Reklama

.

.

neděle 24. února 2019

Po socialismu internacionalnim a nacionalnim žijeme v socialismu multinacionalnim ...

Bloger Laďa Větvička
rozhovor vedla Martina Kociánová
24.2.2019   Kupředu do minulosti a  blog Ladislava Větvičk
Koncem loňskeho roku jsem stravil přijemne chvile ve společnosti Martiny Kocianove a vysledkem našeho žvatlani je nasledujici rozhovor pro jeji pořad "Kupředu zpatky do minulosti".

Na konci minulého roku zaujal mnohé z vás rozhovor s reportérkou Lenkou Klicperovou a to nejenom vyprávěním osobních postřehů z jejích cest po Sýrii a dalších poněkud divočejších destinacích, ale především vás zaujaly její postřehy o různých mediálních a ideologických hrách, které se dnes odehrávají kolem každé důležité události. Se stejným zájmem řada z vás poslouchala rozhovory s předsedou Asociace nezávislých médií, Stanislavem Novotným, o svobodě nebo nesvobodě, nestrannosti či závislosti, poctivosti či slepotě novinářů. A to stejně tak jako rozhovory s naším kolegou, novinářem Andrejem Duhajem, o politické korektnosti. A proto v takovýchto rozhovorech budeme pokračovat. Tentokrát s blogerem, cestovatelem, fotografem a spisovatelem Ladislavem Větvičkou, který říká: „Nevěřte politikům, nevěřte doktorům, nevěřte novinářům, nevěřte blogerům, nevěřte mně. Věřte sobě, máte vlastní hlavu.

Martina: Ještě doplním, že jsi pětinásobným držitelem ocenění Bloger roku a také autorem deseti knih a mnoha fotografických výstav – například na téma Náhorní Karabach, Gruzie, Maroko a tak dále. Kdybych se chtěla podbízivě, ostravsky zeptat, tak bych řekla: Jak se ti včil žije, když přituhuje? Přituhuje, Ladislave?

Ladislav Větvička: Určitě přituhuje. Právě jsem přijel z Ostravy a tam přituhuje docela dost – a na dálnici je to něco příšerného (Pozn: Psano po kolapsech na D1). Myslím, že přituhuje na všech stranách, na všech frontách. I na té automobilové, kdy nám na dálnici politici udělali takovou hrůzu, že by to dokonce stálo i za popravy politiků, protože to, čeho se dopustili, je něco strašného a teprve to začíná. Takže nevím, čeho se chceš konkrétně dotknout.

Martina: V říjnu loňského roku jsi řekl: „Oficiální média jsou již plně znormalizovaná. Tisíce profilů ze sociálních sítí jsou likvidovány, pořádají se štvanice na lidi, viz případy Kláry Samkové, Petra Štěpánka.“ To je to, na co se chci zeptat. Vidíš to opravdu tak černě?

Ladislav Větvička: To jsou jen špičky. Vidím to dnes a denně, na můj facebookový profil Větičky Ladika Větvičky, kam dávám aktuální odkazy na mé texty a články, kde je pět tisíc lidí, tak denně lidé píší a dávají tam ukázky toho, za co byli zakázáni. A když se člověk dívá, za jaké věci jsou jim rušeny profily, nebo dávány zákazy na deset, třicet dnů, tak to je něco děsivého.

Klára Samková, když jsem s ní mluvil asi tři, čtyři měsíce zpátky, říkala, že dokonce napsala otevřený dopis šéfovi Facebooku Zuckerbergovi, protože to, co dělá, už v této fázi porušuje naše ústavní práva. Facebook jako takový má monopolní postavení, podniká tady a vydělává na našich lidech peníze. Vydělává na reklamě a myslím, že to jsou nemalé peníze – a samozřejmě je povinen dodržovat české zákony. A Klára má jako právnička pocit, že je tady porušováno základní ústavní právo na svobodu slova – a já s ní naprosto souhlasím. A to proto, že nám jako v tom dobrém starém filmu „Skřivánci na niti“ mizí lidé. Mizí nám mlékaři, mizí nám i spousta čtenářů a mizí i ti, kteří psali. Takže Klára Samková a další jsou jenom špičkou ledovce, ale samozřejmě pod hladinou tohoto moře je to ještě horší.

POKUD JE SOUKROMÁ FIRMA SCHOPNA RUŠIT A LIKVIDOVAT KOMUNIKACI Z NAPROSTO MALICHERNÝCH PŘÍČIN, TAK TO ASI MÁ PODPOŘENO NĚJAKOU DALŠÍ AKTIVITOU


Martina: Ze Skřivánků na niti samozřejmě vím, kam mizeli, ale teď myslíš, že stačí tyto lidi jenom diskreditovat?

Ladislav Větvička: Myslím, že to je jen počátek procesu, protože když někdy v třiatřicátém roce začal starý Josef Goebbels, špička ve svém oboru, pálit knihy, tak to tím také neskončilo. I tady je to jen část procesu, a pokud je soukromá firma schopna rušit a likvidovat komunikaci z naprosto malicherných příčin, tak to asi má podpořeno nějakou další aktivitou a obávám se, že je to už na státní úrovni. Koneckonců to vidíme i u nás, protože součástí ministerstva vnitra je nějaký orgán, který pracuje aktivně na likvidaci komunikace mezi lidmi, na likvidaci profilů, takže jsme už zase o kousíček dál.

Je to pár dnů zpátky, kdy jsme si s kolegy, kteří trošku vidí do IT profilů a do jedniček a nul, povídali o tom, co se děje v Číně. A to je přesně ta cesta, kudy tyto totalitní snahy půjdou. V Číně se klasifikují lidé. Mají osobní číslo, které se zvyšuje, nebo snižuje podle toho, o čem člověk píše na sociálních sítích, jaké stránky navštěvuje, s jakými lidmi je propojen – a na základě toho jsou mu odebírány přístupy například k možnosti objednat si letenku nebo lístek na vlak. To znamená, že když lidé třeba čtou nějaké servery, které nejsou vládou povolené, tak dostávají záporné body – a pokud se dostanete do záporných hodnot, je mu znemožněna svoboda pohybu, protože bez toho, aniž by se člověk identifikoval, mu není prodán lístek. To je situace v Číně.

Martina: Dokonce jsem četla, že je důležité, s kým se člověk stýká, s kým se přátelí, za což získává plusové či minusové body. Ale ty jsi teď hovořil o likvidaci profilů. To funguje už i u nás?

Ladislav Větvička: Likvidace profilů je proces, ke kterému dochází dnes a denně. Například na webu iDNES, kde se to děje v rámci dodržování jakýchsi pravidel. To je takový malinký střípek. Je to v podstatě pro spoustu lidí likvidace možností publikovat a psát své zápisky. A tady si řekneme: „To je jasné, je to soukromá společnost, která má svá pravidla, ta byla daným člověkem několikrát porušena, takže nebude psát a hotovo. OK. Může psát jinde, nebo si založit svůj blog.“ Ale ono to pokračuje dál a dál. O Facebooku jsem už hovořil, ale pozor, Facebook má dnes prakticky monopol v sociálních sítích. A tím se liší od blogu třeba na iDnes. Monopol má jiné povinnosti. Denně dochází k tomu, že se firemní, osobní nebo zájmové profily likvidují a nenávratně mizí včetně veškeré historie a materiálů, které si tam člověk uschovává ke své novinářské práci.

Martina: Když jsi zmiňoval dopis, který psala Klára Samková šéfovi Facebooku Markovi Zuckerbergovi, tak ona v něm mluví o bezprecedentním útoku na svobodu slova, o hromadné likvidaci názorových oponentů. Ale když nás teď někdo poslouchá, tak si třeba řekne: „Co mají? Vždyť Láďa Větvička, i když má názory, které rozhodně nejsou mainstreamové, má svůj blog, může si tam psát, co chce, a zatím ho asi nikdo příliš necenzuruje.“ Nebo ano?

Ladislav Větvička: Ne, to máš pravdu, je to překvapivé, ale mohu říci, že za dobu deseti, patnácti let co píšu, jsem se s cenzurou prakticky v žádném ohledu, co se týká mé osoby, mých témat nebo způsobu a stylu, kterým píšu, nesetkal. A ten, kdo mě čte, ví, že to není zrovna příliš korektní, ať už názorově, nebo tematicky, ani co se týká výběru jazykových prostředků, ona ostravština je někde jinde, než zbytek republiky. A to, co si povídáme v Ostravě někde u stolu v hospodě, může jinde v republice vypadat jako hádka těsně před fyzickou inzultací.

Opravdu jsem se nesetkal osobně na iDNES s cenzurou. Možná jsem jen takovým kloboukem, který zakrývá to, že ve stínu, který tam dělám, jsou mnozí další likvidováni. Netuším proč. Jak je možné, že mnozí ostatní mají problém s cenzurou a s tím, co napsali a já ne. I když musím zaklepat na dřevo, jsem tomu rád a dává mi to naději, že snad ještě v některých ohledech je u nás svět v pořádku.

LIDÉ SI ANI NEUMÍ PŘEDSTAVIT, CO VŠE JE PŘIPRAVENO ZA NÁSTROJE PRO LIKVIDACI POTENCIÁLNĚ NEVHODNÝCH OSOB


Martina: Je to dobré znamení? Nebo je to přechodové stádium?

Ladislav Větvička: Je to přechodové stádium. Záleží jen na tom, co lidé dovolí. Co dovolí každý na své pozici, ve svém městě a sám za sebe. Na tom záleží, kam až daleko toto dojde. Pokud my všichni budeme respektovat to, co se nám děje, pokud budeme respektovat tisíce příkazů, nařízení a nesmyslů, které se na nás snesly za posledních čtyř až pěti let s nástupem Sobotkovy vlády s Andrejem Babišem, ty nesmyslné výšky pokut. To si lidé ani neumí představit, co je připraveno za nástroje pro likvidaci potenciálně nevhodných osob. Je to něco příšerného.

Martina: Jsme žáby v hrnci? Pomalu se ohříváme?

Ladislav Větvička: Jsme a pomalu se ohříváme. Je to vidět, když se bavíte s mladými lidmi ve věku třiceti, pětatřiceti let. Jsou to lidé, kteří prakticky osobně nezažili 17. listopad a znají ho jenom z toho, co si přečtou v mediích – a jejich názory jsou mnohdy zploštělé, vůbec netuší šířku reality, která tenkrát panovala. Mně připadá normální tyto věci vědět, jenomže já jsem to zažil a prožil a musím říci: „Bohužel, byl jsem tenkrát tím, kdo cinkal klíči, bylo mi třiadvacet let a to už člověk vnímal situaci, kdy mu nebylo povoleno jet do Rakouska, Německa, cestovat se nedalo téměř ani do Polska. A mám pocit, že tito lidé to ani neví. Ale myslím, že jsem trošku zamluvil tvou otázku.

KDYŽ SE ZAČTETE DO MATERIÁLŮ MINISTERSTVA VNITRA ZE SEDMDESÁTÝCH, OSMDESÁTÝCH LET, TAK TO VELICE PŘIPOMÍNÁ STAV, VE KTERÉM JSME NYNÍ


Martina: Já jsem se tě ptala, jestli si myslíš, že je to přechodové stadium, a ty jsi na to navázal tím, že mladí o tyto informace vlastně tak úplně ani nestojí.

Ladislav Větvička: Ano. Je to přechodové stadium. Mladí lidé tomu nebudou čelit, protože jim to nepřipadá divné. Jsou to opravdu žáby v teplé vodě a je jim tam dobře a říkají si: „Vždyť se nic neděje. Povídá nějaké blbosti na Facebooku, tak mu zrušili účet. To je normální.“ Ale mně to velice připomíná jistou formu normalizace v sedmdesátých, osmdesátých letech, kdy jsem si musel dávat pozor na to, co říkám, kde to říkám. V okamžiku, kdy člověk cokoli řekl a zveřejnil, tak nikdy nevěděl, kdy a jak se mu to vrátí. Tenkrát sociální sítě neexistovaly a lidé se museli scházet v hospodě, ale i v hospodě je někdo odposlouchával od vedlejšího stolu.

Byl jsem se podívat v archivu ministerstva vnitra. Tam má dnes přístup každý, stačí se zaregistrovat a potom máte přehled přes internet do nejrůznějších historických materiálů. A bylo mi řečeno, že jsem v tom měsíci jediný, který tam přišel s novou registrací. To znamená, že lidi to už nezajímá. Když se začtete do materiálů ze sedmdesátých, osmdesátých let, tak mi to velice připomíná stav, ve kterém jsme nyní.

JSOU NÁM ČTENY E-MAILY, A NE, ŽE NE


Martina: Když probíhala komunistická normalizace, tak každý věděl, kdo normalizuje. Každý věděl, že to jsou komunisté, kteří měli pod palcem celou státní moc. Ty říkáš, že ti to připomíná stav, který je dnes. Ale já v tuto chvíli vůbec netuším, kdo je tím normalizátorem.

Ladislav Větvička: Je to stejný stav, ale samozřejmě nic se neopakuje, všechno jde dále ve spirále. Takže jsme ve stejné situaci, ale o jednu nebo dvě úrovně výše. Máme nové technické prostředky. Kdyby dnes fungovala Státní bezpečnost, nebo kdyby v sedmdesátých letech měla Státní bezpečnost ty prostředky, které máme dnes, tak by to byla naprosto dokonalá organizace, která by nešla porazit. Měli by k dispozici naprosto vše, co by chtěli mít: komunikaci lidí přímo na talíři, aniž by museli rozlepovat dopisy. Stačilo by číst e-maily, jakože stejně jsou nám e-maily čteny. Ne, že ne.

Ano, tenkrát jsem věděl, kdo je nepřítel. Někde jsem četl rozhovor s disidenty. A jeden to vyjádřil naprosto přesně. Říká: 

„V devadesátém roce to bylo super, protože se nám najednou otevřela svoboda, ale zároveň nám zmizel nepřítel. On ale nezmizel. Jenom se schoval. Schoval se do různých stran, do různých úřednických pozic a ti lidé po nějakých šesti, sedmi letech, když zjistili, že už jim nic nehrozí, tak začali zase vystrkovat růžky a jsou zpátky.“ 

Takže ano, dnes nevíme, kdo je nepřítel, nevíme, proč by vlastně měl být nepřítelem. Mnozí z lidí, kteří to dělají, mají pocit, že konají dobro, že se starají o to, aby byl veřejný prostor bez všech těch podivných Větvičků a Novotných a těch, kteří říkají věci jinak, než říká státní rozhlas a televize. A to je právě divné.

Martina: Ale přesto všechno vlastně vůbec nevím, kdo tedy za tím stojí. Nerada bych sklouzla k tomu, že se o tom budeme bavit jako o „systému s velkým S“ a nebudeme mít potřebu vědět, kdo ho tvoří. Jak se tahle nová normalizační síla zformovala? Víme, jakým způsobem, na jakých základech, z jakého myšlenkového potenciálu a z jakých sociálních i ekonomických kořenů vyrůstala, vznikala komunistická strana. Víme to i u jiných totalit, třeba o NSDAP v Německu. Ale o této, jak říkáš „normalizační síle“, vlastně nevím nic. Je to jakási mlha.

Ladislav Větvička: Je to mlha, protože není popsána, a nehovoří se o ní. Ale ty jsi to zmínila. Historicky tady začal internacionální socialismus – neboli komunismus. Když zapomeneme na Marxe, tak v praxi se nám dostal do reálného života někdy po revoluci v Petrohradě v roce 1917. To byla jedna totalita. Druhá forma totality byl socialismus nacionální, který byl v jistém pohledu reakcí na socialismus internacionální. A ten, když nebudeme počítat Mussoliniho od roku 1922, ale vezmeme přímo Adolfa Hitlera, se objevil na scéně v plné síle od roku 1933. Tyto dvě síly máme prozkoumány velice dobře, tušíme, kdo za tím stál, proč to vzniklo, k čemu to vedlo a kam to dospělo. Známe začátek, průběh i konec.

Současně s těmito dvěma začala růst i třetí ideologie – a to je v podstatě také socialismus, nazvěme ho multinacionálním, nebo multikulturním, jak chceme. Ten začal vznikat pod vlivem jak socialismu internacionálního, tak pod vlivem Adolfa Hitlera a jeho tlaku na intelektuály v Německu v 30. letech, a zvláště na intelektuály židovské, kteří v polovině třicátých let museli opouštět Německo. Ti, kteří emigrovali, začali přemýšlet o tom, proč se to stalo – a co udělat, aby už k tomu nedošlo. Po druhé světové válce si lidé řekli: „Tak to už nikdy, musíme tomu zabránit“ – a vznikl socialismus multikulturní, který vychází z dvacátých let od pana Kalergiho, který pochází ze střední Evropy, byl držitelem československého pasu, takže by nám měl být blízký.

Ale je nám známý? Kdo četl jeho knihy? Kdo četl základy takzvané „frankfurtské školy“? Kdo zná všechny ideologické předpoklady, kde už v třicátých letech a později jsou rozpracovány teorie o tom, že rodina, ani národní stát, ani další věci, které nám připadaly jako naprosto normální a přirozené, by neměly být součástí jejich plánovaného budoucího světa. I když jsme se mohli smát tomu, co se dělo ve Francii v roce 1968 a potom v Německu v sedmdesátých letech, tak myslím, že nás smích přešel. Právě tuto ideologii následovníci „frankfurtské školy“ s úspěchem zavedli do praxe ve Spojených státech amerických koncem šedesátých let, zvláště v sedmdesátých letech. Vidíme, že tato ideologie velice úspěšně zakořenila v západní Evropě a po roce devadesát začala pomaličku útočit na země střední a východní Evropy.

A dnes vidíme, že za našimi zády, bez našeho vědomí, někdy od roku 1998–99, dalších deset, patnáct let tato ideologie zapustila kořeny i u nás. Ve školství, v silových složkách, ve všech úřadech a institucích, které považuje za důležité podobně, jako Lenin kdysi považoval za důležité v době revoluce obsadit mosty, poštu, telegraf a já nevím co všechno. Stejně tak dnes obsadili školství, ministerstva a silová postavení. Tady jsou kořeny toho, na co ses ptala.


*/ Pozn. red. NR: ideologie a charaktery lidí, kterých si L.Větvička všímá a popisuje, nejsou to podstatné, co formuje náš dnešní život. Je to především tlak ze strany jednotlivců a skupin, držících momentální moc, kteří se o své pozice a zisky bojí. Jsou to zájmy dnešní nejen místní ale i globální "elity".

CÍLEM MULTIKULTURNÍ IDEOLOGIE KALERGIHO JE OVLÁDNUTÍ MYŠLENÍ VE SPOLEČNOSTI


Martina: To znamená, že ten vítězný pochod institucemi už dávno proběhl v letech, kdy my jsme ještě vůbec nic takového nevnímali?

Ladislav Větvička:
Přesně tak. Když si vzpomenu, co jsem dělal v letech 1998, 2000, tak by mě vůbec nenapadlo, že takový proces může skrytě probíhat a že už byl dopředu popsán, vyzkoušen a je úspěšně realizován a zaváděn do praxe. My jsme se věnovali podnikání, kdysi jsem pracoval v rockovém rádiu, potom v různých obchodních pozicích a byl jsem rád, že můžu cestovat nejen do NDR a Maďarska, ale i na Západ i Východ. Nevěnovali jsme tomu pozornost. Dnes zjišťujeme, že jsme udělali chybu a že už je možná tak trošku pozdě.

Martina: Myslíš, že nyní žijeme základy filozofie a hlavně ideologie, které Kalergi formuloval ve své knize? To je cílem?

Ladislav Větvička: Bojím se, že to není cílem, že je to prostředkem k ovládnutí myšlení společnosti. A nemyslím, že by za tím byly negativní věci, protože tito lidé to mnohdy myslí dobře, myslí na společnost, na to, aby se neopakovaly špatné procesy z minula. Nicméně jdou na to cestou, která vede opět stejným směrem. Bojím se, že to, co se děje kolem nás, likvidace komunikace mezi lidmi, je jedním ze symptomů zavádění této ideologie do praxe. A že to není cílem, ale prostředkem.

Co je cílem nevím, ale nevidím to moc pozitivně, když přemýšlím o tom, kam dospěly ty dvě předešlé ideologie.


MNOZÍ NOVINÁŘI JSOU EKONOMICKÝMI OTROKY, PROTOŽE KVŮLI HYPOTÉKÁM A DALŠÍM PŮJČKÁM MUSÍ PSÁT TO, CO CHTĚJÍ JEJICH ZAMĚSTNAVATELÉ

Martina: Nerozumím jedné věci. Mnoho novinářů, o kterých ve svých blozích, článcích, hovoříš ne příliš uctivě, znám. A znám je třeba léta a vím, že to nejsou žádní hlupáci. Určitě se za dobu, kdy jsem je znala, neprojevovali jako fanatici, a přesto píšeš, že slouží těmto normalizačním tendencím. Jak se to stalo? Máš pro to nějaké vysvětlení? Protože s mnoha novináři jsi kamarádil a teď máte poměrně zásadně rozdílný přístup k životu a světu vůbec.

Ladislav Větvička: Jak se to stalo? Na to je poměrně jednoduchá odpověď. Protože jsou otroky. Jsou v otroctví tak, jako devadesát pět procent posluchačů, lidí kolem nás, lidí ve věku mezi dvaceti pěti až čtyřiceti lety, všichni jsou otroky ekonomické situace. Víceméně všichni mají hypotéky, půjčky na auta, a velice dobře si dokážou spočítat, co by se stalo, kdyby přišli o práci. Novinářská práce není nijak moc dobře placená, to víme všichni, nicméně je to dostatek peněz na to, když vezmu jako příklad třeba Prahu, kde většina těchto mainstreamových novinářů sedí a pracuje, aby dokázali zabezpečit sebe, případně rodinu. A to je vše.

Co by bylo v případě, kdyby přišli o svou práci? Jakou máme dnes nezaměstnanost? Říká se, že nízkou a že pracovních pozic je spousta. Ale jakých pracovních pozic? Půjde novinář někam házet lopatou? Asi by to nebylo něco, co si ve svém životě představuje. Takže je otrok. Musí pracovat tak, aby vyhověl svým zaměstnavatelům. A pokud zaměstnavatel vyžaduje jistý profil svého média, ať už je to rádio, tisk, nebo televize, pak má jako zaměstnanec dvě možnosti. Buď bude pracovat tak, jak zaměstnavatel vyžaduje, nebo musí odejít. Dnes neznám bohužel tak svobodné medium, kde by byla jak levice, tak pravice, jak sluníčkáři, tak i nenávistní nacisté, jak tady mnozí nadávají. Taková media neexistují. Media jsou rozčleněna zleva doprava, podporu mají jenom ti, kteří hovoří jen to správné, to, jak to má být. A teď si vyber, milý redaktore. Chceš výt s vlky, nebo chceš odejít?

To je bohužel příběh mnoha z nich. A oni nemají možnost se z toho otroctví, do kterého nás dostala ekonomická situace, vymanit. Pamatuji, když kolem roku 1998–99 začínaly hypotéky, jak všichni říkali, že to bude krásné, protože si vyděláme a bez problémů si zaplatíme svůj byt nebo dům – a za dvacet let, až to splatíme, bude náš. Teď mi řekněte, kdo z těch, kteří si v roce devadesát devět vzali hypotéku, protože těch dvacet let už je pryč, má splaceno vše? Mají novou hypotéku nebo půjčku na auto. Je to začarovaný kruh, ze kterého není úniku. A tady je bohužel základ toho, co píší a říkají, je to něco, z čeho se těžko uniká pryč.

Martina: Máš hypotéku?

Ladislav Větvička: Měl jsem dvě. V okamžiku, kdy jsem ji bral, v roce 1999, to vypadalo jako dobrý nápad. Nakonec to i dobrý nápad byl, protože tehdejší ceny pozemků byly sto padesát korun za metr čtvereční – připomínám, že u Ostravy. V okamžiku, když jsem tu hypotéku přijal, tak asi rok poté došlo k ekonomickým problémům v obchodování s Východem a najednou příjmy nebyly takové – a člověk zjistil, že se stal opravdu otrokem. Takže tenkrát jsem si řekl, že maximálně do deseti let hypotéku splatím, ať se stane, co se stane. A nikdy už si něco takového nevezmu. Myslíš, že jsem to splnil? Samozřejmě jsem ji po deseti letech splatil, ale vzal jsem si druhou, protože přece byla výhodná situace...

ZKUSTE SI SEDNOUT SI S NĚKÝM MLADÝM V RESTAURACI A PUSŤTE SE DO ŘEČI. ZJISTÍTE, ŽE SE BAVÍTE S ČLOVĚKEM, KTERÝ JE PRAVDĚPODOBNĚ DÍKY TOMU, CO DO NĚJ HUSTILI VE ŠKOLE, NĚJAK DIVNĚ ZPLOŠTĚLÝ.

Martina: Vítej v mém světě.

Ladislav Větvička: Myslím, že to znají mnozí posluchači. Dnes mám obě hypotéky zaplacené a přeji každému zažít situaci, kdy nemáte na účtu žádné minusové položky, které byste platili bance za nějakou půjčku nebo hypotéku. Je to velice osvobozující. A není jednoduché tak žít, protože dnes si všichni myslí, že všechno musí mít hned. Musí mít auto, dovolenou, vše si pořizují na půjčky a neuvědomují si, že kvůli čtrnácti dnům dovolené u moře se stanou otroky na další tři nebo pět let.

Martina: Kéž by se našim posluchačům podařilo vyvázat se se ctí ze svých finančních závazků. Na druhou stranu by to, co jsi teď říkal o ekonomickém otroctví, o ekonomické závislosti, předpokládalo, že každý novinář, který slouží nějaké ideologii, by rád psal jinak. Ale já znám čím dál tím více novinářů, kteří opravdu věří tomu, co píší. A to je také věc, na kterou se tě chci zeptat, jestli si myslíš, že jsou ovlivněni třeba školstvím? Zmiňoval jsi pochod institucemi – a ten se školství týká velmi. Nebo je to třeba takový pocit „vlastní dobroty“? Protože většina těchto ideologií bývá na první dobrou dost líbivých a člověka, který ji přijme proto, že opravdu chce dobro, myslí to hezky, chce, aby se všichni měli „krásně“ učiní vlastně slepým k domýšlení mnohých důsledků svých kroků do konce. Co myslíš, že za tím je? Nechce se mi věřit, že novináři slouží jen svým ekonomickým zájmům.

Ladislav Větvička: Pojďme tedy o krůček zpět, ke školství. Pojďme se podívat na to, jaký typ lidí dnes vychází z našich vysokých škol. Jsou to lidé, kterým je dvacet dva až dvacet tři let, jsou narozeni kolem roku 1995, tedy, pět let poté, co jsme se zbavili komunismu, takže už zažili jenom ten náš krásný, hrdinný, svobodný svět. Když jim bylo deset, tak jsme vstupovali do Evropské unie a připadá jim, že to je naprosto normální součástí životů.

Doporučil bych našim posluchačům, pokud budou sedět někde v kavárně, nebo v hospodě, aby si přisedli k mladým lidem a pustili se do řeči. Bohužel dnes není obvyklé, že by se lidé pustili společně do řeči. Dnes když přijdete do kavárny, tak je každý stůl obsazen jedním člověkem. Ale zkuste to, sednout si s někým, komu je odhadem třicet, pětatřicet let a pusťte se do řeči. Najednou zjistíte, že se bavíte s člověkem, který pravděpodobně díky tomu, co do něj hustili ve škole, je nějak divně zploštělý. Dnes se neučí historie ani dějiny. Zeptejte se lidí, svých dětí, kterým je dvacet let, jestli ví, co se stalo například v září roku 1938. Garantuji, že devadesát procent z nich nebude vědět. Zeptejte se, co se stalo v březnu 1939, v srpnu 1968, nebo hůř, zeptejte se, co se stalo v srpnu 1969. Odpoví vám tak pět procent lidí. Pokud vůbec.

To znamená, že ze školy vycházejí do životní reality lidé, kteří nemají povědomí historických souvislostí. Školy je to neučí a oni sami, pokud se dějinám nevěnují aktivně, tak o historii dvacátého století slyšeli hodinu ve škole. Vědí, že skončila nějaká válka a začala revoluce v Rusku, pak byla druhá světová válka, k tomu nás osvobodili Američané a k tomu trošku Sověti. Potom nás Sověti zase okupovali – a potom, pod hrdinným vedením Václava Havla, jsme setřásli totalitu, zacinkali klíči na Letenské pláni a od té doby je všechno dobře a jdeme kupředu, až jsme se stali členy NATO, vybombardovali Srbsko a o pět let později vstoupili do Evropské unie.

Tak teď mi řekněte, kdo z nich toto ví. Oni si to nepamatují, ani v této souvislosti. Takže vraťme se k základní otázce. Mladí lidé mezi dvaceti až třiceti pěti lety jsou velice negativně ovlivňováni tím, co slyší v České televizi, v Českém rozhlase a v médiích, které jedou hlavní mainstream, kde jedou stále dokola zprávy, jež podporují jejich vidění světa. A teď, když to obrátíme na novináře. Oni by přesně toto měli znát, měl by to být základ jejich znalostí. Samozřejmě, že to není jenom ekonomický tlak, který na ně působí, kterému se buď přizpůsobí, nebo nepřizpůsobí, ale mnohdy také neznalost těchto základních věci. Je to i zkušenostmi ze škol, kde jsou formováni pro ten „jediný správný názor“.

Podívejme se, jak jsou ve školách zkoušeni, jak a o čem píší disertační práce, různé studie a legrační práce. Na gender studiích o Ferdovi mravencovi, studium textů o Visacím zámku, a jak se staví k ženám a mužům – a za tohle dostávají tito lidé tituly a potom nastupují do prací, kterými ovlivňují životy ostatních, protože jediné, kde mohu pracovat, jsou úřednická místa na nejrůznějších obecních úřadech a tak dále. To jsou věci, které negativně působí na celou společnost.

Trošku jsme to vzali zeširoka, ale myslím, že kromě ekonomické stránky je to tato druhá věc, kdy jsou lidé nuceni a tlačeni. Jak jsi říkala, v okamžiku, kdy jsou lidé uzavřeni mezi svými a konformně se dívají na ty okolo a nepřemýšlejí, protože nemají znalosti souvislostí, které historicky probíhaly, tak se nemůžeme divit, že všichni jásají a těší se na dobré časy, až všichni ti, kteří přemýšlejí jinak, zmizí.

Martina: Láďo, děkuji ti za to, že jsme se mohli dívat na svět tvýma očima.

Ladislav Větvička: Já děkuji tobě, Martino.

- - - 

32 komentářů :

 1. On je fakt dobrý, ten Větvička!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dalo by se říci, že zastupuje názory nižší střední třídu, která je v populaci nejčetnější, nejvíce zklamaná z vývoje a s reálnou mocí ke změně díky mobilitě a "drajvu", kterou ti pod nimi vzdali k apatii. Vůdci z této třídy nevzniknou, jak žádá 15:46 ale bývají dobrými generály!

   Vymazat
 2. Větvička nekonečných popisů dnešni situace občanů je tu pokaždé videt celé hory!

  NAPIŠTE VĚTVIČKA NA KONCI VŽDY NÁVRHY KDO A JAK KŘIVÁRNY MÁ ŘEŠIT!

  Jinak máme těch nářků plné bobky,brzy je čist nebudeme a vime totiž ,že je to pro režim rajská hudba čist a sledovat tyto články,které jsou bez návrhů jak to řešit vždy vitány a považovány za bezcenné!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Neotravuj lidi. Když něco chceš, udělej to sám. Když to bude dobrý, lidi se přidají.

   Vymazat
  2. Neokřikuj lidi ty zmetku,který tak chce bourat diskusi svými sračkami,s tebou tady nediskutuji a nedělej z Větvičky blba,který potřebuje takového sprostého advokáta jako jsi ty.

   Vymazat
  3. 15.53
   Takové pitomce nám tu posilaji školy,když má dutou hlavu nic neumí tak aspon ukáže,že je ten čim ho fotr udělal.
   Sám tu nenapíše nic kromě hovadiny,že se prý k němu někdo přidá!

   Vymazat
  4. 15:46 Na to musí přijít každý sám!!!

   Vymazat
 3. I pan Větvička je podivně zploštělý. Chápu, že na bývalý systém nevzpomíná úplně s láskou, ale v jedné věci nemá pravdu. Internacionální socialismus rozhodně NENÍ komunismus. Komunismus u nás totiž neexistoval, nebyl ani u nás, ani jinde na světě, nejblíže se mu asi paradoxně přiblížili v kapitalistickém Izraeli v takzvaných kibucích. Náš socialismus nedospěl zdaleka ke komunismu, ale pro ideology kapitalismu je výhodné záměnou slov diskreditovat komunistickou stranu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Která se diskreditovala a diskredituje sama. :-o)

   Vymazat
  2. Komunistická strana se dikreditovala tím co v naší (a v jiných) zemích prováděla, ne záměnou slov, hlupáku.

   Vymazat
  3. 15:56-strana není živý subjekt, jen idea, tudíž ji mohou diskreditovat jen lidé v ní! Personifikujte si historii komunistických stran a zjistíte velká procenta grázlů, kteří se lepili do vedení a v rámci širokého příbuzenstva si předávali moc z generace na generaci! Po zaslouženém krachu, ušlechtilé idee, pod jejich vedením, se Vaše sorta hlupáků nebo vyčůránků?, přelila do nastupujících stran vaší demokracie. Pamětníci ještě nevymřeli!

   Vymazat
  4. 16:33 Palec nahoru, přesně tak to bylo a je i teď.

   Vymazat
 4. Pan Větvička má prakticky ve všem naprostou pravdu. A žádná pozitivní změna na obzoru! Mám kamaráda, vysokoškolského profesora, který si čas od času potřebuje ulevit na duši, protože už několik let naprosto "ztrácí perspektivy" a duševně strádá z toho, jak v průměru upadá kvalita studentů. Nemají širší rozhled, nevyhledávají alternativní zdroje poznání, nezapřádají diskuse a když jsou "donuceni" k vyjádření ke společenským problémům, tak většinou opakují různé mainstreamové banality a ani si neuvědomují trapnost používaných frází a lživost různých převzatých tvrzení. Po vstupu do reálného života jim pak hypotéka definitivně "nalajnuje" model chování...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Co to vedete za bláboly??? Právě váš kamarád - profesor (pokud skutečně existuje) je ten, kdo má zvyšovat kvalitu studentů, zvětšovat jejich rozhled, učit je diskutovat. A ne si stěžovat, že tyto kvality jeho studenti nemají.

   Vymazat
  2. 17:25- Vám se nestalo, že někdy děláte sisyfovskou práci, nejen ve školství?

   Vymazat
  3. 17:32
   Ne, nestalo. Když onen profesor neumí učit, nemá co by studentům předal, ať opustí svůj teplý, dobře placený flek a jde dělat něco na co stačí.

   Vymazat
  4. 17:36- a Vy také učíte, že jste takový razantní? Pokud ano, mohu znát Vaše studenty-k ověření?

   Vymazat
  5. 17;32 Je to stejne jako u lekaru....polovinu casu jim zabere vyplnovani lejster a "skoleni muzstva"

   Vymazat
 5. Vsechno v poradku...Jen bych upozornila,ze tenhle "otrokarsky" system k nam dorazil z USA...Takze si myslim,ze je spis vyvojovym stadiem kapitalismu nez "komunismu"

  OdpovědětVymazat
 6. Nic ve zlém, ale k čemu jsou teď tahle pozdní "prozření"? Už od počátku devadesátých někteří lidé varovali přesně před tímhle. A byli těmi tehdejšími oportunisty a progresivci vysmíváni a zastrašováni. Kam to vše směřuje bylo jasno nejpozději po ustavujícím sjezdu ODS. Tehdy byli ti náhle prozřelí mladí a hloupí. Holt, mladí už nejsou. Nicméně to, že si veškerou všivost tohohle režimu začali uvědomovat až poté, co na ně začínají dopadat jeho "výdobytky", svědčí o tom, že zmizelo vážně jen to jejich mládí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A jste vysmívaní dodnes. Umíte neustále jen před vším možným i nemožným "varovat" a tím veškerá vaše invence končí. Sami nic nevymyslíte, sami nejste schopni přijít s žádným zlepšením ničeho, sami nic pozitivního neděláte, sami nejste ochotni jít se svou kůží na trh. Jen krákoráte. Jděte se bodnout.

   Vymazat
  2. A tohle přesně pomohlo čemu? Jste bývalý volič ODS? ODA? US? Trojkoalice? SZ? VV? Víte, on člověk po třiceti letech snahy o to, aby alespoň někomu docvaklo, co se tady vlastně děje, zjistí, že je to úplně marná snaha. Lidi prostě chtějí být v místech, kam slunce nesvítí. Dobrovolně.

   Vymazat
  3. 17:49
   A nepřemýšlel jste někdy nad možností, že ti lidé okolo vás jsou normální a právě vy jste trochu vyšinutý? Nejste to právě vy komu by mělo něco docvaknout?

   Vymazat
  4. 18:37

   Jistě, a proto tu teď máme ten jejich krásný nový svět a vůbec čím dál častěji nevychází podobné články jako je tenhle páně Větvičkův.

   Každý soudný člověk připouští, že se může mýlit, stejně tak jako stále pochybuje o všem, co dělá. Občas dokonce i přemýšlí, jestli náhodou vážně není blázen.

   Nicméně jeden příklad za všechny. Když člověk už kdysi v devadesátých letech upozorňoval, že například Orwellův román 1984 není o komunismu nebo socialismu, ale o každém politickém režimu (jedno jestli levicovém či pravicovém), který povýší ideologii nad člověka, byl jen při náznaku, že se do něčeho podobného řítíme i my, málem ohrožován na zdraví či kariéře. Dnes se nám to ve velkém naplňuje a někteří tehdejší halasní popírači a pochybovači začínají zjišťovat, že tomu skutečně je. Jenže ono nedošlo k žádné náhlé změně režimu, tohle jsou všechno predikovatelné trendy mající svůj počátek před několika desetiletími.

   Náhlá prohlédnutí jsou prostě k ničemu. Jejich nositelé totiž udělali kdysi chybu, kterou si byli schopni uvědomit, až byli nuceni řádně odskákat její následky (bohužel do těch následků zatáhli i spousty jiných), nicméně na jejich schopnost skutečně kritického myšlení to nemělo vážnější dopad. Oni svou chybu úsudku prostě budou opakovat znovu a znovu a znovu.

   Vymazat
 7. Já si myslím, že Josef Goebbels byl amatér proti soudovým šikům cenzorů. Myslím si, že i normalizace Gustava Husáka byla hlubokou demokracií, proti soudobé žvaněné demokracie diktatury kapitálu. Myslím si, že třeba podmíněné odsouzení za vraždu jen proto, že vraždící je policejní kápo, je také směšné a je rovněž počinem diktatury kapitálu. A myslím, si, že současnost je jen sofistikovanějším EU/NATOnacismem, než byl ten echt historický, dnes zase obdivovaného Adolfa. Mám ale pocit, že nejen "mejstrým" skočil na lep a snaží se zase dále dělit národ na Zemanovce proti Babišovcům. A že se daří. Tak nám Seznam cz. jeden z těch věrných sluhů kapitálu sděluje, že za shnilé maso, maso se salmonelou, z nutných porážek a z kafilerií, co se dováží do Česka z Polska může Babišův Agrofert, který sám navíc také měl z vodňanských kuřat pozitivní vzorky. Ale je z této naší cesty do pekel úniku??? Soudobá diktatura (vím, že se budou dušovat zkorumpovaní politici kapitálem, že se rozhodují podle nejlepšího vědomí a svědomí, ale pravda je taková, že se rozhodují podle výše korupného). Můžeme mít těch stran 200 a více, ale přibývá jen nákladů na výdaje korupného a nikoliv nějaké pomyslné demokracie. Jen ve fantasmagorii snad těch s IQ pod 70.

  OdpovědětVymazat
 8. Vše zlé je přece vždy k něčemu dobré. V čím větších těžkostech se budou společnost i jednotlivci ocitat, tím více budou nuceni stav měnit a změnit. Podívejte, silný kuřák je ochoten zahodit cigaretu až tehdy, když mu lékař sdělí, že nepřestane - li kouřit, zemře. Nebo jinak: "Až bude poražen poslední strom, otrávena poslední řeka a vylovena poslední ryba, pak lidé poznají, že se peníze nedají jíst:" A jen dodám, že teprve tehdy pochopí nesmyslnost toho všeho pachtění za majetkem, postavením, značkovým oblečením, novými typy aut nebo mobilů... Socialismus, kapitalismus, totalita, všechno jedno jest, všechno vede lidi k (mnohdy bolestivému) poznání.
  Jan, Havířov

  OdpovědětVymazat
 9. Jestli eu volby dopadnou špatně tak se máme na co těšit.

  OdpovědětVymazat
 10. FB přece nemá monopol na sociální sítě. Stejně tak nemá monopol na diskusní hyde park. Bohužel, celý svět, pokud chce komunikovat, použije jen a pouze FB, kde jsou podle něj ty nejrelevantnější informace a to nejhlavnější, napojení na anglosaský svět. Protože si to myslí evidentně i Větva, k prolomení zjevně tak rychle nedojde, pokud kdy vůbec. Takže my, a hlavně naši potomci, zůstáváme pod diktátem jedné strany, která formuje nádr myšlenky. Jsem zvědav, kdy se dopracujeme k čínské dokonalosti, o níž jsem slyšel už pár let dozadu.

  OdpovědětVymazat
 11. L.Větvička je nařvaný blbec, který neví, co znamená slovo socialismus. Škoda času číst jeho egočlánky.

  OdpovědětVymazat
 12. Thanks for sharing, nice post! Post really provice useful information!

  Giaonhan247 chia sẻ cước phí gửi hàng đi mỹ cùng với hướng dẫn cách gửi hàng đi mỹ và hướng dẫn cách mua hàng trên ebay về việt nam cũng như kinh nghiệm mua nước hoa Pháp chính hãng giá rẻ uy tín nhất.

  OdpovědětVymazat