Reklama

sobota 23. března 2019

Adolf se o ně postaral. Bývalí kati dostávají "Hitlerův důchod"

Andrej Sidorčik 
23. 3. 2019      aif.ru/politics/world
Německo zaplatilo desítkám, nebo dokonce statisícům přisluhovačů třetí říše. Platilo i v době, kdy mladiství vězni koncentračních táborů a lidé, kteří byli násilně odvlečeni na práce do Německa, nemohli mnohá desetiletí vymoci odškodnění. Aféra s "Hitlerovými důchody", které stále dostávají občané Belgie, kteří spolupracovali s nacisty během okupace, má pokračování. Jak se ukazuje, Německo v roce 2019 nadále vyplácí podobné důchody více než 2000 osob na celém světě.


Belgický skandál

Připomeňme, že belgický list De Morgenu zveřejnil článek, v němž bylo řečeno, že 27 občanů země stále dostává hitlerovské důchody. Jedná se buď o Belgičany, kteří bojovali na straně třetí říše během druhé světové války, nebo o jejich vdovy.

Poslanci belgického parlamentu požadovali přijetí opatření k zastavení této praxe.

Veřejní činitelé, především členové Asociace bývalých vězňů nacistických koncentračních táborů, již dlouho předpokládali, že Belgičané, kteří sloužili Hitlerovi, včetně těch, kteří byli odsouzeni v poválečných letech, pobírají důchod od německé vlády.

Potvrdilo se to v roce 2016, kdy byly státy v souladu s novými normami EU povinny vyměňovat si informace o vyplácených důchodech. Tehdy se zjistilo, že v roce 1949 se SRN stala právní nástupkyní třetí říše v oblasti důchodových výplat.

"Nejsou mezi nimi bývalí členové SS"

Vojenský důchod byl zaveden v roce 1941 Adolfem Hitlerem pro ty Belgičany, kteří složili přísahu "věrnosti, loajality a poslušnosti". Důchodové platby se podle zákonů třetí říše rozšířily na Belgičany, kteří dobrovolně vstoupili do jednotek SS, a také na ty, kteří po okupaci země získali občanství třetí říše.

Belgická aféra byla bouřlivá a Ministerstvo práce a sociálních věcí Německa si pospíšilo s vysvětlením. Podle sdělení ministerstva za dávky na základě federálního zákona o zabezpečení obětí války pro ty, kteří žijí v Belgii, je zodpovědné Severní Porýní-Vestfálsko. Podle údajů finančních orgánů země v únoru 2019 obdrželo v Belgii peníze 18 osob. Německá strana tvrdí, že bývalí členové jednotek SS mezi nimi nejsou.

2033 "Hitlerových důchodců": od Polska po Thajsko

Francouzský list Le Figaro vydal materiál, který dokládá, že případ není omezen na přestárlé Belgičany. Ministerstvo práce a sociálních věcí Německa zaslalo odpověď na oficiální dotaz AFP, z níž vyplývá, že tzv. "Hitlerovy důchody" byly v únoru 2019 vyplaceny 2 033 občanům, žijícím v různých zemích světa.

Podle údajů ministerstva žije v Evropě největší počet takových důchodců v Polsku - 573 osob. Na druhém místě je Slovinsko (184 osob), na třetím místě Rakousko (101 osob). "Hitlerovy důchody" dostává 94 osob v České republice, 71 v Chorvatsku, 54 ve Francii, 48 v Maďarsku, 34 ve Velké Británii.

Mimo Evropu drží palmu prvenství USA - 250 "Hitlerových důchodců", následuje Kanada - 121 osob. Příjemci těchto dávek jsou i v Austrálii, i v Brazílii, dokonce i v Thajsku.

Humanismus nebo podlost?

V roce 1951 Spolková republika Německo schválila zákon o odškodnění obětí války, který de facto potvrdil finanční záruky zavedené v roce 1941 Adolfem Hitlerem. Osoby uznané za válečné zločince a také příslušníci SS byly z působnosti zákona vyřazeni.

Osoba, která může prokázat škodu na zdraví způsobenou během vojenské služby nebo z důvodu válečných okolností, může podle zákona dostávat dávky.

Německá vláda se v této věci řídí koncepcí, že oběťmi války jsou ti, kteří bojovali na straně Hitlera, pochopitelně, a pokud nebyli přímo zapleteni do válečných zločinů.

Zní to humánně, ale je to opravdu tak? Po desetiletí byly informace o příjemcích "Hitlerových důchodů" přísně utajovány i pro vlády zemí, jejichž občané tyto dávky pobírali. Nyní je jasné, že Německo platilo desítkám, nebo dokonce statisícům přisluhovačů režimu třetí říše. Platilo i v době, kdy mladiství vězni koncentračních táborů a lidé, kteří byli násilně odvlečeni na práce do Německa, nemohli mnohá desetiletí vymoci odškodnění.

Kdo dostává německé peníze v Kanadě?

Německé úřady stále nechtějí zveřejňovat informace o totožnosti důchodců a zdá se, že k tomu mají vážné důvody. Mohlo by se klidně stát, že mezi těmito příjemci byli skuteční váleční zločinci, vůči nimž nebyl vynesen rozsudek. Podle údajů Le Figaro dostává v Kanadě "Hitlerův důchod" 121 osob. Je zřejmé, že před několika lety bylo takových důchodců mnohem více.

V roce 2015 zemřel ve svém domě u Montrealu ve věku 93 let Vladimír Katrjuk (na obrázku v uniformě SS). Katrjuk patřil do 118. praporu Schutzmannschaftu, utvořeného z ukrajinských nacionalistů a bývalých vojáků Rudé armády, kteří byli zajati a kteří souhlasili s tím, že budou sloužit nacistům.

22. března 1943 zlikvidovaly represivní síly 118. praporu Schutzmannschaftu obyvatele běloruské vesnice Chatyň. Všichni byli nahnáni do kůlny na okraji obce, včetně starců, žen a dětí, a stavení bylo podpáleno. Ti, kdo se snažili dostat z ohně, byli zastřeleni. V důsledku represivní akce v Chatyni bylo zavražděno 149 civilistů, včetně 75 dětí a mladistvých, a také byly všechny obytné budovy zničeny.

Svědectví o účasti Katrjuka v této a také v několika dalších represivních akcích byla poskytnuta jeho kolegy ze 118. praporu Schutsmanshaftu, včetně náčelníka štábu Grigorije Vasjury a velitele čety Vasilije Meleška.

Vasjuru a Meleška orgány státní bezpečnosti SSSR vypátraly a zadržely o několik desetiletí později, oba byli odsouzeni k trestu smrti a zastřeleni. Podle výpovědí svědků Katrjuk v Chatyni osobně naháněl vesničany do kůlny a pak zastřelil ty, kterým se podařilo uniknout z ohně. Byla zjištěna účast Katrjuka v řadě dalších represivních akcí.

Německo hradilo stařecké radosti kata Chatyně?

Po válce zločinec uprchl na Západ a v roce 1951 získal azyl v Kanadě. V posledních letech svého života byl Vladimír Katrjuk na seznamu Centra Simona Wiesenthala jako jeden z nejhledanějších nacistických zločinců. Kanada však nevydala Katrjuka a poslední kat Chatyně zemřel na svobodě, nikoli ve vězeňské cele.

Katrjuk nebyl členem SS, nebyl odsouzen jako válečný zločinec, byl zraněn a proto si z hlediska jednoduché logiky mohl klidně nárokovat platby německé vlády. Chatyňský kat se v Kanadě zabýval chovem včel. Není vyloučeno, že kratochvíle roztomilého kanadského stařečka byla podporována "Hitlerovým důchodem". Je docela možné, že tisíce neodsouzených nacistických přisluhovačů a kolaborantů, kteří se skrývali na Západě podobně jako Katrjuk, dlouhá léta dostávali zabezpečení od Německa.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

25 komentářů :

 1. Dobrý den.
  Tady na Ostravsku, je to všeobecně známé. Týká se to hlavně Hlučínska, resp. tzv. "Sudet". Říkalo se, "Hlučíňáci stále berou důchod od Hitlera". A vida, je jich dosud 94, jak je uvedeno v článku. Německá důkladnost.
  Pěkný víkend přeji.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A v ČR bude justice brát peníze od....

   Politické neziskovky řízené ze zahraničí budou uplácet českou justici

   http://www.vlasteneckenoviny.cz/?p=219100

   Smazat
  2. O jednom vysloužilci z Hlučínska, který si to po dramatických peripetiích nakonec s žádostí o důchod rozmyslel, vypráví článek na
   Outsidermedia Soused válečník
   z 9.května 2012 (autor Hudryper).
   Ještě absurdnější příběh přinesly počátkem 90.let Lidové noviny,kdy se vrátil nezvěstný voják,po němž ,,tuzexová vdova" pobírala důchod, ze zrušeného ,,státního tábora" (Gosudarstvennyj lager). Ale tady neznám ročník a číslo. Válka vybočuje z časového rozmezí, které je uvedeno v učebnicích.

   Smazat
  3. Možná by nám k tomu něco mohl prozradit "velký bloger" Větvička - nemá náhodou on taky v rodině nějakého toho tuzexového oslíka, co sypal bony ?

   Smazat
 2. Jo v Belgii to budou bývalý příslušníci divize SS Wallonien.

  OdpovědětSmazat
 3. Je to hezký, jak se Němci starají o své vojáky. Kdyby se tak tehdejší ČSR starala o ty vojáky, co riskovaly své životy na západní frontě. Hold někdo dostal peníze a jiný zas kriminál a je fuk kdo má více mravní čistoty. Strejda Stalin věděl, že peníze kazí charakter

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zato dnes i slepý vidí, že ti, kteří i za nás (v mnohem masovějším měřítku) své životy nasazovali na východní frontě, jsou ve stínu těch, kteří ta (shodou okolností) činili na té západní.
   To ovšem není jen "nestarání" o ně, ale čirá odplata založená na ideologických předsudcích ...

   Smazat
  2. Nyní se současný režim nestará o vojáky východního frontu. Tak je to fifty-fifty, ale není to hezké ani od jedné "strany".

   Smazat
  3. Halt to není Putler! Zakrslík sedící leda holou řití na hromadě rezavých raket, ponorek a tanků, pro které nemá odbyt ani jako šrot a proto usilovně hledá nového Adolfa jako parťáka, se kterým by si opět rozdělil Evropu a soutěžil s ním v počtu gulagů, pogromů a vypálených parlamentů. K tomu účelu používá různé azbucké "trojské koně" (foldynovské Srbsko, Řecko). Také protievropský islám. Brzo bude muset platit nahromaděným zlatem za obyčejné žrádlo. Zato má na krku miliony zadubených, hladových a zamindrákovaných mužiků, ověšených ve válce uloupenými hodinkami a oplechovaných bezcennými dobyvatelskými metály udělenými těm přeživším, kteří raději riskovali střelbu soudruhů převážně do vlastních řad, než by šli na jistou smrt do gulagu. "Psí hlas do nebe nevolá" (ruské přísloví). Jejich stavy by potřeboval snížit aby je nemusel živit. Proto jim slibuje válečnou kořist. Brzy však předá Sibiř Číně na splátku svého dluhu (podobně jako kdysi Američanům Aljašku), případně jako výsledek pročínského referenda Sibiřanů. Z Ruska zůstane feudální chlastoslovanský skanzen s dřevěnými matrjoškami, zlatem okovanými blechami vystavenými v Kremlu, a potměšilými zablešenými cirkusovými medvědy na motorkách, obohacený olezlými a odulými putinovskými agentskými čecháčky, kterým Putin rád poskytne asylovou kvótu mezi touto sortou pochcaných, zesraných a za bílýho dne se ve škarpě válejících podlidí tu - https://www.youtube.com/watch?v=9B1M3IPVcXs

   které tak či onak bude nutné zlikvidovat v zájmu civilizace!:-)))

   Smazat
  4. 8:08 On je zakrslík!? Že o tom nikdo nic neví Za to ty jsi kretén a pičus v jednom tvorovi. Tebe je třeba izolovat od ostatních nebo chytnou vzteklinu taky :)))

   Smazat
  5. Neberte slaboduchého pisatele 9:08 vážně. Ten příspěvek, který soustavně a bezmyšlenkovitě kopíruje do každé diskuze mu patrně napsal Janda.

   Smazat
  6. 18:27 Tak Janda je aspoň na chlapy! To tvůj fýra - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/%D0%BF%D1%83%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D0%B7%D0%BC301.jpg

   je na chlapečky! Na oko se sice i voženil, ale když manželka zjistila co je zač tak vod něj utekla a totéž poradila svým dcerám! Co nejdál! Proto žijou na Západě a vnuky mu zásadně nepučujou! Proto je Olivřík Stounů nemoh vidět! Furt - "tak kdy už přijdou, chci si je natočit" a ten žůžovák kremelskej se jen uculoval, jako vždycinky když začne bejt vilnej, až mu lícní kosti trčely z tý jeho ugrofinský dršky jak sáně - a prej "až večer v soukromí" !!!!!:-))))

   Smazat
 4. To je najednou úžasu. Denacifikace SRN je jeden velký mýtus, převážná většina tamních zločinců nebyla nikdy potrestána, ani vydána. Vrazi z Ouradouru nebyli například potrestáni v rámci francouzsko německého usmíření, láska na kostech francouzů. Vše odpuštěno.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To samý se dá prohlásit o nás! Banda rudých odulců*) se dneska snaží do naší svobody házet vidle jako oba a zabránit tak tomu, aby i u nás proběhla důsledná dekomunizace, páč je děsně trápí bejt součástí civilizovanýho světa a plánují zapadnout tu výše popsanou smradlavou hordu odulých podlidí v pochcaných teplákách!

   *) putleroffci se na ulici či v socce navzájem poznají podle neupřímného žlučovitého úšklebu, vyb(p)itého mozku, kozí bradky, křivé huby, krhavých očí, převislého pupku, kosého pohledu a špatného trávení. A mnozí maj navíc odulé tváře, jak blízko strkaj tlamu k pšoukolíhni svého škaredého fýrera tu! - https://pbs.twimg.com/media/DQ3D5L9WsAAByD3.jpg

   Smazat
 5. Co nato členové ČSBS? Pořád platí: "Rozvracet si svobodu a demokracii nedáme!"

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 10:02 Když ona ty důchody vyplácí SRN. Seřiď si kompas, jsi mimo.

   Smazat
 6. Málokdo kolaboruje zadarmo a ten důchod to je bonus navíc.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Žoldnéři dostávají obvykle kromě žoldu, slouží-li v pravidelných armádách, i důchody jako vlastní. Pamatujte, že za každého padlého cizince v našich řadách mohl přežít jeden našinec, místo kterého cizinec padl.

   I naši žoldnéři, až nastane jejich čas, dostanou penze za mávání naší vlajkou v Afghanistánu, kde nás od té doby nenávidí, i v jiných (_!_)(_!_) světa, kde kryjí zájmy vyvolených "nad"národních společností za naše daně.

   A daně platí i kojenci (DPH - za mléko i za krupičku, ...) i důchodci (DPH - za chléb i za brambory, zelí a občas kousek bůčku, ... za činži, za elektřinu a plyn, za teplo a za obyčejnou vodu,...).

   Není chybou Němců a Německa, že mnozí z US veteránů živoří jako bezdomovci, nebo v různých ústavech... nemaje na jídlo a na léky, na nájem ani na vodu... Ani, že Honolulu z JAR od Johna Vorstera asi nedostává nic, protože je bílá tlama...

   Smazat
 7. Plnili řádně svoje poslání, dobytí Ruska. Dnes jde pořád o to stejné, něčemu nerozumíte?

  OdpovědětSmazat
 8. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 13:03 Všichni ví, že jsi především debil, nemusíš se představovat.

   Smazat
  2. Přesně tak! Adolf měl spoustu ctností a péče o veterány k nim nepochybně patřila, Bohužel ale začal válku se Západem, protože nepochopil, že tím etnikem co nejvíce škodí nejsou Židé, ale Slované jako celek, jelikož už tehdy vědci prokázali, že populace ve východní Evropě vykazuje znaky masivní degenerace. Právě Židé byla populace, kterou naopak potřeboval, stejně jako muslimy. Hitler měl přátelské styky s muslimskými zeměmi, které, stejně jako on, pohrdali slovanskou zdegenerovanou pakáží. Měl je poslechnout a dnes by svět vypadal mnohem lépe. Teď to budeme muset napravit a poslat Slovany proti sobě, aby se vyničili. Potenciál vzájemné nenávisti k tomu maj. Jejich stávající státy se následně samozřejmě rozpadnou a území se připraví pro nové, nejlépe muslimské kolonisty.

   Smazat
 9. Problém má dva aspekty. První, že Německo umí hospodařit a je jeho právo stanovovat výši důchodů, je jen smutné, že bývalí aktivní váleční zločinci mají lepší stáří než jejich civilní cíle. Ale vzhledem k tomu, že se dnes jedná o senilní 90ti leté starce, tak už asi není co řešit. Nemám přehled o důchodech našich protifašistických bojovníků, ale iluze si nedělám. Bylo by alespoň vhodné jim projevovat úctu, nechovat se jako jakýsi vulgární poslanec. Ve druhém aspektu, jde o současné navyšování našich důchodů, které se staví do konfliktu se zvýšením placené péče o narozené dítě. Velmi slušně řečeno,14let nedošlo k zvýšení důchodů a při inflaci se za ta léta reálný důchod snížil úrčitě o víc než má činit navýšení. Samozřejmě inflace se týká i výdajů na děti, ale postavit tato navýšení proti sobě pokládám za nemravné. S dobrou vůlí lze určitě ušetřit omezenim státní byrokracie, nevyhazováním miliard do nepřipravených projektů digitalizace a podobných dobrodružství, určitě lze odložit budování cyklostelek, rozhleden, parčíķů...

  OdpovědětSmazat
 10. Bývalý esesmani měli vetší duchody jak vítězové 2sv. války . Můžou děkovat USA a ostatním pomocníkum v poválečné době .

  OdpovědětSmazat
 11. Ten důchod dostávala i manželka SSmana u nás na Sázavě a přitom nosila služební pistoli závodní stráže a byla v KSČ!!!

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.