Reklama

pondělí 11. února 2019

Pravda o „ruském vlivu“

Finian Cunnigham
11.2.2019  ICH. překlad Zvědavec
I přes to, že nebyly poskytnuty žádné důvěryhodné důkazy o ruském vměšování do voleb v USA v roce 2016, od nynějška budou kampaně Kremlu, zaměřené na ovlivňování americké veřejnosti, tak propracované a prohnané, že je nebudeme moci ani spočítat.


To je jednostrannost a rusofobie na steroidech. Zde jde logika od neprokázaných tvrzení k imaginárním. To je „magické myšlení“, nebo řečeno jinými slovy, bludná paranoia. A také od údajných hlavních představitelů zpravodajských služeb USA. Jak má země formulovat efektivní politiku, když ji vedou tak pošetilí lidé?

Další příklad tohoto „magického myšlení“ byl dobře patrný v článku, nedávno publikovaném v New York Times, což jsou údajně nejlepší americké noviny. Nadpis zněl: „Ruská příručka pro dezinformace na sociálních sítích se rozšířila celosvětově“.

Týká se to platforem sociálních sítí Twitter a Facebook, které údajně odhalily „prudký nárůst dezinformací na domácí půdě, kdy se Američané zaměřují na jiné Američany, a předkládají jim falešné nebo zavádějící informace“.

Dobrá, takže teď, když společnosti sociálních médií v poslední době objevují na svých stránkách nejrůznější nesmyslné informace a potrhlé diskuze, hovoří se o tom jako o „důkazu“, že se „ruská příručka rozšířila celosvětově“.

Dalším příkladem „magického myšlení“ - na chvíli se nyní vzdálíme od USA - byl francouzský prezident Emmanuel Macron, který obvinil „Rusy“ za to, že částečně podnítili veřejné protesty v jeho zemi. Opět se nevyžaduje žádný důkaz, je to jen pomatené tvrzení, neboť když je Francie v chaosu kvůli lidovým vzpourám, pak za tím musí být „prohnaný Kreml“, a vůbec se nehovoří o faktu, že Francouzové jsou znechuceni elitářským prezidentem a jeho ekonomickou politikou pro bohaté.

Pravda o „ruské propagandě“ je mnohem prostší. Faktem je, že ruská zpravodajská média, jako RT a Sputnik, zveřejňují pravděpodobně mnohem přesnější náhledy a zpravodajství ohledně současných mezinárodních událostí, než západní média.

A právě díky této službě veřejného informování získala ruská zpravodajská média docela slušnou sledovanost v rámci mezinárodního publika, včetně velkého počtu lidí v USA a celé Evropě.

Není to žádný škodlivý případ „informační nebo propagandistické války“, ale mnohem více prozaický případ toho, že ruská zpravodajská média poskytují lidem spolehlivější a přesnější zpravodajství, které se zabývá vysvětlováním událostí.

Jakékoliv aktuální otázky to potvrzují. Například válka v Sýrii. Západní zpravodajská média se zcela znemožnila, neboť vnucovala své představy o tom, že tato válka je „prodemokratickou“ záležitostí. Vláda prezidenta Bašára al-Asada nastolila, jak média neúprosně tvrdila, despotický režim, a provádí chemické útoky proti vlastnímu lidu.

Ruská média naopak poskytují přesnější a vysvětlitelnější zpravodajství ohledně tohoto konfliktu, hovoří o operaci, zaměřené na změnu zločinného režimu, řízené vládou USA a jejími partnery v NATO. Fakta o západní tajné podpoře zástupných teroristických skupin se objevila z velké části kvůli zprávám a analýzám v ruských médiích.

Zpravodajství ruských médií tudíž odpovídá objektivním okolnostem syrského konfliktu. Obyčejní lidé na celém světě si uvědomují, že zpravodajství ruských médií, týkající se Sýrie, je mnohem spolehlivější, než prospěchářské fantazie, které propagují západní média ve slepé poslušnosti vůči vládní agendě, zaměřené na tajnou a nelegální změnu režimu.

Nebo se podívejte na poslední katastrofu ohledně Venezuely. Západní sdělovací prostředky jsou opět u toho, chrlí výroky z Washingtonu a od evropských přisluhovačů, že zvolený prezident Nicolás Maduro je nějakým způsobem „nelegitimní“ a musí být nahrazen drobnou opozicí, kterou zvolili cizí mocnosti.

Opět platí, že oficiální postavení Ruska a náhled, který poskytují ruská zpravodajská média, mají zdravou skepsi vůči západním tvrzením o Venezuele. Ruské sdělovací prostředky se neoddávají falešným tvrzením o „špatném režimu/dobré opozici“. Poskytují dostatečný prostor a vysílací čas pro kritické analýzy, které spolehlivěji vysvětlují nepokoje ve Venezuele jako výsledek změny zločinného režimu, kterou inicioval Washington.

Lidé po celém světě si daleko více cení tohoto inteligentního, realistického náhledu. To je prostě dobrá a nezávislá žurnalistika.

Oproti tomu magické myšlení západních vlád, takzvaných zpravodajských agentur a médií, vykresluje slušná ruská zpravodajská média jako nějakou „ultra prohnanou ruskou propagandu“. Proč?

Protože veřejnost na Západě je oprávněně ovlivňována ruským mediálním zpravodajstvím, které se zabývá událostmi ve světě. Nikoli proto, že by byla veřejnost oklamána „agendou Kremlu“, ale jednoduše proto, že informace a analýzy, které tak veřejnost dostává, skutečně odpovídají jejich vnímání světových událostí.

A takto bychom mohli pokračovat dál a dál. Útočí Rusko na Ukrajinu, nebo zde proběhl neonacistický převrat, řízený CIA? Západní média tvrdí to první, zatímco ruská média přinejmenším hovoří o tom druhém náhledu. Opět platí, že se lidé mohou rozhodnout, pokud jsou řádně informováni.

Západní státy a jejich média prohlašují, že Rusko „vyhrává informační válku“, protože ruská propaganda je tak „magicky“ sofistikovaná a podvratná. Pravda je taková, že západní vlády a média prohrávají „svou informační válku“, protože jsou neustále dokola konfrontovány s tím, že tvrdí nestoudné lži.

Pravda o „ruské propagandě“ je jednoduše taková, že ruští politici jsou mnohem zásadovější a slušnější, než jejich západní protějšky. A ruská zpravodajská média se alespoň pokoušejí poskytnout opravdu realistický popis důležitých mezinárodních událostí na základě objektivních faktů. To se netýká západních médií, která představují zvučný hlas pro lži a dezinformace.


Truth About 'Russian Influence' vyšel 5. února 2019 na ICH. Překlad v ceně 357 Kč Zvědavec.

14 komentářů :

 1. Hlásat lež je daleko obtížnější než hlásat pravdu...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak proč se ČT a ČRo tolik namáhá, když s pravdomluvností to může mít tak snadné?!

   Leo

   Smazat
  2. Z předpovídání budoucnosti lze slušně vyžít, nikoli ovšem z hlásání pravdy.
   Karl Kraus (pravděpodobně)

   Smazat
 2. "Západ" se přestěhoval na "Východ" a Východ" na "Západ".

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Babiš řekl Merkelové něco neskutečného. Ta koukala!

   https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/To-jste-slyseli-Babis-rekl-Merkelove-neco-neskutecneho-Ta-koukala-FOTO-VIDEO-570089

   Smazat
 3. "Jistěže pravda zvítězí. Ale až dokáže to samé co lež." (Vladimir Vysockij)

  OdpovědětSmazat
 4. V 89´ jsme prý vstoupili do svobodného světa. Hahaha.
  Americký imperialismus dojí své vazaly:
  https://cz.sputniknews.com/nazory/201902119177195-nemecko-usa-nato/

  OdpovědětSmazat
 5. 2x se mi stalo na timeshare v MX, ze jsem meli na pokoji RT, tu americkou. Prosel jsem mnoho kanalu a cely tyden nakonec zustal na RT. byli tam sami americti analytici a mluvili jedna radost, i pro mne, protoze jsem mel stejne nazory. Treba ekonomicky rozbor byl perfektni a presne kritizoval am.ekonomiku tak jako ja. Na RT jsem narazil jeste pri zajezdu pres Spanelsko, 2x po 1 noci, v jednom hotelu vysilala ve vstupni hale prave RT. Dost jsem se divil. Byt tady RT, tak bych se na TV dival. Jinak nema cenu ztracet zivot divanim se na zpravy televize v CZ, proto ji ani nemam. Fakt je, ze to potesi, slyset PRAVDU v TV. Jinak o prave CT televize za socialismu jsem se presvedcoval u ucitele History na college. Rikali pravdu. Byl jsem dost nastvna, protoze jsem z CSSR utekl. Pak mi doslo, ze vslastne vsechno je naopak nez jsem si za CSSR myslel.

  OdpovědětSmazat
 6. Dobře to článek popsal západním lžím niko normální neuvěří a válku nechceme.

  OdpovědětSmazat
 7. Ví vůbec CIA, že ještě za SSSR dělali telepatické pokusy mezi sourozeneckými dvojicemi. Vědí vůbec kolik US občanů ruského původu má v putinovském Rusku své sourozence? Tak hoši pozor, ne Huawei, ale putinovská telepatie vás ohrožuje! A teď se zase poserte!

  OdpovědětSmazat
 8. Pravda je pro kapitál zásadně a z principu spíše zavrženíhodná, než jen nepohodlná. A v tom je pak ten vtip, že pravda musí být zavržena i za cenu, že lež, která ji nahrazuje, má krátké nohy. A tedy daleko nedošmajdá. A přesto je dost občanů na Západě a i nemálo v Česku, kteří se lži drží. Proč? Je to prostě pro ně berle a kdo se zdá své berle, když mu hrozí pád. Ta volba pak je mezi lží a pravdou a mezi berlí a pádem docela nasnadě. Kdo by kvůli pravdě chtěl padnout nebo dokonce se nechat upálit. Bláhovy Hus!
  Takže pravda - to je hnus?

  OdpovědětSmazat
 9. To 21:30 My jsme pořád v uprostřed. Co to značí, je jasné - uprostřed je ........ rektum :-).

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.