Reklama

čtvrtek 7. února 2019

Svoboda

Erik Best
7. 2. 2019     EB
Ve světových dějinách svoboda existuje v časoprostorovém kontinuu. Co je dnes svobodné, může být zítra nesvobodné, a naopak. Donald Trump ve své zprávě o stavu unie v úterý prohlásil: „Žádná síla v dějinách neudělala pro zlepšení poměrů lidstva více než americká svoboda.” Možná má i pravdu, když to říká, a dodává: „Ve 20. století Amerika zachránila svobodu, proměnila vědu a redefinovala životní standard střední třídy před očima zbytku světa.”


V časoprostorovém kontinuu je ale taková Amerika pomíjivá. Co bude pro poměry lidstva znamenat její pojetí svobody v okamžiku, kdy Ameriku doženou nekonečné války (jak o nich v úterý mluvil Trump) a dluhy? Mocné národy historicky nezůstávají mocnými příliš dlouho. Nová studie nevládní organizace Freedom House, která je financována převážně americkou vládou, tvrdí, že je Česká republika svobodnější než Spojené státy. Přijme někdy učitel svobody roli žáka?

Aktuální komentář EB:
Erik Best
7 hours ago
Ten proruský Zeman je fakt vychytralý. Poblahopřál Guaidóovi k přezvetí úřadu a pak ho pozval do exilu.

14 komentářů :

 1. TRUMPH ve své zprávě o stavu unie v úterý prohlásil: „Žádná síla v dějinách neudělala pro zlepšení poměrů lidstva více než americká svoboda.”

  Kolik původních obyvatel, nebo jejich potomků Severní Ameriky Si to vyslechlo? bylo by zajímaví slyšet jejich názor.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. zlepšovali poměry ve světě třeba tak, že zásobovali Hitlera benzínem?

   Smazat
 2. Svoboda a demokracie skvétá,pod vedením ústředního víboru europske komise màme svobodu jako řemen a jaké se ani nesmrtelnému Hablovi nesnilo z letište Václava Habla.

  OdpovědětSmazat
 3. Ttrumph prohlásil:
  "Žádná síla v dějinách neudělala pro zlepšení poměrů lidstva více než americká svoboda.”

  Já prohlašuji:
  Žádná síla v dějinách neudělala pro zmatení lidstva a zhoršení jeho poměrů více než americká svévole.

  Štefa

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Souhlas. Amerika toho více zhoršila než zlepšila. Čína např. jen v Číně zlepšila životní podmínky cca 700 milionům lidí. Kde je Amerika se svými 50miliony negramotnými? Neslyšíte, že v Číně jsou lidé na potravinových lístcích. Vidíte, že technologická úroveň průměrného Číňana je o hladinu výš než Amíky. Holt paradoxy doby.

   Smazat
  2. V americe jsou dobře placené špičky (mozky) z celého světa, ale na venkově jsou lidé, kteří mají někdy problém se udržet při životě. Je tam také mnoho nezaměstnaných a i žebráků. Někdo nám asi hodně lže.

   Smazat
  3. 16:24 Ten problém mají podlidé z nižších ras (kde je jejich koncentrace násobná oproti bílé populaci) kdekoliv na světě! Pouze Chujlostan je vyjímka, kde i ušmudlaný Tádžikové, Uzbeci, Čečenci a jiní musulmani v Moskvabadu žijí kulturněji než rusácká bílá lůza kdekoliv v této zemi! - https://www.youtube.com/watch?v=I1ImlHGLPj0

   Smazat
 4. Bože chraň Ameriku, je-li na tom hůř než u nás doma.

  OdpovědětSmazat
 5. Nebyl jsem v USA a tamní svobodu posuzuji jen podle toho, jak ji dopřávájí USA také jiným národům. Indiánům ji přáli natolik, až jich vyvraždili 160 milionů a ani si nedovedu představit tu obtíž třeba při hledání americké rodiny, která by neměla v rodokmenu hned několik masových vrahů. Ta SVOBODA made in USA pak pokračovala lovy na černé otroky - celkem v otroctví jich zahynulo více než 15 milionů. To se mi až zase moc se "svobodou" neslučuje. Současnost - to je zotročení desítek národů, které označujeme umírněně vazalstvím a dalších desítek pomocí např. humanitárního bombardování, genocidou, jatkami na lidské orgány k transplantaci, teroristickými válkami - také teroristickým bombardováním....Iráčané, Syřané, Afgánci, Libyjci....Panamané, Grenaďané....Vietnamci...by mohli o té USA "svobodě" vyprávět celé "ságy". A když připočtete všechny ty kontrarevoluce, generálské puče po celé Zeměkouli, šmirglové, jarně-podzimní - a vždy jen v honbě za kapitálem, a ve službách diktatury peněz, mezinárodního extrazločinu. USA pilně vyrábějí poslední desetiletí svoji genocidou migranty, které jako další bezva kšeft s bílým masem exportují do Evropy v radostném očekávání, že zde budou páchat v odvetu za to zabijáctví jejich rodin pouliční terorismus. Ale sami staví zdi, ploty, stěny proti příchodu lidí ze sousedních zemi o jakých se nikomu za socíku ani nezdálo. Ze zemí, které předtím USA kapitál vykradl, vytuneloval, zplundroval a rozvrátil. Svoboda USA a sankce, embarga, vyděračství - to se slučuje - snad jen v představách USA o tom, co to slovo SVOBODA znamená. A ta představa: Svět jako jeden veliký koncentrák USA.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To jsou žvásty který může říct jen debil co nestudoval antropologii! Divošství (tedy obživa lovem a sběračstvím, typická pro prérijní severoamrické Indiány) umožňuje přežít na území o velikosti USA nejvýše 30-ti milionům osob! Teprve barbarství (tedy pastevectví a příležitostné kopaničářství) typické pro Indiány předkolumbovské Latinské Ameriky by umožnilo na stejně velkém území žít 5x více, tedy téměř 200 milionům osob! Ale to už USA překročily dávno. Pouze a jedině civilizace - tedy intenzívní zemědělství ve spojení s průmyslem, umožňuje na území USA žít až 2 miliardám lidí! A k tomu maj ještě velice daleko, na rozdíl třeba od stejně velké Číny. Proto krom rasového faktoru i toto přispívá k tomu, že mají násobně vyšší životní úroveň!
   Těch 160 milionů Indiánů bylo opravdu vyhubeno v celé Americe (tedy severní i jižní) v průběhu několika století ovšem!! Tedy se vystřídaly generace. Nebyli schopni konkurovat vyspělejší zemědělské civilizaci a nejčastější příčinou jejich smrti byly nemoci proti kterým neměli imunitu, až poté hlad, alkohol a skoro na posledním místě zbraně kolonizátorů. To jen tak na okraj ...

   Smazat
 6. Američané seč se snaží jak nejvíce mohou, aby ovládli svět, ten svět rozhodně neovládají, neřídí a nikdy ovládat ani řídit nebudou. Jsou jen poslušní vykonavatelé vůle několika mocných tohoto světa tzv. za oponou, kteří tento svět řídí podle svého a na ničem a nikom jim nezaleží. Jen tak tahají za nitky a posouvají figurky na mapách jak jim to zrovna pasuje.

  OdpovědětSmazat
 7. Ježiši, tam americká "svoboda" je ještě votravnější než ten komunistickej "socialismus".

  OdpovědětSmazat
 8. americká svoboda je totiž pro normálního člověka životu nebezpečná

  OdpovědětSmazat
 9. Hlavně po 11 září ještě se ta loutka chlubí máte velký fanklub po celém světě.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.