Reklama

pátek 1. února 2019

Proč Josef Baxa zaútočil na prezideta republiky M.Zemana. Mnohé Vám osvětlí odpověď renomovaného advokáta, doc. JUDr. Zdeňka Koudelky, Ph.D . Připomněl starou kauzu Josefa Baxy. Vše má, zdá se, poměrně letité kořeny...

1. 2. 2019  Pl, část článku
,,Vnímám to jako součást politického boje, který se řídí jinými pravidly než trestní právo. Josef Baxa i ústavní soudce Vojtěch Šimíček kritizované jednání jako trestný čin nezhodnotili. Předpokládám, že mají lepší znalost trestního práva než Jiří Drahoš."

Bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa při jednání sněmovního podvýboru pro justici ke kauze možného ovlivňování soudců Hradem uvedl, že mu Miloš Zeman opakovaně naznačoval, že by mohla přijít odměna v podobě jmenování předsedou Ústavního soudu. Co tomu říkáte, je to problém?

Je s podivem, že se Josef Baxa neohradil hned, ale vystoupil, až je zřejmé, že jej prezident předsedou Ústavního soudu nejmenuje. Též nezhodnotil své schůzky s prezidentem i jinými, které nesouvisely s řízením Nejvyššího správního soudu, ať jde o výběr soudců Ústavního soudu, nebo předsedy Nejvyššího soudu.

Sám Baxa řekl, že za přímý nátlak by Zemanovo jednání neoznačil, jisté náznaky „výměnného obchodu“ však v celé věci spatřuje. Pokud k tomu došlo, je taková věc důstojná prezidenta republiky? Má tvrzení Josefa Baxy, pokud není podpořeno pevnými důkazy, nějakou váhu? Co by se nyní mělo stát?

Nechci se nechat zatáhnout do kauzy Josefa Baxy. Nemohu jeho slova hodnotit, aniž bych nepřihlédl k tomu, že Josef Baxa v letech 1999–2002 zásadně narušil ústavní dělbu moci, když coby soudce Krajského soudu v Plzni působil jako náměstek ministra spravedlnosti, přestože Ústava zakazuje soudcům funkce ve veřejné správě, kam patří i ministerstva. Nesoudil, ale pobíral plat soudce krajského soudu, který je vyšší než plat náměstka ministra. Když předseda Krajského soudu v Plzni Jiří Šilhavý za tuto neústavnost na něj podal kárnou žalobu, byl Šilhavý ministrem spravedlnosti Otakarem Motejlem odvolán. Nový předseda pak kárnou žalobu stáhl. Baxovi již nikdo nestál v cestě jeho náměstkování na ministerstvu.

Během působení Baxy ve funkci soudce i náměstka ministra připravilo ministerstvo zákon, kterým se zřídil Nejvyšší správní soud s tím, že se k němu ze zákona překládají k 1. 1. 2003 soudci vrchních soudů působících ve správním soudnictví. Přestože Baxa byl trestním krajským soudcem, nechal se přeložit před účinností zákona na Vrchní soud v Praze jako správní soudce. Tuto činnost nevykonával, protože náměstkoval na ministerstvu, ale díky tomu se automaticky stal soudcem Nejvyššího správního soudu a mohl byt jmenován jeho předsedou.

Senátor Jiří Drahoš vyzval orgány činné v trestním řízení, aby začaly urychleně konat. Souhlasíte s tím, že to je třeba? Senátor Václav Láska podal ve středu trestní oznámení na kancléře prezidenta Vratislava Mynáře. Ten prý zasahuje do nezávislosti soudů. Objevují se návrhy, že by Senát mohl podat žalobu na prezidenta republiky za velezradu. Naplňoval by skutek, o kterém mluvil Josef Baxa, skutkovou podstatu velezrady?


Vnímám to jako součást politického boje, který se řídí jinými pravidly než trestní právo. Josef Baxa i ústavní soudce Vojtěch Šimíček kritizované jednání jako trestný čin nezhodnotili. Předpokládám, že mají lepší znalost trestního práva než Jiří Drahoš.


... ... ...31 komentářů :

 1. Všichni politici v tzv. politické korektnosti se nyní předhánějí v tvrzeních o nezávislosti soudní moci. Současné výkony soudců nejvyších dokazují opak. Jourová, Vytásková i Babiš a další, i mrtví dokazují opak. Kolik je osvobozených miliónových i miliardových baronů, Kolik obyčejných lidí se soudí i deset a více roků, živoří, mají zablokovné účty, zkrachovali v podnikání atd. A ti korektní zmrdi budou tvrdit opak?????????????????????????????????

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Špička soudní ma....takhle je pohromadě už možná neuvidíte..

   https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Rychetsky-s-Baxou-si-vymysleli-rosadu-ale-prezident-jim-ji-zatrhl-Informace-ktere-stavi-soudcovskou-aferu-do-zcela-jineho-svetla-568922

   Smazat
 2. V tomto státě panuje justiční mafie,vedená Rychetským.Ať je to jak chce,Rychetský zásadním způsobem ovlivňoval jmenování soudců,protože se ho prezident Zeman ptal na radu.Zeman to zdůvodnil svou slabou znalostí soudcovského prostředí(jen mu to nevadí při jmenování) a Rychetdský toho zneužil ve svůj prospěch.Otázkou tedy je,pro koho Rychetský vlastně pracuje.Pro stát a spravedlnost to v žádném případě není!
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. zde je link na článek, ze kterého citujete: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Rychetsky-s-Baxou-si-vymysleli-rosadu-ale-prezident-jim-ji-zatrhl-Informace-ktere-stavi-soudcovskou-aferu-do-zcela-jineho-svetla-568922

   Smazat
 3. Senátora Drahoše, hodí lidé do koše :-) Nikam jinam se tento povrchní prospěchář nehodí. "Toto" prý chtělo být prezidentem!

  OdpovědětSmazat
 4. Pan Baxa si zřejmě zvykl vyhrávat "transparentní" výběrová řízení a když zjistil, že se ke korýtku nedostane, tak začal kopat za konkurenci. Zřejmě čeká, že ta to ocení. Když může Petříček angažovat Hermana, tak se pro Baxu taky někde, něco, najde.

  OdpovědětSmazat
 5. Koudelka si loudí o Zemanovu pochvalu, nebo, ještě lépe, o nějaký lukrativní post.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak. Pan Koudelka vycítil šanci získat od prezidenta nějaké lukrativnější korýtko. Nic jiného v tom není.

   Smazat
 6. Ať si Baxa s náznaky trhne nohou. Kdykoliv jsem se v životě setkala s náznaky, tak jsem pravila - vyklop, o co ti jde - no a pak jsem se rozhodla. A ne že po roce a půl jsem to vykládala dalším pitomcům...

  OdpovědětSmazat
 7. Soudcovská mafie je složená především Obřezanců ! Tak nečekejte žádnou spravedlnost !

  OdpovědětSmazat
 8. Autor Klausovy amnestie Koudelka se snazi strcit hlavu do Zemanovy rite?-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdepak, že se snaží. Ten je tam už zavrtanej úplně celej ...

   Smazat
 9. Zákony se u nás nedá nic změnit. Vytvořily si je zvrhlý zdegenerovaný paraziti k obrazu svému.

  OdpovědětSmazat
 10. Jsou za Zemana úplně v prdeli.
  To co předvádějí je vrchol zoufalství. Je zajímavé pozorovat jak ze sebe vzdělaní a inteligentní lidé, jakými jistě Drahoš i Baxa byli, dělají zoufalce. V hladu po moci.

  OdpovědětSmazat
 11. Drahoš byl vždycky bezcharakterní jedinec. Už na VŠ. Baxa bude asi ze stejného těsta.

  OdpovědětSmazat
 12. Jedním z negativních rysů současného Česka jsou podle Rychetského vrchnostensky uvažující úředníci. „Z dob Rakouska-Uherska stále trvá jakési těžké mentální zatížení úředníka na každém stupni, že on je vrchnost a že ten, kdo od něj cokoli požaduje, tak ne že by na to měl právo, ale musí se toho doprošovat,“ popsal Rychetský. "I proto správní řízení často trvají roky, předseda Ústavního soudu v této souvislosti přímo hovoří o katastrofě".
  Možná by stálo zauvažovat o tom, zda do našeho právního řádu znova neimplementovat robotní patenty z r. 1717 a 1738, kterými bylo poddaným určeno, jak mají postupovat při styku s vrchností. Takto se vyjádřil JUDr. Rychetský na stránkách Parlamentních listů v roku 2018. Tento text byl v ten samý den, kdy se objevil z internetových stránek smazán a už nikdy se nikde neobjevil. Text měl i pokračování o tom jak tento problém řešit, ale to jsem si už stáhnout nestačil. A JUDr. Rychetský se k tomu již nehlásí, neboť neučinil nic proti těmto praktikám vládnoucích byrokratů.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. JUDr. Rychetský se stáhl po nezdařeném "puči" Baxy a spol.,ale stále zůstává v záloze.

   Smazat
  2. Rychetského dosadil Zeman. To jen pro ujasnění.
   Je otázkou, jestli se Rychetský utrhl Zemanovi z řetězu, nebo to byla od začátku špinavá hra na voliče. Zeman nasypal půlce národu sů do očí.
   Kdo byl vedle Klause autorem "divoké" privatizace? Kdo se spolupodílel, jako přeseda čssd a předseda vlády na všech zlodějinách devadesátých let? Kdo pověsil na Hrad, sídlo našich králů, modrej hadr: Kdo je pro euro a prohlásil sám sebe za "eurofederalistu". Kdo podporuje české žoldáky na "mírových" misích
   ZEMAN
   pitomci.... ZEMAN
   příště mu to zase hodte, naštěstí žádné příště nebude

   Smazat
  3. 12:42- a co tím chce básník říci? Že jsme to měli hodit "Knížeti" nebo Drahošovi? To nám vyčítáte?

   Smazat
  4. 12:42 "Rychetského dosadil Zeman. To jen pro ujasnění."...Kdo je pro euro a prohlásil sám sebe za "eurofederalistu". Kdo podporuje české žoldáky na "mírových" misích
   ZEMAN
   pitomci... ZEMAN" - Naštěstí žádné příště nebude?
   A což jestli BIMBO vymyslí další variaci na fintu
   "MELČÁK"? A kde budete, prognostici AMATÉŘI?

   Smazat
 13. Protistátní senátoři nemají proti Zemanovi šanci nedopusťme aby taková svoloč vládla.

  OdpovědětSmazat
 14. Bývalá předsedkyně energetického regulačního úřadu Vitásková má seznam lidí vlastnících solární elektrárny na které berou dotace a je tam prý plno jmen z justičního prostředí, které rozhodovaly v četných kauzách solárních lumpáren. A mezi nimi figuruje i soudce Baxa. A Zeman podporuje Vitáskovou v rozkrývání chapadel solární mafie. Možná tohle je důvodem, proč Baxa zaútočil na Zemana.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Blábolíš nesmysly.

   Smazat
  2. Ad 0:20 - Dolož, že máš pravdu. Jinak jsi jen obyčejný škodící troll, zmetek bez charakteru.

   Smazat
  3. 0:27 Já mám doložit, že 23:23 mele pátý přes devátý? Nejdřív si o "solární elektrárně soudce Baxy" něco zjisti a pak mudruj, Einsteine. Takovej blábol, ach jo.

   Smazat
  4. 2:14
   Není vidět, že byste o tom něco věděl. Vidíme akorát vaše nervy na pochodu. :) Zatím vystupujete spíš jako Baxova rohožka. :)

   Smazat
  5. Vím o tom dost na to, abych se spojování soudce Baxy se solárníma lumpárnama mohl zvesela zasmát. A moje nervy? Ty jsou úplně v klidu.
   V tom příspěvku 23:23 je tolik nesmyslů na jednom malém místě, že to snad ani autor nemohl myslet vážně.

   Smazat
  6. 3:10 jen lže. Majitelé většiny solárních elektráren jsou akcionáři "na doručení", čili anonymové, chránění Sněmovnou, v které poslanci již několikrát odmítli tyto anonymní akcie zrušit.
   Akciemi se odměňují někteří soudci, vlivní politici i vysocí činovníci policie.
   Hle, solární elektrárny, některých Čechů ráj, bajkajlaj.

   Smazat
  7. Soudce Baxa je akcionářem solární elektrárny? Víš vůbec, o jakou "solární elektrárnu" jde, když už takhle plácáš?

   Smazat
 15. Proč ten nebo onen soudce či jiný genius útočí na Zemana? No přece jako poskok kapitálu musí plnit příkazy svých loutkovodičů. To je ne bolest kapitálu, ale jeho součást ovládat sloupy republiky a politiky. Kdyby to nedělal, tak by zahynul. Sloupy republiky tedy nekočíruje prezident, ale oligarchové, to je zcela zjevné a sudí či politruci se snad tomu brání?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nevolnická lumpenproletářská čecholůza si dokoulela žvanila Miloše na lumpenhrad a opičáka Bureše do strakovlády, jako hovnivál svou hladovou, smrdutou avšak prázdnou a prolhanou estébáckou kuličku, naštěstí ale na oba ty lotry postačila parta anglickejch děcek! - https://www.youtube.com/watch?v=qGrJtGM6MDo

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.