Reklama

neděle 24. února 2019

Svoboda slova ? Jak pro koho...

Zdeněk Jemelík 24. 2. 2019      ZdenekJemelik a Chamurappi
V Listině základních práv a svobod, která je nedílnou součástí naší Ústavy, stojí, že „každý má právo vyjadřovat své názory slovem, písmem, tiskem, obrazem nebo jiným způsobem, jakož i svobodně vyhledávat, přijímat a rozšiřovat ideje a informace bez ohledu na hranice státu“ ovšem „svobodu projevu a právo vyhledávat a šířit informace lze omezit zákonem, jde-li o opatření v demokratické společnosti nezbytná pro ochranu práv a svobod druhých, bezpečnost státu, veřejnou bezpečnost, ochranu veřejného zdraví a mravnosti“.

Jak pravil TGM, „demokracie je diskuse“, ale diskuse není možná bez svobody předkládání protikladných názorů a jejich střetů. Vědom si toho všeho, spisovatel a novinář Břetislav Olšer  zhruba před rokem převzal na své internetové noviny Rukojmí.cz z webu Aeronet článek „KZ Arbeitslager Lety a jeho pravdivá historie, která se dnes nehodí !“ Kdosi ho udal a v těchto dnech obdržel od pražské policie sdělení obvinění pro přečin popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia.

Buď obvinění nebo naopak převzetí článku je v rozporu s upozorněním na stránkách Rukojmí, že „vyloučeny jsou texty rasistické, antisemitské, xenofobni, neonacisticke a pornografie...“ Břetislav Olšer nepochybně převzetí článku za porušení zásad nepovažoval a předjímám, že o to se bude opírat obhajoba. Kauzy tohoto typu se často stávají dějištěm bitvy znalců, z nichž jedni kvůli článku posílají autora do pekla, zatímco jiní považují text za zcela neškodné zveřejnění historických skutečností.

Čestný muž, věřící katolík, který by v krámě neukradl housku, i kdyby mu hrozila smrt hladem, v jehož případě násilí, páchání ukrutností a jejich schvalování jsou v rozporu s jeho vírou a jsou mu bytostně cizí, který nikdy nečelil policejnímu vyšetřování, natož aby stál před soudem jako obžalovaný, najednou ve věku 72 let se má vyrovnat s představou, že nebude sledovat hlavní líčení z lavic pro veřejnost a pak o něm psát článek pro Rukojmí, ale ocitne se na lavici obžalovaných a možná se dočká i odsouzení. Je to pro něj zvlášť nepříjemné právě v této době, kdy se chystá na měsíční lázeňskou léčbu následků mozkové mrtvice.

Trestní stíhání probíhá pod dozorem Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1, jehož činností jsem se nedávno zabýval v souvislosti s trestním stíháním vysokých úředníků ministerstva zahraničí, kteří si díky vytrvalosti obvodního státního zástupce Jana Lelka a vstřícnosti odvolacího senátu Městského soudu v Praze k němu postupně vyslechli šest zprošťujících rozsudků od tří střídajících se soudkyň a právě napjatě čekají na zprávu, zda se pan státní zástupce odvolal pošesté. Přiznám se, že místní příslušnost orgánů z Prahy 1 v případě pachatele z Ostravy mi není jasná. Ještě že má pan obviněný díky věku nárok na levné jízdné…

Případ má zajímavou pointu. Na webu Rukojmí.cz se již inkriminovaný článek nenachází, zato jej lze snadno „vygooglovat“ na webu Aeronet.cz. Aeronet má zjevně větší právo na požívání svobody slova a projevu než Rukojmí. Jako laik nechápu, proč převzetí článku je větší nepřístojností než jeho sepsání a prvotní uveřejnění. Ale také si myslím, že zveřejnění stejně jako převzetí problematického článku má být podnětem k diskusi odborníků, nikoli k trestnímu stíhání. Ideologizace dějin je zhoubná, vede k znemožňování diskuse a bez diskuse není demokracie, proto je ideologizace dějin cestou do pekel totality.


40 komentářů :

 1. A. Babiš: Když jsem stíhán já, tak budou stíháni všichni ...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To Babiš podal trestní oznámení?

   Smazat
  2. Joooo udávat, udávat a udávat. To je vlastnost čehůňů.

   Smazat
  3. 11.00 Odkud víte, že to udali Češi a ne za Čechy se vydávající a medii za Čechy vydávaní menšináři a cizáci z ciziny?

   Smazat
 2. 20:46
  Nemám rád Babiše, je to hajzl. Ale v toto případě je stejně malý pán jako dotyčný p. Olšer.
  V. V.

  OdpovědětSmazat
 3. ...Macron přišel na výroční večeři Reprezentativní rady židovských institucí ve Francii (CRIR), když říkal, že nový zákon k boji proti nenávisti na internetu bude předložen letos v květnu, hlásí BFMTV...."

  CHCE ODSOUZENCŮM ZA NENÁVISTNOU MLUVU NA DOŽIVOTÍ ZAKÁZAT VŠECHNY SOCIÁLNÍ SÍTĚ

  https://pravyprostor.cz/macron-chce-odsouzencum-za-nenavistnou-mluvu-na-dozivoti-zakazat-vsechny-socialni-site/#comment-821506

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nenavisti Macrony a Merkel dostanou podporu od dalsich a dalsich zakonu proti nenavisti.
   A to pronasi s vaznejma ksichtama ubohych posluhu, kdyz vime ,ze chteji znict pomci jejich nicive nenavisti nejprve Zlute vesty , a pak nas vsechny...
   A svet..A spolu s tim sebe..Odhalujou se stale vice , ale my vime ,ze za tim vsim , je panicky zbabely strach a hruza ze to musi rupnut.
   A kazdy ten jejich represivni zakon, kazdy prikaz je k tomu logicky priblizje a pritahuje..
   Merkel chce prchnout vcas ...
   Ale z neni vubec nic zaruceno..
   Fasisti a komunisti nutili pracovat ,ale nekteri to povazuji dnes za velmi vazny zlocin...
   Nenavist parasitu vuci tem je pak na veky zarucena...
   Pro nas pak jednucha podpora a Solidarita s panem Olserem , je prikaz dne..
   bez toho i my skoncime a brzy..

   Smazat
  2. Macron nechtěný ani ve vlastní zemi a odcházející Merkel, která to Evropě zavařila možná jednou pro vždy, to jsou teď Ti praví něco podepisovat, plánovat, někoho poučovat a selektovat lidi na ty, co mluvit můžou a ty, co jim bude vyříznut jazyk, byť zatím jen virtuálně. Ale kdo ví, třeba se časem s tím charia posuneme ještě dál. Intenzivně se na tom maká. Prozatím budou lidé hledající a hlásající pravdu kriminalizováni a veřejně zostouzeni, což už je dnešní realita. Opravdu se začínám bát, řídí nás šílenci a ženou nás do propasti. Půjdeme za nimi jako krysy za flétnou? J.

   Smazat
 4. Nehodlám malovat čerta na zeď ale tato kauza je vážná. Možná se procesně dostane na povrch skutečná role tábora v Letech ale bude tutlána pro "nevýhodnost" pro "Knížete a Cikány". Naštěstí Olšer není tak bezbranný. Přesto doporučuji obezřetnost v postupu justice, zprávy z Francie jsou varující!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Olšer je známý protagonista odsuzování holokaustu židů a dalších genocid, takže to bude mít korporátně fašistický zástupce obžaloby mimořádně těžké. Navíc je to katolík židovského původu a Valach každým coulem, takže se nebude s žalobci mazat.
   Korporátní zrůdy mohly podat žalobu jenom na Olšera a RUKOJMÍ, protože působí z území ČR. Na vedoucího kolotoče a Aeronet nemájí právní páky, protože by museli žádat o vydání z germánie a to není vůbec jisté (ikdyž jak se říká lidově... kurva kurve riť neurve a keď urve tak len kurve).

   Smazat
  2. 23:26- možná ty zrůdy mají zálusk na zabavení komro-materiálu z jeho archivu, tak doufám, že jej má dobře uschován.

   Smazat
 5. Tak tady se zřejmě přejímají praktiky USA, které charakterizuje citát od Ohavu: "Nyní musíme ........ a příležitostně musíme zkroutit ruce lidem, kteří by nebyly ochotny dělat to, co potřebujeme aby dělaly". Neuvěřitelné, ale pravdivé. To se mi nestalo ani za komunistů, když jsem napsal kritický článek do Rudého práva. Kam to kráčíme? Na západ?

  OdpovědětSmazat
 6. Za protektorátu tu byli desítky, možná i stovky pracovních táborů. Akorát ty Lety jsou politikum.

  OdpovědětSmazat
 7. Je hezké, pane Jemelíku, že po delší době se konečně věnujete někomu, kdo je skutečnou obětí státní šikany, namísto obhajoby darebáků, jež jsou předmětem trestního řízení zcela po právu a v duchu svědské spravedlnosti. Bohužel však Vaše předchozí obhajoba darebáků devalvuje Vaše úsilí o obhajobu skutečných obětí státní zvůle a proto pochybuji, že bude mít pozitivní dopad.

  Co se týče toho, proč je trestně stíhaný pan Ošler, který článek pouze převzal ne jeho autor, tak zde je to prosté jak facka. Autor textu se skrývá pod pseudonymem právě proto, aby se nestal obětí šikany, tak jako pan Ošler, který text publikoval neanonymně (zde je námět na zamyšlení a sebereflexi pro pana Davida, který před časem vyzýval k publikování svých textů pod svým jménem, že když je nás většina, tak se mají bát „oni“ a ne my). A tak zatímco, my ze sebe děláme chodící terče pod svými gezichty, tak novodobí Pavlíci Morozovové bonzují a na nás útočí skryti v přítmí za anonymní Elfí škrabošku… „báječné“!

  No a text je na netu dostupný proto, že autor svůj server umístil tam, kde je alespoň zatím chráněný před cenzurou našich úřadů. Na rozdíl od Ošlerova webu "rukojmí".

  Zdr. JiB

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 22:06 Proč jsi si vybral za symbol bonzáctví zrovna
   nějakou románovou postavičku.
   Kdo ví, jak jsi na tom ty.

   Zdr. PmP

   Smazat
  2. Proč jsi si vybral za symbol bonzáctví zrovna
   nějakou románovou postavičku? Myslíte ty Elfy? Protože se tak sami nazvali...
   http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/domaci/internetovi-trollove-maji-soupere-cesti-elfove-bojuji-proti-dezinformacim-a-propagande
   A kdo ví, jak je na tom on? Zdá se, že má víc informací než vy.

   Smazat
 8. ...tahání p. Olšera po soudech je svinstvo...ale dává možnost/jak už píše 21:43/aby se k veřejnosti dostala pravda ...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jak se podle Vás ta pravda k veřejnosti dostane? ČT bude vysílat, jako z těch žvaníren, přímé přenosy ze zasedání soudu? Nenechte se vysmát. Jedině přeposílat tyto články svým známým. Q.

   Smazat
  2. 23:02...to je jako Zeman a Peroutka...možná, že dotyčnej článek nenapsal ale celou aférou se dostaly na veřejnost články jiné, které v podstatě obsahují to samé...

   Smazat
  3. Jenže Olšer není prezident a počítám, že i soudní výlohy si bude hradit sám, tedy pokud nezvítězí, což bude na dlouho, jako všechno u nás. Co soudní mašinerie schvátí, jen tak nenavrátí... Zeman si ze své pozice může ledacos dovolit, alespoň za tím a příliš mnoho tím neriskuje. A když už jsem u Zemana, on je většinou statečný, vyjma Venezuely, ale i tak je nám to prd platné. O všem důležitém rozhoduje vláda a ta má jiné názory na všechno. Zeman vydává proklamace, ale ty jsou nám na prd, bohužel. J.

   Smazat
 9. Tak Olšer jde s kůží na trh, tak musí být potrestán.

  OdpovědětSmazat
 10. Pan Olser se svou laskou k genocidnim izraelitum je mi zcela ukraden.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Neexistují genocidní izraelité, pouze zgenocidované izraeliti, chlapečku!

   Smazat
  2. Nerozumím vaší "opravě".

   Izrael vyhání Araby z jejich domoviny, ničí jejich domy, zabavuje jejich nemovitosti, kdo se postaví na odpor je dost často i zabit.

   To samozřejmě není genocida, ale etnická čistka to je a je prováděna s "omluvou" na genocidu evropských Židů. Smutné. Koledují si o pomstu a antisemitizmus je na postupu nejen v islámském světě.

   Smazat
 11. Přečetl jsem pro zajímavost tu prasečinu a i když cikány nemám rád, tak tohle je hooodně přes jakoukoli čáru. Nápady k znovuobnovení podobných pracovních táborů pro cikány dnes... teda co je moc, to je moc. Divím se jen, že není obviněno i to nacistické prase VK.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nebyls to náhodou ty, ten práskač, ty prase fašisticko-kolaborantský ?!

   Smazat
  2. Za názory nikoho stíhat nemáme. Stíhat by se mělo jen za skutky! Od čeho máme svobodu slova?

   Smazat
 12. Snad to pan Olšer ustojí a neodsoudí ho furt něco povídají o svobodě slova.

  OdpovědětSmazat
 13. Vygůůglete si termín "donucovací pracovny" A že jich bylo po celé Evropě! A možná zraje čas k jejich obnovení? Ona totiž po entropii zpravidla přichází léčba dekadence silnou rukou!

  OdpovědětSmazat
 14. Může argumentovat tím, že četnický velitel tohoto zařízení dostal po válce DVA měsíce. V případě koncetračního tábora to byla obvykle šibenice. V čem asi spočívá ten očividný rozdíl,když se naši předci s takovými případy obvykle nemazali.

  OdpovědětSmazat
 15. Prituhuje !
  Dějiny se opakuji, právě nastupuje normalizace známá po roce 68.

  OdpovědětSmazat
 16. Tento národ pojde na blbost

  OdpovědětSmazat
 17. Ten četník byl hodný. Plnil zákony, to je pravda, ale nechtěl Romy týrat hlady, fyzickými tresty apod. Tedy byl svým způsobem "lidskej". Myslím na tu dobu.Proto dostal jenom 2měsíce.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 12:00 Ten proces je o tom, zda Lety byly, nebo nebyly, koncentračním táborem. Podotýkám, že koncentrační tábory spadaly pod SS, a její příslušníci je také vedli. Letům však velel český četník.

   Smazat
  2. 12:18 Být hodný a lidský se neslučovalo s funkcí velitele koncentračního tábora, proto byli všichni dopadení popraveni.

   Smazat
 18. Pracovní tábor v Letech byl jedním z pracovních táborů, jejichž činnost byla umožněna na základě rozhodnutí vlády II. čs. republiky, které bylo publikované začátkem března roku 1939 a podepsané prezidentem Česko - Slovenska Háchou.(Parlament nebyl v té době fukční.) Takže porovnání s vyhlazovacími tábory je nemístné. Avšak nucené práce nejsou souladné s demokracií a je to prvek totalitní. Takže, neženeme se do normalizace, ale do protofašistického režimu II. republiky, kterou tak rádi měli lidovci.
  Morave

  OdpovědětSmazat
 19. Už je Vám jasný že psát v dnešní totalitě nehodící se pravdu se nedá pod pravým jménem.

  OdpovědětSmazat
 20. Kéž by jsme byli jenom trochu slušní mezi sebou. Vždyť, když čtu příspěvky některých čtenářů, tak se hrozím toho, že Urválci jsou stále mezi námi. Nevím, jestli to mají i v jiných národech, ale pořadová čísla odbojů říkají vše.

  OdpovědětSmazat
 21. Tak ještě jednou k Letům. Že to bylo poplatné době a nehumánní? Jistě! Kdo využíval Lety jako levnou pracovní sílu? Knížecí rod! I o tom byla diskuze uťata. Co násilné ukotvení kočujících Cikánů po válce, které pamatuji a jejich rozptyl, košér nebo ne? Momentální problém zahuštěný v "Severce Mostu". Dejte nejen Cikánům práci i umělou, státní a zrušte podporu v nezaměstnanosti. Až potom mohou nastoupit sociologové a represe státu! Ubudou "nemakačenkové, bezdomovci". Další věc je dostupné bydlení, ne v ghetech. Vím, jak se mnozí napakovali "vyhnáním" Cikánů za směšné odstupné keš, aby po rekonstrukci "těžce vydělali a byli za vodou" a Cikáni opět v ghetech. Navíc znovu stát dojící, možná stejnými típky "obchodu s chudobou"!

  OdpovědětSmazat
 22. Já si myslím, že z toho nic nebude...a bejt p. Olšerem, tak se poučím ...jak dopadla stížnost prezidenta Zemana na lživou informaci, že má rakovinu...byla odmítnuta státním zastupitelstvím...tím pádem...může se vše !

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.