Reklama

pátek 22. února 2019

Pražské báchorky a ruští bajkeři: jak v České republice obvinili Moskvu z podněcování extremismu na Balkáně


Alexandr Bovdunov, Julie Gurejevová
22. 2. 2019    russian
Analytici z Pražského institutu pro bezpečnostní studia tvrdí, že Rusko údajně podporuje extremistické a radikální skupiny v zemích Balkánského poloostrova. Podle jejich verze Kreml ovlivňuje situaci v těchto státech s pomocí kozáků, bajkerů, politiků a vědců. Takové závěry jsou obsaženy v dokumentu napsaném s přispěním americké Národní nadace pro demokracii (NED). Jak však poznamenávají RT dotázaní aktéři dokumentu a experti, mnohá fakta uvedená ve studii jsou výrazně zkreslená nebo vůbec neodpovídají skutečnosti. Podle názoru politologů hrají takové úvahy o "ruské hrozbě" roli "informačního šumu", zatímco NATO překotně zvyšuje svůj vliv na Balkáně.


Autoři projektu "Západní Balkán na rozcestí: analýza aktivit ohledně ovlivňování ze strany nedemokratických vnějších sil" obvinili Rusko ze spojení s extrémisty v balkánských zemích. Tento projekt realizuje Pražský institut pro bezpečnostní studie, jedno z klíčových analytických center v České republice, za podpory americké Národní nadace pro demokracii (NED). Jedním z výsledků práce východoevropské organizace, která se provádí za peníze USA, byla zpráva, v níž jsou shromážděny "důkazy o podvratné činnosti Ruska".

Kozáci, bajkeři a Řád draka

Jak je uvedeno v dokumentu, Rusko údajně napomáhá šíření extremismu na Balkáně prostřednictvím mezinárodního motorkářského klubu Noční vlci a zástupců kozáků.

"Vliv Ruské federace má především podobu spolupráce s ruskými krajně pravicovými organizacemi (např. Kozáci nebo Noční vlci) a osobami, které mají často úzké vazby na Kreml, a také finanční pomoci, poskytované Ruskem. To odpovídá celkové strategii zahraniční politiky Ruska, zaměřené na podporu krajně pravicových a konzervativních politických sil v Evropě", uvádí zpráva.

Motorkářský klub Noční vlci působí od roku 1989. Jeho pobočky jsou v Rusku a v dalších zemích, včetně balkánského regionu. Trasy motocyklistů, které jsou organizovány, mají charakter kulturních a historických poutí. V zahraniční jsou však jízdy často vnímány jako hrozba pro národní bezpečnost.

V loňském roce orgány Bosny a Hercegoviny zakázaly prezidentovi klubu Alexandru Chirurgovi Zaldostanovi a členovi srbských Nočních vlků Saše Savičovi vstup do země. A v Černé Hoře byli zadrženi bajkeři místní pobočky motorkářského klubu, kteří doprovázeli náboženskou delegaci ze Srbska.

Ve zprávě se uvádí, že proruské nacionalistické skupiny údajně působí v Kosovu, Černé Hoře, Srbsku a také v Bosně a Hercegovině. Je poznamenáno, že "militarizace" těchto organizací se v posledních letech stala alarmujícím trendem. Účastníci některých z nich absolvují školení v Rusku, předpokládají čeští analytici.

"Extrémistická činnost těchto organizací spočívá především v podněcování národnostní nenávisti, provádění protizápadní propagandy, odmítání legitimity států bývalé Jugoslávie a jejich práva na územní celistvost a také ve zpochybňování jejich schopnosti chránit své občany", tvrdí autoři zprávy.

Dokument dále poznamenává, že stabilita na Balkáně je ohrožena činností mnoha takových organizací, jako jsou Balkánská kozácká armáda, Řád draka, Srbský obraz, Křesťanské bratrstvo a Srbská čest. Zejména vyvolávají obavy analytiků obyvatelé balkánských zemí, kteří "se připojili k proruským silám v konfliktu na Ukrajině".

Stevan Gajic, srbský politolog a expert z Institutu evropských studií v Bělehradu, poznamenal v rozhovoru pro RT, že není možné s jistotou říci, zda všechny struktury, uvedené ve zprávě, skutečně existují. Podle jeho vyjádření v podstatě mluvíme o organizacích, které mají mizivou podporu mezi obyvatelstvem.

"Jsou to opravdoví marginálové, nemyslím si, že mají vůbec nějaký vliv. Jediná věc, pro kterou jsou takové organizace potřebné, je být "strašákem" pro Západ", řekl Gajic.

Fakta neodpovídají

Autoři zprávy se pokoušeli objevit spojení mezi Ruskem a extremisty v Severní Makedonii, ale na podporu svých domněnek uvedli dosti protichůdné argumenty.

"Stejně jako ve většině ostatních zemí nebyly nalezeny důkazy o přímé účasti ruské vlády na šíření extremismu ani v Makedonii", uvádějí analytici.

A hned se pokoušejí najít propojení mezi proruskou stranou Jednotná Makedonie, která vystupuje za zřeknutí se euroatlantického kurzu a za vstup do Eurasijské ekonomické unie, a ruským prezidentem Vladimírem Putinem.

Autoři zprávy tvrdí, že v květnu 2017 členové Jednotné Makedonie absolvovali v Moskvě přípravný kurz určený k tomu, aby jim pomohl "uchvátit moc" v republice. Navíc se předpokládá, že byl veden politologem Leonidem Savinem, který je podle tvrzení českých specialistů známý jako "jeden z předních ideologů eurasianismu v Moskvě, úzce spjatých s Putinem".

12. února oficiálně změnila Republika Makedonie svůj název na Severní Makedonie. Toto rozhodnutí umožní zemi stát se 30. členem NATO.

V rozhovoru s RT byl Leonid Savin, který stojí v čele Fondu pro monitorování a prognózu, velmi překvapen tím, jak jej představilo západní analytické centrum. Řekl, že autoři zprávy popletli hlavní města Ruska a Makedonie a také dobu jeho kontaktů s makedonskými politiky.

"Jsem samozřejmě velmi polichocen, ale nikdy jsem s prezidentem Putinem ani s jeho poradci nekomunikoval", poznamenal politolog. Co se týče semináře zmíněného ve zprávě, všechno, co se tam říká, je přímá lež, fakta neodpovídají. Nepřednášel jsem pro Jednotnou Makedonii v Moskvě. V květnu roku 2018 jsem měl přednášky ve Skopje".

Navíc to byly podle vyjádření Savina přednášky čistě vědecké povahy.

"Mimochodem, všechny tyto informace mohou být prověřeny, jsou na internetu. Šlo o geopolitiku a mezinárodní vztahy. Po tomto setkání jsem s představiteli Jednotné Makedonie nekomunikoval", dodal.

Dokonce takový ojedinělý kontakt makedonských politiků s ruským politologem však analytici z nějakého důvodu stejně považovali za znamení podpory extremismu.

"Příprava členů Jednotné Makedonie v Moskvě je sama o sobě formou podpory nenásilného extremismu v Makedonii ze strany Ruska, a to bez ohledu na existenci či absenci důkazů o zapojení ruské vlády", je uvedeno ve zprávě.

Pochybné zdroje

Čeští analytici také uvedli, že ruské akademické instituce se údajně pokoušely radikalizovat balkánskou mládež.

Zejména se jedná o vědecké konference pod záštitou Ruského institutu strategických studií (RISS), návštěvy mladých politiků v Rusku a také cesty dětí ze Srbska do tábora na řeckém ostrově Lemnos. Dříve se jeho organizací zabýval bývalý ředitel RISS Leonid Rešetnikov.

Podle názoru expertů pražského institutu Rusko "napomáhá šíření nacionalismu a extremismu v Kosovu, což vyvolává nárůst napětí ve vztazích mezi albánskými a srbskými komunitami v severní části republiky".

Analytici také tvrdí, že Kreml údajně kontroluje činnost člena prezidia Bosny a Hercegoviny za srbskou komunitu Milorada Dodika a očekává, že orgány republiky budou jednat v zájmu Ruské federace. "Ruský vliv" na Balkáně se údajně šíří také prostřednictvím srbských organizací, které mají vlastní pobočky v Bosně a Hercegovině, a také prostřednictvím černohorských opozičníků, kteří vystupují proti NATO.

Je zajímavé, že zjištění analytiků jsou založena především na informacích z médií, včetně informací z Rádia Svobodná Evropa, financovaného americkými daňovými poplatníky, a nevládních organizací. Zpráva opakovaně uvádí, že neexistují přímé důkazy ruského "vměšování se". Například se uvádí, že prohlášení o účasti Ruské federace na vytvoření polovojenských formací na bázi rusko-srbského humanitárního centra v Srbsku k destabilizaci Bosny a Hercegoviny patří médiím a expertům, kteří "poskytli nedostatečné důkazy" na podporu tohoto názoru.

"Jedná se o nekvalitní analytickou nebo dokonce novinářskou práci, všechno je přitaženo za uši a je jasně vidět politickou objednávku, obzvlášť o tom svědčí neobjektivní zdroje", říká Savin.

Podle vyjádření Stevana Gajice se to historicky tak vyvinulo, že v balkánských zemích a zejména v Srbsku žije velké množství rusofilů a dokonce "existuje potřeba ruského vlivu". Ale tento vliv, i přes přání jej uvidět, není.

Leonid Savin soudí, že analytici v Praze vůbec "vydávají zbožné přání za skutečnost", aniž by se štítili využívat náhodné kontakty, zmínky v médiích a neověřené údaje. Všechna shromážděná "fakta" mají potvrdit tezi, že Rusko má na Balkáně síť agentů. Experti zdůrazňují, že to vůbec neodpovídá skutečnosti - patriotické organizace jsou ve stavu neustálého chaosu a konfliktů mezi sebou, nebyla a není ohledně nich u Moskvy žádná ucelená strategie vlivu.

Krytí pro NATO

Savin zdůrazňuje, že jedním z cílů zprávy je poskytnout důkazy pro rozšíření sankčního tlaku na Rusko a ukázat západním politikům, že Moskva údajně zasahuje do záležitostí balkánských zemí.

"Zatímco nás straší různými Řády draka a slyšíme příběhy o neuvěřitelném ruském vlivu a dětských táborech, NATO reálně rozšiřuje svůj vliv na Balkáně, poznamenává Gajic. Černá Hora bez referenda a proti vůli lidu vstoupila do NATO. Makedonie se připravuje stát se členem aliance také proti vůli lidu a postoji prezidenta země".

Dříve ministr zahraničí Ruska Sergej Lavrov prohlásil, že NATO a Evropská unie zintenzivňují úsilí o "ovládnutí" Balkánu.

"Taková opatření vedou k další destabilizaci bezpečnostní architektury v Evropě, růstu napětí a vzniku nových dělících linií", zdůraznil šéf ruské diplomacie.

Podle názoru Leonida Savina se šířením nepravdivých informací o podpoře extrémistů na Balkáně Ruskem Spojené státy snaží ovlivnit místní politické elity.

"Cíl je jasný - zapojit je do Evropské unie a Severoatlantické aliance, tvrdí Savin. A samozřejmě dalším úkolem psaní takových zpráv je předvedení jejich autory své prospěšnosti pro patrony a získání dalších finančních prostředků pro takovou pseudoanalytickou činnost".

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

34 komentářů :

 1. To se nám tady rozmnožila pořádná verbež.Kdopak jsou ti povedení analitici jmenovitě? Je ostuda ,že tyto profašistické zrůdy ještě platíme.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ještě za dvacet let se budeme hrůzou probouzet ze spaní,když si vzpomeneme,jak nám tady vládla ODSS a okrádala slušné lidi.

   Smazat
  2. JAK PROSADIT NEPROSADITELNÉ !… OVERTOVO OKNO

   http://www.nwoo.org/2019/02/20/technologie-pouziti-vedecke-metody-overtonova-okna-jak-prosadit-neprosaditelne/

   Smazat
  3. Overtonovo okno v praxi
   http://www.rukojmi.cz/clanky/domaci-politika/5955-jak-zacit-a-ne-vyhrat-3-svetovou-valku-metoda-overtonova-okna-aneb-jak-prosadit-neprosaditelne

   Smazat
 2. Prostě opět lžou jako vždy je třeba se navrátit k národním státům a politice spolupráce.

  OdpovědětSmazat
 3. Od doby co bůh stvořil člověka,lidská hloupost nezná meze.

  OdpovědětSmazat
 4. Není se co divit, v našich končinách má špionážní a bezpečnostní činnost letitou a slavnou tradici, jak doložil zevrubně již Mistr Jaroslav Hašek v postavách obezřetných a mocnářství oddaných hrdinů Bretschneidera, nadstrážmistra Flanderky, či výkonného Pepka Vyskoče.

  OdpovědětSmazat
 5. Budeme si muset zvykat na to že Rusové budou rozšiřovat svůj vliv po světě. Zrovna tak jako i Čína. A hlavně si budou muset zvykat USA jako zatím jediní rozšiřovatelé svého vlivu prostřednictvím ,,vývozu" demokracie a svobody. Na to mají taky po celém světě k dispozici spoustu mezinárodních a místních organizací jako Amnesty Intermnational, u nás Člověka v plísni a spoustu dalších. Tito všichni vykonávají, jak řekla velká bojovníce za svobodu a demokracii hérečka Holubová, až neskutečnou práci za pár šprdlíků. No, někdo šíří svůj vliv tak a druhý jinak. Když dva dělejí totéž, nikdy to není totéž. Nestraním nikomu, Rusko i USA jsou oba dnes kapitalistické a imperiální státy. V rámci zachování lidstva věřím, že se při novém přerozdělování světa tyto velmoci nějak dohodnou. No my s tím asi tady těžko něco naděláme...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pořád jde o ruské bohatství.

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  4. 8:41, 8:47 tapetářský kokote.

   Smazat
  5. To sotva! Chlastoslovanské barbarské Kartágo, s jeho pátými kolonami užgryndaných, podlézavých, vlastizrádných a neproduktivních azbuckých čechomužiků, frankomužiků a balkánomužiků, bude i s pomocí Číny zlikvidováno (demontováno) v zájmu světové civilizace podobně jako Islámský stát, či dříve francouzské druhé císařství, osmanská říše. Čínský chanát přijde na řadu později. Prolhané, lenivé, ožralecké, expanzivní, cynické azbucké byzantské Rusko zůstalo mentálně na úrovni mongolského a hunského Tatarstánu (včetně temného a vůči carovi tradičně podlézavého pravoslaví, velmi podobného islámu), nedotčeno západní civilizací, úmyslně odděleno azbukou a širokorozchodnou železnicí. Zakrslý Putin sedí holou řití na hromadě rezavých raket, ponorek a tanků, pro které nemá odbyt ani jako šrot a proto usilovně hledá nového partnera Adolfa, se kterým by si opět rozdělil Evropu a soutěžil s ním v počtu gulagů, pogromů a vypálených parlamentů. K tomu účelu používá různé azbucké "trojské koně" (foldynovské Srbsko, Řecko). Také protievropský islám. Brzo bude muset platit nahromaděným zlatem za obyčejné žrádlo. Zato má miliony zadubených, hladových a zamindrákovaných mužiků, ověšených ve válce uloupenými hodinkami a oplechovaných bezcennými dobyvatelskými metály udělenými těm přeživším, kteří raději riskovali střelbu soudruhů převážně do vlastních řad, než by šli na jistou smrt do gulagu. "Psí hlas do nebe nevolá" (ruské přísloví). Jejich stavy by potřeboval snížit aby je nemusel živit. Proto jim slibuje válečnou kořist. Brzy však předá Sibiř Číně na splátku svého dluhu (podobně jako kdysi Američanům Aljašku), případně jako výsledek pročínského referenda Sibiřanů. Z Ruska zůstane feudální chlastoslovanský skanzen s dřevěnými matrjoškami, zlatem okovanými blechami vystavenými v Kremlu, a potměšilými zablešenými cirkusovými medvědy na motorkách, obohacený olezlými a odulými putinovskými agentskými čecháčky, kterým Putin rád poskytne asylovou kvótu!:-)))

   Smazat
  6. 15:19 Vo jakým "bohatství" to mluvíš, lejnere putleryči? Vo tomhle?:))) - https://www.google.cz/search?q=%D0%A0%D0%BE%D1%81%D1%81%D0%B8%D1%8F+%D0%B2%D1%8B%D0%BC%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%B5%D1%82+%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D0%B2&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwig0ubU6dTeAhUQDOwKHbRHDx4Q_AUIDygC

   Smazat
 6. Je lepší se mýlit s USA, než mít pravdu s Ruskem?

  Předvádí nám to ….nebere to konce.

  OdpovědětSmazat
 7. Je fůra let po válce a někteří lidé jsou víc a více blbější.
  Zato starej Goebels stále frčí.

  OdpovědětSmazat
 8. Probůh, proč tu smečku vrtichvostů nazýváte analytiky?Jsou to jen análomilci - potřebují být zalezlí v něčím zadku a když to navíc sype, tak jsou v rauši. Ze zadku lezou jenom sra*ky - to je stručné shrnutí plodu jejich práce.

  OdpovědětSmazat
 9. Takže zkráceně: analytici tvrdí, Rusko údajně, Kreml ovlivňuje, obvinili Rusko, je, uzvedeno, Rusko údajně, předpokládají čeští analytici, podněcování nenávisti, protizápadní propaganda, odmítání legitimity, vyvolávají obavy analytiků, tvrdí, předpokládá se, Rádio Svobodná Evropa. Takže pěkná snůška blábolů, jenom ty důkazy nějak pořád a pořád a stále, ne a ne a ne. Když řeknu, že předpokládám že na jaře přiletí vlaštovky, tak je v tom víc pravdy než v těchto nejapných kecech. Skutečně nás mají za debily. Rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. … a když je vykrmíme, tak frknou do teplých krajin. A takto si s námi zahrává i česká vláda.

   Smazat
  2. 15:25, to je nic.

   V úterý večer s bombastickými titulky Aktuality.sk obvinili Fica, že v přátelském duchu telefonoval už v roce 2012 s jedním italským mafiánem a že to potvrdil kalabrijský prokurátor. Ve středu se to rozmázli po všech novinách, a ve čtvrtek, na výročí vraždy novináře, vyšly ty hyeny na tribuny v 36ti městech s tím, že Fico a jeho banda ve vládě spolupracovali s N'Dranghettou na distribuci kokainu po Evropě a plundrování eurofondů.

   Přitom se s největší pravděpodobností jedná o načasovaný a promyšlený hoax, kdy v La Reppública vyšel někde na dvacáté straně mrňavý článek od italských kamarádů české novinářky Holcové, ta to pak publikovala někde tady v Česku, a odsud to skopčili její kamarádi v Aktuality.sk. Trapně načasováno přesně na určený den a přitom lež, protože Fico s žádným Vadalou netelefonoval. Už to má i potvrzeno od italského prokurátora. Jenže tohle ovce nezajímá, jeho pověst je poškozená.

   Přitom dosud se oslavoval jako světec pozemkový mafián, úžerník a neplatič daní Kiska, po kterém české slunkopyče vzdychají: takového presidenta můžeme Slovákům jen závidět! Teď je tak namočený, že už od něj dávají ruce pryč i slovenské slunkopyče z US ambasády. Proč si Američani vybírají trn nejhorší xindl? Asi právě proto.

   Smazat
 10. Rozhovor v rodině:"Synu nic neumíš, budeš analytikem!" V.J.Horák

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ...a nebo politoligem!

   Smazat
  2. A když něco zcizíš a pujdetito tak budeš politikem.

   Smazat
  3. A když budeš k tomu všemu prolhaný namyšlený arogantní hňup, půjdeš na faráře. Ručičky, nebojte se. Vy makat nebudete...

   Smazat
 11. V zahraniční jsou však jízdy často vnímány jako hrozba pro národní bezpečnost. Pro USSA národní bezpečnost jsou , dle posledního zjištění, hrozbou i auta Volkswagen.

  OdpovědětSmazat
 12. Ami je třeba hladit,hladit,až je vyhladit,jak to provedli oni z indiánama!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Všechny bílé bez rozdílu rozšíření! Je přeci třeba vrátit původním obyvatelům jejich země! - http://extrastory.cz/prvni-evropane-meli-tmavou-plet-belosi-se-v-evrope-rozsirili-teprve-pred-8-tisici-lety.html

   Smazat
 13. Další havloidní dílna pravdy a lásky placená USA. Ostatně, podívejte se sami.

  http://www.pssi.cz/about-us

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Alespoň víme, i koho se jedná. Dali na net svoje ksichty.

   Smazat
 14. Už jen chybí tvrzení, že Rusko ovlivňuje Rusko. Nebo že Irák, Lýbii, Jugoslávii .. napadlo a povraždilo miliony jejich obyvatel Rusko. A bude vymalováno.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To už v CNN bylo, že Kreml ovlivňuje Rusko a mysleli to naprosto vážně. Mám někde screenshot.

   Smazat
 15. V Praze je centrum protiruské agendy pro východní Evropu, to je dávno známé. Postupuje stejně hystericky jako všechna západní centra, možná ještě víc. Rusko se samozřejmě snaží zachovat vliv na Balkáně, je to důležitá oblast hlavně pro Evropu. Proti Evropě přitom Rusové nevystupují, chtějí spolupracovat, takže s rozdělením vlivu by se dozajista dohodli. V podstatě to tak vždy bylo. Jen se do toho montují USA, tisíce kilometrů na druhém břehu Atlantiku.
  Savin je skutečně jen politolog a byl pouze pozván na přednášku. Podobně jako jiní Rusové třeba do Prahy. Je směšné, když se vidí hrozba u Nočních vlků. To bychom mohli vidět hrozbu i u filmů z Hollywoodu. Ale rozumím tomu. Motorkáři a patrioti, to vzbuzuje sympatie a v Rusku je přece všechno špatně. Bída, hlad a špína, zima, svrab a neštovice, a tupé šikmooké ksichty dychtící po válce.

  OdpovědětSmazat
 16. Ti, USA a bohužel i námi placení pražští "analytici" ne náhodou přehlédli, že USA se na Balkáně prosadily leteckým bombardováním, zatímco se Ruská federace, možná, prosazuje Nočními vlky a Kozáky. Vidím v tom přecejen určitý rozdíl. Hlavně co do demokratičnosti, jestli dokonce ne, co do humánnosti. Srdečně zdravím.

  OdpovědětSmazat
 17. Pražský institut pro bezpečnostní studie za podpory americké Národní nadace pro demokracii (NED) a čerpá rádoby informace především z rusofobního mainstreamu... to je gól. Není třeba číst dále. Takové fejkové perpetum mobile. :-)

  Tidehunter

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.