Reklama

pondělí 11. února 2019

Samotná Asie je pro čínskou expanzi příliš velká!

11. 2. 2019     PrvníZprávy
Pozoruhodný materiál Forign Policy argumentačně popírá tvrzení západních analytiků či spíše ideologů strašících, že se Čína stane hegemonem světa a nahradí tak Spojené státy. Ať už bude výsledek konfrontace mezi Spojenými státy a Čínou jakýkoliv, unipolární svět už nebude existovat, napsal Parag Channa, odborník na mezinárodní vztahy be Foreign Policy. Podle analytika není pravděpodobné, že by Čína mohla dosáhnout jediné nadvlády dokonce ve svém vlastním regionu. Asie je příliš velký a složitý prostor, který byl po většinu své historie vícepolární.


Dnes je stále více přijímáno, že Čína zamýšlí nahradit Spojené státy na místě „jediné světové supervelmoci" do roku 2049, při 100. výročí založení ČLR, uvedl Parag Channa, odborník na mezinárodní vztahy a autor „Budoucnost je Asie: obchod, konflikt a kultura v 21. století". V souvislosti s obchodní válkou mezi Washingtonem a Pekingem a dokonce i hrozbou vojenského konfliktu převládla ve světě atmosféra studené války 2.0.

„Ale bez ohledu na to, co se děje mezi Spojenými státy a Čínou, svět nebude unipolární - ani při americké, ani při čínské nadvládě," tvrdí analytik.




Spojené státy nechtějí a nemohou si dovolit obnovit globální hegemonii a ani většina světových zemí to také nechce. Taktéž Čína. „Ve skutečnosti je zdaleka nepravděpodobné, že Čína, která je stále daleko od odsunutí Spojených států z její pozice na mezinárodní scéně, bude schopna sama  přinejmenším ovládnout svůj vlastní region, Asii," poznamenal Channa.

Na základě západních idejí o geografii a historii, které se týkají především Evropy, mnozí analytici desinterpretují situaci v Asii. Zatímco Evropa není geograficky velké území, má společnou kulturu a náboženství, Asie je rozsáhlá oblast táhnoucí se od Středozemního moře k Japonsku, což je neuvěřitelné množství jedinečných civilizací vytvořených mezi Tigrisem a Eufratem v údolích řek Indus a Jang-ce. Dokonce i samotná zeměpis - například v podobě tibetské vysočiny, Himálají nebo poušti Takla Makan - naznačují „přirozené hranice, v nich se může šířit vliv toho či onoho hráče".

S geografickou izolací a odlišnými kulturami Asie je podle analytika téměř celá její historie vícepolární. Jediná výjimka – mongolská nadvláda ve 13. století - a to spíše proto, že samotní Mongolové byli kočovníci a neomezovali se na jedno území. Namísto některých globálních dobytí Asijci jen upřednostňovali „žít v klidu a nechat ostatní žít v klidu".

Jak zdůraznil autor článku, přiměřené posouzení geografie a historie Asie naznačuje, že tento region není tak snadno připraven k pádu před expanzivními ambicemi Číny. Možná dnes v Říši středu lze zaznamenal vzestup nacionalismu, ale Číňané zřetelně nejsou „novými Mongoly".

Správné chápání asijských specifik může pomoci předpovědět osud rozsáhlé čínské iniciativy „Nová hedvábná cesta" nebo, jak se také nazývá „Jeden pás – jedna cesta". Navzdory skutečnosti, že cíl projektu, který zahrnuje více než 60 zemí, je zcela jasný - pomáhat s infrastrukturou a logistiku drhým, mnozí ve Washingtonu si jsou jisti, že to všechno je „zlověstný plán k dosažení neokoloniální hegemonie". Podle Američanů má Čína v úmyslu zatlačit rozvojové země do dluhů, ovládnout jejich ekonomiky a vybudovat své vojenské základny na jejich území.

Podle Channya je „pravda někde uprostřed". Je důležité si uvědomit, že jak tomu bylo v asijských dějinách vždy, v případě „Nové hedvábné cestay" vše závisí nejen na samotné Číně, ale i na dalších zemích tohoto regionu, které se dosud málokdy udávaly tón v geopolitice.

Projekt „jeden pás" je jak invazivní, tak obranná iniciativa. Čína je největším hráčem v mezinárodním obchodu, ale jediným zavedeným způsobem, jakým může obchodovat, je Malacká úžina mezi Malajsií a Indonésií. To samozřejmě způsobuje, že je Říše středu zranitelná. Částečně je agresivní chování Pekingu v Jihočínském moři spojeno s pokusem o upevnění vlivu alespoň ve východní části úžiny, protože nemůže ovládat Indický oceán z druhé strany. „Nová hedvábná cesta" by měla dát Číně přístup k všem bodům zájmu, včetně Evropy a Blízkého východu.

Pouze analytici, kteří komentují globální plány mají podle Channy často tendenci přehánět pragmatismus Číny a potlačit nezávislé myšlení jejích sousedů. Dnes vypadá Říše středu jako „nepřekonatelná síla", ale Asie je plná „neotřesitelných objektů v podobě zemí, které vyrostly z civilizací", včetně Ruska, Íránu a Indie. Tyto země jsou schopny odolat Pekingu, pokud je to v jejich zájmu.

Je třeba si uvědomit, že Čína musí nějakým způsobem budovat vztahy se všemi svými četnými sousedy a to navzdory skutečnosti, že v celé své historii byla země často obětí dobyvatelů, než samotný dobyvatel. A dokonce i dnes, i když špičková, ale nezkušená a netestovaná čínská armáda by mohla být snadno poražena.

Takže i se všemi svými penězi a investicemi do modernizace armády je nepravděpodobné, že si Čína bude schopna přisvojit více politických pák, než má. Čína bude čelit odporu na moři a na zemi, je si jistý autor článku. Na rozdíl od „povrchních koloniálních analogií" v moderním světě existuje komplexní systém odstrašování, který zahrnuje svrchovanost jiných zemí, demokracii a transparentnost.

Ano, chování Číny se podobá chování společnosti Britské východní Indie, poznamenává Parag Channa. Ale nezřídka, když říše investují do svých kolonií, posilují pouze síly, které jim odporují. Britové sjednotili Indii, postavili železnice, darovali anglický jazyk a administrativní aparát – a ironií osudu to všechno pomohlo ukončit britskou vládu v zemi.

Čím více bude Číně pomáhat malým státům, tím silnější a pozoruhodnější budou pro ostatní investory. Většina asijských zemí dnes využívá moudře Čínu, aby se ukázala, a pak, pokud vše půjde dobře, mohou získat investiční smlouvy od Indie, Turecka nebo Německa. Je to legrační, ale v zemích, kde Peking investuje nejvíce peněz, jako je Mongolsko, Kazachstán nebo Myanmar, často slyšíte výraz „kdokoliv, jen ne Čína".

Čína prosazuje svou "Novou hedvábnou cestui", ale zatím není známo, jak by to mohlo skončit. Číňané nemají rádi se příliš vnucovat do místní kultury: někde kupují své spojence, někde manipulují s úvěry, někde se setkávají s otevřeným odporem. V jednom okamžiku se to všechno může stát okamžitě. Takže samotný Peking nemůže předpovědět, jak se věci projeví v jedné či druhé zemí.

26 komentářů :

 1. Ten článek není moc přesvědčivý...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Článek do jisté míry předpokládá, že Číňané jsou blbci. Kdysi už je to velmi dlouho, víc jak padesát let, nám řekl výtečný učitel zeměpisu, že kdyby Číňané chtěli, stačí jim namočit čepice do betonu, nechat ztvrdnout a jít bojovat. A vyhrát. V přeneseném slova smyslu to dělají. Jen k tomu už nepotřebují ty čepice.

   Smazat
  2. 13:41 Kdepak blbci, to rozhodně nejsou! To je ten zásadní rozdíl oproti ruským "bílým negřům" (jak je předpověděl Leo Bronstein) coby de facto vječně zlitým divochům, kteří jsou pro civilizaci zcela nepotřební! To žlutej xindl nám může dosloužit tradičně v roli kuliů s takovouhle slušivou šálou na krku!:-)) - https://www.dhm.de/fileadmin/medien/lemo/images/ba008251.jpg

   Smazat
 2. Myslim, ze Cina uz svet ovlada, aspon v oblasti elektroniky.
  Vo vojenskej oblasti zatial nie.

  OdpovědětSmazat
 3. RADOSTO,DOKUD NEBUDETE PSÁT JAK ODSTRANIT KAPITALISMUS

  bez přivlastků,vycházejici z gangsterismu jako to dělá Společnost voličů OSV hned v prvnim článku svého skvělého PROGRAMU kde je na to hezký návod ,nedostanete se z našeho stínu a tam i bidně budete mizet!
  Přidejte se k nám šičce OSV ,kteřá vi proč a jak jsou vaši komunisti proti,aby zvitězili ve volbách a z vlastni viny dále cepení, nebot odmitaji a nechtěji voliče a ani vy o jejich nových aktivitách neumite nic napsat!!

  FUJ RADOSTO FUJ!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pan Radosta by měl ve svých vstupech podporovat i NZP tedy Nepodminěný základni přijem,který vypláceli bývali komunisti všem občanům ČR i když se to jmenovalo tehdy jinak.
   At vysvětli i to proč NZP nechtěji dnešni komunisti a ze všech sil blokuji dokonce i

   OBČANSKOU PŘIMOU DEMOKRACII,KTEROU JIM VOLIČI NABIZEJI V DOMNĚNI,ŽE JIM POMOHOU A ONI NIC!

   Co se to s vaši komunistickou stranou děje?
   Přece se tu nemůžete stále presentovat jako jeji diversant a proč vás vůbec jeji předseda za nedostatečné informováni veřejnosti a tedy vlastně diverzi vaši strany , nepošle před soud i když je JUDR?

   Smazat
  2. RADOSTO PÍŠETE PRÝ O KSČ,TEDY O MINULOSTI

   ale nevidime tu kolik tedy vypláceli bývali komunisté všem občanům toho bývalého státu peněz z NZP ,kde to zmizelo a jakým mechanizmem to kradou dnešni kapitalisté bez přivlastků všem dnešnim domorodcům a oni v absolutnim šoku to nepožaduji zpět,nebot se vedeni dnešni komunistické strany dělá hloupé,že jako o tom NIC nevi i když to prý dělá 10 000 měsičně a možná i vic!

   PROČ TO TADY VE SVÉM PRAVIDELNÉM POŘADU NEUMITE DÁT a zdůvodnit VY,KDYŽ TU UŽ PÍŠETE JAKO ŠILENÝ!

   Je to proto,že chcete udělat ještě větši stále rostouci popularitu Společnosti voličů OSV ,kdy někteři zdejši lidoví komentátoři píši,že jsme prý jako pan Radosta,který tu má kadenci kulometu naplněného na rozdilod nás jen slepými patronami?

   Smazat
  3. Radostu redakce Nové republiky maže, protože je to jen provokující troll/trollové.

   Smazat
  4. Troll Radosta si myslí, že je elf, nekrmte ho.

   https://www.idnes.cz/technet/internet/dezinformace-rusko-cesko-propaganda-trolove-elfove.A181030_150308_sw_internet_pka

   Smazat
 4. Bych tedy, raději než Foring Policy čtl Foreign Affairs, kde CFR dává na vědomí svoje diplomatické záměry.

  Pana Čanná příliš povrchně hodnotí potenciál Číny podle svých, indických měřítek.
  Indii, jak víme, dokáže v případě potřeby rozložit pár muslimů.
  Které jim Britové nasadili do zadku, jako mnohým (viz Róhingjové ad.).

  OdpovědětSmazat
 5. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. vůl zůstane volem. I kdyby vystudoval světovou universitu. A ty jsi jen český vůl.

   Smazat
 6. Radosta,to je fakt znovu a znovu kuloment,ale se slepými patronami,kdy vám připravi vaši vnitráci ne pořád stejné,ale zajimavějši texty,které tady nebudou mizet?
  Vždyt i vy máte právo na život,tak jim vysvětlete,že texty vašich přispěvku nesmi připravovat náš hloupý mimistr zahraniči,nebo kdo je takový vůl co vám to píše a nařizuje tady cpát,aby jste byl jen mizivá dekorace a nic z toho!.

  OdpovědětSmazat
 7. Dvořáku, proč mu nedáš doživotní ban? Ušetřil by sis práci s opakovaným mazáním.

  OdpovědětSmazat
 8. "Podle Američanů má Čína v úmyslu zatlačit rozvojové země do dluhů, ovládnout jejich ekonomiky a vybudovat své vojenské základny na jejich území". Podle sebe soudím tebe. Přesně tak to totiž USA dělají všude ve světě. No a kde to nejde jinak, tak tam pošlou vojáky a ti místní převážně přesvědčí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je presne....podle sebe soudim tebe

   Smazat
 9. Amerika ma sanci porazit Cinu: musela by si v Cine nechat vyrobit lepsi zbrane nez ma Cina. Jinak USA jdou od 10 k -25, Cina stale roste. Az USA nebude moci vice tisknout dollars, bude zavidet Venezuele, mozna i Haity.

  OdpovědětSmazat
 10. Tak to bude a nikdo s tím nic neudělá Čína bude největší ekonomika.

  OdpovědětSmazat
 11. USA mají hlavnė strach z toho, že čínská politická ekonomie porazí svým příkladem jejich finančně-bankstersko mafiánský liberalismus. To znamená, že větší strach, než z ovládnutí Ásie Čínou mají USA z toho, že Ásii neovládnou ony svým zlodějských liberalismem a to právě na základě ekonomického příkladu z Číny!!!

  OdpovědětSmazat
 12. !!! POZOR - CENZURA !!!

  !*!*!*!*! ВНИМАНИЕ - ЦЕНЗУРА !*!*!*!*!

  Soudruzi a soukmenovci, POZOR: Na sajtách naší milované Nové Republiky opět řádí kavárníci, placení agenti CIA a Mossadu!
  Opět se ztrácejí příspěvky, dobré internacionálně-vlastenecké, 100% levicové příspěvky nás komunistů a putinistů!!

  TO JE CENZURA, ODPORNÝ NÁSTROJ EUROAMERIKY A KAVÁRNÍKŮ-LEPŠOLIDÍ !!!!!

  Proto žádám soudruhy a soukmenovce z redakce NR, aby NEPRODLENĚ posílili svou revoluční bdělost a ostražitost!!!
  Vzkřikněme kolektivně do tváří těch pravičáckých zakuklenců z pražské 5. kolony své revoluční NO PASARÁN!
  A to IHNED!!
  Jinak nepřátelští agenti zesílí, časem převezmou vládu nad naší milovanou Novou Republikou, a udělají z tohoto dosud 200% spolehlivého orgánu KSČM a Velvyslanectví Ruské federace pravý opak: hlásnou troubu kapitalismu a demokracie!!!

  Snad vám nemusím vysvětlovat, soudruzi a soukmenovci, jaký JEDINÝ trest je za takové trestuhodné selhání v boji proti kapitalismu, demokracii, Euroamerice a kavárníkům-lepšolidem.
  Myslete proto hlavou, ano?
  A NIKDY nepouštějte ze zřetele naše heslo: Se soudruhem a soukmenovcem Davidem v čele VPŘED, za svobodu slova pro každého roduvěrného Čecha a Rusa, čili každého komunistu, putinistu, zemanistu a babišistu!

  Děkuji Vám předem, drazí soudruzi a soukmenovci, a nyní vložím zpět svůj příspěvek z 11. února 13:10.


  P. Radosta

  OdpovědětSmazat
 13. Pro Čínskou lidovou republiku je malý CELÝ SVĚT !!!

  Připomeňme si fakta, drazí soudruzi a soukmenovci:

  1) Existuje JEDEN JEDINÝ důvod, proč ČLR pod vedením KSČ dosud neovládá celý svět: Bývalá omylná a zhoubná Politika jednoho dítěte!
  Ano, po smrti Velikého Maa ve vedení KSČ převládli revizionisti, neomarxisti a vůbec placení agenti Západu, a prosadili mj. omezení porodnosti, jako jeden z NEJZÁKEŘNĚJŠÍCH nástrojů na potlačení čínské proletářské revoluce. (Viz obdobný vývoj v SSSR po odchodu Velikého Stalina.)

  2) Naštěstí se brzy KSČ obrodila, a neomarxisty rozšlapala na krmení pro prasata.
  Díky tomu mohl ÚV KSČ prosadit Politiku DVOU dětí, k výročí VŘSR v r. 2015.
  Nyní tedy počet uvědomělých budovatelů socialismu-siťinpchingismu TRVALE ROSTE.


  A kdo jiný než my Češi a Rusové, my Západoasiati, by měl vědět, co znamená trvalý populační růst národa, vyvoleného Velebnou Matkou Přírodou?!
  Ano, takový růst znamená ZCELA OPRÁVNĚNÉ územní požadavky.
  Viz NÁDHERNÉ rozšíření Ruské říše, v heroické době od 15. do 20. století!!!

  Navíc ČLR má ke svému územnímu rozvoji opravdu PÁDNÉ nástroje: Díky hlouposti Západu, jenž si dlouho naivně kupoval čínskou socialistickou elektroniku, ČLR levně získala spoustu drahých západních vědomostí a znalostí, patentů a vojenských tajemství.
  Prostě západní pitomci si pořizují Huawei počítače a servery, kvůli jejich nízké ceně – a pak nestačí mrkat na drát! :-)))

  Ano, dnes Čínská lidová republika, nejlidnatější stát světa, provozuje vozítko Nefritový králík 2 (Yutu-2), první takové průzkumné vozidlo na odvrácené straně Měsíce.
  Je to NÁDHERNÝ důkaz ambicí ČLR na TÉTO planetě.

  Proto nepřestávejme děkovat našemu národnímu Vůdci Milošovi, za PROMYŠLENOU přípravu celého našeho národa na dobu, kdy čínská přítomnost v naší vlasti se nebude omezovat na levné restaurace, trhovce a zpravodajské systémy v útrobách českých počítačových a komunikačních sítí.

  Ano, ti nejchytřejší z nás již vážně uvažují nad VIDITELNÝM důkazem vstřícnosti vůči našim čínským soudruhům a zaměstnavatelům: Na patřičnou operaci tvaru očí a mírné zažlucení pleti.
  Přirozeně: Vstup do KSČ je PRVOŘADOU podmínkou pro přijetí do zaměstnání v jakémkoli z mnoha budoucích podniků ČLR na území naší vlasti; to dá rozum každému našinci, že.

  Na shledanou v lepších časech, po vystoupení naší vlasti z otroctví NATO a tyranie EU!


  P. Radosta

  OdpovědětSmazat
 14. Nevím, kde autor absovoval politické školení. Ale je to naprostý blbec.
  Václav

  OdpovědětSmazat
 15. Dobrý den, všichni, mé jméno je Safa El Sadat, jsem ženatý 20 let s manželem a máme dva syny, starší 16 let a mladší 11 let. Můj manžel mě hodně miloval, ale dostalo se do bodu, kdy se zapojil do záležitosti se ženou, která je její spolupracovnicí. Nikdy jsem si to nepředstavoval, ale nějak se změnil jeho postoj ke mně a dětem, jeho pozdní příchod z práce mě přemýšlel o tom, že i na mém 20. výročí svatby v březnu se držím dál od sexu, jak to slibujeme na svatbě Den výročí, 15 dní před výročí svatby přiznal, že ano, že měl sex se svým spolupracovníkem. Přivedl ji do mé postele, když jsem byl na práci, to znamená, že mé pocity byly pro něj naprosto bezcenné, můj duševní stav je plný utrpení, myslím, že nemůžu zapomenout a obnovit bolest, tato žena měla plnou kontrolu nad ona a já jsem nikdy nechtěla dělat to s násilím, ona chce vyhrát mě, zatímco ona je rozvedená, ona říkala, že ona žárlí na náš vztah a ona zničí mě tím, že vezme mého manžela. Musel jsem o tom diskutovat s přítelem, který mě požádal, abych našel dobré kouzelnické kouzlo, v první řadě jsem nikdy nevěřil v tento pravopis, ale musím to zkusit, až když jsem narazil na email PROPHET NOSA UGO na internetu o tom, jak pomohl tolika lidem, aby si vzali zpět a pomohli opravit vztah a učinili lidi šťastnými ve svém vztahu a některých dalších příbězích týkajících se Duchovní nemoci a více, vysvětlil jsem mu jeho situaci a pomohl mi provést nějaké modlitby, některé bylinky a kořeny a malá oběť, kterou jsem udělal, a do 7 dnů se vrátil, aby se omluvil a bylo to pro mě jen zázrak, jsem rád, že mi pomohl a já mohu hrdě říci, že můj manžel je se mnou znovu a teď je se mnou zamilovaný jako nikdy předtím.
  Potřebuješ nějakou pomoc ve svém vztahu, jako dostat zpátky svého muže, manželku, přítele, přítelkyni, vyhrávat loterie, bylinný lék na nemoc, HIV, pohlavně přenosné choroby, astma, artritidu, Fybroid, mrtvici nebo jakýkoli druh nemoci, duchovní problém , Propagace pracovních míst, diváci, kteří čtou můj příspěvek, který potřebuje pomoc, pokud jde o jakékoliv životní výzvy, by měli kontaktovat společnost PROPHET NOSA UGO a budete rádi, že jste to udělali.

  E-mail: nosaugotemple@gmail.com
  WhatsApp: +34631686040
                      +17207992813

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.