Reklama

středa 20. února 2019

Pacific Gas and Electric Company aneb Náš americký vzor

Chico, Kalifornie
Aleš Macháček 
20.2.2019  E-republika
Požár Camp, který stále ještě hoří v blízkosti města Chico, je nejhorší v historii Kalifornie. Doposud v něm zahynulo 79 lidí a shořelo více než 15 000 budov, většinou obytné domy.

Kalifornské oddělení protipožární ochrany (Cal Fire) uvádí, že elektrické vedení provozované firmou PG & E a další zařízení byly v loňském roce zodpovědné za 16 požárů, které způsobily škody ve výši 10 miliard dolarů.

Většina těchto požárů byla způsobena přerušením elektrického vedení stromy oslabenými suchem v důsledku změny klimatu. PG & E používala všechny použitelné vysokonapěťové linky místo vybudování lokalizovaných, nižších napěťových rozvodů. Sledovala tak zájmy jejích akcionářů bez ohledu na lidské životy a strádání spotřebitelů. Když v říjnu minulého roku PG & E odstavila elektrické dodávky v severní Kalifornii jako bezpečnostní opatření proti požárům, způsobila tak úmyslné zatemnění vybrané oblasti, kde bylo riziko nejvyšší. Bylo ovlivněno celkem téměř 60 000 domácností.

V letošním roce je připraveno k odpojení 5 500 km přenosových linek, což představuje přibližně jednu pětinu z této části sítě a ovlivní dodávky plynu a elektřiny pro 500 000 domácností. Pokud některá z těchto vysokonapěťových vedení selžou, bude to mít "dopad na navazující distribuční systém a způsobit výpadky i v oblastech, kde není omezení plánované“, řekl zástupce PG & E pan Singh.

Požár Camp, který stále ještě hoří v blízkosti města Chico, je nejhorší v historii Kalifornie. Doposud v něm zahynulo 79 lidí a shořelo více než 15 000 budov, většinou obytné domy. Přiložené fotografie ukazují peklo, které pro své zákazníky připravila bezohledná firma. A nejde jen o elektřinu. Agentura CF bude vydávat závěrečnou zprávu o příčině požáru Tubbs (plyn), který zabil 24 lidí, a výbuchu plynovodu San Bruno z roku 2010, který zabil osm lidí.

PG & E vypsala insolvenční řízení a není pochyby, že dojde k úpadku. Protože vyrabované peníze jsou již dávno v daňových rájích a zůstala jen spálená země. Jedná se o další jasnou ukázku „neviditelné ruky trhu“.

Zdroj: The Sacramento Bee

59 komentářů :

 1. Nevýznamné, nebylo to v ČT.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ... soused Ing. přes elektriku mě vyprávěl, jak byli po revoluci v US a tam jim ukazovali jak vypadá elektřina...vyprávěl, že na vzdálenější místa se kabely tahají po stromech...a nám amatérům doporučuji si všimnout, že v každém americkém filmu, kde se zcény odehrávají někde v malých městech nebo na okrajích velkých,.. je spousta vrchního vedení na sloupech... a to může být zdroj problémů..

   Smazat
 2. Každopádně je to to na prvním místě velké neštěstí. To ostatní až pak...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jenomže pro pana Dvořáka platí "čím hůř, tím líp". Při každém neštěstí na západě si mne ruce a má radost z toho, že může neštěstí využít ke své propagandě a psát takové slinty jako poslední 2 finální věty.

   Smazat
  2. Pro vás, 8:54, to platí nemlich tak.

   Čím horší věc z vašeho hlediska Dvořák napíše, tím větší ukojení čerpáte z toho, že jste sem vůbec vlezl, kde se píšou věci, co se vám tak nelíbí.

   Smazat
  3. No, já se tomu fňukajícímu anonymovi 8:54 směji, jak už neví kudy kam zničen svou vysmívanou láskou k pruhům a hvězdám. :-o)

   Smazat
  4. 8:54 Tak to je v kapitalismu zisk za každou cenu a na lidi se kašle.

   Smazat
  5. Samozřejmě že se smějete. Jste totiž fanatik, úchyl.

   Kdybych byl stejné hovado jako vy, tak bych sem postoval takovéto zprávy z vámi milované číny,

   https://www.ranker.com/list/disasters-in-china/devon-ashby

   připisoval bych k nim propagandistické prasečiny a smál bych se až bych se za břicho popadal. Podobně s Ruskem.
   Díky bohu ale bezskurpulozní prase vašeho kalibru nejsem.

   Smazat
  6. 8:54, 9:40:

   Ale to víte, že vy nejste ani fanatik ani úchyl ani bezskurpulozní prase. Klíííííd.

   Ale teď běžte a namažte si indulonou ten zarudlý rypáček, ju ??

   Smazat
  7. Stačí málo a kašpárek 9:18 se proměnil ve vztekle nadávajícího grobiána 9:40 a to jen proto, že jsme tu uveřejnil článek za Sacramento Bee.

   Tituly jako "fanatik, úchyl, hovado, bezskrupulozní prase" jako odměna za otištění amerického článku? To mi hlava nebere.

   Yprvu jsem se domníval, že jste jen čípek zaražený do zadnice z pruhů a hvězd, ale teď váhám. Nejste vy nakonec nějaký zakuklený kremelský šváb? :-o)

   Smazat
  8. 8:54, 9:40:
   Do toho Ruska a Číny přišla ta správná ideologie, světě div se, ze západu. A opět nás ničí západ...Oni se myšlenky jak zlikvidovat podlidi na východě nevzdají. Nenáviděl nás Marx, nenávidí nás stále.
   A to co se stalo v USA je důkaz, že je vlastní nezajímají, potřebují jejich daně, úroky. Vydávají je jako pijavice.

   Smazat
  9. Vysávají je jak pijavice.

   Smazat
  10. Dvořáku a když jsme u těch zadnic, prozraďte do které jste vražen vy? Já napovím, do té červené s motykou a sekerou Ruskou, tak potom nikomu nic nevyčítejte. Jste totální Ruský uchyl.Rusko ryje totálně držkou v hnoji a několik bláznu, včetně vás jim v tom pomáhá.

   Smazat
  11. Prolhaný lžiDvořáku,
   v tom článku z USA není ani písmeno PGE vypsala insolvenční řízení, není tam ani písmeno o tom, že dojde nepochybně k úpadku, není tam ani písmeno o tom, že peníze jsou v daňových rájích, není tam ani písmeno o tom, že se jedná o ukázku neviditelní ruky trhu. Jedná se jen o VAŠI lidovou, rudou tvořivost.

   Tyto vaše finty a lži možná fungují na negramotných
   opicích pro které jsou vaše stránky určeny, ale ne na gramotné lidi co čtou i odkazy a umí jazyky.

   Smazat
  12. Kdybyste nebyl hlupák, postřehl byste, že článek je od pana Macháčka. Ale vy hoříte ohněm nenávisti. V tom stavu nejste schopen ani rozeznávat barvy. Tou rudou jste mne opět pobavil, kašpare.

   Smazat
  13. LžiDvořáku,
   byl jste to VY, kdo v 13:48 napsal, že jste jen uveřejnili článek z jakéhosi Sacramento bee!
   Teď, když jste byl usvědčen ze lhaní, když bylo zjištěno, že originální článek byl jen hodně volnou inspirací pro ten ideologický blábol, se zase vymlouváte na Macháčka!
   V konečném důsledku jste to VY, kdo je plně zodpovědný za to co se tu zveřejňuje. Pokud s něčím nesouhlasíte, máte možnost napsat svou poznámku pod článkem, což se někdy i děje. Tak se tak trapně nevymlouvejte.

   Smazat
  14. Ano, máte pravdu. Měl jsem i nenávistnému tupci, jako jste vy, hned ze začátku vysvětlit, že pan Macháček napsal tento článek a že čerpal informace z periodika Sacaramento Bee. Dále,že čerpal i z jiných pramenů a opovážil se to napsat tak, že vás, čípek, zaražený do zadnice z pruhů a hvězd, to pobouří. Dále jsem vás měl dopředu varovat, abyste text nečetl a vyhnul se tak prasklé cévce.

   Pokusím se, aby se tato trapná situace neopakovala. I když si myslím, že by bylo vhodnější, kdybyste se webu Nová republika napříště vyhýbal a uchoval si tak neporušenou svou dosavadní stupnici hodnot.

   Smazat
  15. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  16. lŽIDvořák je známý čichač prdů téhle židočekistické poloopice! - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/291912_original.png

   Takové zločince jako on, co brání zuby nehty, aby i u nás proběhla důsledná dekomunizace je v nejvyšším zájmu této země třeba zlikvidovat i s jemu podobnou sortou odulých čechomužyků, který tak děsně trápí bejt součástí civilizovanýho světa a cejtěj nutkání nás stůj co stůj zatáhnout mezi tuhle smradlavou hordu ožralých podlidí v pochcaných teplákách! - https://www.youtube.com/watch?v=9B1M3IPVcXs

   Smazat
  17. 14:44 ..a pořád jsi stejný kretén.A nedá tě to ani moc práce.

   Smazat
  18. oprava času: 18:40 - sorry ...

   P.S.: asi dělat redaktora tohodle hoax-webu nevyžaduje moc práce, aneb rubliky zadara! Co? To jsem tím myslel.

   Smazat
 3. Kolega byl svého času na LOH v Atlantě a vrátil se s očima navrch hlavy, protože v ulici, kde nocoval, byl u každého domu na totálně křivém dřevěném sloupu vn transformátor, tj. po ulici vedlo nad hlavami lidí od domu k domu vedení vysokého napětí (to v zaostalém, komunistickém ČSSR už tehdy nebylo). Ty dřevěné sloupy s transformátory tam jsou prý dodnes, ale supermoderní olympijský stadion v Atlantě už dávno zbourali :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Samozřejmě, že olympijský stadion v Atlantě nezbourali, ale přestavěli. Sloužil dlouho baseballu a dnes slouží americkému fotbalu. Tolik ke kvalitě vašich informací.

   Smazat
  2. ano, ta přestavba šla až k základům, u nás by se to nazvalo demolicí :-)

   Smazat
  3. Ano, šlo o využití pozemku, stará stavba byla demolována až na inženýrské sítě. Tolik ke kvalitě vašich informací.

   Smazat
  4. https://www.google.cz/maps/@33.713053,-84.3819659,3a,75y,281.8h,96.69t/data=!3m7!1e1!3m5!1sbZN1lr3op9lnbZIQX2_BdA!2e0!6s%2F%2Fgeo2.ggpht.com%2Fcbk%3Fpanoid%3DbZN1lr3op9lnbZIQX2_BdA%26output%3Dthumbnail%26cb_client%3Dmaps_sv.tactile.gps%26thumb%3D2%26w%3D203%26h%3D100%26yaw%3D246.8428%26pitch%3D0%26thumbfov%3D100!7i13312!8i6656?hl=cs

   Smazat
  5. 8:52, 9:16, 9:26

   Plácáte tady nesmysly. Olympijský stadion v Atlantě byl projektován a stavěn a financován už s tím záměrem, že po skončení OH bude přestavěn na basebalový stadion, což se taky stalo.

   Smazat
  6. Stačí vidět , možná nechtěné záběry ze země zaslíbené USA,
   kde se směsice všelijakých drátů na dřevěných sloupech vine jako pavučiny.

   Smazat
  7. 10:31
   No to je jejich tradice. Osvědčená, rychle přizpůsobitelná, rozvinutelná, opravitelná. Stejně jako tamní dřevostavby.

   Smazat
  8. Ještě zapomněl dodat, že to osvědčené, rychle přizpůsobitelné, rozvinutelné, opravitelné vedení má další výhodu, která se projeví až v noci: Eilášův oheň.

   Smazat
  9. A v naší zpozdilé celkem zaostalé vesnici budou příští rok zakopávat vedení pod zem. Neměl bych, poučen kolegou usafilem, protestovat a žádat změť drátů prken a sloupů a to pokud možno všude?
   Jsem rozpolcen, prahnu po poradě.

   Smazat
  10. Tak to vypadá i v Kanadě, navíc ty ulice jsou potemnělé a i ve dne vypadají nebezpečně. Eva

   Smazat
 4. pro pisatele od 8.52 dolů.
  Nejste vy náhodou politici? Přinášíte své vidění a svou pravdu a probíráte věci, které NESOUVISÍ s problémem!

  Vypadáte jako světa znalí bojovníci za pravdu a přitom jste obyčejní "NEZNÁLCI". I když ten byl pohádkový zato vy jste akuteční.
  Zdarec

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak nás pouč, vyprávěj, přeháněj ...

   Smazat
 5. Také se musím připojit ke kritikům amerického způsobu elektrorozvodů. Je to vidět v mnoha zpravodajských pořadech, jakou změť kabelů tam všude vedou po drátech, jako u nás za první republiky. Jasně, že za tím stojí hrabivost, je to nejlevnější. P.K.

  OdpovědětSmazat
 6. Proč řešíte Ameriku? Podívejte se jaký bordel v elektroinstalaci mají takoví Italové a jiné evropské státy, které jsou ještě níže než naše banánová republika...

  OdpovědětSmazat
 7. Anonymní20. února 2019 12:38
  Italové náš neškolí v demokracii, jako ušáci, nevynucují si podporu v záležitostech, které jsou v rozporu s našimi národními zájmy a také tu neprovozují desítky neziskovek, proti našim zájmům. P.K.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 12.59 Tak trochu nevím, co má špatné vedení, špatná elektroinstalace se školením v demokracii, národními zájmy a s neziskovkami u nás ( které osobně nenávidím hlavně Člověka v plísni). Prostě je mi těch uhořelých Američanů líto a přes informační embargo ČT vyjadřuji americkému lidu hlubokou soustrast a účast nad touto tragedií. S mnohým zde souhlasím ale nemohu souhlasit s využíváním jaké koliv tragedie k politickým cílům ať jsou sebevznešenější!!!

   Smazat
  2. Anonymní20. února 2019 14:07
   „je mi těch uhořelých Američanů líto a přes informační embargo ČT vyjadřuji americkému lidu hlubokou soustrast a účast nad touto tragedií.“
   Souhlasím s Vámi, bohužel nejbohatší země světa nedokáže svým občanům zajistit bezpečné bydlení.

   „S mnohým zde souhlasím ale nemohu souhlasit s využíváním jaké koliv tragedie k politickým cílům ať jsou sebevznešenější!!!“
   Ano, může se Vám to nelíbit, můžete s tím nesouhlasit, ale to je asi všechno, co se s tím dá dělat. Vše je využíváno v politických bojích. Jestlipak Vás podobně rozhořčila tragédie mr Skripala, která byla hodně silně politicky využívána, jestlipak Vás rozhořčila tragédie cestujících letadla, které bylo sestřeleno nad Ukrajinou? Možná ano, ale snad jste pochopil, že to je tak vše, co s tím naděláte.

   „Tak trochu nevím, co má špatné vedení, špatná elektroinstalace se školením v demokracii, národními zájmy a s neziskovkami u nás ..“
   Pokusil jsem se to vysvětlit v 12:59. Tak ještě jinak. Byla to reakce na příspěvek 12:38, který poukazoval, že ten bordel v elektroinstalaci nemá jenom Amerika, ale také třeba Itálie a proč že nás to nezajímá. Až bude článek o tom, jak vyhořela půlka itaského města kvůli elektroinstalaci, tak se možná vyjádřím i k italským elektroinstalacím. Ale článek byl o americké, tak jsem se vyjádřil k americké. Samozřejmě si nelze odpustit, že tato země si celkem razantně nárokuje, různými cestami určovat naši politiku a to i v rozporu s našimi národními zájmy, tedy k naší škodě. P.K.

   Smazat
  3. Jen jemně odpovím. ,,Tragedie " kolem dvojitého agenta Skřípala mě pobavila, jak na jednu stranu bezvadní supermani z Ruska(podle Západu) udělají takovou to blamáž a amastérismus, a že ho už dávno před tím nezlikvidovali samotní. Angličani. Vždyť byl pro oba hajzl.No o malajsijském letadle netřeba vésti diskusi. Stále jste mě nepřesvědčil o elektrotragedii v USA a souvislosti s naším politickým děním. Ale o tom diskuse je. Nebo ne? Já vám děkuju za vaše názory! Toto sem patří a ne třeba tajkový přiblblý Radosta a jemu podobní.

   Smazat
  4. Anonymní20. února 2019 15:04
   „No o malajsijském letadle netřeba vésti diskusi.“
   „Stále jste mě nepřesvědčil o elektrotragedii v USA a souvislosti s naším politickým děním. Ale o tom diskuse je.“
   Vzhledem k tomu, že předvádíte osobitý výklad o čem diskuze je a o čem není, tak se domnívám, že i Vaše tvrzení, že jsem Vás o něčem nepřesvědčil, je pouze účelové. P.K.

   Smazat
  5. 12.59 Prosím jak nás školí Amík, že jsem si toho doposud nevšiml, to, že nás školil Rus před rokem 89, bez jejich rad polibdíro neudělalo krok, tak tomu věřím.

   Smazat
  6. Anonymní20. února 2019 15:35
   Např. vyžadují 2% nevím čeho na zbrojení, vyžadují naši účast na provokacích u ruských hranic v Pobaltí, vyžadují naši účast v Afghanistánu a dalších místech jejich a nikoliv našeho zájmu, vyžadují embarga na naše obchody s Ruskem a Iránem. Platí zde neziskovky, které se zabývají rozvratem našich identit na kosmopolitní liberální jedince, bez jakékoliv sounáležitosti, … P.K.

   Smazat
  7. 16:01 Ty 2% jsou naprosto v pořádku. Vy jste si nevšiml, že patříme mezi spojence NATA. A obrana proti rozpínavému Rusku je zcela v pořádku.To embargo si Rus vysloužil za anexi Krymu, tak že také v pořádku. Jinak jsem si nevšiml " rozvratem našich identit " to vám řekl kdo? Ten zoufalej fašoun PITOMIO, tak to potom ano.

   Smazat
  8. 16:13 Rusko je opravdu nebezpečné, protože se "rozepnulo" až na samotné hranice "obranného" paktu NATO, které vede své útočné války na svou obranu (asi před požadavky amerických prezidentů) v řadě států světa. Krym tu nezmiňujte, protože Kosovo byl daleko větší průser a je o něm ticho po pěšině. Proč Krym? No protože Kosovo, příklady táhnou :-)

   Smazat
  9. Anonymní20. února 2019 16:13
   „Vy jste si nevšiml, že patříme mezi spojence NATA. A obrana proti rozpínavému Rusku je zcela v pořádku.“
   Ale v Afghanistánu se Rusko nerozpíná, v Mali také ne, v Iráku také ne, v Pakistánu také ne.
   Který pitomio Vám dělá velícího důstojníka? P.K.

   Smazat
  10. Jsem zvědav, jak budete politicky řešit obdobnou tragedii až se stane v Rusku, kde se na mnoha místech od vyhlášené elektrifikace Leninem vůbec nic nezměnilo. Tragedie je tragedie a tohle její zneužívání k politickým debatám se mi prostě nelíbí. Až vyhoří Bílý Dům tak budiž, ale tam zahynulo přes sedmdesát lidí, kteří ani nevěděli, kde je nějaké Česko.

   Smazat
  11. Anonymní20. února 2019 18:49
   Viz 14:49.
   Nejbohatší země světa, se nestará o bezpečné bydlení svých občanů. Ale na zbrojení dá 610mld dolarů, jako sedm následujících států dohromady. To je k řešení. P.K.

   Smazat
  12. 16:31 pane, vždyť je to (16:13) zcela zjevná ironie, která poukazuje na to, že NATO je podle papírů obranný akt, ale ve skutečnosti se stalo útočnou organizací, kterou mají na povel USA :-)

   Smazat
  13. Anonymní21. února 2019 9:03
   Zřejmě se nám věci zjevují jinak. P.K.

   Smazat
  14. 16:22 Bývalo nebezpečné, hlavně samo sobě! Dnes už není. Rusko zaniklo nejpozději v březnu 1917 a poté ho nahradil židokagal SSSR, jehož nástupcem je současný parchanát Chujlostan, země obývaná těmito "bílými negry" - https://www.youtube.com/watch?v=9B1M3IPVcXs

   a který bude nutno tak či onak zlikvidovat v zájmu civilizace! A tito kremlovoři co Chujlostan vlastní - https://img.opentown.org/store/news/180407/te-url-9f0e394ab55deec1225656a563db0bf8.jpg

   nedovolí, aby jim taková loutka jako Putler zničila majetky na Západě! Oni tam mají hluboko v podzemí luxusní města, solárka, skvělý vybavení! Do 20-ti let bude Země v pořádku, obrozená a bez hladem pochcípané rusácké a čínské sloty! - http://veda-a-technika.eurozpravy.cz/veda/210211-zkazu-zeme-by-lidstvo-prezilo-svet-po-jaderne-valce-by-ale-nikdy-nebyl-stejny/

   To on moc dobře ví a jen žvaní aby byl důležitej! Vedl by normální slušnou válku, jakou natrénoval v Sýrii a na Ukrajině. A tam se to vleče dlouze, jen obléhání Pitěru dnes by trvalo třeba i deset let! A na to sere pes, zkrátka v okamžiku kdy by se tankové svazy NATO dostaly k Uralu, Putler by požádal o příměří a začlo by jednání! Musel by odsotupit, to dá rozum - za příslib amnestie, zatčen a postaven před Mezinárodní tribunál by byl později novo vládou. Pak by došlo k rekonstrukci Chujlostanu. Tento archaický kaganát by byl důsledně dekolonizován, přičemž v žádném nově vzniklém národním státě by živel "Rus" nesměl mít většinu a rozhodovací práva. Nesměl by se v úředním styku používat jejich jazyk. Jen v evropské části by tak mohlo vzniknout 32 nových států pod přímou patronací USA a EU. Asijská část by se demarkačními liniemi rozdělila pod správu OSN a vyspělým Západním státům by se přidělil status protektora. Poté by byla provedena zásadní restrukturalizace společnosti, aby vznikla různotvárná prosperující společnost respektující principy, čehož se v této oblasti nikdy nedosáhlo. Stejně tak by se přistoupilo k internacionalizaci nové společnosti uzákoněním angličtiny jako úředního jazyka. A toť celé ...

   Smazat
  15. Anonymní21. února 2019 14:46
   Zatím jste to nezvládnuli ani v Sýrii, tak se radši vraťte z toho rauše, zpátky na zem. P.K.

   Smazat
  16. 14:46, tyhle kočky by Vás hnali i s těmi demarkačními liniemi.
   https://www.youtube.com/watch?v=_K4Tp-AcRp4

   Smazat
  17. 14:46 jsi pořád za kreténa

   Smazat
  18. 16:01 Tohle azijský skotačení do Evropy tak či onak nepatří! Ale je fakt, že dnes jediní opravdu árijští Slovani jsou tihle Ukrajinci! Páč maji vizigótskou krev, ale taky dost slovanský a ta je tíhne dolu - ke korupčení. Nicméně jsou houževnatí, včetně děfčat! Putler je nezlomí - https://www.youtube.com/watch?v=iwUknDRq9uQ

   Smazat
 8. Je jasné, že americké spodině nemusí ta česká vůbec nic závidět. Americká (j)elita je berou u huby, kde můžou, nejenom v technické infrastruktuře.

  OdpovědětSmazat
 9. ...u nás máme elektriku ve městech zakopanou..v us dráty s elektřinou vedou po sloupech...doporučuji se podívat na americké filmy...všade samé dráty...
  ...zlepšit technickou infrastrukturu "sliboval" trumpeta při volební kampani....

  OdpovědětSmazat
 10. Zcela nesmyslná diskuse. Amerika je náš vzor a basta!

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.