Reklama

úterý 5. února 2019

Vrtěti psem po anglicku: Proč si Británie zasedla na sociální sítě? Brexit nesmí být v centru pozornosti. Tragická sebevražda jako záminka. Vyčistit informační prostor je nutné. Albion o krůček před námi?

Viktorija Nikiforová
4. 2. 2019  Vgljad, překlad ProtiProud
VIKTORIE NIKIFOROVÁ komentuje současný tlak britské vlády na zavedení cenzury na sociálních sítích pod záminkou, že prý nabádají nezletilé výrostky k sebevraždámV předvečer Brexitu se britská vláda snaží převzít kontrolu nad celým informačním prostorem. Nejoblíbenějším sociálním sítím hrozí, že je zablokují. Oficiálním důvodem k utahování šroubů se stala tragédie, k níž došlo v roce 2017, ale skutečné důvody spočívají někde úplně jinde.

Celý minulý týden britské sdělovací prostředky zaníceně rozebíraly sebevraždu nezletilé Molly Russellové. Dívka do svých čtrnácti let vyrůstala v rodině pocházející ze střední třídy. Žila v prestižní čtvrti Londýna, chodila do drahé školy a trávila prázdniny v zahraničí. Rodiče tvrdí, že neměla žádné materiální ani psychické problémy: „Byla to obyčejná veselá holka“.

Jednoho večera však Molly udělala domácí úkoly, zabalila si školní tašku a odešla do své ložnice. Následujícího rána ji šokovaní rodiče našli mrtvou. Zanechala dopis na rozloučenou: „Odpusťte mi. Udělala jsem to sama od sebe.“


Sociální sítě na pranýři


Mollynin otec začal prohlížet její smartphone a zjistil, že jeho dcera si prohlížela na Instagramu fotky z hashtagů „deprese“ a „sebevražda“. Čím více klikala na tato slova, tím více materiálu na dané téma jí nabízel algoritmus sociální sítě. Další síť, Pinterest, jí stále posílala odkazy na odpovídající stránky i po její vlastní smrti. Otec zasažený žalem prohlásil, že jeho dceru „zabily sociální sítě“.

Tento tragický příběh ovládl všechna britská média. Hlavní noviny zveřejnily fotografie s Molly. Okouzlující dívka hrající si ve sněhu, jedoucí na koni, objímající plyšového medvídka. Mollynin otec byl zván do televize i rozhlasu, neustále poskytoval rozhovory a vystavoval další a další fotky své dcery.

Psychologové psali sloupky o tom, že fotografie v sociálních sítích jsou obzvláště nebezpečné pro křehkou psychiku adolescentů. Politici požadovali od provozovatelů sociálních sítí pokání. Zástupce společnosti Facebook (vlastní také Instagram) byl pozván do televize a podroben výslechu při konfrontaci s fotografiemi, které podle názoru novinářů „ničí naše děti“. Mluvčí předsedy vlády tlumočila hluboké znepokojení Theresy Mayové. Ministr zdravotnictví Matt Hancock uvedl, že pokud sociální sítě neodstraní okamžitě veškerý obsah schopný traumatizovat mladistvé, může jim hrozit zablokování. 


Podezřelé načasování


Kampaň probíhala natolik organizovaně a britští novináři ukázali tak vysokou disciplínu, že si nikdo nepoložil jednoduchou otázku: proč všichni najednou začali tak horlivě probírat sebevraždu, která se stala téměř před rokem a půl – na podzim roku 2017?

Počet sebevražd mladistvých ve Spojeném království se v posledních letech neustále zvyšuje. Od roku 2010 se zvýšil o 67%. V roce 2017 pouze v Anglii a Walesu spáchalo sebevraždu 177 chlapců a dívek ve věku od 15 do 19 let. Zvláště nepříznivá statistika se týká Londýna.

Důvody pro tak tragický čin jsou vždy složité. Materiální nouze, stres či problémy v rodině mohou být komplikovány alkoholismem a drogovou závislostí. V prosperujících rodinách je na prvním místě strach z neúspěchu, nešťastná láska, konflikty ve škole, šikana – a to jak síťová, tak reálná.

V případě Molly Russellové se jí nikdo neptal, zda má nějaké problémy, pro něž začala vyhledávat na internetu témata „deprese“. Veřejnost bez pochybování přijala verzi svého otce a začala pronásledovat provozovatele sociálních sítí. Proč tato kampaň začala právě dnes?

Cenzura na internetu: Koho vypnou příště? Vás? Nás? Google tvrdě selektuje. Útok na konzervativce a klimaskeptiky. Giganti rozhodují, co si smíme a máme myslet. Bude v Gulagu WiFi zdarma?


Odvádění pozornosti od Brexitu


Především to odpovídá dobré tradici britských vládních orgánů – odvádět pozornost voličů od vnitřních problémů a přesměrovat kritiku na nadnárodní korporace. Pokaždé, když je nutné zarazit diskusi o neúspěších místní vlády, začnou britská média zveličovat témata chamtivosti a nečestnosti zahraničních, nejčastěji amerických, magnátů. Nyní se mezi občany nahromadilo hodně otázek ohledně Brexitu, tudíž „tradice“ opět dostala zelenou.

Po obvinění z nabádání k sebevraždě dospívajících dětí média nezapomněla čtenářům připomenout, že američtí oligarchové, kteří ovládají sociální sítě, platí v Británii neskutečně nízké daně. Což je pravda. Například společnost Marka Zuckerberga vydělala v Británii v roce 2017 téměř 1,3 miliardy liber. Facebooku se však přesto podařilo prokázat, že provozní náklady a administrativní výdaje „pohltily“ téměř všechny zisky. Takže z miliardy a něco padlo pouze 68 milionů liber do zdanitelného plnění. Z nich Facebook slavnostně zaplatil do britské pokladny celých 15,8 milionů liber.

Tuto naprosto legitimní metodu daňové optimalizace používají téměř všechny TNC v Británii – Google, Amazon, Netflix i Starbucks. Ukazuje se, že zahraniční byznys s miliardovým obratem zaplatí na daních řádově nižší podíl, než kterýkoli řadový Angličan z jeho běžného platu. Britské sdělovací prostředky čas od času v návalu posvátného hněvu tuto hanebnost masově pranýřují.

Strojená povaha tohoto „návalu hněvu mas“ se už jeví očividnou i samotným masám. Podobné kampaně proběhly již mnohokrát, avšak na chování zahraničního kapitálu ve Spojeném království se absolutně nic nezměnilo.

Komisařka Jourová: Do předvolebního boje s ještě tvrdší cenzurou! Terčem je i Protiproud. Svazáci z Facebooku chystají želízka. Očekávaná porážka v Bruselu je žene do otáček. Jsou mrtví, a ještě o tom nevědí


Cenzura za účelem diktatury


Druhým důvodem, proč si britské vládní orgány zasedly na sociální sítě, je celková nervozita před Brexitem. Pro případ vystoupení z EU „bez dohody“, tedy bez jakýchkoli podmínek, si vláda již naplánovala nouzová opatření pro případ rozsáhlé národní krize. K tomu si najala na deset tisíc dobrovolníků. V ulicích mají být nasazeny vojenské hlídky. Dokonce se mluví o vyhlášení stanného práva.

V předvečer takovýchto extrémních opatření musí vláda Spojeného království nezbytně vyčistit celý informační prostor.

Místní média vykazují disciplínu takřka vojenskou. Mnohem obtížnější je však kontrolovat obsah sociálních sítí provozovaných zahraničními vlastníky. Tím je také zdůvodněn tak silný propagandistický tlak na provozovatele sociálních sítí.

Hysterie ve sdělovacích prostředcích nad sebevraždami nezletilých, veřejné pobouření, přímé hrozby zablokování, poukaz na neplacení daní – to vše by mělo přivést americké oligarchy k větší vstřícnosti a pružnosti. Tím se rozumí k cenzuře obsahu svých sociálních sítí v přísném souladu s požadavky britské vlády.

Oblíbenou zábavou „svobodných“ britských médií bývalo vždy osočování „totalitních režimů“ z pokusů ovládnout internet. Vzpomeňme si, jak všechny ty roky peskovaly Čínu za její pokusy zablokovat Facebook, nebo Rusko za blokování Telegramu. Nyní britská vláda ohrožuje Facebook úplně stejným totalitním způsobem, pouze to vypadá trochu méně neobratně a rezultativnost nepůsobí tak zjevně.


- - -14 komentářů :

 1. To není cenzura,je to ochrana Europi před Ruskem a Čínov,viď i František se zasazuje o sloučení křesťanství s islámem a proto bil v Emirátskem Vatikánu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No kdyby je tam opravdu bil, tak bych mu fandil. Ale ten pošuk tam jen byl.

   Smazat
  2. Hezký spíš bily keci našich prestitutů kolem toho. Prej je tam v té pouštní demokratuře zaručená svoboda projevu, svoboda náboženství... Dokonce i ženy z háremu můžou jezdit autem...s tím svým pytlem navlečeným na svém těle, samozřejmě. A svobodně se můžou modlit ke svému bohu ve své kutici tajně. Ven s tím svým bohem vylézat nesmíš, jinak budeš o hlavu kratší.

   Smazat
 2. Sešel se už kdysi dávno nejvyšší katolík s nejvyšším sunitou u nejvyššího rabína aby se dohodli, jak si navzájem nekazit obchody a snižovat si navzájem zisky.

  Rabín prý poté řekl šámesovi, že snad se mu povedlo ředitele filiálek přivést k rozumu...

  OdpovědětSmazat
 3. Britanie dělá velice dobře. Ti co píší zvratky, jako Protiproud,Aeronet, Par. listy, Sputnik...... už se jim začíná stahovat zadek.Brzo také doplatí ne lživou Ruskou a Čínskou propagandu, kterou každý den blábolí. Jen houšť a větší kapky na tyhle lháře.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Lživá propaganda, tohle přesně používali komunisti, jenže jim se neváleli bezdomovci a feťáci po ulicích.

   Smazat
  2. To víte pane10:05, to jsou takový kecy našeho svazáka Pepka Vyskoče9:28:-). To si nevšímejte, on teď stojí na stráži obrany tých svejch zářnej zítřků.

   Smazat
 4. Tedy noví Palachové??? Stresující život pod hrozbou různých perzekucí - ve škole, v nezaměstnání, v bezdomovectí, pod hrozbou války, násilí, prohlašováním
  lži za mocenskou svátost, diktatura kapitálu....
  Ale i u nás přece máme velice solidní počet sebevražd a nemálo z nich je protestačních, demonstračních- jen těch upálených, o kterých zarytě "mejstrým" mlčí, proti dehumanizaci naší společnosti a nejen pražskou kavárnou, ale také militaristy, kteří rádi terorizují jiné národy, prolhanými politruky ve funkcích, i lobbisty a jejich poskok, bankstery, byrokraty, kteří stěžují lidem maximálně život, svévolnými sloupy státu.....

  OdpovědětSmazat
 5. 11:46 Se divím, co tady ještě děláš ty " DIKTATURO KAPITÁLU", mazej do Ruska, tam to je diktatura PUTLERA, tam najdeš co hladáš "" SVOBODU""

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 14:48 už zase perlíš,blbe ..

   Smazat
  2. Pane 14:48: Procestoval jsem hodně po Zemi, v SSSR a tedy ani Rusku jsem nikdy nebyl, váš diktátorský rozkaz nevyslyším. Prosím vás, nevztekejte se když čtete pravdu, to si přece dokážete, již pro své zdraví, odepřít, čtěte si své lži, fantasmagorie vám také mohou zdravotně prospět. Jinak vás klepne "pepka" ať už přes srdce či spíše u vás přes mozek. Tedy napište si nad postel: "nemám se uvztekat k smrti, pravda mi za to nestojí"!

   Smazat
  3. Co to tady pise za dobytek komentar k lidskym pravum?

   Koho si myslite ze oslnite anglosaskymi chazarskymi kydy co pouzivaj pro komunikaci 2 pady a neznaj ani rody??
   Podnikam na zapade 15 let a to co se tady udalo za poslednich 8 let to masakr.
   LGBT a jejich marxisticko kapitalisticka transpedofilni rotchildovska zvireci spolecnost se rozpada na prach. Lidi co neco vi jsou dnesni 60tnici a az tu nebudou tak se zapomene co je to byt slusny pracovity inteligentni clovek ktery se rad priucil treba i od rusa protoze lidi nesoudili. Sami anglicani vi ze kralovna je chazarska nemka bohuzel o sobe to nevedi...Komensky odmitl jet a zvelebit anglicky vzdelavaci system....nebyla na to politicky vhodna pred tim a neni ani dnes a americe to iz vylubrc nemluvin.

   Mit mezi sebou svine co se radi na stranu zapadaku co si vytvorily sve staty na ukor holokaustu puvodnich obyvatel tak to byt vama radsi drzim hubu a ne jak pitomec o sobe davat bit anonyme (IP) vedet!
   Anglosaske pravo je zlocin samo o sobe. Jejich danove raje taktez...dokazou bojovat proti krovakum ale proti slovanum indum a persanum nemaj sanci...jak by mohli kdyz zdegenerovali do te miry ze nenaji pobeti o duchovni podstate cloveka a jen jak kanibalove pidici se po krvi nici lidsky druh....

   Smazat
 6. Už se zapomíná, že britské imperium bylo poslední, které bylo rozpuštěno. Engličtí náckové stále jsou aktivní a Hitler po Anglii moc toužil, proč asi.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale ani né, to jen v slaboduchých seriálech!:)) Ve skutečnosti se zaměřil na eliminaci skutečné hrozby pro civilizaci, kterou se bývala mohla stát tahle sorta podlidí! - https://www.youtube.com/watch?v=9B1M3IPVcXs

   Pokud by se byli bývali přemnožili, což se naštěstí hlavně i jeho zásluhou nestalo, ba naopak!

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.