Reklama

čtvrtek 7. února 2019

není to s námi zase tak špatné aneb Jak vidí občané americkou zahraniční politiku?

Jiří Paroubek
7. 2. 2019  VašeVěc
Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) začátkem prosince zpracovalo průzkum na téma „Co soudí česká veřejnost o americké zahraniční politice?“. No, řekněme si otevřeně, je to tristní výsledek a tristní vysvědčení politiky našeho největšího zahraničního spojence – USA. Neumím přesně říci, jaký vliv na výsledky provedeného průzkumu, respektive na názory občanů má jednostranné referování našich mainsteamových médií, která jsou vysloveně proamerická. Zda tedy jejich přístup nakonec občany spíše neodpuzuje. Zda by se tato média neměla zamyslet nad tím, že by bylo dobré a v zájmu věci posílit kritičnost ve vztahu k zahraniční politice našeho největšího spojence.


Průzkum byl uskutečněn ve čtyřech okruzích. V tom prvním okruhu se respondenti mohli vyslovovat, zda souhlasí či nesouhlasí s výroky o zahraniční politice a roli Spojených států ve světě. Aktuálně si tak 76% českých občanů myslí, že USA ve své zahraniční politice upřednostňují své vlastní mocenské a ekonomické zájmy a pouhých 15% si myslí, že je to opačně. 9% občanů nemá žádný názor. 59% občanů si myslí, že USA neberou v mezinárodních vztazích ohledy na mínění světového společenství. Oproti tomu 29% si myslí opak. A 12% lidí nemá názor. 48% respondentů si myslí, že nynější zahraniční politika USA představuje hrozbu pro svět. Opačný názor má 35% občanů a 17% neví. Názor, že USA vystupují ve své zahraniční politice na ochranu svobody, demokracie a lidských práv má 48% respondentů a 38% lidí si myslí opak a 14% názor nemá. Podle 42% lidí USA usilují o zajištění stability a mírového uspořádání světa. Ale 46% lidí si to nemyslí. A 12% respondentů nemá názor.

S názorem, že USA mají právo postupovat proti nedemokratickým režimům i za použití vojenské síly sdílí jen 24% českých občanů a naopak 62% je proti tomuto názoru. 14% lidí si nemyslí nic. 

Zejména tohoto názoru se zastavím, protože téměř dvě třetiny českých občanů se domnívají, že není jim nic do toho, jaké režimy ve světě jsou a už vůbec nemají právo proti nim zasahovat. S tímto názorem by se měli seznámit zejména sociálně demokratičtí ministři, kteří podpořili ve vládě uznání nelegitimního představitele venezuelské opozice Guaidóa prozatímním prezidentem Venezuely. Prostě kdyby se aspoň na čas zpěčovali s tím, že celá věc je nejasná a v zemi při existenci dvojvládí hrozí občanská válka, schopná svými hrůzami se vyrovnat válkám v Sýrii či v Libyi, mohli sebrat nějaké politické body. Tento stupidní proamerický postoj česká veřejnost nepochybně neocení. Alespoň ne zdrcující většina potenciálních voličů levice a levého středu. Je to prostě omyl, velká politická chyba. Podpořit Trumpa v této dobrodružné akci americké administrativy, kterou odvádí pozornost od své politické porážky v otázce zdi na americko-mexické hranici, je velkou politickou chybou. 

A průzkum pokračoval dál. Na otázku zda USA upřednostňují ve své zahraniční politice vlastní mocenské a ekonomické zájmy si 76% respondentů myslí, že ano a jen 15% říká ne. V této otázce jsou odpovědi občanů v posledních zhruba patnácti letech obdivuhodně konzistentní. Pouze v letech Obamova prezidentství (2009 a 2012) se počet skeptiků vůči zahraniční politice USA u nás velmi mírně snížila. Na otázku, zda jednání USA v mezinárodní politice bere ohledy na mínění světového společenství si 59% občanů myslí, že nebere a jen 29% si myslí, že bere. Opět zde byl zaznamenán v časové řadě příznivý výkyv v letech 2009 a 2012, tedy v době Obamova prezidentství.

To, že USA ve své zahraniční politice vystupují na obranu svobody, demokracie a lidských práv si myslí 48% občanů a 38% si myslí opak. Opět v době Obamova prezidentství došlo v patnáctileté časové řadě k výkyvu směrem vzhůru. V roce 2009 mělo tento názor 57% občanů a v roce 2012 dokonce 66% občanů. To, že současná zahraniční politika USA představuje hrozbu pro dnešní svět si myslí 48% respondentů a 35% si myslí opak. Zcela opačný názor měli občané na politiku USA v době Obamova prezidentství. V roce 2009 si myslelo 55% respondentů, že USA nepředstavují hrozbu a v roce 2012 to bylo dokonce 61% respondentů. 

Kdeže ty loňské sněhy jsou. Také odpověď na otázku, zda USA usilují o zajištění stability a mírového uspořádání světa je zdrcující. 42% respondentů si myslí, že ano a 46%, že nikoli. V době Obamova prezidentství to bylo opačně: v 2009 si 56% občanů myslelo, že USA usilují o zajištění stability a míru ve světě a v roce 2012 mělo tento názor dokonce 69% respondentů. 

Další otázka, zda mají USA právo postupovat proti nedemokratickým režimům i za cenu použití vojenské síly, je jednoznačná. Jen 24% sdílí tento názor a 62% si myslí, že nikoliv. Toto už jsem výše uvedl, ale musím doplnit, že tento protiintervenční názor českých občanů je celých patnáct let setrvalý. Dvě třetiny občanů si myslí, že Spojené státy takové privilegium ve světové ekonomice prostě nemají.

Další okruh, který průzkum sledoval, byl postoj k zahraniční politice USA. Pozitivní jej má jen 23% občanů 50% negativní a neutrální nebo smíšený 27%. A podívejme se na čísla v letech 2009 a 2012, tedy za Obamova prezidentství. Tehdy si 34%, respektive 41% mělo vztah k zahraniční politice USA pozitivní a negativní vztah mělo v roce 2009 40% respondentů a v roce 2012 již jen 25%. Už tato čísla ukazují na rozdílnou funkci jednotlivce v dějinách…

Další tabulka průzkumu ukazuje postoj k zahraniční politice USA na pravolevé škále. Je zřejmé, že občané orientovaní více napravo souhlasí s americkou politikou větší měrou než levicově zaměření občané. U levicově laděných občanů jen 9% má pozitivní vztah k zahraniční politice USA. U příznivců levého středu je to 18%. U středově orientovaných občanů je to 20%, u příznivců pravého středu je 26% a u pravice je to 36%. Naopak levicoví voliči z 64% mají k zahraniční politice USA negativní vztah. U levostředově orientovaných je to 56%, u středových voličů je to 50%, u pravostředových je to dosti vysokých 49% a u voličů pravice je to 44%. Můžeme říci, že sympatie k zahraniční politice USA se snižují ve škále odprava nalevo.

V každém případě tento průzkum přináší velmi zajímavá čísla a pohledy do „duše“ českých voličů v otázkách zahraniční politiky našeho největšího spojence.

Jiří Paroubek

Poznámka redakce:

Jiří Paroubek je znám, že pečlivě studuje průzkumy veřejného mínění a podle jejich výsledků ohýbal i svou politiku, když byl ještě premiérem. Jeden příklad za všechny: když se u nás začalo hovořit o tom, že Američané chtějí v Brdech umístit svůj radar "proti korejským a perským raketám", Jiří Paroubek nebyl proti. Když ale zjistil rozsah nechuti a protestů českých občanů s tímhle zatažením Česka do protiruské hry, otočil a náhle byl proti radaru. Co k tomu dodat? Že průzkumy veřejného mínění jsou zajímavý zdroj informací, zvláště když nejsou cinknuté.

29 komentářů :

 1. Putleroffci maj smůlu s tím referendem jak prase o posvícení! - https://eurozpravy.cz/domaci/zivot/248482-clenstvi-v-nato-spokojeny-jsou-tri-petiny-cechu-ukazal-pruzkum/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18:58- "Putleroffci" nebudou mít smůlu, až se jich někdo zeptá, zda chtějí volný pohyb osob a regulovaný pohyb kapitálu národními státy. Tak se ovšem Brusel nezeptá, proto si budeme muset odpovědět sami i proti vůli Bruselu, jako Britové!

   Smazat
  2. Měl bych předeslat, že na všechny otázky, které průzkum řešil nemám názor.
   Musel bych vydělávat asi 10x tolik (podle Farída Zakarii), abych si ho mohl dovolit. To, díky ČSSD nevydělávám.

   Každopádně bych každému, kdo se zanáší myšlenkami o Venezuele (kde na každého obyvatela vychází roční příjem z ropy a zlata 100x takový, jako na mě z lithia za 0,63%, sxalbotkou ukradený) doporučil otevřít si server Alles Schall und Rauch, kde hned navrchu má Guaidóa s vystrčenou nahou prdelí, jak chce srát na veřejnosti, pro případné podpůrn=é demonstrace na Tržišti jak dyš najde.

   Povolného názor, že si Britové nějak pomohli není realistický. Budou válčit s irskými teroristy, které už Němci vyzbrojují, jako vždy.

   Smazat
  3. 23:33- převzetí odpovědnosti za Brexit dává i možnost vyřešit hranici s Iry, navzdory zhrzenosti Němců.

   Smazat
  4. Tak pokud je taková všeobecná spokojenost prostého lidu, tak se neobávejme celonárodního referenda o členství v organizacích a paktech )))

   Smazat
  5. 13:49 Ono jde spíš o to, že je tu špatná zkušenost s referendy obecně. Lid vo to moc nejevěj zájem (halt nejsme zodpovědní Švýcaři) a jak by se toho chytla ňáká parta hic typu Konvičky s Okamůrou, tak by to mohlo nabrat tragický konce jako v Británii! Lepší je to formou řádných voleb, však si ti stoupenci Putlera můžou navolit parlik plnej těch co je tak moc trápí bejt součástí civilizovanýho světa a cejtěj nutkání stůj co stůj zapadnout mezi tuhle smradlavou sortu odulých podlidí v pochcaných teplákách! - https://www.youtube.com/watch?v=9B1M3IPVcXs

   Smazat
 2. Průzkumy veřejného mínění jsou opravdu tím nejlepším zdrojem informací a nálady mezi lidmi. Je třeba, aby tyto průzkumy byly ovšem dělány velice pečlivě a také byly pečlivě vyhodnocovány. V opačném případě to je celé k ničemu.

  OdpovědětSmazat
 3. ...na to, aby jsme měli negativní názory na americkou zahraniční politiku a vojenské intervence..stačí mít dobrou paměť a trochu sociálního cítění...vietnam, afgánistán, sýrie, líbye...atd. a tisíce obětí..

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Miliony obětí! Vietnam - Wikipedie udává 1,5 až 4 miliony mrtvých, některé zdroje toto číslo zvyšují až na 7 milionů. Korea - pravděpodobně přes 4 miliony mrtvých. Další miliony lidí zemřely při jiných válkách USA. Např. při agresi v Iráku dosáhl počet obětí až 1,5 milionu... A byla spousta dalších válek, takže číslo 15 milionů obětí armády USA po 2WW může být i podhodnocené. K tomu můžeme připočítat další desítky milionů raněných.

   Smazat
  2. 20:36 A nic moc se v tom směru nezlepšilo. Tady může pomoct jen globální jaderná válka! Navíc dnes ale máme hluboko v podzemí luxusní města, solárka, skvělý vybavení! Do 20-ti let bude Země v pořádku, obrozená a bez hladem pochcípané rusácké a čínské sloty! Civilizace má právo na restart! - http://veda-a-technika.eurozpravy.cz/veda/210211-zkazu-zeme-by-lidstvo-prezilo-svet-po-jaderne-valce-by-ale-nikdy-nebyl-stejny/

   Smazat
 4. Na Čt a NOVA jsou objektývni prúzkumi věřejného mínení,ríkali to na Čt24,a teď najdete obrázky kde je semafor,Nej sem robot.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já taky nejsem robot, ale když musím 10x až 12x označovat auta, /semafóry, autobusy hory/ tak bych radši byl.

   Smazat
 5. V USA mají a budou mít zcela jiné starosti - "socialismus" !

  "Tady ve Spojených státech jsme znepokojeni novým voláním po tom, abychom v naší zemi přijali socialismus. Ale my se rodíme svobodní a zůstaneme svobodní. Dnes v noci obnovujeme náš závazek, že Amerika nikdy nebude socialistickou zemí," prohlásil prezident."

  https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/socialismus-tady-nechceme-varuje-trump-spojenymi-staty-obcha/r~505b2dca2ae711e98c840cc47ab5f122/

  OdpovědětSmazat
 6. To je zase paroubkovina! Co takhle porovnání s názory na Rusko?! Jyrko, dobře, že už si navždy od válu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 20:18 je prosím k této otázce uskutečněn nějaký reprezentativní průzkum? K samotnému článku a popsanému průzkumu vás zřejmě nic nenapadá, takže dehonestujete autora. Netušíte, do jak trapné kategorie se pasujete.

   Smazat
 7. Angažované média rozdělují společnost.
  Média ,,alternativní,, svým způsobem společnost léčí.
  Jak by asi vypadal národní duch myšlení a celková nálada ve společnosti, kdyby se dodržovalo jedno ze základních lidských práv, na svobodnou a pravdivou informaci...? *

  OdpovědětSmazat
 8. 20:18...tady se musí někdo vymezovat...cha, cha...

  OdpovědětSmazat
 9. USA se stale velice angazuji v demokracii po celem svete. Demokraticke staty musi byt takove, ktere slapou jako svycarske hodinky a podle americkych not. Jinak jsou nebezpecim pro demokracii.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bingo !!!

   Smazat
  2. Vzorem demokrata podle výkladu lepšolidu je PRUSKÝ VOJÁK staré školy. Zná své místo v šiku, pochoduje nebo panáčkuje na povel, jeho nejvyšší metou je SPLNIT BEFEHL! TO JE TA PRAVÁ, VYŽADOVANÁ NEJVYŠŠÍ EVROPSKÁ HODNOTA! A že Frantíkům lezou žluté vesty po stromech a dokonce jednají s Taliány - to se hned odvolává velvyslanec. Oni Taliáni nikdy nebyli spolehlivými spojenci.; leda v podrazech, třeba v roce 1915, či jako v roce 1938 v Mnichově, kdy se perfidií vyrovnali dokonce Francouzům a Britům.

   Smazat
 10. USA napřed ukradly půlku kontinentu, pak se rozhlídly a okradly ty okolo. Pak zjistily, že je v jejich možnostech krást po celé planetě a tak to dělají. Na tomto principu byly totiž postaveny. Rusko s Čínou se jim do toho ovšem nehodí, nevystřílí je, ohnivá voda taky už není co bývala, s chorobama si poradí, nechťějí demokracii a navíc jsou schopny opětovat jaderný pozdrav. Jedním slovem drzost.

  OdpovědětSmazat
 11. Americký převrat ve Venezuele:
  https://www.youtube.com/watch?time_continue=6&v=BZg1akT24XQ

  OdpovědětSmazat
 12. Zajímavá čísla,jasně demonstrující několik skutečností:
  1.) Totální odcizení politiků nejen od občanů,ale i od voličů,a to i od svých vlastních(našlo by se plno dalších příkladů-např.cca 2/3 voličů socdem odmítalo v 90.letech vstup do SP(Severoatlantského paktu),ale socdem(bez níž by to tehdy neprošlo) tehdy hlasovala,až na několik jednotlivců,PRO.Přestože předtím slibovala,že trvá v této věci na referendu...Rovněž nesoulad postoje voličů a poslanců v kauze radar byl do očí bijící,zejména v případě Strany Zelených.Mimochodem,radar tehdy odmítala dokonce i nemalá část voličů ODS(tuším cca 38%)!
  2.) )Jiří Paroubek měl jako každý reálný politik i své nedostatky(nejvíc si asi zavařil svou nešikovností v kauze CzechTek 2005,což způsobilo haló efekt,kdy ho nemalé množství,zvláště mladších lidí,nadobro odepsalo),ale jedno se mu musí nechat-byl to jeden z minima politiků,kterého zajímal názor občanů i jindy než před volbama.Tedy POPULISTA.To není nadávka,naopak-nadávku z toho dělají jen ti,které názor občanů nezajímá.
  3.) Extrémní nereprezentativnost postoje volených zastupitelů vzhledem k postoji veřejnosti má řadu důvodů,jedním z nich je i poměrně nízká volební účast.Jinak by nebylo možné,aby v roce 2013 dostal Schwarzenberg,horlivý propagátotr radaru,který odmítalo více než 70% občanů,ve 2.kole prezidentské volby( proti radar odmítajícímu Zemanovi) téměř 46%(!) hlasů.Stejně tak s výsledkem volby prezidenta 2018 bylo spokojeno 63% dotazovaných,přestože v nich získal Zeman v 2.kole necelých 52%.Stoupenci Schwarzenberga,Drahoše a spol.jsou totiž velmi disciplinovanými voliči,(jejichž účast se limitně blíží téměř 100%) nesrovnatelně více než druhá strana(do očí bije je např.rozdíl ve volební účasti v Praze na straně jedné a na severní Moravě či v severních Čechách na straně druhé).Proto je ve výsledku jejich názor po volbách velmi výrazně nadreprezentován

  Jiří

  OdpovědětSmazat
 13. Ohýbání je ale běžná praxe juesej politiky: zde vládnou sice 2 strany, obě jsou tvořeny a spravovány šéfy diktatury kapitálu, takže slovo "demokracie" je ve vztahu k této zemi vyloučena. Představte si, že by u nás vládly v době socíku 2 KSČ , tedy Demokratická KSČ a Republikánská KSČ, které by se střídaly. Oč si myslíte, že by bylo více demokracie? A stejné je to v kapitalismu, kde se střídají 2 kapitalistické strany. Diktatura zůstane diktaturou. Jen strany KSČ by přece jen sloužily dejme tomu 90 % populace, zatím co ty diktatury kapitalistické sotva 10%.

  OdpovědětSmazat
 14. S zahraniční politikou usa nemůže žádný slušný člověk souhlasit jsou jen loupežný vrazi.

  OdpovědětSmazat
 15. Rád bych věděl, kdo si tento průzkum zadal. Velvyslanectví USA? Kdo jiný potřebuje rok po roce sledovat vztah Čechů k zahraniční politice USA. Nebo snad BIS?

  OdpovědětSmazat
 16. Jen mi prosím někdo sdělte, v jaké doktríně nebo v čem, je ustanoveno, že USA, jako stát může zasahovat i za použití síly proti jiným zemím, které podle nich nejsou dostatečně demokratické? Mají nějaký patent, kteří ostatní nemají?
  Dá se říct, že Jihoafrická republika byla s vězněným Mandelou více demokratická než Chile s prezidentem Aliendem?
  Proto generál Pinochet? Bylo snad Španělsko ještě v 70.-tých létech s fašistou, generálem Frankem větší demokracie, než třeba Československo? Německo a Rakousko, kde po válce sedělo ve vedoucích místech plno členů nacistické strany. Kdy rakušan,člen SS se stal předsedou OSN?

  OdpovědětSmazat
 17. Paroubkovi nutno připsat k dobru: když poznal mínění národa, šel s národem. To tedy zejména politikům, kteří se pasovali do tzv. demokratického bloku - pod kuratelou diktatury kapitálu - chybí. Ti jdou jako slepci, ale s jistotou za svým korupným, národ - nenárod, kapitalista je jim bližší, než vlastní děti.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.