Reklama

středa 6. února 2019

Nová důchodová komise

Jiří Jírovec
6. 2. 2019
S pravděpodobností hraničící s jistotou lze předpokládat, že dopadne stejně jako ty předcházející. Z prohlášení ministryně Jany Maláčové totiž vyplývá, že není ochotna jít k jádru věci. Výsledkem bude návrh na záplatování zjevných děr a fantazírování o tom, jak si lidé budou šetřit v takovém či onakém pilíři na důchod.


Ministryně zjevně nechápe, že důchody jsou jen částí problému zvaného zajištění života občanů ve stáří. Na obranu ministryně i Danuše Nerudové, pověřené vedením komise, lze uvést, že mají svázané ruce, protože termíny jako nezásluhovost, regulace a přerozdělování bohatství jsou tabu.

Základním problémem české společnosti je odkaz sametové revoluce v oblasti bydlení.
To, co se stalo, se dotýká celé populace, všech věkových skupin.

Bytový problém byl v letech 48-89 v podstatě vyřešen uplatněním tří nástrojů:

1)     Přerozdělování bohatství spočívalo především ve vyvlastnění činžovních domů a v první fázi i v rozdělení některých velkých bytů na dvě bytové jednotky se sdíleným příslušenstvím;
2)     Regulace nájmů snížila cenu bydlení na hranici odpovídající tehdejší cenové hladině; a
3)     Masivní bytová výstavba bytů (ročně 70000 bytů I. kategorie v období 70-89) přinesla nové formy vlastnictví. Vedle státních nebo podnikových bytů byla podstatná část bytů majetkem členů bytových družstev a nebo v osobním vlastnictví. V menším měřítku pokračovala i výstavba rodinných domů.

Obecně vyhovující stav skončil, když se k moci dostali lidé zaslepení několika poučkami o trhu. Jistý hlupák si přisadil kritikou komunistických králikáren a bylo zaděláno na těžko řešitelný problém.

Základní systémovou chybu představovaly majetkové restituce. Ty mohly a měly mít podobu finančních náhrad, které by neznamenaly rozbourání existujícího systému.

Vývoj po roce 1989 vedl k omezení státní kontroly nad bytovým fondem, deregulaci nájemného a poklesu výstavby nových bytů. To vše probíhalo v určitých vlnách a intensitě. Trh nenabídl  byty odpovídající finančním možnostem populace. Kdo koupí nový byt 1+kk za 2.7 až 4.0 milióny? V jednom pokoji můžete počít dítě, ale co dál?

V Praze je měsíční nájem za 1+kk zhruba 12000  bez energie. To znamená, že průměrný důchod náklady na bydlení nepokryje. Představa, že se zájemce dohodne s majitelem na přijatelnější ceně je směšná. Nájemní smlouvy jsou krátkodobé, často jen roční.

Zde je případ ženy, vysokoškolačky, který ilustruje, působení trhu v oblasti bydlení: Pracovala celý život s přestávkou pro dvě děti. Od roku 1971 bydlí ve stejném bytě. Původní nájem se zvýšil 60x, kdežto příjmy jen 10x a důchody ještě méně. Jde o malý byt 2+1, do kterého byla po restituci investována 3 plastová okna. Dostává příspěvek na bydlení, jinak by nevyšla. Nehledá menší, levnější byt, protože takový neexistuje.

Znám případ, kdy majitel garsonky požadoval 36000 předem a k tomu realitka dalších 12000. Se smlouvou na jeden rok. Kdo z vás na to má, říkával Jiří Paroubek.

To je realita pokřiveného světa, kterou politici překřikují frázemi o spoření a přísnosti na chudé.

Nejvýznamnější závěr minulé komise se týkal nespolehlivosti soukromých pensijních fondů, které mohou skončit vytunelováním. To byl problém II. důchodového pilíře, který nezaručoval vůbec nic. Nutnost valorizovat důchody lze pochopit prostým selským rozumem.

Kapitalistická, komunismem necinknutá Kanada pochopila, že je třeba řešit zabezpečení občanů ve stáří. Protože její přístup celkem důvěrně znám, nabídl jsem jeho popis předsedovi minulé komise, profesoru Potůčkovi. Neprojevil ani zájem ani slušnost odpovědět. S nějakým Jírovcem se nebude bavit.

Stejný osud zatím potkala nabídka poslaná ministryni Maláčové. Je pravda, že se již nenabízím zadarmo. I tak je moje cena  zlomkem toho, co nefungující komise stojí a bude stát.

Zde je souhrn původního materiálu:

(1)   Podstatou kanadského systému je zjištění, že každý občan potřebuje základní příjem, aby v důchodovém věku přežil. 

Ten je tvořen dvěma nezásluhovými pilíři, jimiž jsou Old Age Security (OAS) a Guaranteed Income Supplement (GIS). Výši OAS stanovuje a podle inflace valorizuje vláda, GIS doplňuje základní příjem na hranici, která umožňuje přežití.

Pozor: Chudí nedostávají nic zadarmo. Na OAS má nárok nárok každý občan (částka klesá u vysokých důchodů k nule) a GIS je nepochybně vykompensován daňovými úlevami spojenými se zásluhovými pilíři.

Kanada má progresivní daňový systém, v němž platí, že čím vyšší příjem občan má, tím víc získá, když z hrubého příjmu odečte příspěvek do zásluhových pilířů.

(2)   Základní příjem doplňují benefity spojené se zásluhovými pilíři. Ty tvoří  Canada Pension Plan (CPP), Retirement Pension Plan (RPP) a různé formy důchodového spoření zvané Registered Retirement Saving Plan (RRSP).

CPP odpovídá českému 1. pilíři, jde o universální, ale silně zastropovaný program. RPP je pensijní připojištění. Spolu s CPP zaručuje příjem odvozený od odpracovaných let a vložených příspěvků. RRSP je program podobný 3. pilíři. V jeho rámci investuje občan podle vlastního uvážení.

S výjimkou RRSP je výnos ostatních pilířů zaručený a tudíž předvídatelný.

RPP může mít různý formát, například podnikový, oborový nebo státní, ale benefity jsou v zásadě velmi podobné. Je nutné zmínit, že k RPP má přístup jen asi 60% Kanaďanů. 

RPP ontarijských učitelů vyplácí za každý odpracovaný rok 2% z průměru pěti nejvyšších příjmových let. Při dosaženém maximu 35 let je důchod 70% onoho průměru. 

Učitelé vlastní finanční instituci, která pracuje jen pro ně a podléhá striktním pravidlům pro investování. Příspěvky do fondu jsou odečitatelné z hrubé mzdy a výnos z investic se daní až při vyplácení důchodů.

(3)   Zdroje jsou. Tak kdysi pravil premiér Špidla. Velké peníze lze ušetřit na zbrojení. Můžeme vystoupit z NATO nebo alespoň omezit účast na jeho vojenských akcích, jako to kdysi udělala Francie. Pokud dojde k válce, stejně ji nepřežijeme. Stačí trefit několik elektrických vedení nebo transformátorů a nekoupíme si ani rohlík. 

Při troše právnické zručnosti by bylo možné omezit odliv dividend do zahraničí.

Je možné hledat cesty, jak přinutit stlačit nájmy na přijatelnější úroveň. 

Je třeba masivně investovat do bytové výstavby. Komunisti to uměli, tak by to tím spíš měli zvládnout Klausovi ekonomičtí pohrobci. 

Byty jsou nepochybně důležitější než rychlovlak do Drážďan. Komu záleží na tom, aby se tam dostal o půlhodinu rychleji? Musíme mapravovat chyby, které přivedly 10% populace na hranici chudoby. Co se stane, když tento trend nezastavíme? 

Nuzota z lidí lotry činí a vlky z lesů žene hlad - to napsal kdysi dávno básník François Villon.

48 komentářů :

 1. Základní autorovou chybou je předpoklad, že dnešní ekonomové jsou schopnější nebo chytřejší než ti komunističtí. Nicméně vývoj dal jasně najevo, že dnešní ekonomiční/vládní klauni jsou absolutně neschopní řešit základní problémy. (Nemá cenu zkoumat, jestli toho opravdu schopni nejsou, nebo dělají cílevědomě pravý opak.)

  Prostě ve srovnání s komunisty jsou současní režimní vládci na tom opravdu hodně špatně.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Není to o tom že by byli současní hloupější, je to o zadání. Ekonomie není žádná věda, je to jen služka vládnoucího establišmentu. Podívejme se jak otočila po 89 parta kolem Klause, stejně tak by otočili ti současní. Stačí "jen" změnit systém-režim. Ale jak?

   Smazat
  2. Duchodova Komise je nestestim holym pro vsechny duchodce. Kdyz chcete neco zpyzdit,zatajit ,zasvindlovat atd. hned je komise. Vysetruje se roky A duchody zmizi ihned...
   Warrenova Komise, komise 9/11 a spousta jinych jsou toho dukazem...
   Komise pro zprivatizovani vody. Pridelila soukromnikovi MONOPOL. Zivotne dulezite vody.
   Kdyz zavre Svoji vodu ve vodarne, nikdo nemuze nic rict..A vsichni budou souhlasit se vsim..
   To je ten hlavni duvod...
   V Jizni Africe , kam se EU blizi rychle ,to funguje nadherne , ze vsichni utikaji ...

   Smazat
 2. Šetřil jsem si na důchod a hromádka by mě s se státním důchodem vydržela přibližně při mé spotřebě do skoro do 90 let. Chyba! Inflace která se řítí s plošným přidáváním platů a mizivým zvyšováním důchodů a nulový úrok v bance při veškerém životním snažení mě snižuje dožití.Snad umřu dříve,abych nemusel žebrat na úřadě,nebo u svých dětí,které mají svých starostí dost.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pociťuji to stejně. Nejistota je denním chlebem důchodce.

   Smazat
  2. Nejhorší na to je, že staří lidé ještě pořád vidí spásu v premiérovi Babišovi. Bohatý nikdy necítí s chudšími, dokud bude politický systém založený na penězích je o problémy postaráno. Paní ministryně Maláčová to předvádí.

   Smazat
  3. Nebudu tu plakat, není komu. Milenianí si sami podřezávají větev. Jsem důchodce absolvent VŠ. Za totáče jsem byl 40 let v kategorii pracující inteligence, kterou Husáci Biliací nerozněžňovali platy. Logicky se malých platů vypočítály malé důchody. Po převratu se dostavila tsunami infkační ho růstu cen (zboží,služeb,nájmů, elektřiny, plynu dokonce i ve zdravotnictví). My fosilie minulého století jsme si nestačili našetřit na důchod, taky nebylo z čeho. No a kdyby se nám to povedlo, tak díky inflaci by byla za 10 let 1/2 fuč. Dnes sice děkujeme za dodatečné zvýšení důchodu,leč za 10 let se neupravovaly valorizací vzhledem k inflaci. Ta nám důchody snižoval a každý rok o nejméně 2%.

   Smazat
 3. JE TŘEBA PODĚKOVAT PANU JIROVCOVI ZA INFORMACE ODJINUD

  špíčka nepolitické Společnosti voličů se domnivá,že je vyloučeno,aby současná politická třida něco vyřešila,když to nedovedla za 30 let.
  Je třeba začit realizovat Národni program občanů voličů,kde hned v prvním článku je návod na odstraněni kapitalismu bez přivlastků a instalaci úspěšných systémů,které funguji v pokročilých státech EVROPY.

  TO STÁVAJICI POLITICI ODMITAJI PROTO JE TŘEBA INICIALIZOVAT VZNIK NOVÝCH POLIT.SUBJEKTŮ,

  které si dokáži osvojit požadavky potřebnosti občanů,které už i jasně vznikaji!
  Tady nestači hrubě napsat,"TAK SI ZALOŽ STRANU SÁM" jak tu někteři idioti píši.
  To už dělá stejně kdekdo,ovšem bez sestaveni opravdového NÁRODNIHO PRPOGRAMU VOLIČŮ jsou to mrtvě narozené subjekty,které se jen chvili přiživí na našich penězich z rozpočtu a pak ta chamrad chcipne,což tu vidime dookola 30 let!

  OdpovědětSmazat
 4. 1:25
  Nemyslím, že nově vznikající subjekty nemají žádný program.
  Naopak, jejich programy si konkurují. Chtějí soukromě zbohatnout ze státních aktivit. Asi tak, jako čeští podnikatelé chtějí prodávat, nechtějí vyrábět (brzy na výrobu nebudou kvalifikovaní, zkušení zaměstnanci).

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. PANE ŠMIDE, ANO NOVÉ STRANY VÝZNAM MAJI OVŠEM POZOR

   pokaždé zneuživaji toho,že jsou prý nové a tedy maji bonus,že snad dokáži něco změnit,

   TO SE VŠAK STANE JEDINĚ KDYŽ ZAČNOU RESPEKTOVAT POTŘEBNÉ POŽADAVKY VOLIČŮ a ty zařadi do svých programů,

   jinak se vždy ukáže,že jsou voleny obličeje.
   Ty zastupuji ne voliče ,ale mocichtivé jakési šéfy a voličům a jejich bezmocnosti se směji,že předali hlas za koblihu a propisovačkou!

   VOLIČI NAVRHOVANÁ PŘIMÁ DEMOKRACIE,KTEROU NECHCE ŽÁDNÝ POLITICKÝ SUBJEKT DOKAZUJE STRACH Z MOCI VOLIČŮ,KTERÁ JE JIM UKRADENA A KRADENA

   Tato moc nemůže být předávaána do rukou výrobců vadných zákonů a praktické realizaci kapitalismu bez přivlastků,který už 30 let vycházi z gangsterismu.
   Konkurence se nemůže koncentrovat na pomlouváni a eliminaci poslanců,kteři by chtěli zastupovat své voliče,ale NESMÍ,jinak jim jak všichni
   už vidime hrozi,že je jejich verchuška vyhodi na dlažbu!

   Smazat
 5. Hlavní naivita spočívá vtom, že v současném politickém systému je vůbec možné nastavit nějaké parametry důchodu, aby byl spravedlivý a zajistil život ve stáří. Proč? Protože hlavní mantrou současného režimu je zajistit maximalizaci zisku zahraničního kapitálu. Ti kteří vládnou tam byli dosazení zahraničním, převážně západním, kapitálem a jejich úkolem , aby ročně z České republiky odešlo nezdaněných nejméně 400 miliard korun na západ. A proto ti kteří vládnou vytvářejí dojem, že jako se starají o to, aby provedli nějaké reformy. Dosavadní reformy, tedy vytvoření dalších pilířů? tedy třetího a pak druhého mají za úkol nasytit soukromé penzijní fondy pod kuratelou zahraničních bank a jejich provoz je trojnásobně dražší, než provoz prvního pilíře, který tady zbyl po komunistech a který spravuje stát pod hlavičkou České správy sociálního zabezpečení. Mimochodem II. pilíř byl vytvořen hlavně proto, aby rozebral to co tady ještě funguje, tedy první pilíř a jediná záchrana byla v tom že se podařilo jeho působení zastavit, než bylo pozdě. I tak je pořád vyslovována nespokojenost ze strany elity národa, tedy jednoho procenta, těch nejbohatších s prvním pilířem, protože ti co kradou v miliardách říkají, že k nim je komunistický důchodový systém nespravedlivý, protože oni by si představovali, že by měli za svoje nepřehlednutelné zásluhy v rozkradení státu dostávat miliardy a ti ostatní, co ty hodnoty vytvořili by měli žít z ničeho. Při takových představách je vůbec zázrak, že tady ještě funguje první, tedy ten komunistický důchodový systém. Penzijní fondy jsou tady jenom od toho, aby okradli lidi a stát, který ještě dotuje jejich existenci. Přitom tyto fondy můžou kdykoliv krachnout a biliony odtečou nenávratně na západ, což je možná cílem existence těchto fondů. Až se to stane budeme poslouchat, jak v nynějším kapitalismu zvaném demokracie každý za sebe odpovídá sám a pokud špatně investoval je to jeho věc protože ti chytří, tedy kapitalisti, vždy vědí kam a jak uložit peníze a proto jsou oni bohatí a my blbci jsme ti chudí

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je to jediný příspěvek, který jde k jádru věci. Žádná spravedlivá reforma důchodů nás nečeká, jenom něco horšího co nás ožebračí. Doby, kdy komunisti stavěli ročně 70 tisíc bytů a klíče od těchto bytů první kategorie přidělovali lidem zadarmo jsou nenávratně pryč. Dnes, když někdo chce takový byt koupit musí si vzít úvěr 1,5 milionů na dobu 30 let s přeplacením 700 tisíc. Za komunistů dostávali lidé byty zadarmo, tedy, komunisti jim darovali v dnešních cenách 1,5 milionů, ale nikdo si toho nevážil a všichni to brali jako samozřejmost.

   Smazat
  2. Jediná reforma důchodového systému, který dnešní zločinecký režim spáchal na lidech, je prodloužení věku odchodu do důchodu s cílem vytvořit podmínky pro to, aby se lidé důchodu vůbec nedožili a to co si na důchod našetřili zůstalo kapitalistům na to, aby to rozkradli. Biologicky je optimální odchod do důchodu pro člověka, když dovrší 60 rok svého věku. Všechno nad tento dosažený věk je provázeno zvýšenou nemocností a rychlejším úmrtím.

   Smazat
  3. Prodloužením věku odchodu do důchodu se zkrátí cesta každého do rakve. To je cíl důchodové reformy.

   Smazat
  4. Komunisti pracovali pro lidi, kapitalisti pracují pro kapitál.

   Smazat
  5. Arogance moci a peněz je základní princip kapitalismu-to nikdo nezmění.Jak jsem zde již několikrát napsal,je třeba zlikvidovat kapitalismus,jinak kapitalismus zlikviduje nás,Vše ostatní je pouze mlácení prázdné slámy!!

   Smazat
  6. Svatá pravda, kde se nákupí hromádka peněz, tam dosáhne Saxanina ruka trhu a hromádka nenávratně zmizí. Tak zmizel fond z privatizace, fond ekologické obnovy po povrchové těžbě, nevím jak zkončí fond na likvidaci jedových lagun u Ostravy a nedávno se někdo zajímal o stav zlata v ČNB a je to stejné. Mám něco málo naspořené a sleduji jak se částka nejen reálně, ale i nominálně zmenšuje. Poslední slušné vklady dávalo Stavební spoření a Povodňové listy, jinak investice, nejste-li expert jsou riziko a ostatní tzv,produkty vás zdání,oberou svými manipuličními poplatky. Jeden trumf nesmím vynechat, trik se snížením mezinár. kurzu Kč samozřejmě se tak znehodnotili ve všíří tichosti i vklady. Takže máte smůlu, na zlato nemáte, originál od Picasa si nekoupíte, protože na to nemáte.

   Smazat
 6. Jak si někdo může na svůj důchod našetřit? Člověk pracuje (a vydělává) za svůj život asi tak 40 let. Kterých 40 let po sobě jdoucích si československá, nebo česká měna udržela svou hodnotu?

  OdpovědětSmazat
 7. Každý Čech by měl, místo očkování, dostávat od státu zdarma jednu ampulku cyankáli. Problém úspor a inflace by tím byl vyřešen.

  OdpovědětSmazat
 8. Důchodců je dost na to, aby tímto systémem při volbách řádně zatřásli. Je jenom jejich chyba, že si nechají kálet na hlavu. Navíc stárneme všichni.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dúchodcúm se třeba už třást nechce,ale proč netřesou mladí,tak to mi hlava nebere....celý život na dluh,celý život se ládovat náhražkou potravin,dovolenou sice v destinaci,ale tak maximálně na týden,spotřební zboží, to je čínskej bazar,nejhorší životní prostředí v Evropě.....proč mlaďasum ten humáč nevadí ..?!

   Smazat
  2. 9:15 "..proč mlaďasum ten humáč nevadí ..?!" No dyť můžou jezdit ven kdy se jim zachce, můžou říkat, psát, čmárat po domech co chtějí, můžou demonstrovat, nadávat, vyvěšovat, atd., atd., jezdí sem pravidelně mega kapely, to všechno ( a mnohé jiné) nutně potřebují k svobodnému životu. Humáč byl za komunistů a basta! Jak si ustelou, tak si lehnou.

   Smazat
  3. Důchodců je opravdu dost na to aby se současným systémem zatřásli . A ti nahoře to dobře vědí . Proč asi jim teď podle nich tak "štědře" přidali ?

   Smazat
 9. Opakuji to pořád, současný stát, resp. ti, kteří se jej za tupého přihlížení stáda zmocnili, už zde nejsou pro nás - pro český národ. Dnes slouží kapitálu jako pouhý orgán zajišťující disciplínu při generování zisků.
  Na druhou stranu když zde pro nás byl, zpohodlněli jsme a stále více se začali soustředit na to, abychom od státu získali více, než stát od nás. To bylo pořád těžší, jelikož jsme si na postupně získané benefity natolik zvykli a brali je tak automaticky, že jsme je přestali vnímat jako hodnotu. Z toho všeho plynula nespokojenost a nemotivovanost, v nichž jsme se mnozí zacyklovali.

  A tak naši motivovanost dostal opět na starost kapitalismus se svými primitivními, ale osvědčenými prostředky nátlaku na bázi strachu. Už si zase umíme vážit hodnot na kterých stojí holé lidské přežití.

  OdpovědětSmazat
 10. Na Čt říkali že dúchodcú spousta a že třeba EU omladit mladými produktývnima liďmi ze Senegalu a z Burkinéfaso a ješte ze Somárska.Protože jsou to doktori jaderní fizici ginekológovéa ingeníri a inteligentní síla pro starnouci europu,anebo sme EuroAfrika nebo EuroAzie,mám z tohohle guláž matiáš a kde patříme mi,sem z toho blbec a dám se chitít ošetřujícim společníkum do Bohnic.

  OdpovědětSmazat
 11. Autor píše :

  Základní systémovou chybu představovaly majetkové restituce. Ty mohly a měly mít podobu finančních náhrad, které by neznamenaly rozbourání existujícího systému.

  Tento názor, zformovaný zřejmě dlouholetým pobytem
  v emigraci, zcela odmítám. (A to jsem NIC nerestituoval)

  Představte si takový běžný činžák, r.48 znárodněný a do roku žádosti o restituci ve správě tehdejšího PBH.
  Až na nějaké vyjímky byl v roce 1990 v takovém desolátním stavu,že byl spíše zralý ke kompletní rekonstrukci.

  A co by asi restituent od města dostal,když by měl dle autorova fantazírování dostat finanční náhradu, místo domu ?
  Dále by na chodce padaly balkony a omítka,
  protože KDE by město vzalo prostředky na tak rozsáhlé opravy ?!
  Následná privatizace bytového fondu, včetně činžáků o které se žádní restituenti nepřihlásili,
  byl ten nejlepší krok v polistopadové bytové politice.

  Naprostá většina občanů,bydlících tehdy v nájemních bytech města, dostala možnost koupit si byt do osobního vlastnictví doslova za hubičku !

  Podívejte se na některé portály s realitami, v každém větším městě je nabídka desítek volných bytů ke koupi, nebo pronájmu.
  Ale to už je volný trh, což nemohou levicoví blouznivci
  a regulovčíci typu Jírovec nějak strávit, že ano.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nevím o tom,že by na někoho padaly balkony buržoazní slouho,že nyní padají na lidi mosty je fakt,který přiznává i tvúj páníček.

   Smazat
  2. 9:16
   Mohl bych vás provést třeba jen v místě mého bydliště, po mnoha zprivatizovaných nemovitostech, do kterých jejich vlastníci od privatizace nevložili ani korunu. Zub času se na nich za těch 30 let podepsal a některé už ani nejsou obývané. Do takového stavu to zdejší výbor nikdy dojít nenechal. Samostatnou kapitolou jsou různé areály, průmyslové, zemědělské, nebo opuštěná kasárna. Jde na člověka smutek v těchto rozpadajících se a přírodou pohlcovaných zónách duchů.

   Smazat
  3. 9:16
   K tématu privatizace bytového fondu, to je realita hospodaření tehdejších PBH a pokud by bylo vypořádání finanční,tak baráky chátrají dodnes.
   Že v Praze padaly na lidi balkóny a několik jich to zabilo,je pravda a nemůže si to pamatovat někdo
   jako 9:28, když ještě tenkrát kadil do plenek...
   Nabídka 10:22
   je úsměvná. Opuštěné areály,nebo dokonce opuštěná
   kasárna nemají s restitucemi nic společného,
   neboť jedni zkrachovali po vstupu do EU a ti druzí,
   (kasárna), byly opuštěny vstupem do zločinného NATO
   a likvidací obranyschopnosti ČR.
   Tak zklidněte hormony, mudrcové.

   Smazat
  4. KDE by město vzalo prostředky na tak rozsáhlé opravy ?! No a kde je asi vzali restituenti?

   Smazat
  5. Pro 1051: ... s těma balkónama to bude nejspíš pravda,ty jsi důkazem,že minimálně jeden ti na šišku spadnul.

   Smazat
  6. 10:51
   Vám to k smíchu být může, každý jsme holt nějaký, ale já tolik cynismu a zvrácenosti v sobě nemám, abych se mohl smát takovémuto "hospodaření". Ty zpustošené objekty s nevyužitým potenciálem jsou totiž reálné škody, které jdou na něčí účet. Hádejte komu, schválně jestli na to také přijdete. No a kasárna mají dle mého s krizí bydlení dost společného. Namísto toho, aby se třeba využily k bydlení, chátrají nebo byly srovnány se zemí. Jako například velká kasárna v místě mého bydliště ve Stříbře, nebo zámek v Plané(tato historická památka za dobu svého chátrání pod "péčí řádnéhoho soukromého hospodáře" už stihla i vyhořet), v Zadním Chodově nebo v Klimentově. To byly potenciální obrovské ubytovací kapacity. Namísto toho zde nyní máme chronický nedostatek bydlení, zhoršený ještě vznikem průmyslové zóny na Nové hospodě.

   Jo, takhle se to dělá, tak to umí trh. Jak již víme, přemýšlení dopředu - plánování, je nesmysl, správné je žít ze dne na den a čelit až vzniklým problémům, tak jak přicházejí.

   Smazat
  7. 9:16
   Pane Vlku, protože panelová sídliště byla postavena za peníze nás všech, tak za sebe přeji všem bydlícím uživatelům, kteří si je stačili koupit (podle vás za hubičku), ať si je ve zdraví užijí. Vy jste asi jeden, z těch Bakalů (zvláštcích druhů živočichů podobných lidem), kteří dokáží prodat i cizí zboží a uďělat nešťastných 30 000 rodin. Žel je vás moc.

   Smazat
 12. Dobrý den.
  Hned po ránu mi přišel zajímavý email. Nebudu tady psát o jeho obsahu a dám jen poslední odkaz.
  http://verejnydluh.cz/
  Pěkný den.

  OdpovědětSmazat
 13. Dneska
  je Babiš s ostatními V4 v Bratislavě a v hlubokém
  předklonu očekává vzácnou návštěvu,
  německou Královnu převaděčů - A.Merkel.

  A pokud budete sledovat pouze českou bruselsko- washingtonskou televizi, tak se dovíte jen to, co vám předžvýká...
  V německých médiích je to dnes hlavní téma,
  kde se vůbec nezamlčuje, že BABIŠ je diktátu EU a Německa nakloněn, neboť má především jako prioritu
  své podnikání a dotace,
  nikoliv veřejné mínění a zájmy většiny občanů ČR.

  Za koblihu vpřed !

  OdpovědětSmazat
 14. Na úplně přesnou ekonomickou rozvahu nemusím mít pana Jírovce, při obrovském "převisu" kapitálu na světovém marketu, který je zaviněn masivním zadlužováním / kvantitativním uvolňováním, abych byl odborně přesný!/ je zcela blouznivý názor, že je možné zřídit "spořící" důchodový pilíř! Kapitál není možné kam investovat a tím jsou "ohroženy" všechny formy "spoření"! Prostě místo "kapitalismu" dnes máme spíše nšjakou formu "finančního feudalismu" a "demokracie" také kulhá na všechny čtyři, protože kdo si zaplatí, má "pravdu" a "demokracii" a také burzy, které mají sloužit k akumulaci kapitálu, dnes jsou spíše "kasínem" pro zlotřilé banky! V takovém prostředí pracovat na "důchodové" reformě je problém kulatého čverečku! Co se týče bytů, tady jsme udělali po roce 1990 spoustu zásadních chyb, včetně restitucí, které jenom přenesly problémy jinam! Třeba v Maďarsku se obsazené činžovní domy nevydávaly a restituenti dostali poctivou finanční náhradu a to je správný model! Také úplně zrušení "státní" výstavby po roce 1990 byl omyl, zrovna tak jako převedení všech "komerčních" bank do privátu! Na bydlení jako sociální statek cca 10% obyvatel nedosáhne a tam je role státu, stejně jako v Německu, či Rakousku, kde může být různý stupeň sociální pomoci státu a nemusíme se "štítit" výrazů "státní" a "sociální"!! Jenom bych chtěl připomenout, že u nás pobírá nějakou formu sociální pomoci od státu více jak 50% obyvatel i pracujích a zapojených do sociálního systému! A bydlení se musí v nějaké formě navrátit do "sociální" sféry pomoci, zrovna tak, jako jsou důchody! Nejsem nějaký "socialista", ale zástupy "žebráků" a bezdomovců, zasažených lichvářskými, zločinnými exekucemi v našem státě nesvědčí o rozumné sociální politice v posledních cca 30 letech!Vždy budou nějaké podivné "existence", kteří se budou chovat protisystémově, ale masovost sociálních problémů, na které jsme si "zadělali" v polistopadovém období je alarmující! "Blbec" Havel a ekonomičtí "kovbojové" v čele s Klausem, nám zanechali "dračí" setbu, kterou si budeme "vymlsávat" ještě hodně dlouho a nějaké komise a jiné "chytré" politické a nikoliv ekonomické nástroje nás nezachrání! Přečetl jsem návrh pana Jírovce a je to jeden z mnohých systémů,které mají "ekonomické" jádro, i když sám bych byl pro úpravu, kterou mají v Německu, či Rakousku, což ale předpokládá konečně aby společnost dospěla v poznání, že "sociální" a "státní" nejsou sprostá slova!!! Jiná cesta není, ekonomika je jenom jedna a nemusíme sice nějak přehnaně spěchat, ale připravit se na období, kdy bude nutné důchody, alespoň v základní formě "sanovat" ze státního rozpočtu , je nutné! Není možné "trhem" vyhnat veliké množství starých občanů do nesnesitelné chudoby a na ulici! Už slyším řev různých zastánců "trhu" , ale těch se zeptám a vážení "kapitalisté" a "tržní teoretici" a máme tady skutečný svobodný,volný trh a kapitalismus, nebo už jenom nějaký dluhy "zmrzačený" a "ohlodaný" pahýl "kapitalismu" , který udržujeme pod clonou propagandy zcela "prolhaných" médií!! To je ta surová pravda, kteří z mnohých vás není schopno přijmout a pořád zde budou vykřikovat kecy o volném trhu a demokracii!! Bohužel nic z toho už skoro nemáme a situace je čím dále horší!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Rozdělujte na odstavce, takhle to nikdo nebude číst...

   Smazat
 15. Samozřejmě, že metody a prostředky jsou. Když posloucháte J. Soukupa, jak létají miliardy a nikoho to nezajímá, je vám to jasné. Co není, je politik schopný a ochotný nastavit spravedlivější systém. Zrovna včera jsem si povzdychla "zlatej socík", kdy byli všichni ti nenažranci drženi na uzdě. Měli jsme málo, ale ne zase až tak málo, aby nám nebylo veselo. Stačilo to ke spokojenému životu. A to mi zdaleka není tolik let, takže žádná stařecká melancholie na doby mého mládí...:-). J.

  OdpovědětSmazat
 16. Při letošní valorizaci stát okradl důchodce o jednu miliardu Kč. Výplatou důchodů dopředu a průběžným vyplácením od 4 do 26 dne v měsíci má důchodce s výplatou důchodu 4 dne od 5 dne na den denní průměr valorizace 30 Kč v roce 2019 za 361 dnů. Důchodce s výplatou 26 dne má 30 Kč denně jen za 339 dnů, tedy o 660 Kč menší. V dalších letech dostanou oba stejnou částku za 365 dnů a rozdíl se nikdy již nedoplatí. Vezmeme-li aritmetický průměr obou důchodů 0+660:2=330 Kč průměr na jednoho důchodce. Při počtu více jak 3 milióny je to 1 miliarda. Tento můj výpočet zpochybnili zástupci ministerstev, ombudsman a jiní, s mylným vysvětlením, že každý v roce dostane 12 splátek valorizace a nikdo není poškozen. Zadal jsem tento úkol žákům 3 třídy a ti ho pochopili. Nepochopily to však hlavy studované, právníci a vedoucí odborů ministerstev. Stížnost míří k Ústavnímu soudu, kde asi taky neprojde. JG

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dobrý nápad a pravdivý. Je viďět, že naše generace umí matiku, ta za námi ji nebude potřebovat stačí ji smart mobil.

   Smazat
  2. Radosto, nebuď srab a prozraď, kolik ti platí.

   Smazat
  3. A důchodce žijící v zahraničí musí poslat papír Potvrzení o žití, potvrzený místním úřadem, že vidí milého starce nad hrobem, jak to před ním podepisuje.

   A zaplaceno bude jenom do měsíce na papíře potvrzeném. Po odeslání na ČSSZ v Praze připsání důchodu na českou banku (v Praze) trvá další měsíc...

   Zatracený komunisti...

   Smazat
 17. !!! POZOR - CENZURA !!!

  !*!*!*!*! ВНИМАНИЕ - ЦЕНЗУРА !*!*!*!*!

  Soudruzi a soukmenovci, POZOR: Na sajtách naší milované Nové Republiky opět řádí kavárníci, placení agenti CIA a Mossadu!
  Opět se ztrácejí příspěvky, dobré internacionálně-vlastenecké, 100% levicové příspěvky nás komunistů a putinistů!!

  TO JE CENZURA, ODPORNÝ NÁSTROJ EUROAMERIKY A KAVÁRNÍKŮ-LEPŠOLIDÍ !!!!!

  Proto žádám soudruhy a soukmenovce z redakce NR, aby NEPRODLENĚ posílili svou revoluční bdělost a ostražitost!!!
  Vzkřikněme kolektivně do tváří těch pravičáckých zakuklenců z pražské 5. kolony své revoluční NO PASARÁN!
  A to IHNED!!
  Jinak nepřátelští agenti zesílí, časem převezmou vládu nad naší milovanou Novou Republikou, a udělají z tohoto dosud 200% spolehlivého orgánu KSČM a Velvyslanectví Ruské federace pravý opak: hlásnou troubu kapitalismu a demokracie!!!

  Snad vám nemusím vysvětlovat, soudruzi a soukmenovci, jaký JEDINÝ trest je za takové trestuhodné selhání v boji proti kapitalismu, demokracii, Euroamerice a kavárníkům-lepšolidem.
  Myslete proto hlavou, ano?
  A NIKDY nepouštějte ze zřetele naše heslo: Se soudruhem a soukmenovcem Davidem v čele VPŘED, za svobodu slova pro každého roduvěrného Čecha a Rusa, čili každého komunistu, putinistu, zemanistu a babišistu!

  Děkuji Vám předem, drazí soudruzi a soukmenovci, a nyní vložím zpět svůj příspěvek ze 7. února 11:32.


  P. Radosta

  OdpovědětSmazat
 18. Starobní důchody? Žádný problém, v socialismu-putinismu-babišismu!

  Pravdu má přestárlý starobní důchodce s.s.Jírovec, pravdu přímo Leninsko-putinskou: V kapitalismu a demokracii starobní důchodci CHCÍPAJÍ HLADEM + ZIMOU, o neléčených nemocech ani nemluvě.
  Však to vidíme dnes a denně ve zpravodajství TASSu, v Haló novinách a ostatních masmédiích Velikého Ruska a KSČM, jaká panuje hrůza na tom „slavném“ Západě.

  Zato v zemích, kde se proletariát zbavil tyranie kapitalismu a demokracie je situace NÁDHERNĚ odlišná.
  Ano, ve Velikém Rusku, Čínské lidové republice, KLDR, na Kubě, ve Venezuele – tam to žije!
  Tam si starobní důchodci prostě ANI NEMOHOU stěžovat! Ani nikdo jiný, že.

  Prostě: Ihned po osvobození naší vlasti od NATO a EU přijde nepřemožitelná Armáda Ruské federace, aby nás zachránila před vražednými hordami US Army a Bundeswehru.
  Načež vyjdou Milošovy dekrety, a díky odsunu a znárodnění bude mít náš národní Vůdce Babiš TOLIK PENĚZ, že starobním důchodcům přidá doslova ze svého.
  To zas bude radosti v celé naší vlasti!

  Komunismus-putinismus – budoucnost lidstva!


  P. Radosta

  OdpovědětSmazat
 19. Něco pro radostného idiota!
  Babiš slíbil přidat na důchody a přidat učitelům a to již z kraje roku 2018. pak to tak dlouho omílal v ČT až si toho všimli i debilové v zahraničních řetězcích a preventivně zdražili všechno co ještě bylo prodejné. Dokonce i polské kuřecí a hovězí, čímž asi deklarovali jeho kvalitu. Růst cen v řetězcích západních vobchodníků představoval v roce 2018 cca 28% v průměru (sleduji pravidelně ceny pečiva, piva, masných výrobků, ovoce, zeleniny). Třeba brambory v prosinci 2018 stály v průměru 22 Kč/kg (hrůza třepe kurníkem). No a 21% daně z 28% navýšení cen představuje 6% zvýšení daní a příjmu státu a to ještě dříve než stát provedl to slibované zvýšení důchodů. Důchody se zvedly k 1.1.2019 v průměru o 9%, takže v té době již byla polovina zvýšení zaplacena zvýšením cen a daní. Korporátně fašistický podvod na důchodce, kteří již nejsou schopni vnímat toky peněz ve společnosti. Takže starobní genocida v přímém přenosu, deklarující pomoc státu starým zasloužilým občanům. Jenom doufám, že těm mlaďochům, kteří to tak těžce nesou (to navýšení důchodů), již na žádné důchody nezbude, protože je nosatí proinvestujou na burzách. Nejste Češi ani Slovani a dokonce ani jevropani, pouze gojové odsouzení k smrti hladem a chladem, gojimská hovada.

  OdpovědětSmazat
 20. Nevidim v tom nic spatneho, ja platil 118 Kc mesicne tady, $700 v USA mesicne. Sen kazdeho Cecha je dohnat USA, delal jsem 14 dni na byt. Je to 186x vic v prepoctu, ta deva plati 70x vic. Pochopitelne, zadny prispevek na bydleni v USA neni. Chtelo by to zvysit najemne aspon na 186x vic, duchodcum nedat ocni a usni zdravotni pojisteni, hodnotu toho, co stoji jejich zdravotni pojisteni mesicne - mesicne strhavat z duchodu a jeste jim uctovat 20% z uctu doktora, ale do nemocnice brat jen tehdy, kdyz duchodce umira,jako v USA, protoze beztak nemuze neboztik nic zaplatit, a ASPON duchodci se budou mit tak dobre jako v USA a urcite jim nebude vadit, ze za komunistu meli zajisten na cely duchod stejne ceny, protoz jim, a vsem ostatnim slo jen o to, aby nevladli komuniste. A nevladnou. Muj navrh NEMA TO CHYBU. Jako cokoliv, co jde z USA.

  OdpovědětSmazat
 21. Chlapče, snad ti Bůh odpustí.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.