Reklama

středa 20. února 2019

Spiegel: USA už nejsou lídrem světa, ale i nadále mu káží, jak žít!

Mike Pence, americký viceprezident
Konstantin von Hammerstein a -kou-
20.2.2019 Spiegel a PrvníZprávy
Mike Pence, při projevu na Mnichovské bezpečnostní konferenci, hovořil o „americkém vedení" a rozdával instrukce evropským partnerům, napsal Der Spiegel.


Kritizoval výstavbu „Nord Stream - 2“, požadoval zvýšení výdajů na NATO a ukončení jaderné dohody s Íránem. Nicméně jeho slova byla vnímána bez nadšení, poznamenal časopis: Spojené státy vůbec nevedou „svobodný svět" a krize v transatlantických vztazích nikdy nebyla tak hluboká.

Možná, že diváci mohli trochu zatleskat Miku Pencovi během jeho vystoupení na Mnichovské bezpečnostní konferenci, ale rukama neplácali, protože americký viceprezident chválil Donalda Trumpa téměř v každé větě, napsal Der Spiegel.

Podle Pence, se USA pod Trumpem staly „silnější než kdykoli předtím": ekonomika země prosperuje, nezaměstnanost klesla, ceny akcií se prolomily strop. „Amerika se opět stala vůdcem svobodného světa," uzavřel Pence.

Viceprezident také zaznamenal prudké zvýšení výdajů na NATO. Jak časopis poznamenal, v daném okamžiku bylo v hale nejméně dvacet lidí, kteří nedávno naslouchali projev slavného amerického diplomata, který si stěžoval, že po dlouhou dobu v americkém hlavním městě neslyšel slovo „spojenci".

Přičemž, jak Der Spiegel uvedl, transatlantické partnerství zažívá nejhorší krizi v celé své historii: Jeden den na konferenci se prominentní politici dohadovali, zda by NATO mohlo přežít dva další roky Trumpovy vlády. Kromě toho neměli pochybnosti o tom, že by se aliance definitivně skončila, kdyby se Trump zvolil na druhé funkční období.

Rakouský prezident: USA jednají s EU jako s kolonií!

Publikace poznamenala, že Penceův projev tak prakticky neměl nic společného s realitou. Spojené státy již nejsou lídrem, naopak se vzdávají svých pozic, což využívají Čína, Rusko a Írán.

Přičemž Washington, který není vůdcem, rozdává instrukce a Mike Pence k tomu také využil svůj projevu v Mnichově. Nejprve vyzval evropské země, aby své příspěvky do NATO dotáhly na požadované 2% HDP. Americký viceprezident se rovněž dotkl tématu „Nord Stream 2“. „Spojené státy nebudou moci zaručit ochranu Západu, pokud se naši spojenci stanou závislí na Východě," řekl Pence.

Nejostřejší kritika Pence byla však adresována Íránu, v publikaci se uvádí: politik nazval Islamskou republiku „největším sponzorem mezinárodního terorismu" a rovněž obvinil Teherán z antisemitismu. Pence naléhal na Evropany, aby odešli u iránské jaderné dohody a přestali podkopávat americké protiíránské sankce.

Podle Der Spiegelu Evropané v sále poslouchali projev Pence s kamennými tvářemi: bylo jim jasné, co v chápání amerického politika znamená „vedení USA rozděluje rozkazy a zbytek je provádí". Takové chápání se neshoduje se jejich vlastními představami partnerství.


15 komentářů :

 1. Amerika musí kritizovat Nord Stream 2, protože od Porošenka (koupil si znovuzvolení) dostali darem tranzitní systém (kupec se nenašel!). Co budou chudáci americký dělat s těma trubkama, když v nich nebude ruskej plyn?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. jak jinak mohou Američané nahnat místo sebe na východní frontu Němce, když jim domy bude vytápět ruský plyn a i elektřinu budou Němci vyrábět v plynových elektrárnách

   Smazat
 2. Na aeronet je moc hezký článek k vystoupenní Pence v Mnichově: https://aeronet.cz/news/hrobove-ticho-v-mnichove-mike-pence-na-bezpecnostni-konferenci-sklidil-potlesk-za-jmeno-neocona-ktery-v-usa-byl-autorem-zakona-o-sankcich-proti-rusku-ale-po-vysloveni-jmena-donalda-trumpa/

  OdpovědětSmazat
 3. Mike Pence má mj. na starosti jmenování prezidentů v zahraničí. Zatím vím o dvou o venezuelském (Guaidó) a ukrajinském (Porošenko). Horší to bude s tím českým (exgenerál Pavel). Viz komentář Kartina Kollera na PL: "Člověk, který dlouhodobě posluhoval cizím zájmům, nezodpovědně pracuje na válečné psychóze s cílem zatáhnout naši zemi do jaderné války s Ruskem, přičemž podceňuje afroislámskou invazi. Kde je jeho vojenská přísaha, kterou se zavazoval chránit naši republiku, nikoli ji tahat do cizí války? Kde je jeho důstojnická čest a zodpovědnost za vlast? Omezený zelený Lojza, nebo všeho schopný, cynický, hrabivý, bezcharakterní a prolhaný žoldák ve službách cizáckých oligarchů? Napadá mi pouze jedno slovo, a to hanba, generál Hanba. Něco takového se nám budou snažit vnutit za prezidenta a s kampaní začíná Respekt. Řekl bych, že v tomto případě svojí mediální drzostí a ubohostí trumfl i Seznam. Jsem zvědav, kolik partají pražské havlérky, ať už vládních, nebo opozičních, se nám bude snažit vnutit cizáckého generála Lojzu Hanbu za prezidenta?"

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 9:21 To se nesmí stát aby byl slouha pavel president.

   Smazat
  2. 9:34
   Když si ho lidé zvolí tak se to prostě stane. Smiřte se s tím. Raději se zabývejte hledáním vlastního kandidáta, který by měl nějakou šanci.

   Smazat
  3. Mr. Pence to se zkurvenejma komoušema vezme vod kredence! Ach kurvy rudéééé, co po vás tu zbude? Jen odulí podlidé a země chudéééé ... viz tu - https://www.youtube.com/watch?v=9B1M3IPVcXs

   Smazat
  4. 14:40 z tebe to blbství přímo tryská.Nic inteligentního po tobě nezbude.

   Smazat
  5. 19:48 Mě skromně postačí když zanechám svíjet se v předsmrtných křečích ve škarpě pár tobě podobných komoušských podlidí po úderu sukovice kterou třímám v ruce! - https://www.youtube.com/watch?v=LB9lObWclFQ

   Udělám tím svět krásnějším!

   Smazat
 4. Ten Der spiegel asi dávají dohromady v Moskvě. Oni neví, že se to může dostat do ČR? Teď, když se premiér opatrně plazí, aby mohl na chvíli ulehnout na rohožku před White house? USA jsou světovým lídrem, ale bohužel už jenom v agresivitě.

  OdpovědětSmazat
 5. Německo je od r.1945 okupováno Spojenými státy americkými(cca45000 vojáků v 15 voj.základnách!!)Takže jejich představitel si tam může plácat co chce.Němci mohou pouze šoupat nohama,a také to tak dělají!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ad 11:13 - jasná zpráva! Ale Německo nezůstane pod čistě americkým vlivem, budou se o ně dělit s Ruskem.

   Smazat
  2. Anonymní20. února 2019 11:13
   Severní proudy ale ukazují, že Německo přestává šoupat nohama a z amerického diktátu se vymaňuje. Na rozdíl od našich představitelů, pro které je cosi jako národní zájem, něčím neznámým. P.K.

   Smazat
 6. Okupovaní Němci už začínají silně reptat, protože topící se finance USA si z nich udělaly dojnou krávu a nejsou to už žádné drobnosti. Jsou vydíráni na všech frontách. Ve financích musejí držet při životě nadnárodními korporacemi tunelovanou Deutsche Bank (i když je německá jenom podle názvu, protože SRN v ní drží pouze 14% akcií!) a ještě této mezinárodní bance dali v USA chabě zdůvodněný flastr 12 miliard dolarů. USA odmítají SRN vydat (ale i ukázat) veškeré německé měnové zlato. Z poměrně zcela malicherných důvodů (ve srovnání s americkými benzínožrouty) blokují v USA prodej německých aut (jenom VW tam deponováno 300 tisíc neprodejných aut). Obama a spol. to podělali na Ukrajině a teď chtějí po SRN, aby tuto zemi držela nad vodou (ty tři miliardy, o které UA přijde kvůli Nord Stream, to je jenom desetina problému) atd. Prostě, stokrát nic umořilo osla, takže se ani nedivme průzkumu, podle kterého Němci považují za větší nebezpečí USA a nikoli Rusko.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. USA ačkoliv je za Atlantikem, je svým jednáním daleko nebezpečnější než Rusko. Rusko nabízí spolupráci narozdíl od USA které nařizují zvýšení výdajů na zbrojení a sankce na cokoliv si umanou. V současné době USA mají v Evropě na svědomí více škody jako užitku.

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.