Reklama

sobota 16. února 2019

Návrh Mezinárodního měnového fondu jak zrušit lidem úspory

Václav Klaus st. (citace, ParlamentníListy, kráceno)
16. 2. 2019

...Mezinárodní měnový fond nabízí další dáreček, který je aktivistickým projektem par excellence. Dva pracovníci MMF, Ind Ruchir Agarwal a Dánka Signe Krogstrupová, přišli s radikálním návrhem, jak udělat měnovou politiku centrálních bank "efektivní".

V podstatě za každou cenu chtějí vytvořit prostor pro aktivistické „manévrování“ měnovými veličinami. Chtěli by prý zrušit existenci hotových peněz, protože pokud by byly všechny peníze na bankovních účtech, s úrokovými sazbami by se dalo leccos dělat – jít i výrazně do minusu. Existuje-li však hotovost, vysoce záporné úrokové sazby by vedly k přesunu veškerých peněz z bankovních účtů do formy hotovosti.

A to si aktivističtí centrální bankéři nepřejí. To by jejich roli v ekonomice výrazně snížilo. Jsou si však vědomi toho, že se jim zcela zrušit hotové peníze rychle nepodaří.

Namísto toho tak přicházejí s návrhem rozdělit v jednotlivých zemích měnovou bázi na dvě separátní domácí měny – na hotovost a na elektronické peníze. Záměrem této myšlenky je získat vedle úrokové míry další nástroj centrálních bank, kterým by byla tzv. konverzní míra mezi těmito dvěma typy peněz. Centrální banky by v takovém případě mohly manipulovat nejen s úrokovými sazbami, ale i s onou konverzní (přepočítávací) mírou. Kdyby měla hodnotu 0,9, znamenalo by to, že by majitel úsporného vkladu v bance za svých 100 korun na účtu dostal jen 90 korun v hotovosti.

44 komentářů :

 1. Zas přemýšlí jak okrást lidi to snad nemůže projít a nechci zrušit hotové peníze.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. jak se nekrade nebo nedoji statni kasičku jako on je hned vohenˇ na střeše otazkou je proč hasiči nechtěji přehřateho pana schladit vydatnou davkou studenyho nejlepe mezi nohy to pomaha a doporučuje deset dochtoru z deseti samosebou že ne ze splzně

   Smazat
  2. Lion Feuchtwangerův Josef Süss Oppenheimer se o podobné pokusil už ve třicátých letech 18. století...

   Smazat
  3. Potrebujou se zbavit Astronomickych Kolosalnich dluhu jejich ne nasich,ale ani to Nesvedou , uz se v tom patlaji dlouh, ale ta reditelka neumi nic..
   Tenom je Terazky Reditelkou- Feministkou !!
   Kvuli tomu vyhodili bejvalyho reditele, bohace , kterej si moh koupit kazdej den stado devcat , ale uklizecka postarsi ,obtloustla ,se tam pohybujici v tom hotelu v sedem plasti, zaprasena upracovana s rukama od myti hajzlu obvinila K. a ten byl hned jako nasilnik vyhozen...z funkce...Pak uz se vrhly na to misto parasitky ...Mongherini zase z EU , zatelefonovala presidentu Uruquaye , aby neco udelal s Venezuelou..
   Ten zkoprnel a cumel jako z jara. Sam je rad ,ze je porad presidentem a nekoho svrhavat se nevyplaci...
   Pavlacova Soudruzka ihned vyzvatlala ,ze EU je nejednotna a taky paralysovana , paralyza totiz zacina v hlave !!1 Obeda.....Na pavlacich se lecos semele , ale vykrikovat nekomu o EU , komu do toho vyubec nic neni , pachne sprostou pomluvou...President taky nekricel z niceho nic ,ze Uruquay je ponekud nejednotna , co je taky komu do toho...

   Smazat
 2. Václav Klaus st. na NR, bravo

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jako by lidem nestacilo, ze je stat okrada 21% z ceny kazdeho nakupu!

   Smazat
 3. Musím ocenit, že V.Klaus st. se nebojí nazvat věc pravým jménem. Nikdy jsem mu nefandil, a na mnoho věcí mám diametrálně odlišné názory. Ale v tomhle má mrazivou pravdu. Tady musí veškerá animozita stranou, tady jde skutečně o takovou hrozbu ztráty svobody, že nelze trpně mlčet. Nejhorší na tom je skutečnost, že normální občané to ani netuší. S radostí naskakují na další a další "výhody" bezpeněžního placení. Je to tiché, a promyšlené. Jen někteří moudřejší si doma nechávají alespoň minimální rezervu "na chleba a sůl". Ale až jednou přijde příkaz vše odevzdat do banky, bude to konec. A že se o to skutečně "bankéři" snaží, nelze pochybovat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. halo je doba rozvimuteho kapitalismu to jako bych chtěl porazit řečičkama muhamada aliho blahe paměti zuper truper neporazitelneho nebo dneska batmana donika kde jsou ty doby když panačka z prognostaku s jeho prognozami hned posvětila i cirkev svata a všichni zloději a vrazi kteři jinak bručeli už ho neberou nikde važně ani doma ve vytunelovanem čezku nakonec proč by neprudil když je mu to vrozene stejně jako když ještě nedavno nasiral vic než prudil jedine co se mu povedlo nikdy nedělat rukama a nepřetržitě byt přicucnuty s celou svoji famili na statnim cecku a to přesto že ostatni nahaněl kapitalistum do naruče stači zajit mezi luzu a hned je jasno jak jajinka vašu všude miluji

   Smazat
  2. Mne je lito , ze byvaly president a Tuzkar /na propisky/, ze take SEBE NENAZYVA PRAVYM JMENEM , poskodil nas narod a stat skvele...A umyslne, jako kazdej parasit i ten prognostickej neni vyjimkou...

   Smazat
 4. Jó marka za 18 přes noc, to bylo jiný kafe.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tohle ale napsal Klaus dobře!

   Smazat
  2. Když jsem v roce 2011 odcházel do důchodu, tak jsem vybral všechny prachy z účtu u rajfajzenky a zrušil účet.Roční úspora na poplatcích za vedení účtu, za karty a jiné výpalné činila tehdy 3600 Kč. Kromě toho jsem začal samostatně rozhodovat o svých platbách a peníze mám vždy k dispozici, sice pár stovek důchodu, ale představa, že platím mobilem bez kontroly či debetem nebo z účtu je tristní. Dnešní mladí si neumí ani spočítat platbu několika položek natož výplatu, což v 70-tých letech 20. století uměl každý dělňas na korunu přesně (jako mistr na lince jsem s tím měl problémy) a dokázal reklamovat nedoplatky konkrétně a podloženě úkoláky. Peníze (papírové poukázky s nominální hodnotou nejsou penězi, nýbrž pouze dlužními poukázkami - něco jako stravenky, které mohou peníze také suplovat) tak přestávají plnit základní funkci platidla (universálního oběživa) a začínají plnit funkci dluhového úpisu a otrocké úžery. Virtuální peníze, bez možnosti kontroly a dokladování již nejsou ani platidlem, ale pouze obojkem na krku gojimů (z románu Protizemě). Je to totéž co investiční zlato, koupíte ho, ale dostanete jenom zkurvený papírek, že nějaké zlato vlastníte. Těšte se na zlato stupidní gojímové, neschopní změnit úžerově otrokářský systém vašich páníšků.
   Ďuro Trulo

   Smazat
  3. jenom Trulo si koupí papírové zlato. Zlato se musí mít doma pěkně v trezoru. je krásné a těžké. Stříbronsice taky, ale to je při nákupu na rozdíl od zlata zatíženo 21% DPH.

   Smazat
  4. ted zase beha kolem ten Klaus a je zadostivej zase nejakyho uradu. A take nejakej pro rodinu,urad...
   Za tim ucelem kritizuje , opravuje nasledky toho , co sam zapricinil, kdyz se spolcoval s nepratelema a otrokarema proti narodu..

   Smazat
  5. Samozrejme ten duchod beres Slovenskej ,ze ano ?
   Nikoliv ten od spatnejch Cechu ..

   Smazat
 5. Věřím, že jako účetní se v tom vyzná a též vím, že MMF je takové doupě zlodějú a monetárních hranostajú. Ale proč se Venouš nedíval za své velké "slávy" kam nás to vede? Apropó: Už vrátil, nebo aspoň zaplatil tu ondynojc "zprivatizovanou" propisku?

  OdpovědětSmazat
 6. ...jim nestačí, že mají hodně, oni chtějí mít nejvíc !!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mýlíte se, oni nechtějí "mít nejvíc", oni chtějí mít vše...

   Smazat
  2. 12:58
   Jestli chtějí mít vše, možná by bylo řešením nastěhovat jim do těch bank a kanceláří měnového fondu migranty. Klidně můžou mít všechny. :-)

   Tidehunter

   Smazat
 7. Před týdnem jsem dostal od banky v souladu se zákonem výpis poplatků : úroky = o.oo Kč, poplatky 933 Kč. Jsem nepodnikající občan, s úsporami na obyčejném účtu, který většinou považují za nesmyslný, nerozumný vklad. No dobře, ale proč bankéři půjčky 5,9 % vydávají málem za vlastní ožebračování?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nechci se do vás trefovat, ale pokud píšete pravdu, potom byste potřeboval navštívit nějaký kurz finanční gramotnosti. Mám účty u dvou bank a na poplatcích neplatím vůbec nic, úroky mi hodí zhruba 400 korun měsíčně. Tak patrně žijete na nějaké jiné planetě nebo jste jen líný starat se o své peníze. Potom ovšem dobře vám tak, nestěžujte si.

   Smazat
  2. Pozeral som cenníky asi 5 bánk a aj na termínovaných vkladoch veľká nula. Poplatky sú kategória sama o sebe.
   Treba si pozrieť čisté zisky bánk po zdanení a človek bude mať pocit, že prispel na dobrú vec. Pomohol materskej banke v zahraničí. Tie stoja pred kolapsom. Ak ochabne medzi nimi obchodovanie s ťažko identifikovateľnými balíkmi cenných papierov, ideme všetci do kytiek.

   Smazat
  3. Pro 13:23 Nechci vypadat jako agent bank, ale mám velmi dobré zkušenosti s FIO bankou, která Vám zdarma uloží peníze, zdarma Vám dá platební kartu, ze které můžete zdarma vybrat peníze, výběry v hotovosti jsou také zdarma. Mám u nich účet asi 5 let a jsem naprosto spokojen. Podle mého názoru je to první slušná česká banka. A na rozdíl od těch, co mají v názvu slovo česká nebo existují ještě od socialismu, je to banka s českými vlastníky. Pobočky jsou už dnes skoro v každém českém městě. Doporučuji!

   Smazat
  4. Právě...je jasné, že banky moc štědré ve výplatě úroků nejsou, ale proč by byly, když si jejich klienti nechají všechno líbit. Kdyby lidi od bank, které nevyplácí úroky nebo si nechají platit poplatky odešly jinam, musely by v rámci konkurenčního boje své chování změnit. Takto je nic nenutí aby své klienty neodíraly.

   Smazat
 8. Nepochybuji, že po divoké privatizaci státního majetku v 90. letech těmto podvodům na občany V. Klaus st. rozumí dokonale. Berme tedy jeho slova skutečně vážně.

  OdpovědětSmazat
 9. Za 1.republiky se banky ucházely o vklady, protože je dokázaly zhodnotit a i při úroku který poskytly (vratily) vkladateli jím stále zůstával zisk. Peníze neležely ladem a naopak roztáčely produkci. Proč to dnešní peněžní ústavy nedokáží? Hotovosti je dost a investiční prostor je dnes ohromný. Moji oba rodiče pracovali v bance.

  OdpovědětSmazat
 10. Doporučoval bych zhlédnout "97%owned" nebo seriál páně Maloney-ho o "peněžním" oběhu. Potom možná pochopíte, že emitent tvoří prašule z luftu na základě poskytnutého úvěru a úroku.
  Druhý syn pana klause je nebo byl zdatný privatizátor (nic s čím by se chlubil),ale k prezentaci mu zbyla pouze křivohubá zrůda s politickými ambicemi. Ten druhý synátor jistě nikdy nevyužil papínkovi konexe a exkluzivní informace.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak tak. Mladej Klaus má křivou hubu, tak to asi bude pěknej lump.
   Tak předveď tu svou tlamu, krasavče.

   Smazat
 11. Nejdřív bylo zrušené krytí měn zlatem, potom banky začaly dávat větší půjčky než kolik měly peněz , potom si dali vyplácet od států podpory stovky miliard eur aby neskrachovali, což prošlo bez upozornění a souhlasu občanů. Jsou to peníze daňových poplatníkú a nehorázně to zadlužilo státy.Státy tyto dary zřejmě teď bankám znovu splácejí formou úroků a půjček. Když budou znovu krachovat , nebudou mít ani jak vracet úspory, protože peníze nebudou. Zdravím

  OdpovědětSmazat
 12. Pan Klaus st. musel již v roce 89 vědět o co jde a kam to povede. Nebyl to žádný puberťák a celý svůj aktivní život se tomu věnoval. Jde z tlustého do tenkého a tak se snaží být zase na té správné straně. Jde o to že za peníze z luftu zdegenerovaný zvrhlý parazité chtějí hodnoty a těch bude čím dál méně. Hodnota peněz je čím dál vyrtuálnější.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak Tatíček Klaus dobře věděl co dělá a proč to dělá .Byl na to vybrán už před tím hadrákem 89" Západem , který věděl že tatíček nezklame a předá vyspělou zemi do chřtánu zdegenerovaného Západu jako kolonii . Tak se i stalo měrou vrchovatou .Teď po skončení Zemanova mandátu se stane prezidentem Česka zřejmě znovu . Když končil tatíček své působení na Hradě tak amnestoval ty , kteří mu pomáhali naši zemi rozkrást .Co asi udělá po skončení následujícího prezidentování ?

   Smazat
 13. No on hlavně Venouš nějak zapomněl, že se za něj prodalo pár tun zlata, v době, kdy bylo na nejnižší možné ceně a všechny ostatní státy ho naopak nakupovaly. Proč asi?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Všechno zlato prodal za babku Tošovský, miláček Havla. Mezi havloidy Klause netahej....

   Smazat
  2. Je to tak a snad by měl Tošovský šáhnout do portmonky a od svých kamarádů to zlato koupit a dát ho zpátky do státního sejfu. Byly tam i mince, co dala moje babička na zlatej poklad republiky, když tato byla vyhlášena. Nebo se někoho z vás ptal, zda to může vyvexlovat za jakési papírové úpisy? Q.

   Smazat
  3. Za rozkradeni zlateho pokladu republiky nebyl nikdo ani vyšetrovan,natoz obzalovan.Nam ted vykladejte o Čapim hnizde-hajzlove!!!

   Smazat
 14. Pre Boha, načo potom natlačili tie miliardy?! Celý ten finančný svet mi pripadá ako ústav choromyseľných.

  OdpovědětSmazat
 15. Proč já tomu Klausovi nevěřím?
  Václav
  Ps. ministr financí, předseda vlády, 2x president.
  Václav

  OdpovědětSmazat
 16. Blahopřeji všem, komu se podařilo úspory zhodnotit.
  Přesto to považuji za vyjímku a rád bych to porovnal s množstvím těch, kteří jen ztrácejí.Ono to ale nemá moc co dělat s finanční gramotností.
  Běžný člověk, který se zabývá prací, nemá čas a ani nemůže mít přehled, jak se finanční trhy vyvíjejí. A spolehnout se na profesionály, tedy vaše 'investiční poradce', tedy prodejce produktů, ve vaší bance, se nedá. Banky mimo jiné těží z toho, že se s předstihem dozvědí, které akcie budou růst a které jsou v nebezpečí. Prostý občan na tyto skutečnosti reaguje později, tedy nakupuje, když je produkt na vrcholu (netušíce, že brzy spadne) a prodává pozdě.
  Václavova zpráva o snaze zbavit se hotových peněz je chválihodná, nicméně nic nového. O tom již vícekráte psala z okruhu našic tzv. fake-news webů např. paní Lauterbacherová (mimo jiné). další tvrdá realitaje pokles úroků. Existuje diagram, který uvádí pokles úroků od roku asi 2006 do současné doby. Před 2008 byl průměrný úrok kolem 4 procent, nyní je to téměř na nule, s připočítáním inflace a poplatků jde tedy v podstatě o záporný úrok. Tímto způsobem okrádají banky střadatele v první řadě (ve světovém měřítku je to asi 300 miliard dolarů), v druhé řadě je tímto způsobem nahánějí do koupě nejrůznějších jejich produktů, jejichž výnosy jsou v průměru také hanebné a navíc riziko, že produkt nebude efektivní se přenáší na střadatele (k běžným úrokům byla zavázána banka). V této situaci se ptám, jak si někdo představuje dúchodovou reformu. Pokud si na důchod budete normálně šetřit (což bylo do 2006 s průměrným úrokem 4 procenta možné), spláčete nad výdělkem. Penzijní fondy přinášejí v současné době také velké riziko. Přínos jsou jen pro penzijní společnosti, jejichž pohůnci o jejich výhodách přednášejí. Zaplať pánbů, že již nemám moc let před sebou. Mladým jen držím palce, víc nemohu.

  OdpovědětSmazat
 17. Vuk Blaha16. února 2019 15:02 ukazuje co je zač, když dokáže svůj názor na článek, krom odkázání na jakési anglosaské zdroje, doprovodit posměšky na deformací postiženou část obličeje syna autora článku. On a jeho blízcí zřejmě takto postiženi nejsou. Ale může být. Vuk Blaha se stal mentálním „Křivohubem“. Vuku Blaho, fuj!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je to prostě zrůdné a odporné a nepřijatelné.

   Smazat
  2. Vuk Blaho 15:31, pak tedy musí být všichni podobně postižení, popřípadě stářím deformovaní lidé likvidováni nebo alespoň nenákladně někde izolováni. Tak si to vy gaunere představujete? Pro jistotu vás informuji, že mezi jakkoli zdravotně postižené, esteticky méněcenné, nebo socky nepatřím. Ale na rozdíl od vás, se mi dostalo standardního vychování.

   Smazat
 18. 16.2. 18:16 Tak to se omlouvám za omyl..

  OdpovědětSmazat
 19. Chcete kapku finanční gramotnosti? Zdarma daruji, investujte v Praze kupte si byt(y) a pronajímejte je.
  Mate-li normální příjem jako já, pak máte smůlu.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.