidaci střel středního a nižšího doletu (INF), místy téměř doslovně opakují rétoriku z roku 2007. Až počátkem prvního desetiletí tohoto století byly důsledky jednostranného odstoupení USA od smlouvy o PRO centrem geopolitického konfliktu. A nyní již jiné republikánské administrativě v Bílém domě kategoricky nevyhovuje smlouva INF, pro kterou se náhle chystá místo na smetišti dějin.

Na pozadí obvyklého uvažování o nebezpečí unipolárního světa, o podkopávání základů mezinárodní bezpečnosti a strategické stability, a zrcadlových reakcích Moskvy se Evropa opět nachází mezi kladivem a kovadlinou.

Vzniká pocit, že se nic ve světě nezměnilo a že Mnichov stále přešlapuje na místě.

Dnešní krize ve vztazích mezi Ruskem a Západem je však při veškeré vnější podobnosti s rokem 2007 krizí kvalitativně odlišného rozsahu. Je systémová a mnohem hlubší.

Jaké jsou její charakteristické zvláštnosti?

Za prvé, jak je nyní jasné, dna ve vztazích mezi Ruskem a Západem tehdy nebylo dosaženo. Vzhledem k tomu, co se dnes děje, nikdo nebude mít odvahu odpovědět na otázku, zda má tato krize vůbec dno. A bude možné v určitém okamžiku, když se odrazíme ode dna, začít se pohybovat nahoru - vynořovat se společně a nepokoušet se topit se navzájem?

Za druhé, k dnešku přestal existovat samotný mechanismus mezinárodního dialogu, který tehdy, i když s neuvěřitelným skřípotem, ale stále ještě se pokoušel protáčet svá ozubená kolečka. Nazlobený projev Vladimíra Putina v Mnichově byl adresován, i když problematickým, ale stále ještě ruským partnerům v G8 - předním západním mocnostem. Předpokládal diskusi, dialog - byť tvrdý, břitký.

Dnes se ohledně dialogu mezi Ruskem a Západem už nikdo nevzrušuje - všichni chápou, že není možný. Proto je z principu druhý mnichovský projev Vladimíra Putina nemožný: komu, co a o čem by říkal, aby byl uslyšen, a nejen mlátil na pódiu Chruščovovou botou?

Ukazuje se, že Mnichovská konference se sama o sobě přežila: konference se koná, ale diskuse už není. Po projevu prezidenta Putina si Mnichov nevšiml, jak v určitém okamžiku sám ztratil řeč, změnil se ve statistu, který pasivně sleduje zhroucení poválečného světového uspořádání. Bezpečnost přestala být všeobecně uznávaným smysluplným pojmem a stala se pouhým obratem v řeči.

Ve sporu mezi pesimistou a optimistou zvítězil optimista.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

45 komentářů :

 1. https://www.youtube.com/watch?v=U3D_C-s5iQQ
  ...zvítězil optimista,příští válka bude sranda..

  OdpovědětSmazat
 2. Na ruském netu jsem četl zajímavý komentář k mezinárodní situaci a zejména ke vztahu Ruska a Evropy. Autor konstatoval, že právě končí 300 let snahy Ruska o kooperaci s Evropou (tuto éru zahájil Petr I.) a integraci do jednoho eurasijského celku. Nejprve Evropa sama a poslední století pod diktátem USA jasně dává najevo, že o takovou spolupráci nestojí, chce pouze ruské zdroje pokud možno bez lidí. Snaha o rovnocennou spolupráci byla jenom ztráta času, Rusko vždy poškozovala, budoucnost Ruska je ve spolupráci s východem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. první krok už udělali, vystoupili z Rady Evropy

   Smazat
  2. 12:43 ta neúčast Ruska by nevadila, ale hodně vadí ztráta 33 miliónů euro za členský příspěvek Ruska

   Smazat
  3. To 13:35 Odchod Ruska z RE by vadil hodně. RF by se zbavila politizujícího klacku - ESLP (E soud pro L práva). Proto Rusko nikod z RE nevyhodí, ten klacek se Západu hodí.

   Smazat
  4. Bohužial, na každém, ai sprostém šprochu, aké tu vkladal nahusto Pepek Vyskoč, sa najde pravdy trochu. A to zrnko pravdy ktoré sa dalo z PROPagandistickej omáčky Pepka Vyskoča znelo: že Russko vložilo do týchto naších Slovanských národov v Európe vela úsilia a námahy ale namiesto vďaky sa im nazpäť dostáva len povýšenecké os...ieranie, pretože zatial čo v dôsledku tejto politiky Russko slablo a upadalo, význam Slovanských národov a ich pidištátov vzrastal.

   Smazat
  5. A není to snad logický? O tom přeci hovořili a psali všichni proroci včetně Krla Marxe*) už celé věky, že je třeba vyměnit zdegenerovanou populací primitivní východní Evropy a když se tento prostor uvolní pro kvalitnější genofond, nastane i tam prosperita! - https://blisty.cz/art/93823-vychodoevropane-povazuji-svou-kulturu-za-nadrazenejsi-jinym.html

   Radili stále to samé: zbavte se zbabělé a domýšlivé chátry na východě, která odjakživa rozvracela a zaplevelovala kontinent svým poškozeným genofondem a nastane zlatý věk pro Západní civilizaci!

   *) "Ruská politika je nezměnitelná. Měnit se mohou pouze ruské metody, taktika, způsob manévrování, ale polární hvězdou ruské politiky zůstává podmanění světa. Polárka je na hvězdném nebi stálicí. V politice Ruska není žádný rys nápadnější než onen, který sleduje nejen své tradiční cíle, ale také způsob, jak jich dosáhnout. Neexistuje tah v současné politice, který by nebylo možné najít už v historii. Ruský medvěd bude schopný všeho, dokud ví, že ostatní zvířata se mu nebudou bránit. Existuje pouze jediný způsob, jak se chovat k mocnosti jako je Rusko – neukázat strach. Jestliže se Evropa dá na ústup, nebude to znamenat pouze porážku, ale bude to trvalé ujařmění."

   Karel Marx, New York Daily Tribune, 1856

   Smazat
 3. Dnes už asi opravdu tato konference nemá význam, její konání bude za současného stavu zcela jalové.
  Ale byla to právě konference v roce 2007, která mě velmi oslovila a vzbudila ve mně zvýšený zájem o ruskou politiku.

  OdpovědětSmazat
 4. Nase záchrana je v setrváni v NATO a v EU pod velením Merkelové a Macrona a Trump ať si jde,on není nás vúdce.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 10:41 Bože můj, to je zase sdělení...

   Smazat
  2. 10:41 Blbcovi ako ty bude medzi seberovnými najlepšie. Bež!

   Smazat
  3. 10:41 O jakém to NATO to ještě píšete ? Vždyť se už v podstatě rozpadá, bez USA by bylo zcela "bezmocné".
   Merkelová s Macronem se nedohodnou ani na výstavbě plynovodu NORD II a chtěli by vést EU ? K "smíchu"...

   Smazat
  4. Brusel ohlásil „boj s dezinformacemi“.

   https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Brusel-ohlasil-boj-s-dezinformacemi-Spisovatel-Kuras-se-obava-zesilene-cenzury-a-proto-je-tu-tato-jeho-vyzva-570440

   Smazat
  5. Pauku,inženýre,vyjádři se!!!!!!!!!!!!!!
   Radosto,záchvate,chrápeš?

   Smazat
  6. Ano soudruzi! S Evropskou Únií na věčné časy a nikdy jinak.Ať žije NATO, záruka míru a blahobytu. Jaroslav Moudrý.

   Smazat
  7. Pouze v jednom šiku, bok po boku s americkými soudruhy si vybojujeme vše potřebné k přežití v tomto století kdekoliv na světě, nejenom v afghánských horách, v afrických pouštích, ale třeba i v jihoamerických džunglích. Kupředu, zpátky ni krok!

   Smazat
  8. 10:41
   A na to jsi přišel kdy a kde?
   Je to můj soukromý názor: 1. v nalejvárně u Soroše, neobo 2. v klecovém lůžku v Bohnicích.
   Václav
   .

   Smazat
  9. 10:41Bože můj,ty jsi ale globální negramot.Kdo ti ten blábol psal na papírek s hesly?

   Smazat
 5. Proč tak EU vyvádí, když Velká Britanie odchází z EU, to je jen ten první krok k rozpadu EU. Brzy se začne bouřit Itálie. Proč polský premiér nechce jet na zasedání "velké" 4 do Izraele? Asi nechtějí být pod Izraelem, to Babiš je "hrdina", v ČR se vytahuje jak to Západu "natřel" a skutek utek. Dokud bude ve vládě trpět Petříčka, tak je Babiš nedůvěry hodný.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A jak má odstranit Petříčka? ČSSD si vybrali voliči. Myslím, že Babiš má přehled, kolik se natáhlo k Okamurovi Škarků a Kočích. Minule se mu podařilo, že ze 16 posranců, 14 bylo kamarádů s TOP a spol.

   Smazat
 6. Uvidíme jestli se něco změní, když vyměníme politiky(většina států k tomu má nakročeno)Pokud ne,bude to potvrzení toho, že demokracie zemřela

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Na Babiše nadávají a už chybí jenom žaloba na to, že se narodil, zvolili jsme dobře. Prolhaní demokratičtí šmejdi zuří že nemohou krást a hospodářství funguje.

   Smazat
  2. 14;04 Pardon,ale nejsem Babisuv fanda...je to korouhvicka

   Smazat
  3. S nasim volebnim systemem se nenarodila.

   Smazat
 7. Opět se ozývá Gorbačov, ten by měl mlčet a být rád, že nemručí. Plně by si to "demo" zasloužil, jako to začalo ve Španělsku. Bude toho asi více?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hlasy z Ruska: "Velká vlastenecká válka nezpůsobila Ruské federaci tolik škod jako Gorbačov a Jelcin."

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
 8. No jo to je velice jednoduché ČR je vazalem eu a eu je vazalem usa tak dialog není možný. Je třeba usa poslat domu za velkou louži.

  OdpovědětSmazat
 9. Vnimaňje, vnimanjě. Radosto, nástup! Opět něco pro tebe! Šupito presto! Vnimaňje- cenzura!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Neříkejte mi, že ty jeho nudně stereotypní a zoufale trapné komentáře nepřeskakujete, že je skutečně čtete.
   To byste na tom nebyl o moc lépe než on.

   Smazat
 10. 10.41 jaká záchrana je České republiky v potápějící se lodi EU a v agresivním paktu NATO, kterému VELÍ AMERIKA !! TO JE komentář na OSCARA !!!

  OdpovědětSmazat
 11. Soros zatcen McCain popraven Bush stary popraven :
  https://www.bitchute.com/video/4gOfhI2rdgGw/

  OdpovědětSmazat
 12. Gosudar Putin velkomožný dnes za jediný den stihl drtivě vyhrát 16:1 v hokeji a zároveń pobít všechny ruské reprezentanty v judu :-D

  https://www.lidovky.cz/sport/hokej/zraneny-putin-si-zahral-hokej-s-lukasenkem-a-jeho-synem-jejich-tym-vyhral-16-1.A190215_183707_ln-sport-ostatni_lar

  https://www.lidovky.cz/sport/ostatni-sporty/video-putin-si-poranil-pri-judu-s-ruskou-reprezentaci-palec-s-kazdym-souperem-ale-hodil-o-zem.A190215_115048_ln-sport-ostatni_lar

  Je to vážně moloděc :-D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zranil si palec u nohy. Psaly také o tom ty tvoje Lihovky?

   Smazat
  2. Pokud to není od Putina výsměch pro Trumpa, tak je to skutečně jen ukázka "sportovního" užívání. Pořád je to lepší, když to nikomu neškodí. To Trump je "větší borec". Ten své schopnosti využívá tím, že vymýšlí sankce pro jednotlivé země. A také jeho jistota v úspěch, když dle tisku má v 70 zemích světa 800 vojenských záklaen (viz tisk 8. 1. 2019)a dluh USA činí (viz tisk 11. 11. 2018) pouhých 21,7 trilionů dolarů a vyjádření Trumpa k dluhu: "Odpouštím všem, komu jsem dlužen".
   Proto jeden neškodný "sportovec" neškodí.

   Smazat
  3. Pauku,když už máš v tom svým baráku Chytrou lékárnu,tak ji využívej,prášky na rusofóbii tam patrně nemaj,ale něco na palici bys mohl zkusit.

   Smazat
  4. 1:35
   No jo, jiný kraj - jiný mrav. V Rusku si prezident pro návštěvu vyhradí dostatek času a jak vidno, umí s hosty strávit čas i velmi neformálně. To na amerického prezidenta pejsci čekají a čekají, jestli se náhodou neuvolí a nevěnuje jim aspoň na chodbě svého panství chvilku. Třeba by i nějaký ten pamlsek mohl být, ach, naděje umírá poslední. Podrbání za uchem a řetěz buřtů - vrcholná meta všech (p)oddaných pejsků.
   Například takový ušlechtilý ratlík, Petro Porošenko, prý dokonce poskytl úplatek za pár minut s Trumpem, aby se s ním mohl vyfotit a podat pac.
   Výmluvné deklarace vztahů na škále pán - partner - vazal.

   Smazat
 13. Odbočka:Chodíte také nakupovat do Ruských bister a krámků.Já ano.Nosím si domů vynikající boršč,máslo,ryby,soljanku,nakládané zelí,a výborné PELMENĚ s ruskou,zakysanou smetanou.Sankce,nesankce!Seru na ně.

  OdpovědětSmazat
 14. Možná že už všichni zapomněli, že hlavní a jediný problém
  jak Hitlera tak celého zapadákova, byl "komunismus" a SSSR.
  Jeho pádem se měl stát svět opět rajskou zahradou, bez
  hrozby "komunismu" a oné "šestiny" světa.
  Dnes je v Rusku kapitalismus, ze šestiny je polovina ale
  nepřítel je to stále.
  Takže z toho vyplývá, že nějaký nepřítel je pro židobankéře
  nutný. A to i kdyby se celá zeměkoule jmenovala USA.
  Kdo by to tak asi vzal, místo toho Ruska.

  OdpovědětSmazat
 15. Ten kdo se bojí Putina, ho dělá většího, než skutečně je.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 8:45 Obvyklá kombinace, zaslepený rusofob, jednoduchý omezenec a extrémní hlupák v jedné osobě může vyblít jenom výblitek :-D

   Smazat
  2. Rusofóbní vypatlanec smazán.

   Smazat
  3. Však není důvod! Zakrslý Putin sedí leda holou řití na hromadě rezavých raket, ponorek a tanků, pro které nemá odbyt ani jako šrot a proto usilovně hledá nového partnera Adolfa, se kterým by si opět rozdělil Evropu a soutěžil s ním v počtu gulagů, pogromů a vypálených parlamentů. K tomu účelu používá různé azbucké "trojské koně" (foldynovské Srbsko, Řecko). Také protievropský islám. Brzo bude muset platit nahromaděným zlatem za obyčejné žrádlo. Zato má miliony zadubených, hladových a zamindrákovaných mužiků, ověšených ve válce uloupenými hodinkami a oplechovaných bezcennými dobyvatelskými metály udělenými těm přeživším, kteří raději riskovali střelbu soudruhů převážně do vlastních řad, než by šli na jistou smrt do gulagu. "Psí hlas do nebe nevolá" (ruské přísloví). Jejich stavy by potřeboval snížit aby je nemusel živit. Proto jim slibuje válečnou kořist. Brzy však předá Sibiř Číně na splátku svého dluhu (podobně jako kdysi Američanům Aljašku), případně jako výsledek pročínského referenda Sibiřanů. Z Ruska zůstane feudální chlastoslovanský skanzen s dřevěnými matrjoškami, zlatem okovanými blechami vystavenými v Kremlu, a potměšilými zablešenými cirkusovými medvědy na motorkách, obohacený olezlými a odulými putinovskými agentskými čecháčky, kterým Putin rád poskytne asylovou kvótu:-))

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.