Reklama

pondělí 25. února 2019

Nová protizemanovská iniciativa

Stanislav A. Hošek
25. 2. 2019
Zaznamenal jsem na netu vznik nové protiprezidentské iniciativy. Ta chce současného prezidenta vystěhovat z Hradu. Okamžitě to ve mně vzbudilo několik vzpomínek.


První vzpomínka

Jednu z prvních knížek, kterou jsem těsně po válce dostal jako dárek pod stromeček, byl životopis TGM s titulem „Chudý chlapec, který se proslavil“. Osobní životopisec našeho prvního prezidenta napsal zmíněné dílko právě pro dětské čtenáře, čili jako jakousi pohádku. Když jsem pak publikaci mnohem později vyřazoval ze své knihovny, tak, nevím proč, jsem si při tom vzpomněl na jinou pohádku a to Jak se stal Honza králem.

Vzpomínka druhá

Někdy v první polovině roku 1990 havíři z povrchových lomů severních Čech požádali o návštěvu u prezidenta Václava Havla. Coby předseda odborového svazu horníků jsem je tam přivedl. Když nás kancléř uváděl do audienčního sálu, první, co mne v něm upoutalo mou pozornostalo, byl asi dva metry dlouhý, mosazný, krásně se lesknoucí, jistě několik staletí starý, hvězdářský dalekohled. Možná by neuvízl v mé paměti, kdyby byl namířen do oblohy. Jenže on byl namířen dolů na Prahu, což ve mně okamžitě evokovalo několik myšlenek.

Třetí vzpomínka, jen o něco straší

V šedesátých letech minulého století jsem poprvé vyjádřil názor, že dělnický prezident by neměl sídlit na Hradě. V diskusích té poněkud chaotické doby jsem s ní neuspěl a za dob normalizace jsem sice o ní napsal do jednoho samizdatu, ale to bylo vše.

Polistopadová aktivita

Popisovaná návštěva u prezidenta Havla ve mně okamžitě probudila zašlou paměť. Vzpomněl jsem si, jak Werich ve filmu, kde hrál pekaře i císaře, se dívá na svůj lid v podhradí. Vzpomněl jsem si na všechny ty „Honzíky“, kteří se po pádu monarchie nakonec stali „králi“ a definitivně jsem za součást svého přesvědčení o jiné politické alternativě naší země přijal zásadu, že prezident státu, který má v názvu slovo republika, by měl sídlit „republikánsky“, čili mezi lidmi a v žádném případě ne na Hradě.

Když byl zvolen Václav Havel prvním prezidentem České republiky, tak jsem mu jako ještě nedávný poslanec napsal, aby své sídlo přesunul do budovy Federálního shromáždění, třeba i provizorně a nepronajímal ji Svobodné Evropě. Odpověď jsem nedostal. Což se mi do té doby nestalo. Asi proto, že už jsem nebyl ani předsedou odborového svazu, ani poslancem.

Prakticky stejný dopis jsem poslal i po zvolení Václava Klause prezidentem. Ani jeho kancelář na něj nereagovala, ačkoliv jsem se s jmenovaným osobně znal, což jsem v dopise drze předeslal.

Z toho všeho jsem si udělal jednoznačný závěr. I polistopadoví prezidenti byli Honzíci, čili oni „chudí“ chlapci, kteří se proslavili.

Když byl zvolen za prezidenta Zeman, tak jsem po delším zvažování od zaslání „kopie“ návrhu nepovšimnutého již dvěma prezidenty, upustil. A to i v případě, že Miloše Zemana jsem ze všech tří znal daleko nejlépe. Asi proto, že ve mně už pomalu dozrával naprosto nový názor na věc.

Závěr

Jsem přesvědčen, že prezident státu, který má ve svém názvu slovo republika, má mít sídlo mezi lidem a ne kdesi v izolaci. A už vůbec ne na Hradě, jenž je jednoznačným symbolem monarchismu.

Lidsky chápu, že kdo se z „Honzíka“ dopracuje až na ten nejvyšší post v zemi, nikdy nebude iniciovat přemístění svého sídla do občanského prostoru.

Jenže si nemohu odpustit zásadní konstatování. Vím, že jsem nebyl nikdy zdaleka sám, kdo tvrdil, že náš prezident by neměl sídlit na Hradě. Proto mne udivuje, že taková iniciativa vznikla až nyní. Udivuje? Vlastně vůbec neudivuje. Přece poražení ve dvojích volbách mají už svou nenávistí tak zatemněné mozky, že asi dokonce prosadí, aby slovo „zeman“ bylo pro všechny časy vyškrtnuto ze slovníku spisovné češtiny. Podle mne ale přišel čas definitivně vyřešit problém prezidentského sídla. Konečně k tomu v mých očích dozrál čas, jako je tomu nutně u každého jevu, který se má stát na dlouhou dobu zase trvalým, a snad později i tradicí.

Přesto všechno onu zmíněnou iniciativu zásadně nepodpořím. Jak jsem napsal, dospěl jsem již k novému názoru. Zrušit funkci prezidenta. A jelikož to představuje změnu Ústavy ČR, je nejvyšší čas na tom začít pracovat. A o tom příště.

24 komentářů :

 1. Pražský Hrad
  je pro mě osobně symbolem české státnosti.

  Nechat tam vyvěsit vlajku EU, je z mého pohledu stejná
  ubohost a degradace, jako akce s červenými trenýrkami.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, vlajka EU na hrade nema co delat!!!
   dustojnik-val.veteran

   Smazat
  2. Pánove na Slovensku mají tu vlajku vystavenou i na záchodech.

   Smazat
  3. 9.49 Já tam mám zase hadr Tibetské klérotyranie.

   Nikoho zatím nenapadlo se zeptat, zda vůbec, a pokud ano tak kde, ti "aktivisté z povalování (=povolání)" (NE)PRACUJÍ... kdo je za prasárny, za které by za Masaryka dostali plochou šavle a koňským kopytem, nebo rovnou kulku z četnické pušky (armádní střelivo) živí a platí! Takhle táhly 27. až 29. 10. 1922 černé košile na Řím, takhle pochodoval 8. 11. 1923 Adolf Hitler s Ludendorffem po Mnichově za pivního puče... italští DEMOKRATÉ se báli vystřelit, Mussolini se stal premiérem. Němečtí demokraté v osobě Michaela von Godina utřeli Pivní puč výstřely z pušek... a na 10 let byl od NSDAP pokoj, než se dostala k moci demokraticky, volebním vítězstvím.

   Smazat
 2. Jdou na to odjinud. Termín "republika" je pozvolna vytěsňován z názvu naší země, stále častěji a stále oficiálněji jsme už jen "Česko".
  Ale já to chápu. Znělo by divně, trochu jako protimluv, "kolonie Česká republika". "Kolonie Česko" je přirozenější.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Omyl. Stále častěji jsme oficiálně už jen "Čechy". Termín Česko mě jako Moravana ani tak moc neuráží, neignoruje území Země moravské aspoň tak drze. Takže Morava se stala kolnií v kolonii. Zkuste o tom pane přemýšlet. Když už vám to "Česko" tak vadí.

   Smazat
  2. Název Československo svého času kritizoval Karel Čapek jako nešikovný. ,,Velká Morava " mu připadal vtipnější. Vtipné hodnocení Moravy publikoval Benjamin Kuras, který Moravu označil za nepotřebný přívěsek Čech, líheň druhořadých talentů. Hned uvedl několik příkladů:
   Kundera, Janáček , Komenský, Palacký, Masaryk...

   Smazat
  3. Na řadě map už jen "Czechia" Q.

   Smazat
 3. K Zemanovi:
  Dřívější "zeman" byl výzmanným šlechticem, i když střední třídy.

  Proto Zeman již podle jména je na hradě oprávněně.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Už tam dlouho nebude a přesune se dělat k ředitelovi Židovského muzea Leo Pavlíkovi průvodce, kvalifikaci na to už má a pokud nebude chopen pohybu, vylejou ho sádrou, udělají mu do čela díru a budou předvádět jako toho bájného "pražského golema"..., na to už kvalifikaci taky má...

   Smazat
  2. Anonymní 25. února 2019 11:43

   jsi pouze chudý duchem

   Smazat
  3. 11:43-myslíte polo žida Leo Pavláta, který po 68. obhajoval diktaturu proletariátu?

   Smazat
  4. PS.- s tím se asi Zeman neshodne, neb ten v té době ukončil několika měsíční členství v KSČ.

   Smazat
 4. Kde by měl sídlit prezident? Mám takový pocit, že nějaký měšťanský dům na Staromáku. Co by mělo sídlit na Hradě? Nevím.Když tam nebude prezident, bude to takový opuštěný, bezprizorní. Aby se tam nenastěhovali bezdomovci. Nebo sguateři?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hrad se brzy změní v "Kliniku", Venca Flaška už udělal svého času "prubefár" a Bartoš od souručenství feťáků a deviantů se už nahlas šteluje za premiéra a další etapa bude Hrad, až dospějí dnešní puberťáci, na to vemte jed.

   Smazat
 5. Pane Hošku, máte skutečně zvláštní, řekl bych až hloupé úvahy. Jaká je ta významnější symbolika, na to nemyslíte? Stát, jeho symboly, jeho nejvyšší představitel, Pražský hrad ve vlastnictví všech občanů (pohříchu s pazourem historicky znemožněné Římsko katolické církve), tam soulad ani drobný rozpor nevidíte?

  OdpovědětSmazat
 6. Když někdo říká A, měl by také říci B. Jestliže někdo chce vystěhovat prezidenta z Hradu, měl by také navrhnout, kde by měl prezident bydlet a kde přijímat významné zahraniční hosty. A především - co by pak v prostorách Hradu mělo být.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hrad ? Vyhodit ho dodatečně do povětří, když se tenkrát
   USAF nedokázalo strefit.
   A bylo by po problému.

   Smazat
  2. Já myslím, že za B je nastěhovat tam toho, co umí zabíjet králíky, ne?

   Smazat
 7. Každý má právo na názor, ale určitě jsou pro stát důležiťější problémy, než kde přebývá prezident.

  OdpovědětSmazat
 8. Očekávám gradace útoků na pana prezidenta (který není bez chyby, ale je prvni přímozvolený a to se počitá). Při použití prosté logiky, vzroste autorita Andyho, po jeho přijetí u Trumpa a útočná část kavárny se stáhne do zakopů. Náhradním terčem tudíž zůstane prezident.

  OdpovědětSmazat
 9. Kde jinde by měl nejvyšší představitel našeho státu sídlit než na Pražském Hradě? Proč někde v ulici nebo na náměstí Prahy? Hrad je součást naší historie a kultury. Prezident zatím ještě stále reprezentuje náš stát. Tak proč by neměl sídlit v reprezentačních prostorách Hradu, které nám každý závidí? V Anglii sídlí předseda vlády někde v domku v zapadlé ulici Londýna.Je to jejich věc a
  tradice. Když my umístíme hlavu státu někam mimo Hrad, je to další ztráta na sebevědomí a tradici českého národa. Pozor! Mluvím o funkci prezidenta našeho státu, nikoli o osobách, kteří v té funkci byli a kteří ji možná i znesvětili, ať to byl po revoluci Havel, Klaus, Zeman. Prostě a jednoduše hlava našeho státu dle mého názoru musí sídlit na Hradě a ne nikde jinde( proč třeba ne ve vile Tungherland v Brně, že?). M.Radikowski

  OdpovědětSmazat
 10. Pane Hošku, chtěl bych mít vaše problémy a Kalouskovy prachy.:-D
  Řešit takovéto sračky zrovna teď mi připadá hodně úsměvné.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.