Reklama

pondělí 4. února 2019

Putin nebo Porošenko, aneb jak vyhrát volby

Jaroslav Bašta
Jaroslav Bašta
4. 2. 2019 PrvníZprávy
Do prvního kola ukrajinských prezidentských voleb zbývají necelé dva měsíce. K 31. lednu se zaregistrovalo celkem 26 kandidátů a podle průzkumů veřejného mínění došlo poprvé za posledního půl roku ke změně na prvním místě pomyslného peletonu.


Dosud vedoucí Julii Tymošenkovou s nepatrným náskokem vystřídal Vladimír Zelenskij, původním povoláním komik a šoumen. Stávající prezident Petro Porošenko se posunul na třetí místo, komentuje pro Prvnizpravy.cz Jaroslav bašta.

Rozdíly v ratingu prvních třech kandidátů jsou nepatrné, v rámci statistické chyby. Také je třeba brát v úvahu, že (jak mi vysvětlovali před lety) objednání požadovaných výsledků průzkumů má být na Ukrajině lacinější než třeba u nás. Přesto má zveřejněná statistika svou vypovídací hodnotu. Julie Tymošenková, která celou dobu měla ve srovnání se současným prezidentem dvojnásobnou podporu, náhle mírně ztrácí právě ve prospěch Zelenského a Porošenka.

Významnou, ne-li rozhodující roli v prezidentských volbách budou hrát hlasy Ukrajinců pobývajících pracovně v zahraničí, což přestavuje asi sedm milionů potenciálních voličů. V cizině se nebudou moci voleb zůčastnit občané pobývající v Ruské federaci, protože se na tamních ukrajinských zastupitelských úřadech hlasovat nebude. To hraje ve prospěch stávajícího prezidenta i v případě, že vyloučíme možnost, na kterou upozorňuje ukrajinská opozice, že dojde k „čarování nad urnou“ či (pravděpodobněji) na kouzla s přenosem dat.

Porošenko na volebním mítinku zmínil Rusko 21krát - ale chudobu Ukrajinců jen třikrát!

Pro současného prezidenta bude ideálním kandidátem pro druhé kolo voleb právě Vladimír Zelenskij. Výzkum totiž kladl kromě otázky Koho budete volit? ještě další: Jakou má váš kandidát šanci vyhrát? V případě sympatického komika o tom byla přesvědčena jen polovina jeho podporovatelů, u Porošenka všichni jeho potenciální voliči.

Současný ukrajinský prezident po neúspěchu s vyhlášeným válečným stavem přišel nejen s heslem „Porošenko nebo Putin“, které podprahově označuje jeho protikandidáty za ruské agenty, ale rozhodl se po svém vyslyšet volání společnosti unavené pětiletým válečným konfliktem po míru na Donbasu. Jako chytrá horákyně navrhuje „ studený mír s Ruskou federací“, během kterého se bude posilovat a vyzbrojovat ukrajinská armáda. Jinými slovy slibuje, že konflikt zamrazí.

Připadá mi proto velmi pravděpodobné, že po 21. dubnu, kdy proběhne druhé kolo ukrajinských prezidentských voleb, k žádné změně na postu hlavy státu nedojde.

- - -

9 komentářů :

 1. To je úplná jistota, že vyhraje Porošenko. Nasliboval toho EU a USA tolik, že teď bude muset svoje sliby dodržet.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ta osoba nic neslibuje, jen přijímá rozkazy.

   Smazat
 2. Měl by být zvolen ten, kdo ztmelí Ukrajinu a hlavně zastaví bratrovražedný boj. Pokud bude chtít západ chaoz a fašizaci Ukrajiny,tak bude zvolen čokoládový pipiš.
  Marek

  OdpovědětSmazat
 3. Prosím vás, proč volby? Přece stačí, aby USA nám jmenovaly samozvané politruky a vzdoroprezidenta, premiéra a my musíme držet hubu a krok - ostatní země ty vzdoropolitiky uznají a stát ušetři bratru 2 miliardy pro ty, které je hbitě rozkradou - tedy pro diktaturu kapitálu. Ten otrocký kapitalismus, který žijeme skutečně žádné volby nepotřebuje, to je stejně jen politrucké šidítko pod falešným názvem "demokracie". Volte si koho chcete, diktatura kapitálu bude vždy vítězná, bude určovat i kolik pšouků za den smí být vypuzeno z Valdštejna a navíc jakého kalibru a kterým směrem bude smrdět. A Porošenko? Ten gigant megalománie a hysterik? Ono je celkem jedno, koho volíte - zvolený se nakonec vždy, plně a beze zbytku stane poskokem kapitálu, loutkou, sápající se za korupným. Ne volič, ale peníze určují, kdo se stane politrukem černého domu s expoziturou na malé straně - tím nemyslím na pisoáru. Ale v takové hodnotě.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Demokratické volby spočívají v tom, že vám nabídnou politicky naprosto identické nepřijatelné klony. Pak si vyberte a jásejte nad svobodou a demokracií.

   Smazat
  2. Však taky NIC jako DEMOKRACIE nikde není! Existuje pouze Rasa pánů a Rasa otroků! Ta první dnes předstírá vládu té druhé, neb jakákoliv demokracie je levicová idea a levice byla vždy nepřítelem velkých mužů, kteří místo toho, aby jim druzí s radostí sloužili a nacházeli nejvyšší uspokojení v tom, že mají tu čest podílet se na jejich dějinném poslání, musejí strpět, že se jim tito pletou do cesty. Zatímco v nerovné společnosti může průměrný muž velkému muži dobře sloužit nejen k vzájemnému prospěchu, v bolševickém rovnostářství jsou průměrní muži pro ty velké břemenem. Rovnostářství je triumfem nízkých mužů s nízkými ambicemi - podlidí typu místních užgryndaných čechomužiků! Neboť, i levičák se ochotně staví do pozoru, jakmile se začne točit ve hře zajímavá finanční odměna, případně když mu nějaký darebák slibuje dosažení více rovnosti nebo svobody po níž jeho duše tolik pase. Levičáctví (ve všech jeho podobách) se projevuje jako duševní společenská choroba, která vede k jejímu postupnému úpadku, kdy všemu nemocnému, slabému, patologickému a dokonce kriminálnímu je věnována dojemná starost a péče, která daleko přesahuje péči o zdravé, a to proto, aby se opět zařadilo do stáda obecné uniformity. Skutečná pravice, která jediná může zajistit zdravou společnost, musí v první řadě odmítnout rovnoprávnost! Neb jak klasik napsal: "Nadčlověk je smyslem Země ... a právo nutně znovu povstane z násilí a moci. Protože jen malý počet lidí je natolik vynikajících, aby mohl vládnout, zatímco sloužit musí vždy nesčetné zástupy."

   Smazat
 4. Sleduji pořad Kvartal 95 dost dlouho. Vystupuje tam kandidát na prezidenta Zelenskij. Neútočil na Rusy. Jeho humor byl lidský. To už ale neplatí. Vyslechl jsem besedu Zelenského u televizního mudrce Dmitry Gordona a změnil jsem zcela názor na toho původně sympatického komika. Nenávidí Rusy a dal milion na válku na Donbase, aby se zabíjeli jeho spoluobčané. Je to taková přetvařující se zrůda, od které nic dobrého nelze čekat.

  Ten Gordon je také podařené kvítko. Na youtube je video, jak ho zesměšnila ženská Bondarenko.

  OdpovědětSmazat
 5. Nikdo jí nedokáže ztmelit. Jediná možnost je hodně volná federace. Banderovci jsou překážkou jakéhokoli dorozumění a všichni to vědí.

  OdpovědětSmazat
 6. Kdo bude "prezidentem" v americké kolonii okrajina Ruska,
  je celkem fuck.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.