Reklama

neděle 10. února 2019

Může být růst nekonečný?

Radim Valenčík
10. 2. 2019   RadimValenčíkPíše
O tom, jak moc potřebujeme dobrou teorii, svědčí podle mého názoru poměrně ostrá diskuse, která se před několika málo dny odehrála prostřednictvím výměny mailů mezi mnou a dvěma o zastánci odlišných názorů. Ukazuje na následující:
1. Pokud si neujasníme naprosto zásadní věci, může se každé hnutí, které nepochybně v blížících se turbulencích přijde, rozložit již v prvních krocích. (K tomu už určitou historickou zkušenost máme a pokusím se ji – patrně až v navazujícím článku – stručně připomenout.)
2. Pokud chceme v komunikačním prostoru vytvořit životaschopné jádro srozumitelné, perspektivní a realistické vize (které by mělo dostatečnou míru "nakažlivosti"), nemusíme se hned od počátku na všem shodnout, ale musíme vědět, na čem se neshodneme, ale také se snažit vyjasnit si jak to jde.
 

Diskuse o zásadních otázkách neškodí, nebezpečné je zásadní odlišné názory nechávat nevyjasněné jen proto, abychom se mohli utvrdit ve vlastním stereotypu.
Nyní již k poučné diskusi, která proběhla ve skupině čítající na dvacet osobností, většinou levicově orientovaných a veřejně známých intelektuálů. Nebudu uvádět jména dvou oponentů, kteří se mnou polemizovali (nemám jejich souhlas), jen zdůrazním, že si jich přes odlišný názor na tuto otázku vážím. Ostatně vše začíná vyjasňováním odlišných názorů.

Začalo to tím, že v diskusní skupině, o které jsem hovořil, byl uveřejněn tento názor:
"Kto si myslí, že v konečnom svete je možný nekonečný rast, je buď blázon, alebo ekonóm."
Protože tento názor považuji za velmi zavádějící (je projevem nepochopení toho, o co jde), reagoval jsem na něj takto:
"To je jeden z OOO (obecně oblíbených omylů). Samozřejmě, že neomezený růst, dokonce s rostoucí dynamikou (větší než exponenciální) je možný. To jen lidé, kteří myslí setrvačně a uvízli ve stereotypu, nedokážou pochopit a názorně si představit změnu charakteru růstu tak, aby byl trvale udržitelný s rostoucí dynamikou..."

Během několika minut přišla reakce prvního oponenta:
"To je naprostá pravda. Například růst tažený spekulativními bublinami přírodě nijak neškodí. A je trvale udržitelný. Přinejmenším až do příští krize."

Odpověděl jsem:
"Jako bonmot dobré. Dobře víš, že mám na mysli něco jiného. Růst založený na dynamice inovací šetřících zdroje, pro který příroda (svět kolem nás) nabízí neomezené možnosti. Nanotechnologie jsou jen krůček do nitra světa, který perspektivně umožní plnou recyklaci všech materiálových vstupů.
P. S.: To jen někteří šílenci, kteří se zamilovali do představy, že je nutné diktátorsky přidělovat omezené zdroje, nechtějí vidět naprosto přirozené tendence vývoje."

První oponent odpověděl:
"Ale tady přece zdaleka nejde jen o recyklaci. Nelze předpokládat, že růst ekonomiky se neprojeví v růstu spotřeby, která z hlediska ekologického znamená především obrovský tlak na prostor a na jeho odpřírodnění. V důsledku toho rostou vynucené výdaje, které jsou ovšem registrovány jako položky nárůstu HDP. Před další diskusí doporučuji přečíst si alespoň něco z klasiky:
Herman Daly, John Cobb: For the Common Good (1989)
Richard Douthwaite: The Growth Illusion (1992).
Jsou to už starší práce, ale bohužel zachycují logiku, která je stále platná."

Moje reakce:
"Taky doporučuji něco přečíst:"

První oponent k tomu dodal:
"Možná  mám setrvačné myšlení. Ale nevím, jak nazvat myšlení, které spekuluje o technickém řešení v době, kdy nám komplet odcházejí lesy, rýsuje se kritický nedostatek vody a orná půda ubývá bezprecedentním tempem. My se setrvačným myšlením jsme aspoň schopni tohle si uvědomit. Věřit, že si vyrobíme novou přírodu a ještě tím zbohatneme, to nechám raději bez komentáře."

Do diskuse vstoupil druhý oponent:
"Jsa pamětník publikování Meadowsových "Limitů růstu" a masového zděšení, které tady vyvolaly u našich (resp. RVHP teoretiků, zejména těch, co na fakultách učili "teorii rozšíření socialistické revoluce", si dovolím jen pár postřehů:
1. Na prvním místě vypichuji už sám fakt, že jsme si (aspoň v úzkém kruhu), toto téma konečně otevřeli doma;
2. Když pominu Malthuse, je pravděpodobné, že křivka růstu globální populace a křivka růstu spotřeby přírodních zdrojů nutných k obsluze jejich faktické spotřeby (vč. recyklace neobnovitelných prvků) se v čase liší a divergence roste.
3. Nechám se poučit v tom, jaký je vlastně ten skutečný hybný motiv tržní ekonomiky? Je jím růst produktu jako předpoklad růstu výnosu, anebo je to jen (dlouhodobý) růst výnosu/zisku, resp. návratnost investovaného kapitálu? Pokud by tyto "růstové" předpoklady k motivaci podnikat přestaly fungovat, může to ohrozit fungování systému jako celku?"

K tomu jsem se vyjádřil následujícím způsobem:
"Dík za formulování poznámek, připomínek, námětů a otázek.
K tomu:
1. Všechny prognózy Římského klubu selhaly (už jsme dávno měli být bez nafty apod.). Podobně jako selhaly i prognózy jiných ponurých ekonomů. Neuvažovaly totiž maličkost - roli inovací šetřících zdroje.

2. Nejsem specialista na demografii, tím spíš globální, ale ti, co to mu rozumí, mně říkají, že růst obyvatelstva výrazně zpomaluje po celém světě, dokonce i v Africe.

3. V zemi Martina Pumera (předního světového odborníka na nanorobotiku - moje dodatečná pozn.) je skoro rouhání nepochopit, jaké možnosti nabízejí nanotechnologie (v jeho případě nanotechnologičtí roboti). Z hlediska využití recyklovaných zdrojů asi 1.000.000.000 efektivnější než holubi, které měla k dispozici Popelka.

4. Ale hlavní je přece něco úplně jiného: Ekonomika, ke které se budeme muset doslova prokousat, bude založena zejména (z 90 %) na službách, které budou podporovat rozvoj, uchování a uplatňování schopností člověka v rámci mezigeneračních tvůrčích týmů - tyto služby nebudou znamenat v podstatě žádnou ekologickou zátěž, ale zásadním způsobem zvýší intenzitu inovací šetřících zdroje.

5. To, že se soudruzi, kteří plánovali tuny cementu a železa, vyděsili Meadowse, se nedivím - oni si totiž nedokázali představit jiný typ ekonomického růstu. Dnes mají následovníky, kteří z toho dělají závěr pro sebe: Až nebudou zdroje a vypukne všeobecná vzpoura (blíže neurčeného typu), přijdeme MY a budeme zase přidělovat. (Osobně tento názor považuji za magořinu.)

6. Pokud se někdo domnívá, že tu máme "kapitalismus" ve smyslu reprodukce soukromě vlastněných kapitálů v konkurenčním prostředí, tak by se měl konečně probudit z příjemného snění. To, co tu máme, je mnohem horší paskvil, je to historická recidiva toho nejhoršího, co lidstvo ve svých dějinách nashromáždilo. Ale tak tomu bývá vždy, když se řeší otázka zásadního historického zlomu od starého k novému.

7. V tomto případě nejde o "socialistickou revoluci" (ve smyslu změny vlastnických vztahů - z tohoto snění jsme snad už někteří vyrostli), ale právě o společnost založenou na produktivních službách umožňujících nabývání, uchování a uplatnění lidského kapitálu, především však - a to je smyslem těch poměrů, o které jde - vytvořit rovnost příležitostí pro svobodný rozvoj každého člověka jako podmínky rozvoje všech, rozvoj nezávislý na výchozí, resp. startovní životní situaci, zejména pak jeho majetkových poměrech (jejich význam se snaží propaganda překrýt nejrůznějším perverzitami).

8. K tomu jsme (náš tým při VŠFS) zpracovali čtyři monografie, které jsou plně ke stažení zde:
(Ale někteří čtou jen to, co se jim hodí - ani bys nevěřil, jak se stereotyp dokáže bránit.)"
Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/6625-muze-byt-rust-nekonecny.html

40 komentářů :

 1. Pouze inflace může růst nekonečně.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Obvykle výsledkem hyperinflace je nějaká podoba státního převratu, takže nárůst inflace určitě není nekonečný.
   Ale pod ekonomickým růstem je většinou růst podivného ukazatele HDP. S tím se dá přímo kouzlit, např. jednoduchý příklad: žehlím si košile sám, pak se dohodneme se sousedem, že mu košili za bůra vyžehlím a on mně udělá tutéž službu taky za bůra. A co se stalo? Žádná hodnota navíc nevznikla, za to HDP vzrostl o 2 x 5 = 10Kč. A takhle nějak dnes vzniká podstatná část "růstu" HDP.
   Osobně (a nejen já) ekonomii nepovažuji za vědu (s vyjímkou účetnictví). "Ekonom" vám perfektně vysvětlí proč a jak došlo včera k určitému ekonomickému jevu, ale co bude zítra, o tom nemá ani potuchy.

   Smazat
 2. Samozřejmě, že nemůže. Ale západní svět se tváří, že ekonomický růst může být nekonečný. Jakou za tuto chiméru platíme všichni ostatní na světě cenu? Platíme jí dnes a denně. Ročně západ od nás vysaje 400 miliard nezdaněných zisků a divedent ze svých firem který je na našem území 80%,. O tom se moc nemluví a kdy, tak se říká, že jsou to zasloužené peníze. Na druhou stranu s velkým křikem nám dá 100 miliard jakoby dotací, které jsou vázané na co můžou jít a to jsou cyklostezky, rozhledny a ostatní zbytečnosti, které ne že bychom je nechtěli, ale nejsou nezbytně nutné. A na závěr to nejpodstatnější. Naproti západu, kde tamní západní státy se financují hlavně z korporátních daní firem u nás tyto korporatní daně jsou až směšně nízké. Zůstává tedy poslední otázka. Z čeho tedy se financuje náš stát. No náš stát ždímá především platy našich lidí, kteří pracují za čtvrtinové platy, než je tomu na západě. Takže se kruh uzavírá a máme otázka z čeho západ financuje svůj růst. Financuje ho ze ždímání východních států Evropy, z Afriky Asie. To se to potom roste. A roste se donekonečna. Do té doby, než se to vyčerpá a pak se bude muset zaútočit na státy jako je Čína a Rusko s odůvodněním, že jim tam západ nainstaluje tu svojí demokracii a přitom z nich nadělá otroky v montovnách a ukradne jim jejich nerostné bohatství, přesně tak, jak to nyní provádí ve Venezuele.

  OdpovědětSmazat
 3. Tajemník ÚV SSM typicky voluntaristicky postuluje "nabývání" lidského kapitálu, které jeho, jakožto nájemného akademika umísťuje na vrchol klovacího pořádku.
  Brzké změny v hodnotě papíru, který může svým platícím studentům prodat mu ukážou zcela odlišné uspořádání jakýchkoli kapitálů, které je schopen vnímat
  Jedině džendr, Radime, jedině džendr je ještě nevytěžený až dodna pr...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Závistivá hlouposti, tvé jméno je Anonym 18:37.

   Smazat
 4. Primitivní gojimové!
  Růst je základní formou existence a života. Zakrnění je zmarem života.
  Kromě toho je růst ekonomiky a výroby užitečný:
  1) umožňuje stále více zaměstnávat gojimy, aby jim nezbyl čas na zábavu, nudu a nedej jahve na studium světa
  2) umožňuje stále více vyrábět a tím přerozdělovat ve prospěch vládců, páníšků a co zbyde slouhům
  3) motivuje všechny k větší spotřebě čehokoliv ať to je či není potřebné nebo prospěšné
  4) motivuje všechny co neumí pracovat a tvořit, aby měli co krást, loupit a darovat páníškovi
  5) umožňuje přetvářet nedokonalé přírodní zdroje (vodu, rostliny, živočichy) na dokonalé formy (močůvku, lejna, otroky). Takže gojové stále si opakujte RUSTEM K TRVALÉ PROSPERITĚ VLÁDCU a trvalé genocidě gojů. Co je na tom špatného, na tom růstu (a planetu tu taky nafoukneme, dle našich potřeb).

  OdpovědětSmazat
 5. Měl bych pár věcných poznámek:

  - Žádný, podtrhuji, že ŽÁDNÝ strom neroste až do nebe, ani ty emerické sekvoje, ani „ekonomický RŮST“!


  - Doporučuji, nenechat se mýlit ekonomy. Zejména těmi, jež se v mnoha ohledech podobají astrologům. Ono totiž univerzální zaklínadlo „růst“ není mnohdy nic jiného než jen kašírovaná inflace. Mnohdy s velmi šikovně maskovanými externalitami. Oni totiž ekonomové jsou patrně přesvědčeni, že zákony zachování hmoty a energie platí jen pro někoho. Pro ekonomy/astrology ne… :-).

  - Jde-li o závěry tzv. Římského klubu, tak je třeba si uvědomit, že mnohá varování se činí proto, aby se učinila protiopatření, která by hrozící kolaps odvrátila. Jde-li o ropu, tak jak bychom na tom dnes byli, kdyby nepřišla hospodářská krize v r. 2008? A jaká by byla situace, kdyby se neobjevilo na trhu zejména americké frakování? Přičemž kladu otázku, zda se jedná o řešení energetických potřeb a nebo jen o krátkodobé oddalování problému kombinované s nástrojem na likvidaci nepohodlných režimů, které sedí na významných zbytcích ropy a plynu? Viz. jeho tzv. EROI…

  - Jak dlouho by vydržel veškeré planetární zdroje, pokud by zbytek planety měl byť jen poloviční spotřebu energetických, surovinových a vodních zdrojů jako má tzv. euroatlantická civilizace??? Bavili bychom se o staletích, desetiletích či jen jednotlivých letech?!

  - Čím si vysvětlujete současné geopolitické děje? Čím to, že je v současnosti do Evropy coby kolébky euroatlantické civilizace nasunováno obrovské množství migrantů ze zcela jiných civilizačních okruhů a Evropa se nebrání, nevyužívá své technologické převahy k obraně, ale jen strnule zírá? Je zatím skutečně prvoplánově snaha realizace Calegriho plánů, aneb o se jen loutkovodiči vyděsili závěrů právě toho tzv. Římského klubu a začali podnikat protiopatření, jehož součástí je i likvidace euroatlantického Otesánka???

  - Jdeli o umělou inteligenci a robotiku jakožto téměř všelék na aktuální světové hospodářské problémy, čím to, že největší propagátor a průkopník v této oblasti Elon Musk navzdory všemožné materiální finanční a jiné podoře, v současnosti balancuje na hranici bankrotu???

  Zdr. JiB

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jste, JiB nepochopil, že Elon Musk je loutka?
   Blázínek, který ma zakázáno používat vlastní mobilní telefon?

   Má dolní 2/3 Gaussovy křivky přesvědčit, že fyzikální zákony a finanční součty jsou nesmysl.

   Plní prostě roli zadnice Kim Kardashianové, která černošské obyvatelstvo přesvědčuje, že se sir Newton se svou rasistýckou fyzikální vědou namáhal zbytečně.
   V barevných časopisech se to snese.

   Smazat
  2. Přesně tak to vidím i já a už léta tady píši že jde jen o likvidaci většiny lidí na zemi protože nežijí v souladu s jejími možnostmi. Zdegenerovaný zvrhlý parazité chtějí ovládat svět a neovládají ani samy sebe. Pozdrav pro JiB.

   Smazat
  3. Největší a jediný odůvodnitelný nepřetržitý růst poskytují války, které tak jsou nezbytným předpokladem rozvoje civilizace! Např. Řím - dokud vedl války ve kterých šlo o bytí a nebytí Republiky, jakou byla ta s Pyrrhem, Jugurthou či Mithridatem a hlavně ovšem s Hannibalem, země byla pevná jako ocel, lidé v ní hrdí a nezdolní! Zocelení bojem a každodenním nebezpečím, potřebou sebeobětování! Jak ale nastal tzv. mír, tedy jistí imperátoři - cézaři vedli místo válek jen různé drobné válčičky či spíše šarvátky na vzdálených hranicích říše, tu s Germány, jindy zas s primitivními Dáky či Svéby, nastal úpadek! V samotném Římě pak množili se buzeranti, děvky a alkoholici a rostla korupce, letargie, tupost, bujely blbost a intrikaření! Dnes se k tomuto stavu opět přibližujem. To chceme? A bude hůř! Páč příroda nedopouští přežívání slabých a nemocných a my se k ní musíme vrátit, neboť jinak jako druh zahynem! I proto musí být pravidelně vedeny války, protože pud boje je hluboce zakódován v genech každého člověka, jen se ho u každého jedince nepodařilo stejně potlačit. Boj tříbí! Ten vynáší na povrch vynikající jedince mého typu a vyhání z času přebytečný kompars ražení místních užgryndaných čechomužiků, neb lidstvo existuje jen jako materiál pro šlechtění vynikajících jedinců, kteří píší dějiny! Ostatní z nich jsou pak beze stopy odejiti v podobně kolaterálních ztrát ... neb jak praví klasik: „Slabí a nezdaření mají zahynout: první věta naší lásky k člověku. A má se jim k tomu ještě pomáhat.“ (Friedrich Nietzche). Jinými slovy co je nemocné má zemřít a to, co je vynikající nesmí být snižováno na průměr! Levičáctví (ve všech jeho podobách) se projevuje jako duševní společenská choroba, která vede k jejímu postupnému úpadku, kdy všemu nemocnému, slabému, patologickému a dokonce kriminálnímu je věnována dojemná starost a péče, která daleko přesahuje péči o zdravé, a to proto, aby se opět zařadilo do stáda obecné uniformity. A USA se o to aspoň snaží ... Navíc dnes ale máme hluboko v podzemí luxusní města, solárka, skvělý vybavení! Do 20-ti let bude Země v pořádku, obrozená a bez hladem pochcípané rusácké a čínské sloty! Civilizace má právo na restart! - http://veda-a-technika.eurozpravy.cz/veda/210211-zkazu-zeme-by-lidstvo-prezilo-svet-po-jaderne-valce-by-ale-nikdy-nebyl-stejny/

   Smazat
 6. Hlavni je, jestli soudruh Valencik uz sepsal akcni plan. To komousi delaji vzdy a vsude:-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 19:54 Jasně kapitalisté sekají nesplatitelné dluhy až to praskne pojedeme od začátku bez kapitalistů.

   Smazat
  2. 19:54 - proč´s bože vložil tolik hlouposti do jednoho stvoření?

   Smazat
 7. Vážení!
  Jediný oprávněný růst je růst poznání a ten na štěstí závisí na růstu mozku, jeho vrásnění a počtu neuronů a jejich obnově (kecy o ubývajícím počtu vyvrátila letos nějaká Ruska výzkumem). Marginálně na růstu poznání participuje růst populace nositelů mozku (dle Gausovy křivky) a tím lze zdůvodnit minimální růst životních potřeb (potrava, osrstění-oděv, nora-zemljanka). Vše ostatní je růstem pro růst, rezultujícím nadspotřebu, nadzásobu (majetky - otroky) a z toho plynoucí formování lidské tlupy do tzv. davově-elitární společnosti (fuj opice). Takový nepotřebný růst (nadrůst) naopak orientuje opice, aby místo myšlení nad smyslem své existence uvažovaly o svém sociálním postavení a jeho změně na úkor ostatních členů tlupy. Důsledky jsou šílené chování tlupy (vlastnictví všeho včetně otroků, žen a dětí), boj o všechno (nakonec o holý život) a sžírající psychická traumata (závist, nenávist, strach).
  Co tak sehnat tlupu před obrazovky a monitory, pustit jim prezentaci o PROTIZEMI a pak jim nastavit zrcadlo? Možná by někteří pochopili, že růst je velmi problémový a pojmy marxe NADRÚST je zrůdný. No a nebo nepochopili, ale pokračování stádního chování by bylo na nich poučených!
  Ďuro Trulo alias Somárik Sprostučký

  OdpovědětSmazat
 8. Pane Valenčíku!
  Lituji, že na té akademické debatě nebyl váš desetiletý vnuk (pokud ho máte), protože nerozumíc problému by se zcela logicky a bezelstně zeptal PROČ???
  Protože tam nebyl tak ho zkusím zastoupit a táži se vás:
  PROČ potřebujeme růst?? Jak říká klasik - každý dotaz v sobě obsahuje všechny relevantní odpovědi, dokonce i ty pravdivé a správné. Takže očekávám alespoň jedinou, zato exaktní (pravdivou, jednoznačnou a přesnou). Děkuji předem a už se děsím.
  Ďuro Trulo

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Velmi dobře a polopaticky. Jenom nevím proč ĎT. Praděda.

   Smazat
 9. Pan Valenčík je prostě ekonom, to se někdy matematikům stává.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 20:49 plácá nesmysly. Docent Valenčík je vystudovaný matematik!

   Smazat
  2. No a podle toho to taky vypadá, vystudoval matematiku a na ostatní nebyl čas. Takže se pak stane, že uvěří tomu, že Babiš&company se chystá vykonat něco prospěšného pro obecný lid. Svatá prostoto.

   Smazat
  3. Vždyť píšu, matematik, který se stal ekonomem. Ještě horší ovšem je případ Niedermayer, který se z matematika stal nejen ekonomem, ale následně i eurohujerskou vlastizrádnou krysou.

   Smazat
 10. A co zkusiti matematiku?.....teorie nekonecna s progresivni zatezi? A vsechny debaty mohou odpadnouti......

  OdpovědětSmazat
 11. Myslím, že růst zůstane vždy kvantitativní charakteristikou. A je otázka, zda smyslem existence jedince i společnosti je tedy růst. Myslím, že podstatnější je ROZVOJ ! Rozvoj poznání sebe sama,vesmíru, rozvoj intelektu, mravnosti, etiky tak, aby se člověk stal skutečným Člověkem ! Rozvoj je především kvalitativní charakteristika. A rozvoj jedince i společnosti jsou jediným skutečným smyslem života dle Vyššího záměru !

  OdpovědětSmazat
 12. Jinak mě, pane Valenčíku, napadla ještě jedna velice přiléhavá paralela k možnosti nekonečného růstu a to rakovinné bujení. To také velice rychle roste, až se zdá, že ten růst může být nekonečný. A i zde však nastane situace, kdy se nakonec ukáže, že žádný strom neroste až do nebe…

  Ale hlavní důvod, proč se ještě ozývám, je to, zda byste přeci jen mohl zveřejnit jména vašich oponentů v této diskusi na téma „možnosti nekonečného růstu“? Docela by mě zajímalo, kdo s vaší diskusní skupiny má koule na to, ozvat se, když někdo hlava nehlava prosazuje a hájí takový nesmysl, jako je možnost nekonečného růstu.

  Zdr. JiB

  OdpovědětSmazat
 13. Ekonomický růst je odrazem entropie společnosti. Dokud má zdroje, ekonomika roste a společnost se vyvíjí. Až zdroje dojdou, nastane konec růstu a konec vývoje. Vypuknou války, které se budou šířit a rozrůstat. Tím se opět nastartuje růst entropie společnosti. Až skončí poslední válka, nastanou dvě možnosti:
  1. planeta bude zničena, lidstvo mrtvé, příroda mrtvá. Jen v izolovaných ostrůvcích zůstane život (a možná pár lidí), kteří začnou znovu někde na úrovni doby kamenné a po tisíciletích možná dospějí k nové technické civilizaci a celá historie růstu (krizí a zničení) se bude opakovat.
  2. Lidstvo pochopí (za cenu značných ztrát populace i ekonomiky). že tudy ceta nevede a omezí svou spotřebu tak, aby se zdroje daly plně recyklovat a znovu využívat v koloběhu, který na Zemi existuje od jejího vzniku. Potom přežije a dokonce dosáhne dalšího stupně vývoje - z lidstva vzniknou skuteční LIDÉ.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Předpokladem toho,co se bude dít, jak popisujete, je skutečnost, že dojdou zdroje. Proti tomu nic, ale myslíte,že se zdroje v těch tisíciletích obnoví, aby mohla vzniknout nová technická civilizace? Na to bych nesázel. Ale chování dle bodu 2 by mohlo být řešením. Ale jak toho ČLOVĚKA převychovat? Tady mě nic nenapadá. Q.

   Smazat
 14. Ten sečtělý pan Valenčík, si stále dělá bábovičky na svém písečku, ale život jde jinudy. K čemu je populaci nějaké zvyšování HDP, což se domnívám, že je jenom pro investory ukazatel výnosnosti investic v zemi, když veškerý profit ať už z omezeného, anebo z neomezeného rozvoje, shrábne pár rodin, které nás považují za své vlastnictví?
  Pokud se toto nezmění a zůstane liberalismus jako nedotknutelná doktrína, potom jakýkoliv rozvoj ekonomiky povede jenom k ještě větším extrémům mezi příjmy a svobodami pro občany a pro těch pár rodin. Z takového „rozvoje“, se nějak nedokážu těšit. P.K.

  OdpovědětSmazat
 15. Nekonečný ekonomický růst nebude možný z jednoho prostého důvodu. Lidstvo totiž samo vymře. Stále více států světa touží po našem modelu konzumu = ženy jsou uvázány v pracovním procesu a stále více lidí pak touží místo dětí po autech, psech ,luxusních dovolených, vilce za městem,....atd. Děti už netáhnou.Japonsko je už jenom jeden velký důchoďák, za pár minulých let přišlo o 1 milion obyvatel, prostě vymřeli. V EU přibývá lidí už jenom díky přistěhovalcům ,další přírůstky pak zajišťují už jen barevní černoči, Arabové,.. žijící v Evropě. My už se množit nemíníme. To postupně zasáhne všechny světadíly, Afriku nejpozději. Miliardová Čína začne přicházet o obyvatelstvo asi do 30 let, po ní Indie, USA a další státy. Posledním "člověkem" této panety bude robot ,který zajistí pohřeb toho skutečně posledního člověka. Nedomnívám se, že by situaci mohlo zachránit nějaké "klonování lidí" v nějakých umělých množírnách. To už bychom nebyli my Homo sapiens .

  OdpovědětSmazat
 16. Měly by z parlamentu ČR všechny „Evropany"vyházet když nejsou Češi:

  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/201902109167718-cesko-evropa-pirat-vaclav-klaus-snemovna-video/

  OdpovědětSmazat
 17. Žadatelé o azyl nebudou dostávat žádné peníze. Jejich vlastní hotovost bude při
  podání žádosti o azyl zadržena na úhradu nákladů (podobně jako v Dánsku a ve
  Švýcarsku). Skončí snaha o ubytovávání žadatelů o azyl v bytech, ubytováni
  budou v hromadných zařízeních. Azylové úřady si budou kopírovat obsah
  mobilních telefon ů žadatelů, aby s jeho pomocí ověřily identitu žadatele a to, zda
  vypovídá pravdivě o různých okolnostech (např. srováním zachycených lokačních
  dat s tvrzením žadatele o tom, kudy prošel). Osobám, které vycestují zpět do státu,
  z nějž „uprchly“, bude azylová ochrana ve zrychleném řízení odňata.
  Odmítnutí žadatelé mají být důsledně deportováni. Azyl bude – v souladu s
  původními mezinárodními smlouvami – oddělen od trvalé imigrace a periodicky
  bude prověřováno, zda stav ohrožení ještě trvá; pokud pominul, bude azylová
  ochrana ukončena. Žadatelé o azyl se budou muset starat o vlastní domácnost(tj.
  žádné úklidové a stravovací služby placené daňovým poplatníkem, jak je tomu
  např. i u nás). Nezletilé manželky budou úředně odděleny od zletilých manželů.
  Při případném slučování rodin nebudou akceptována nezletilá manželství, nucená
  manželství a vícenásobná manželství. Kdo opustí Rakousko dobrovolně a za
  odměnu (Rückkehrhilfe) a následně se ilegálně vrátí, bude souzen za trestný čin
  (víceméně ekvivalent našeho maření výkonu úředního rozhodnutí).
  Téma azylu a imigrace má zůstat jako kompetence rakouského státu, tj.
  odmítnutí evropských kvót.
  Sociální dávky pro osoby, které obdržely azyl, budou zastropovány na poměrně
  nízké úrovni (aspoň vůči rakouským nákladům na živobytí), a to jak individuálně,
  tak na rodinu.

  POZOR MLUVIME O RAKOUSKU

  OdpovědětSmazat
 18. Nová koalice se zavázala postupně zavádět do rakouského práva prvky přímé
  demokracie po švýcarském vzoru. Občané budou mít zákonodárnou iniciativu:
  nasbírají-li 100 000 podpisů pod návrh zákona, bude muset být projednán v
  parlamentu se stejnou vahou a ve stejné proceduře, jako by jej navrhla vláda.
  Příslušní ministři budou mít povinnost se k němu vyjádřit.
  S celostátními referendy se počítá jako se závaznými, pokud vítězná strana nasbírá
  dost hlasů (třetinu všech oprávněných voličů). Vyloučeny mají být mezinárodní
  smlouvy (ústupek prezidentovi van der Bellenovi). Pokud by parlament neschválil
  návrh zákona předložený aspoň 900 000 voliči, bude se nezávisle na jeho vůli konat
  závazné referendum.
  Počítá se i se zajímavou „Hlavou 22“. Pokud by rakouský parlament odmítl
  schválit zavedení prvků přímé demokracii nezbytnou dvoutřetinovou většinou
  hlasů, bude o jejím zavedení vyhlášeno zvláštní jednorázové referendum, k jehož
  vypsání by měla stačit nadpoloviční většina hlasů v parlamentu.
  Na experiment s přímou demokracií jsem velmi zvědav. Rakušané se Čechům
  podobají mentalitou daleko více, nežli Švýcaři. Rozhodně bude stát za sledování.
  (Vždyť jsme jim 300 let prznili rasu - je to tam samý Nowotny a Novak,

  OdpovědětSmazat
 19. Děkuji všem komentujícím. Dnes je to výborné a věcné. Praděda.

  OdpovědětSmazat
 20. Každá ekonomika, která je uzavřená, je schopna se rozvíjet v rámci udržitelného pokroku, tedy bude regulovat výrobu, spotřebu i samotné lidské zdroje, k tomu samozřejmě spěje celé lidstvo a Zeměkoule jako celek, ovšem určitě to nebude realizováno za života dnešní nastupující generace.
  Dnešní světová ekonomika je extensivní a nerovnoměrná a bez násilí se růst nedá zastavit. Pojetí liberalismu evidentně selhává, je to fantasmagorismus měšťáků, kteří se pohybují mezi vírou a pouhou aplikací technologií, kterým vůbec nerozumí. Systém nahrazení vedoucích úloh stran sdělovacími médii se neosvědčil, sdělovací média nejdou do hloubky a situaci jen zkreslují ve svůj prospěch. Ideální by bylo vytvořit umělou inteligenci, která by mohla ledacos sama řídit, to ovšem narazí automaticky na egoismus mocných. Bez konfliktu se to neobejde.

  OdpovědětSmazat
 21. Ještě k tomu růstu.
  Vezmu to od člověka který se narodí a roste. Pak doroste
  a začne se hrbit a pak zemře.
  Strom se narodí jako člověk ze semene, roste a až doroste
  tak uschne a padne.
  Růst, o kterém je řeč, je v širším pojmu věc složitá.
  Růst nezaměstnanosti, cen, inflace, napětí v mezistátních vztazích je určitě něco nežádoucího. Pokles toho jmenovaného
  je zase určitě žádoucí.

  OdpovědětSmazat
 22. Základ "problému" je obsažen už v těch 2 bodech v úvodu článku. Pokud si každý z nás, mám na mysli i strany, hnutí, profese, apod., budeme "hrát na svém písečku", ničeho nedosáhneme...
  Pravdu, že jen v "celku" je síla, pochopili už před více než 100 lety takoví, jako byli T.G.Masaryk, Kramář, Švehla, Rašín a další, a svého času vytvořili "Mafii", nezávislou "platformu", napříč politickým spektrem.
  Jen tímto způsobem lze "vytvořit životaschopné jádro srozumitelné, perspektivní a realistické vize", schopné úspěšně překonat přicházející "turbulence"...

  OdpovědětSmazat
 23. Uvěřím v kladný pokrok, až se bude dávat víc peněz na školství, ekologii a rozvoj než na zbrojení. Až dáme 200mld USD ročně na tyto věci, z těch dnešních 1000mld na zbrojení, co dávají USA+Evropa.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dát někam peníze ještě nezaručuje cílový efekt. To snad právě dnes pochopí každý. Dnes jsme vybaveni mnoha stupni kontrol a stejně nemáme jistotu.

   Smazat
 24. Já tedy tomu moc nerozumím, i když znám heslo "růst růstu". Nelze si představit lidskou společnost, řízenou v daleké budoucnosti jednou rozumem? Je představa vzestupné spirály kapitalistického drancování Země tou jedinou, nebo mohou existovat alternativy udržitelného rozvoje, přijatelné pro většinu lidstva? Soudobá zátěž Země, vyvolaná potřebami diktatury kapitálu, je jednou pro vždy a jen progredující? Teprve, až bude lidstvo vymírat, přijde na to, že vše je ztraceno a bylo prošustrováno kapitálem? Nebo prozře dříve a najde mimo keců potřeby Země a tím i své vlastní? Vím, že jsou to samé otazníky. Ale stejné se vinou celou existencí lidského myšlení, prostupují náboženství i to naše, křesťanské.
  My posuzujeme další vývoj podle našich zážitků z restaurace diktatury kapitálu u nás a proto máme - a oprávněně - hrůzné vidiny o vyhlídkách, když budeme "budovat" Zemi stejným způsobem a tempem dál.

  OdpovědětSmazat
 25. Otázkou je, zda to, co Radim Valenčík nazývá růstem, je růstem tak, jak je až dosud chápán. Může to být podobný významový posun, jakého se dopustil v tady dříve publikovaném článku, kde napsal „„...přeměnit neplnohodnotná vlastnická práva vyplývající z držby nomenklaturních pozic ve správě tzv. společenského vlastnictví ...“, kde samozřejmě jednotlivci vlastnická práva k řízeným podnikům ve společenském vlastnictví jako osoba, realizovat nemohli.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.