Reklama

neděle 24. února 2019

Operace „humanitární konvoj“: Dokáží USA rozžehnout ozbrojený konflikt ve Venezuele?

24. 2. 2019       russian
Reportéři zpravodajské agentury RT Fjodor Frolov, Alena Medvěděvová a Jelizaveta Komarovová analyzují ve svém textu aktuálně situaci ve Venezuele. Připomínají, že už před několika dny tisková mluvčí Ministerstva zahraničních věcí RF, Marie Zacharovová, varovala před možností, že 23. února lze očekávat provokaci v souvislosti s humanitárním konvojem. Při jeho přetnutí hranice může dojít ke střetnutí sympatizantů a odpůrců současné vlády. To se může stát záminkou pro otevřenou intervenci. Podle jejích slov USA na hranici této latinskoamerické země přesunují oddíly speciálního určení a techniku. Co se toho týče oznámila rovněž, že společnosti USA a jejich spojenci z NATO „analyzují otázku velké dodávky zbraní z jedné východoevropské země“. „Hovoříme o ukázkách a analozích velkokaliberních kulometů, násadcových a automatických granátometů, přenosných zenitně-raketových komplexech, munici k střeleckému a dělostřeleckému zařízení různého určení,“ prohlásila rovněž. Dodala, že USA plánují dodat zbraně do Venezuely na začátku března před území sousedního státu. Použijí k tomu ukrajinská transportní letadla. Zainteresovaly za tímto účelem státní podnik „Antonov“. Na možnost takovéto provokace – pod záminkou dodávky humanitární pomoci – upozornil rovněž náměstek stálého zástupce RF při OSN, Dmitrij Poljanskij, během zasedání RB.

Už je známo – z prohlášení viceprezidentky Delsi Rodrigezové na její „twitterové“ stránce, že Venezuela dočasně uzavírá tři mostní přechody do Kolumbie. (Na zprávu reagovalo 6 673 lidí.)

Analytikové se domnívají, že jedním z hlavních cílů USA je destabilizovat situaci v zemi. Někteří experti míní, že zákonný prezident je schopen odrazit vnější agresi a vyhnout se občanské válce. V rozhovoru s RT prohlásil ředitel Rooseveltova Fondu výzkumu USA, Jurij Roguljov, že Maduro dělá vše správně, že se snaží udržet velkou a dobře vyzbrojenou armádu pod svou kontrolou a organizuje masové mýtinky svých sympatizantů. Také uvedl, že metody ozbrojených provokací USA jsou dobře známy, a proto je sotva kdo podpoří. Mínil, že ozbrojený konflikt není cílem USA, protože by náhle změnil situaci v Latinské Americe a většina států by vystoupila proti nim. Shodné mínění vyjádřil v rozhovoru pro RT také vojenský expert Ivan Konovalov. Připomněl rovněž „úspěchy“ USA v Iráku, Lybii, v 90. letech 20. století v bývalé Jugoslávii, kde odtržením Kosova vytvořily pretendent o narušení dříve vytvořených hranic. V Sýrii se jejich plán neuskutečnil – díky zásahu RF.

Protikladné mínění vyjádřil děkan Fakulty ekonomických a sociálních věd Ruské akademie národního hospodářství a státní služby neboli Prezidentské akademie, Alexandr Čičin. Věří v možnost vyprovokování občanské války, přičemž Američané se budou angažovat svým osvědčeným „polozákonným způsobem“, neboť RF a Čína v tomto případě zablokují protivenezuelskou rezoluci v RB. I on ovšem zdůrazňuje, že armáda stojí na straně zákonného prezidenta, zatímco samozvaný prezident získal na svou stranu jen 6 důstojníků z celkového počtu 2 000 generálů. Ovšem uznalo ho 50 států. A. Čičin nicméně věří, že Nicolas Maduro vnější tlak na svoji zemi ustojí.

Velmi důležitým faktorem je ve Venezuele, stejně jako v ostatních latinskoamerických zemích, armáda. Její připravenost bránit bezpečnost a mír ve své zemi ozřejmil náměstek ministra zahraničních věcí Venezuely, Ivan Hill

22. února během setkání s předsedou výboru Rady federace, K. Kosačjovem. Uvedl, že patří k největším v Latinské Americe. Podle jeho údajů je situace v zemi klidná. Hlavní redaktor časopisu Arzenál vlasti, Viktor Murachovskij, již dříve v rozhovoru s RT uvedl, že venezuelská armáda je značně vybavena moderními zbraňovými systémy a vojenskou technikou, včetně systému protivzdušné obrany, pobřežních raketových komplexů, dělostřelectva, tanků.

Vysoce postavený venezuelský diplomat zdůraznil, že možnost ozbrojeného převratu ve Venezuele neexistuje, nicméně hrozba vnější intervence trvá.

Podle údajů opozičních lídrů dodávky humanitární pomoci začnou 23. února. Budou se dopravovat do tří středisek: kolumbijské Kukuty, brazilského státu Rorajma a na ostrov Curacao. Tvoří je potraviny a léky za desítky milionů dolarů z USA a řady jiných zemí. Odpovídající zákon podepsal pod číslem 001 samozvaný prezident J. Guadio a oznámil to na své „twitterové“ stránce 21. 2. Již zmiňovaný J. Roguljov k tomu dodal, že jeho zákon nemá právní sílu, neboť nemá reálný vliv na armádu i národ. Ovšem jiná věc je CIA. Má v Latinské Americe, tedy i ve Venezuele, velké množství agentů, kteří jistě nezahálejí a působí na situaci. Čas pracuje proti nim, což nebrání faktu, že mohou vyvolávat provokace různého druhu. A. Čičin se rovněž domnívá, že pod pláštíkem humanitární pomoci se může skrývat průnik ozbrojených skupin na území Venezuely. Je proto – podle jeho názoru – důležité tomuto zabránit a udržet hranice. Reportéři RT uvádějí, že vláda už 21. 2. přijala rozhodnutí uzavřít suchozemskou hranici s Brazílií, stejně jako mořskou – s Malými Antilskými ostrovy. Oznámil to N. Maduro v televizním projevu.

Ivan Hill také zdůraznil v již zmiňovaném rozhovoru, že jedním z hlavních cílů intervence je ropný průmysl Venezuely, která vlastní největší zásoby ropy na světě. Američané chtějí situaci zvrátit do stavu z r. 2002, kdy vlastnili 80 % HDP Venezuely.

19. února prezident USA vyzval venezuelskou armádu, aby přijala rozhodnutí J. Guadia o amnestii. V opačném případě vojáci „ztratí vše“. Marie Zacharovová označila jeho výroky za „vrcholný cynismus“ a příklad nepokrytého „zastrašování“. Trumpův poradce, John Bolton, šel ještě dále: na své „twitterové“ stránce oznámil úmysl pohnat venezuelské vojíny k odpovědnosti za podporu zákonného prezidenta (!) Dále psal, že Kolumbie vyzvala prostřednictvím „Skupiny Lima“ (12 amerických zemí) venezuelské vojíny, aby neblokovali humanitární konvoje. Také ministr zahraničních věcí VB, Jeremy Hunt, považuje uzavření hranic za nepřijatelné. Naproti tomu prezident Bolívie, Eva Morales, považuje humanitární pomoc za „trojského koně“, jak napsal na své „twitterové“ stránce. Vyzval rovněž všechny státy Latinské Ameriky, aby se k vojenské intervenci nepřipojovaly.

Profesor Lomonosovy moskevské státní univerzity, člen Vědecké rady při Radě bezpečnosti RF, Andrej Manoljo, zdůraznil v rozhovoru s RF nezákonné počínání Západu v čele s USA, který uznal J. Guadia za zákonného prezidenta a svržení N. Madury bude nadšeně vítat.

Přeložila a upravila A. Mikulášková

24 komentářů :

 1. Prý chtěji do ukrajinských letadel naložit tamni fašistické banderovce a at prý si pod svými hakenkrojci konečně zabojuji.
  Ono jdou hlášky,že chtěji za každou cenu vzbudit stovky ČE GEVARŮ a pak se teprve maji na co těšit!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Venezuele se chystá osud buď Libye, nebo ukrajinského Majdanu. Nikohi nezajímají statisíce mrtvých hladem v Jemenu, zejména dětí, situace v Eritreji, Kongu nebo Zimbabve, jak v Nigérii byly zrušeny volby na poslední chvíli. Teď je na tapetě Venezuela, protože USA se tak rozhodly.

   Smazat
  2. A takhle to dopadá všude, kde se uskuteční vzpoura podlidí*) proti nerovnostářské přirozené společnosti, neboť se přirozeně nerodíme rovní téměř v ničem! Pud boje je zakódován v genech každého člověka, jen se ho u každého jedince nepodařilo stejně potlačit. Samotné lidstvo existuje jen jako materiál pro šlechtění vynikajících jedinců, kteří píší dějiny! Ostatní z nich jsou pak beze stopy odejiti v podobně kolaterálních ztrát ... neb jak praví klasik: „Slabí a nezdaření mají zahynout: první věta naší lásky k člověku. A má se jim k tomu ještě pomáhat.“ (Friedrich Nietzche). Jinými slovy co je nemocné má zemřít a to, co je vynikající nesmí být snižováno na průměr! No a válkou je i konkurenční a třídní boj! Není to sice to pravý ořechový, ale má to shodné znaky, tedy vítěze a poražené! Nepřipouští degeneraci, smír a z něho plynoucí průměrnost.

   *) Americký novinář a filosof Lothrop Stoddard když popisoval situaci v Rusku po svržení cara, definoval tamní obyvatele jako spodinu, kterou označil za nejvíce zdegenerované lidi na Zemi, a to v knize "Revolta proti civilizaci: hrozba podčlověka" (1922) - https://cdn.counter-currents.com/wp-content/uploads/2011/11/revolt_against_civilization.jpg

   Označil tamní typ podřadného člověka, jehož existence nedosahuje na kritéria adaptability zavedená nerovnostářským společenským řádem jako Podčlověka. A fašismus je reakcí nerovnostářské společnosti proti násilí těchto podlidí, usilujících o její zničení násilnou revolucí jako to provádí všelikjaké ty poloopice typu Maucetún, Kimirsen, Hočimín či Chávez apod. ...

   Smazat
 2. "venezuelská armáda je značně vybavena moderními zbraňovými systémy a vojenskou technikou, včetně systému protivzdušné obrany, pobřežních raketových komplexů, dělostřelectva, tanků."
  No tak už víme kde autobusák prošustroval dolary Venezuelanů za ropu a proč Venezuelani nemají co žrát. Za zbraně z Ruska a k živení 2000!!! generálů.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Blbeček trolíček 22:56, na rozdiel od prešustrovaných usákov si tie zbrane na vlastnú obranu zaplatili zo svojho. A o tom, že nemajú čo jesť, hovor svojmu pasákovi sorošovi.

   Smazat
  2. Nebude tak zle! Autobusáka z Cáracasu už brzy čeká odtučňovací kůra v oranžovým pyžámku ve welllnesu "Guantanámo" na jeho milované Kubě a o (pr)Assada se dřív či pozdějc postará ňáka ta sionistická rachejtle!:-)))

   Smazat
  3. Hoši co jste nedokončili školu (9:23 resp. 15:02), raději se učte na zkoušky a nekafrejte do věcí, kterým nerozumíte.

   Smazat
  4. Pilní a zapšklí, na sockovských dávkách závislí a neproduktivní blbci (viz zdejší čechomužická lůza jako ten v 19:59) by moc rádi škodili, avšak pouze smrdí. Ruské přísloví: Psí/čubčí hlas do nebe nevolá. Jsou ti umanutí, lúzrovití, sprejerovití, ovaroví a zaprdění diskutéři s falešnými jmény, tituly a institucemi (včetně těch burešovsko-čobolovských) opravdu tak blbí a ubozí, komunizmem zdegenerovaní, na bezplatných médiích chorobně závislí, potrefené husy, nebo jen placení provokatéři, členové KSČ, ROH, SČSP, khakimozky, lidoví milicionáři, pomocníci VB, politruci, případně důchodci agenti StB a KGB ??? Jak málo stačí ubohým, neschopným, nezaměstnatelným, samolibým a líným sockám ke štěstí: Vyblít se namísto produktivní práce na kapitalistickém internetu a vylízat si socialistickou p….l. Obyvatelé králíkáren ani na internetu nevyprodukují víc – než bobky. Zamindrákovaná lůza metá svá lejna na ty výše stojící - ta však bez zásahu cíle dopadnou zpět na její hlavu. Lůza zůstává lůzou i když je v početní většině. Čím ubožejší a pitomější podvraťáček na řetězu u boudy - tím víc poštěkává a zasírá své okolí. A ještě by chtěl bez vlastní osobní odpovědnosti zasahovat anonymně referendem do osudů spoluobčanů. Geniální politický trik, prosazovaný postkomunistickou tripartitou: internetové diskuze.
   Nabuzené lemplovské, dluhy neplatící a neproduktivní socky vypustí nahromaděnou žluč a střevní plyny (přímá demosrácie) a neřádí pak už na náměstích ...

   Smazat
 3. Většina co stojí za Madurem by měla udělat krátký proces s služebníky usa.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tlusté, rudé prase, žába na prameni prosperity Venezuelanů, se bude nakonec škvařit v pekle. Otázka času.

   Smazat
  2. Myslím že brzy s USÁkama zatočej. Pak se to prase v bílém domě bude válet ve vlastních sr...račkách!

   Smazat
  3. Blbeček trolíček 23:07 správne, to rudé prase pompeo sa bude škvariť v pekle.

   Smazat
  4. 23:07
   Žaba na prameni prosperity Venezuelanů sedí ve Washingtonu. "Tlusté rudé prase" ji odstřihlo od toho pramene a proto se žába rozhodla Venezuelany vyhladovět. Bohudík se jí to nedaří, tak za podpory neználků a primitivů z celého světa haraší zbraněmi.

   Smazat
  5. 15:01...jak píšeš,brzy zahyneš.Jsi nezdařený.

   Smazat
 4. "Konečně" se našel jeden, kterýž žere státní americkou propagandu a já myslel, že je určena jen idiotům !!! Snad se z něj vyklube tlusté prase, když o tom zatím jen sní !!
  Herout.

  OdpovědětSmazat
 5. Intervence není jednoduchá.Zeptejte se někoho,kdo sloužil v cizinecké legii,jak se bojuje v jihoamerických pralesích....

  OdpovědětSmazat
 6. Pro 22:56, jak se ukazuje, ta Venezuela ty zbraně i generály dnes potřebuje. Když USA neskrývají hrozbu vojenskou intervencí?
  Pro 23:07, to tlusté rudé prase trvá na tom, aby to byla Venezuela, ne USA, kdo těží Venezuelské přírodní zdroje. Primitive.
  Mezinárodní právo zakazuje vnější zasahování do vnitřních věcí států. Co jiného dělají USA a jejich sateliti? Když totéž udělal SSSR vůči Maďarsku 1965 a vůči ČSSR 1968, je z toho dodnes povyk včetně toho, jako by odpovědnost nesla nekomunistická Ruská federace.
  Komu mám být za blbce?

  OdpovědětSmazat
 7. Odpovědi
  1. Máš jedno, komunizmus lidskou tváří nebo jinak, alespoň se přestaly věšet demokratičtí maďaři-eurohujeři s komunistickejma maďarama na pouliční lampy tak jak tomu bylo v době sametové revoluce v pětašedesátém.

   Smazat
  2. 7:14 co jste to pil? Žvaníte hlouposti. Alkohol je nepřítel soustředění i inteligence!

   Smazat
 8. Pane1:38, Prinajmenšom Československo malo dohodu so Sovietskym zväzom dohodu o vzájomnej pomoci v prípade ohrozenia štátu a štátneho zriadenia. Okrem toho "pomoc" bola poskytnutá na základe "pozývacieho dopisu" Československej vlády s prosbou o pomoc. Preto to krčovité hladanie dppisu a autorov toho dopisu po plyšáku89, lebo im spravili "škrt cez rozpočat" činom, ktorý bol medzinárodnoprávne nezpochybnitelní opierajúci sa o dohovor na Jalte pri povojnovom delení Európy. Venezuelská vláda nikoho nežiadala o pomoc, tak ako ani Juhoslovanská, ani Líbijská. A cez OSN to taktiež neprejde, tak ako ani vojenská agresia proti Juhoslocanskej zväzovej republiky. Čokolvek čo teda spravia, bude opätovné pošlispanie medzinárodného práva, ktoré oni sami usmolili po vojne práve aby ďalším vojnám zabránili. Môj profil Ukrofil.

  OdpovědětSmazat
 9. Ti Američané - to je ale amorální a bezskrupulózní ksindl..Se obnažujou před celým světem v celé své kráse...Zoufalci...

  OdpovědětSmazat
 10. Kde angažují USA, tam vzápětí potřebují humanitární pomoc a nikomu to nepřijde divné. Venezuela si může svobodně zvolit režim, který jim v USA vyberou.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.